Provinciaal nieuws Philips grammofoons: controleerbaar aan de spits! 'tis'n PHILIPS Onderhandelingen grafische bedrijf mislukt Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Terneuzen Maandag 20 Dinsdag 21 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 AXEL HOEK PARTITEN GAAN ZICH IN EIGEN KRING BERADEN Neem met élke grammofoon drie proevenZij beslissen over het plezier dat u van uw platen hebt Hoe is de opnemerarm? Bij Philips zo vederlicht en volgzaam - hij volgt de groef nog als u de plaat scheef legt met een sigaret onder één kant - dat u de fijnste nuances nog hoort* Hoe is de naald? Bij Philips heeft het unieke standaard element altijd een diamantnaald. De enige die niet afstompt en dus uw platen beschermt, hoe dikwijls u ze ook speelt* Hoe is de Mank? Bij Philips diamant-zuiver en met alle toonnuances van laag tot hoog. Neem zelf de proef-kijk en luister naar kwali teiten klank. Kies uit 24 Philips 3-sterren- grammofoons van £64.» tot £398.-. Jaaroverzicht 1963 SMOKKELBENDE IN DUITSLAND OPGEROLD ANTILLIAANSE ARBEIDERS NAAR ONS LAND Minister Luns voor Amerikaanse tv MEVR. HERMINE HEIJERMANS PROTESTEERT BIJ H. M. DE KONINGIN DODE EN DRIE ERNSTIG GEWONDEN BIJ AUTO ONGELUK De 22-jarige kweker-exporteur J. K. Heyl uit Warmond is zater dagavond omstreeks tien uur bij een auto-ongeluk op de rijksweg no. 58 in Krabbendijke om het ieven gekomen. Op tot nu toe nog onverklaarbare wijze is de auto, die hij bestuurde, in een flauwe bocht van deze weg in botsing gekomen met een andere personenauto, bestuurd door de heer C. J. Moerman uit Vlissin- gen. Mej. W. P. de Loof uit Kamper land, die in de auto van de heer Heyl zat, werd ernstig gewond, evenals de bestuurder van de andere auto en mej. W. S. Con tant uit Goes, die de heer Moer man vergezelde. De drie gewon den zijn opgenomen in het Sint Johanna Ziekenhuis te Goes. De rijkspolitie van Kruiningen (tel. 01130-275) verzoekt getuigen zich tot haar te wenden voor het geven van inlichtingen. IJzel vormde een spiegelglad wegdek. Zondagmorgen bleek het weg dek van de Nieuwendijk door de gevormde ijzel, bijzonder glad te zijn, tengevolge waarvan kort op elkaar drie auto's slipten. Eén der auto's kwam met de achter zijde in de slootkant terecht en kon met behulp van enige pas serende personen weer op de weg worden gezet zonder dat de auto materiële schade had. De volgende auto slipte even eens en draaide enige malen om haar as, waarna zij tot stilstand kwam in de berm van de weg. Ook dit liep zonder materiële schade af. De derde auto werd bestuurd door de heer M. uit de Groen straat die op weg was naar de kerk. Deze slippartij eindigde tegen een aldaar staande licht mast, waardoor zijn auto aan de voorzijde werd beschadigd. Ge lukkig deed zich hier geen licha melijk letsel voor. Speurhond wees de dader aan. Vrijdagavond had D. R., thans in Axel wonend, wel iets te veel aan Bacchus geofferd en toen hij in de „Stadsherberg" zich niet erg netjes gedroeg werd hij door de eigenaar op straat gezet. Dit scheen kwaad bloed te heb ben gezet bij R. en enige tijd later vloog door een van de rui ten van het restaurant een steen binnen. De rijkspolitie werd gewaar schuwd en onderzocht de zaak en voelde R. aan de tand, maar deze ontkende/dgt hij de steen door de ruit had geworpen, waarop hij mee werd genomen naar de kazerne. Hier werd met de poli- tiespeurhond een sorteerproef gehouden, met het resultaat dat de speurhond R. aan wees als de werper van de steen. Na deze proef bekende R. dat hij de steen door de ruit had ge worpen, en werd tegen R- pro- ces-verbaal opgemaakt. Onattente automobilist. Zaterdagmorgen wilde de heer R. S. te Berlare (B.) zijn auto op de parkeerplaats op de Markt parkeren. Naar hij verklaarde drukte hij iets te laat op de rem pedaal waardoor zijn auto tegen de achterzijde van de aldaar reeds geparkeerde auto van zijn landgenote, mej. M. J. S. de R. uit Mere, botste. Beide auto's liepen hierbij ma teriële schade op. Eere herboren „Concordia" voor het voetlicht. Vrijdagavond had in het „Cen trum" een uitvoering van „Cor- cordia" plaats. Dit optreden van „Concordia" was voor de ve'e vrienden van dit korps een aan gename verrassing. Het was of er een nieuw gezelschap was ge vormd, dat zo snel mogelijk, de jaren van neergang en moeilijk heden wilde doen vergeten, en nu met zijn allen ieder op zijn of haar plaats een nieuw bestaan wil en gaat leiden in de Axelse gemeenschap. Er waren slechts enkele plaat sen onbezet in de grote zaal van het „Centrum", toen de voorzit ter, de heer A. Audenaerde, de aanwezigen een welkom toeriep. Hij sprak daarbij zijn blijdschap uit over het feit dat het vo'tal- lig college van B. en W. door haar aanwezigheid van haar be langstelling blijk gaf. Hierna ging het doek open en het voltallig „Concordia" presen teerde zich. Bij het zien hiervan ontlaadde zich een daverend ap plaus van de aanwezigen, dat ten zeerste verheugd was over het feit, dat een jarenlang gevoel de achterstand van dit muziek gezelschap was ingehaald nu zo wel drumband a^ muziekkorps in keurige uniformen gestoken waren. Allereerst trad nu de drum band onder leiding van de bezie lende tamboermaitre Dolf Schoot en werkte een program ma af. Hierna werd gemusiceerd door het korps onder leiding van de dirigent A. van Meurs, dat een enigszins licht, maar goed aan geslagen programma uitvoerde. Het publiek leefde, zoals in geen jaren was gebeurd, mee met de voldoening schenkende prestatie van het oude „Concor dia". Dit kwam bijzonder goed tot zijn recht bij de nummers „Balalaika Souvenir" en „Night- fah in Camp", Na afloop van dit programma betrad burgemeester M. V. van Dijke het podium om staande voor het korps namens het ge meentebestuur zijn bewondering uit te spreken over de resulta ten, die door het bestuur en wer kende leden bereikt waren. Beschouw deze start vanavond, aldus de burgemeester, als een nieuw begin en voortgaande op deze weg zal de burgerij U zeker ook daadwerkelijk willen steu nen voor uw uniformfonds. Alles maakt een keurige in druk en uw prestaties gaan „Crescendo"; Laat ons hopen, dat wij met zijn a'len trots op „Concordia" kunnen blijven. De woorden van de burge meester werden met een dave rend applaus onderschreven. Zoals altijd werd de verdere avond gevuld met toneel. En ook nu weer zorgde het eigen „Con- cordia"-ensemble voor een goed amusement door opvoering van de klucht in drie bedrijven „De knappe Ilena". Alle aanwezigen hebben van deze Coneordia-avond ten zeer ste genoten. Agenda raadsvergadering De gemeenteraad van Hoek komt op woensdag 22 januari 1964 des namiddags 7.30 uur bij een ter behandeling van de vol gende punten: Opening. Vaststellen notulen vergade ring dd. 19 december 1963. Ingekomen stukken. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het intrekken van het raadsbesluit dd. 27 juni 1963 tot verkoop van bouwgrond aan mevr. ScheeleDekker te Hoek. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van bouwgrond aan A. J. Lijbaart en P. Dieleman te Hoek en aan C. van Tatenhove te Zaamslag. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van het ambtenarenreglement. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aanpassing van de salarissen aan de ontvangen circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken dd. 17 dec. 1963 inzake bezoldigingsmaatre gelen per 1 januari 1964. Vaststellen voorschot exploita tievergoeding bijzonder lagere scholen als bedoeld in artikel 103 lid 6 en artikel lOlbis lid 5, der Lageronderwijswet 1920. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van medewerking in het plan voor arbeidsbesparende bouw van woningen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorstel tot aankoop van gron den in de Lovenpolder benodigd voor: a. woningbouw; b. de aan leg van een sportterrein. Rondvraag. Reclames belastingen. Sluiting. De onderhandelingen tussen werkgevers- en werknemers organisaties in het grafische be- driif over de technisch-grafische collectieve arbeidsovereenkomst, die tot 1 februari a.s. van kracht is, zijn zaterdag voortgezet. In een gezamenlijk communiqué is medegedeeld dat partijen daarbij niet tot een resultaat zijn ge komen en dat zij zich thans in eigen kring zullen gaan beraden. De zaterdag gehouden bijeen komst van beide onderhande lingsdelegatie was een laatste noging om tot elkaar te komen. De onderhandelingen over de grafisch-technische C. A. O. be gonnen op 9 december en wer den voortgezet op 17 december en 9 januari. VERKLARING VAN ONTEVREDEN GRAFICI Het bestuur van de centrale commissie van vertegenwoor digers van dagbladbedrijven en grafische industrieën heeft afge lopen nacht een verklaring ver spreid, waarin gedreigd wordt met „daadwerkelijke acties" als de bestuurders van de drie er kende vakbonden niet vasthouden aan „de door de leden gestelde eisen". Gepleit wordt voor het houden op korte termijn van le denvergaderingen, waarin ope ning van zaken wordt verlangd. Het bestuur van de centrale commissie meent dat de grafici achter hun personeelscommissies moeten blijven staan. Onaan vaardbaar acht men het dat de bondsbestuurders nog steeds niet hebben bekend gemaakt welke eisen zij aan de werkgevers heb ben gesteld. BREUK IN HOT LINE Dieven hebben op 9 januari een stuk gestolen van de recht streekse kabelverbinding de zogenaamde „Hot Line" tus sen Washington en Moskou. Het Finse persbureau, dat dit meldt, zegt dat het stuk in de buurt van Helsinki werd wegge haald en dat de verbinding hier door op 9 januari vier uur lang verbroken is geweest. Die verbinding is overigens al eens eerder verbroken ge weest. In de zomer van het vo rig jaar reed een arbeider in Zuidwest-Finland de lijn met een bulldozer kapot. Alléén tops op onze platenfhif! Hoor maar: Anneke Grönloh. Top voor Wladimir. Top voor Rozen hebben doornen. Luister maar: Philips grammofoon! Top voor de I diamantnaald. En dan die fantas tische klank-op en top Philips! aa?o Üa een winkeltje beginnen in AG 4031 -Elektro-grammofoon; handig compact koffermodel. Krachtige versterker en luidspreker J Paradiso, Nina Bobo, Soerabaja en (u zag m afneembaar deksel. Stereo-element met veilige diamantnaald. Continue hogetonen-regeiin°- het op de TV) Cimerom. Wladimir is hard od weer naar nummer zes. Meer nraaitcM a„*„r,. ^""wuueuugeounen legeiiug. j'" T-aij w aiuccmuaai ubksbi. ouereo-eiement met veilige cüamantnaald. Continuehoeetonei nieuws ^dtu1^!piaYengids" bh uwlav^ranlier nuBuner zes' Meer Draaitafel op nylonkogel. Automatische stop na het spelen van een plaat. Opnemerarm flop meawa viaat u ia os „fiatengias Dij uw leverancier. vergrendelbaar. Keuze uit 3 kleuren-eombmatiesanthraciet met grijs, blauw of oranje. I ]&Qi> Achter deze grammofoon staan duizenden vakkundige leveranciers èn de Philips Technische Diensten, in 18 plaatsen van Nederland. Want: 42ÈS9 „Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit". Aldus leidt de directeur van de Terneuzense Dienst voor Maatschappelijke Zorg zijn traditioneel jaaroverzicht in. Hoewel de Algemene Bij standswet van 13 juni 1963 eerst op 1 januari 1965 in werking treedt, zullen reeds in de loop van. dit jaar de noodzakelijke voor bereidende maatregelen dienen te worden getroffen. Anders dan in 1948 bij de instelling van de dienst zal het nu mogelijk zijn een vergelijk te treffen tussen de verschillende orga nisatiemogelijkheden. Voor wat Terneuzen aangaat is er intussen niets nieuws onder de zon. De nieuwe wet geeft namelijk een mo gelijkheid van organisatie aan zoals die in Terneuzen reeds vijftien jaar bestaat. Van de oude „weldadigheid" naar „recht op onderstand" zou kunnen leiden tot frustraties, zo schrijft de rapporteur, maar hij voegt er terecht aan toe dat in de gemeente Terneuzen de welda digheidssfeer reeds lang tot het verleden behoort. Het recht van bezwaar, beroep en zelfs hoger beroep wordt in het jaaroverzicht dan ook van harte toegejuicht. Ingeschreven werden 334 wo ningzoekenden, waaronder 145 van elders; ingeschreven a.s. echtparen 114. Het totaal aantal woningzoekenden bedroeg eind december ruim 600. een stijging ten opzichte van 1962 met 70 ge vallen. Hierbij is geen rekening ge houden met de industriële wo ningbehoefte in verband met nog aan te trekken personeel. Vergunning tot inwoning werd verleend aan 54 gezinnen en 15 aheenstaanden. Voorts kregen 18 schippers toestemming hun domicilie naar Terneuzen over te brengen. De woningsituatie bliift uiter mate ongunstig. Het werkelijke woningtekort is gestegen van 404 per ultimo dec. 1962 tot 472 per 31 dec. 1963. De afdeling huisvesting ont ving 1484 bezoekers, terwijl 749 telefonische inlichtingen werden verstrekt. WELVAARTSTAAT De stijgende welvaart heeft reeds verscheidene malen geleid tot verhoging der sociale verze keringsuitkeringen. Uiteraard hielden de uitkeringen op grond van de Armenwet daarmee ge lijke tred, waardoor de weg werd gebaand naar het begrip „nood zakelijke kosten van het be staan" zoals de reeds genoemde Algemene Bijstandswet het uit drukt. Het aantal mensen dat zich niet meer zelfstandig kan hand haven en verzorging in een te huis nodig heeft, blijft stijgen. De strenge winter heeft voor de dienst veel extra werk meege bracht in de vorm van aanvra gen om huip als gevolg van ver hoogde kosten van levensonder houd resp. het wegvallen van in komsten. HUISVESTING Evenais in voorafgaande jaren het geval was, blijven huisves- tingsmoePijkheden de knelpun ten, waarvoor nog geen oplos sing was (is) te vinden. In sa menwerking met de huisves tingscommissies voor de kom en voor Sluiskil wordt getracht een aanvaardbare oplossing te vin den voor de wensen en moeilijk heden van woningzoekenden en industrie. Het totaal aantal bewoonde panden bedroeg op het eindvan het verslagjaar 4889, hetgeen een vooruitgang van 156 panden be tekende. UITKERINGEN ARMENWET De uitkeringsnormen krach tens de Armenwet werden met ingang van 1 juli 1963 als volgt herzien; Gezinnen van twee per sonen 37,75 per week; alleen staanden ƒ25,per week. De gezinsledentoeslag bedroeg af hankelijk van de leeftijd resp. f 5,30; 8,30 of 11,65 per week. Volledig vergoed worden huur, premie ziekenfonds, premie ver zekeringen en contributie kruis verenigingen. Voor het stookseizoen 1963— '64 werd de brandstoffentoeslag voorlopig vastgesteld op ƒ156; de winteruitkering (voormalige Kerstgave) 40,voor een ge zin van twee personen, vermeer derd met 3,voor elk gezins lid boven twee, terwijl aan al leenstaanden 27,50 werd uitge keerd. B. en W. hebben besloten de uitkeringen per 1 januari 1964 tijdelijk met 12 te verhogen. Een definitieve vaststelling volgt later. In alle gevallen werd het ad vies ingewonnen van een com missie, bestaande uit mej. M. Jurry en de heren P. van Strien, M. A. Duine, F. Dieleman, F. Hagenaar, J. Meeusen en D. M. Ollebek. Er berden in 1963 ruim 120 verzoeken om onderstand ont vangen. Hiervan werden er 95 toegestaan en 19 afgewezen. De rest werd ingetrokken. Uitkering werd verstrekt aan 34 alleenstaanden en 15 hoofden van gezinnen, waarvan er resp. 30 en 10 in het genot waren van een uitkering krachtens de A. O. W. of de A.W.W. Verstrekt werden in totaal 617 weekuitke- ringen235 maanduitkeringen en 92 kwartaalsuitkeringen. De uit gaven bedroegen aan onder stand ƒ27.781; brandstoffen ƒ15.565; bijzondere toeslagen 8286; vakantie, en winteruitke- ringen 2275; speciale uitkerin gen voor kachelreparaties, type- lessen etc. ƒ284. In vijf gevallen nam de dienst de kosten (ƒ1246) van begrafe nissen gehee1 of gedeeltelijk voor zijn rekening. Zes personen zijn voor reke ning van de dienst verpleegd in de ziekenhuizen te Terneuzen en Sluiskil. Totale kosten ƒ14.571. Voorts vonden verstrekkingen plaats voor geneesmiddelen, ex tra voeding, hulp in de huishou ding enz. tot een bedrag van ƒ2425. Krankzinnigenverpleging in inrichtingen te Bergen op Zoom, Rosmalen, Vught, Delft, Beilen, Den Bosch en Halsteren vroeg een bedrag, groot 119.561. In diverse inrichtingen te Hulst, Koudekerke, Terneuzen, Zaam slag, Hoek, Oostkape'le, Middel burg, Groenendijk, Rotterdam. Westdorpe, enz. werden opgeno men 1 echtpaar. 15 mannen, 7 vrouwen en 4 kinderen t0- taalkosten bedroegen ƒ171.300. JEUGDWERK „Het Fed wordt eentonig, maar het is helaas de waarheid. De ac tiviteit van de jeugdraad is en bljjft miniem," zo lezen we let terlijk in het verslag. Toegekend werden de volgen de subsidies: N.P.V. ƒ154; C.J» V. Terneuzen ƒ30; C. J. V. Sluiskil ƒ19; R. K. verkenners ƒ100; R.K. gidsen ƒ27. Van R.K. zijde is het massa jeugd werk gecentraliseerd in de In stuif Kanaalzone. Van N. H. zijde wordt een instuif in Sluiskil en Terneuzen georganiseerd. Deze activiteiten werden financieel gesteund met resp. ƒ425; ƒ150 en 350. Het comité jeugdvakantieweek ontving een subsidie van ƒ250. Wegens smokkel van verdo vende middelen zijn zondag te Hannover acht personen, onder wie vier Zuidslaviërs, gearres teerd. De politie nam een aantal magnetofoons waarin zes kilo gram opium ter waarde van ruim 160.000 gulden was verstopt in beslag. De actie tegen de smokkelaars werd geleid vanuit Stuttgart, Asperg en Belgrado. Aan de hand van een eerste ver hoor heeft men kunnen vaststel len, dat Zuidslavische arbeiders, woonachtig in West-Duitsland, zich naar hun geboorteland be gaven met magnetofoons die daar werden gevuld met opium en dan weer naar de bondsrepu bliek werden meegenomen. Vol gens de politie heeft deze smok kelhandel de betrokkenen enkele miljoenen guldens opgeleverd. Medio februari zullen 20 jonge metaalbewerkers van de Antil len, namelijk van de eilanden Curagau en Aruba op Schiphol aankomen. De keuze is ter plaat se geschied door functionarissen van bronswerk in samenwerking met de Antilliaanse overheid. De jeugdige rijksgenoten zul len een werkkring vinden in een van de fabrieken van de Brons werkgroep, de A.M.A.F., te Amersfoort. Zij werden in parti culiere kosthuizen in deze stad of in de naaste omgeving ge huisvest en wel zoveel mogelijk bij gezinnen, waarvan een der leden werknemer bij de Brons werkgroep is. Minister Luns heeft zaterdag avond in een interview voor de Amerikaanse televisie gezegd dat Nederland het liefst een boven-nationale regering in Europa heeft, maar ten volle be reid is een wat lossere confede ratie te aanvaarden als daar mee zou worden bereikt dat ook Engeland toetreedt. De minister noemde Engeland een belangrijk en onmisbaar deel van Europa. Het interview is vrijdag in Den Haag opgenomen. De oudste dochter van wijlen de auteur Herman Heijermans, mevr. Hermine Heijermans, heeft in een schrijven aan Koningin Juliana geprotesteerd tegen de door de heer A. J. Ligthart aan de Koningin gezonden brief, waarin hij de auteur beschuldigt van onoprechte weergave van de werkelijkheid in het toneelspel „Op hoop van zegen". Mevr. Heijermans schrijft on der meer, dat die brief een „vol strekt ongegronde aanval op Herman Heijermans behelst". Zij voert aan: „Het omvangrijke oeuvre van wijlen mijn vader vertoont, bij ernstige studie, ner gens onjuistheden of ongezonde sensatiezucht. Er zijn zelfs in de wereldliteratuur wel zeer weinig schrijvers, die hun arbeid zo op de werkelijkheid hebben geba seerd als de auteur Herman Heijermans. Zijn talent, gepaard aan een verantwoordelijke op rechtheid, heeft hem beroemd gemaakt tot ver over onze gren zen en heeft er toe bijgedragen, dat de Nederlandsê kunst ook in het buitenland appreciatie heeft verworven. Ik beschouw Ligt- harts aanklacht als een onjuiste. Juridisch houdt die zelfs een mo gelijkheid tot een aanklacht in". Mevr. Heijermans besluit: „Toch meen ik voorlopig te kun nen volstaan met bij Uwe Maje steit te protesteren om hiermede de eer, die mijn vader door onze landgenoten ook door niet- geestverwanten wordt bewe zen, te rechtvaardigen en de on juistheid van Ligtharts „aan klacht" aan te tonen".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3