PROVINCIAAL NIEUWS tQJ St. Wiliibrorduskerk in Terneuzen verzakt Zilveren jubileum J.van de Bergen te Axel Britse versterkingen naar Oost-Afrika potter's,; „li Ni a Kettingbotsing in Beieren IS UW MAN NET EENDER? Eerste Kamer Voorwaardelijk arbeidsverbod Pd SST EIST SLACHTGFERS IN ENGELAND Hoge Raad EMMERTJES Woensdag 22 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ZEEUWS-VLAANDEREN WEDER DOOR MIST GEÏSOLEERD Was de mist maandagavond oorzaak dat de veerdiensten Ter- neuzen-Hoedekeskerke en Krui- ningen-Perkpolder, respectieve lijk te 7 uur en te half acht wer den gestaakt, terwijl Vlissingen- Breskens in de middaguren met vertraging kon worden uitge voerd, gister was het verkeer, zowel te water als op de weg nog meer gedupeerd, en in de avond uren volkomen uitgeschakeld. De veerdienst Kruiningen-Perk- polder is na aankomst te Krui- ningen van de boot om 12.20 uur uit Perkpolder stilgelegd. De veerdienst Terneuzen-Hoe- dekenskerke staakte de vaart des namiddags om 5 uur,, terwijl bij de veerdienst Vlissingen-Bres- kens des voormiddags de heen- en terugreis van 9 50 uur uit Vlis- singen is uitgevallen, evenals de overtocht om 4 uur. De laatste reis had plaats om half zeven uit Vlissingen en terug uit Breskens om tien minuten vóór half acht. BELGISCH SCHIP VAST EN KWAM WEER VLOT IN DE WESTERSCHELDE Het Belgische vrachtschip „Marchovelette" (7.639 brt) van de rederij Compagnie Maritime Beige te Antwerpen, is gister nacht omstreeks twaalf uur op de Westerschelde tijdens dichte mist aan de grond gelopen bij het "Nauw van Bath. Met sleepboot hulp kwam het om kwart over 5 (Adv.) ME NVrtOLPtULCTS I TejJen hoesf.cn Keelpijn Uitwerking frappan^é^h Bjj een kettingbotsing op de weg van München naar Gar- misch-Partenkirchen hebben maandag 54 mensen min of meer ernstige verwondingen opgelo pen. De schade wordt geschat op een kwart miljoen mark. Het verkeer was verscheidene uren gestremd. De botsing begon met het slippen van een kleine auto bus die tegen een boom terecht kwam. Een van de andere kant komende autobus slipte ook en schoof dwars over de weg, waar door verscheidene stilstaande auto's werden geraakt. Het geval deed zich voor in de omgeving van Starnberg. weer vlot. De vrachtvaarder heeft na het oponthoud de reis naar Antwerpen voortgezet. TANKER EN VISSERSBOOT IN AANVARING In de Keeten, het vaarwater tussen Duiveland en Tholen is gistermiddag in de mist een aan varing gebeurd tussen het motor schip BRU 42, geladen met mos selen, op weg naar Yerseke, en het circa 800 ton grote motor schip „Wandria" van Van Om meren-rederij te Rotterdam. De tanker kreeg een groot gat in de voorsteven. Van het mos selvaartuig werd de voorsteven boven de waterlijn weggedrukt. De tanker maakte water maar wist op eigen kracht de vlucht- haven te Zijpe te bereiken. TERNEUZEN Bevordering. Met ingang van 16 januari j.l. is tot eerste machinist bij de grote vaart bevorderd onze vroe gere stadgenoot de heer J. A. Neve, thans woonachtig te Rot terdam. BRESKENS Geslaagde vogeltentoonstelling Door de_ vogelvereniging „De Vink" alhier is voor de vijfde maal een vogeltentoonstelling gehouden, welke voor de tweede maal als provinciale werd aan gemerkt. Gedurende de openstelling heeft het aan belangstelling niet ontbroken. Door ongeveer 1500 personen werd deze uitstekend verzorgde tentoonstelling be zocht. Vrijdag stond het bezoek, in het teken der jeugd toen de leerlingen der lagere scholen on der leiding van het onderwijzend personeel de tentoonstelling be zochten. Naast de ruim 200 inge zonden vogels was het geheel aangevuld met een fleurige bloe mententoonstelling. Voor de keurmeesters A. Dom- merholt uit Den Haag, C. A. van Unen en Chr. Ackermans uit Roosendaal en E. M. Wessels uit Rotterdam was het beslist niet eenvoudig de juiste punten toe te kennen, gezien de goede ver zorging van de vogels. KOEWACHT Bejaard echtpaar door kolendamp gedood. Het bejaarde echtpaar J. de Coninck-de Schepper is zondag avond in hun woning, gelegen in de Nieuwe Kamemelkstraat, dood aangetroffen door buren, die de beide echtelieden, de heer DeConinck (70 jaar) en zijn echtgenote (66 jaar), de gehele dag niet hadden gezien. Aanvankelijk werd gedacht dat zij op reis waren, hetgeen wel vaker gebeurde, doch toen des avonds een voorbijganger hoorde dat de televisie aanstond, werd de politie gewaarschuwd, die de ge sloten voordeur forceerde en in de huiskamer de heer De Co- ninck en zijn vrouw ieder aan een zijde van de kachel in een stoel zitten. Aangenomen wordt dat de dood door kolendampvergiftiging reeds zatedagavond is ingetreden, terwijl het echtpaar naar de tele visie-uitzending zat te kijken. KAPELLEBRUG Voormalige kloinpenfabriek uitgebrand. Door tot nog toe onbekende oorzaak is maandagmorgen om ongeveer 11 uur brand uitge broken in een voormalige klom- penfabriek, staande te Kapelle- burg, sedert enige maanden eigendom van de heer F. M. Ver- willigen, zakkenhandel te Hulst. Daar de brand direct een gro te omvang aannam, werd door het brandweercorps pit Clinge, assistentie ingeroepen van de brandweercorpsen uit omliggen de gemeenten. Het gebouw werd sedert de overname door de heer Verwil- ligen uitsluitend gebruikt als pak huis en er werkte geen perso neel meer in, hoewel op de zol derverdieping nog een grote partij klompen stond van de vo rige eigenaar, de heer Laureijs uit St. Gilles (B.) alsook nog enige machines van hem. Binnen een uur waren dc brandweercorpsen de brand meester, en kon tot nablussing worden overgegaan, doch toen stonden er alleen nog de blaken de muren van het grote gebouw. De schade, die door de verze kering wordt gedekt, wordt op ongeveer een ton geschat. VOGELWAARDE Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Vogel waarde komt op vrijdag 24 jan. 1964 des namiddags 7 uur bijeen ter behandeling van de volgende punten: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Subsidie Kath. Bejaardenbond, afdeling- Stoppeldijk. Subsidie muziekvereniging. Subsidie E. H. B. O. afdeling Vogelwaarde. Wijziging verordening artikel 122 gemeentewet, instructie ge meente-ontvanger/chef financiën en controle-regeling geldelijk be heer. Wijziging L Z. A.-regeling Zee land. Wijziging begrotingen 1963 en 1964 in verband met afsluiting kapitaaldienst 1963. Aanleg sportveldencomplex. Bergplaats ten behoeve van technische dienst eh brandweer. Rondvraag. Sluiting. (Adv.) Dit is meneer Levenslust, een blijmoedige huisvader. Hij gaat opgewekt aan zijn werk (ook op maandagmorgen), komt opge wekt thuis, gaat opgewekt aan tafel. Begrijpelijk, als U weet wat er op die tafel staat: een met zorg bereide maaltijd, waarvan vlees de hoofdschotel is. Steeds weer! Ver rukkelijk vlees met al z'n goeds: z'n smaak, kracht, jus, z'n vele variaties. Is 't wonder dat meneer Levenslust opgewekt is? Het Britse vliegdekschip „Centaur" van 22.000 ton is op weg naar de oostkust van Afrika in verband met de gebeurtenissen op Zan zibar en in Tanganjika, zo heeft een woordvoerder van de Britse marine maandag avond meegedeeld. De „Centaur" is maandag uit Aden vertrokken en heeft onder meer een compagnie mariniers aan boord. Van Britse militaire zijde is voorts vernomen, dat Groot-Brittannië ongeveer tweeduizend militairen als versterking naar Oost-Afri ka zal zenden. Wat de versterkingen betreft werd later vernomen, dat een bataljon ongeveer 600 man van oefeningen in Aden per vliegtuig naar Kenia terugkeert. Het bataljon zou oorspronkelijk pas over een tiental dagen terug keren. Verder zullen nog 600 mi litairen in Kenia blijven tot de rust in Oost-Afrika is weerge keerd. De „Centaur" heeft een bataljon mariniers aan boord en op het Britse oorlogsschip „Rhyl" dat op de rede van Dar-es-Sa- laam ligt bevindt zich nog eens 150 man. In Dar-es-Salaam, de hoofd stad van Tanganjika was maan dagavond alles rustig. Er is een uitgaansverbod afgekondigd en eenheden van politie en leger patrouilleren door de stad. De Britse hoge commissaris in Tan ganjika heeft aan Londen be richt, dat bij de onlusten van maandag veertien doden zijn ge vallen. Twintig mensen waren ernstig en honderd licht gewond. Nadat maandagmorgen vroeg het eerste bataljon infanterie van het leger van Tanganjika aan het muiten was geslagen, niet om politieke redenen maar jiit on tevredenheid over het langzame tempo waarin Afrikanen bevor derd worden tot officier, sloeg de onrust over op de burgers. In de Indische wijk van Dar-es-Sa- laam kwam het tot relletjes. Ver scheidene winkels van Indiërs werden geplunderd en auto's vernield onder de kreet „kolo nialisten ga naar huis." „President Nyèrere is de toe stand meester en verkeert in goede welstand", zo heeft de se cretaris van de president maan dagnacht in Dar-es-Salaam mee gedeeld. Hij wilde echter niet zeggen, waar de president zich thans bevindt. Volgens de laatste berichten uit de hoofdstad van Tanganjika is er opnieuw sprake van onrust onder de militairen. Na afloop van de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad werd in een gezel- iig samenzijn de heer J. van de Bergen gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum als bode- concierge. Namens de gemeenteraad sprak de heer P. J. van Bendegem, die de talrijke goede eigenschappen van de bode-concierge in het dag licht stelde, en hem namens de raadsleden een eleotriseh scheer- apparaat aanbood. De volgende spreker was de heer Francken, commies ter se cretarie, die meer in het bijzon der op de goede verhouding on der het personeel ter secretarie, waaronder hij ook de heer Van de Bergen rekende, en daarbij op diens alom bekende hulpvaar digheid wees. Namens de ge meente-ambtenaren bood spreker een Parker vulpen en aan de echtgenote van de jubilaris bloe men aan. Tenslotte was het de oud-se cretaris der gemeente Axel, de heer L. J. Maris, thans wonende te Voorburg, die het een voor recht noemde om hier aanwezig te kunnen zijn, om de hem zo bekende bode-concierge, met wie spreker zovele jaren lief en leed op de secretarie had gedeeld, de hand te kunnen drukken bij de herdenking van diens zilveren jubileum als bode-concierge. Spreker bracht hierbij tal van episoden uit zijn ambtelijke tijd als secretaris naar voren, waarbii ,Jan" een rol speelde, en vooral Wanneer de verzakkingen voortduren bestaat de kans dat de kerk zal moeten worden gesloten Sedert vorig jaar juni vertoont de St. Wiliibrorduskerk te Ter- nezen ernstige verzakkingen. Deuren en ramen van kerk en pasto rie sluiten plotseling niet meer. De muren vertonen centimeters brede, meterslange en zéér diepe scheuren. De vloer in de kerk rijst en daalt, op het priesterkoor liggen zo goed als alle tegels los, aan de communiebank zijn twee centimetersdikke mar merplaten door de steeds toenemende spanningen gebroken. Ook het hoofdaltaar begint voorover te hellen en men overweegt maat regelen om het gehele priesterkoor af te sluiten. Eén van de beide zijkapellen is gesloten wegens instortings gevaar. De doopkapel die aan de kerk is gebouwd, rust niet meer op de fundamenten maar wordt alleen nog met behulp van hou ten spieën ondersteund, terwijl hij in feite alleen nog tegen de kerk aanleunt. Deze kritieke toestand is een half jaar geleden begonnen bij het begin van de werkzaam heden aan de bouwput voor de nieuwe middensluis. Pompge- malen moeten deze enorme put droog houden maar er wordt beweerd dat hierdoor water wordt weggespoeld uit het laag gelegen en op een dikke veen laag gebouwde oud-Terneuzen. Er werd vanaf het begin al aan heel wat meer gebouwen schade vastgesteld, maar niet in die mate zoals thans met de R.-K. St. Wiliibrorduskerk het geval is. Overal zijn grote scheuren te zien en er ontstaan steeds nieu we. Rijkswaterstaat heeft vanaf het begin de verzakkingen met aandacht gevolgd en vorige week ook het advies gegeven de éne kapel met een houten hek af te sluiten. Niet alleen in de kerk, ook in de sakrestie en in de pastorie treden verzakkingen op, waar door muren en plafonds scheu ren, deuren en ramen niet meer sluiten, zodat telkens maar weer kieren moeten worden bijge werkt en tochtgaten met oude gordijnen moeten afgesloten worden om ten minste de kou voor een gedeelte buiten te hou den. De toestand wordt steeds moeilijker. De vraag is of de ver zakkingen verder zullen gaan en of op een kwade dag de kerk zal gesloten moeten worden. In één der kamers van de R. K. pastorie is de muur gescheurd. In Zuid-Engeland en het dis trict Londen heerste dinsdag een dichte mist die lucht-, trein- en wegverkeer ernstig belemmerde. Twee uur lang reden dinsdag ochtend de ziekenwagens af en aan toen op de autoweg van Lon den naar Birmingham ter hoogte van Luton, een kettingbotsing plaatsvond waarbij ongeveer 200 voertuigen betrokken waren. Twee-en-twintig automobilisten werden ernstig gewond naar zie kenhuizen vervoerd. Langs de weg bleef een groot aantal ver nielde personenauto's, tank- en vrachtwagens achter. Het onge luk ontstond toen een vrachtwa gen bij een kruispunt stopte. Tientallen andere wagens, die in convooi achter deze wagen reden, vlogen op elkaar. Op een andere hoofdweg werd een man gedood en drie personen gewond bij een kettingbotsing tussen 30 voertui gen. Het treinverkeer reed met grote vertraging. Het luchtver keer lag zo goed als stil, met na me op het Londense vliegveld Heathrow en op Gatwick. De burgemeester van Moskou, die met een Russische delegatie op een Londense vliegveld zou aankomen, zal nu pas vandaag kunnen arriveren en dan nog in dien de weersomstandigheden wat gunstiger zijn. Een aantal vliegtuigen dat op weg was naar Londen week uit naar de Schotse luchthaven Prestwick. AFRIKAANSE HAVENS Het Deense ministerie van Handel en Scheepvaart heeft de Deense zeelieden gewaarschuwd, dat zij zich in Afrikaanse havens bijzonder behoedzaam moeten gedragen. Wat in Marseille kan, wordt niet altijd getolereerd in Afrika, aldus een verklaring van het ministerie. In dit verband wordt melding gemaakt van het geval van een matroos, die wegens „diefstal" tot een half jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, omdat hij in een res taurant een stoel mee naar bui ten had genomen om daar in de schaduw een glas bier te drin ken. Lijk van ballonvaarster gevonden De Amerikaanse kustwacht heeft maandag het lijk gevonden van mevrouw Barbara Keith als mede de ballon waarmee zij za terdag tijdens een ballonrace van het eiland Santa Catalina naar het vasteland verdween. De bal lonvaarster blijkt door een of andere onbekende oorzaak in zee terecht gekomen te zijn. Men had haar het laatst gezien toen zij op een hoogte van drieduizend meter vloog en nog ongeveer 24 kilometer van de kust verwij derd was. De 42-jarige ballon vaarster was de enige vrouwe lijke deelneemster aan de race. Zij had gedurende een jaar dat zfj de ballonsport beoefende 15 vluchten gemaakt. De heer P. J. van Bendegem overhandigt het geschenk van de gemeenteraad. in de zeer moeilijke bezettings tijd vaak voor moeilijke en meer-, malen ondraaglijke opdrachten stond. Bij het gebruik van een ver versing en het roken van sigaar of sigaret bleef het gezelschap nog geruime tijd bijeen, terwijl het muziekgezelschap „Concor dia" de jubilaris, als lid dit ge zelschap, vóór het gemeentehuis een klinkende welverdiende se renade bracht en haar voorzit ter, de heer A. Audenaerde, hem feliciteerde met zijn zilveren ju bileum. De heer Van de Bergen betuig de de sprekers zijn dank voor de hartelijke wijze waarop zijn zil veren jubileum werd herdacht en mede namens zijn echtgenote voor de aangeboden geschenken en de bloemen. Burgemeester en wethouders en de wnd.-seeretaris klinken het glas met de heer en mevr- Van de Bergen. Zonder hoofdelijke stemming is de Eerste Kamer gistermiddag akkoord gegaan met het wets ontwerp tot nadere wijziging van de Arbeidswet 1919 en van de Steenhouwerswet 1921, regelen de een voorwaardelijk arbeids verbod voor veertienjarige jon- gens. Aan de beraadslagingen over dit wetsdntwerp werd deelgeno men door de afgevaardigden J. Schipper (A.R.P.), N. Schuur- mans (K.V.P.) en S. de Jong (P.v.d.A.). „Ondanks bezwaren heeft het wetsontwerp voldoende goede voordelen", aldus de heer Schipper. De heer Schuurmans sprak over „een zeer gewaar deerde poging om in het weinige wat mogelijk is het meest goede vast te leggen". Ook de heer De Jong had geen bezwaren tegen het wetsontwerp. Wel betreurde hij het dat het wachten op de invoering van de leerplichtverlenging z.i. bepaald te lang heeft geduurd. Het wets ontwerp werd verdedigd door minister Veldkamp (Sociale Za ken en Volksgezondheid) en door staatssecretaris Grosheide (O., K. en W.). De Eerste Kamer is ook ak koord gegaan met het ontwerp van wet tot naturalisatie van in tótaal tien personen. De president en vier raadshe ren van de Hoge Raad hebben gisteren op hun openbare zitting plastieken emmertjes bekeken om te zien op welke wijze ver schillende fabrikanten er een kenmerk op hadden laten aan brengen dat deze als cadeau be doelde emmertjes een duidelijk reclamekarakter geeft. De advocaat mr. C. R. C. Wij- ckerheld Bisdom had deze em mertjes zich, toen hij een plei dooi hield in een strafgeding waarin het gaat over de vraag of de emmertjes die de N. V. D. te Nijmegen als reclame ter be schikking van het publiek heeft gesteld, op grond van de wet op de beperking van het cadeaustel sel al of niet geoorloofd waren. Mr. Wijckerheld Bisdom verde digde de N. V. tegen een beroep in cassatie van de procureur- generaal te Arnhem. In eerste aanleg heeft de eco nomische politierechter te Arn hem op 21 december 1962 een uitspraak in deze zaak gedaan. Deze achtte de emmertjes als cadeau niet geoorloofd en hij veroordeelde de N. V. tot een boete van 10.000 gulden en stor ting van een waarborgsom van 50.000 gulden. De N. V. ging in beroep bij het Hof dat tot een andere conclusie kwam en met als resultaat ontslag van rechts vervolging. De procureur-generaal tekende cassatie aan. Mr. Wijckerheld Bisdom heeft in zijn pleidooi gezegd dat de emmertjes wel voldoen aan de door de wet gestelde eisen. In 4e bodem ervan is onuitwisbaar de naam van een door de N. V. in de handel gebracht merk aan gebracht. Het gaat erom dat het duidelijk blijkt dat het als re clame is gegeven. Mr. Ch. M. J. A. Moons, advo caat-generaal bij de Hoge Raad, zal op 4 februari conclusie ne uten. Eén. der steunpilaren buiten aan de St Willebrorduskerk zweeft boven haar fundering. Zij wordt nu door vele spieën ondersteund. MIST BELEMMERT LAND-, ZEE- EN LUCHTVERKEER Practisch in geheel Nederland heerste gisteren dichte tot zeer dichte mist, terwijl in Friesland en Overijssel spiegelgladde we gen werden gemeld. De mist in het gebied van de Nieuwe Waterweg was zeer dicht. Gisternacht was er niet meer dan 100 tot 150 m zicht, dat na en aanvankelijk opklaring rond 7 uur terugliep tot 25 tot 50 m., doordat ook de rook van de in dustrieën neersloeg op de rivier. In verband met de zware mist is de luchthaven Rotterdam sinds maandagavond zes uur gesloten voor alle binnenkomende en uit gaande verkeer. De mist heeft ook het luchtver keer naar Schiphol volkomen lam gelegd. Het laatste toestel kwam maandagavond om 19.55 uit Zu rich binnen. In de buitenwijken van Am sterdam was het zicht gisteroch tend gemiddeld 50 tot 75 m. Daarom werd kort na 11 uur de openbare straatverlichting in de gehele stad ontstoken, omdat dan tegelijk de lichten in de verkeers- zuiltjes gaan branden. De Rotterdamse Tramweg Mij, die het vervoer onderhoudt tus sen Rotterdam en de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden, heeft dinsdagmiddag de busdiens ten op Schouwen-Duiveland ge staakt, evenals de veerdienst ZijpeAnna Jacobapolder. TURKEN DRONKEN SPIRITUS Vier in het Belgisch-Limburg se stadje Genk verblijvende Turkse mijnwerkers hebben, toen zij sterke drank wilden kopen, spiritus ontvangen, die zij later opdronken. De gevolgen waren zeer ern stig. Kort na het' gebruik zijn twee van de vier arbeiders over leden. De twee anderen verke ren in levensgevaar. AANTAL RADIO TOESTELLEN NAM AF Volgens de laatste opgave van de P. T. T. is het aantal radiotoe stellen in ons land gedaald. Op 1 januari j.l. waren 2.637.236 radio-ontvangtoestellen geregi streerd tegen 2.640.692 op 1 de cember j.l. Het aantal geregistreerde te levisietoestellen zette zijn stij ging voort: er waren er op 1 januari j.l. 1.574.395 aangegeven bij de dienst luister- en kijkgel den tegen 1.552.876 op 1 decem ber j.l. (op 20 januari was het aantal 1.601.344). 1 januari 460.071 tegen 460.681 op 1 december j.l. VOORZICHTIG IN

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3