Van Nelle's Thee KOLONEL HYDE ABSURDE ACTIES II IRD0NES1E ROBERT KENNEDY EN MALEISIE ONTWIKKELING VAN DE KOOPVAARDIJVLOOT BELGISCHE REGERING IS HET NIET EENS MET MARJOUN AANSLAGEN IN AUSTRALIË VALSE MUNTERIJ Westduitse onder-officieren veroordeeld TOESTAND OP CYPRUS NOG ONRUSTIG Donderdag 23 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 DE Nederlander is door zijn eigen jongste historie aan der gelijke taferelen al zó gewend geraakt, dat het absurde van wat zich nu in Djakarta af speelt voor hem al iets gewoons heeft. Nu vragen de Britten zich verbijsterd af wat in Indonesië allemaal wel kan. De regering heeft niet één politie-agent naar de Unilever-kantoren ge stuurd om de vakbondsleiders eruit te zetten die daar de zaak op eigen houtje hebben overge nomen, maar een commissie be noemd die moet bemiddelen. De krachtigste maatregel tot dusver is, dat waarnemend president Leimena via de radio vraagt dergelijke nationalisaties achter wege te laten. De aanleiding is natuurlijk Maleisië, de nieuwe buurstaat die volgens Soekarno moet wor den verdelgd. De acties die daar toe dienen, hebben veel weg van die, die indertijd werden geno men om de bevrijding van West- Irian naderbij te brengen. Maar er is dit verschil dat Soekarno toen alle sympathie had van zijn omgeving en zelfs tot op zekere hoogte van de V. S. Ditmaal ech ter staat hij alleen. Bij bespre kingen in Manilla kreeg hij een Kouae douche van president Ma- capagal die aanvankelijk net zo fel was als hij tegen Maleisië, maar die nu liever geen drukte maakt. In Tokio bewerkte minister Robert Kennedy de Indonesische president waarschijnlijk met het ^reigement dat de Amerikaanse hulp ophoudt als Soekarno zijn actie tegen Maleisië voor de Amerikanen een nuttige bar rière tegen het communisme niet staakt. En vooral dat laat ste argument zou veronder stelt men zo indruk moeten maken: Indonesië zit dringend om hulp verlegen, zozeer zelfs, dat overijld een delegatie met de bedelnap naar Moskou is ge stuurd, waar op dit moment toch niet gemakkelijk iets te halen vale. Permanente revolutie Redelijkerwijs gesproken zou men moeten verwachten dat Soekarno zijn actie wel zou sta ken, nu de nadelen zoveel groter dreigen te worden dan het be lang dat hij meent te hebben bij verdwijnen van Abdoel Rach- man's federale staat. Maar helaas is de actie tegen Malei sië niet redelijk. Het schijnt Soekarno's ideaal te zijn de Indonesiërs in een permanente staat van revolutie te houden en dat houdt in dat er voortdurend een voorwerp moet zijn waartegen men in het geweer moet komen. En daar voor is nu de keus op Maleisië gevallen en indirect op de Brit ten als peetvaders van deze staat. De ervaring leert dat de revolutionair bereid is grote eco nomische nadelen te verdragen als offer voor zijn ideaal. Die nadelen zijn er al door de han del met Singapore te verbieden. teerde vakbeweging, die mis schien het bedrijf wel op gang houdt, maar de afzetmogelijk heden mist en de organisatie ervoor. Dit alles zal niet leiden tot een reëler verhouding met Maleisië, maar waarschijnlijk alleen de haat tegen de Britten versterken die dan bovendien nog de toe nemende verarming verweten zullen krijgen. De trieste konse kwentie is slechts dat het land verder opengelegd wordt voor communistische invloed. Ook Robert Kennedy kan dat niet voorkomen. De enige die het wellicht zou kunnen is Soekar- io zelf, maar die schijnt daar weinig animo voor te hebben. Kater in Tanganjika De aanwezigheid in Dar-es- Salaam van „veldmaarschalk" John Okella wekt de indruk dat ieze Cubaans-Chinees geïnspi reerde schepper van de volks republiek Zanzibar iets uitstaan de heeft met het oproer van een legereenheid in Tanganjika. De revolutie is waarschijnlijk op Zanzibar alleen maar de vonk geweest die sinds lang gegroeide onlustgevoelens tot een uitbar sting hebben verhit. Die onlustgevoelens zijn van velerlei aard. De partij van pre sident Julius Nyerere beheerst het regeringsapparaat en uiter aard gaat in ongeoefende handen alles minder efficiënt dan de ge trainde Britse koloniale ambte naren het konden. Vooral bij de overigens niet erkende opposi tiepartijen komt dan de gedachte op dat zij het beter zouden kun nen doen. De gematigde Nyerere zoekt de oplossing echter in een vertraagd laten afvloeien van de Britse experts. En dat zet weer kwaad bloed bij diegenen die meenden dat de goede baantjes van de blanken nu zouden toe vallen aan de inheemsen. Het is een niet ongebruikelijk gevoel van een kater die in vele pas onafhankelijk geworden Afri kaanse landen meespeelt: men wil zien dat het zonder de ko lonisator en de achtergebleven blanken die daaraan herinneren, beter gaat. En dat is niet altijd zo. Het opvallende is echter dat juist in Tanganjika, dat als po litiek stabiel werd beschouwd, dergelijke onlustgevoelens tot aan de Kongo-misère herin nerende taferelen konden uit groeien. Dat doet nog ergere dingen vrezen voor andere verse Afrikaanse staten (Kenya bij voorbeeld) die om te beginnen al minder vast in de schoenen van de zelfstandigheid stonden. (Nadruk verboden.) VERLAAGDE THEEPRIJZEN Golden Cupf 1.04 p. 100 gr. Afternoonf 0.86 p. 100 gr. Assamf 0.86 p. 100 gr. Afternoon theebuiltjes p. doosje van SO st. f 0.95 Beste begin van een dag... 'n kop heerlijke, geurige Van Nelle's thee... 'n Ogenblik van genieten in een haastige wereld, die 's-morgens al vroeg begint... Van Nelle's thee, altijd pittig van smaak... beste begin van een dag... 'n dagelijks genotl VAN NELLE kwaliteit! De eerste-minister van Maleisië, toenkoe Abdoel Rachman, zei woensdagavond dat hij ervan overtuigd is dat Kennedy's pogingen om het geschil om Maleisië te regelen „de oplossing hiervan een flink stuk dichterbij heeft gebracht". De toenkoe zei in een verkla ring, uitgegeven na zijn bespre kingen met Kennedy, dat Malei sië op goede voet met zijn buren wenst te leven en „daarom gaar ne iedere bereidheid van onze naburen om over vrede te praten aanvaardt". Diplomatieke waarnemers in Er zullen er nog meer komen Koeala Loempoer beschouwen door zoals nu bedrijven in deze verklaring als een wenk beslag te laten nemen door de aan Indonesië om opnieuw te veelal communistisch georiën- De Italiaanse R. K. parochie geestelijke Aldo in Melbourne heeft de groente-kraamhouder Frank Madafferi genoemd als het naar zijn mening mogelijke volgende slachtoffer in een serie aanslagen, waarbij in de afgelo pen negen maanden tot nog toe reeds vier Italianen, die met de plaatselijke groente- en fruit markt te maken hebben, zijn doodgeschoten of gewond. Het laatste slachtoffer, Vincent Mu- ratore, werd maandag j.l. begra ven. Aldo zei vernomen te hebben dat Madafferi, vanwege onenig heid met telers die aan de markt leveren, beschouwd werd als een „getekende". Bij weddenschappen onder de niet-Italianen op de markt geldt Madafferi als een fifty-fifty-kans. Volgens de geestelijke Aldo worden groepen Italiaanse boe ren op boerderijen in de staten Victoria en zuidelijk Nieuw-Zuid- Wales door een bepaalde persoon als slaven geëxploiteerd. De Ita lianen, onder wie veel analfabe ten, nemen zonder meer aan wat zij als vergoeding voor de door hen aan de markt geleverde pro- dukten thuis gestuurd krijgen en houden zich verder stil om dat zij in veel gevallen onwet tig Australië zijn binnengekomen. Aldo, die door de politiechef in Melbourne om zijn openlijke verklaringen in deze is geprezen, zei laatstleden zondag vanaf de kansel in zijn kerk dat hij over deze kwestie wilde spreken, ook al bracht dit hemzelf in levens gevaar. trachten tot een oplossing te ko men. Aangenomen wordt dat de toenkoe bij zijn standpunt blijft dat Indonesië eerst Maleisië moet erkennen voordat besprekingen tussen beide landen kunnen wor den gevoerd. Tegenover verslaggevers ver klaarde Robert Kennedy dat hij „moed putte" uit de resultaten van de besprekingen met toen koe Abdoel Rachman. In een tv-interview zei hij echter dat de toestand rondom Maleisië „ern stig" is en „binnen een paar maanden ernstiger zou kunnen worden". Secretaris-generaal Oe Thant Hoezeer het aantal passagiersschepen onder Nederlandse vlag de laatste jaren is verminderd, blijkt uit een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek inzake de samenstelling van onze koopvaardijvloot per 1 januari 1964. Terwijl er in 1955 nog 118 pas sagiersschepen (schepen methut- accomodatie voor minstens 13 passagiers) onder Nederlandse vlag voeren liep dit aantal in 1959 terug beneden de 100. In 1963 beliep dit aantal 57 en per 1 januari 1964 waren er nog slechts 50 passagiersschepen on der Nederlandse vlag over. Deze 50 schepen hadden een inhoud van 530.378 brt. Het aantal vrachtschepen van van de Verenigde Naties ver klaarde woensdag tegenover ver slaggevers dat hij een beroep had gedaan op Maleisië en Indonesië om „tijdens de ramadan, fj? Mo hammedaanse vastenmaand die op het ogenblik gaande is, de uiterste zelfbeheersing te be trachten en aan de grenzen kalm te blijven". CONTRA SCOTLAND YARD 55) HOOFDSTUK VIII Tegen woensdagmiddag was er genoeg geoefend; de kolonel wist, dat het de mannen alleen maar duf zou maken, als hij tot het allerlaatste moment doorging, zonder ze gelegenheid te geven hun zenuwen te ontspannen „We houden nu op, heren. De volgende keer zal het bittere ernst zijn." Hij had het moment goed gekozen, want er was een spontane reactie. Ze begonnen te lachen en moppen te tappen of het schooljongens waren, die Dlotseling een middag vrij ge kregen hadden. „Denk u, dat het erin zit, Een?" „Ja, Acht, ik denk 't wel. Het gebruik van nummers in de plaats van namen was nu heel gewoon geworden. „Vanavond '.uilen we de uitrusting nog goed nazien en dan is het wachten tot vriidag." Even wachtte hij voor hij de rest van het nieuws gat „Enkelen van ons moeten nog weg om voorbereidingen te tref fen. Twee, Drie, Vier en Vijf zal ik nodig hebben. De anderen kunnen weggaan, zodra ze hun uitrusting hebben nagezien. Als jullie maar terug zijn om elf morgenavond." De voorbereidingen waren een voudig. Er moest alleen maar gecontroleerd worden of alles met de wagens in orde was en hoe de plaatsing van de micro foons zou worden. Race had er drie in z'n wagen meegenomen, die hij bij Lexy had gehaald. Elke microfoon was in een koffer ingebouwd en werd door Lexy gegarandeerd voor minstens een half uur. „Langer zou ik niet durven," had hij te gen Hyde gezegd, toen hij ze demonstreerde. Door middel van een bepaald mechanisme, dat in hoofdzaak uit een alarmklok bestond, kon iedere microfoon binnen twaalf uur op een bepaalde tijd gesteld worden en bij het proberen ble ken ze bijzonder precies te wer ken. Hyde had lang nagedacht over de plek, waar ze moesten staan. Aanvankelijk had hij erover ge dacht ze op de daken van huizen in de buurt te zetten, maar dat was toch te onpraktisch gebleken. Toen had hij erover gedacht om drie verschillende hotelkamers te bespreken, bijvoorbeeld in het Cumberland Hotel en dan op de bovenste verdieping. Je zou dan via de brandladder op het dak kunnen komen, waar de koffers neergezet konden worden en him werk doen. Maar het was wel wat gevaar lijk, dat de koffers dan achter gelaten zouden moeten worden, tenzij iemand risico wilde lopen door ze op te halen. En als er soms iemand van het hotel toe vallig op het dak kwam en ze daar zag staan! Het was niet in te denken dat de politie de maker op het spoor zou komen, maar de kolonel wilde toch zelfs dit kleine risico niet lopen. Dus had hij besloten, dat de meest ideale plek óp de wagens zou zijn, die ze zelf bij de over val zouden gebruiken. Hun ac tieradius zou dan wel beperkt zijn, maar iedere politiewagen, die in de buurt kwam, zou auto matisch zonder radiocontact met het hoofdbureau zijn. Hyde keek nog eens naar de oprit in de verhuiswagen. „Het zou goed zijn nog eens na te gaan of dat ding gemakke lijk werkt, Twee." Het werd een indrukwekkende demonstratie. Met groot gemak kwam de oprit uit de wagen; hij floepte eruit en kwam met een smak op de grond een hele wolk stof opjagend. Bij het neer komen kraakte het hout als in protest, maar hij hield het het was een sterk ding. Hij zag er nu beter afgewerkt uit en was 500 brt. en groter ligt aanzien lijk hoger dan in 1950. Toen was het 329, thans 405. Een jaar ge leden was het nog 426, dus in het afgelopen jaar is een daung in getreden. (Zoals onlangs uit Rotterdam gemeld, hebben Ne derlandse reders vorig jaar 7b zeeschepen met een gezamenlijk draagvermogen van 337.662 ton naar het buitenland verkochi. De opbrengst was rond 54 mil joen.) De inhoud van de 405 vracht schepen was 2.362.518 brt. Op 1 januari 1964 voeren onder Ne derlandse vlag 907 vrachtsche pen kleiner dan 500 brt. (coas ters). Oox dit aantal ligt een stuk hoger dan in 1955, want toen voeren er slechts 772. Een jaar geleden was hun aantal 921, dus in 1963 is een vermindering opgetreden. De inhoud van de 907 schepen is 375.222 brt. Hei aantal tankschepen bleef in 196a stationair, n.l. 121 tegen 118 in 1955. Het hoogste aantal werd bereikt in 1958 met 148 tank schepen. De inhoud van de 121 voornoemd is 1.698.844 brt. en deze inhoud is groter dan die zwart geverfd. Met behulp van het takelbord en de tafel kwam hij ook weer gemakkelijk in de verhuiswagen. „Kijk alles vooral goed na, Twee. Is de accu wel in orde; stel je voor, dat de motor blijft ste ken „Geen zorg, Een, ze zijn prima in orde." Terwijl hij Race aan z'n werk liet, nam Hyde de beide andere In een radiouitzending heeft mannen met zich mee in z'n wa- de Belgische minister van Eco gen. Er moest nog één ding ver- nomische Zaken, Antoine Spinoy, Rechercheurs van de Parijse pclilie zijn dinsdag urenlang bezig geweest decimeter voor decimeter de muren te beklop pen van een luxueuse villa in een buitenwijk van de lichtstad. Zij wisten met zekerheid dat zich in het huis een werkplaats van valse munters moest bevin den. Na nauwgezet speuren vond men een knop, die, teen een poli tieman erop drukte, een luik in de vloer deed openspringen, waarachter zich een trap bevond. De trap leidde naar een kelder waar een drukpers stond die de oorsprong bleek te zijn van dui zenden biljetten van honderd franc, waarover de afdeling vals geld van de Surété zich bijzon der veel zorgen had gemaakt. De biljetten waren namelijk zo vak kundig nagemaakt dat ze gemak kelijk in roulatie konden worden gebracht. De kelder bevatte voorts voor ongeveer zeshonderdduizend gul den aan obligaties, die tot ver bazing van de argwanende poli tie echt bleken te zijn, en tach tigduizend gulden in valse hon- derdfrancbiljetten. De valsemuntrsbende was maar klein. Een 52-jarige archi tect van Poolse afkomst, Bojars- ki, was de bouwer van de druk pers, de vervaardiger van het papier en de drukker. Hij liet de biljetten, nadat zij van de pers kwamen, een speciale be handeling ondergaan om ze een gebruikt uiterlijk te geven. Men ontdekte de vervalsingen toen een toestel van de staats bank, dat bankbiljetten op hun echtheid controleert, een waar schuwingsteken gaf. Men kwam er toen achter wie met het valse geld obligaties had gekocht. Dat bleek een 37-jarige Russische immigrant te zijn, die met zijn zwager, de directeur van een vertaalbureau, het geld uitgaf. Na hun arrestatie vertelden zij de politie van wie de valse bankbiljetten afkomstig waren. De staatsbank heeft nu het ver zoek gedaan dat iedereen zijn biljetten van honderd franc aan een nauwkeurig onderzoek on derwerpt. De cchepenrechtbank (bestaan de uit twee leken, met een rechtsgeleerde als voorzitter) te Calw, in West-Duitsland, heeft woensdag, na een proces van drie dagen, uitspraak gedaan in een proces tegen Westduitse on der-officieren, die op onjuiste wijze tegen dienstplichtigen wa ren opgetreden. De 22-jarige onder-officier In- go Fischer werd wegens het ver oorzaken van letsel door schuld, mishandeling en vernederende behandeling van ondergeschik ten tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld. De 26-jari- ge onder-officier Manfred Laus- ter kreeg, wegens 'mishandeling van ondergeschikten, vier maan den en een week gevangenis straf. De 21-jarige soldaat eerste klasse Bodo Heitmann werd tot 2 weken gevangenisstraf voor waardelijk veroordeeld, terwijl de even oude soldaat eerste klas se Jürge Mayer wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. De rechtbank bepaalde voorts dat de proceskosten voor reke ning van de veroordeelden komen. van de 148 tankers voornoemd, t.w. 1.150.076 brt. Hieruit blijkt dat tankers met grotere tonnen- maat in de vaart werden ge bracht. zorgd worden, n.l. een motorfiets voor Porthill. Na een uur hadden ze er een gevonden en het nam maar 20 seconden om die te stelen. Op vijftig meter afstand zag de ko lonel hoe Porthill het ding op gang bracht en erop weg reed zonder om te zien. Porthill was beslist te bescheiden geweest wat betreft z'n motor-rijkunst. Na vijf minuten zei Hyde lachend: „Hij zal er misschien al wel zijn. Laten we eens gaan kijken, hè?" ,Net als alle andere voorberei dingen was dit ook zo gemakke lijk gegaan, dat het moeite kost te te geloven, dat hij hiervoor veroordeeld zou kunnen worden. Eerst had hij nog een gevoel van werkelijkheidszin gehad, maar nu begon alles te gaan of het in een droom gebeurde. Hij zou tegen zichzelf kunnen zeggen: „Je bent een boef, een ordinaire dief. Wat je hebt gedaan is mis dadig." Maar het sloeg niet bij hem aan. Hij had het gevoel bo ven en buiten de wet te staan; niets wat hij ondernam, kon ver keerd gaan of hem kwaad doen. (Wordt vervolgd.) verklaard: „De Belgische rege ring is verwonderd over de pro cedure waarvan de heer Robert Marjolin zich heeft bediend, een procedure die bestond uit de openbare bekendmaking, zonder voorafgaand overleg met de Bel gische regering, van een aantal feiten die niet precies met de werkelijkheid overeenkomen". De minister leverde op deze wijze commentaar op de waarschuwing tegen inflatie in de landen van de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.), die vice- voorzitter Marjolin van de EEG- commissie dinsdag in het Euro pese parlement in Straatsburg heeft laten horen. „Het huidige groeitempo van de Belgische economie is zeer be vredigend, hoewel er enkele zorgwekkende kanten zijn", ver volgde de minister, die verder zei dat het stijgingspercentage van het prijspeil, waarop de heer Marjolin zinspeelde, betwistbaar is. „Wat de methode betreft, die de heer Marjolin aanprijst, lijkt het ons dat zij niet zonder meer kunnen worden aanbevolen, ge zien hun algemeen karakter. De regering heeft maatregelen met een selectief karakter genomen,1 op het eiland. zoals de beperking van de verko pen op afbetaling en de sprei ding van de buitengewone begro ting. Overigens hebben de be sprekingen die de regering op het ogenblik voert met de maat schappelijke groeperingen om die tot matiging aan te sporen, precies ten doel de ontwikkeling van de toestand te vermijden zo als de heer Marjolin die heeft beschreven", aldus minister Spi noy. De vertegenwoordigers van de Turkse gemeenschap in de poli tieke verbindingscommissie op het eiland Cyprus hebben de Griekse Cyprioten gewaarschuwd voor het risico dat deze lopen als ze de Turkse wijk yan de hoofdstad Nicosia binnengaan, zo is van regeringszijde op Cy prus vernomen. Ruim twee weken geleden hadden de leden van de verbindingscommissie overeenstemming bereikt" over het volledige herstel van de ver bindingen en het vrije verkeer

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5