PROVINCIAAL NIEUWS TZhcVi KOLONEL HYDE VERGADERING VAN DE AFDELING TERNEUZEN DER GEMEENTE TERNEUZEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 31 januari 19S4 TERNEUZEN OOSTBURG WESTDORPE ZAAMSLAG Vorst? Vörstelpo soepen! 68 ct 78 ct wintersoepen AXEL IJZENDIJKE IVür. J. F. O. Schlingemaran faieSd reds oyer yraagstukke?? die agrarische stand beroeren (Adv.) SCHEEPSBOTSING OP DE SCHELDE In de nacht van woensdag op donderdag zijn op de Schelde, bij boei 92 ter hoogte van Liefkens- hoek, het 6815 ton metende In donesische schip „Hadji Agus Salim'' en het Westduitse schip „Moselstein" (696S ton) met el kaar in aanvaring gekomen. Het scheepvaartverkeer" werd tijde lijk stil gelegd. Beide schepen liepen schade boven de waterlijn op. De „Moselstein", eigendom van de Roland Rederei in Bre men, zette de reik naar Rotter dam voort, doch de „Hadji Agus Salim van de Djakarta Lloyd in Djakarta, ging aanvankelijk voor anker, doch vervolgde daar na haar reis naar Antwerpen, alwaar het schip rond liet mid daguur arriveerde. Gemeenteraad. Burgemeester mr. H. Rijpstra sprak zijn Nieuwjaarsrede uit. De gemeenteraad heeft gister avond met grote belangstelling geluisterd naar de Nieuwjaars rede van de voorzitter, burge meester mr H. Rijpstra,'welke is opgenomen op de pagina's 3 en 5. Als oudste ïaadslid beant woordde de heer P. Fijn van Draat deze rede en zeide namens de voltallige raad volledig ach ter de zienswijze van de voorzit ter te staan. Ook de heer Fijn van Draat was alle ambtenaren dankbaar voor het v«'«. w->rk dat zij in 1963 hebben verricht. Hii zei verder de inhoud van de Nieuwjaarsrede in twee delen te willen verdelen; het optimisti sche gedeelte waarin sprake js van de bereikte resultaten na een paar jaar hard werken en een minder spectaculair gedeelte waarin de mogelijkheden van de woningbouw worden besproken, Spreker wees er op dat de raads leden al eerder hebben laten merken dat zij volledig achter de thans in de openbaarheidge brachte gedachte staan. De vooruitgang in de scheep vaart van onze haven, waardoor wij weer de derde haven van oirs land zijn geworden, is voor de op stapel staande havenplannen een stimulans ter verwerke lijking, aldus de heer Fijn van Draat. Ook wees spreker op een noodzakelijke begeleidende acco- modatie voor wat de bevolkings aanwas betreft. Verscheidene voorstellen die in 18 agendapunten waren verwerkt werden zonder op- of aanmer kingen aangenomen. t Voor wat 'betreft- de verkoop van diverse percelen in Sluiskil was voor de heer Bleijenberg aanleiding zich hierover ver heugd te tonen. De heer Huijbreeht merkte o.a. op dat hii in een advertentie had gelezen dat aan te trekken per soneel in een naburige gemeen te een extra vergoeding van 2,50 per dag in het vooruitzicht werd gesteld. Hij vroeg of dit ook in onze gemeente is te ver wezenlijken. De voorzitter antwoordde hier op dat deze kwestie zal onder zocht worden. Diverse aanvragen van scho len om medewerking in verband met nodige uitbreiding werden goedgekeurd. Een dergelijke aan vrage was ook binnengekomen van het bestuur van de christe lijke kleuterschool aan de Leeu wenlaan. Een noodoplossing, die hier voor is getroffen, n.l. het gebruik van het vroegere kerkgebouwtje ii) de Dekkerstraat, kon onmoge lijk de goedkeuring van de heer Hame'ink wegdragen. De Voorzitter was het er mee eens, maar merkte op dat er geen uitweg was, en deze maa<ve°,el is genomen in overleg met de in- speetrice van het kleuteronder wijs en deze maatregel van strikt tijdelijke aard is. Tn verband met al deze aan vragen vroeg de heer Weterings een overleg met verschillende schoolbesturen door de voorzit ter als wethouder van onderwijs, om tot een duideliike conclusie te komen voor wat betreft de be hoefte aan ruimte in een bepaald aantal jaren. De Voorzitter zei dat hieraan reeds aandacht werd geschon ken, maar dat door ziekte van de inspecteur van het lager ondetv wijs dit overleg nog niet had kunnen plaats hebben. Hij hoop te dat dit in de maand maart zijn beslag zal kunnen hebben. Bij de rondvraag vestigde de heer Weterings de aandacht op de slechte toestand waarin de Kerkhoflaan momenteel ver keert. „Men is bezig de grootste put ten weg te werken", antwoordde wethouder De Vos, „maar U weet dat er diepe putten zijn gemaakt voor de nieuwe riolering. De her bestrating moet nog plaats vin den. doch dit mag niet te vlug gebeuren, aangezien de weg dan weer gaat zakken". Hij was het er mee eens dat voorzichtig rijden geboden ls. Na een uitgebreide discussie werd besloten tot vaststelling van de statuten. Het doel van de vereniging is om de onderlinge band tussen de personeelsleden te verstevigen. De vereniging zal de naam dragen van „Vereniging Axelse Gemeente-ambtenaren". Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen tot voorzitter de heer H. P. Zegers, tot secreta resse mej. R. Verdunnen, tot penningmeester de heer J. Die- leman en tot bestuursleden de heren P. Eckhardt, G. H. Ger- des, C. Bakker en C. Vinke. Tot leden van de kascommis- sie werden benoemd de heren T. Eeman. L. Ortelee en A. P. de Ruijter. Lezing afd. Oostburg der Z.V.U. Voor de afdeling Oostburg van de Z. V. U. sprak in hotel „De Eenhoorn" de Zuid-Nederlandse schrijver Gerard Walschap. De levensweg, die een schrijver be wandelen moet is vaak vol ge wetensconflicten. Dit veroor zaakt verwijdering met oude vrienden, verbreking met be staande contacten, maar ook an dere verhoudingen met andere mensen. Na de pauze las Walschap nog een klein gedeelte voor uit "eigen oeuvre. Universitair examen. Aan de Katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het kandidaatsexamen rechten de heer E. A. O. Verhaegen, alhier. Vergadering Gemeenteraad In de gisternamiddag gehou den vergadering van de gemeen teraad, waarvan een uitvoerig verslag nader zal volgen, werd mededeling gedaan van een ont vangen schrijven van Ged. Sta ten waarbij dit college zijn goed keuring verleent aan de aanleg van een vrijliggend rijwielpad langs de Axelseweg. Op voorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders werd besloten tot aankoop van de familie De Moor van een perceel bouwgrond, gelegen tus sen de Koepoortstraat en Veer- straat, ter grootte van pl.m. 4.85.65 ha ten behoeve van het uitbreidingsplan Noord-Oost. B. en W. stelden voor deel te nemen aan de gezamenlijke ratiobouw in Oost Zeeuws- Vlaanderen, onder voorbehoud dat hieraan van Rijkswege steun zal worden verleend voor het ver krijgen van een zo hoog moge lijke grond- en bouwvoorschot en een jaarlijkse bijdrage in de ongedekte jaarlijkse kosten, voortspruitend uit de normale exploitatie van de 24 in de ge- heente Zaamsiag te bouwen wo ningwet-woningen. In dit plan zijn voor de ge meente Zaamsiag de bouw van 24 woningwetwoningen opgeno men. Z.h.s. verleende de raad hier aan zijn goedkeuring, met de aantekening dat de heer A. J. de Visser geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Tot lid van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur werd be noemd de heer M. C. Cornelis- sen. wonende in de wijk Kwak kel B 134. Vóór de openbare vergadering had in de raadszaal een besloten bespreking plaats met het Stede bouwkundig Adviesbureau Schut te Middelburg over het ontwerp- structuurplan van de kom der gemeente. Het kwik daalt, maar de stemming stijgt! Want U brengt Knorr winter- soepen op tafel. Binnen 20 minuten Hollandse Erwtensoep met echte erwten Bruine Bonensoep met hele bonen Oprichtingsvergadering Personeelsvereniging Woensdag werd in hotel „De Stadsherberg" een bijeenkomst gehouden van het personeel werkzaam in dienst der gemeen te Axel. met het doel te kopten tot de oprichting van een perso neelsvereniging. Deze bijeen komst stond onder leiding van de heer Ortelee. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande- ren, p/a Gemeentehuis te West- dorpe om vergunning tot op richting enz. van een vijzelge maal om afvalwater door mid del van vijzels op te malen en af te voeren naar de Westev- schelde waarbij gebruik wordt gemaakt van 5 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 55 PK op het perceel plaat selijk bekend nabij Axelsestraat 228 kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie E. no. 1699. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een leder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 18 febr. a.s.. des namiddags 14.00 uur. in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den. waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit vér- zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan tei' secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schriftu ren. Dc aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij be machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. 'Mede is tot beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zit ting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar onenbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 31 januari 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. J. VAN PAGEE, secr. H. RIJPSTRA. voorz. Burgemeester en Wethouders- van Terneuzen; overwegende, dat bij hun be sluit van 27 april 1961 o.m. voor de oostzijde van liet gedeelte tussen de Dijkstraat en de Korte Dijkstraat van de Westkolkstraat een wachtverbod is vastgesteld: dat liet gewenst is in verband met de geringe breedte van dit weggedeelte een wachtverbod vast te stellen voor beide zijden; dat voorts bij hun eerderge noemd besluit voor de noord oostzijde van het gedeelte van cje Axelsestraat, vanaf de grens scheiding tussen de percelen sec tie C nrs. 5249 en 5257 tot het perceel sectie E nr 1346 (thans: 1493) een wachtverbod is vast gesteld; dat de geringe breedte van liet gedeelte- van de Axelsestraat tussen de Geraniumstraat en de kruising Anna BijnstraatAxel sestraat—Iepenlaan het welis waar noodzakelijk maakt een wachtverbod aan één zijde te handhaven, doch dat de situatie ter plaatse het gewenst ma.akt dit wachtverbod, .althans gedeel telijk vast te stellen voor de zuid-westzijde van deze straat: dat de geringe breedte van het gedeelte vgn de Axelsestraat ge legen tussen de Geraniumstraat en de grensscheiding van de percelen sectie M nrs 583 en 525 haaks op de weg, het bovendien noodzako'ijk maakt voor dit ge deelte een stopverbod voor beide zijden vast te stellen: dat de bovenbedoelde wegge deelten zijn gelegen binnen de bebouwde kom en in beheer on onderhoud zijn bij deze gemeen te; _gelet.op .het raadsbesluit d.d. 25 oktober 1951, waarbij aan hun college is overgelaten de be voegdheid tot het nemen van verkeersmaatregelen mede gelet op het bepaalde in artikel 4 en 5 van het Wegenver keersreglement; besluiten I. in te trekken het bepaalde sub II, lid 2b en 2d van hun besluit van 27 april 1961; II. vast te .stellen een wachtver bod voor: a. de noord-oostzijde van het gedeelte van de Axelse straat vanaf de grens scheiding tussen de per celen sectie C nrs. 5249 eni 5257 tot de grensschei ding tussen de percelen ■sectie M nrs. 1230 en 1383, beiden haaks op de weg; b. de zuid-westzijde van lief gedeelte van de Axelse straat vanaf de grens scheiding tussen de per celen sectie M nrs. 583 en 52o. haaks op de weg. tot de Iepenlaan; III. vast te stellen een stopver- hod voor heide zijden van het gedeelte van de Axelse- straat vanaf da grensschei ding tussen de percelen sec tie M nrs. 1230 en 1383 en dc grensscheiding tussen de percelen sectio M nrs. 583 en o25. beiden haaks op de weg; IV. deze verkeersmaatregelen aan de weggebruikers ken baar te maken door plaat sing van borden model 56, 57 en 49 van de Biilage, be horende bij het Wegenver keersreglement V. dit besluit ter openbare ken- Beuoeming. Beroepen te Oldemarkt, Paas- lo (2e predikantsplaats) toezeg ging: £>s. C. van Evert te IJzen- dijke. Wéér een aanrijding op de rondweg Op het kruispunt in de rond weg om IJzendijke nabij Tivoli heeft weer een aanrijding plaats gehad. Gistermiddag omstreeks half 3 kwam mevr. E. VervaetVer aart uit Biervliet uit de richting IJzendijke en verleende op de kruising met dc Braakmanweg geen voorrang aan een uit de richting Schoondijke komende auto, bestuurd door de heer P. Riemens uit Hoek. De heer R. trachtte nog een aanrijding te voorkomen door naar rechts uit te wijken, docli beide aüto's botsten zijdelings tegen elkaar. Mevr. V. bekwam lichte vlees wonden en klaagde over lievige hoofdpijn. Haar baby van drie maanden bleef ongedeerd. De heer R. kwam met de schrik vrij, doch zijn moeder, die naast hem zat, iiep snijwonden op. Nadat de beide gewonden door dokter Lockefeer waren verbon den, konden zij naar bun woning worden gebracht. De auto van mevr. V. werd zó zwaar beschadigd, dat zij moest worden weggesleept, terwij ook de auto van de heer R. eveneens zwaar beschadigd was. nis te brengen en in afschrift mede te delen aan: a. Gedeputeerde Staten van Zee'and te Middelburg; b. Hoofdingenieur-Directeur Rijkswaterstaat te Mid delburg; o. Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A. N. W. B., Koninklijke Neder landse Automobiel Club, Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, allen te 's-Gravenhage; d. Kantonrechter te Terneu zen: e. Officier van Justitie, af deling Kantongerechtsza ken te Middelburg: f. Ammdissements-recht- bank te Middelburg; g. Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Middelburg. Terneuzen. 2S januari 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. RIJPSTRA, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. CONTRA SCOTLAND YARD 61) Mgar het was een zekerheid, dat de verhuiswagen het zou redden. Eén of twee wagens kwamen hem achterop; de be rijders waren erop uit snel uit de gevarenzone weg te komen, uit angst voor nog meer explo sies. Dit kwam ook nog goed te pas, want het zou zijn eigen wegrijden minder verdacht doen lijken. Het was nu weer wat helderder en hij reed weg. Door z'n spiegeltje zag hij Porthill op z'n motorfiets volgen. Bij Oxford Street sloeg de verhuiswagen links af; hij was ervan gescheiden door twee an dere wagens en de hele weg naar Paddington kon hij er niet dich ter bij komen. Hij behoefde het ook niet te proberen, want hij kon de hoge wagen toch wel zien, ai was hij er drie keer zo ver vanaf geweesl. De verhuis wagen werd bij Sussex Gardens door de verkeerslichten opge houden en Porthill loodste z'n motorfiets door het wachtend verkeer en stoof ervandoor, zo dra de lichten versprongen. Hyde hoorde de sirene van een brandweerauto, die uit tegenge stelde richting naar Marble Arch reed. De kolonel lachte. Wedden, dat ze naar North Park Street gingen? De tocht naar de opslag plaats was tamelijk saai. Hij zou verwacht hebben, dat het span nend was, maar integendeel; hij voelde zich ontspannen en zon der zorg. De politie had geen schijn van kans. Porthill had de deur van de opslagplaats al open, toen de verhuiswagen het straatje in reed en grinnikend smeet hij het hek achter de wagen van de ko lonel dicht. De mannen sprongen uit de wagen van Race en de kolonel bekeek ze nieuwsgierig. Eén van hen wankelde de hoek in en was misselijk; een ander stond zachtjes te snikken met z'n armen slap langs z'n lichaam, z'n gezicht als versteend, terwijl de tranen hem over de wangen liepen. Mycroft, die te dik was om eraf te springen, stond om een hoekje van het dekzeil met. open mond te staren, alsof hij naar adem snakte. Twee kwam uit z'n cabine en Het afgelopen jaar was voor de landbouwers in Zuid-West Neder land een slecht jaar; liet noorden had een betere oogst. Dc melkveehouderij had het ook zeer moeilijk, het grootste vraag stuk voor deze branche van de agrarische sector is dit- der arbeids voorziening. Er heerst onrust onder de boeren, niet alleen in Neder- land, maai' ook in Frankrijk en België. Dit zeide de lieer mr. J E. G. Sehlingemann, Algemeen Secre taris der Z. L. M.. die voor een aandachtig gehoor een glasheldere inleiding liield over vraagstukken, die de agfhrische stand in deze lijd beroeren. De algemene vergadering, waarop de heer Sehlingemann het woord voerde, vond gister middag plaats in hotel Des Pa.vs- Bas voor de kring Terneuzen der Z. L. M. Traditiegetrouw wenste de voorzitter bij de aanvang dei- vergadering de aanwezigen een gelukkig en goed jaar voor ge zin en bedrijf. „In deze streek", aldus de heer J. van Hoeve, „vermindert het landbouwareaal, niettemin is het ledental van de afdeling Terneu zen der Z. L. M. iets vermeer derd". Het bestuur had evenals het voorgaande jaar ook nu weer van het hoofdbestuur vragenlijsten ontvangen, die een enquête in hielden over moderne bedrijfs voering in de landbouw. Een commisie, bestaande uit de he ren W. Scheele, W. Dieleman en H. M. de Regt werd belast met het invullen der formulieren. De heer Scheele verklaarde wel deel uit te willen maken van de commissie, doch achtte de op de formulieren gestelde vragen niet actueel en al door de fei ten achterhaald. Voor zover deze betrekking hadden op de loon- en prijspolitiek, vond hij de voor lichting van pers, radio en tele visie ruimschoots voldoende. Na 17 jaar secretaris der af deling te zijn geweest, stelde de heer J. J. Huijssen-de Bruijne zich als zodanig niet meer her kiesbaar. De heer Van Hoeve, zeide het besluit van de secre taris, dat deze wegens zijn ge vorderde leeftijd had genomen, te respecteren en dankte hem voor de aangename samenwer king. De heer Huijssen is ruim 44 jaar lid der Z. L. M„ waarvan 36 jaar bestuurslid. Een geschenk vergezelde de hartelijke woorden van waarde ring, die de voorzitter tot de scheidende funktionaris richtte. Als algemeen bestuurslid werd herkozen, de heer Adr. van Hoe ve, in de vakatuve werd be noemd de heer D. J. Dekker. Over de verdeling der werk zaamheden, zal in bestuursver gadering worden beslist. Klimatologisch noemde de se cretaris het jaar 1903 in zijn j aarverslag veel te koud, wat wel niemand hem zal willen betwis ten. De zaaitijd ondervond hier door vertraging, doch dank zij de sneeuw kwam het winter graan er goed door. De regen was nadien een handicap voor de oogst, vooral vlas, gerst en enke le partijen tarwe lagen te vroeg tegen de grond. Tengevolge van alle narigheid was de opbrengst matig en de kwaliteit navenant. Ook de opbrengst van de bieten was laag. De prijzen van slacht koeien en varkens waren goed, doch de melkprijzen waren, naar het oordeel van de samensteller, veel te laag. „De welvaart neemt steeds toe. doch het schijnt, dat de landbouwer hierin niet mag voegde zich bij de anderen, die zwijgend naar de kolonel keken. Hyde wist ineens, dat dit een heerlijk moment was. Zij wacht ten tot hij het eerst zou spreken. Het was een onbewuste hulde aan z'n vakmanschap en voor hem een heerlijk ogenblik. „En nu, heren", zei hij rustig, „zijn wij bijna rijk! Ik zeg bijna", omdat we er nog niet helemaal zijn. Er moet nog steeds wat werk verzet worden. In dat ding", hij duidde op de verhuis wagen, „zit de Husky, meer dan een miljoen pond en die arme Negen, die er niet uit kan zon der onze hulp!" Ze brulden van het lachen algemene ontspanning en" hij maakte snel van dit gunstige moment gebruik om een reeks nieuwe orders te geven. Hyde wist, dat als het nu niet direct gedaan werd, er nooit iets van zou komen, omdat hij ze nader hand, als de spanning volkomen gezakt zou zijn, nergens meer toe zou krijgen. Met behulp van twee balken als glijders kregen ze de Husky er uit en zodra dit gebeurd was reed Hyde naar huis met hon derdduizend pond in tien pakken achter in z'n wagen. Het was bij achten, toen - ze allen bij hem thuis waren. Al z'n orders waren uitgevoerd en nu bleef er niets anders over dan zich te ontspannen en te genie ten en ervan te dromen wat er met het geld gedaan zou worden. De gestolen verhuiswagen, de Husky en de motorfiets waren op zeer verschillende plaatsen achtergelaten. Ze behoefden in het geheel niet bang te zijn voor de gevolgen, als de poiitie ze delen", aldus de heer Huijssen, die verder in zijn verslag zijn bezorgdheid uitspreekt over de loon- en prijsspiraa'De vermin derde arbeidsbezetting op de be drijven heeft eveneens zijn aan dacht. Het worden langzamer hand éénmansbedrijven. bij de voortdurende schrijnennde in dustrialisatie komt "t landbouw areaal lelijk in de knel. Het ledental der afdeling, steeg het afgelopen jaar met 9. gen. De heer R. F. van Waterschoot hield een causerie over het euvel der wilde haver en besprak de verschillende bestrijdingsmetho- den. De wilde haver is een onkruid, dat door de agrariërs in het eer ste stadium te lijf gegaan be hoort te worden. Het is een zeer hardnekkig en besmettelijk on kruid, dat in België en Frank rijk in vele gevallen ganse vel den bezet houdt. Ook in Gronin gen tiert dit onkruid welig en hoewel het in Zeeland weinig voorkomt, wijst een vorig jaar ingesteld onderzoek, voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, ontstellende gegevens aan. Wan neer de wilde haver zich in een mate voordoet, dat men ze niet meer met de hand verdelgen kan, waarbij men rekening dient te houden, met de diepe wortel gang van het gewas, moét de bestrijding met chemische mid delen geschieden. De heer Van Waterschoot ver telde het eén .en ander over ver schillende chemische middelen die hij zeer effectief voor de op brengst achtte. Het parool voor de landbouwer is: waar men een plant van wil de haver aantreft, die uittrekken en gezien de hoge besmet- tingsgraad deze volledig ver nietigen. Wilde haver is een vi taal onkruid, dat kiemrust nodig heeft. De bóer kan met een toe gewijde toepassing van bestrij ding, zijn land vrijwaren voor schade door dit onkruid. De heer Sehlingemann, die vervolgens het woord kreeg wees ais een der oorzaken van de moeilijkheden in de melkvee houderij als zijn persoonlijke vi sie, de teruglopende arbeidsbe zetting aan. Ook de boei'enzoons willen niet meer werken van des maandags tot en met 's zondags, ook zij willen profiteren van de wettelijke sociale voorzieningen en vooral in streken met een na bije industrie komen hoe langer hoe meer boerenbedrijven zon der opvolger te zitten. De heer Sehlingemann stelde, dat het moderne denken van de landbouwer gericht zal moeten worden op een efficiënte organi satie van de arbeid. Het zal voor de niet meer zo jonge boer een overschakeling betekenen, te moeten gaan denken in coördi natie van de arbeid. Het inscha kelen van loonwerkers is al aan de gang. Er zijn al proefnemin gen gedaan met gezamenlijk melken, zelfs met het gezamen- terug vond, want er was geen enkele vingerafdruk op achter gebleven. Niemand was ook maar in hun buurt geweest zon der handschoenen, aan dit was een van de eerste en streng ste orders van de kolonel ge weest. „Nu zullen we een feest heb ben!", zei hij. Hij had vast gedacht, dat het een luidruchtig feest zou zijn, maar dat was niet zo. Iedereen was afzonderlijk in zichzelf bezig met de wijze, waarop hij z'n deel zou besteden en al slonk de drank ontstellend snel en al was de 'sigaren- en sigarettenrook te snijden, toch waren ze rustig. Om negen uur luisterden ze naar het nieuws en met bulde rend gelach, dat evenwel snel tot zwijgen gebracht werd, be groetten ze het eerste bericht. „Kort na elf uur", meldde de omroeper op afgemeten toon, „is vanmorgen een inval gepleegd op de London. Warwick en Mid- Counties Bank in North Park Street, Mayfair, door een gang van gemaskerde mannen, die Voorzien waren van revolvers en machinepistolen. Volgens ge- zaghebbenden bij Scotland Yard is dit één vèm de best georgani seerde overvallen geweest uit de Engelse criminele annalen en men gelooft, dat meer dan een miljoen pond is meegenomen. Tijdens de overval is één van de klanten door één van de mis dadigers neergeslagen en opge nomen in een ziekenhuis met 'n schedelbasisfractuur. Hij (Wordt vervolgd.) lijk opstallen van het vee is men ai begonnen. De heer Sehlingemann stelde, dat er onrust heerste onder de boeren; bovengenoemde ontvol king der bedrijven, zag hij als één der oorzaken. In Frankrijk hebben er boeren gestaakt, in België ondernamen zij een mars op Brussel, dit laatste moest men echter zien, zoals bij ons een in gezonden stuk in de krant, niet van ernstig karakter dus. Er is in ons land een geweldige kri tiek geweest op het Landbouw schap, d.w.z. op de heffingen hiervan. Deze heeft tot erupties geleid, zoals het ontstaan van de Boerenpartij. Overigens noemde spreker de vertegenwoordigers dier partij in de Tweede Kamer een slecht visitekaartje voor de boeren stand. Veel van de kritiek op het Landbouwschap noemde de heer Sehlingemann volkomen onge grond. Men deed alsof opeens het. Landbouwschap uit de grond gerezen was, zonder dat de boe ven er tevoren iets van afwis ten. Dit nu, aldus de heer Sehlin gemann, is volkomen onjuist, men heeft niet willen of kunnen luisteren en lezen, zei spr. en ging vervolgens de uitvoerige voorlichting na, die aan de op richting van het Landbouwschap voorafgegaan was. Persoonlijk had de heer Sehlingemann, na dat een andere spreker hem hierin was voorgegaan, in 82 af delingen de leden van het Land bouwschap op de hoogte gesteld. Hierna zijn nog uitvoerige pu- blikaties gevolgd in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad en de overige streekpers, maar ach, zeide spreker, ik had misschien de 6300 leden aan huis moeten bezoeken! Tijdens deze gehele voorlich ting kwam van geen enkel lid enig bezwaar tegen de organi satie bij de Z. L. M. binnen. Die werden eerst kenbaar, nadat er een heffing gevraagd werd. Hierover moet toch niet zo ver schrikkelijk worden gejammerd, want het gehele bedrijfsleven betaalt toch heffingen, alleen de landbouw was tot vóór de instel ling van liet Landbouwschap hiervan uitgezonderd. In een knap betoog, nam de heer Schlingemaan vervolgens alle bezwaren die tegen het- Landbouwschap in agrarische kringen bestaan, onder de loep Men zegt, we hebben deze men sen niet zelf mogen kiezen. "Ware dit wél het geval geweest, dan zouden er wel eens richtingen in vertegenwoordigd kunnen zijn, die politiek de landbou wers nu niet zo erg goed liggen. Men heeft bezwaar gemaakt tegen de deelname van ver tegenwoordigers uit de werk nemersorganisaties. Doch de sa menwerking met deze, aldus de heer Sehlingemann. heeft ons geen windeieren gelegd. Neder land heeft het laagste stakings- cijfer van West-Europa en hoe men ook klaagt, over de hoge lonen, deze zijn in de ons om ringende landen stukken hoger! De heffingen van het Land bouwschap worden gebruikt om specialistische vertegenwoordi gingen op te kunnen laten tre den in onderhandelingen met in stanties en regering, die zelf ook over specialisten beschikken. Planologisch moeten we ook over mensen kunnen beschikken, die problemen kunnen bestu deren, als daar bijvoorbeeld zijn in de kanaalzone, om een voor beeld te noemen. In de derde plaats wordt het geld gebruikt voor research, wetenschappe lijke proeven, het in stand hou den van instituten, ten voordele van de boeren en waarin de re gering de helft betaalt. Men vergete niet, dat als er geen organisaties waren, het er voor de agrarische sector slecht zou uitzien, iedereen kan im mers grond gebruiken? De Europese welvaart ligt in Nederland met uitzondering van Zuid-Italië het laagst, in verband met de E. E. G., groeien we nu naar dezelfde hoogte toe. De E. E. G.-marathon was er, omdat er belangrijke beslissin gen voor de toekomst moesten worden genomen. Voor Zeeland is het van belang, dat de beslis sing' over de prijs van de graan- produkten nog niet gevallen is. Hoewel er gelegenheid was voor discussie na deze inleiding, was er slechts één vragensteller, die zich af vroeg of het geen tijd werd, dat de landbouworganisa ties zich gingen beraden op een verweermiddel dat de boeren zouden kunnen gebruiken, wan neer zij voor hun problemen niet die aandacht kregen welke zij eisten. De heer Sehlingemann ant woordde hierop, dat het smijten met aardappelen over de weg, zoals de Bretonse boeren dat vorig jaar deden, de contraverse tussen de Franse regering en die boeren alleen maar groter ge maakt had. Na een gezamenlijke koffie maaltijd, werd de vergadering besloten met de vertoning van het filmjournaal der Z. L. M.- 1963. VlD! ZATERDAG 1 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, 8 uur: „Vernietigingscom mando Bikini"; AXEL: Het Centrum, 8 "uur: „De Noormannen komen". 3-JARIG JONGETJE GESTIKT Woensdagavond is de 3-jarige Roelof Ilmer in de Utrechtse straat in Rotterdam in zijn bed je gestikt. Het kind was met een tuigje in zijn bedje vastgemaakt, puntje beter op 543. Philips daa-1

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2