VRIEZEN of DOOIEN sterovita KOLONËL HYDE sterovita f. 1000.- N C.A.B. OVER LONEN, PRIJZEN EN RISICOCIAUSULE f. 1000.- prijsvraag koffiemelk [Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 24 januari 1964 OP DE RAND VAN DE AFGROND TELEVBSIE EN SPEELBANK IN ZEE? ZAL SCHEVENINGEN DEEL VISSERSVLOOT VERLIEZEN? STEEDS NIEUWE VORMEN IN DE MISDAAD SPORTIEVE PRESTATIES Televisie- of speeleiland? Vissers in staking Nieuws zonder commentaar. in de grote ■won n en koos u de of uw eigen »Higgïns« met Redersï CAPACITEIT KOOPVAARDIJVLOOT TOEGENOMEN Snuif en wrijf BRIDGE HINDERNIS MAANDAG LANCERING SATURNUS-1 PROEVEN MET RELAY-2 GESLAAGD EISEN TEGEN FRANSE SAMENZWEERDERS RUSLAND KOOPT SUIKER VAN CUBA KATHOLIEKE MIDDENSTAND OVER PRIJSVERHOGINGEN Tenvijl oils land deze week op het grensgebied lag van dooi en vorst, mist en gladheid, zon en neerslag, wandelt ons volk gelaten op de rand van een afgrond, zo begrepen wij uit de ernstige woor den van minister Witteveen en de bezorgde waarschuwing van drs. Roemers, de voorzitter van het N. V. V. Het wil wel wat zeg gen als een vakbondsbestuurder de leden onder ogen moet bren gen, dat zij niet verder mogen gaan met hun looneisen daar anders de economie van het land in ernstig gevaar komt. Als een lid van de oppositiepartij, die uit de aard van zijn*werk voor loonsverbete ring moet pleiten, het omgekeerde komt vertellen dan datgene waarvoor hij betaald wordt, staan we blijkbaar reeds dicht aan het ravijn. (Adv. Dr. H. J. Witteveen voorspelde tijdens een lunch van de buiten landse pers een economische teruggang in ons land, indien de Jonen dit jaar uit de hand zou den lopen. En het gevaar daar voor bestaat, omdat bij vele groepen reeds nu ontevreden heid bestaat over de resultaten van het loonoverleg en/of de nieuwe C.A.O. in verband met de prijsstijgingen. De lonen stij gen meer dan de produktiviteit, n.l. 13 tegen hooguit 4' terwijl bij een deel van het pu bliek de mening heerst dat er ruimte is voor verdere verbete ringen. De Nederlandse econo mie verkeert echter in een para doxale toestand van overspan ning op de arbeidsmarkt en po tentiële teruggang. Een aantal bedrijven dat de lonen moest verhogen, werkt reeds met ver lies. Het gevaar bestaat, dat de export (die de helft van onze produktie uitmaakt) door ons zelf onmogelijk wordt gemaakt. Ook drs. D. Roemers waarschuw de voor deze terugslag, die onge twijfeld zal volgen als de wer kers nu geen genoegen nemen met het bereikte akkoord. ALLERLEI speculaties en ge ruchten doen de ronde over het televisie-eiland, dat in de Noord zee tegenover Scheveningen een commercieel programma zou gaan uitzenden over westelijk Nederland, dit voorjaar. Ver scheidene bronnen schoven Zwolsman, de geheimzinnige fi nancier en koper van grond en grote ondernemingen, de schuld in de schoenen omdat deze reeds verscheidene producers aantrok voor het engageren van artiesten. Deze week werd gemeld, dat de Exploitatiemaatschappij Sche veningen (één der N. V.'s waar in Zwolsman een meerderheids belang heeft verworven), wel een „eiland op poten" heeft be steld, n.l. bij Verolme's Ierse scheepswerf, maar dat dit niets met de zeetelevisieplannen van de Reclame Exploitatie Maat schappij (R. E. M.) te maken zou hebben, omdat het bestemd zou zijn voor de vestiging van een speelbank 3 mijl buiten onze kust... De R. E. M. daaren tegen huurt een buitenlands booreiland en legt dat tegenover Noordwijk, teneinde er een t.v.- programma te verzorgen vóór en na de zendtijd van Bussum. Voor de financiering daarvan zorgt een andere groep. Er zijn al complete program maschema's gepubliceerd, het een nog mooier dan het ander. Max Tailleur zou elke dag een Nederlandse mop komen tappen en verder zijn er volgens de di recteur, de heer P. Brandei, al lerlei buitenlandse films inge slagen die straks worden afge wisseld met reclameboodschap pen. Er zijn nu zóveel meningen over de nieuwe televisiezender gelanceerd, dat wij maar even zullen aanzien wat er straks van overblijft. Dat kon ook wel eens tegenvallen. IN Scheveningen staakten on geveer 400 van de 3.000. vissers, die echter zonder inkomen kwa men, daar zij zijn aangesloten bij een niet-erkende vakbond. Eén der grote reders dreigde zijn 22 treilers te verkopen als de moeilijkheden zouden voortdu ren. Daar Scheveningen maar 70 treilers telt, zou dit een ge voelige slag zijn voor de haven. Voor ruim 325 vissers zou er dan geen emplooi meer zijn. Een ge rechtelijk vonnis het stakings bevel in te trekken, is ontdoken doordat de Bond van Zeevaren den is omgezet in een stichting. Er zijn reeds vragen over de vreemde situatie gesteld in de Tweede Kamer. Er is op ge wezen, dat bij de erkende vak organisaties slechts 300 vissers zijn aangesloten en bij de niet- erkende 800, terwijl 650 vissers niet georganiseerd zijn. Er is ook gevraagd om een snelle regeling van het stakingsrecht. De onte vredenheid is ontstaan doordat de Nederlandse visserij geen steun van de overheid ontvangt, dit in tegenstelling tot het bui tenland. INMIDDELS is een nieuwe Commissaris der Koningin be noemd voor Overijssel, te weten jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, en ditmaal zonder commentaren De naam van een Nederlands astronoom, dr. J. J. Raimond, is voor eeuwig verbonden aan een planetoïde, omdat hij internatio nale erkenning vond door zijn werk als voorzitter van de Ned. Vereniging voor Weer- en Ster renkunde en als directeur van het bekende Zeissplanetarium in Den Haag. De wurger van de Nijmeegse 68-jarige invalide vrouw heeft zich in West-Berlijn bij de po litie gemeld, omdat hij geen mark meer op zak had. De vele duizenden guldens, die de be jaarde weduwe in een aantal geldtrommels in haar huis had staan, heeft hij tijdens zijn daad over het hoofd gezien. De onverlaat is 19 jaar. De misdaad vindt elke week weer nieuwe uitingsmogelijk heden. Wat te zeggen van de offerbloklichter, die in de R.-K. kerk aan de drukke Kalverstraat te Amsterdam een briefje „kerk gesloten" op de deur hing en een biddende oude vrouw, die ge tuige was van zijn roof, enkele slagen op het hoofd gaf? Wat zegt U van de bruiloftsgast die tijdens een huwelijksplechtigheid in de Portugees-Israëlitische synagoge in de hoofdstad twee zilveren bokalen stal, die da teerden uit het jaar 1680 en zo'n slordige 1200 waard zijn? Gelukkig zijn er ook prettiger berichten. Sjoukje Dijkstra be haalde voor de zesde maal het Europees kampioenschap kunst rijden voor dames en traint nu voor de wereldkampioenschap pen en de Olympische titel, die zij op 2 februari a.s. wil pro beren te veroveren. De Neder landse schaatsploeg heeft na een vergeefse strijd om de Euro pese titel in Oslo, de Olympische uniformen aangetrokken en vloog via Amsterdam naar Inns bruck, naar Sjoukje. De strijd tussen N. O. C. en K. N.S.B. is bijgelegd. Onze schaat sers krijgen hun eigen masseur en het Olympisch Comité houdt zijn dokter. Als wij op het ijs strakjes een slecht figuur zou den slaan, kan het niet aan de verzorging worden geweten. La ten wij overigens hopen, dat Nederland dit keer weer eens met gouden en zilveren medail les naar huis komt. (Nadruk verboden.) Boerderijen missen veelal badgelegenheid Blijkens het donderdag versche nen „agrarisch plan voor Noord- Holland" ontbreekt -in 78.8 °/o van de boerderijen en tuinderswonin gen in de provincie een badge legenheid. ondanks het feit dat bijna alle boerderijen zijn aan gesloten op het waterleidingnet. Op Texel, in Wieringenj in de veenweidegebieden zowel ten noorden als ten zuiden van het Noordzeekanaal, in het Gooi en in de Heerhugowaard had in '56 nog geen 15 van de agrarische bedrijfswoningen een badgelegen heid. Het zijn dus vooral de boer derijen in de weidegebieden, waar een badgelegenheid ont breekt. Van de boerderijen in Schoort en Bergen had zelfs 94,6 pet. geen badgelegenheid. Het rapport noemt als symptoom van sociale veroudering nog ern stiger het binnen de woning ont breken van een toilet. Buiten Wieringermeer moest in 1956 36,1 °,'o van de gezinnen in boer derijen en tuinderswoningen zich nog behelpen met een privaat buiten de woning. Van de priva ten binnenshuis bleek 22,3 °/o alleen toegankelijk van een woon vertrek uit, terwijl in vele geval len de mogelijkheid van venti latie ontbrak. Proficiat Mevrouw! Mevr. J. de Vink, Lisse Mevr. S. Gofers, Weert Mevr. A.Bouter, Adam Mevr,, H. Sman, A'dam Mevr.W.v.Gulik,: Den Haag Naar aanleiding van de acties die in Rotterdam en elders dooi de gezamenlijke aannemers zijn ondernomen met betrekking tot de lonen en de materialenprijzen, zïjn in „De Christelijke Bouwvak patroon", het blad van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwpatroonsbond. drie artikelen verschenen, respectievelijk over de Ionen, de prijzen en de risicoregeling. De gelukkige winna ressen. hebben van de jury al bericht gehad. Kunnen wij straks aan u ook zo'n „duur" briefje sturen ?Doedan nu meteen mee voor uw kans op Vraag een prijsvraagfor mulier bij uw melkman. De N. C. A. B. verheugt zich erover, dat de oproep van de werkgeversorganisaties, de ko mende nieuwe C.A.O. mede te gebruiken om de loonsituatie in het bouwbedrijf te saneren, zo veel weerklank heeft ondervon den. Er is de afgelopen weken een vastberadenheid gegroeid, aldus „De Christelijke Bouwvak patroon", die op verschillende manieren tot uiting is gekomen. De bond waardeert dit temeer gezien de volgens hem uitge sproken slappe houding van de werknemersorganisaties: „Ener zijds nemen zij als volwaardige partners deel aan het overleg en maken zij loonafspraken, en an derzijds weigeren zij een oproep tot. naleving mede voor hun rekening te nemen, terwijl zelfs het bestaan van zwart loon in nauwelijks meer bedekte termen wordt goedgepraat". Wij willen er geen twijfel over laten bestaan, zo schrijft het blad, dat wij ons over de geest, die uit de plaatselijke en regio nale acties van de werkgevers spreekt, van harte verheugen, Het zal niet gemakkelijk zijn als werkgevers eenzijdig een cor recte naleving van de C.A.O. te verzekeren, maar, aldus het N. C. A. B., het moet ons een eer zijn om te laten zien wat zich een van zijn verantwoordelijk heid bewust, eensgezind en vast beraden bouwbedrijf vermag. De bond wil dan ook graag zijn steun geven aan gemeenschap pelijke en plaatselijke acties ter bevordering van een correcte toepassing van de nieuwe C.A.O. De huidige situatie wordt, vol gens de N. C. A. B., nog extra bemoeilijkt doordat de prijsver hogingen van vele bouwmate rialen menig ondernemer voor onvoorzien grote kosten stellen die hij niet kan doorberekenen. De Nederlandse koopvaardijvloot is de laatste vijf jaar sterk in capaciteit toegenomen. Dit deelt de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging mee naar aanleiding van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte cijfers over de omvang van de koopvaardijvloot. Een oordeel op grond van cij fers over de bruto tonnage of het aantal in de vaart zijnde schepen alleen zou ten onrechte tot de conclusie kunnen leiden dat de capaciteit is afgenomen. Het tegendeel is, aldus de vereni ging, het geval, daar juist alleen met een jonge, moderne en snelle vloot aan de concurrentie het hoofd kan worden geboden. De redersvereniging verstaat onder capaciteit liet complex van draagvermogen, snelheid en mo derne uitrusting. Het draagvermogen, dat wil zeggen het aantal tonnen lading dat de vloot tegelijkertijd kan vervoeren, bedroeg op 1 januari 1958 5,8 miljoen ton dead weight (t.d.w.), op 1 januari 1959 6,1 miljoen t.d.w., op 1 januari 1960 zes miljoen t.d.w., op 1 januari 1961 6,2, op 1 januari 1962 6,4 en op 1 januari 1983 evenals op 1 januari 1964 6.75 miljoen t.d.w. De gemiddelde leeftijd dei- schepen is in de afgelopen vijf jaar sterk gedaald en wel van elf jaar op 1 januari 1959 tot 8.5 jaar op 1 januari 1964; dit tegen over een gemiddelde leeftijd van de wereldviool van 14,1 jaar me dio 1959 en 13,9 jaar medio 1963. Door het in de vaart komen van nieuwe en snelle schepen is voorts de omloopsnelheid aan merkelijk vergroot, zodat met minder schepen meer kan wor den vervoerd. Deze omloopsnel heid wordt verder verhoogd doo. de moderne laad- en losmidde Ien, welke op de nieuwe schenen zijn aangebracht. Door deze drie factoren te zatnen is de produk- tiecapaoiteit van de Nederlandse koopvaardijvloot in 1963 verder aanzienlijk toegenomen, aldus de Koninkliike Nederlandse Reders vereniging. 'Adv. Uw verkoudheid var. neus. keel of borat weg W A met1 In „Dc Christelijke Bouwvakpa troon" wordt gezegd, dat. men zich nu pas goed realiseert, hoe eenzijdig alle risico's door de aannemer worden gedragen. De N. C. A. B. staat op het stand punt, dat de jongste ervaringen aanleiding geven tot een nadere beschouwing en herziening van de risicoverhouding aannemer handel. Over de acties in verband met de stijgende materialenprijzen wordt in het blad onder meer opgemerkt, dat de samenhang der dingen goed in het oog moet worden gehouden en dat het bijvoorbeeld onjuist is, de be reidheid tot betaling van de prijsverhoging te koppelen aan het herstel van een risicoclau sule. Het uitgangspunt dient, volgens de N. C. A. B„ te zijn, dat ook de handel gebonden is aan de regels van het prijsbeleid. De bond meent, dat van algeheel weigeren van betaling geen sprake mag zijn. Hij heeft ech ter geen enkel bezwaar tegen onderlinge afspraken waarbij de betaling van de prijsverhoging wordt opgeschort totdat de be trokken leverancier heeft aan getoond dat de minister van Economische Zaken die verho ging goedkeurt. Herstel van de risicoclausule is, volgens de N. C. A. B„ een zaak tussen bouwbedrijf en over heid, hetgeen niet wegneemt, dat de aannemer door hel ontbreken van een verrekenclausule de lasten moet dragen van prijs verhogingen door de handel. De prijsverhogingen die de minis ter van Economische Zaken goedkeurt, worden gedragen door de aannemer aan wie de minister de risicoclausule heelt ontnomen. De N. C.A.B. acht het duidelijk, dat dit op de duur tot een onhoudbare situatie moet leiden. De bond ziet echter geen aanleiding tot het ondernemen van stappen zolang het overleg over deze kwestie tussen ver tegenwoordigers van het bouw bedrijf en de regering nog niet is afgesloten. Voorlopig adviseert de N. C. A. B. zijn leden, bij hun inschrij vingen de grootste voorzichtig heid in acht te nemen. De bond zal er niet in berusten als het overlég met de overheid niet tot een positief resultaat leidt. In dat geval of wanneer het over leg niet .snel wordt afgerond, zal het bouwbedrijf zich. volgens de N. C.A.B., moeten beraden op maatregelen om zichzelf tegen eenzijdige onzekerheden te be schermen. Om het viertallen- kampioenschap van Zeeutvs-Vlaan deren Woensdagavond werd te Ter- neuzen de 6e ronde gespeeld om het viertallenkampioenschap van Zeeuws-Vlaanderen van het dis trict Zeeland van de Ned. Brid gebond. De uitslagen luiden: HooJilklass: Luctor 3—Sas 1 52—51 (3—3); Terneuzen 1Luctor 2 6580 (0—6). Eerste klasse: Lucor 5Luctor 4 42121 (06); Sas 2Terneuzen 2 60 70 (1—5). De eersten zullen de laatsten zijn, gold wel in het bijzonder voor de Engelse jockey Stan Mellor tijdens de hindernis- rennen in Plumpton. Na met zijn paard ..Pioneer Spirit" aan kop te hebben gelegen, werden hem bij één van de hindernissen alle illusies ont nomen. De lancering van de „Satur- nus-1", het ruimtevaartuig waar mee de Amerikanen de Russen in kracht van voortstuwing en gewicht van „nuttige lading" voorbij willen streven, zal maan dag a.s. plaatshebben op Kaap Kennedjr. De raket bestaat uit twee trappen, gebruikt, vloei bare waterstof als brandstof en heeft een doorsnede van ruim 31/3 meter en een lengte van 49 meter. De „Saturnus" is ont worpen door dr. Wernher von Braun. De eerste proefnemingen met een radioverbinding tussen En geland en Amerika via de nieu we Amerikaanse verbindings- kunstmaan „Relay-2", zijn zeer bevredigend verlopen, zo heeft een woordvoerder van het Brit se ministerie van de posterijen woensdagavond meegedeeld. De proeven zijn genomen op ver schillende golflengten en in bei de richtingen. Binnenkort zul len proeven worden genomen met de overbrenging van tele visiebeelden. Voor het Franse hof voor de staatsveiligheid heelt de open bare aanklager woensdagavond twintig jaar gevangenisstraf go- eist tegen de 50-jarige Jean Bi- chon, die dc leider zou zijn ge weest van een komplot tot het vermoorden van president Dc Gaulle toen deze in februari van het vorig jaar een bezoek bracht aan dc militaire academie dn Pa rijs. Tegen twee andere beklaag den. Paule Roussoulet bijge naamd de pijprokende gravin" en kapitein Robert Poinard, werd vijftien jaar gevangenis straf geëist. Dc Sowjet-Unie zal ruim 24 miljoen ton suiker van Cuba ko pen in de periode 1965-1970. De prijs die de Russen ervoor be talen,. zes dollarcents per Engels pond, ligt een stuk lög'ef"San' dc notering op de werelöiSSVki'.die 10.84 dollarcents bedraagt. Het desbetreffende akkoord is maan dag door premier Castro en eer- ste-minister Chroesjtsjov in Moskou ondertekend. Rusland zal de Cubaanse sui ker met goederen waaraan Cuba behoefte heeft, betalen. De over eenkomst. was, zo meldde het Russische persbureau Tass, tot stand gekomen in het licht van de „betrekkingen van broeder lijke vriendschap die tussen de Sowjet-Unie en Cuba bestaan". Tass meldde eveneens dat de Sowjet-Unie zelf voldoende sui ker produceert en zelfs suiker exporteert. „Stuwing", het orgaan van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, wijdt deze week aan dacht aan de recente prijsverho gingen, die volgens het blad wel vaak maar niet altijd terecht zijn. JOtlM BOLAiW COJTTJU ISCOHUAJW TAKD 56.) Hij keek eens van opzij naar Lexy. De elektriciteitstovenaar had z'n lippen stijf op elkaar en stond zo ver mogelijk van de kolonel af. Hyde hield ook z'n mond dicht. Van alle mannen mocht hij Drie het minst graag. Er was iets kouds en kils om hem heen, iets verdorvens hij was wellicht nog gevaarlijker dan Porthill. ..Nu duurt het niet lang meer voor alles gebeurd is." Lexy scheen dit zo leuk opge merkt te vinden, dat hij in lachen uitbarstte. Hyde sloot z'n lippen weer vast op elkaar; het leek wel of die Lexy hysterisch was. Zou die de overval er wel goed afbrengen? Hij nam zich voor speciaal op Drie te letten. Toen zo bij de wagens terug kwamen, bleek' Porthill al bezig' te zijn met het veranderen van dc cijfers van de motorfiets. „Kranig werk, hè, Een?" „Is het een goed ding?" „Prima." „Goed zo; nou dan hebben we alles." Nu was er werkelijk niets an ders meer te doen dan de tijd te doden. Donderdag was een beroerde dag; ieders zenuwen waren zó gespannen, dat ieder geluidje of beweging een beproeving werd en de situatie werd er niet beter op, toen de kolonel decreteerde, dat er niet gedronken zou wor den. „Na de overval mogen jul lie je zat drinken. Ik zal zelfs meedoen. Maar vóórdien al leen thee en zonder morren." Het zou Hyde niet verbaasd hebben, als hij maar weinig had kunnen slapen die nacht, maar tot zijn verwondering sliep hij ononderbroken zes uur achter el kaar en pas na een licht ontbijt begon hij iets te voelen van span ning over wat te gebeuren stond. Zes was het rustigst van alle maal; hij ging de uitrusting na en deelde aan iedereen het nood zakelijke uit. „Nou, Twee, het is tijd om te gaan. Vooruit!" Hij keek Race na en toen deze uit het gezicht was, constateerde bij, dat het precies tijd was voor de anderen om tc gaan. „Goed zo, laten we gaan." 's Nachts had het geregend en de straten waren nog steeds nat; er waren veel laaghangende zwa re wolken, die nog' meer regen beloofden. Onder 't rijden kramp- te Hyde's maag samen van angst en z'n handen voelden vochtig aan het stuur. Tegen de tijd dat ze de opslagplaats bereikten, voelde hij zich weer op z'n ge mak. Hij sprak nog een laatste woord tot z'n mannen. „Jullie kennen allen het doel en weten precies wat te doen. Veel succes alle maal." Hij nam z'n stop-watch. „Hor loges gelijk zetten.... Zes, vijf, vier, drie, twee, een, nul!" Hij keek op. „Alles in orde? Goed. Vijf, ZeVen. Acht in de verhuiswa genDrie en Tien met Negen in de HuskyVier, alles O.KGoed. Zes komt bij mij in de wagen." Het hele konvooi reed de straat in en wachtte tot Vier op z'n mo torfiets de hekken gesloten had. En toen zetten ze zich op een teken van Hyde weer in bewe ging, eerst links afslaand en daar na recht op de verkeerslichten de Edgware Road op. Het was niet moeilijk de goede afstand te houden achter de enorme ver huiswagen, zelfs niet in het druk ke verkeer, en ze reden gelijk op naar Marble Arch, waarbij ze maar twee keer door de verkeers lichten even werden gescheiden. Ze waren dus weer achter el kaar, toen ze bij Marble Arch aankwamen en speelden het klaar deze vlot over te steken naar Park Lane. Nu waren de lichten tegen en Hyde keek even op z'n polshorloge. Tien negenenveertig. Alles was in orde. Het verkeer kwam weer op gang en hij was nu in Park Lane achter de verhuiswagen op on geveer tien meter en nog' geen twee meter van de Husky af. Toen ze bij de eerste hoek aan de linkerkant kwamen begon de verhuiswagen langzamer te rij den en de Husky passeerde hem, snel Park Lane afrijdende, ter wijl Race de North Park Street inging, gevolgd door Hyde en Porthill op de motorfiets. Ze gingen stapvoets nu, want de straat was maar smal en Race moest de verhuiswagen aan de linkerkant voorbij de volgende hoek neerzetten. Het ging maar net aan, maar het lukte hem toch in één keer; er kwam een kleur op z'n gewoonlijk bleke ge zicht, toen hij het lege stuk straat voor zich zag aan de linkerkant. Als hij de politie gevraagd had het zo voor hem te reserveren, had het niet beter kunnen zijn. Terwijl Race z'n wagen par keerde, reed Hyde hem voorbij, uitziende naar een plek om te parkeren. Ongeveer zestig of zeventig meter voorbij de ver huiswagen zette hij z'n wagen neer en toen hij z'n motor afzet te, zag hij dat Porthill z'n motor fiets op de standaard zette aan de andere kant van de straat, on geveer een dertig meter achter hem. Tien uur een en vijftig. Mycroit veegde z'n gezicht af. Hij trilde van opwinding. „Nu aan 't werk! Aan 't werk!" „Natuurlijk." Hyde had zich nog nooit zo vitaal gevoeld in z'n leven zo echt levend! Over dertig minu ten zou hij rijk zijn. Maar boven alles overheerste het trotse ge voel, dat hij dan een meesterstuk qua organisatie geleverd zou heb ben. Geen veldmaarschalk of ad miraal zou ooit een betere strate gie of zulke briljante methodes hebben toegepast. (Wordt vervolgd.) Als één van de oorzaken van de stijging van het prijzenniveau noemt „Stuwing" de in het ver leden gevoerde prijspolitiek. Door die politiek, aldus het blad, zijn de prijzen de laatste jaren lager geweest dan ze eigenlijk hadden moeten zijn en daarvoor krijgt de Nederlandse consument nu de rekening gepresenteerd. De mogelijkheid dat de na tuurlijke prijsontwikkeling zou kunnen gaan ontaarden vervult de N.R.K.M. met zorg, omdat het bedrijfsleven in het verleden steeds de pin op de neus heeft gekregen, zo meent de bond, is een prijsexplosie nu niet hele maal uitgesloten. Het bedrijfs leven zou dan van een officieel fiat op noodzakelijke prijsaanpas singen gebruik maken om zich door een extra verhoging te dek ken tegen wat de toekomst bren gen zal. De N.R.K.M. is ervan over tuigd, dat een ontwikkeling naar een prijsexplosie voor de mid denstand uitermate gevaarlijk kan zijn. In dë eerste plaats om dat overdreven prijsverhogingen weer nieuwe looneisen tot gevolg kunnen hebben, waardoor de loon- en prijsspiraal opnieuw in beweging komt. Voorts acht de bond de kans groot, dat jüist het midden- en kleinbedrijf dat zelf afhankelijk is van hogere inkoop prijzen, als laatste schakel tussen producent en consument door iedereen op de prijsverhogingen wordt aangekeken, ook al heeft staatssecretaris Bakker onlangs nog verklaard, dat de midden stand zich over het algemeen zeer correct gedraagt. De N.R.K.M. zou het- betreuren, als een gebrek aan -zelfbeheer sing bij het bedrijfsleven als ge heel regeringsmaatregelen nodig zou maken. De bond zou het on juist vinden wanneer- eventuele maatregelen een groot deel van de feitelijke last zouden leggen op de gemakkelijk „grijpbare" secioren van het midden- en kleinbedrijf. Tenslotte acht de bond het ongewenst dat door een te strakke prijspolitiek nieuwe achterstanden ontstaan waarvoor vroeg of laat toch weer de reke ning wordt gepresenteerd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2