ONRUSTIG SPANJE Minister Veldkamp over de loonpolitiek KOLONEL HYDE MOEILIJKHEDEN MET DE SPAANSE INTELLIGENTSIA BINNENLANDS NIEUWS Zondagdiensten Voor dezondag PREDIKBEURTEN POTTERS' ..LlNlA BOMALARM ¥&gma DE VKIJE ZEEUW Zaterdag 25 januari 1964 (Van onze Franse correspondent) Wegens het „verspreiden van staatsgevaarlijke, tendentieuze berichten" is uit Spanje uitgewezen de Spaanse schrijver en jour nalist José Bergamin, 63 jaar oud, wonende te Madrid, links-libe raal en Katholiek, schrijver onder meer van het boek „Eeuwig Spanje". Kort geleden vertrok hij van de luchthaven „Barajo" met een gewoon lijnvliegtuig naar Montevideo, argwanend nagestaard door een groot aantal leden van de Spaanse geheime veiligheids dienst, die de auteur waren gevolgd vanaf de ambassade van Uru guay, alwaar Bergamin politiek asyl genoot, op het Madrileense vliegveld en die zich pas verwijderden toen de machine reeds ge ruime tijd uit het zicht was verdwenen. José Bergamin was in 1958 teruggekeerd in Spanje na een afwezigheid van ruim twintig jaren, die hij doorbracht in Frankrijk en in Uruguay. Ook zijn eerste, langjarige afwezig heid was het gevolg van een uit wijzing, veroorzaakt door zijn poiitiek-vijandige en militante houding ten opzichte van het heersende regime in Spanje. In 1958 keerde hij naar zijn vader land terug en vestigde zich in de Spaanse hoofdstad. Hij is nog werkzaam als Spaanse corres pondent van het in Venezuela verschijnende dagblad „El Natio nal" en van het in Parijs ver schijnende links-Katholieke tijd schrift „Esprit". Hij haalde zich in het verleden al Vrij' spoedig het ongenoegen der Spaanse machthebbers op de hals, door zich bij herhaling ern stig te beklagen over de beper king van de vrijheid van me ningsuiting en over het verbod van verschijnen en uitgeven van bepaalde persartikelen die de autoriteiten onwelgevallig ach ten. HET REKWEST DER SPAANSE ENTELLECTUELEN Dit ongenoegen van Franco's aanhang groeide uit tot haat, toen een honderdtal intellectue len, onder wie zich een aantal hoogleraren, auteurs, kunste naars en journalisten bevond, onder wie ook José Bergamin, zich met een verzoekschrift de dato 2 oktober 1963 tot de Spaan se minister van Voorlichting, Manuel Fraga Iribarne, richtte. Daarin werd verzocht om ope ning van zaken betreffende het optreden van de guardia civil (de Spaanse gendarmerie) tijdens de staking der mijnwerkers in het gebied van Asturias. Het rekwest noemde het optreden der staats politie zonder meer „politieter- reur" en in het bijzonder werd de aandacht van zijne excellentie gevestigd op het sadistisch op treden van de 28 jaar oude kapi tein van de guardia civil Fernan do Caro. De ondertekenaars van dit re kwest legden de kapitein Fer nando Caro een viertal misdrij ven ten laste, te weten: 1) ernstige mishandeling die inwendige Voedingen en ver branding van de geslachts organen en van het onderli chaam ten gevolge hadden, van een groot aantal gear resteerde mijnwerkers; 3)1 mishandeling van een groot aantal vrouwen, echtgenoten van de stakers, gevolgd door ongemotiveerde detentie dier vrouwen en het afsche ren van het hoofdhaar; 3)j een zwangere vrouw, echt genote van één der mijnwer kers, meermalen tegen het onderlijf getrapt te hebben, daarbij de woorden uitend: „Alweer een communist min der", althans woorden van een zodanige strekking en'of inhoud; 4)' een vijfhonderd stakers met geweld uit hun woonplaat sen te hebben overgebracht naar gevangenissen elders in het land en ver van huis. aan de liberalisering van liet re gime" gaf mondeling zowel als schriftelijk voor, dat van eni ge politie-terreur in het mijnge- bied van Asturias tijdens de sta king geen sprake was geweest. In aansluiting op de verklaring van de bewindsman volgde een uitgebreid opsporingsonderzoek der staatsrecherehe, dat in hoofd zaak was gericht tegende ondertekenaars van het rekwest. In zijn schriftelijk antwoord aan José Bergamin (waarom dit ant woord juist aan hem was ge adresseerd, kon niemand in gans Spanje nader verklaren) schreef deze autoriteit ten overvloede nog, dat hij Bergamin zag als „de man die het regime als tegen stander van Franco haatte". Voorts beschuldigde zijne excel lentie de journalist er van dat hij, tezamen met de andere, on dertekenaars, „zich had verlaagd tot een handlanger van het com munisme". José Bergamin deed er het zwijgen toe, doch in de periode die volgde op het officiële ant woord ontving hij talloze dreige menten •en bedreigingen per post, via de telefoon en op andere ma nieren uitgesproken Men be dreigde hem zelfs met moord en doodslag. OP TIJD GEWAARSCHUWD Op de 15de november j.l. kreeg de 63-jarige letterkundige een tip dat de president van de recht bank, belast met de behandeling van politieke strafzaken te Ma drid, een bevel tot inhechtenis neming tegen hem had uitge vaardigd. Hij bedacht zich geen ogenblik, heimelijk verliet hij zijn woning en meldde zich daar op bij de ambassadeur van de republiek Uruguay in de Spaan se hoofdstad. Politiek asyl werd prompt verleend, daar de am bassadeur de schrijver kon be schouwen als een politiek vluch teling. Veertien dagen verbleef Ber gamin in het legatiegebouw en veertien lange dagen duurde eveneens de pogingen van de Spaanse regering om dit poli tiek asyl ongedaan te maken. De ambassadeur van Urugay, Julio Casas Araujo, bleef echter on verzettelijk. Hij ging op de Spaanse verzoeken niet in en het verleende recht van asyl bleef onverminderd van kracht. Tenslotte verliet de zondebok voor de tweede maal de vader landse bodem. Hij werd op zijn tocht naar het vliegveld bege leid door Julio Casas Araujo die evenals de geheime agenten, het vliegtuig nastaarde doch het vliegveld né hen verliet (Nadruk verboden.) AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Vrijdagavond omstreeks half zeven is op de niet-beveiligde overweg tussen Wezep en Hat- temerbroek een personenauto, bestuurd door de 34-jarige heer G. van Oene, uit Wezep, door de V.AJM.-trein, die het Haagse stadsvuil vervoert, gegrepen en 600 meter meegesleurd. De heer Van Oene werd uit zijn wagen geslingerd en was op slag dood. Het treinverkeer ondervond veel vertraging, omdat alle treinen op deze drukke spoorweg over één spoor moeten worden geleid. MEISJE VERONGELUKT Donderdagmiddag is op cle „ES 1ST NICHT WAHR" De Spaanse minister van voor lichting en van informatie (sinds 1962). Manuel Fraga Iribame, voordien hoogleraar in de rechts wetenschappen aan de universi teit van Madrid een man, die voorgaf „te zullen medewerken Zuivelconcentratie leidde tot verkopingen Concentratie in de Friese zui velindustrie heeft ertoe geleid dat deze week in Heerenveen de inventarissen van twee overtol lig geworden fabrieken in het openbaar verkocht zijn. Beide fabrieken behoorden toe aan de coöperatieve zuivelindustrie „De Toekomst" te Heerenveen. De inventaris van de fabriek te Oudeschoot werd woensdag verkocht en bracht ruim 214.000 gulden op. die van de fabriek in Luinjeberd ging donderdag voor ruim 200.000 gulden in totaal van de hand. Blijkens de aankondiging van de verkoping was de eerstgenoemde inventaris hypermodern, de tweede gedeel telijk hypermodern. Voor de ver koping bestond grote belangstel ling, o.a. uit de Belgische zuivel- wereld. Het fabriekspand in Luinje- berd werd voor ƒ71.779 ingezet door de heer G. A. Hoek uit Har- lingen. De definitieve beslissing over deze verkoop zal 6 februa ri vallen. is rijksweg Den Bosch—Nijmegen in het kerkdorp Hintham bij Den Bosch de negenjarige Marie José van Lith bij het oversteken van de rijksweg gegrepen door een personenauto. In ernstige toe stand werd het kind naai- een ziekenhuis in Den Bosch overge bracht, alwaar het aan de opge lopen verwondingen overleed. DODELIJK ONGEVAL Donderdagmiddag is de 73- jarige ongehuwde mej. H. Bruins uit Zuidlaren bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Zij reed mee in een auto, die door gladheid van de weg in Ro den tegen een boom botste. De auto wei-d vernield. De chauf- feuse liep lichte verwondingen op. PAARD OP HOL: VOERMAN VERONGELUKT Op de Vellertweg in Apeldoorn is donderdagmiddag de 47-jarige landbouwer R. Schut uit Apel doorn dodelijk verongelukt. De heer Schut reed met een paard en wagen, die met mest beladen was naar het land. Doordat het paard op hol sloeg, viel de heer Schut van de bok; hij kwam on der de wielen terecht. ELFJARIGE JONGEN REDT VIER BROERTJES UIT BRANDEND HUIS Met grote tegenwoordigheid van geest heeft donderdagavond de elfjarige Dordse jongen Jan Majoor het leven van zijn vier jongere broertjes gered. De kin deren lagen te slapen op de bo venverdieping van het ouderlijk huis aan de Zeehavenlaan. Vader en moeder waren niet thuis. Op een gegeven ogenblik ont dekte Jan, die nog wakker was, dat de petroleumkachel die in de slaapkamer stond hoger brand de dan normaal. Hij stapte zijn bed uit, om de brander wat lager te draaien, maar stootte daarbij tegen de kachel, waardoor bran dende olie op de grond terecht kwam. De jongen besefte on middellijk het grote gevaar, waarin hij en zijn broertjes ver keerden. Hij trachtte het vuur te blus sen, maar toen dit niet lukte wekte hij zijn broertjes, bracht hen naar buiten en sloeg alarm. De brandweer was spoedig in actie, maar kon niet verhinderen, dat het vuur op de bovenverdie ping een ware ravage aanricht te. JONGENS VAN 12 en 13 JAAR ALS „RUITENTIKKERS" Twee knaapjes van 12 en 13 jaar hebben zich deze week in Rotterdam als volleerde „ruiten tikkers" gedragen door bij een juwelierszaak aan de Pretoria- laan een étalageruit in te gooien en met een vlugge greep negen gouden zegelringen met een waarde van achthonderd gulden te ontvreemden. De kinderpolitie van het bureau Charlois hield hen donderdag aan op aanwijzin gen van een buurman. Eén van de jongens had nog twee ringen bij zich. Naar de andere ringen wordt een onderzoek ingesteld. ROOFOVERVAL IN ROTTERDAM De 62-jarige opkoper J. van Berkel uit Rotterdam is vrijdag middag in het kantoortje van zijn pakhuis aan de. Brielselaan in de Maasstad door twee onbe kende mannen met een stuk hout neergeslagen. Toen hij tot be wustzijn kwam miste hij uit zijn kantoortje een portefeuille met ƒ700,—. Het slachtoffer heeft de politie een vrij nauwkeurig signalement van de aanvallers kunnen geven. De opkoper moest met ver wondingen aan het hoofd en enige gekneusde ribben voor be handeling worden overgebracht naar het Zuiderziekenhuis. ROBERT KENNEDY IN LONDEN De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft vrijdag bij aankomst in Londen ontkend dat president Soekarno van plan is zijn verzet tegen de federatie Maleisië op te geven. „Ik heb dat nooit beweerd of in mijn rapporten gemeld", aldus Kennedy. Hij zei wel te hopen dat Soekarno's houding door liet voeren van besprekingen zal ver anderen. De Amerikaanse minister bracht later de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Butler, verslag uit over de resultaten van zijn bemiddelingspogingen tussen president Soekarno, pre mier Rachman van Maleisië en president Macapagal van de Phi- lippijnen. De vraag of hij daclil dat bij de driezijdige besprekingen in Bangkok overeenstemming kan worden bereikt beantwoordde Kennedy bevestigend. Hij zal nog besprekingen voeren met de Britse minister voor Gemene bestzaken. Duncan Sandys, en zondag een bezoek brengen aan eerste-minister Douglas-Homs. Minister Veldkamp Heeft de Eerste Kamer meegedeeld, dat er bij het sluiten der collectieve arbeidsovereenkomsten niet in voldoende mate naar wordt ge streefd de' in het akkoord van de Stichting van de Arbeid voor ziene loonstijging van tien pro cent als een maximaal gemid delde te beschouwen. Dit kan er toe leiden dat dit gemiddelde niet onbelangrijk wordt over schreden. Daar komt bij dat de onder nemingsgewijze differentiatie, die in verscheidene collectieve ar beidsovereenkomsten wordt voor zien enerzijds niet steeds gedif ferentieerd wordt verleend en anderzijds ook wordt verleend zonder het oogmerk zwarte lonen te legaliseren. Dit moet er volgens de minis ter toe leiden dat, in tegenstel ling tot hetgeen werd voorzien in het akkoord van de stichting, de ondernemingsgewijze diffe rentiatie wel tot een wezenlijke stijging van het loonniveau zal leiden. De minister deelt dit mee in zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over zijn begro ting voor 1964. Hij merkt op dat de regering over deze tg^ng van zaken met zorg is vervuld. Hij hoopt dat het beraad van gisteren van een delegatie van het kabinet met het georganiseerde bedrijfsleven over de loon- en prijspolitiek, in het bijzonder met het oog' op de huidige loonpolitieke ontwikke ling, vruchtdragend zal zijn. Minister Veldkamp is ook van mening dat de dieperliggende oorzaak van de spanningen op de arbeidsmarkt en de daaruit voortvloeiende uitwassen in loon vorming en handel in arbeids krachten goeddeels moet worden gezocht in de sterke buitenland se vraag naar Nederlandse goe deren en diensten. De sociaal-psychologische span. ningen ziet de minister vooral als een begeleidend verschijnsel van de spanningen op de arbeids markt. De minister acht het wenselijk eerst ervaring op te doen met het gewijzigde systeem van loon vorming vóórdat hij een meer definitieve wettelijke vormge ving daarvan voorbereidt. Hij stelt zich voor in dit jaar te be ginnen met het uitwerken van een nieuw ontwerp arbeidsvoor- waardenwet. Ook de .minister meent dat in het loonakkoord geen vrijbrief voor prijsverhogingen mag woi> den gezien. De minister vertrouwt dat het ook in de toekomst mogelijk zal zijn het bedrijfsleven zijn deel in het loonbeleid te laten dra gen. Daartoe zal het z.i. nodig zijn dat het bedrijfsleven bij het uitvoeren van het loonakkoord grote zelfdiscipline zal weten op te brengen. Het is een punt van interne coördinatie en van beleid van de Stichting bij haar goedkeu ring van loonvoorstellen op wel ke wijze de gemiddelde maxi male loonstijging over de be drijfstakken moet worden ver deeld. Daarbij dient ook te wor den bezien of, en zo ja in welke male, achterstanden in de belo ning kunnen worden ingehaald. Bij het loonakkoord zijn alle betrokkenen zich bewust geweest van de risico's. De minister ver trouwt nog steeds dat het be drijfsleven in al zijn geledingen zich zal inspannen ernstige scha de voor het economische leven te voorkomen. (Adv.) /i MENVeOLPtllBTS Teöcn hoest en Keelpijn Uitwerking frappan^j TERNEUZEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Tli. Bos, Markt 25, tel. 2303. Apotheek geopendHamann, Noordstraat 69. tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene en Wit-Gele Kruis: Zuster J. M. A. KoljjnBurger. Van Steenbergenlaan 68, telefoon 3360. AXEL Van zaterdagmiddag' 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor. Noordstraat 8, tel. 666. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108, tel. 366, te Zaamslag. Olympische Winterspelen Op het dak van het perscen trum in Innsbruck wordt de laatste hand gelegd aan de straalzender opdat miljoenen televisiekijkers kunnen genie ten van de Olympische Win terspelen. Mevrouw Minnevva Bell Roose velt, cle 52-jarige voormalige echtgenote van Elliott Roosevelt zoon van de overleden presi dent bemerkte bij aankomst op het vliegveld van Santa Bar bara, Californië, dat haar toestel net was vertrokken. Zij sloeg onmiddellijk alarm. Er was een bom in het toestel verborgen, zei zij. Mevrouw Roosevelt zal zich nu moeten verantwoorden wegens vals alarm. Haar opzet om als nog met het teruggekeerde vlieg tuig te vertrekken mislukte. Zij mocht met de politie meewande- len toen geconstateerd was dat er geen bom aan boord van het toestel was. DE KANS VAN HAAR LEVEN Indien gü de gave Gods kendet Johannes 4 10. God biedt deze vrouw daar bij de put Zijn grootste gave. Niet slechts: Zijn gaven. Die kreeg ze ook. Maar nu schenkt God haar; dé gave de eigenlijke en wezen lijke en enige gave de gave, waarbij al Zijn andere gaven in het niet verzinken, de gave, waar in Hij Zichzelf heefl weggeschon ken. Alzo lief heeft God deze vrouw gehad, dat Hij haar Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft. Z|j, de slet, voor wie alle vrouwen in Samaria de neus optrekken, zij krygl: de gave Gods. Dat is de kans van haar leven! Waarom grijpt ze nu niet top? Waarom grijpt ze niet de kansen door God liaar gegeven? Hij staat toch vlak vóór haar. Het glinstert als een goudstuk voor haar voet. Ze behoeft haar hand maar uit te steken. „O, vrouw," zouden we haar willen toeroepen, „vrouw, doe je ogen toch open!" We trillen van de spanning. „Mens hou toch op met je getob om „dit water" met je gepraat over vader Jacob en zijn vee. Uw Redder, uw Be houder staat voor uw aangezicht." „Arme, arme Samaritaanse vrouw, zielige tobber met je droefgeestig leven, met je afgesloofde lichaam en je uit elkaar gerafelde zïti, God zoekt je. Niemand kijkt naar je om, de mensen mijden je. Maar God zoekt je! God is het, die u Zijn vriendschap biedt." Indien gij de gave Gods kendet. Hoe zou het worden, indien wij de gave Gods eens kenden? Ja, wij hebben de gave Gods wel. En wij weten ook wel iets van de gave Gods. Maar r als we nu de gave Gods eens kennen. Echt met ons hart en leven kenden. Dat zou wat wordenWat zouden we dan an ders leven! Wat droegen we dan ons kruis anders! Wat keken onze ogen anders. Wat liepen onze voe ten anders. Dan was u een andere moeder, u een andere zakenman en ik een andere dominee! Indien gü de gave Godt ken detJezus Christus de gave Gods is ook de kans van óns leven. (Uit „De Stem achter U.?) OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN ZONDAG 26 JANUARI NED. HEItV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. J. Poelman, van Terneuzen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (H. Avond maal en dankzegging.) 4.15 uur viering H. Avondmaal iii „Avondrust". Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Gramsbergen. (H. Avondmaal.) Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. (H. Avondmaal.) Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. (H. Avondmaal.) Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. J. G. N. Cupédo. (11 uur H. Avond maal.) Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur Ds. J. Scholten. 7 uur Ds. H. J. Hoffman, van Kruiningen. (Bijzondere dienst.) Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (2.30 uur Bed. H. Doop.) GEREF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Oh- marm. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. JfOm BQLU/to 57) Twee stapte uit de verhuis wagen en deed een paar stappen de straat op, alsof hij z'n benen even moest strekken en keek eens als terloops naar de ge bouwen. Het was ongelooflijk rustig; wellicht hield de dreigen de regen mensen binnen. „Kom jongens, laten we zor gen klaar te zijn voor onze la ding". De klep en de twee halve deurtjes waren van de achter kant van de wagen afgenomen en daarvoor in de plaats was een dekzeil gekomen. Het was een ogenblik werk om het zeil aan een kant vast te maken; de vier mannen klommen in de wa gen en tilden de oprit naar vo ren, waarbij ze hem ongeveer dertig centimeter over de rand lieten steken. „Voor 't ogenblik is het genoeg," zei Twee. Hij wreef zijn han den af aan z'n overall, nam toen een pakje sigaretten uit z'n zak van sigaretten, maar het was nu niet het moment voor een pijp. Toen z'n sigaret goed trok, keek hij hoe laat het was. Tien uur drie en vijftig. Race transpireerde zo erg, dat z'n vingers bij iedere aanraking z'n sigaret vochtig maakten. Vloekend gooide hij deze op straat, het had geen zin een an dere aan te steken; hij zou op z'n pijp moeten wachten. Hij zou er op dat moment wel de helft voor over gehad hebben van wat hij zou beuren, als hij z'n pijp maar tussen z'n tanden kon heb ben. Maar die lag in z'n eigen wagen in de opslagplaats. Hij liep zenuwachtig terug naar de hoek van de straat en keek voorbij de bank de kant uit van Park Lane. Z'n hart bonsde, toen hij een wagen de Nortli Park Street in zag komen, maar het was toch niet de bus met het geld. Vier mensen kwa- en ging hier bedrijvig van uitde- men zijn kant uit, maar drie er- len en aansteken. Hij hield niet van gingen de bank binnen. Dc vierde voetganger was een meis je in een regenjas; zij keek hem in het voorbijgaan aan, maar hij was haar alweer vergeten. Hij kon de rode bussen een honderd meter verder aan het eind van de straat voorbij zien gaan in Park Lane. Race draaide zich op z'n hielen om en ging terug naar de verhuiswagen. „Kom jongens, nu de oprit er uit." Hij haalde twee strozakken uit de cabine en gooide die op de straat, waar de oprit neer zou komen. „Klaar? Eén flinke ruk, zodra ik het sein geef, en floep daar gaat ie. En zorg ervoor op zij te gaanKlaar? O.K. Tillen!" De vier mannen trokken zo hard ze konden, maar het ding verroerde niet. „Til dan, uilskui kens!" Ze gebruikten nu werke lijk al hun kracht, maar hij be woog amper een paar centime ter. Race die begreep, dat de drie anderen door een plotselinge angst aangegrepen waren, tracht te met alle macht een opkomen de paniek te bedwingen. Toen ze het vóór het weggaan nog pro beerden deed het ding het schit terend. Met bonzend hart en het bloed kloppend in z'n oren, span de hij zich in goed na te denken. Wat kon er verkeerd zitten, voor de drommel! Hij kon onmo gelijk op de stalen platen van de bodem vastzitten. Radeloos sloeg hij zich me z'n vuist voor z'n voorhoofd. „Probeer het nog eens!" Maar ai probeerden ze tot ze bijna barstten, er kwam geen enkele beweging in. Plotseling ging Race een licht op. „De welving!" De lichte welving van de straat had de wagen een beetje naar links doen overhellen, met het gevolg, dat de oprit ook een weinig naar links helde en een dwarslat ergens haakte. „Geef me een zetje!" Wanhopig klauterde hij op de oprit en kwam daar overheen op de bodem van de wagen. Hij had gelijk. Met z'n voeten tegen de dwarslatten zette hij z'n schouder eronder en trachtte z'n benen te strekken. De aderen zwollen aan z'n slapen, maar er kwam geen beweging. Nog eens probeerde hij het in een andere stand. Hij zag sterren voor z'n ogen dansen, zoveel kracht zette h;j er op. Nu kwam er een beetje bewe ging in en hij zette hem nog eens op. Net genoeg om hem los te krijgen van het ding waartegen hij haakte. „Trek!" hijgde hij, nauwelijks hoorbaar. Ze rukten en daar schoot hij uit! Het kwam zó plotseling, dat Race met z'n hoofd achterover op de stalen platen van de vloer viel. Een ogenblik was hij verbijsterd en krabbelde toen weer overeind, met z'n hoofd schuddend. Er moest nog het een en ander uit geladen worden; hij zeulde twee vijfentwintig-literblikken naar achteren. „Zeven, die zijn voor jou." Race ging terug de wagen in en haalde twee zakken van de balen stro af, die voorin de wa gen lagen. „Vijf!" (Wordt vervolgd.) CHR. GEREF. KERK Zaamsiag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. S. v. d. Molen, van Middel burg. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijks trant) ini - 'iv ut Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en.6 uur leesdienst. -«o nqA iS Hoek: 9.30 uur, 2 uuj en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst'. Axel: 10 uur en 3 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANGELIE. GEM. Filadelfia kapel Terneuzen: 10 uur samenkomst. 8.30 uur n.m. bidstond. Iedere donderdagavond om 8 uur sa menkomst. LEGER DES HEELS Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteins H. Bierman. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 19 uur Gelezen H. Mis; 14.00 uur Lof. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, S.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H.H. Missen. WEST ZEF.UWS-VLAANDEREN ZONDAG 26 JANUARI NED. HERV. KERK. Aardenburg10.30 uur Eerw. Heei H. J. Begeer, van Hoofdplaat. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. (H. Avondmaal.) Groede: 11 uur Ds. H. W. Door- nink. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. H. W. Doornink, van Groede. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bt-e- zet. Oostburg: 10 uur en 11.30 Ds. W. S. Hugo van Dalen. (11.30 uur jeugdkerkdienst.) Rëtranchement: 10 uur Gust. M. C. de Vries. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bevest. van ambts dragers.) St. Anna: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Eerw. Heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. va* Evert. Zuidzande: 9 uur en 10 uur mej. Da. H. B. de Neeling. ,(9 uur jeugdkapel.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2