Provinciaal nieuws SMS i;io$ [rooml boter SKODA SOMMETJE n extra pakje j in de boterpot roomboter Vrijctag §4 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 JAARVERGADERING N„ C. B. AFDELING IJZENDIJKE TERNEUZEN BIERVLIET BRESKENS HENGSTDIJK. SLUIS voor maar elke week 9oede gezonde héérlijke VOGELWAARDE IJZENDIJKE STOPPELDIJK „AIRCONDITIONING" VOOR IEDEREEN Sowjet-Unie verlengt handelsverdrag met West-Duitsland niet BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING f.4990 CASTRO TERUG MYXOMATOSE IN DRENTHE OUDERS MISHANDELDEN TOT HET STIERF KIND Afschrikwekkend Verkiezingen in Noord-Rhodesië (Adv.) Hebt U dit.., Gemeenteraad. De agenda van de op donderdag 30 januari des avonds te half acht te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de volgen de punten: Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 29 november en 17 december 1963. Ingekomen stukken, i Voorstel van B. en W. tot ont binding van een pachtovereen komst ten aanzien van gronden gelegen in het uitbreidingsplan in onderdelen ,Zuid II". Voorstel tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Sluiskil" aan: a. E. D. Tacq te Sluiskil; b. Heineken's Brouwerijen Neder land N.V. te Rotterdam. Voorstel tot verkoop van per celen industrieterrein te Sluiskil aan: a. Fa. F. L. van der Bijl te Sluis kil: b. P. de Gruyter en Zoon N.V. te 's-Hertogenbosch; c. W. Schipper en Zoon N.V. te Goes. Voorstel tot vaststelling van het exploitatieplan „Industrieter rein DriewegenMr. F. J. Haar- manweg". Voorstel tot: a. verkoop van een perceel in' dustrieterrein, gelegen in het sub 6 ver.oeld: exploitatieplan aan de Coöp. Vruchtenveiling ..Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Terneuzen; b. het verlenen van optie oo een aansluitend perceel industrie terrein aan genoemde coöpe ratie. Voorstel tot het aangaan van een huurovereenkomst met de Meterfabriek te Dordrecht. Voorstel tot het verlenen van een grond- c i bouwvoorschot aan de Woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" ten behoeve van de bouw van 76 woningwetwonin gen. Voorstel inzake verhoging van de presentievergoeding voor het door raadsleden bijwonen van raadsvergaderingen en vergade ringen van de raadscommissies. Voorstel tot wijziging van de intercommunale i.z.a.-regeling Zeeland. Voorstel tot het treffen van een 5 "/'«-regeling ziektekosten ten behoeve van gepensioneerden deelnemers in het i.z.a. Zeeland. Voorstel inzake het verlenen van een uitkering-ineens over 1963 aan het daarvoor in aan merking komende gemeente-per soneel. Voorstel inzake het treffen van salaris-maatregelen voor 1964 ten behoeve van het gemeente-per soneel. Voorstel' tot het verlenen van .pted^erkjing ex artikel 50 van de kleuter'onderwijswet aan het bestuur van de Chr. Kleuter school aan de Leeuwenlaan. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de Hervorm de school; b. het R. K. parochieel kerk- en schoolbestuur; c. het bestuur van de Vereniging Chr. Onderwijs te Sluiskil. Voorstel tot uitbreiding van de openbare Zuidlandschool met een tweetal lokalen. Voorstel tot wijziging van: a. de gemeentebegroting 1963; b. de gemeentebegroting 1964; c. de begroting 1963 van de ge meentelijke dienst voor maat schappelijke zorg; d. de begroting 1964 van ge noemde dienst. Rondvraag. IJzel veroorzaakte slippartij tjes en aanrijdingen. Gistermorgen had tengevolge van de gladheid van het wëgdek een drietal verkeersongevallen plaats, welke aMe zonder per soonlijke ongelukken afliepen. De eerste vond plaats te onge veer half acht op de Axelsestraat tussen een door de heer C. V. uit Terneuzen bestuurde auto, rijdende in zuidelijke richting en een Volkswagen, bestuurd door de heer W. L. J. S. uit Hulst, lij dende in de richting van de brug. Bij het naderen van beide auto's remde de heer S. om een eventuele aanrijding te voorko men, doch door het gladde weg dek begon zijn auto naar links door te glijden en botste tegen de auto van de heer V. Beide auto's liepen hierbij materiële schade op. Een uur later, ongeveer te half negen, had een aanrijding plaats op de Industrieweg tussen een Volkswagen personenauto, be stuurd door de heer W. F. D. uit Roosendaal en een Volkwagen be- stelwagen, bestuurd door de heer Ch. M. B., eveneens uit Roosen daal. De heer D. kwam uit de rich ting Sluiskil gereden en z'n stads genoot B uit de richting van de Stationsweg. Rechts op de weg helft van de personenauto stond een truck met oplegger gepar keerd. Bij het naderen van de tegenligger trachtte de heer D. door langzaam te remmen ach ter de geparkeerde oplegger te blijven om de tegenligger te laten passeren. Door het gladde wegdek gleed de auto door en kwam tegen de achterzijde van de oplegger terecht, slipte daarop naar links en botste met de Im kervoorzijde tegen de achterzijde van de bestelauto. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De derde slippartij vond plaats om kwart vódr elf toen de heer J. A. H. uit Bergen op Zoom vanaf da Axelsestraat da zuide- lijke zijde van de Verlengde Van Steenbergenlaan inreed. Hoewel de bestuurder zeer langzaam reed, begon zijn auto te slippen en gleed de rijbaan over om daarna tegen een aldaar staande benzinepomp tot stilstand te komen, tengevolge waarvan zo wel de auto als de benzinepomp werden beschadigd. Grieks schip aan de grond en weer vlot. Gistermiddag is bij dichte mist het Griekse schip „Despoina" (5009 b.r.t.; eigenaar Demetrios Margaronis te Piraeus) ter hoog te van de westelijke havendam alhier aan de grond gelopen. Drie sleepboten voeren ter as sistentie uit, maar de kapitein van de Griekse boot weigerde alle hulp. Omstreeks vijf uur, bij hoog water is het schip op eigen kracht weer vlot gekomen. Het schip was leeg op weg van Terneuzen naar Antwerpen. Uitvoering voor Ouden van Dagen De bejaarden van Biervliet zijn woensdagavond te gast geweest bij de toneelgroep van de R.K.J.B. te Biervliet. De voorzitter van de bejaarden commissie, de heer M. Maas, opende deze avond met zijn dank uit te spreken voor de geste van de jonge boeren om de bejaarden een gezellige avond te bieden. Tijdens de pauze was er een grote verloting en het gemeente bestuur bood de bejaarden een konje koffie aan. De aanwezigen, die veelal met particuliere auto's werden opge- haa'd en thuis gebracht, genoten van het toneelspel „De garnalen- vissers". Bedrijfsongeval. De heer W. Oosterling is woens dagavond met zijn linkerhand in aanraking gekomen met een cir kelzaag. Hij is werkzaam op „De Schelde" te Vlissingen en werd hem aldaar in de verbandkamer eerste hulp verleend. Daar constateerde men dat een nees van zijn pink is doorgesne den. Met een taxi is W. naar huis gebracht, Twee kinderen door het ijs gezakt en verdronken. Twee 9-jarige jongens zijn gis terenmiddag omstreeks 4 uur bij het schaatsen op de kreek „De Vogel" door het ijs gezakt en ver dronken. De slachtoffertjes Wilfried van Dijk en Tonnie isomers zijn af komstig uit Hengstdijk. De jon gens hadden zich alleen op het onbetrouwbare ijs begeven. Twee passerende jongens zagen het on geluk gebeuren, waarop de brandweer en politie spoedig ter plaatse waren. Met behulp van een bootje kon' men met veel moeite de plaats van het ongeluk bereiken. Na ongeveer een uur dreggen werden de stoffelijke overschot ten van de kinderen boven water gehaald en naar het ziekenhuis te Hu'st overgebracht. De familie Van Dijk had vijf kinderen en de familie Somers drie kinderen. In de gehele gemeente Vogel waarde, waarop het kerkdorp Hengstdijk behoort, heerst grote verslagenheid over bet leed dat de families Van Dijk en Somers is overkomen. Huishojideljjke vergadering Afd. Sluis Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. In hotel „Wilhelmina" hield de afdeling Sluis van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een vergadering die zeer goed bezocht werd. Mej. H. Schoonman uit Brum- men hield tijdens deze bijeen komst een causerie over haar indrukken, opgedaan tijdens een reis naar Israël en lichtte het gesproken woord nader toe met een groot aantal dia's. De presidente, mevr. .T. Lako de Hullu uit Cadzand, bracht dank voer het gebodene. Meeuw uit Moskou. In de wintermaanden kunnen meeuwen ook lange zwerftochten afleggen. Zo werd langs de vaart naar Brugge een exemplaar ge vonden door de heer J. van de Plas. Het dier droeg een in Mos kou genummerde ring. Bridge-drive. In hotel Sandersde Paauw werd de jaarlijkse bridge-drive georganiseerd. De uitslag hiervan luidt: 1. W. Musson—A.D'Hoore 8200 p. 2. C. Driessens A. v. d. Oever 8180 p. 3. G. de BruynA. Faes 6390 p. 4. G. Batselaere A. Ie Clercq 4890 p. 5. J. Bias—P. Bosch 4420 p. al gemaakt? Winterprogramma Maat schappelijk Werk. In het kader van het winter programma van het Interpa rochieel Centrum voor Maat schappelijk Werk Vogelwaarde wordt op maandag 27 jan. 'n cur susavond belegd in het Vereni gingsgebouw te Ossenisse. De heer R- Visser, directeur van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme, zal spreken over het onderwerp „Reclassering". Biljartprijskamp In café „La Porte d' Or", had weer de jaarlijkse prijskamp plaats van de biljartclub van de zelfde naam. Er namen 54 spe lers aan deel. De uitslag werd: le pr. Tr. Hinnemen te Moer- kerke en T. van Eenennaam te Terneuzen; 2e pr. P. v. d. Sande te IJzendijke en R. Vercruijsse te Maldeghem; 3e pr. G. Hinnemen te Moerkerke en D. Standaert te Maldeghem; 4e pr. M. Pieretz te Bouchaute en B. Schansema te Waterlandkerkje- 5e pr. E. van Opdorp te IJzendijke en R. Claes- sens te Sas van Gent; 6e pr. O. Caple te Bouchaute en A. v. d. Poel te Terneuzen; 7e pr. W. van Hooreweghe te Maldeghem en Roger Claessens te Sas van Gent. De hoogste serie werd behaald door de heer R. Dieleman te Axel en E. Haertjens te Bou chaute met ieder 40 caramboles. Teerdag Dirivensociëteit. De plaatselijke duivensociëteit „Eerlijk vreest niemand" hield haar jaarlijkse teerdag. In het clublokaal, café Bisschop, werd de welvoorziene tafel alle eer aangedaan. Tot laat in de avond yierdfl! de gezelligheid hoogtij. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jerry als de preutse professor". ZATERDAG 25 JANUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jerry als de preutse professor". Concertgebouw, 8 u.: „Land zonder wet". Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Pt 109 op nachtpatrouille". De bewoners van warme stre ken kunnen mogelijk binnen niet al te lange tijd met behulp van een klein apparaatje voor hun persoonlijke „airconditionering" zorgen. Óp het Amerikaanse mi nisterie van Handel werd woens dag bekend, dat er een toestel letje is ontwikkeld ten behoeve van fabrieksarbeiders die bij zeer hoge temperaturen moeten werken en beschermende kleding dragen. Het apparaatje is onge veer dertig centimeter lang, weegt minder dan twee ons en laat via een aantal plastic buisjes frisse lucht door de kleding cir- 1 cuieren. In hotel Lievens hield de afd. IJzendijke van de N. C. B. haar jaarvergadering. Nadat des morgens voor de overleden leden een H. Mis was opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan Ververs, ving de vergadering aan. De voorzitter, de heer R. de Badts, wees er op, dat 1963 voor de boeren een slecht jaar kon genoemd worden. Vele percelen vlas en granen hadden door het natte oogstseizoen een schade tot soms 50 Ook de aardappel oogst viel tegen om van de sui kerbieten maar niet te spreken. Bij de veehouderij ging het in de tweede helft van 1963 wat beter. Alles tesamen, aldus de voorzitter, kan men van een slecht jaar 1963 spreken. De grondprijzen hebben veie land bouwers slapeloze nachten be zorgd. Wat 1964 betreft is men iets hoopvoller gestemd en spreker verwacht dat ook de graanprijzen aanmerkelijk zullen stijgen. Door het steeds maar meer overscha kelen naar de mechanisatie zijn de investeringen zeer zwaar. Hierna werd het overleden lid de heer M. van Oers met een gebed herdacht. De omzet van de afdeling bleek in 1963 met 6.342.211 kg een stijging te hebben van 706.000 kg. Het ledental steeg met 9 leden tot 149. Uit de rekeninge en ver antwoording van de secretaris, de heer A. van Oers, blijkt dat de vereniging er financieel zeer goed voorstaat. Het bestuurslid de heer Ph. Haverbeke werd herkozen, terwij 1 in de plaats van de heer Pr. van Hijfte (die niet meer herkies baar was) de heer A. Termote werd gekozen. De voorzitter dankte de heer Van Hijfte voor het vele werk dat hij 18 jaar lang als bestuurs lid voor de afdeling heeft ver richt. De heer Van Hijfte dankte op zijn beurt het bestuur voor de zeer prettige samenwerking en de leden voor het vertrouwen dat hij zovele jaren van hen heeft genoten. Subsidies werden verleend aan de R. K. Jonge Boerenbond en R. K. Boerinnenbond, elk 200. De kring Oostburg van de Boe rinnenbond 50. Nadat door de heer Lansu een uiteenzetting was gegeven over de moeilijkheden van de R. K. Gezinszorg in West Zeeuws- Vlaanderen zal ook aan deze sociale instelling een éénmalige subsidie worden verstrekt. Aan de afnemers en leveran ciers zal over 1963 voor ge leverde of gekochte produkten een uitkering van 1 ®/o plaats hebben. De voorzitter deelde nog mede, dat er waarschijnlijk een wilde- haver-verordening zal komen. De Russische regering heeft de Westduitse regering er donder dag van in kennis gesteld, dat zij er geen belang aan hecht het Russische-Westduitse handels verdrag, dat eind 1963 afliep, nog dit jaar te verlengen. Een reden voor deze Russische stap werd niet opgegeven. Naar een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde heeft de Russische regering voorgesteld de handel tussen bei de landen dit jaar op basis van de goederenlijsten voor 1963 af te wikkelen. De regeringen zouden dit schriftelijk moeten vastleg- gen. Het Russische voorstel wordt thans in Bonn bestudeerd. Welingelichte kringen in Bonn menen dat de Russische regering deze onverwachte stap heeft ge nomen als gevolg van de econo mische moeilijkheden in de Sow jet-Unie. Rusland zou niet m staat zijn het Westen voldoende goederen te leveren. Deskundigen wijzen er op, dat in een onlangs tussen Oostenrijk en Rus'and ge sloten handelsverdrag, de Russi sche leveranties aan dat land qjftt 15 procent zijn verminderd. WATERGEBREK IN WENEN Door het uitblijven van de dooi is men in enkele wijken van Wenen zonder drinkwater geko men. Men heeft de oude vaten te voorschijn gehaald, waarmee vroeger water werd rondge bracht. De liefhebbers staan in de rij. Het stadsbestuur vreest, dat over enkele dagen de laatste reserves uitgeput zijn. Er zijn maatregelen afgekondigd om verspilling van drinkwater te voorkomen. INSLUIPER GEARRESTEERD De recherche van de rivierpo litie in Rotterdam heeft de 18-ja- rige matroos J- J. gearresteerd, die in de afgelopen maanden vele insluipingen heeft gepleegd op binnenschepen in de Waalhaven. De buit bestond uit geld, kleding, bandrecorders, voedsel e.d. VOGELWAARDE. Gehuwd. 16 jan. Emilius Petrus Hulshout, 24 j., en Irma Maria Otjes, 21 j. VOGELWAARDE. Gevestigd: R. K. M. Kerckhaert, van Gent. Vertrokken: I. M. Hulshout Otjes, naar Hontenisse; Ph. E. M. Vermeire, naar St. r.",! w„-. Van de rondvraag werd een veelvuldig gebruik gemaakt. Vele vragen betroffen de technische mogelijkheden van de graanlos- plaatsen. De zaakvoerder wees op de diverse v-rbeteringen die zullen worden uitgevoerd. Enkele leden meenden dat de landbouwbelangen door de afge vaardigden slecht worden ver dedigd. Na de gezamenlijke koffietafel hield de heer E. Lansu uit Aar denburg een lezing over „Be- drijfshulp op de éénmansbedrij- ven". Spreker wees er op, dat het aantal éénmansbedrijven steeds groter wordt. Het gaat tegen-, woordig niet meer om de groot ste opbrengst per ha, maar om de grootste omzet per persoon. Spreker wees op de stormach tige ontwikkeling van de indus trie in de kanaalzone, waardoor het nog moeilijker wordt arbeids krachten voor de landbouw te krijgen. Hij wees op verschillen de mogelijkheden die' kunnen worden onderzocht om bij even tuele ziekte van de ondernemer een plaatsvervanger of hulp te kunnen krijgen. Hij dacht hierbij ook aan burenhulp. Het was een interessante ge- dachtenwisseling, waaruit duide lijk bleek, dat bedrijfshulp een moeilijk probleem is, dat niet zo maar is op te lossen, maar waar toch een oplossing voor zal moeten worden gevonden. Na afloop der vergadering namen vele leden deel aan een prijskaarting. (Adv.) een veilige keuze geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL. (01717) 2010 DEALER: Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 Premier Fidel Castro is don derdag na zijn bezoek van tien dagen aan de Sowjet-Unie per vliegtuig uit Kiev naar Cuba teruggekeerd. Zijn terugreis was even geheim als zijn reis naar Moskou. Dins dag nog was hij naar de Oeraine gegaan, waar hij vier dagen zou gaan jagen en dan naar Moskou zou terugkeren voor zijn terug reis naar Cuba. Leden van zijn gevolg hebben dit waarschijnlijk gezegd als misleiding. Castro heeft zelf in een rede in het Kremlin vOór zijn vertrek naar de Oekraine gezegd dat hij „ge dwongen" was in het geheim naar Moskou te reizen wegens „imperialistische agressie". Opnieuw is onder de konijnen stand in de Drenthse bossen de gevreesde ziekte myxomatose uitgebroken. Het vermoeden be staat, dat deze ziekte, die ook verleden jaar onder de konijnen honderden slachtoffers vergde, moedwillig is verspreid. Aanlei ding tot die veronderstelling vormt een zwarte auto, die er gens in de Drenthse bossen is ge signaleerd. Toen enige jachtop zieners naar deze auto toeliepen, gaf de bestuurder vol gas. Op de plaats, waar de auto had gestaan, vond men enkele zieke konijnen. Jachtopzieners hebben opdracht gekregen extra aandacht aan ver dachte personen of auto's te schenken. 2-JARIG ZOONTJE RONY WERD OP GEMENE MANIER BEHANDELD Proces leverde zeer veel gruwelijke feiten op De officier van Justitie bij de rechtbana in Rotterdam, mr. B. van der Meulen, heeft donderdagmiddag vier jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest (4'/2 maand) geëist tegen de 32-jarige loodgieter Gabor N.. en diens 24-jarige echtgenote An- tonia N.B. uit Rotterdam, wegens zware mishandeling van hun ruim twee jaar oud zoontje Rony, tengevolge waarvan het kind op 30 augustus vorig jaar is overleden. De getuige-deskundige patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust verklaarde ter zitting, dat het overlijden van Rony volgens hem te wijten is geweest aan een ernstig hersenletsel, dat moet zijn veroorzaakt door harde sla gen of stompen tegen 't hoofdje van Rony. Dr. Zeldenrust had in zijn sectierapport verder nog melding gemaakt van een vrij groot aantal min of meer ern stige letsels o.m. in de buik holte van het kind die wijzen op ernstige mishandelingen. Het echtpaar gaf de ten laste geleg de feiten gistermiddag slechts gedeeltelijk toe. De man en de vrouw verklaarden hun zoontje verscheidene malen te hebben geslagen, maar zij hadden dat, zo zeiden ze, slechts „uit opvoed kundig oogpunt" gedaan. Het proces tegen het Rotter damse echtpaar leverde, zoals wel te verwachten was, zeer veel gruwelijke feiten op. Het begon al met het voorlezen van de dagvaarding door mr. Van der Meulen. Rony N. werd in de maanden juli en augustus van het vorig jaar „grovelijk on doordacht en grovelijk oneven redig aan zijn leeftijd geslagen, getrapt of gestompt tengevolge waarvan hij aan een hersenbloe ding is overleden". Vele, bijna ongeloofwaardige bijzonderheden over de laatste twee weken van Rony's leven zouden daarna nog op te tekenen zijn uit de mon den van vier getuigen en uit dit van de verdachten zelf. Een opmerking echter door mr. Van der Meulen in zijn requisitoir gedaan, zal de velen die gistermiddag het proces in de zittingszaal van het Rotter dams Paleis van Justitie aan de Noordsingel bijwoonden, nog lang bijblijven. „Gabor N. wilde niet naar de begrafenis van zijn zoontje, omdat de televisie voor ging". Uit de vele honderden feiten, ri tiidons het drie uur durende proces in de openbaarheid wer den gebracht, kon men tenslotte het volgende beeld construeren: Op 24 mei 1961 wordt in een weeshuis in het Gelderse Buren een jongetje geboren. Het is een kind van Antonia B., de vader is onbekend. Rony, zo heet de baby, blijft in het weeshuis als de moeder Buren verlaat om te gaan werken. Toen de vrouw xater met de in 1956 uit Honga rije naar Nederland gevluchte Hongaarse loodgieter trouwt, wordt Rony, die onder toezicht staat van de Raad voor de Kin derbescherming, vanuit Buren naar Rotterdam gehaald om daar bij zijn moeder op te groeien. In het begin lijkt het allemaal erg voorspoedig te gaan, zowel met Rony als met Antonia en haar echtgenote. Na enkel weken komen er echter moeilijkheden, want het echtpaar merkt dat Rony nog niet zindelijk is, dat hij nog niet goed kan praten en nagenoeg niets eet. De ouders gaan dan „opvoedkundige maat regelen" treffen. Het kind werd geslagen, geschopt en gestompt en zelfs éénmaal vanuit zijn stoel anderhalve meter verder in een hoek gegooid. Als Rony niet wilde eten werd een passende straf gevonden: twee uur lang in de hoek van de kamer staan. Het is zelfs een keer voorgeko men, zo bleek verder uit het po litierapport, dat door de presi dent, mr. A. R. Jolles, werd voorgelezen, dat het kind op zijn knietjes op een harde cocosmat moest zitten met de waarschu wing nog in de oren van: „Pas op als je doorzakt". Als dat wel gebeurde werd Rony met een plasticbuis geslagen. De lichamelijke toestand van Rony gaat steeds verder achter uit. Er komen meer blauwe plekken, meer bulten en won den op het kinderlichaam. Zelfs als het kind begint te braken worden de folteringen doorge zet. Nog steeds als „opvoedkun dige maatregel". Op 30 augustus sterft het kind tengevolge van een hersenbloeding. Een beeld van de dezer dagen in Noord-Rhodesië gehouden algemene verkiezingen: in Mulfira wacht een lange rij stemgerechtigden voor het grootste deel vrouwelijke kie zers bij één van de stem bureaus om haar stem uit te brengen. Op al deze feiten, die destijds door het tweetal tegenover de politie gedeeltelijk waren toe gegeven, reageerde Antonia N. onder meer met een: „Ik sloeg zoals een moeder behoorde te slaan" en „Ik heb het kind maar één tikje gegeven". Gabor N. zei slechts: „Ik heb maar twee keer geslagen, verder heb ik niets gedaan". „Soms denk ik nog wel eens: hebben zij dit kind niet kwijt gewild of zijn zjj niet toereke ningsvatbaar", zo zei mr. Van der Meulen in zijn requisitoir. Hij achtte zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, volkomen bewezen. Hij vond het een verzachtende omstandigheid dat het echtpaar kennelijk niet in staat is geweest te beseffen dat een kind van twee jaar hun ruwe handelingen onmogelijk kon verdragen. Hij eiste tegen beiden een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest. De raadsvrouwe van Antonia N., mevrouw C. H. Verstegen Kettlitz, was van mening dat haar cliënte zich niet schuldig heeft gemaakt aan sadisme jegens haar kind. Ook achtte zij de opzet tot doden niet aan wezig. Zij vond het noodzake lijk dat haar cliënte, na het uit zitten van de straf, onmiddellijk zal worden opgevangen of ver dere ongelukken te voorkomen. Mr. J. A. van de Ven, de ver dediger van Gabor N., poneerde in zijn pleidooi dat de schuld van de man in deze zaak onvol doende vaststaat. Hij wees erop dat de klappen die zijn cliënt het kind heeft gegeven gedeel telijk opvoedend en corrigerend waren. Mr. van de Ven achtte het primair door mr Van der Meulen ten laste gelegde (zware mishandeling de dood ten gevol ge hebbend) niet bewezen en vroeg voor wat dit punt betreft vrijspraak. „Wellicht kan mijn cliënt wel grove schuld worden verweten aan de dood van het kind, omdat hij niet tijdig heeft ingegrepen", aldus mr. Van de Ven. Hij zou zich kunnen voor stellen dat een veroordeling zal volgen op het subsidiair ten laste gelegde (dood door schuld) waarop een maximumstraf van negen maanden slaat. Uitspraak op Ciinsn»? -

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3