RADIO DE KOCK Zon- en HET WEER Kwestie-Cyprus opnieuw kritiek stadium in een Amerikaans vliegtuig boven Oost-Duitsland neergeschoten? Russisch ontwapeningsplan met negen punten Vernietiging van bommenwerpers slaat in in het Westelijk kamp Frankrijk moet met China breken nationalistisch Dr. Vondeling oefent kritiek op het prijsbeleid van de regering Weerbericht PEKING: WOENSDAG 29 JANUARI 1964 20e Jaargang - No. 6134 Engeland zal wellicht andere NAVO-landen inschakelen om vrede te bewaren GRIEKS BEZOEK OP HET WITTE HUIS Goersoesig Agoeng^ weer actief VIUUgWdlGI Frankrijk niet van plan met regime van Tsjsang te breken AFGEZANT VAN DE GAULLE NAAR TSJIANG KA] SJEK Schlesinger neemt ontslag blijven nog in Tanganjika Frankering bij abonnement: Terneuzen Administratie-adres: Smidswai Wraeteur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—5? Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 V I' Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Feridun Erkin, heeft dinsdag meegedeeld, dat Turkije „in beginsel" besloten heeft, de conferentie over Cyprus die momenteel in Londen wordt ge houden te verlaten. De minister zei dit bij zijn aankomst op het Foreign Office voor een ontmoeting met zijn Britse ambtgenoot R. A. Butler. Eerder op de dag hadden leden van het Britse kabinet bespre kingen gevoerd met de Britse generale staf, nadat berichten waren ontvangen over Griekse en Turkse troepenbewegingen. Daarna kwam het voltallige ka binet onder sir Alee Douglas- Home bijeen ter bespreking van de impasse op de Londense con ferentie over Cyprus en van eventuele stappen om andere NAVO-landen in te schakelen bij het handhaven van de vrede op het eiland. Volgens berichten uit Athene zijn de Griekse strijdkrachten in staat van alarm gebracht naar aanleiding van Turkse troepen bewegingen aan de kust tegen over Cyprus. Intussen kwam generaal Ly man Lemnitzer, de opperbevel hebber van de NAVO-troepen in Europa, in Ankara aan voor overleg met de Turkse autoritei ten over Cyprus en de NAVO. Een van de kwesties die de ge neraal in Ankara, en later ook in Athene, aan de orde zal stel len is volgens een NAVO-woord- voerder in Parijs het Britse voor stel inzake het legeren van mili tairen uit verschillende NAVO- landen op Cyprus, Uit Turkije is bericht, dat ge neraal Ali Keskiner, bevelhebber van de Turkse landstrijdkrach ten, een inspectiebezoek heeft ge bracht aan militaire eenheden in Tskenderun, een Turkse haven stad die tegenover Cyprus is ge legen. Dertien schepen van de -Turkse marine vertrokken dins- Jdag uit Iskenderun voor een (oefening met eenheden van de Turkse luchtmacht. UUT4 Noordstraat 103 Terneuzen Telefoon 3128 NOG NIET WEG Na een onderhoud van vijftig minuten met Butler deelde mi nister Erkin mee: „Wij hebben een zeer nuttig gesprek gehad". In antwoord op vragen zei hij voorts: „Er is in beginsel een besluit genomen om de confe rentie te verlaten, maar ik trek me nog niet terug". Hij verklaar de, dat de conferentie tot dusver geen resultaat heeft opgeleverd. Turks-Cyprische kringen achten het onwaarschijnlijk, dat de con ferentie voortgezet kan worden als een der deelnemers wegloopt. Het Turkse besluit kwam naar hun zeggen voor hen niet als een verrassing, omdat de Griekse Cy prioten een Turks-Cyprisch com- nromisvoorstel" van de hand hadden gewezen. Dinsdagavond is te Londen van gezaghebbende Britse zijde vernomen dat minister Erkin thans niet van plan is naar ziin land terug te keren. Ook de Turkse afvaardiging is niet voornemens om de conferentie over Cyprus te verlaten. Dit werd mf>dPCTede°ld na het langdurige onderhoud, dat de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken dinsdagmiddag met ziin Britse ambtgenoot Butler heeft gehad. Hieraan werd toegevoegd dat Butler thans het door Erkin uit een gezette standpunt met be trekking tot Cywrus zal bestude ren en wel met name hetgeen van Turkse zijde is aangeroerd met betrekking tot het voorstel om de orde op Cvprus door NAVO-troepen te doen hand haven. Koningin Frederika van Grie kenland heeft maandag een be zoek gebracht aan president Johnson van de Verenigde Sta ten op het Witte Huis te Wash ington. Op deze foto zien we v.l.n.r. mevrouw Johnson, koningin Fre derika, president Johnson, prin ses Irene van Griekenland en Linda Bird Johnson, de dochter van de president. De Amerikaanse ambassade in Bonn heeft bekendgemaakt dat er dinsdag een Amerikaans mili tair vliegtuig boven Oost-Duits land is neergeschoten. Het is een „Sabreline 55 T-39 een oefen-straalvliegtuig met drie Amerikaanse officieren aan boord: een 41-jarige luite nant-kolonel en twee kapiteins van 33 en 34 jaar, verbonden aan het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden. Het Amerikaanse hoofdkwar tier in Wiesbaden bevestigt het bericht van de ambassade in Bonn nog niet. Men kan er slechts zeggen dat het vliegtuig vermist wordt. In Wiesbaden zijn volgens iemand van de Amerikaanse luchtmacht „vele berichten uit diverse bronnen ontvangen over een in verschillende delen van Oost-Duitsland neergeschoten vliegtuigen". Hij had echter op geen van deze berichten nog commentaar. D De Amerikaanse ambassade in Bonn, om commentaar ge vraagd. verklaard„Ons is ge meld dat er misschien een Ame rikaans militair vliegtuig boven Oost-Duitsland is neergeschoten. Wij onderzoeken dit bericht. De vulkaan Goenoeng Agoeng op het Indonesische eiland Bali, waarvan de uitbarsting vorig jaar meer dan 1500 slachtoffers eiste, is weer in beweging. Uit de krater stijgen dikke rookwol ken op tot een hoogte van bijna anderhalve kilometer. De Sowjet-Unie heeft dinsdag bij de Geneefse ontwapenings conferentie een uit negen punten bestaand ontwapeningsplan inge diend, aldus het Russische persbureau „Tass". De negen punten zijn: 1. Terugtrekking van troepen uit buitenlandse gebieden. 2. De vermindering van de strijdkrachten in alle staten. 3. Verlaging van de militaire begrotingen. 4. Het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau. 5. Het instellen van kernwapenvrije zones. 6. Het voorkomen van de uitbreiding van de kernbewapening. 7. Het treffen van maatregelen die een verrassingsaanval moe ten verhinderen. 8. De vernietiging van bommenwerpers. 9. Het verbieden van ondergrondse kernproeven. Het is voor het eerst dat Moskou over de vernietiging van bom menwerpers spreekt, een plan dat reeds eerder informeel door de Verenigde Staten aan Rusland was voorgesteld. De Sowjet-Unie verklaart dat zij „bereid is al haar strijdkrachten terug te trekken van het grondgebied van vreemde mogendheden indien de Westelijke mogendheden hetzelfde doen". Indien het Westen voor een dergelijke stap nog niet gereed mocht zijn stelt de Russische regering voor de omvang van de buiten- 'andse strijdkrachten in andere landen geleidelijk en gemeenschap pelijk te verminderen en zo eventueel tot een volledige terugtrek king van de strijdkrachten te geraken. De Sowjet-Unie is bereid deze vermindering in Oost-Duitsland en andere Europese landen te beginnen indien het Westen de om vang van zijn troepen in West-Duitsland en andere landen wil terugbrengen. Frankrijk heeft ermee ingestemd zijn betrekkingen met Taiwan (nationalistisch China) te verbreken alvorens betrekkingen met de regering in Peking aan te knopen. Dit blijkt in een verklaring, dinsdag in Peking uitgegeven door een woordvoerder van het Chi nese ministerie van Buitenlandse Zaken. WOENSDAG 29 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.55 2.25 Terneuzen 2.30 3.00 Hansweert 3.10 3.40 Walsoorden 3.20 3.50 DONDERDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.41 3.12 Terneuzen 3.16 3.47 Hansweert 3.56 4.27 Walsoorden 4.06 4.37 ZON VIA AN op onder op onder 28 8.28 17.19 16.40 8.22 29 8.26 17.20 17.57 9.03 30 8.25 17.22 19.15 9.34 81 8.23 17.24 20.32 9.59 iI HOGERE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: Na het passeren van een ge bied met regen en sneeuw, dat samenhing met een lagedrukge bied boven de Noordzee, zal ons land vandaag onder invloed ko men van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze trekt ach ter bet lagedrukgebied over de Britse eilanden naar het oosten. De wind ruimt hierbij naar west en noordwest en zal daarbij ma tig tot krachtig zijn. Naast en kele opklaringen kan ook hier en daar een bui vallen. De lucht, die aangevoerd wordt had dins dag boven de Britse eilanden temperaturen van 6 tot 9 graden, zndat ook in ons land een gelei delijke stijging van de tempera tuur verwacht wordt. Op de oceaan stelt zich nu een krach tige west-circulatie in, die in de komende dagen ook tot ons land zal doordringen. De regering in Peking, aldus deze verklaring, blijft, van me ning dat Taiwan tot het grond gebied van China behoort. Elke poging om Taiwan van China los te maken of „twee China's" te creëren, zal op een resolute afwijzing stuiten van de Chinese regering en het Chinese volk. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de regering van de Volksrepubliek China als enige wettige vertegenwoordigster van het gehele Chinese volk met Frankrijk onderhandelingen was begonnen. Overeenkomstig het internationale gebruik houdt er kenning van de nieuwe regering van een land in, dat de oude re gering, die door het volk van dat land omver is geworpen, niet langer erkend wordt. Dienten- 1 gevolge, aldus de verklaring, kunnen de vertegenwoordigers van dat oude bewind niet naast die van de nieuwe regering in een en hetzelfde land of dezelf de internationale organisatie aanwezig zijn. De regering van de Volksrepu bliek China is hiervan uitgegaan toen zij met de Franse regering overeenkwam diplomatieke be trekkingen aan te knopen. GEEN VOORWAARDEN GESTELD Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde dins dag niet direct commentaar ge ven op de Chinese verklaring. De vorige week had minister Couve de Murville tot de com missie voor Buitenlandse Zaken van de nationale vergadering gezegd, dat Frankrijk noch China voorafgaande voorwaar den heeft gesteld. Volgens welingelichte kringen in de Franse hoofdstad is Frank rijk niet van plan, met liet re gime van Tsjiang Kai-Sjek te breken. Dr. A. Vondeling, de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer, heeft maandag avond in een t.v.-uitzending van de P. v. d. A. kritiek geoefend op het prijsbeleid van de rege ring. Hij was van mening dat de re gering tot nu toe ernstig tekort is geschoten op het gebied van prijsafspraken van de fabrikan ten en de prijzen van huizen en grond. Aan liet doorbreken van de honderden schadelijke prijsaf spraken van de fabrikanten heeft zij nog niets gedaan, hoewel zij deze precies kent, aldus de heer Vondeling, evenmin doet zij iets aan de prijsstijging van huizen, die zijns inziens ondermeer door de aangekondigde huurverhoging per 1 juli weer aangewakkerd is. Onder deze omstandigheden zal de P. v. d. A. tegen de huurver hoging stemmen. Uit de meest recente en be trouwbare gegevens was dr. Von deling gebleken dat de prijzen van landbouwgronden sinds de vrijlating (1 januari 1963) sterk zjjn gestegen. Over het eerste halfjaar van 1963 was de prijs stijging van boerderijen (gebou wen met land) V3 deel( of 33 gestegen. Aan grondspeculanten wordt volkomen de vrije hand gelaten. Bovendien hoeft van inkomens verkregen door grond- en hui zenspeculatie geen cent belasting te worden betaald, terwijl daar tegenover een echtpaar zonder kinderen al van een weekloon van 52,af ver beneden het sociale minimum belasting moet betalen. „Ik ben niet zo gauw gekwetst, maar dit kwetst mijn rechtsgevoel", aldus dr. Vondeling. VRAGEN OVER LONEN EN PRIJZEN Op verzoek van de heer Von deling. welk verzoek door de Tweede Kamer werd overge nomen, zal de voorzitter de mi nister-president vragen of de re gering mededelingen wil doen over de situatie van lonen en Driizen, Dit is de Franse generaal Pech- koff, die door president De Gaulle van Frankrijk naar Tai- peh op Formosa is gezonden om daar met maarschalk Tjiang Kaj Sjelo, het staatshoofd van natio nalistisch China, te spreken over de erkenning door Frankrijk van communistisch China. Generaal Pechkoff, van oorsprong een Rus die destijds met Maxim Gorki naar Parijs kwam, heeft enkele jaren De Gaulle vertegenwoor digd bij Tjiang Kaj Sjek. Arthur Schlesinger, medewer ker van Kennedy die na de moord op de president was aan gebleven als speciaal assistent van president Johnson, heeft ontslag genomen om zich weer als geschiedkundige aan zijn wetenschappelijk werk te wijden. Hij hielp bij het opstellen van de presidentiële redevoeringen, hield zich bezig met Latijns- Amerikaanse problemen en vormde een schakel tussen het Witte Huis en de academische wereld. Schlesinger, die een boek over Kennedy gaat schrijven, is na Theodore Sorensén de tweede medewerker van de vermoorde president, die het Witte Huis verlaat. In het memorandum verklaart de Sowjetrussische regering dat zij haar strijdkrachten nu reeds vermindert en „hierin nog ver der wil gaan" als de Westelijke mogendheden eenzelfde bereid heid tonen. Volgens de Russische regering zijn er op het ogenblik „gun stige voorwaarden aanwezig voor een overeenkomst over een ver dere inkrimping van de militaire begrotingen en zij stelt een in krimping van 10 tot 15 procent voor. Het sluiten van een niet-aan valsverdrag tussen de NAVO- landen en de landen van het Pact van Warschau zou volgens het Russische voorstel het bestaande evenwicht tussen de strijdkrach ten niet verstoren en zou „de zo noodzakelijke stabiliteit en rust aan de internationale verhoudin gen verlenen". In het Russische memoran dum .wordt met nadruk gewezen op het belang van de instelling van kernwapenvrije zones „in de eerste plaats in Midden-Europa" en op het voorkomen van de versnreiding van kernwapens. Met betrekking tot het voor komen van verrassingsaanval len is de Sowjet-Unie van me ning dat het stelsel van waar nemingsposten moet worden ge combineerd met vastomlijnde maatregelen ten aanzien van de ontspanning in de internationale toestand. Tot deze maatregelen behoren volgens het Russische plan de vermindering van vreemde strijdkrachten in Europese lan den en het streven om geen kernwapens in beide Duitslanden te stationeren. Tsarapkin, de Russische afge vaardigde naar de 17-landen- ontwapeningsconferentie, las het Russische memorandum voor. Tezelfdertijd werd de tekst door Moskou gepubliceerd. Toen hij het punt van de te rugtrekking der vreemde strijd krachten uit andere landen aan roerde wees hij op de recente gebeurtenissen in Panama, Tan- ganjika, Cyprus, Kenia, Oegan da en Zanzibar. Deze landen, al dus Tsarapkin, hebben reeds kennis gemaakt met vreemde in terventie of zijn daarbij betrok ken. De Amerikaanse afgevaardigde Foster, zou het achtste punt in het Russische memorandum, dat voorziet in de vernietiging van bommenwerpers, in grote trek ken hebben goedgekeurd. De Zweed Myrdal was de eer ste vertegenwoordiger van een neutraal land die zich achter En geland en Canada stelde en ver zocht om de vorming van tech nische commissies ter bestude ring van de ontwaneningsvraag- stukken. Het Russisch voorstel, dat zo wel Oost als West zullen over gaan tot vernietiging van bun bommenwerpers, ondervond on- middelh'ik steun van Zweden en Groot-Brittannië. De Zweedse afgevaardigde mevrouw Myrdal zei dat het ver- Svpnrïen van wapens psvcholo- risch gezien zeer indrukwek kend zou zijn. Zelfs indien liet verouderde wanens zouden ziin, betekent het gebaar op ziin minst een begin, zo zei zij. De Britse afgevaardigde Tho mas noemde het „vreugdevuur van bommenwerpers", voorge steld in het Sowjet-plan. een goed ding. Tegenover verslag gevers verklaarde hii dat de to°n van Tsarankins rede goed was •an dat de verklaring zorgvuldige '-«studering verdient. President Julius Nyèrere heeft dinsdag de vorming bekendge maakt van een uit dertien per sonen bestaande commissie, die grondwetswijzigingen moet over wegen voor „een democratische een-partijstaat". Men hoopt, dat deze commissie adviezen zal krij gen van deskundigen uit Guinea en Zuid-Slavië. De minister van Buitenlandse Zaken en Defensie van Tangan- jika Oscar Kambona, zei dins dag op een persconferentie dat de Britse troepen in Tanganjika zullen blijven „zolang wij ze no dig hebben." medegedee'd door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Westelijke wind Enkele opklaringen en hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Hogere temperaturen dan giste ren.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1