ERIC DE NOORMAN - DE EERLOZE KRIJG Sigaretten industrie verbreekt het stilzwijgen VARKENSPRIJZEN DALEN IETS MET ULTRA-WASWERKING VERENIGDE STATEN BEREID TROEPEN NAAR CYPRUS TE ZENDEN Turkije zal conferentie niet veriaten iS egeri eigs beraad over nog niet afgesloten en jtnjzen üonöerdag 30 Januari 1964 DE VRITE ZEEUW NEDERLANDSE NIEUWE KANSELARIJ TE WASHINGTON GEOPEND Indonesië niet akkoord met een bestand als bevel tot overgave Zendelinge door hagel van pijlen gedood NOG GEEN OPLOSSING VOOR ALLE VRAAGSTUKKEN Hst serum van Naessens NEDERLANDSE AUTO IN FRANKRIJK VERONGELUKT Pagina 3 „De Nederlandse sigaretten industrie meent het tot dusverre bewaarde stilzwijgen te moeten verbreken, nu de kwestie van 't eventuele verband tussen roken en bepaalde ziekten met zoveel nadruk en zo suggestief in pers, radio en televisie aan de orde wordt gesteld. Nog langer zwij gen zou kunnen worden uitge legd als een erkenning van de juistheid van deze publikaties of als een bewijs van onverschillig heid daartegenover. Noch van het één, noch van het ander is echter sprake," aldus een verkla ring van de Stichting Sigaretten industrie in Den Haag. De Nederlandse sigarettenin dustrie heeft naast de bedragen, die zij reeds geruime tijd in in ternationaal verband voor re- search-doeleinden beschikbaar stelt een jaar geleden ook gelden ter beschikking gesteld voor een fundamenteel onder zoek in Neder'and omtrent even tuele verbanden tussen kanker enerejjds en tabak, resp. roken anderzijds. Dit wetenschappeliik onderzoek, dat op geen enkele wijze door de industrie kan wor den beïnvloed, zal een aantal ja ren in beslag nemen. Mochten schadelijke invloeden kunnen worden aangetoond, dan zal deze research het mogelijk maken te zoeken naar geëigende maatre gelen. „In afwachting van de resulta ten van het onderzoek, zou de industrie datgene wiFen beplei ten, wat voor alle genotmiddelen geldt en trouwens ook voor voe dingsmiddelen, nl. dat de ge bruiker in zijn consumptiege woonte een zekere matigheid be tracht". De industrie heeft er ook be grip voor, dat de overheid in deze onzekere situatie aandacht wil gaan besteden aan het roken door de jeugd. Op de varkensmarkt is een lichte ontspanning merkbaar, die resulteert in iets lagere prijzen. De waarnemend voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer J. B. Dinkla, zei gistermorgen op de openbare vergadering van het Produkt schap in Utrecht, dat hij ge zien de wat ruimere aanvoeren een verdere prijsdaling niet uitgesloten acht. Het bestuur besloot de overna meprijs voor baconvarkens te handhaven op 3,05 per kilogram geslacht gewicht. Mocht de ontwikkeling op de markt daartoe aanleiding geven, dan kan deze prijs echter vol gende week worden verlaagd. Enkele bestuurleden toonden zich er een voorstander van, de baconprijs nu al met vijf cent te verminderen. Zolang de op volgende klasse duur is, gaan er niet veel baconvarkens naar Engeland (in de afelopen we ken respectievelijk 681 en 646), maar als de zwaardere varkens goedkoper worden, valt een gro ter baconaanbod te verwachten. De heer M. van 't Hoff merkte in dit verband op, dat het on logisch is om bij een relatief binnenlands varkenstekort te proberen meer varkens aan En geland kwijt te raken, een ex port waarop het Produktschap per kilo nog een gulden moet toeleggen. Het bestuur besloot, de ontwikkelingen nog even af te wachten. De gewichtsgrens blijft gehandmaafd op 67 kilo. Inmiddels zijn de dekkingscij- fers voor december bekend ge worden. De heer Dinkla zei, dat dit cijfer 53.4.00, niet zo hoog is als sommigen hadden verwacht hoewel het ten opzichte van de cember 1962 met 4100 is geste gen. In de afgelopen week werden er uitvoervergunningen aange- Staatssecretaris van Buiten landse Zaken mr. L. de Block heeft woensdag de nieuwe kan selarij van de Nederlandse am bassade te Washington officieel geopend. Dit gebouw heeft een totale vloeroppervlakte van 8360 vierkante meter. De 350.000 bak stenen waaruit het gebouw is opgetrokken, zijn per schip uit Nederland naar Amerika over gebracht. De totale kosten van de kanselarij bedragen acht-en- een-half miljoen gulden. Staatssecretaris De Block heeft in zijn openingsrede gezegd dat dit grote gebouw een middel is tot bevordering van het contact en onderling begrip tussen Ne derland en de Verenigde Staten. Vanzelf komt, aldus de staats secretaris, de vraag op waarom het zo'n indrukwekkend gebouw moet zijn. Het antwoord is dat sedert de tweede wereldoorlog de diplomatieke missie in Wash ington één van de belangrijk ste van Nederland is en dat zal ook zo blijven. De Ver. Staten waarborgen vrede en veiligheid en de idealen waaraan wij eeuwenlang gehecht zijn, en het is logisch dat Nederland uitzon derlijke aandacht aan zijn ver tegenwoordiging in Washington schenkt. Mr. De Block heeft, sprekend over de vooruitzichten op 'n At lantisch deelgenootschap en over de huidige stand van de ontwik keling in de betrekkingen tussen West-Europa en Noord-Amerika, gezegd dat Nederland er tegen is Europa in nieuwe vakjes te verdelen, zoals Nederland ook autoritaire methoden en terzijde stelling yan normale democrati sche gebruiken en het normale democratische toezicht verwerpt. Nederland wil een waarlijk ver enigd Europa aan de ene zijde van de Atlantische Oceaan dat een krachtig deelgenoot is van de vrienden aan de andere zijde bij de verdediging van vrede, vrijheid en veiligheid en de strijd tegen gebrek aan armoede. Indonesië gaat niet akkoord met een bestand, dat wordt uit gelegd als een bevel tot overga ve. President Soekarno, die dit woensdag in Djakarta verklaar de, reageerde op persberichten, waarin gezegd wordt dat de re gering van Maleisië pamfletten boven Sabah (Noord-Borneo) heeft laten uitwerpen met het verzoek aan de Indonesische „vrijwilligers" zich over te geven. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft dinsdag al een telegram naar zijn Thaise collega gezon den met het verzoek de Maleisi sche autoriteiten te vragen In donesische vliegtuigen vlug schriften te laten uitwerpen bo ven Sabah met de Indonesische interpretatie van de bestands- voorwaarden. Soebandrio had echter nog geen antwoord ont vangen. vraagd voor 22.727 geslachte var kens, 718 ton spek en 127 ton varkensvlees. Hiertegenover stonden aanvragen voor import vergunningen voor 410 ton var kensvlees. Op de rundveemarkt is de aanvoer vrij krap, maar de vraag is ook niet zo groot, zodat de prijzen vrijwel constant blijven. Er zijn vorige week uitvoerver gunningen aangevraagd voor 430 ton rundvlees, 851 ton kalfsvlees en 200 levende slachtkalveren en invoervergunningen voor 2012 slachtrunderen. De heer Dinkla deelde mee, dat de vraag naar paardevlees is gestegen, mede ten gevolge van de vrij hoge prijs van het rund- en varkensvlees. De paar- denslagers kunnen echter moei lijk aan grondstoffen komen. Met Rusland is inmiddels een nieuw contract afgesloten voor de im port van 8000 paarden. BELGISCH KONINKLIJK PAAR LEGT KRANS IN HIROSJIMA Tijdens zijn bezoek aan Japan heeft het Belgisch koninklijke paar een krans gelegd aan de voet van het A-bom-monument in Hirojima. Op deze foto zien we door de boog van het monument heen een ruine van een in 1945 ver woest gebouw. De Amerikaanse zendelinge Ruth Hege, die zaterdag door terroristen voor dood was achter gelaten, nadat zij de missiepost te Mangoengoe in de provincie Kwiloe hadden aangevallen, is dinsdagavond door een helikop ter van de V. N. in veiligheid gebracht. De 59-jarige zendelinge was bij het verlaten van haar woning tezamen met een andere zende linge, Irene Ferrel, aangevallen door jeugdige terroristen. Er werd een hagel van pijlen op hen afgeschoten, waardoor Irene Fer rel werd gedood en zij zelf werd gewond. De vrouwen werden daarna door de bendeleden ge schopt en voor dood achtergela ten. Ruth Hege slaagde er in naar een garage te kruipen waar zij door missieleden werd gevon den. Bewoners van een dorp in de omgeving verborgen haar, waar na zij maandag per fiets trachtte weg te komen. Zij werd weer gegrepen en gevangen gehouden op de missiepost, waar zij dins dag werd bevrijd. 35 andere vluchtelingen, die in Banningstad buiten de provincie hun toevlucht hadden gezocht, zijn woensdagochtend in Leo- poldstad aangekomen. Het Kongolese ministerie van Denfensie heeft woensdag ont kend dat Idiofa ooit in handen van terroristen is geweest. Het beraad in de ministerraad over vraagstukken van Ionen en prijzen is nog niet afgesloten. De bewindslieden hebben nog geen oplossing voor alle hangen de vraagstukken gevonden. De ministerraad komt morgen opnieuw bijeen om besluiten te nemen. Daarna wordt het over leg met de Stichting van de Ar beid voortgezet. Deze vergadering die geleid werd door de vice-minister-pre sident, mr. B. Biesheuvel, heeft ruim drie uur geduurd. De vice-minister-president heeft na afloop meegedeeld dat het ministersberaad voor het ge sprek met de Stichting van de Arbeid nog niet is afgesloten. Het beraad erover zal morgen avond op de gebruikelijke verga dering worden voortgezet. Hij en andere ministers zeiden geen verdere mededelingen te kunnen doen. Minister Biesheuvel was voor zitter daar de minister-president mr. V.« G. M. Marijnen, enkele dagen met vakantie is. TWEEDE KAMER WORDT SPOEDIG INGELICHT De regering zal zo spoedig mogeliik na het afsluiten van de besprekingen met de Stichting van de Arbeid over de loon- en Prijssituatie aan de Tweede Kamer mededelingen verstrek ken. Dat werd gisteren door de vice-premier, mr. Biesheuvel, meegedeeld aan de Kamervoor zitter, mr. F. J. F. M. van Thiel. De vorm, waarin deze mede delingen zullen worden gedaan, staat nog niet vast. MUITERS GEARRESTEERD Een beeld uit Nachingwa in Tan ganyika, waar Britse mariniers/ ommando's muitende leden van de „Tanganyika Rifles" arres teerden en opbrachten. De mui ters worden naar Dar Es Sa laam gebracht om daar onder vraagd te worden naar hun deel in de muiterij. (Adv.) Sunil Turkije zal zijn dreigement om de Londense conferentie over Cyprus niet langer bij te wonen niet uitvoeren. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Feridun Erkin, deelde woensdagavond in Londen mee dat de V. S. ermee hadden ingestemd de kwestie- Cyprus te helpen regelen. Na een onderhoud met de Britse mi nister voor de betrekkingen met het Gemenebest, Duncan Sandys, zei Erkin zojuist te hebben vernomen dat de V. S. zich bereid had den verklaard om aan een internationale troepenmacht voor Cy prus deel te nemen. „Dit is een gunstige ontwikkeling". Op de vragen over de vooruit zichten voor de Londense confe rentie, die dinsdag volledig dreigde te mislukken, antwoorde Erkin: „Ik trek me terug. Wij gaan aan de slag". Eerder was bekend gemaakt dat de Turkse regering „in beginsel" had be sloten niet langer aan de onder handelingen deel te nemen daar er geen vorderingen werden ge maakt op de weg naar een op lossing van de geschillen tussen de Griekse en Turkse gemeen schappen op Cyprus. In Washington sprak een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken echter tegen dat de V. S. reeds hebben ingestemd met een aandeel in een regeling aangaande Cyprus. De V. S. zijn nog pas in het sta dium van intensief overleg met andere 'oelanghebbbende rege ring, zei hij. Erkin deelde woensdag verder mee dat zijn regering instemt met het zenden van een interna tionale troepenmacht naar Cy prus, maar onder „bepaalde voorwaarden". Hij weidde hier niet over uit. De crisissfeer in Londen is in elk geval enigszins geweken. De Turkse en Griekse ministers van Buitenlandse Zaken onderhiel den zich 's avonds aan een diner aat de Griekse minister zijn Turkse ambtgenoot aanbood. Intussen vertrok luitenant-ge neraal Geoffrey Baker, vice- chef van de Britse generale staf, uit Washington naar Londen na 135. Een paar dagen slechts blijft Eric en zijn mannen op de burch; van koning Vortigern, veel te kort naar diens zin en zeker ook naar de smaak van Svein Langtand, die het op de gastvrije burcht best naar zijn zin heeft, maar de onrust knaagt aan Eric's hart en al spreekt hij er niet over, toch begrijpt Vortigern dat en zo worden de Noren op een vroege ochtend uitgeleide gedaan door de dankbare Britten. Enige dagen later staat de Noorman tegenover zijn zoon die Ingrid al aardig opgeknapt is. „Een moeilijk woord moet ik met je spreken, mijn zoon," begint Eric aarzelend. Met een dappere glimlach on derbreekt de jonge Noor hem. „Zo -noeilijk is het niet, vader," zegt hij, „ik kan niet meer terugkeren naar Noorwegen, dat weet ik en wat geeft het? De. edelen zijn mij nooit goed gezind geweest, na wat gebeurd is hebben zij boven- d'en nog recht van spreken. Maar til dit niet te zwaar vader. Ik wil niet eens meer terug naar Noor dank zij de goede verzorging van wegen. Er is een land waarover jij me vaak verteld hebt.. het land van belofte, van melk en ho ning, ver weg over de westelijke zee daarheen zal ik gaan met de mannen die mij gebleven zijn en met Axe en Aranrod „Axe en Aranrod ook," stoot Eric uit. „Ja, ook zij kunnen niet terug keren naar hun land, sedert daar een schurkachtige edeling de macht in handen genomen heeft." De Noorman knikt met een glimlach. „Ik had ditzelfde aan je voor willen stellen mijn zoon," zest hij dan zacht, „en ik weet dat je moeder dit ook begrijpen en aanvaarden kan." Erwin knijpt de lippen opeen en staat langzaam op. „Vaarwel dan en met een lichte trilling van zijn stem gebruikt hij het oude woord fadir! Twee handen sluiten zich kort ineen en zwijgend staren de oude en de jonge Noorman elkaar in de ogen. Dan, met een werveling van zijn mantel is Eric de Noorman uit het vertrek verdwenen besprekingen met hoge Ameri kaanse ambtenaren over een mo gelijke internationale eenheid ter handhaving van de vrede op Cy prus. Engeland staat naai' verluidt koel tegenover de mogelijkheid van een V.N.-troepenmacht voor Cypru, welke de Cyprische rege ring zou wensen. Van Britse zijde wordt opgemerkt dat ingeval van een V.N.-macht de Veiligheids raad een uitspraak zou moeten doen. Dit zou mogelijk tot een scherp debat tussen de Griekse en Turkse vertegenwoordigers leiden. De Turken hebben over wegende bezwaren tegen ccn V.N.-strijdmacht. Volgens berichten uit Kreta en Rhodos houden Griekse marine- en luchtmachtcenheden in dat ge bied oefeningen. In onbevestigde' persberichten is gemeld dat alle Turkse posten aan de Grieks- Turkse grens langs de rivier de Martiza zijn versterkt. De Britse consul in Ajaccio. Snook, heeft woensdag gezegd dat verscheidene Engelse kinde ren die aan leukemie lijden, wel licht alle drie op Corsica ver pleegd worden, heden naar En geland zullen terugkeren aange zien Naessens dinsdagavond ver klaard heeft dat hij geen serum meer heeft, zelfs niet om de lopende behandelingen voort te zetten. 1 dode en 2 gewonden Dinsdag js nabij Senlis, onge veer veertig kilometer ten noor den van Parijs, een Nederlandse personenauto met vier inzitten den hij een inhaalmanoeuvre verongelukt. De bestuurder, de 45-jarige heet' Van Riet uit Den Haag, kwam daarbij om het leven. De drie andere inzitten den, de 42-jarige J. Peters uit Den Haag, F. Debrassine (51 jaar) uit Wassenaar en de 32- jarige L. Lange, uit Katwijk, werden ernstig gewond in een ziekenhuis in Pont Sainte-Maxen- ee opgenomen. Bij een poging om een vracht auto in te halen, kwam de Ne derlandse auto in botsing met een tweede, tegemoetkomende vrachtauto. Door de schok van de botsing werd de auto van de heer Van Riet tegen de vracht wagen gesmeten, die hij wilde inhalen. De bestuurders van beide vrachtauto's bleven ongedeerd

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3