De Gaulle brengt beweging in Chinese kwestie KOLONEL HYDE FABRIEKSARBEIDER BESCHULDIGD VAN MOORD OP ZIJN TANTE NIEUWJAARSTOESPRAAK VAN DE BURGEMEESTER VAN AXEL Parol lekker en gezond Ruwe handen in de raadsvergadering van 21 januari Schrale huid HET WATER VAN DE JORDAAN Na dr. Soumoskils gevangenneming Pagi&ê. 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 22 jamian 19ê4 WAARSCHIJNLIJK nog deze maand zullen Peking en Parijs ambassadeurs uitwisselen. President De Gaulle maakt daarmee nuchter bezien een veertien jaar oude vergissing goed. Of men het regime van Mao Tse- Toeng nu waardeert of niet: hij is de heerser van China en niet Tsjiang Kaisjek, die hooguit nog als bestuurder van Formosa beschouwd kan worden, dat wil zeggen van een onbetekenend eilandje voor de Chinese kust. Die nuchtere zienswijze deelt men in Washington ze ker niet. Daar acht men het besluit van De Gaulle een belonen van agressie en voor de Amerikanen klinkt die redenering ook niet gezocht. Tenslotte zijn ze levendig betrokken geweest in allerlei gevechten met Peking eerst in Korea en nu nog in Zuid-Vietnam. Daarom wordt de Franse erkenning van Peking vooral gevoeld als een ondermijnen van deze Amerikaanse strijd, iets wat een bondgenoot kwalijk valt te nemen. De radicaal-socialist Edgar Faure, een vroegere Fran se premier die waarschijnlijk als grondlegger van deze erkenning Peking bezocht, heeft in een interview met de Figaro hierop als verweer gezegd, dat verscheiden bondgenoten van de V. S. hij noemde Engeland en Pa kistan Peking al hadden erkend. Het verschil is dat die dat in 1950 deden, toen Korea en Vietnam en de aanval op India nog moesten komen. ONWERKELIJK DE boosheid van Washington heeft ook iets onnatuurlijks, Amerika had zich vereenzelvigd met Tsjiang en diens nederlaag werd als een Amerikaanse ne derlaag gevoeld. En dat gevoel is merkwaardigerwijs zo geble ven, in feite zeer onrealistisch. Jaarlijks werd de strijd op di plomatiek niveau voortgezet door Peking buiten de V. N. te hou den. Tot dusver is dat gelukt. maar door het Franse besluit kon daar wel eens verandering in komen. Immers: te verwach ten is dat verscheidene eertijds Franse koloniën in Afrika, die nu door Tsjoe En-Lai als onaf hankelijke staten worden be zocht, het Parijse voorbeeld zul len volgen. En er zit iets onre delijks in een Staat wel te er kennen maar hem tevens uit de Verenigde Naties te weren. Ieder jaar hebben de Amerikanen met veel moeite nog voldoende tegen- Vorig jaar in de tweede helft van april stierf de 81-jarige we duwe Gerritsen uit Driebergen- Rijssenburg. Gisteren stond haar neef, de 37-jarige W. V., een fabrieksarbeider uit Driebergen- Rijssenburg, voor de Utrechtse rechtbank, beschuldigd zijn tan te om het leven te hebben ge bracht volgens een van tevoren beraamd plan. Aanvankelijk werd na de dood van de vrouw helemaal niet aan een misdrijf gedacht. De wedu we was een hart-patiënte en men nam aan dat zij een natuurlijke dood was gestorven. Dit was ook de mening van de huisarts. Het lijk werd door buren op de mor gen van dinsdag de 23ste april gevonden en op vrijdag vond de begrafenis plaats. Pa na de begrafenis rezen er vermoedens dat de weduwe zou zijn vermoord. Een man kwam bij de politie vertellen dat hij op de avond van zondag 21 april OVERSTROMINGEN IN BRAZILIë 60 mensen omgekomen Bij overstromingen in de staat Minas Gerais in het noordoosten van Brazilië zijn zestig mensen om het leven gekomen, aldus in Rio de Janeiro ontvangen berich ten. De overstromingen ontstonden door zware regenval na een droogteperiode van een jaar. Tengevolge van een storm zijn de verbindingen met het betrok ken gebied gedeeltelijk verbro ken. De Braziliaanse overheid heeft vliegtuigen met medica menten gezonden. SCHUIVENDE LADING HOUT EIST 2 DODEN EN 2 GEWONDEN Een schuivende lading hout van een vrachtauto heeft een ernstig ongeluk veroorzaakt op de autoweg AmsterdamDen Haag. Bij het ongeluk zijn twee personen om het leven gekomen. Twee mensen zijn gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het motel Amsterdam, waar het verkeer van beide zijden over één rijbaan wordt geleid. De la ding hout van een uit de richting Amsterdam komende vrachtauto is terecht gekomen op een per sonenauto, die uit de richting Den Haag kwam. De ravage ter plaatse was enorm. De vrachtwagen is met het linkerachterwiel in een kuil ge reden. Ten gevolge van de schok raakten de planken aan het rol len en werd de personenauto onder het hout bedolven. Plan ken drongen dwars door de auto. Het dak werd van de wagen ge rukt. De bestuurder van de perso nenauto die bij het verkeerson geval op de Haagweg werd ge dood is de 37-jarige uit Amers foort afkomstige heer G. Ver meulen terwijl ook de 18-jarige R. Kuipers uit Amsterdam de dood vond. De twee medepassa giers, die levensgevaarlijk ge wond in het ziekenhuis werden opgenomen, zijn: de 41-jarige Amsterdamse chauffeur M. E. Schols en de 25-jarige A. van Groeningen uit Nieuweramstel. iemand zich verdacht had zien ophouden bij het huis van de overleden weduwe. Later werd Willem V. gearresteerd en deze bekende vlot zij ntante om het leven te hebben gebracht. V. een forse breedgeschouder de vrijgezel, in dienst bij de Solafabriek in Zeist, staat in Driebergen bekend als een stug ge wat in zichzelf gekeerde figuur, die van een flinke borrel houdt. Gisteren deed hij zonder haperen het trieste relaas van hetgeen er naar zijn zeggen ge beurde in de nacht van zondag 21 april op maandag. Hij ver klaarde dat h'j een verhouding met zijn tante had. („Ze was een goed mens; voor iedereen was zij hartelijk".) Op die zondagavond was hij naar het huis van de vrouw in de Catharijnestraat getogen. Hij belde aan, maar werd niet bin nengelaten. De man slaagde er desondanks in het huis binnen te dringen en had daarna zo ver telde hij de leden van de recht bank met de vrouw contact gehad. Hierna wilde hij gaan slapen, maar plotseling kreeg hij zo'n walging en afschuw van zich zelf, dat hij voelde dat hij zijn tante moest vermoorden. Hij greep een shawl, scheurde er een reep af zo luidden zijn eigen woorden wurgde de vrouw. „Ze spartelde en gilde en toen heb ik mijn hand voor haar mond geslagen. Ineens werd ze slap en stil en op dat ogenblik begreep ik pas, wat ik had gedaan", zo zei verdachte. Hij had daarna aan pols en hart gevoeld. Met een natte zakdoek had hij het ge zicht en de polsen van het slacht offer- vochtig gemaakt en had ook hart-massage toegepast. De vrouw vertoonde, aldus ver dachte, geen tekenen van leven meer Tot 's morgens vijf uur was de man in het huis gebleven. Hij had uren in de keuken ge zeten. („Ik had de zenuwen, ik wist niet meer wat ik moest doen"). De eerste getuige die werd verhoord, was mevrouw R. Ger ritsen, een dochter van het slachtoffer. Zij verklaarde dat haar moeder haar eens had ge zegd, dat Willem V. herhaalde malen had geprobeerd haar huis binnen te komen. De weduwe had haar dochter toevertrouwd, dat zij bang was voor die man, spe ciaal als hij had gedronken. Ook tegen een andere getuige mevrouw J. van Gulpen had de bejaarde vrouw zich in die geest uitgelaten. Tegen deze vrouw had de weduwe een keer gezegd dat Willem V. haar een maal had willen aanranden. Ver rassend was de mededeling van een buurvrouw van het slacht offer, dat zij de weduwe nóg op maandag de 22ste had gezien. Een buurmeisje die eveneens als getuige in deze zaak optrad, be aamde dit. Zij had zelfs gezien dat de weduwe er slecht uitzag. Het meisje had nog naar de vrouw gezwaaid, maar deze had niet teruggegroet. Dr. W. Derksen, de huisarts van het slachtoffer, trad op als getuige-deskundige. Hij had op 23 april de dood geconstateerd en niets bijzonders gemerkt. Hij dacht dat zij in haar slaap was gestorven. Volgens de verklarin gen van de huisarts was de oude wouw hartpatiënte. stemmen bij eikaar geharkt, maar dat kon nu wel eens af gelopen zijn. Hierbij moet overigens wor den opgemerkt dat die Ameri kaanse strijd tegen Peking vooral een gevoelskwestie is. De laat ste tijd hebben ook andere stem men zich laten horen in Wash ington, zij het voorzichtig om de gevoelens van de kiezers niet te kwetsen. DE REALITEIT ONDER-MINISTER van bui tenlandse zaken Hilsman verkon digde eind vorig jaar nog dat interne veranderingen in Peking een herstel van de Chinees- Amerikaanse betrekkingen te weeg zouden kunnen brengen. Wat hier klonk was de nuchtere en zakelijke opvatting van de ex perts die Kennedy in de regering bracht. Waar het om gaat is dat inter nationale overeenstemming over belangrijke kwesties niet te be reiken is buiten de Staat met de grootste bevolking orn. Dat zijn kwesties over kernbewapening en eventueel nog eens een keef ontwapening. Daar kan men niet over praten en nog veel mindeï zaken over doen als China met zijn groeiend industrieel poten tieel en zijn mensenmassa's er buiten staat. Zo is de realiteit. En daarvoor de ogen te sluiten zoals in Amerika op gevoelsoverwegingen nu al veertien jaar is gedaan (vooral door de oude politici die actief waren toen de V. S. een communistische overwinning in China niet konden voorkomen) is zinloos. EEN UITWEG EEN realiteitsbesef, als nu voorzichtig in de V. S. door breekt, is ook in Peking ont waakt. Daar doet men ook zijn best uit het isolement te komen, getuige de activiteiten in Afrika en in het algemeen in de neu trale wereld. De verhouding met Moskou kan hierbij meespelen, maar een feit is dat Peking van zijn kant ook contact zoekt met de buitenwereld. Wellicht heeft Faure gelijk als hij zegt dat de Amerikanen in een doodlopende slop zijn ge raakt met hun steriele politiek tegenover de Chinezen en dat dit Franse inistiatief het hun ge makkelijker kan maken eruit te komen, desnoods de schuld voor de noodzaak Peking te tolereren als een lid van de volkerenfami- lie op generaal De Gaulle schui vend, die zich daarvan niet te veel zal aantrekken. In elk geval is er beweging ge komen in de relatie tussen. China en de rest van de wereld en dat was wel nodig. Voor de soort politiek die De Gaulle zich voor stelt in Azië te gaan voeren, hangt af of de wereld inclu sief Washington hem er ook dankbaar voor mag zijn. (Nadruk verboden.) DEZE eerste raadsvergadering in het jaar 1.964 wil ik aanvan gen met U allen een voorspoedig en gezegend Nieuwjaar toe te wensen. In deze wens betrek ik mede onze gemeente secretaris, die thans nog in het verre Iran zijn adviserende functie uitoefent. Namens U allen heb ik hem reeds schriftelijk onze beste wensen aangeboden. Voor uw intensieve arbeid in het afgelopen jaar wil ik U gaarne mijn oprechte dank betuigen. Deze dank geldt ook het gehele ambtenarenkorps alsmede de raadsverslaggevers. Ook het jaar 1963 heeft voor onze gemeente wederom in het teken gestaan van vooruitgang en vernieuwing. (Adv.) I—.ftóo-sosSSi. De Israëlische premier, Levi Esjkol, heeft maandag in het Knesset (parlement) er voor ge waarschuwd dat Israël zich te weer zal stellen tegen „eenzijdi ge en onwettige maatregelen van Arabische landen en zijn vitale rechten zal beschermen". Esjkol zei" dat de Arabische landen op de topconferentie in Cairo hadden gesproken over „de manier waarop het bevloei- ingsplan van de staat Israël kan worden gesaboteerd". Israël zal dit jaar zijn deel van het water van het Meer van Galilea (het Meer Kenneret) beginnen af te tappen. Het zal zich daarbij hou den aan de hoeveelheden die in het regionale plan dat door de Arabische landen is verworpen, zijn vastgelegd, aldus Esjkol. (Adv.) PRINSES GRACE BIJ SKIWEDSTRIJDEN In het wintersportcentrum van Auron, bij Nice, heeft prinses Grace van Monaco, samen met haar dochtertje Caroline, de ski wedstrijden om de grote prijs van de skiclub van Monaco bij gewoond. De foto toont de prinses met haar dochtertje en een lid van de veiligheidsdienst in de skilift op weg naar de top. De Indonesische ambassade in Den Haag heeft thans de tekst gepubliceerd van een oproep, een dagorder en een verklaring waar in dr. Chr. S. Soumokil, „hoofd van de regering der R.M.S." zijn strijdkrachten gelast wapens en munitie bij Indonesische posten in te leveren en alle activiteit tegen Indonesië te staken. Deze drie documenten zijn gedateerd op 4 december, twee dagen na dr. Soumokils gevangenneming door de Indonesische Siliwangi- divisie. In de oproep stond: „Door de terugkeer tot mijn vaderland is de R.M.S. uit de politieke arena verdwenen." In de verklaring werd' gezegd dat alle rechten en verplichtin gen van dr. J. Nikulujuw en ir. J. Manusama, die in Nederland verblijven, met ingang van 2 december zijn ingetrokken. Dat geldt ook voor alle helpers en sympathisanten van de R.M.S.- beweging. Verder stond in de verklaring dat dr. Soumokil en zijn gezin geen haar is gekrenkt. Met een groot aantal openbare werken is een aanvang gemaakt, mede tengevolge waarvan het aanzicht van Axel in beduidende mate verandert. Voor een in op komst zijnde gemeente is het een eerste vereiste, dat deze ontwik keling wordt voortgezet en zo mogelijk versneld. De financiële gevolgen daarvan baren ons echter zorg. De moge lijkheden voor het opvoeren van de eigen inkomsten van de ge meente zijn vrijwel uitgeput, ter wijl de rijksuitkeringen niet ade quaat zijn aan de voor de te be hartigen taken te doene uitga ven. Moge in het jaar 1964 einde lijk een modus gevonden worden voor het toepassen van verfijnin gen ten behoeve van die gemeen ten, welke een geldverslindende centrumfunctie Uitoefenen! Niettegenstaande de financiële zorgen moeten wij echter vóór uit. Stilstand betekent ook hier achteruitgang en dat wensen wij onder geen enkel beding. In het komende jaar zal dan ook een groot aantal belangrijke zaken, de verdere vooruitgang beogende, aan U ter beslissing worden voor gelegd. Ik wil hierop thans niet nader ingaan, aangezien wij daar over bij de behandeling van de begroting nog zeer onlangs breed- voerig hebben gesproken. Enkele algemene, straks bij zonder de aandacht vragende, be stuurlijke aangelegenheden wil ik op dit moment wèl aanstippen. De komst van het aardgas zal ook voor ons gasbedrijf vérstrek kende gevolgen hebben. Het is m dit verband een verheugend feit te noemen, dat de outillage van het bedrijf in het afgelopen jaar in belangrijke mate is verbeterd, zowel wat betreft de mankracht, door de benoeming van een di recteur, als ook met betrekking tot de materiële voorzieningen, de bouw van de hogedruk bolgas- houder en de uitbreiding van de bedrijfsterreinen. Aanzienlijke investeringen zul len binnenkort moeten worden gedaan om het buizennet en de gebruiksapparatuur geschikt te maken voor het ontvangen van aardgas. Daarnaast zal de be heersvorm van het bedrijf op nieuw onder ogen moeten worden gezien. Het is duidelijk dat de ko mende ontwikkeling ten aanzien van de gasvoorziening ook in be stuurlijk opzicht ingrijpende ver anderingen vereist. Bundeling van krachten zal nodig zijn om gezamenlijk een krachtig beleid ten deze te voeren. Het College van B. -en W. staat dan ook sym pathiek ten opzichte van de plan nen van het Provinciaal Bestuur te dezer zake, zij het dat de vor ming van één provinciaal energie bedrijf, dus inclusief de P.Z.E.M., bij ons bepaalde bedenkingen ont moet. voorshands ben ik van me ning, dat het mede uit een oog punt van concurrentie-mogelijk- heden aanbeveling verdient, al thans voorlopig, de gas- en elec- triciteitsvoorziening gescheiden te behartigen. Ongetwijfeld zal in 1964 verder worden beraadslaagd over de plannen tot her-indeling van de gemeenten in Zeeuwsch-VIaan- deren. Gaarne spreek ik het ver trouwen uit, dat uw Raad ook bij het komend overleg hieromtrent JOHN BOLAND CONTRA I SCOTLAND YARD 54) Om vijf vóór elven geeft de directeur in de bank het sein, dat alles voor de aflevering in gereedheid moet worden ge bracht. Vier man brengen de trolley in de gang, precies naast de deur, en wachten daar. De di recteur kijkt door het raam van z'n kantoor of hij de bus ziet aankomen. De onderdirecteur staat bil het tuimelblad in de toonbank aan de andere kant van het kantoor, alleen maar om te zien of er iets van opwinding of bijzonders gaande is. Bij het kleinste teken, dat er iets niet goed gaat, wenkt hij z'n secreta ris, die in de deuropening van z'n kantoor naar hem staat te kijken. Dan stelt de secretaris de alarminstallatie in werking". Hyde lachte. „De veiligheids maatregelen lijken goed, maar er is een zwakke plek, zoals al tijd, als je er maar lang genoeg op studeert. De zwakke plek is deze. Zolang de aflevering gaan de is, is iedereen op z'n post en op z'n hoede, maar zodra de poet binnen is, ontspant ieder een! Ze verwachten een overval alleen, terwijl het geld afge leverd wordt, maar zodra het geld in de bank is, voelt ieder een zich gelukkig en veilig! Zelfs al hebben ze nog geen tijd ge had het geld in de safe te bren gen iedereen denkt, dat het dan al veilig is". Er ontstond wat beweging on der z'n gehoor. „Ja, Drie". „Hoe komt u aan al deze in formaties?" „Je zou kunnen zeggen, door een bijzonder intelligente wijze van werken". „Hebt u op de bank gewerkt?" „Nee, en ik weet waar u aan denkt. Je bent bang, dat we door het contact, dat ik daar zou kun nen hebben, ontmaskerd zouden kunnen worden, niet?" „Zoiets. U schijnt de plek van binnen en van buiten te kennen; u moet er dus eens gewerkt heb ben of er iemand hebben zit ten". „Wat dat betreft hoef je niet bang te zijn. Ik heb er nooit ge werkt; ik heb er geen rekening' ook niet met een liliaal en niemand kent me daar". Hij vond het een prettig ge voel er een geheim van te ma ken, hoe hij aan al z'n informa- ties kwam; ze moesten dat zelf maar uitvissen en zouden er des te meer respect door voor hem hebben. Lexy schudde ongelovig zijn hoofd. „Ik weet niet, hoor. Het klinkt me allemaal te goed". „Het is allemaal te goed om waar te zijn", zei de kolonel snel. „Maar het is wel zo". Toen zei Race: „Er is iets, wat ik recht gezet wilde hebben". „Ja?" „U zegt, dat de zwakke plek is ontstaan op het moment, dat het geld in de bank is. Betekent dat, dat we daarop moeten wachten en het er dan pas uit moeten halen?" „Ja". „Maar waarom het zo moeilijk maken? Waarom zouden we het niet nemen als het op de trolley geladen wordt?" Hyde lachte minzaam. Dit was alweer een kans om z'n feeling voor de belangrijkheid van on derdelen aan te tonen. Hij was de dikkerd dankbaar voor het stellen van deze vraag. „Ik geef toe, Twee, dat dit eerder het moment schijnt om toe te slaan. Maar als we dat zouden doen, zouden we toch een heleboel last hebben. Ik zal het uitleggen. De bus, die het geld aflevert, heeft een ploeg van vier bewapende mannen. Drie ervan zitten in de wa gen en, al naar gelang het nodig is, laden ze of leveren af. De vierde man is de chauffeur en die zit opgesloten in z'n cabine, omgeven door stalen platen en met kogelvrij glas. Hij is voort durend via de radio in contact met z'n hoofdkantoor.Wat zou je dus denken, dat er zou gebeuren, als iemand er met iets vandoor trachtte te gaan? De chauffeur rapporteert, wan neer hij aangekomen is; hetzelf de doet hij wanneer hij na af levering wegrijdt. Wanneer hij meer dan 10 minuten van het schema is afgeweken, is de po litie automatisch ingeschakeld eil is een radio-wagen al aan het onderzoeken.Is dit antwoord duidelijk, Twee?" „Ja zeker". „Goed dan. U ziet dus, heren, dat het een onmogelijkheid is onze slag te slaan, terwijl de bus met z'n gewapende ploeg er nog is". „Zijn de mensen van de bank gewapend?" „Gelukkig niet?" Hij wachtte even. -„Zijn er nog meer vragen? NeeDan zullen we over gaan tot het volgende deel van het programma." De drie daarop volgende da gen jakkerde hij ze twaalf uur per dag af, steeds dezelfde pun ten herhalende tot ze alles kon den dromen. Ieder van hen zou tot in de kleinste bijzonderheid het inwendige van de bank heb ben kunnen tekenen; ieder van hen wist precies wat hij moest doen op een bepaald moment. Hij had een stuk van de tuin afgebakend, dat het toneel van de overval moest voorstellen; hij controleerde al hun bewegin gen aan de hand van een stop watch; coupeerde nu eens vijf seconden, dan weer één of twee tot er niets meer te besnoeien viel. Het was een grappig ge zicht deze mannen over een denkbeeldige toonbank te zien springen en denkbeeldige men sen in een hoek te zien dringen, die er niet was. Maar de grimmige manier, waarop ze dit spel speelden, had in het geheel niets grappigs. Hyde was een regisseur, die z'n spelers net zo lang liet repeteren, tot de voorstelling perfect was alleen perfectie bevredigde hem. (Wordt vervolgd.) dezelfde loyale en positieve hou ding zal aannemen als in het thans verstreken jaar. De grenswijzigingsprocedure zal stellig enige jaren vergen, doch de veronderstelling is ge wettigd, dat men ons de slepende tragedie van Walcheren zal be sparen. Bijkans een ieder is over tuigd van de noodzaak tot her indeling van de gemeenten in on ze streek. Welnu laat men dan ook, voor zover de bij deze mate rie passende zorgvuldigheid zulks toelaat, doortastend en snel han delen. Het is te betreuren, dat Gede puteerde Staten met het oog op de achteraf aanhangig gemaakte voorstellen tot herindeling van gemeenten, goedkeuring onthou den hebben aan 't gevormde Ka naalschap Zeeuwsch-Vlaanderen, een schap dat wat betreft zijn knappe technische én bestuurlijke opzet ten voorbeeld mag worden gesteld aan anderen. Het gevaar dreigt en heeft zich reeds ge manifesteerd, dat de industriële ontwikkeling van het desbetref fende gebied daardoor ongemoti veerd wordt afgeremd. Met onge duld zien wij dan ook uit naar het door het Provinciaal Bestuur ruim een half jaar geleden toege zegde nader overleg te dezer zake; De Middelburgse molens malen in dit opzicht wel langzaam! Ook met liet oog op de verdere planologische planning is het ge wenst dat tot bindende afspra ken wordt gekomen. Momenteel is een nieuw struc tuurplan voor onze gemeente in voorbereiding, waarbij rekening wordt gehouden met het reserve ren van gronden voor de z.g. dró ge-industrie. De ontwikkeling op de terrei nen aan diep-vaarwater in onze onmiddelijke omgeving noopt er toe, gereed te staan voor het ook op ons grondgebied ontvangen van die toeleverende en verzor gende bedrijven, welke dit vaar water niet behoeven. Voor 'een harmonische ontwikkeling van de gehele streek is intergemeen telijk overleg en eengecoördi neerd beleid in dit .opzicht ge wenst. De verleiding is groot op dit moment nog meerdere zaken te releveren die onze aandacht ver dienen. Ik zal aan die verleiding echter weerstand bieden; onge twijfeld zal in het nu aangevan gen jaar nog ruimschoots gele genheid bestaan over die zaken te beraadslagen. Moge het ons gegeven zijn met vreugde en enthousiasme te ar beiden aan de taak welke God ons op de handen legt. Met Zijn hü)t> en onder Zijn zegen zal het ons waarachtig wel gelukken. WOONWAGEN UITGEBRAND Schade 15.000 gulden Op de Slachthuiskade in Den Haag is maandagmiddag een woonwagen uitgebrand. Volgens de bewoner, de 26-jarige koop man H. Ras, bedraagt de schade ongeveer vijftien duizend gulden, waaronder een bedrag van twee duizend gulden aan spaargeld, dat in de brand verloren ging. Door de brand werd een gezin van zes personen, onder wie vier kinderen in de leeftijd variërend van vier tot acht jaar, dakloos. De woonwagen was, gekoppeld achter een auto op de Slacht huiskade geparkeerd. Een vracht auto, bestuurd door A. P. B. uit Den Haag, reed de woonwagen aan. Een schot werd ingedrukt en de brandende kachel iri de wagen viel om. In zeer korte tijd stond de woonwagen in lichte laaie. Toen de brandwegr ver scheen, was er al vrijwel niets meer te redden. De woonwagenbewoner en zijn gezin waren op weg naar Rot terdam.» Onderweg kreeg men moeilijkheden met de verwar ming van de auto. Terwijl da koopman de verwarming nakeek, verbleven zijn vrouw en kinde ren bij familieleden. Sedert be gin december 1.1. zijn in Den Haag zeven woonwagens uitge brand. LEVERDE OFFICIER GRANA. TEN AAN SMOKKELAARS? De 30-jarige res.-eerste-luilc- nant R, J., die diende bij het ver- bindingsdienstbedieningsbataljon in Bergen op Zoom is door zijn commandant geschorst, omdat de man er van verdacht wordt rook- en traangasgranaten te hebben ontvreemd en „geleverd" aan een bende smokkelaars. De mare chaussee heeft de zaak in onder zoek. De legervooriichtingsdienst be vestigde dat een onderzoek dat ia ingesteld naar de herkomst van traangas, en rookgranaten die door een smokkelaarsbende wer den gebruikt, de verdenking deed vallen op de bewuste officier die reeds enkele malen de mare chaussee tips gaf over het optre den van smokkelaars. Hangende het onderzoek wil de marechaus see op dit moment geen verdere mededelingen doen-

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2