VOO* VROUW Ongevallen m halve 4*9 TIENERS OEFENEN INVLOED UIT OP SE MODE-ONTWERPERS IN EUROPA EN V.S. Combineren met de kleuren HERSENSCHUDDING NA VAL OP HOOFD FLORA klaar een Zaterdag 25 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 DAN MAAR NAAR MAMMA DE MAAT VOL WEG SPEELGOED, WEG STEMMING it if TREK één LIJN Onder de duizend weken Eerste hulp bij bewusteloosheid BLOEMENHUIS „PAPPA, mag ik van mijn .spaargeld een pijl en boogje kopen?" Met een paar kwartjes en dubbel tjes, die hij uit zijn spaarvarken had gepeuterd in zijn knuistje geklemd, staat Frankje voor zijn vader, in span ning wachtend op de toestemming. Vader denkt even na. Een pijl en boog?" informeert hij nog even, als om dé ware zin van de vraag goed tot zich te laten doordringen. Frankje knikt. „Neen", schudt vader. „Neen, jong dat doen we niet. Dat is veel te gevaarlijk. Daar komen brokken van!" Frank's lip zakt bedenkelijk. „Maar het kan geen kwaad, pap. Aan de pijltjes zitten rubber dopjes. Het zijn maar kleine boogjes die ze verkopen. En ik zal er heel voorzichtig mee zijn!" Dat wist zijn vader nog niet, maar nu hij eenmaal a gezegd heeft, wil hij ook de b laten horen. „Neen! Het gebeurt niet! Ik neem het risico nietdat je een ander kind een oog uitschiet of zoiets!" Vader houdt voet bij stuk, omdat hij wel eens gehoord heeft konsekwent te moeten zijn en Frankje druipt pruilend af. i ALS vader weer vertrokken is, rent Frankje naar de keuken, waar moeder de bordjes afwast en vraag: „Mam, mag ik van mijn spaargeld een pijl en boogje kopen met van die dopjes er op? Ze doen geen pijn!" Moeder kijkt vertederd naar haar achtjarige spruit, die zijn liefste smoeltje trekt. „Hè ja, mam? Toe nou mag het?" dringt hij aan. „Nou vooruit dan maar!" lacht ze. Een klappende zoen is haar dank en weg rent Frankje naar de winkel enige straten verder om zijn pijl en boogje te gaan halen. Als vader 's avonds thuiskomt en de gang binnenstapt, snort hem prompt een pijl langs zijn oren, want "zoon Frankje is juist in de gang be zig zijn schietkwaliteiten op de voor deur te beproeven en heeft in zijn wild enthousiasme niet gemerkt dat de sleutel in het slot werd gestoken. Vader staat paf. „Hoe kom jij aan dat ding?" infor meert hij korzelig. „Mocht van mam ma" is prompt het antwoord. Een antwoord, dat hij al zo dikwijls heeft moeten horen, wanneer zijn zoon iets deed of kocht wat hij aanvankelijk had afgekeurd. NU is de maat vol. Nog voor hij zijn jas uittrekt beent hij naar de kamer en na nog vluchtig zijp vrouw gedag te'hebben gezegd opent hij het I vuur. „Héb jij goedgevonden dat dat joch een pijl en boog kocht?" Moe der kijkt niet begrijpend. „Ja, na tuurlijk. Waarom?" vraagt ze. „Nou, tussen de middag kwam hij bij mij om het te vragen en toen heb ik ge zegd, dat ik het niet wilde hebben. Zo'n ding is véél te gevaarlijk. Hij beschadigt er nog een kind mee. Toen ik binnen kwam vloog mij ook al een pijl langs mijn oren. Daar komt narigheid van!" Moeder moet er eerst om lachen, maar als ze merkt dat haar man echt kwaad is, sust ze: „Ach, zo'n vaart zal dat niet lopen". In de deurope ning staat Frankje. Met open mond en vol spanning volgt hij het duel. .,Je moet zulke dingen niet doen", corrigeert vader zijn vrouw. „Als ik heb gezegd, dat ik het niet wil heb ben, dan moet jij het niet goed vin den. Op die manier speelt hij ons te gen elkaar uit". „Ja, luister eens, dat kon ik toch niet weten!" „Dan moet je hem vragen of hij het al aan mij gevraagd heeft. En wanneer hij dan ja zegt, kan je hem vragen of ik het goed vind. „Nou ja, daar denk je toch niet al tijd bij na", verontschuldigd zij zich, „bovendien kan het kind dan nog nee zeggen ook". Dan moet je het maar aan mij vragen!" zegt vader scherp. MOEDER wordt op haar beurt- boos. „Hoor eens, vraag jij me, als hij jou iets vraagt, óók eerst of hij het al aan mij heeft gevraagd?" Daar moet vader het antwoord op schuldig blijven. „Doet er niet toe" zegt hij bits, „als ik het niet goed vind dan gebeurt het niet en daar mee basta!" Boos loopt hij de deur uit om zjjn jas aan de kapstok te gaan hangen. Op de terugweg neemt hij Frankje prompt zijn pijl en boog je af en bergt die in de kast. De stemming is weg die avond. Frankje geeft een flinke huilbui ten beste en vader en moeder wisselen slechts de hoogst noodzakelijke woorden. Dergelijke onprettige scènes komen in verschillende gezinnen voor. Niet alleen bederven zij die dag de sfeer, maar ze zijn ook niet bevordelijk voor een gelukkig huwelijksleven en voor een juiste opvoeding van de kin deren. De kleinen horen en zien meer dan vele ouders wel vermoeden Het ie voor de ont werpers nog altijd een heel probleem om een waarlijk f handige grote tas te ontwerpen, een tas, t- 'die aan alle eisen voldoet, licht van géwicht is, gemak- \f kelijk draagbaar wat model betreft en daarnaast een grote inhoud heeft en mo dieus is, terwijl het ding ook in goede vorm moet blijven en niet zoals vele andere slap in. el kaar mag zakken. ,Wij zagen zo'n tas in de vorm van eenf. citybag, zoals men die een vijftig jaar geleden kende en wel bij de stand van Jolita Lederwaren Arnhem, op de 11de iWintervakbaurs voor koffers en le- derwaren te Utrecht. De ontwerpers heb ben lang gezocht naar zo'n ideale reis- tas met een mini- mum aan gewicht en een maximum aan bergruimte. ,Via valiezen, koffers met kleppen en tal j van andere modellen kwamen zij tenslot te terecht bij de al lang vergeten en versleten „citybag", j Deze koffertas, op- gediept uit dat stof- fige verleden, blijkt só uitgekiend praktisch dat hij in een gemoderniseerde vorm de ideale reis tas blijkt voor de moderne vrouw. De brede platte bodem van de iets langwerpige tas biedt plaats aan opgevouwen kledingstukken, waar boven de andere reisbenodigdheden ordelijk kunnen worden opgestapeld. Het lage, brede model van de tas maakt de reisbagage gemakkelijk hanteeTbaar; hij is precies op maat voor de bagagenetten van bus en trein en de originele schaarbeugel-sluiting geeft aan de tas altijd een uitstekende vorm. De ontwerpers waren over hun vondst zo opgetogen, dat ze uit dezelfde „oude doos" meteen het idee van de slobkousen overnamen. Hiermede tomen zij tegemoet aan de wens van de moderne modieuze vrouw, die in de winter wel elegant, maar toch doelmatig gekleed wil zijn. De slobkousen vormen een passende aanvulling van de reisuitrusting uit de twintiger jaren. Ze zijn van hetzelfde wind- en waterdichte materiaal vervaardigd als de „citybag", vormhoudend, bestand tegen sneeuw en modder, en uit gevoerd in dezelfde dessins en kleuren Het geheel v,Qyjnt een bijzonder leuke combinatie. en ze trekken er hun conclusies uit. De gevolgen van zoiets als boven be schreven zijn prompt, dat het kind steeds om zoiets vragen naar die ouder loopt, waarvan het weet dat het dit mag. Of desnoods worden de ouders tegen elkaar uitgespeeld. Te genover degene waarvan „niets" mag, gaat het kind soms een stiekeme hou ding aannemen. Vertelt zo min mo gelijk en verstopt dingen waarvan het vermoedt dat deze het bezit zal afkeuren. Later gebeurt iets derge lijks met het vragen van toestemming voor een avondje uit en wat al niet meer. ER is maar één methode waardoor ai die narigheid kan worden voorko men en dat is samenwerking, onder ling overleg. Niets beloven of goed vinden voordat ieder zeker weet, dat de ander dat ook wel goed vindt. In veel kleine dingen kan men wel be slissen zonder eerst de ander te ho ren, maar komen er twijfelgevallen, dan zeggen: „Dat moet ik straks eerst even met pappa (mamma) bespre ken". En pas na overleg onder 4 ogen hoort het kind of het wel of niet mag. Met een beetje goede wil en atten tie op dit terrein voor elkaar, weten de ouders al heel snel hoe de een en de ander over bepaalde dingen denkt en weet en als een kind iets vraagt veelal bij voorbaat of de ander het wel of niet zou goedvinden. Is er verschil van mening over een onder werp, bespreek het dan uitvoeriger als de kinderen naar bed zijn en voer geen debat waar de betrokkenen zelf bij zijn. Zij moeten van jongs af we ten, dat vader en moeder één blok vormen. Zoals de een denkt, zo denkt de ander, ook al is dat misschien in werkelijkheid niet helemaal waar. Blijkt bij informatie in een twijfel geval, dat de een het al heeft goed gekeurd, sluit u er dan bij aan, ook al bent u het er in uw hart niet mee eens. Daarover kan later onder vier ogen gesproken worden. Het is echt een kleine moeite, die alle partijen veel narigheid bespaart, NORA VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) Geliefde kledingstukken als slobbertruien, jacks, truien met colkragen, stretch pantalons en wat niet al, worden door alle jonge mensen in zeg maar alle Europese landen graag gedragen. Het is niet zo. dat de Nederlandse jeugd die van Engeland of Frankrijk kopieert. Nee, zo maar ineens wordt in elk land hetzelfde gedragen. Een mode, die dus niet per land tot uiting komt, maar die met minachting van grenzen een bepaalde leeftijdsgroep bereikt. Omdat de meesten van ons eigenlijk als heel gewoon en vanzelfsprekend aannemen, dat alle nieuwtjes uit Amerika komen, zijn jullie zeker verrast te horen, dat vooral na de laatste oorlog, de Europese jongeren juist de ontwer pers in Amerika vaak inspireren. We hebben ons ook laten vertellen, dat zelfs onze verrassende manier van dragen en combineren van kledingstukken de mode met een grote „M" heeft beïnvloed. Jonge Franse ontwerpers, open voor nieuwe indrukken, doen er veel frisse ideeën uit op. De van de hals afwijkende kragen zouden zijn ontstaan uit de nonchalante manier van dragen van jasjes, jacks en jassen door teenagers. De lange vlotte truien zouden het begin geweest zijn van de hemdjurk-mode. EVEN OMBOUWEN I Opvallend is, dat veel meisjes, als ze ook maar een beetje handig zijn, zelfs soms op een heel eenvoudige manier, nieuwe mode-uitingen kun nen opvangen. Ze inspecteren hun kleerkast eens grondig, veranderen hier of daar iets aan een jurk, slopen Het is niet allereerst de wondbehandeling, die bij een bespreking over eerste hulp bjj ongevallen op het ijs onder de loep worden genomen. De allereerste maatregelen, die bij een ontstane hersenschudding dienen te worden genomen, zijn van heel wat meer belang. Wanneer de dokter of de E.H.B.O.'er bjj iemand wordt geroepen die na een val op het hoofd bewusteloos op het ijs is blijven liggen, moet hij namelijk telkens weer tot zijn misnoegen vaststellen, hoe zorgzame, doch volkomen on bekwame lieden reeds allerlei verkeerde dingen met de patiënt hebben gedaan. De getroffene is dan al overeind gezet of er ligt een geïmproviseerd kussen onder het hoofd. Soms is de zieke op onoordeelkundige wijze naar een clubhuis of naar een nabij gelegen boerderij getransporteerd. Dat is dan allemaal vrese lijk goed bedoeld, maar tegelijkertijd is het allemaal ook zo vreselijk verkeerd! den, 'die op het ijs worden opgedaan vereisen echter geen andere zorg dan soortgelijke letsels die we kennen van kantoor, fabriek of werkplaats, van woning, kampeerterrein of bungalow park. De wondbehandeling op zichzelf ook al weer een hele wetenschap zullen we nu voor het gemak maar bekend veronderstellen. Wij zouden in onze opzet zijn geslaagd als ieder een onze opmerkingen over de maat regelen bij hersenschudding goed tot zich door wilde laten dringen. (Nadruk verboden.) Dr. H. W. SCALONGNE. (Adv.) (ttedruk serksfiëD) MV Mffhn» DE JUISTE MAATREGELEN Bij een val op het hoofd en dal gebeurt op het ijs nogal eens blijft het slachtoffer soms bewusteloos lig gen. In verreweg de meeste gevallen zal men dan te doen hebben met een geval van hersenschudding. Dat is het eerste belangrijke feit waarvan we graag zouden zien dat iedereen nu eens goede nota nam. En omdat onbezonnen hulp van toeschietende mensen de getroffene zo veel kwaad kan berokkenen, wil len wij er op deze plaats nadrukkelijk op wijzen, dat bij alle ongevallen, waarbij het hoofd ernstig is getroffen, de grootste voorzichtigheid geboden is. Dat geldt ook voor ongelukken op het ijs. Nu is het goed en hier volgen dus de dingen die er wèl kunnen of moeten worden gedaan als men bij bewusteloosheid knellende kleding stukken, die ademhaling en bloeds omloop belemmeren, losmaakt. Bij eventueel braken van de patiënt hou- de men het hoofd opzij, men reinige in dat geval voortdurend neus en mond om de luchtwegen vrij te hou den. NIET TRANSPORTEREN Afkoeling van het bewusteloze slachtoffer dient te worden tegenge gaan en dat is juist op het ijs nu niet zo gemakkelijk. Als het zich laat aan zien, dat. er niet al te lang op des kundige hulp zal moeten worden ge wacht, kan men de zieke met overleg op een jas of een deken schuiven om' "hem daarna goed toe te dekken. Ziet het er echter niet naar uit dat er spoedig een dokter of een zieken auto ter plaatse zal zijn, dan kan het noodzakelijk worden het slachtoffer zelf te transporteren. Begin daar ech ter alléén aan, wanneer zulks u on vermijdelijk voorkomt. Bedenk in zulk een situatie, dat mensen die na een val op het hoofd bewusteloos zijn blijven liggen, voort durend in een volstrekt horizontale houding moeten blijven, tot de dok ter de patiënt ziet en zijn toestand kan beoordelen. wel transporteren Voor een eventueel vervoer van de patiënt brengt deze permanente hori zontale houding wel enkele moeilijk heden mee. Bi.i zulk een eventueel transport moet het hoofd vaak in het bijzonder worden gesteund. Voorts dient er ook nog te worden gezorgd, dat dit lichaamsdeel dan tegen schok ken en schudden is gevrijwaard. Dit zijn de dingen die de leek kan doerj. maar zoals gezegd: bij hersen schudding zijn de zaken die de leek beslist moet nalaten het allerbelang rijkst. Nu is het oplopen van een hersen schudding natuurlijk niet het enige ongeval dat van het ijsvermaak te verwachten is. Er kunnen vele andere ongelukken, speciaal op het ijs plaatsvinden. Zo kan men door het ijs zakken en men kan in een wak geraken. De eerste zorg zal dan ongetwijfeld zijn om weer uit het water te geraken. Daar na dient men zich zo spoedig moge lijk naar een verwarmde ruimte te begeven en moet men trachten droge kleren te krijgen. OOK GEOEFENDE RIJDERS Ook verwondingen op het ijs zijn lang niet zeldzaam. De allerbeste rij ders zijn daar niet tegen gevrijwaard. Zelfs een danseres van een ijsballet kan ten val komen! Bij zo'n jonge dame hebben wij wel eens een lelijke verwonding moeten behandelen die was ontstaan doordat bij de val de schaats in de kuit was blijven haken. Het zou te ver voeren hier een uit eenzetting te geven over de beginse len van de wondbehandeling. De won- Jonge Meisjes zijn tegenwoordig bezeten van gekke mutsen en petjes. Als het moet, willen ze ze nog zelf breien of haken ook. Als het maar niet te lang duurt, want anders is de aardigheid er zó af. En. als Wij vuil wordt, die muts, dan moet hij niet zo bewerkeljjk zijn, maar in een ommezientje schoon en droog. Da's modern! Als ze voor hun muts dralon-wol nemen, zal hij boven dien niet vervilten en er „vers" blijven uitzien. Hier volgt het haakpatroon voor deze artistieke schotel tjes-muts, die versierd is met. een dolle pompoen. Neem 4 bolletjes dralon-wol, en haaknaalden nr. 6 en 4'/a. De steek is eenvoudig: met dubbele draad vaste ste ken haken. Nu gaan we beginnen' Zet met haaknaald 6 vier losse steken in een ring op, en haak dan in deze ring zes vas ten. Deze 6 steken vormen de hoekpunten van 6 cirkel sectoren. Deze sectoren zullen naar mate het werk vordert zes gelijkbenige driehoeken gaan vormen, die hun tophoek in hetzelfde punt hebben. Bij iedere toer aan deze zijden van de driehoeken steeds 1 steek meerderen, net zo lang, tot iedere basislijn 15 steken breed is, en de gehele cirkel dus een omtrek van 6 x 15 steken beslaat. Het begint al ergens op te lijkn, hè? soms twee truien om er één van te maken naar de allerlaatste mode of zijn een paar uur in de weer om hun oude wintermantel 'n minder „sloom" aanzien te geven. En inderdaad, veel van die „ongebouwde" en hernieuw de kledingstukken zien er opvallend leuk uit. Die voorliefde voor veranderen heeft meestal nog een tweede oor zaak, die eigenlijk meer noodzaak heet. Veel jongelui, ook jonge man nen krijgen tegenwoordig kleedgeld. Maar kleedgeld betekent toekomen met een vast bedrag, geld op zij leg gen om als het nodig is ook dure stukken, zoals een winterjas, een mantelpak of een pak te kunnen kopen, geld hebben voor de schoen- makersrekening en niet vergeten, dat er ook ondergoed nodig is Ieder doet bovendien zijn best er leuk uit te zien. Leuk en apart. En toch willen de meeste jongelui kleren dragen, die in grote lijnen niet afwij ken van de kleren, die over het alge meen gedragen worden. Het is een bepaalde groep, die zich hieruit wel weer los maakt en met heel nieuwe en soms wat gewaagde dingen durft te komen. Ideeëii voor nieuwe mode- uitingen? Het is nooit te bekijken wat wèl of niet of pas veel later zal inslaan. WAT DRAGEN DE MEISJES Leuke dingen van de huidige teen agermode Zwart is dit seizen erg geliefd. Zwarte kousen, liefst kniekousen en zwarte schoenen. Zwarte truien met hoge col en zwarte bontmutsen. De leren jasjes zijn begerenswaardige kledingstukken, maar ook wat kost baar. Goede imitatiejasjes voldoen echter ook vaak goed. En wie heef! niet graag een gebreide mantel? Om te kopen zijn ze vrij duur, maar met dikke wol en grove pennen valt het heus wel mee er zelf één te maken. Alleen, brei met een goed patroon en haal er voor het in elkaar naaien een ervaren naaister bij. Hypermodern ben je met. een overhemdblouse, gecombineerd met een wollen vest in dezelfde kleur, gedragen op een heel andere tint rok. Maar zorg dan wèl weer, dat je wollen kousen de kleur van je rok hebben. Of een overgooien met daaronder een truitje met rolboord en lange mouwen. Je draagt er kou sen bij in de tint van het truitje. Een gezellige, kleurige wintermode dus. WAT KIEST DE JONGEN En die kieur vindt ook weerklank, zij het wat gematigd, in de garderobe van de jonge mannen. Sportieve, ka toenen. corduroy jasjes in bruin, groen en beige. Of wollen yersey jas jes in grijs, bruin of roestbruin. Er worden steeds meer vesten gedragen) al of niet in de kleur van het jasje. In plaats van de donkerblauwe bla zers, waar we nu al jaren tegen aan kijken, zien we nu ook zwarte bla zers. Er zijn wollen pullovers in yersey of lambswool. om onder colbertjas jes te dragen of grof gebreide truien, die de plaats van het jasje innemen. Ook voor de heren v-hals pullovers met losse frontjes met colkraag. Sportjassen van dubbelgenomen. wa terafstotende stof met tricotkraag en autojassen van aardige gekleurde tweeds hebben een internationaal al lure. Ook met mannenkleren kun jc allerlei combinaties maken, waarbij de kleuren zeker een belangrijke rol spelen. Smalle broeken zonder om slag met jasjes met splitten en stof- knopen of heerlijk gemakkelijke trui en. Geruit flanellen overhemden in donkere tinten of streepjes overhem den speten ook een belangrijke rol. BETTY TEELING. (Nadruk verboden.) Werk nu verder met haaknaald 4%. Als je de eerste keer rondgawfc iedere 2de en 3de steek samenhaken, bij de tweede keer iedere 4de en 5de steek. Met de resterende 63 steken nog vier keer rondgaan. En nu nog even de laatste hand aan ons hoofddeksel leggen! Maak een fraaie pompoen (ook van draion, natuurlijk!), en naai deze midden op de muts. Zo, en nu flaneren! Artistieke Bloembinderij Noordstraat 8b Terneuaer Telefoon 835»

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5