Prinses Irene al sinds vorig jaar zomer Rooms-Katholiek Opname in R,K. Kerk inmiddels geschied door kardinaal Alfrink Troonsopvolging veranderd Bondsregering overweegt mogelijk invoerverbod van Nederlandse eieren Overgang van Prinses Irene heeft veel opzien gebaard Readies uit Twede Kamer op besluit van Prinses Vermiste Amerikaanse vliegtuig neergeschoten lea DONDERDAG SO JANUARI 1964 20e Jaargang - No. 6135 Formosa meldt invasiepoging op IVIatsoe-Arch Spel Opnieuw overstromingen in Algerië Ook Frankrijk en China moeten bommenwerpers vernietigen Respect Geschokt Geloofsvrijheid Zwarte dag Terug naar Rome Bedenkelijk Verwacht Te laat Frankering bg abonnement: Terneuzen Admïnfstratte-adres: SmMswa! Wreeteur-Hoofdredacteur t. ran ae Santje Redactie-adres: Noordstraat 5557 Telefoon W150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEU VI Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen De particulier secretaris van H. M. de Koningin ceelt naar aan leiding hiervan mede, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden geheel staan achter de vrijheid van keuze voor hun kinderen en dus deze keuze van hun dochter, Prinses Irene, volledig respecteren. Het Franse persbureau AFP meldt dat men Prinses Irene, die in Madrid is, woensdagmorgen in een kerk heeft zien communiceren. De Prinses was in gezelschap van een Spaanse vriendin, mej. An- drade. Zij weigerde op vragen van journalisten antwoord te geven. erfopvolging voorrang hebben op de zusters van de Prinses, ook zou zij geen Koningin zijn ge weest, en verder ook op dc kin deren van haar zusters. Het particulier secretariaat van H. K. H. Prinses Irene deelt, naar aanleidnig van een bericht uit Madrid over een daar lopend gerucht als zou H. K. H. Prinses Irene in de zomer van het vorig jaar tot de Rooms-Katholieke Kerk zijn toegetre den, mede, dat de Prinses verleden jaar, na lang en rijp beraad, inderdaad uit overtuiging dit be sluit heeft genomen. Zij is sterk geïnteresseerd in oecumenische toe nadering. Zo erkent zij een gemeenschappelijke ba sis van chritselijk geloof in alle christelijke Kerken. Daarbij is haar voorkeur uitgegaan naar het R. K. christendom in oecumenisch licht gezien. De op name van de Prinses in de R.K. Kerk is inmiddels geschied door kardinaal Alfrink. In een recente grondwetswijzi ging, die verscheidene jaren van voorbereiding had gevergd, is de troonopvolging veranderd. Deze wijziging houdt o.m. in dat de kinderen van Prinses Bea trix het recht op de troon zullen erven, indien zij zou overlijden vóórdat zij Koningin zou zijn. Vroeger was het zó, dat bij overlijden van Prinses Beatrix, de rechten van troonopvolging zouden overgaan od Prinses Irene, ook indien Prinses Bea trix kinderen zou hebben. Desgevraagd zei een woord voerder van de R. V. D. met na druk, dat deze grondwetswijzi ging reeds lang in voorbereiding was en in geen enkel verband stond met de toetreding van Prinses Irene tot het Rooms- Katholieke geloof. De grondwetswijziging die de erfopvolging regelt werd op 19 december 1963 afgekondigd. Zoals men weet behoort een dergelijke wijziging door een oud en daarna door een nieuw parle ment te worden goedgekeurd, waartoe ofwel een „natuurlijke" ofwel een bijzondere Kameront binding nodig is. De wijziging kwam in 1962 in de oude Kamers en in 1963 in de hieuwe Kamers op basis van de voorstellen van de uit de vijftiger jaren stammende staatscommis sie-Van Schaik. De wijziging houdt onder meer in dat de troonopvolging geregeld wordt volgens een systeem dat voorrang geeft aan kinderen uit een door het narlement goedge keurd huwelijk van een troon opvolger (of troonoovolgster) Het is dus zó dat eventuele kinderen van Prinses Beatrix in Het ministerie van Defensie van Formosa heeft dinsdagavond gemeld, dat de Chinese commu nisten vier pogingen hebben ge daan om met kanonneerboten 'n inval te doen op de Matsoe-Ai- chipel. Van de zeven kanonneer boten waren er vier „zwaar be schadigd". Het was de eerste maal sinds drie jaar dat van het vasteland een poging werd gedaan de eilan dengroep aan te vallen, die op 75 mijl ten noordwesten van For mosa ligt. In de buurt van het dorp Tim- gad in het Algerijnse district Constantine is dinsdag een auto bus met 28 inzittende door van de berghellingen komend water meegesleurd. Slechts drie inzit tenden konden zich in veiligheid brengen, de anderen worden ver mist. Ruim drie dagen heeft het in dit gebied onafgebroken ge regend. Een groot aantal huizen is door overstromingen bescha digd. Het nabijgelegen district- Biskra is tot rampgebied ver klaard na zware overstromingen in deze maand. Een nationale campagne is op touw gezet om de ongeveer 34.000 daklozen te helpen. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. PRINSES BEATRIX 26 JAAR H. K. H. Prinses Beatrix der Ne derlanden hoopt 31 januari 1964 haar 26ste verjaardag te vieren. (Foto Max Koot.) De Sowjet-Unie heeft dinsdag op de ontwapeningsconferentie in Genève, zoals gemeld, een uit negen punten samengesteld plan ingediend waarbij vooral het voorstel van weerskanten de bommenwerpers te vernietigen aandacht trok. Aanvankelijk werd het voorstel aan Westelijke kant niet volledig begrepen. Men dacht dat de Sowjet-Unie een al eens door de V. S. geopperde moge lijkheid om bommenwerpers van oudere jaargangen te verbran den oprakelde. De Russische delegatieleider, Tsarapkin, maakte aan deze twij fel een eind door na de bijeen komst op een persconferentie te verklaren dat het de bedoeling van de Sowjet-Unie was alle bommenwerpers van alle strate gische luchtmachten op de brand stapel te werpen. „Wat de Rus sische regering voorstelt is de vernietiging van bommenwerpers van elk type en van elk land. Wij hebben het oog op alle bom menwerpers die thans in bedrijf zijn, die men bezig is te bouwen of die nog op de tekentafel staan", zei Tsarapkin. Hij voeg de daaraan toe dat een derge lijke overeenkomst zich ook tot Frankrijk en China zou moeten uitstrekken. Deze landen maken geen deel uit van het ontwape- ningsoverleg. Ondanks het verschil tussen de Russische en de Amerikaanse voorstellen putten Westerse waar nemers toch enig optimisme uit het feit dat Rusland tenminste de gedachte heeft aanvaard dat sommige typen bommenwerpers dienen te worden vernietigd. en Nederlandse instanties con tact met elkaar opnemen. Ook het bijzondere landbouwcomité van de Europese Commissie be raadt zich op het og.enblik in zijn vergadering in West-Berlijn over het vraagstuk. Woensdag lag de eierprijs in West-Duitsland al 2,3 pfennig onder de door de ministerraad van de E. E. G. vastgestelde mi nimumprijs van 11,11 pfennig voor eieren van klasse B. Neder landse B-eieren werden reeds tegen 8,8 pfennig aangeboden. In verband met de sterke prijs daling voor eieren op de West- duitse markt onderzoeken de be voegde autoriteiten in Bonn op het ogenblik de mogelijkheid van een verbod op de invoer van Ne derlandse eieren. Dit deelt de „Frankfurter AU- gemeine Zeitung" in de editie van maandag mede. Nederlandse eieren zijn de Jaatste dagen volgens het blad op de Duitse markt tegen 9.4 Pfennig per stuk aangeboden. EIEREN UIT OOSTELIJK BLOK Het dagblad „Die Welt" schrijft dat niet alleen de stijgende Duit se produktie en de invoer van eieren uit andere landen van de Europese Economische Gemeen schap (E. E. G.) oorzaak zijn van de onrust op de Westduitse markt, maar ook de eieren uit de landen van het Oostelijk blok. Polen en Tsjecho-SIowakije bie den hun produkt zo goedkoop aan dat het beneden het hef fingsbedrag ligt. Het blad schrijft: „In het bij zonder blijkt echter dat zelfs een goed doordachte marktordening haar grenzen heeft, waar de markt haar eigen wetten volgt. Met name geldt dit voor de han del met de landen van het Oos telijk blok. Daar werken nu een maal omstandigheden die in geen enkele marktordening, hoe mooi ook, kunnen worden vervat". EIEREN-KWESTIE IN KABINET Van de zijde van liet West duitse ministerie van Voedsel voorziening is vernomen, dat het Westduitse kabinet de kwe^ie van een invoerverbod voor Ne derlandse eieren wa^rsc',':',v,k morgen zal behandelen. Boven dien zullen de bevoegde Duitse Het bericht van de overgang van Prinses Irene naar de R.K. Kerk heeft in politieke kring veel opzien gebaard. Over het algemeen kan uit de eerste reacties worden opgemaakt, dat men het besluit van de Prinses uit het oogpimt van geloofs vrijheid eerbiedigt. De fractievoorzitter van de K. V. P., de heer Schmelzer, zei: „Het besluit van H. K. H. Prin ses Irene draagt uiteraard een strikt persoonlijk karakter. Als zodanig dient dit besluit alle respect te ontmoeten. In een ontwikkeling van een groeiend onderling begrip voor elkanders levensbeschouwing vertrouw ik, dat dit respect, in ons volk en daar buiten, een algeak- ter zal hebben". Freule Wttewaall van Stoet wegen, plaatsvervangend frac tieleider van de C. H. U,, ver klaarde: Radio-DIoskou heeft meege deeld, dat het Amerikaanse vliegtuig, dat sinds dinsdag wordt vermist, is neergescho ten. De regering van de Sowjet- Unie heeft een protest uitge geven, in verband met het bin nendringen van een Amerikaans oorlogsvliegtuig in het Oostduit- se luchtruim, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Het Russische protest is door de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, giste ren aan de Amerikaanse ambas sadeur Fov Kohier overhandigd. Tass meldt., dat de lijken van drie inzittenden van het toe stel, een „Sabre-liner", zijn ge vonden. In de Russische protestnota wordt met nadruk verklaard dat de „schending van het Oostduit- se luchtruim slechts kan worden beschouwd als een grove uitda ging door de Amerikaanse mili taire autoriteiten, die ten deel heeft de toestand in Midden- Europa te verslechteren". Er wordt in de nota aan her innerd dat de Sowjet-Unie her haaldelijk heeft gewaarschuwd dat zij krachtige maatregelen zou nemen tegen elke schending van het Oostduitse luchtruim door militaire vliegtuigen. „De Sowjet-regering acht het noodzakelijk met nadruk vast te stellen dat de gehele verant woordelijkheid voor dit betreu renswaardige incident bij de Amerikaanse autoriteiten berust", aldus de Russische protestnota. In deze nota wordt verklaard dat een buitenlands militair vliegtuig dinsdag jj. het Oost duitse luchtruim boven het ge bied van Diedorf, 25 kilometer ten noord-westen van de Oost duitse stad Eisenbach, heeft ge schonden. Het toestel vloog op achtdui zend meter hoogte met een snel heid van ongeveer achthonderd kilometer in oostelijke richting, waarbij het tot negentig kilo meter ver boven Oostduits ge bied doordrong. Het vreemde vliegtuig' werd opgevangen door een jager der Sowjetrussische militaire een heden, die ten zuiden van de Oostduitse stad Mülhausen zijn gelegerd. Het binnengedrongen vliegtuig sloeg geen acht op de gebruike lijke seinen om te landen. Het bleef in oostelijke richting door vliegen, ook toen er boven het maatregelen nemen in het kader der voorschriften betreffende de luchtverdediging, welke de Ame rikaanse legerleiding goed be kend zijn. Dit heeft geleid tot het omlaag storten van het binnen gedrongen vliegtuig en wel in de omgeving van het dorp Vogels- berg, twintig kilometer ten noord oosten van Erfurt. Een inspectie van het wrak heeft aangetoond dat het binnen gedrongen toestel een militair „T39-vliegtui'g" was, dat deel uitmaakte van de Amerikaanse luchtmacht. Er zijn de lijken van drie Amerikaanse militairen in aangetroffen", aldus de Sowjet russische protestnota. „Reuter" meldt uit Berlijn dat Oost-Duitsland een met de Sow jetrussische protestnota overeen stemmend protest heeft inge diend tegen de „schending van het Oostduitse luchtruim door een Amerikaans militair vlieg tuig". Het omlaag geschoten toestel was een onbewapend „T—39' Sabre-liner"-vervoersvliegtuig. Het is het eerste Amerikaanse toestel, dat na de oorlog boven Oost-Duitsland omlaag is ge schoten. De drie inzittenden waren lui tenant-kolonel Gerald Hanna- förd, kapitein Donald Millard en kapitein John Lorraine. Zij wa ren alle drie gehuwd. Hun gezins- „Als dat de diepste levensover tuiging van de Prinses is, dan heb ik daar respect voor. Ik ben blij, dat zij in het kader van de christelijke kerk blijft. Als overtuigd Protestant ben ik geschokt, want wat is ons te kort, dat deze jonge vrouw in eigen kerk en geloof niet gevon den heeft, wat zij zocht en hier toe gekomen is? Dat tekort moet gevonden worden". De heer Smallenbroek, fractie leider van de A. R. P., vond het een verrassende mededeling. Hij stelde zich op het standpunt van de geloofsvrijheid. Naar zijn mening zou de mede deling eerder en in eigen land moeten zijn gegeven, daarbij aantekenend dat het Huis van Oranje een typisch reformato risch karakter heeft. De heer Jongeling (G. P. V.) zei de stap van de Prinses te be treuren. Hij noemde deze dag een zwarte dag. Deze politicus gebied van. Weimar waarschu-1 leden wonen in het gebied van wingsschoten werden gelost. i rankfort-Wiesbaden. „De Russische jager moest toen Luitenant-kolonel en kapitein Miller kregen vlieg les van kapitein Lorraine. Volgens het officiële Oost duitse persbureau „ADN" „toont deze uitdagende Amerikaanse handeling opnieuw aan hoe nood zakelijk het is dat de bezettings troepen uit West-Duitsland en West-Berlijn worden terugge trokken". De drie officieren aan boord van de omlaag geschoten „T39- Sabre-liner' waren allen vetera nen uit de Koreaanse oorlog, die tezamen meer dan negenduizend vlieguren op hun naam hadden staan. Luitenant-kolonel Hanna- ford heeft in de afgelopen oor log aan de fronten in China, Bir ma en India tegen de Japanners gevochten. De omgekomenen wa ren dragers van militaire onder scheidingen. Het enige andere geval, waar bij na de oorlog een Amerikaans militair vliegtuig boven Oost- Duitsland tot dalen werd gedwon gen, heeft zich in mei 1960 voor gedaan, toen een „Dakota" op een vlucht van Kopenhagen naar Hamburg door storm uit zijn koers werd gedreven. Zes Russische „Mig"-jagers losten, toen waarschuwingsscho ten, waarop de „Dakota" op een Oostduitse akker landde. De in zittenden, die ongedeerd waren gebleven, hebben hun toestel later naar West-Duitsland over- Hannaford gevlogen. wees er op, dat hij nïemands persoonlijke vrijheid aangetast wil zien, maar dat de Prinses een publieke persoon is, behorend tot het regerend Oranjehuis. Dat huis heeft een deformatorische grondslag. Tenzij de Prinses haar rechten prijsgeeft verwacht de heer Jongeling moeilijkheden bij de regeling van een eventuele erfopvolging of bij een huwelijk van de Prinses. De heer Van Dis (S. G. P.) zei eveneens de stap van Prinses Irene ten zeerste te betreuren. Zij heeft de reformatorische tradi tie van het Oranjehuis prijsge geven om naar Rome terug te keren. Dit bericht zal in onze kringen met grote droefheid ont vangen worden, aldus de heer Van Dis. De heer Geertsema (V.V.D 1 stelde zich op het standpunt, dat iedere Nederlander vrijheid van godsdienstkeuze heeft. Waarom dan niet de leden van 't Konink lijk Huis, zo zei hij. De liberale fractievoorzitter vond het wel bedenkelijk, dat deze mededeling eerst thans en bijv, niet in de na zomer van 1963 is gedaan. De Kamer zal slechts bemoeie nis met deze kwestie krijgen in dien toestemming voor een hu welijk van Prinses Irene wordt gevraagd of wanneer kwesties van erfopvolging te berde moe ten komen. De heer Bruggeman (P. S. P.) was persoonlijk van de mede deling niet zo erg geschrokken, omdat hij deze wel enigszins ver wacht had. In zijn kring, die goeddeels republikeins gezind is, zal dit bericht geen bijzonder grote indruk maken. Als Hervormd man bleek de heer Bruggeman van mening, dat ieders eigen geloofsleven moet worden gerespecteerd, ook dat van een Prinses. Hij vond het jammer, dat de mededeling eerst nu is gedaan. Dit werd door hem in verband gebracht met het zijns inziens „ongelukkige interview" van de Prinses, dat verleden maandag in vele kranten werd afgedrukt. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Twee de Kamer, dr. A. Vondeling, heeft over het nieuws van het over gaan van Prinses Irene naar de R. K. Kerk de volgende verkla ring afgelegd: „Het nieuws was ook voor mij een volkomen verrassing. Ik respecteer vanzelfsprekend de belangrijke beslissing van onze meerderparige Prinses. Wij, en dus ook zij, leven in een vrij land met volledige vrijheid van gods dienst. Ik vind het jammer dat de R. V. D. ons dit bericht heeft moeten doorgeven naar aanlei ding van een bericht uit Madrid. Een tijdige en zelfstandige be richtgeving vanuit Nederland zou normaal zijn geweest". ZUIDWESTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede; Tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een depressiesys— teem in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegén stroomt in de komende 24 uur met matige tot krachtige zuidwestelijke win den tamelijk zachte en vochtige lucht naar ons land. In deze lucht komt veel bewolking voor, waar uit af en toe wat regen of mot regen zal vallen. De temperatu ren zullen in een groot deel van het land tot 6 a'8 graden oplopen: Het laat zich aanzien, dat in de komende dagen de aanvoer van zachte lucht van de oceaan zal voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enige regen of motregen Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelij ke wind. Iets hogere tempera tu ren, vooral in het oosten van net land. JllMM* «ntvi DONDERDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.41 3.12 Terneuzen 3.16 3.47' Hansweert 3.56 4.27 Walsoorden 4.06 4.37 VRIJDAG 31 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.26 3.54 Terneuzen 4.01 4.29 Hansweert 4.41 5.09 Walsoorden 4.51 5.19 31 ZON MAAN op onder op onder 8.25 17.22 19.15 9.34 8.23 17.24 20.32 9.59

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1