PROVINCIAAL NIEUWS WITTE KRUIS KOLONEL HYDE LEZERS DIE SCHRIJVEN Burgemeester van Breskens sprak optimistische Nieuwjaarsrede uit UITGEBALANCEERDE SAMENSTELLING Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 29 januari 1994 TERNEUZEN THOLEN ZAAMSLAG NATIONALISTISCH CHINA PROTESTEERT Roemers zei nog iets anders ZUIDZANDE Toerisme niet te onderschatten bron van inkomsten voor Breskens MAAKT U VLOT WEER FIT! Tegenwoordige tijd de beste die Duitsland in deze eeuw heeft gekend OVEREENSTEMMING OVER C. A. O. IN HET GRAFISCHE BEDRIJF RELLETJES IN LlBle 2 doden en 17 gewonden GEEN UITBREIDING VAN STAKING IN METAALINDUSTRIE IN BELGIë VERGADERING AFDELING ZEELAND VAN DE KON. VER. „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" In de maandag te Goes gehou den vergadering van de Afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsehe Trekpaard" werd in de vacature ontstaan dooi- het overlijden van de heer J. Q. C. Lenshoek tot voorzitter benoemd de heer A. Brooymans te Tholen. Als nieuwe bestuurleden wer den gekozen de heren M. Mol uit Waarde en M. d'Hoore uit Sluis. Herbenoemd werden de heren J. der Weduwen. Iz.' do Buck, J. Maljaars Jzn. M. L. M. IJsebaert en M. de Dobbelaere. De heren J. der Weduwen en A. Brooijmans werder. herkozen als hoofdbestuurslid. In velband met de achteruit gang van het aantal leden, ver oorzaakt door de nog steeds uit breidende mechanisatie in de landbouw, zal in de eerstvolgen de bestuursvergadering bespro ken worden het aantal bestuurs leden van 15 terug te brengen op 7, zulks op voorstel van de heer Groenewege, die daarvoor liet volgende schema in overweging gaf: in het bestuur zouden twee leden uit Oost Zeeuws-Vlaande- ren en één lid. uit West Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren, de Beve- landen, Schouwen-Duiveland en Tholen met St Philipsland zitting moeten hebben. Het dagelijks be stuur van drie zou tevens naar het hoofdbestuur afgevaardigd moeten worden. De heer Al. Serarens uit Osse- nisse wees op de verminderde aanvoer van merries tijdens de premiekeuringen. Volgens hem zijn de premies te laag. Op de begroting van het lopende jaar is voor de premiekeuringen ƒ2700 uitgetrokken. De heer Serrarens stelde voor dit bedrag te verdub belen. De wnd voorzitter deelde mede, dat liet premieplan voor 1931 reeds vast ligt. Mogelijk is voor 1965 een verhoging van het pre miegeld te verwezenlijken. Het afdelingsbestuur zal deze kwestie bij bet hoofdbestuur aanhangig maken. Verkeersongeval Gistermiddag te half twee had op het kruispunt Jacob Cats- straatGuido Gezellestraat een aanrijding plaats, doordat de heer J- J„ wonende alhier, rij dende over de Jacob Catsstraat in de richting Koedijk, geen voor rang verleende aan de op de voorrangsweg rijdende bestel auto bestuurd door de heer K. D. eveneens te Terneuzen wonende. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Eervol ontslag burgemeester. Bij K. B. is aan mr. A. J. van der Hoeven op zijn verzoek met ingang van 1 februari 1964 eer vol ontslag verleend als burge meester der gemeente Tholen, met dankbetuiging voor de lang durige diensten, door hem als zodanig bewezen. Jaarvergadering Afd. Zaamslag van de A. N. C. L. De afdeling Zaamslag van de Algemene Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond hield j haar jaarvergadering in 't jeugd- gebouw „De Poort". De voorzitter, de heer D. Ba- reman, verzocht als openingslied De zaakgelastigde van natio nalistisch China in Parijs, Kao Sjij-Ming, heeft bij de Franse regering geprotesteerd tegen het Franse besluit om met Peking diplomatieke betrekkingen aan te knopen, zo wordt van Chinese 1 zijde vernomen. te zingen Ps. 89 7 en 8, waar na hij als Schriftlezing liet vol gen de onberijmde Ps. 33, om daarna voor te gaan in gebed. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de grote opkomst en in het bij zonder verwelkomde hij burge meester Van Wijk en de heren Haak en De Visser en de afge vaardigde van de afdeling Hoek. Het is wonderlijk dat bij het stijgen der jaren het lijkt dat de loop der tijden steeds sneller gaat en ieder jaar ontvallen ons enige leden op de roepstem van Hem die 't al regeert. Kan het jaar 1963 over het al gemeen voor de landbouw niet gunstig genoemd worden, tiet stemt ons desondanks tot grote dankbaarheid, er was geenszins werkloosheid en het heeft ons aan niets ontbroken. De laatste dagen van het afgelopen jaar kenmerkten zich dóór een plotse linge en sterke stijging van het loonpeil in industrie en de land en tuinbouwsector. Laat ons vertrouwen stellen in ons hoofdbestuur want de pro blemen worden steeds groter. Als Christelijke landarbeiders mogen en moeten wij met ver trouwen de toekomst tegemoet gaan want de uitkomst is aan Hem, die ons leidt en ons niet zal beschamen. Hierna bracht de secretaris, de heer W. Faas, een uitgebreid en verzorgd jaarverslag waarin hij het wel en wee van het jaar 1963 de revue liet passeren. Door de mechanisatie in de landbouw en de lokkende stem van. de industrie liep het leden tal van do afdeling achteruit, waarbij nog' twee getrourtfe leden door de dood ontvielen. Dc secretaris wees in zijn jaar verslag nog op de koninklijke onderscheiding die de voorzitter werd opgespeld door de waar nemend burgemeester de heer Dc Koeijer, ter gelegenheid van zijn 40-jarige dienstvervulling en zijn arbeid voor de Christelijke Landarbeidersbond. Natuurlijk wijdde de secretaris zijn aandacht aan de lonen en prijzen in de land- en tuinbouw en de sociale voorzieningen, maar tevens ook op de waardedaling van de eertijds zo waardevaste Nederlandse gulden. Aan het slot van dit jaarver slag werd de heer Faas door de voorzitter dank gebracht voor het jaaroverzicht, evenals hij even later de penningmeester, de heer I. de Jonge, dank betuig de voor zijn keurig financieel be heer, dat door de kascommissie volkomen in orde was bevonden. De voorzitter speldde hierop de gouden insigne van de 'Bond op de borst van de heer F. de Jonge, wegens diens 25-jarig lidmaat schap van de Christelijke vak beweging. Nadat als tussenzang gezongen was Ps. 103 1 en 11 droeg mevr. BaremanHamelink enige ge dichten voor. Hierop werd door de heren Haak en De Visser de door hen opgenomen film „Mooi Zaamslag" vertoond, welke natuurlijk weer met volle aandacht werd gevolgd. In de nu volgende pauze werd een kopje koffie met versnape ring aangeboden. In de tweede helft van de ver gadering verwelkomde de voor zitter de familie Riemens uit Axel, die met muziek en zang een prachtige afwisseling in het programma bracht. Tenslotte volgde nog een voor dracht en werd nogmaals de film vertoond van de installatie van burgemeester Van Wijk. De voorzitter bracht aan het eind van deze avond allen har telijk dank, die tot het slagen van de vergadering hadden medege werkt en als slotzang wérd ge zongen Gez. 280 1 en 2, waarna de heer W. Faas het dankgebed uitsprak. Bij de uitgang van het jeugd- gebouw werd een collecte gehou den ten bate van bijzondere no den. In uw blad van vrijdag 24 jan., geachte redactie, legde een uwer medewerkers in een artikel over Nederlandse gebeurtenissen er wel erg sterk de nadruk op, dat drs. Roemers, de voorzitter van het N.V.V., een moedige daad had gesteld, toen hij zei dat er een maal een eind moet komen aan de looneisen van de vakbonden. Andere persorganen lieten zich trouwens in gelijke zin uit. Wij denken hierbij o.a. aan Elseviers Weekblad, De Telegraaf en de Volkskrant. De heer Roemers heeft zich in derdaad een dergelijke uitlating gepermitteerd, maar hij heeft ook nog iets anders gezegd en dat schijnt „men" maar het liefst te willen verdonkeremanen. De N.V.V.-voorzitter heeft er n.l. geen twijfel aan laten bestaan, dat er een eind moet komen aan de exhorbitante prijsopdrijvingen en dat de regering over de hele lijn dient in te grijpen, omdat de vakbeweging zich anders genood zaakt zal zien haar looneisen tot grote hoogte op te voeren. Men kan de voorzitter van Nederlands grootste vakcentrale nu wel een pluim op de hoed steken, maar of hij daar van gediend is, valt !te betwijfelen. Want als de vos de .passie preekt, Al die krantenschrijvers ver beten blijkbaar dat de prijzen al lustig en rustig opgejaagd wer den, toen de werknemers nog 'geen cent loonsverhoging hadden ontvangen. En na nieuwjaar heeft die ziekte een bedenkelijke uit breiding te zien gegeven, zodanig zelfs dat de gemiddelde man zichafvraagt of dat nu zo moet doorgaan. De prijsverhogingen liggen meestentijds vele en vele procenten boven het toelaatbare bedrag. Nodig of niet nodig, de prijzen worden opgejaagd en de arme Sijmen betaalt maar. Waren de dagelijkse levensbehoeften als groenten en 'fruit en steenkolen en vlees nog niet duur genoeg? Moet textiel waarachtig nog duur der worden? De regering gaat zelf ook niet vrij'uit. Wat gebeurt er met de posttarieven en wat er te gebeu ren staat met sigaretten en ben zine, schijnt fabrikanten en han delaars een vrijbrief te geven om ook maar van dik hout planken te gaan zagen. Het is compleet een besmette lijke ziekte geworden en hier en daar dreigt het op een schreeu wend schandaal uit te lopen. Het is dus gemakkelijk om Roemers als een lichtend voor beeld van braafheid af te schil deren, maarzou „men" asje blieft ook de prijzen eens in de gaten willen houden? Roemers heeft de doorzichtige schouderklopjes van derden heus niet nodig. Hij is mans genoeg om voor zichzelf te zorgen. Dankend voor de plaatsing. EEN CONSUMENT.' Ontspanningsavond. De besturen van de afdeling Zuidzande van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, de Plat telands Jongeren Gemeenschap en de Bond van Plattelandsvrou wen, hebben dezer dagen hun le den een leerzame ontspannings avond aangeboden. Deze avond werd gehouden in hotel „De Rode Leeuw" te Zuidzande en werd verzorgd door de bekende „Jos en Robby", de onafscheidelijke vriendinnen, die gezamenlijk 62 landen van de wereld zijn door getrokken. Op boeiende wijze verteld en toegelicht met woord en beeld en liedjes, hebben vele leden van eerder genoemde or ganisaties genoten van deze leer zame ontspanning. Verkoop woonhuis. In hotel „De Zwaan" te Zuid zande tyerd ten overstaan van notaris A. H. M. van den Hoek te Gi'oede, verkocht het woon huis Mariastraat 11 te Zuidzan de. Voor deze veiling bestond 'n grote publieke belangstelling, doch animo om te bieden bleek slechts in geringe mate aanwe zig, want na de inschrijving, met als hoogste bedrag 6520, bleek verder geen der vele aanwezigen nog bereid om dit bod te verho gen en voor dit bedrag ging het woonhuis, met bijbehorende grond groot ruim 300 ca, dan ook over in handen van de nieuwe eigenaar, de heer L. de Roij uit Sluis. Jubileum Groene Kruis. De afdeling Zuidzande van het Groene Kruis gaat dezer dagen een „kroonjaar" vieren en wel op 30 januari a.s. Op deze dag zal het Zuidzandse Groene Kruis het feit herdenken dat het 60 jaar geleden werd opgericht. Het tegenwoordige bestuur heelt ge meend dit feit niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en morgen zal dan ook een buiten gewone ledenvergadering wor den gehouden in hotel „De Zwaan". De voorzitter van de afdeliyg, burgemeester H. P. Everwijn, zal een herdenkingstoespraak houden, terwijl de belangstellen den verder een filmprogramma wordt aangeboden, met onder anderen de film „Paul Vlaande ren grijpt in". Tijdens de raadsvergadering van maandagavond sprak burge meester J. A. Eekhout een opti mistisch gestelde Nieuwjaars rede uit over de goede uitkom sten. die het afgelopen jaar kon den worden geboekt. De balans opmakende kan men stellen, dat het voor Breskens een goed jaar is geweest met grote activiteiten en grote resultaten. De bevolking is met 6o personen toegenomen, hiertegenover maakt dc streek een bedroevend figuur. Spreker noemde het een teken aan de wand. Het uitbreidingsplan West maakte een spektakulaire ont wikkeling door, waar enige jaren geleden nog bouwland was zijn er thans woningen. Voor wat betreft de bouwvo lume reeg men deze uitsluitend voor 't saneren van de z.g. Bloe- menwijk. Voor partikuliere- en premiebouw was uit de volume- pot niets te halen. In.de bouwsektor werden in Ï963 in totaal 51 bouwvergunnin gen afgegeven met een totale bouwsom van 1.500.000,De straatverlichting kon worden ge moderniseerd en er kwam 2I2 kilometer aan straten gereed, wat op zichzelf ook een uitgaaf van 1.500.000,vergde. Met betrekking tot de indus trialisatie wees spreker op de Gemeenschappelijke regeling „Het Industrieschap'' dat het af gelopen jaar met Groede, Schoon- dijke. Hoofdplaat en Breskens kon worden opgericht. De plaat selijke bedrijven hebben werk te over. maar hebben mede door woonruimtegebrek tekort aan manschap. Als nieuwe bedrijven noemde de voorzitter een jachtwerf en een centrale bakkerij. Alle be drijven in Breskens spannen zich in om met de tijd mee te gaan op het gebied van rationalisatie en mechanisatie. De helft van het Breskense arbeidspotentieel komt uit de om liggende gemeenten. Het toeris me is een niet te onderschatten inkomstenbron. Het watertoeris me ontwikkelt zich in een snel toenemende mate. Op de jacht werven,-die in het watertoerisme hun fundament hebben, bieden aan 75 man emplooi. De jacht werven hebben een goed gevulde orderportefeuille. De aanleg van de Boulevard, de zgn. duinpromenade, het in aanbouw zijnde hotel-motel van De Milliano, Zeebad Breskens en de Napoleonhoeve zullen in hoge mate het badleven bevorderen. Van het uitbreidingsplan zal in 1964 wel weinig komen, gezien de hiertegen gerezen bezwaren bij G. S. De problemen van de derde haven zijn genoegzaam be kend. De gemeente blijft ten deze zeer diligent. De aanleg van sportvelden kon tot stand komen. In 1964 zal het complex in gebruik komen. De raad heeft het afgelopen jaar haar goedkeuring gehecht aan het plan van G. S. tot her indeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. In dit ver band vond spreker het verheu gend. dat Groede toestemming heeft uitgegeven op haar grondge bied nu reeds een uitbreidings plan te leggen. De Visserij heeft in totaal op het vismijnbedrijf aangevoerd aan vis en garnalen 7.103.265 kg met een totale besomming van ƒ2.814.370. Het vismijnbedrijf zal een. winst te zien geven. De recle reserve van het vismijnbedrijf bedroeg per 1 januari 1964 ƒ425.000 terwijl aan garanties voor vernieuwing der vissers vloot ƒ790.900 uitstaat. Een blik werpende op de toe komst somde de voorzitter een aantal objecten op. waarvan de realisering in 1964 zal worden nagestreefd, de afbouw zal plaats hebben of de ingebruikname zal kunnen geschieden. Zo noemde spreker de brandweergarage, het instructie-lokaal met ruimte voor het brandweermateriaal en een sportzaal. Het stratenplan West voor de bouw van 50 woningen, uitbrei ding begraafplaats, waardoor het massagraf weer centraal zal ko men te liggen. Sprekende over de stormach tige ontwikkeling die rondom het gebied van West Zeeuws-Vlaan- deren plaats grijpt, namelijk de ontwikkeling van het Wester- scheldebekken en de Kanaal zone, stelde de voorzitter dat de stem van West Zeeuws-Vlaande- ren in het koor der vooruitgang. Ik ben bang, dat West Zeeuws- Vlaanderen op het achterplan gaat geraken. Wij moeten ons be zinnen op welke wijze wij de polsslag van deze ontwikkelings- drang zullen kunnen volgen. In dit verband meende spreker te kunnen opmerken, dat G. S. bij (Adv.) Hoofdpijn? Griep? Spierpijn? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. 't Geheim schuilt in de uit gebalanceerde samenstelling! Wetenschappelijk verantwoord. Uiterst werkzaam. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Bovendien: géén salicylzuur, dat vaak maag klachten veroorzaakt. Witte Kruis poeders zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwas senen! ook verkrijgbaar in tabletten en cachets. Bij uw apotheker of drogist. het opstellen van het herin delingsplan der gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zich heeft laten leiden door de overweging dat de kleine gemeenten op zich niet kunnen voldoen aan de eisen, die deze tijd stelt en de ontwikkeling niet kunnen vol gen, en hiervoor grotere concen traties nodig zijn. Of de vijf in West Zeeuws-Vlaanderen gedach te gemeenten met haar 27.000 zielen deze problemen afzonder lijk wèl zullen aankunnen is een vraag die hier nog niet te beant woorden is. DE RAADSAGENDA Op grond van art. 103, lid 6 bis der l.o. wet 1920 werd op het des betreffende verzoek van het R.K. Lagere Schoolbestuur een voor schot toegekend van 637,63. Ingekomen was een verzoek van de V.V.V. te Breskens. Deze instelling heeft namelijk 't voor nemen een V.V.V.-kantoor te bou wen, waarvoor ze thans verzocht op een naar het oordeel van de raad te bepalen wijze financiële steun te verlenen. Op voorstel van B. en W. werd dit verzoek om advies in handen van B. en W. gesteld. Aan de vereniging voor instru mentale muziek te Middelburg werd een subsidie van 75 ver leend voor een te Oostburg te geven concert. Over bet verzoek van de Natio nale Woningraad om lid te wor den van deze instelling tegen een jaarlijkse contributie van 50 ct. voor elke bij de gemeente in ex ploitatie zijnde woning, werd na enige diskussie gunstig beschikt. De door het rijk ten aanzien van haar personeel genomen sa larismaatregelen met betrekking tot de na-calculatie de z.g. „trend" wenst G. S. ook van toe passing, te verklaren voor de secretarissen, ontvangers en amb tenaren van de burgerlijke stand. De raad had geen bedenkingen tegen een door G. S. terzake toe gezonden ontwerp-besluit. Ter zake van liet uitbreidings plan hebben B. W. van Bres kens zich gewend tot het ge meentebestuur van Groede om in onderling overleg een plan van uitbreiding te ontwerpen. B. en W. van Groede schrijven als ant woord op de brief, dat het bil lijk moet worden geacht, dat Breskens de hierop valende kos ten ten laste van Breskens komen. De raad ging hiermee akkoord en zegde toe te zijner tijd de benodigde kredieten hier voor te zullen verstrekken. Besloten werd aan het calami- teuze waterschap „Oud en Jong Breskens" ter zake van het ver beteren van het wegje, lopende van het z.g. krommewegje tot aan de Nieuwe Sluis, door het aanbrengen van een slijtlaag een bijdrage te verlenen van 50 *70 der kosten met een maximum van ƒ2500. Er is thans gelegenheid de bun kers op het Spuiplein gesloopt te krijgen en wel op kosten van het i-ijk. Deze toezegging is het resultaat van het overleg met de Provinciale Directie van dc Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Ten aanzien van het plan op het alsdan vrijgekomen terrein de plantsoenaanleg van het Spui plein te herzien en hiertoe plan nen te' laten opmaken door een plantsoenarchitect bleek bij de raadsleden uiteenlopende menin gen te bestaan. De heer Cambier vond het zonde zoveel geld, al is het dan ook rijksgeld, uit te geven voor het vrijkrijgen van zo'n kleine oppervlakte grond. Na enige discussie werd beslo ten de gelegenheid de bunkers te laten slopen aan te grijpen en een plantsoenarchitect een ont werp te laten maken. Mogelijk zal het V.V.V.-gebouw op de vrij komende grond, gelegen in het centrum van de gemeente kun nen verrijzen. Een voorstel van B. W. de bouwvolume van de woningtoe wijzing 1964 voor 48 woningwet woningen te verdelen onder de beide woningbouwverenigingen in Breskens ontmoette felle be zwaren van de heer Carels en mevr. Niermans-Gosseije. Ze stelden dat de bij de gemeente in exploitatie zijnde woningwet woningen door de bewoners kun- worden aangekocht. Deze moge lijkheid is geopend voor het be vorderen van het eigen woning- bezit. Door de toewijzing van de 48 woningen aan de woning bouwverenigingen is aankoop door de bewoners niet mogelijk. De heer Carels vond dat deze mensen dan gedupeerd zijn. Wet- dertvan der Hooft, zelf voorzit ter van de Algemene Woning bouwvereniging Breskens, zei, dat het doel van de woningbouw vereniging is de exploitatie van woningen zonder het oogmerk 62 procent van de volwassen bevolking in West-Duitsland en in West-Berlijn beschouwt de te genwoordige tijd als de beste die Duitsland in deze eeuw heeft ge kend. Een instituut voor opiniepei ling hield eind vorig jaar een enquête, waarbij de vraag werd gesteld: „Wanneer ging het Duitsland in deze eeuw naar uw gevoel het beste?" Het instituut had dezelfde vraag' ook in de jaren 1951 en 1959 aan de orde gesteld. In 1951 meende 45 procent van de onder vraagden dat Duitsland voor 1914 de beste tijd had doorge maakt. In 1959 was dit 28 pro cent, in 1963 slechts 16 procent De tijd tussen 1933 en 1939 was in 1951 favoriet bij 42 procent, in 1959 was dit 18 'procent en vorig jaar verwierf deze periode nog maar 10 procent. Voor hel tijdsbestek tussen 1920 en 1933 waren deze cijfers resp. 7,4 en 5. Twee procent van de onder vraagden vond in 1951 de toen malige tijd dc beste van deze eeuw, in 1959 war dit percen tage gestegen tot 42. Maandagavond is tussen werk gevers en werknemers in het grafische bedrijf overeenstem ming bereikt over een nieuwe C. A. O. De contractuele uurlo nen zullen met 10 procent wor den verhoogd. Hierbij zijn de 5 procent van 1 januari inbegre pen. De ruimte naar boven mi nimale beloning wprdt in het kader van de ondernemingsge wijze differentiatie vergroot met 5%. De nieuwe C. A. O. moet op 3 februari ingaan en heeft een looptijd van een jaar, aldus deelt het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven mee. Behalve het bovengenoemde is verder overeengekomen: uitbreiding van de vakantie tot minimaal drie weken, de vierde gemeenteklasse vervalt, de leeftijd waarop het volwas sen loon wordt bereikt wordt teruggebracht van 25 op 24 jaar, opneming van een minimum inkomens garantie, verdere realisering van ge lijke beloning van mannen en vrouwen. In Zawia, 50 km ten westen van Tripoli in Libië, zijn gisteren twee mensen om het leven ge komen en 17 gewond. Zij vie len een politiepost aan als pro test tegen het sneuvelen van 2 studenten bij relletjes in Bengazi enige tijd geleden. JOHN BOLAXZ) COJfTJU 19COVLAHD TARD 59) Een stak z'n arm hoog op in de lucht en liep met Drie en Tien vlug naar voren. Vijf en Zeven hadden z'n signaal gezien en wa ren onmiddellijk tot actie over gegaan door de inhoud van de olievaten aan te steken. Onmid dellijk kwamen er enorm dikke wolken rook uit; zó dik, dat in een ommezien de hele straat om sluierd was. Onder bescherming van dit rookgordijn sprintte Vijf naar de put, nam het deksel eraf en vulde hem met schietkatoen. Aan de andere kant van de bank was Twee bezig hetzelfde te doen, maar de rook was al te dik dan dat ze elkaar konden zien. Toen de springstof eenmaal goed en wel op de bodem van het gat lag, ging Race snel ach teruit, daarbij de draad, waar mee de ontploffing tot stand zou komen, vierende. Met het ontste kingsapparaat in z'n rechterhand wachtte Race, z'n oren spitsend om het signaal op te vangen. Daar was het! Eén lange en drie korte stoten van de Husky-cla xon. Op z'n onderlip bijtend drukte hij de hendel in. Terwijl de twee knallen tege lijkertijd weergalmden, keek Hyde met jachtige blik naar de ramen van het bankgebouw. En toen hij de lichten uit zag gaan, riep hij: „Vooruit. Daar gaan we!" In twee seconden had hij de kap over z'n hoofd getrokken en de revolver aangenomen, die Negen hem voorhield. Hij was nog wat doof van de explosies, maar hoorde toch het gerinkel van vallend glas, toen hij de bank binnen stormde met de loop van z'n revolver gericht op de geschrokken gezichten van de aanwezigen. „Verroer u niet en er zal u niets gebeuren!" schreeuwde hij. Hij zoti het tafereel dat zich aan hem voordeed nooit meer vergeten. Praktisch iedereen in de bank, zowel klanten als em- ployé's keken naar hem. Blijk baar was iedereen naar de deur dn de ramen gesneld om te zien wat er aan de hand was, maar zijn verschijning hield hen staan de. Een van de klanten een gro te gestrekte figuur herstelde zich het eerst. „Je bent gek, vent!" riep hij Hyde toe. „Je zult „Doe wat je gezegd wordt!" Dit geluid kwam ergens anders vandaan en iedereen keerde zich om. Nóg twee gemaskerde man nen stonden naast elkaar achter in het gebouw en beiden hadden een stengun. Een vrouw begon te gillen ergens achter de af scheiding tussen het publiek en de employé's. „Schei uit met dat gezanik!" Hyde hoorde de deur achter hem opengaan en zag Drie en Tien aankomen. Het gegil hield ineens op toen iemand de hys terische vrouw sloeg. Een knikte voldaan. „Goed zo, beginnen!" Met verhefifng van stem. „Drie!" Drie sprintte vooruit, de korte gang in en stormde de afdeling van de employé's binnen. Daar zag hij twee van de trolleyers, die nog steeds vol met ingepakt geld lagen. „Hela!" Met een groen vertrokken ge zicht keek de chef naar de vre selijke verschijning, die voor hem stond. Dat deze een beschaafde stem had verhoogde nog zijn schrik. De man droeg iets wat leek op een stuk geoliede zijde. Dit bedekte zijn hele hoofd, op twee gaten na voor de ogen en viel zowel van voren als van achteren tot aan z'n middel. Mid den op de borst en rug stond een grote 3 geschilderd. 1 „Het zal je nooit lukken er mee weg te komen!" stotterde de chef, gehypnotiseerd door de loop van het wapen, waaruit hij ieder moment een straal vuur verwachtte. Vol verwachting keek hij naar de deur, toen deze weer open ging, maar het waren alleen nog maar meer van die sinistere figuren met kappen op. De klanten werden door Vier tegen een muur gedrongen ge houden. Een van de klanten een oudere man met een rood gezicht protesteerde, toen Vier hem met z'n wapen in de rug duwde. „Brutale hond begon hij, zich naar Vier omke rend. Maar verder kwam hij niet, want Vier sloeg hem met z'n re volver midden op z'n voorhoofd. De rrjan viel verdoofd door de slag neer en Vier schopte hem toen nog eens in de maag. „Oude gek! Ik ben er na aan toe je een kogel door je darmen te jagen!" „Vier!" Hyde rende op hem af. „Niks daarvan, idioot! We wil len geen bloed vergieten." „Er zal niets gebeuren, als ze zich goed gedragen!" Een vrouw knielde bij de be wusteloze man neer, maar Vier richtte z'n wapen op haar. „Laat die oude man daar liggen!" Een porde met, z'n wapen Port- hill tussen de schouderbladen en duwde hem naar voren. „Kom, ga weg en help een handje met het laden. Ik zal hierop toezien". (Wordt vervolgd.) winst te maken. Indien aan de toewijzing voorwaarden zouden worden verbonden terzake van de mogelijkheid dat bewoners van de door de woningbouwver eniging gebouwde en geëxploi teerde woningen deze kunnen aankopen is het duidelijk, dat dc woningbouwverenigingen een zodanige voorwaardelijke toewij zing niet kunnen accepteren. Daarnaast zei wethouder Van der Hooft, dat mensen,, die een eigen woning willen hebben ge bruik kunnen maken van de premieregeling. Gezien de aard de diskusie besloten B. W. het voorstel tot toewijzing aan de woning bouwverenigingen terug te ne men voor nader overleg. Tot slot werden de grondprij zen in het Uitbreidingsplan West herzien. Na de gebeurtenissen in Tanganyika De regering van Tanganyika heeft verklaard dat er geen be wijzen zijn die de veronderstel ling billijken dat communisten verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen van vorige week in Tanganjika. De regering is, blijkens een communiqué, „zeer ernstig ont stemd over enkele pogingen om de politiek van de koude oorlog bij de gebeurtenissen in Tangan jika te betrekken". Het is belangrijk dat de moei lijkheden van Tanganjika niet worden gebruikt als een voor wendsel om de internationale toestand te verslechteren en de vestiging van de wereldvrede te bedreigen. Door het bereikenvan een overeenkomst is uitbreiding van de staking in de metaalindustrie in België voorkomen. De metaal arbeiders in West-Vlaanderen zouden deze week het werk heb ben neergelegd, indien hun eisen niet waren ingewilligd. Het ak koord houdt een loonsverhoging in van negen procent. Inmiddels duurt de staking in de metaal- en de chemische in dustrie in Oost-Vlaanderen nog voort. Hier legden meer dan 6.000 arbeiders drie weken gele den het werk neer. De onder handelingen worden nog voort gezet.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2