De slachting onder de Watoetsi ERIC DE NOORMAN - DE EERLOZE KRIJG Tweede verdachte Van 0$ in Nijmeegse moord aangehouden. AMERIKAANSE BEGROTING INGEDIEND KANTONGERECHT TERNEUZEN Rechtszaken Woensdag 22 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 De toestand in Tanganjika i BRAND MAAKTE VELEN DAKLOOS SUPERSNEL LIJNVLIEGTUIG De onderhandelingen C.A.O.-slagersbedrijf mislukt Dc Nijmeegse politie heeft van Interpol bericht gekregen dat maandagmiddag in West-Berlijn is aangehouden de 19-jarige voortvluchtige Mans van Os, die wordt verdacht van de aanslag op de 68-jarige mej. T. Hendriks te Nijmegen. In dc nacht van 10 op 11 janu ari werd deze vrouw door wur ging om het leven gebracht. Van Os werd met Kerstmis ontslagen uit de gevangenis, na dat hij een straf van negen maanden had uitgezeten voor een aandeel in 42 misdrijven, meest inbraken en autodiefstallen, dooi den jeugdbende. Kort na de aanslag op mej. Hendriks, in de nacht van de 10e januari, viel de verdenking op Item. Toen tot arrestatie zou wor den overgegaan, bleek hij te zijn verdwenen. Op zijn kamer wer den enkele kleine dingen aange troffen die afkomstig waren van de vermoorde vrouw. Dit was voor de politie aanleiding zijn op sporing te verzoeken; een oproep, die in de afgelopen dagen werd gehonoreerd met vele honderden tips uit alle delen van Nederland. A] deze aanwijzingen werden on derzocht, doch. onjuist bevonden. Inmiddels werd donderdag 16 januari in Nijmegen de 25-jarige bouwvakarbeider A. Willems aangehouden, die op de avond van de aanslag in gezelschap van Van Os was gezien. Bij een zeer langdurig kruisverhoor gaf Wil lems schoorvoetend toe samen met Van Os in de woning van de vrouw te zijn geweest en mede schuldig te zijn aan de op haar gepleegde aanslag. Via Interpol kon nu in West- Berlijn de tweede arrestatie wor den verricht. De politie te Nijme gen heeft reeds de uitlevering van de arrestant gevraagd. ZICHZELF GEMELD Geldgebrek blijkt tenslotte de ooi-zaak te zijn geweest van de capitulatie van Van Os. De 19-jarige vluchteling meld de zich maandag bij de politie in West-Berlijn en vertelde daar in gebroken Duits in Nederland te hebben deelgenomen aan een aanslag op een bejaarde vrouw. Van O., die in de woning van zijn slachtoffer een bedrag van bijna tienduizend gulden over het hoofd had gezien, had in Berlijn nog maar enkele centen op zak en'was sterk vermagerd. Naar de Nijmeegse politie thans mededeelt, werd er al reke ning mee gehouden, dat Van O. naar Berlijn was uitgeweken. Naast de honderden onjuist ge bleken tips over de mogelijke verblijfplaats van de vluchteling; beschikte de politie namelijk over de mededeling van een lokettiste van de Nederlandse Spoorwegen in Nijmegen, dat. op zaterdag 11 januari een jongeman bij haar een kaartje voor Berlijn had ge kocht. Het was haar opgevallen, dat hij eerst naar de prijs van de rit had gevraagd en vijf minuten later opnie.uw aan het loket was verschenen om liet kaartje te ko pen. Ze herinnerde zicli zijn ge zicht niet, doch kon wel een nauwkeurige beschrijving geven van zijn koffer. Voor zover kon worden nagegaan, was Van O- in derdaad in het bezit van een der gelijke koffer. Na de ongeregeldheden van maandag was het dinsdag In Dar-Es-Salaam, de hoofdstad van Tanganjika, rustig. Presi dent Nyerere was, volgens zijn perschef, veilig en wel in zijn paleis. Men heeft geruime tijd in onzekerheid verkeerd over de verblijfplaats van de president. Dinsdag ontstond paniek toen beweerd werd dat in een gedeel te van de stad wederom onlusten waren uitgebroken. Winkeliers sloten en vele bewoners verlieten haastig de stad. Na geruststel lingen van de zijde van de rege ring en ambassades keerde dc rust terug. Volgens nog' onbevestigde be richtten, die thans te Oesoem- boera, de hoofdstad van het koninkrijk Boeroendi (het vroe gere Belgische mandaatgebied Oeroendi) de ronde doen, heb. ben militairen uit Roewandi (eveneens vroeger door België, onder de naam Roeanda, be stuurd) ten minste achtduizend mannen, vrouwen en kinderen van de stam Watoetsi om het leven gebracht. Dit zou zijn ge schied uit weerwraak voor over vallen, die uitgeweken Watoetsi in december jl. vanuit Boeroen di op het gebied van Oeroendi zouden hebben uitgevoerd. In Boeroendi heeft men in de afgelopen dagen vele lijken op gehaald uit de rivier de Roezizi, die het Meer van Tanganjiki ver bindt met het Meer van Kivoe en die de gemeenschappelijke grens vormt van Boeroendi, Roe- wanda en Kongo. De zeer lange Watoetsi zijn, als bekend, zeer vele jaren de meesters geweest van de stam der in Roewanda wonende Ba- hoetoe. Nadat Roewanda, in juli 1962, onafhankelijk was geworden, wisten de Bahoetoe de macht der Watoetsi te breken. Sinds dien hebben zich herhaaldelijk gevechten tussen leden van bei de stammen voorgedaan. In Roe wanda is een uit Bahoetoe President Johnson van de Verenigde Staten heeft dinsdag bij het tongres een begroting van „bezuiniging en vooruitgang" inge diend. De begroting', met een totaal van 97.9 miljard dollar, voor enen in beperking van de defensie-uitgaven en een grootscheepse (aanval op de armoede in de Verenigde Staten. De president raamt, dat hij het huidige begrotingstekort tot de helft zal terugbrengen en dat Zijn voorstellen het land „een reusachtige stap in de richting van een evenwichtige begroting ïn een economie met volledige Werkgelegenheid en volledige Welvaart" zullen brengen. Hoewel hij de militaire uitga- Ven met 1,3 miljard dollar heeft besnoeid verklaarde Johnson, dat zijn begroting de vrede zou blij ven beschermen door een verdere versterking „van het meest ge duchte defensie-apparaat, dat de Wereld ooit heeft gekend". De begroting berust op de ver wachting, dat het Congres de door wijlen president Kennedy voorgestelde belastingverlaging van 11 miljard dollar spoedig zal goedkeuren. BOETE VOOB VERLICHT KERSTBOOMPJE IN AUTO De kantonrechter van Heerlen, ttr F. G. van der Kroon, heeft 'n 55-jarige fabrikant uit Heer ver oordeeld tot een geldboete van 11 gulden, subsidiair twee dagen hechtenis. De man had enkele dagen vóór Kerstmis in zijn personenauto 'n verlicht miniatuur-kerstboompje tegen de autoruit geplakt. De po litie van Kerkrade maakte pro ces-verbaal op. De officier van Justitie, mr J. H. Fransen uit Maastricht, legde de fabrikant twee overtredingen ten laste. Het kerstboompje zou het uitzicht voor de bestuurder hebben belemmerd en de fabri kant zou andere en meer verlich ting hebben gevoerd dan in de Wegenverkeerswet is voorge schreven. Voor het laatste feit werd de fabrikant veroordeeld. Het versieren van autocabines met verlichte kerstboompjes was gedurende de kerstdagen een rage. overgewaaid uit Duitsland. Inmiddels is ook daar het plaat sen van verlichte kerstboompjes Sn auto's verboden. De officier van Justitie en de beklaagde hebben tegen de uit spraak hoger beroep aange tekend. Johnson raamt, dat de ont vangsten in het op 1 juli a.s. be ginnende begrotingsjaar 1965 vergeleken met het. lopende jaar met 4,6 miljard tot 93 miljard dollar zullen toenemen. Hierbij is rekening gehouden met de ge raamde derving van inkomsten door de nieuwe belastingtarie ven. De begroting sluit met een tekort van 4,9 miljard dollar, 5,1 miljard dollar minder dan het voor dit jaar geraamde deficit. In het kader van het betwiste buitenlandse hulpprogramma heeft de president een bedrag van 2,4 miljard dollar voor eco nomische hulp uitgetrokken, het geen in vergelijking met 1964 een vermindering met 1,1 mil jard betekent. De uitgavenposten waarvoor vergeleken met het lopende be grotingsjaar de grootste veran deringen worden voorgesteld zijn: nationale defensie een vermindering van 1,3 miljard dollar: ruimtevaart een ver hoging van 600 miljoen dollar: gezondheid, werkgelegenheid, sociale voorzieningen en onder- Wijs (met inbegrip van de aanval op armoede) een vermeerde ring van 900 miljoen dollar. Ofschoon Johnson een vermin dering van de defensie-uitgaven heeft voorgesteld Is het totaal nog steeds groot. Hij raamt deze uitgaven voor '1965 op 55,2 mil jard dollar. Wat de buitenlandse hulp be treft merkt de president nog op, dat de personeelssterkte van het bureau voor internationale ont wikkeling (AID) met „verschei dene honderden employe's zal worden teruggebracht en dat de regering er naar streeft, dat de landen die hulp ontvangen vol doende maatregelen zullen ne men om zichzelf te helpen. De voor 1965 verwachte grote re ontvangsten zijn gebaseerd op de groei die naar wordt ver wacht uit de voorgestelde belas tingverlaging zal voortvloeien. De president raamt, dat liet bru to nationaal produkt met een belastingverlaging in het kalen derjaar 1964 623 miljard dollar zal worden, een stijging met 38 miljard dollar hei kalenderjaar 1963. samengestelde regering aan het bewind. Te Genève gevestigde hulpver leningsorganisaties, die groepen personeel in het betrokken ge bied hebben, delen mede dat reeds duizendep in Roewanda wonende Watoetsi om het leven zijn gebracht en dat het moorden nog steeds op onverminderde schaal voortduurt. De meeste Watoetsi, die voor aanstaande functies bekleedden in de regering van Roeanda, hebben het land reeds verlaten. Volgens officiële cijfers zijn een 130.000 Watoetsi uit Roewan da naar aangrenzende landen, in hoofdzaak Boeroendi, Oeganda en Kongo, uitgeweken. Hun aan tal wordt echter niet-officieel op 200.000 geschat. De meeste uitgeweken Watoet si wonen in kampen nabij de grens van Roewanda. Een V.N.-groep onderzoekt ter plaatse het vraagstuk van de Watoetsi-overvallen op het ge bied en de hieruit voortspruiten de vergeldingsacties der Bahoe toe. Zij weet echter nog niet op welke wijze een einde aan deze overvallen kan wórden gemaakt. De regering van Roewanda be schikt slechts, over één bataljon geregelde troepen, hetgeen blijk baar niet genoeg is om de Wa toetsi te beletten hun overval len, die op grote schaal zouden worden uitgevoerd, voort te zet ten. Een reusachtige brand heeft maandag in een voorstad van Buenos Aires driehonderd hutten in as gelegd en bijna 2.000 men sen dakloos gemaak. De brand kostte één persoon het leven. In de getroffen wijk woonden voor het merendeel mensen uit Para guay en Bolivia. Volgens de Ar gentijnse pers is de brand aan gestoken door twee zeelieden die beroofd waren en wraak wilden De Amerikaanse vliegtuig maatschappij Boeing wil een reusachtig lange-afstands super- soon lijnvljegtuig gaan bouwen, dat non-stop vluchten tussen New York en Parijs in minder dan 2Vi uur kan maken. De di recteur van de vliegtuigafdeling van Boeing. John Yeasting, zei maandag in Londen dat dit nieu we vliegtuig, de Boeing 733, tot ver in de jaren 1980 aan de be hoeften kan voldoen. Het zou met een snelheid van 2.900 km per uur gaan vliegen. Het plan is dinsdag bij het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart ingediend. Aanvaring Kanaal Gent Terneuzen niet berecht. Op 16 september van het vori ge jaar lagen twee motorsche pen, de „Sphinx" en de „Albert" in afwachting van het schuttij vóór de brug te Sas van Gent. De „Albert" lag enigszins dwars vóór de brug. Toen de brug voor het verkeer te water was opengesteld, vond tussen beide schepen een aanvaring plaats. Terecht stond de 63-jarige schipper van de „Sphinx", Chr. J. ten H. uit Terneuzen, die ten laste was gelegd de aanvaring te hebben veroorzaakt. Ten H. werd bijgestaan door mr. C. Wabeke. De schipper van de „Sphinx" verklaarde, dat de „Albert" enigszins scheef voor hem lag, „We lagen beiden stil bij de brug, het was bladstil", zei ge daagde, die de mate van stilheid duidelijk wilde illustreren, met de opmerking „dat nog geen shagvloeitje weggewaaid zou zijn." „Hebt u dat geprobeerd na de aanvaring?" vroeg de waarne mend kantonrechter mi'. A. Berk hout belangstellend. Gedaagde had even tevoren echter verklaard, dat hij gelijk met de schipper van de „Albert" „het volle pond opzette". „Dus ondanks het feit dat u het volle pond opzette lag u zo stil als een meisje?" merkte mr. Berkhout verder op. Mr. Wabeke wees gedaagde erop, dat deze had verklaard vóór de aanvaring stil te hebben gelegen! Die aanvaring zou volgens Ten H. veroorzaakt zijn door de schipper van de „Albert", die „vermoedelijk zijn schroef ge draaid had." Hoe het ook zij, de echtgenote van Ten H. kon ook al geen klaarheid brengen in de zaak, weshalve deze werd aangehou den. Stoomkraan de diepte. verdween in Op 19 augustus van het vorig jaar Zonk ongeveer ter hoogte van de in de volksmond geheten „put" te Terneuzen een stoom kraan van een overslagbedrijf. De directeur, H. A. M. A. de M., had zich gistermorgen voor het kantongerecht te verantwoor den, omdat er aan de wettelijk gestelde veiligheidseisen niet was voldaan. De heer De M. verklaarde, dat de kraan op de rem stond. Wan neer men met een kraan niet verder moet varen dan de Oes terput, wordt dit niet beschouwd als een reis en vinden inderdaad niet die beveiligingsmaatregelen plaats, die men b.v. met een transport naar Rotterdam zou nemen. Het weer was wissel- Zitting van 21 januari. vallig en de directeur had dege nen, die de leiding bij de werk zaamheden hadden, aangeraden te wachten tot de volgende mor gen. Deze stuk voor stuk ervaren arbeidskrachten waren echter van mening, dat de ivind zou gaan liggen en er geen enkel risico aan de werkzaamheden zat. De heer De M. had zich daarbij neergelegd, in vertrou wen op de ervaring van zijn lei dinggevend personeel. Ter hoog te van het zeeschip van waar uit moest worden overgeslagen, brak de draad, waarmee de kraan aan een sleepboot vastgezet was, de kraan ging over de ponton schuiven en kantelde tenslotte in het water. Dit was echter, vol gens de hegr De M. in geen ge val het gevolg van onvoldoende beveiliging, doch eerder doordat de storm weer opgestoken was. Het kantelen had niet kunnen worden voorkomen. Natuurlijk is het altijd beter als men een kraan volledig bevestigt, doch een en ander was het gevolg van een verkeerde beoordeling. De officier van Justitie, mr. Lezbret, vond toch, dat de heer De M. met het afgaan op deze beoordeling, enig resico had ge- beoordeling, enig risico had ge- ƒ100. De kantonrechter veroordeelde conform deze eis, Verkeersovertredingen. Th. J. L., automonteur te Vogelwaarde, reed in augustus te Axel met een auto door de Joost de Moorstraat, bij de krui sing van de De Ruijterstraat merkte hij te laat een bromfiet ser op. Het gevolg was een bot sing. Mr. Lebret was van mening, dat L. verre van voorzichtig had gereden en ook de kantonrech ter vond dat de gedaagde voor taan beter uit moest kijken. Eis en uitspraak luidden beide 50,-. De 46-jarige metselaar J. de M. uit het Belgische De Klinge had zich aan een soortgelijke overtreding schuldig gemaakt. Deze had zich echter reedsin juli van het jaar 1962 op de krui sing RoskamstraatGentsestraat te Hulst voorgedaan, waar ge daagde met zijn fiets reed. „Een oude zaak, die door ein deloze ruzies over de schade tussen gedaagde en de gedupeer de bromfietser, nu nog hier be handeld wordt", zuchtte mr. Lebret. Die schade was overigens niet gering en bedroeg zóveel, dat er voor het kantongerecht geen vordering tegen De M. kon worden ingesteld. Na een uitvoerig verweer van De M., dat we door zijn Vlaamse tongval niet helemaal', konden volgen, werd hij veroordeeld tot ƒ15,boete. De eis was 2S, De niet-verschenen- M. van H. te Axel, was ten laste gelegd, dat hij in september met een be stelauto de Oranjestraat links had overgestoken; bovendien brandden zijn stadslichten niet. Hij - was bij deze fnanoeuvre in botsing gekomen met een brom fiets, die nogal flink werd be schadigd. De reparateur van de bromfiets, C. W. K. te Axel, stel de namens dc beledigde partij, die evenmin aanwezig was, een civiele vordering in van ƒ60. Deze werd toegewezen, waarbij nog kwam dat Van H. werd ver oordeeld tot een boete van 30, Eén onvoorzichtige manier van rijden werd ook de Terneuzense constructieschilder B. W. ten laste gelegd. In augustus reed hij met een personenauto over de rijksweg en week niet ge noeg uit naar rechts, toen een hem achteropkomende wagen in wilde halen. Bovendien wilde hij daarna zelf nog een andere auto passéren. Dit alles had een bot sing tot gevolg, waarvoor W. overeenkomstig de eis van de officier van Justitie werd ver oordeeld tot een boete van 40. J. F. J. D. te Graauw en Lan- gedam ontkende hardnekkig in september van het vorige jaar op de rijksweg AxelSluiskil tegen een stilstaande P.T.T.- wagen te zijn opgereden. De weg was op dat tijdstip gedeeltelijk aan de rechterkant afgesloten, zodat men daar links moest rij den. D. verklaarde echter, dat hij niet te dicht langs de bestel wagen was gereden, doch dat het portier hiervan was opengewaaïd. Hij móest er dus wel tegenaan rijden, zei hij. Hij kon hiervan echter nóch de officier van Justitie nóch de kantonrechter overtuigen. „Dit is te onwaarschijnlijk om waar te zijn", zei laatstgenoemde en veroordeelde D. tot 30,boete. A'. R. E. S., monteur te Clingc, was beschuldigd zijn snelheid als autobestuurder onvoldoende te hebben geregeld, waardoor hij tegen een wagen aanreed, die plotseling vóór hem stopte. S. verklaarde, vanaf het veer Perkpolder in een file te hebben gereden. De auto, die vóór hem reed, voerde zijn snelheid op, als wilde hij het andere verkeer voorbijrijden, doch verminderde plotseling snelheid. S. slipte toen wegens gladheid van dc weg, met bovenvermeld gevolg. Ook deze gedaagde kon de rechtbank niet overtuigen van zijn onschuld. De eis tegen hem luidde: ƒ25,uitspraak 20, L. de B„ chauffeur te Zuid- dorpe, was op 18 augustus van het vorige jaar met een autobus op de Schoolweg te Terneuzen bij het voorbijrijden van aldaar geparkeerde auto's op het lin- kerweggedeelte gekomen en op een tegenligger gebotst. 129. Aangezien het Eric beter Rjkt ontmoetingen met Britse krijgers vooralsnog te voorkomen, reist de troep verklede Noren en Britten 's-nachts. Zo komen zij onopge merkt in de buurt van Vortigems burcht en daar besluit Eric eerst een3 op verkenning te gaan. Ten. slotte weet hii ook niet, wat de Saksers zullen doen, wanneer ze vergeleken met horen dat er driehonderd Pieten naar hen onderweg zijn, en' van de houding van de Saksers zal het af hangen, of zijn drieste plan slagen kan. De troep trekt zich dus in het bos terug en Eric gaat met. een paar man op verkenning. Vanaf één der omringende heuvels slaat hij de situatie gade. De Saksers zijn inderdaad heer en meester van het terrein, want hun kampement ligt vóór de ingang naar de burcht en zonder toestemmingvan de Sak sers kan er geen muis in of uit. Waar het Brittenleger zich be vindt, kan hij vanaf de plek waar hij ligt niet zien, maar dat boe zemt hem op dit ogenblik ook wei nig belang in. Snel keren de ver spieders naar de troep terug. „Fakkels gereed maken", klinkt het bevel. Er wordt vuur geslagen en de één na de ander vlammen de zware, met vet en hars ingesmeer de takken, welke de mannen bij zich hebben, knetterend op. En zo zien de Saksische wacht posten tegen de avond een lange flakkerende slang van rossig licht langs de helling omlaag komen. „De Pieten", gromt één van hen, „nou zie je het. Als ze kwaad in de zin gehad hadden, kwamen ze niet zó, met volop licht." Maar daarin zou de schildwacht zich echter lelijk vergissen.... OLYMPISCH VERKEERSBORD Dit merkwaardige verkeersbord kan men vinden in de omgeving van Innsbrück. De omschrijving luidt: Let op, sleebaan kruist, verkeersweg". Wellicht is het een mooi juridisch kluifje om te bepalenwie er voorrang heeft op deze kruisweg. De onderhandelingen over de C.A.O. in het slagersbedrijf zijn vastgelopen doordat tussen par tijen geen overeenstemming kon worden bereikt met betrekking tot de secundaire arbeidsvoor waarden, zo wordt van werk geverszijde meegedeeld. Van werkgeverszijde was men bereid de lonen te verhogen met 10 procent, de werknemersorgani saties vroegen 9,2 procent en uitbreiding van het aantal va kantiedagen met drie. Gedaagde verdedigde zich met twee argumenten: ten eerste was het wegdek glad door de regen en ten tweede bleek achteraf, dat de achterremmen van de door hem bestuurde bus niet goed functioneerden. De eis in deze zaak was 35, die de kantonrechter terugbracht tot 30,—. W. T„ chauffeur te Terneuzen, was in de Vlooswijkstraat aldaar bij het achteruitrijden met een door hem bestuurde vrachtauto tegen een aldaar geparkeerde personenwagen gereden. Hij had hiervan totaal niets gemerkt, verklaarde hij. Tegen hem eiste mr. Lebret' ƒ25,uitspraak ƒ15,boete. Aehteruitgereden /net een be stelwagen was ook de Hoekso winkelier P. V. Het gebeurde op de Lovenpolderseweg te Hoek. Gedaagde moest zijn aandacht teveel verdelen tussen de zand- auto's die voortdurend af en aa» reden en mogelijke obstakels achter hem. De auto, die achten hem stond, werd licht beschadigd. Eis 20uitspraak ƒ15,—: boete. De 19-jarige scholier P, E. .T, B. te St. Jansteen had met zijn, bromfiets in de Hoofdstraat de maximale snelheid overschreden. De jonge man gaf ruiterlijk toe zijn snelheid niet te hebben ge controleerd. Eis en uitspraak 25,boete. Do Terneuzense chauffeur C. J'. L. kon zich naar zijn zeggen niet verenigen met de uitspraak van' de kantonrechter, die hem veroordeelde tot een boete van 50,-. In augustus was hij met een truck met opleggër over de Hul- sterweg te Hontenisse links ee» uitrit ingereden. Uit zijn ver hoor kwam vast te staan, dat hij' hierbij voorgesorteerd had, wat verboden is, als men een derge lijk rijmanoeuvre uitvoert. Er vond een botsing plaats met een personenauto, doch L. was van mening, dat alle schuld hiervoor bij de bestuurder hiervan lag. „Hij heeft een heel eind op het linkerweggedeelte gereden en mij in een bocht ingehaald", zei hij. Dit disculpeerde L. echter vol gens mr. Lebret niet. die tot eenzelfde eis kwam als waarin de uitspraak resulteerde. G. P. B. dc Z., monteur te Eede, was in juli met een truck vanaf Terhole in de richting Zaamslag gereden en doordat hij onvoldoende zou hebben rechts gehouden in botsing gekomen met een bus van de A.M.Z. De bestuurder hiervan, P. F. V. te Zaamslag, had hier door vijl' palen omvergereden. Getuige B. M. G. uit 's-Her- togenbosch was ojt de bewuste dag' met zijn personenauto ach ter de bus van de A.M.Z. Hij had gezien, dat het voertuig dat door De Z. werd bestuurd, de bus aanreed. De Z. hield vol, niet links van de weg te hebben gereden. Gedaagde werd -overeenkom stig de eis veroordeeld tot een boete yan ƒ40,—.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5