Vredeswoorden zonder daden ECOKMISCH VUF-JAREM ONTWERP ¥000 HEDERLMD Overeenstemming over ministeriële sesiferesröie over ie kwestie-laSeisië HET WEER Hoogwater mm Weerbericht Zen- en Maanstanden VRIJDAG 24 JANUARI 1904 20e Jaargang - No. 6131 Alleen propaganda Veel woorden geen daden TWEE KONINGEN RAADSELS ROND „CHRISTINE" Het gesprek tussen minister Biesheuvel en de visserij reders ONTSNAPTE GEVANGENE NAM GIJZELAARS DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DE TOESTAND IN TANGANJIKA Prinses Beatrix bezoekt tentoonstelling Sowjet-Unie wil dat V. S. plan voor multilaterale kernmacht laten varen Minister Andriessen; VOLLEDIGE VRIJHEID VAN HANDEL ECONOMISCH ONGEWENST STAAKT HET VUREN OP BORNEO Waarneming van het koninklijk gezag door een regent BELGISCHE SENAATS COMMISSIE VOOR ERKENNING VAN PEKING OVERSTROMINGEN IN BRAZILIë V Frank ering bij abonnement: Terne uren Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswa) Telefoon 011502073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma F. 3. van de Sande te Temeuzen Anvertenttpprfts per mm 16 ct; mln'mura per advertentie 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (sWn hnndels- advertenttesl5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brlpven ondeT nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 eent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 3 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. IN een onverwachte televisie rede heeft president Johnson het Amerikaanse volk nog eens in gelicht over zijn inzichten om de wereldvrede te bewaren. Wat hij zei kwam ongeveer neer op hetgeen hij kort daarvoor aan de opnieuw bijeengekomen ontwa peningsconferentie in Genève ter overweging had gegeven. Maar kenmerkend in dit geval was één zin: we zijn nog een stap verder gegaan dan premier Chroesjt- sjov in zijn nieuwjaarsbood schap. Johnson plaatste daarmee zijn eigen opmerkingen in het zelfde perspectief als waarin men die van de Sowjet-premier moet be zien. En daarbij krijgt men de weinig hoopgevende gedachte dat het wel zeer nuttig en nobele voorstellen zijn, maar dat ze wei nig kan maken op praktische verwezenlijking. Het Ameri kaanse aanbod om zowel in de V S. als in de U. S. S. R. de aan maak van kernmateriaal voor wapens stop te zetten, is gebon den aan het niet onlogische be ding dat er controle op noet zijn. Maar hoe verwacht men die con trole in de Sowjet-Unie uit te voeren? Eu trouwens hoe denkt •men die controle waterdicht te maken in welk land ook? Het nuttige van de eerdere ge sprekken over dit onderwerp tussen Moskou en Washington school hierin, dat men dingen aansneed die te verwezenlijken Waren en die gemakkelijk te con troleren zijn: geen kernproeven in de atmosfeer en ook niet in de ruimte. DE voorstellen van nu maken meer de indruk minder op uit voering te doelen dan op een propagandistisch effect. En daar is niemand erg mee gebaat. Het zou ook jammer zijn als een be scheiden inzet reëel gesprek over deze zaken verzanden zou in dit soort niet te verwezenlijken appèls. Daarbij komt dat naar John son's berekening al zoveel kern wapens bestaan, dat ze neerko men op honderd ton dynamiet per aardbewoner. Zelfs al staakt men dan de aanmaak, dan is er nog mogelijkheid tot ellende bij de vleet. Reëler is zijn beroep op de Sowjet-Unie geen kernwa pens te leveren aan landen die ze nog niet hebben. Zijn motiel is dat dan in plaats van het on verkwikkelijke evenwicht van verschrikking een grote ver schrikking zonder evenwicht zou ontstaan. Een formulering tussen haakjes die direct aan John Ken nedy doet denken, maar ook een die volkomen juist is. Automatisch gaan hierbij de gedachten uit naar communis tisch China en het lijkt wel ze ker dat. Moskou en Washington hierover wel eensgezind zullen zijn. Het probleem is slechts dat een land met een zeker minimum aan technisch potentieel de bom en de vervoermiddelen ervoor kan maken, mits het zich vol doende financiële offers getroost, zoals bijvoorbeeld Frankrijk doet. En dat houdt men nooit tegen. In die zin zou een over eenkomst wel fraai klinken maar toch niet veel efect hebben. REST dan nog Johnson's appèl In het rijksmuseum van Stock holm is de tentoonstelling „De Deense gouden eeuw" geopend, waarmee de Deense week in Zweden officieel is begonnen. Koning Gustaaf Alof van Zweden (rechts) haalde daar toe zijn Deense vriend koning Frederik af van het centraal station in de Zweedse hoofd stad, Gearmd verlieten de beide koningen het perron. over het uitbannen van geweld bij geschillen tussen naties. Hij gaat hierbij inderdaad een stap je verder dan Chroesjtsjow, voornamelijk door diens voorbe houden Duitsland bijvoorbeeld erbij te betrekken. Ook hierbij ziet men in Ge nève of elders nog weinig licht aan de kim. Zelfs al zou men hierover een akkoord kunnen orouwen met vele handtekenin gen, dan nog is de inhoud haast onmogelijk zo scherp te stellen dat niet ieder land door zijn eigen interpretatie zich de vrije hand voorbehouden kan achten waar het zijn eigen belangen betreft. Alles bij elkaar is er sinds de kerstboodschappen een enorm grote hoeveelheid vredelievend heid in woorden beleden, zonder dat eigenlijk uit de mond van sen staatsman een voorstel kwam dat zich leent om ook in daden omgezet te worden. Men moet slechts hopen dat de vergade raars van Genève toch nog eens met iets concreets voor de dag kunnen komen. (Nadruk verboden.) Edward Anderson, de 32-jarige eigenaar van het motorjacht „Christine" dat drie weken ge leden voor de Zuidengelse kust verdween en waarnaar lang ge zocht is, is levend en wel in Du blin aangetroffen, zo meldt de „Dailey Expresse" donderdag. Anderson heeft in een exclu sief interview met het blad ver teld, dat hij zo spoedig mogelijk naar Londen wil terugkeren om het „fantastische mysterie" van de ondergang van zijn vijf ton metend schip te helpen oplossen. Hij was de avond waarop de „Christine" voor het laatst ge zien werd niet aan boord. Eén van zijn vrienden en een onbe kende waren er met zijn schip op uitgegaan. Interpol heeft kortgeleden een beschrijving van de vermiste boot verspreid nadat een garagehou der, Ronald Verrier, had gezegd dat hij een verzekering voor 150.000 pond sterling (ruim an derhalf miljoen gulden) op An derson had afgesloten omdat deze een „sleutelfiguur" in zijn zaak was. De regering is voornemens naar het voorbeeld van Zweden 'n overleg met werkgevers, werknemers en onafhankelijke deskun digen een vijf-jaren ontwerp te gaan uitwerken, zo heeft de minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen gistermiddag bekendgemaakt. c Indonesië, de Philippijnen en ■Maleisië hebben In beginsel over eenstemming bereikt over een drielanden-conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken ter oplossing van de geschillen 'n verband met de stichting van Maleisië. Dit is donderdag van gezaghebbende Indonesische zijde meegedeeld. De overeenkomst kwam tot stand na een gesprek van twee uur, dat woensdagavond is ge voerd tussen president Soekarno en de afgezant van president Tohnson, de Amerikaanse minis ter van Justitie Robert Kennedy, De vredesbesprekingen zouden waarschijnlijk voor het einde van de maand in Bangkok gehouden worden. In êen later bericht uit Dja karta is gemeld, dat president Soekarno donderdag op een pers conferentie heeft gezegd, dat alle oartijen in de geschillen inzake Maleisië hebben toegestemd in overleg zonder vooraf gestelde voorwaarden en in een bestand. De Indonesische president heeft dienovereenkomstig alle Indone sische strijdkrachten aan de grens met Maleisië bevel ge geven onmiddellijk het vuren te staken. President Soekarno hield zijn oerseonferentie na afloop van besprekingen met Robert Ken nedy. Deze laatste deelde op de zelfde persconferentie mee, van Mie partijen de verzekering ge kregen te hebben, dat het be stand zo spoedig mogelijk van kracht zou worden. Robert Ken nedy bevestigde, dat de confe rentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van Indonesië, ie Philippijnen en Maleisië bin nenkort in Bangkok gehouden zal worden. Hij zou donderdag avond in Bangkok hier meer over zeggen, na besprekingen met de Thadandse leiders. In zijn verklaring zei president Soekarno nog, dat de kwestie- Maleisië zo spoedig mogeliik en zonder inmenging van buiten af geregeld moet worden. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soeban- drio, die de verklaring van pre sident Soekarno oplas, heeft od de persconferentie in Djakarta De Amerikaanse minister van Defensie, Robert Kennedy, heeft donderdag op doorreis in Bang kok op een persconferentie ge zegd dat aan Thailand verzocht is toezicht te houden op het be stand in Borneo dat tegen het eind van de maand van kracht wordt. Hij zei dat Indonesië, Maleisië en de Philippijnen heb ben ingestemd met het houden van „voorbereidende bijeenkom sten" in Bankkok in de eerste weken van februari. Kennedy had een kort opont houd in Bangkok op zijn reis naar Londen. Hij sprak tijdens een diner met de minister van Buitenlandse Zakerf van Thai land, Thanat Khoman, die ook aan de bemiddeling van het ge schil heeft deelgenomen. In Koeala Loempoer zei pre mier Abdoel Rachman van Malei sië dat een beroep gedaan zal worden op de goede diensten van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, om een neu traal land aan te wijzen dat toe zicht zal houden op het bestand tussen Indonesië en Maleisië op Borneo. Een wegens moord tot levens lang veroordeelde man ontsnap te woensdag uit een kliniek in Oklahoma City, waarin hij was opgenomen als geesteszieke. Zes mensen, onder wie een vrouw, werden door hem tijdens zijn vlucht als gijzelaars meegeno men, maar hij liet ze allen on gedeerd gaan toen hij er uitein delijk in een auto vandoor ging. Na vijf uur kreeg de politie hem te pakken op 110 kilometer ten westen van de stad. Hij bood bij zijn arrestatie geen verzet. De 25-jarige man had onder weg een jachtgeweer en een mes gestolen. In een toespraak ter gelegen heid van de opening van het nieu we kantoor van de Zweeds-Ne derlandse Kamer van Koophan del in Den Haag zei prof. An driessen, dat Nederland „zeer grote belangstelling heeft voor de experimenten, die op dit ter rein in Zweden zijn gehouden. De minister zei dat het Cen traal Planbureau een coördine rende taak zal krijgen bij de op stelling van het eerste vijf-jaren ontwerp. Hij voegde er nadruk- ke'ijk aan toe, dat het hier geer streefdoelen betrof en men op geen enkele manier de ontwer- oen zou gaan gebruiken om er druk mee uit te oefenen. „Zij zullen slechts een achter grond van inlichtingen verschaf fen voor beslissingen die op lan gere termijn door alle betrokker partijen moeten worden geno men", zei de bewindsman. De werkgevers zu'len op deze manier meer en betere inlichtin gen over toekomstige ontwikke lingen in hun eigen en andere seetoren krijgen. De minister erwacht dat de ontwerpen zullen bijdragen tot een meer ratione'e 'nvesteringsnolitiek en de han del en eceonomteche groei tot "oordeel zullen strekken. Ook de verkremers zullen beter inge- 'teht worden over de te verwach ten toekomstige ontwikkeling en de regering zelf zal een veel beter uitgangspunt krijgen voor haar beslissingen aangaande de inves teringen. De communistische afgevaar digden op de Geneefse ontwa peningsconferentie van zeven tien landen hebben donderdag het Amerikaanse plan voor een multilaterale Navo-kernmacht onder vuur genomen. Zij zijn van oordeel dat dit plan niet strookt met het voornemen om een verdere verbreiding van kernwapens te voorkomen. Amerika heeft te kennen ge geven, dat het op de ontwape ningsconferentie niet wenst te spreken over de multilaterale kernmacht, aangezien dat een zuivere Navo-aangelegenheid is. In Tanganjika is de toestand weer normaal geworden. De muiterij onder de militairen is kort maar krachtig geweest. De tweeduizend manschappen die de macht in handen hadden ge nomen, hebben deze weer over gedragen asm het wettig gezag na alle Europese officieren een twintigtal het land uit te hebben gezet. Afrikaanse mili tairen hebben de opengevallen hoge posten ingenomen. In de hoofdstad Dar-es-Salaam zitten 626 mensen achter slot en gren del op beschuldiging van plun dering. Een beeld van het bezoek dat H. K. H. Prinses Beatrix woensdagochtend bracht aan de tentoonstelling „Beeld houwkunst 1813-1963" in het Gemeentemuseum te Arnhem. Hier bekijkt de koninklijke bezoekster het beeld De Barmhartige Samaritaan" van de Haarlemse beeldhouwer H. Wezelaar. De directeur van het museum, de heer A. J. Lorm, begeleidde de Prinses. r -TT' Over het gesprek, dat minister Biesheuvel gistermiddag gevoerd heeft met visserijreders, verne men wij van het ministerie van Landbouw en Visserij het vol gende: Minister Biesheuvel heeft, op hun verzoek, een delegatie van de Nederlandse visserijreders ontvangen, teneinde deze dele gatie in de gelegenheid te stel len haar inzichten te geven over een aantal bedrijfseconomische aspecten van de visserij. De dele gatie bracht een aantal wensen naar voren, waarvan de belang rijkste was een verhoging van de minimum-aanvoerprijzen van enkele belangrijke vissoorten. Zij Stelde dat de financiële mede werking van de overheid daarbij niet gemist kan worden. De minister verklaarde zich bereid, de naar voren gebiachte we..- sen te overwegen en onder an dere in overleg te reden met de publiekrechtelijke bedrijfslicha- men op het gebied van de vis serij, waarbij het Produktschap voor Vis en Visprodukten en het j Visserjjgchap. De delegatie bestond uit de heer D. F. E. Meerburg, voorzit ter van de Redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij; dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris dezer vereniging; Van der Zwan uit Scheveningen, Kwakkelstein uit Vlaardingen, Pronk uit IJmuiden en Meyboom uit IJmuiden. Tsarapkin, de Russische ge delegeerde naar de ontwape ningsconferentie in Genève, zei gisteren tegenover journalisten, dat de Verenigde Staten eerst hun plan voor een multilaterale kernmacht moeten opgeven, wil len zij verwachten, dat het tot een vergelijk tussen Oost en West zal komen over een ver bod op de verspreiding van kernwapens, zoals door presi dent Johnson in zijn boodschap aan de ontwapeningsconferentie was voorgesteld. Opklaringen en meer wind Een krachtig en omvangrijk gebied van hoge barometerstan den dat gedurende uitzonderlijk lange tijd zijn stempel drukte op het weer in Europa, werd het afgelopen etmaal drastisch aan gezegd,"datfookde kwestie "van Setast aan zijn noordflank. Onder de erkenning van Maleisië door invloed van een diepe storm De minister van Economische Zaken, prof. dr. T. E. Andriessen, heeft gistermiddag zijn „vaste overtuiging" kenbaar gemaakt dat „volledige vrijheid van handel economisch ongewenst" is en zelfs schadelijk zou kunnen blijken voor een gezamenlijke economische politiek". Tndonesië oo de drie landen "onferentie behandeld zal wor- ten. Maar het feit, dat Indone sische vertegenwoordigers met Maleisische vertegenwoordigers aan de conferentietafel zitten be tekende nog veen erkenning van de federatie-Maleislë. Desgevraagd zei minister Soe- '^ndrio te verwachten, d«t het "revel om bet vuren te staken de -nerillastriiders in Noord-Bor- neo over ongeveer p"n we°k zo" *,Q„piken. Robert Kennedy ze' hieron. dat een tijdschema voov het bestand eveneens onderwere van besnreking on de drietenden- renferentie zou moeten ziin. Aan de Maleisische strijd krachten op Borneo is donder dag bevel gegeven het vuren te staken. Dit besluit werd geno men door de nationale defensie- oommissie onder leiding van pre mier Abdoel Rachman. In een communiqué wordt gezegd dat de aanleiding ertoe het bevel van Soekarno is het vuren te staken. depressie die van IJsland naar Noord-Noorwegen trok, daalde de luchtdruk ook aanzienlijk in hef Noordzeegebied en Zuid- Scandinavië. Bij ons leidde dit tot een zwak ke, en later matige zuidwestelijke wind. In eerste aanleg werd hier mede nog koude lucht aange voerd zodat de middagtempera- turen niet of nauwelijks boven het vriespunt kwamen. Over de Britse eilanden ver plaatst zich een trogvormige sto ring naar het zuidoosten. Deze zal ons vandaag in de loop van de VRIJDAG 24 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.15 9.50 10.30 10.40 9.56 10.31 11.11 11.21 ZATERDAG 25 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ochtend passeren, waarna de wind ruimt naar richtingen tus sen west en noord. Er wordt dan lucht aangevoerd waarin enkele opklaringen voorkomen en ook het zicht beter is dan we de laat ste dagen gewend waren. De tem peraturen zulten tot omstreeks 4 graden kunnen oplopen. Achter de storing breidt zich een nieuw hogedrukgebied via Schotland en de Noordzee naar ons land uit. Het wordt evenwel gevolgd door een nieuw depres sie-systeem dat in oostelijke rich ting over Groenland is getrok ken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Zonnige perioden, maar in de ochtend plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige wind, rui mend naar richtingen tussen west en noord, aan de kust tij- de'ijk toenemend tot hard. Mid- dagtemperaturen van 2 tot 5 graden. Prof. Andriessen, die sprak ter gelegenheid van de opening door prins Berti] van Zweden van het nieuwe kantoor van de Zweeds-Nederlandse Kamer van Koophandel aan de Laan Copes van Cattenburch in Den Haag, verklaarde dat „volledige vrij heid van handel een gemeen schappelijke economische politiek als aanvul1 ing nodig heeft". Om deze reden is Nederland zo ge porteerd voor een oplossing van de economische vraagstukken van een groter Europa, aldus de minister, en „daarom steunen wij ook het idee hoe vaag en ver verwijderd het ook zijn mag van een Atlantisch deelgenoot schap". „Voor de naaste toekomst zal het onze taak zijn om de belem meringen voor de wereldhandel op te heffen, en dit hoeft op geen enkele manier de voortgang in de richting van een gemeenschappe lijke economische politiek, zoals uitgestippeld door de E.E.G., in gevaar te brengen", zo meende ZON MAAN v.m. n.m. op onder op ondei 10.35 11.10 24 8.33 17.11 13.02 3.44 11.10 11.45 25 8.32 17.13 13.40 5.05 11.50 12.25 26 8.30 17.15 14.2S 6.21 12.35 27 8.29 17.17 15.28 7.28 Naar aanleiding van de vraag of het koninklijk gezag niet idoor een regent kan worden waar genomen, indien de Koningin voor het brengen van een staat- siebezoek in het buitenland ver blijft, wordt in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van het de partement van Algemene Zaken meegedeeld, dat juist het bren gen van een dergelijk bezoek gebeurt in de uitoefening van het koninklijk gezag. „Een over dracht van dat gezag aan een regent lijkt niet wel mogelijk", aldus minister-president mr. V. G. M. Marijnen in de memorie van antwoord. Hij voegt hieraan nog toe be reid te zijn om na te gaan of niet op andere wijze aan de in het voorlopig verslag uitgespro ken wens tegemoet zou kunnen worden genomen. prof. Andriessen. Zweden en Ne derland zullen zonder twijfel al les doen wat in hun vermogen ligt om de komende onderhande lingen (in Genève) te doen sla gen. De Belgische Senaatscommis sie van Buitenlandse Zaken heeft zich donderdag uitgesproken voor erkenning van communis tisch China. Naar de Senaats voorzitter, Struye, in de loop van het debat zei, is deze er kenning „een onvermijdelijke, loch niet directe noodzaak". Zoals gemeld heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, Spaak, herhaaldelijk kritiek ge oefend op het Franse voornemen om het bewind in Peking te er kennen. Tengevolge van hevige regen val, die woensdag voortduurde, zijn in het oosten van Brazilië 18 steden overstroomd terwijl uitgestrekte gebieden in de pro vincies Bahia en Minas Geraes onder water staan. Volgens officiële functionaris sen in Belo Horizonte, de hoofd stad van Minas Geraes, was de toestand aldaar „rampzalig". Duizenden mensen zijn dakloos en de oogsten hebben zwaar ge leden. Vliegtuigen van de lucht macht voeren geneesmiddelen aan met het oog op gevaar voor besmettelijke ziekten. In het zuiden van Bahia ver keren tienduizend mensen in zorgelijke toestand. Hun huizen zijn door het water overstroomd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1