van Het jaar de politieke unie RADIO DE KOCK NHM Delegaties van kabinet en stichting beraden zich over lonen en prijzen HET WEER Weerbericht Heogwetsr Zeven Duitse mijnwerkers gerei! Amerikaanse consul op Zanzibar met revolvers bedreigd Zon- en Me]. Hendriks werd door twee Frankrijk wil communistisch China erkennen ZATERDAG 18 TANUARÏ 1964 20e Jaargang No. 6127 Geen tegenplan Maar één groot orgaan St^kins? in de Opgesloten Amerikanen weer vrijgelaten SL-s* -ïmêmimmsan& BELGISCHE VEERBOOT HAD AANVARING AMERIKANEN VRIJ Verenigde Staten in kennis gesteld frankertng bt! abonnement: Terneuzen Dlrecteur-Hnofdredarteur L van (Je Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratte-adres: Smldswa! Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 et. ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm t8 et; mln'nmra per advertentie t 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén hnndels- advertentjes)5 regels 11,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bij voorultnetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre9 Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Tn-rendlng advertenties te 's namiddags 2 nnr. Voor het maandagnummer tot 10 "'ir v.m. President De Gaulle schijnt de laatste jaren het voorrecht te hebben op zijn persconferentie in januari aan te wijzen in welk teken het komende jaar zal staan. Dit keer zal het waarschijnlijk wel de politieke unie van Europa zijn, waarover de laatste weken al zo het een en ander gezegd is door deze en gene. De belangrijkste uitspraak leek die van de Duitse bondskanselier Erhard, die aankondigde dat er initiatieven te verwachten waren. Aangezien hij liet doorschemeren daarbij enigszins, maar niet on voorwaardelijk, door te borduren op het stramien van De Gaulle moet dit een hartverwarmende boodschap zijn geweest voor de Franse president. Zij het dat Erhard er op zijn bezoek aan Londen een voor de generaal even onaangename opmerking op heeft laten volgen. Europa, zei Erhard daar, is zonder Engeland nooit meer dan een torso, een romp zonder armen en benen. De Gaulle hamert al sinds jaar en dag op zijn „Europa der Vaderlanden", een organisatie waarin de regeringen der zes leden van de E. E. G. samen één politieke, culturele en liefst ook militaire lijn trekken. Dat wil dus zeggen dat die regerin. gen het onder elkaar uitmaken, elk handelend uit eigen souve. reiniteit. Daar tegenover staat de idee van het „Vaderland Europa"; dat houdt ih dat juist elke deel nemer een beetje souvereiniteit afstaat aan een lichaam dat na mens allen handelt, zoals in de E. E. G., Euratom en K. S. G. De controle zou door het Europese parlement uitgeoefend worden, dat dan liefst direct gekozen zou moeten zijn. Die laatste, supra nationaal genoemde structuur verwierp de Franse president tot dusver met klem. Een reden er- Het ministerie van $ociale Za ken en Volksgezondheid deelt het volgende mee: „Op verzoek van de regering zal op de avond van vrijdag 24 januari a.s. een gesprek over de loon. en prijsontwikkelin- gen plaatsvinden van een aan tal kabinetsleden met een dele gatie van de in de Stichting van de Arbeid vertegenwoor digde organisaties van werk gevers en werknemers. Het overleg wordt gehouden in het gebouw van de Directie van de Arbeid (Balen van Andelplein 2) te Voorburg. RUSTIG WINTERWEER Nu de luchtbewegingen boven onze omgeving zo goed als tot stilstand zijn gekomen, wordt het temperatuurverloop geheel be heerst door de stralingsbalans. 's Nachts vindt een afkoeling plaats tot acht a tien graden on der het vriespunt, terwijl over dag de zon de temperaturen tot even boven nul doet oplopen. Een hogedrukgebied dat zich boven midden Europa bevindt, is verantwoordelijk voor deze toestand. Het verandert slechts weinig van plaats, zodat ook voor vandaag overwegend zonnig weer met een zwakke wind tus sen oost en zuid wordt ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, ge'dig tot hedenavond. Zonnig winterweer Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Overwe gend zwakke wind tussen oost en zuid. In de ochtend lichte tot ma- tige vorst, maar in de namiddag temperaturen tijdelijk iets boven het vriespunt. ZATERDAG 18 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.03 4.28 Terneuzen 4.38 5.03 Hansweert 5.1S 5.43 Walsoorden 5.28 5.53 ZONDAG 19 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4-39 5.06 Terneuzen 5.14 5.41 Hansweert 5.54 6.21 MAANDAG 20 JANUARI Walsoorden 6.04 6.31 Breskens 5.16 5.48 Terneuzen 5-51 6.23 Hansweert 6.31 7.03 De delegatie van het kabinet zal bestaan uit de ministers Veld- kamD, Andriessen, Witteveen, Biesheuvel en Bogaerts en de staatssecretaris dr. J. F. G. M. De Meijer, tan Sociale Zaken en V olksgezondheid In het algemeen, zo vernemen wij nader, zal de delegatie van het bestuur van de Stichting van de Arbeid worden gevormd door de voorzitters van de or ganisaties van werkgevers en van werknemers die in dit be. stuur zitting hebben. Aange nomen mag worden dat de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, eveneens deel zal uitmaken van de dele gatie. Het Verbond van Ne derlandse Werkgevers is niet vertegenwoordigd in het be stuur van de Stichting. In het recente verleden heeft de voor zitter van dit verbond ook het beraad over het mammoet akkoord in de Stichting bijge. woond. voor zou heel goed kunnen zijn dat in een dergelijke samenhang het voor de Fransen heel moei lijk zou zijn de toon aan te ge. ven. Bij intergouvernementeel overleg liggen de kansen daar voor beter. Het ongeluk is dat De Gaulle duideliik weet wat hij wil en dat ook duidelijk uiteenzet, maar dat de anderen overtuigd dat te gen de zin der Fransen de su pranationale structuur niet zon der meer tot stand kan komen niet met een even duidelijk tegenplan zijn gekomen. Teke nend hiervoor is bijvoorbee'd de rede van Luns in Straatsburg, waarin voorkeur voor een vage politieke unie wordt uiteenge sproken. Als men de vaagheid van iets moet aanprijzen als een der P'nlokkel'ike aspecten is het moeilijk een hoge dunk te krij. gen van het gebodene. Door hetgeen zo tussen neus en honen door In Pari's wordt gezegd, kan men opmaken da* De Gan'le van z>»n kant ook we' beseft dat hii een nol'tieke unie naar zon recent b'i zün deelge noten in de E. E. G. toch niet door het keelgat krHgt. Tenslot te heeft hii in ziin Fraus-Du'tse verdrag een soort begin ermee gemaakt en over het succes van dat akkoord kan hij moeip'k hoog opgeven. Partis geeft de indmk dat de Fransen wel be reid zün enige eoncess'es te ttoen aan degenen die bij de politieke unie niet te veel water willen doen in de supranationale of federalistische wijn. Een samenvoeging van de drie bestaande Europese gemeen schappen tot één groter uitvoe rend orgaan met Europese be. voegdheden schijnt het Elvsée niet meer in de weg te willen staan en ook met wat- grotere hevoegdheden van het Europese parlement zou De Gaulle dan wel akkoord willen gaan. Het liefst zag De Gaulle natuuriük de struefuur waarin Frankriik de hoofdrol kan spelen, maar het heeft er de schijn van d<*t h" nu ook bereid is een rolver deling te aanvaarden waarin h" een rol zal snelen die evenredig is aan Frankriiks grootte in de gemeenschap en dus toch een zeer voorname. Die bereidheid kan wellicht in gegeven zün door zün ervarin gen in de benerkte supranatio nale organisatie die we tot dus ver kennen, de E. E. G. Da arte hebben de Fransen tenslotte toch kans gezien aüe anderen van de planken te 6pelen. (Nadruk verboden.) (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 De zeven mijnwerkers, die se dert woensdag opgesloten zaten in de mijn „Erin" in Castrop. Rauxel in het Ruhr-gebied, zijn vrijdagochtend gered Zij waren ongedeerd. Zij zaten op een diep te van 600 meter toen zich een instorting voordeed. De redders hadden zich meter na meter een weg gehakt naar de opgesloten mijnwerkers. Toen de scheidingsmuur nog onge veer een meter dik was grepen de opgesloten mijnwerkers zelf PRINSES MARGRIET 21 JAAR Een recente opname van H. K. H. Prinses Margriet, d-'e zondag 19 januari a.s. haar 21e verjaardag hoopt te vieren. Foto Max Koot. naar hun houwelen en namen actief aan hun redding deel. Donderdagmiddag had het er even hachelijk uitgezien, toen de wanden van de schacht gingen kraken en scheuren. Het zicht werd de redders ontnomen door een grote stofwolk, maar de gang stortte niet in. Belgische mefaa?mdMS*rie duurt voort De pogingen om een einde te maken aan de stakingen in de Belgische metaalindustrie hebben geen succes gehad. In Oost- Vlaanderen is de staking vrijwel algemeen en bijna 13.000 arbei ders hebben daar het werk neer gelegd. De staking dreigt zich thans uit te breiden tot West- Vlaanderen, waar een actie is aankondigd voor 26 januari. Ook de staking in de chemi sche industrie in de omgeving van Gent duurt voort. Looneisen zijn de inzet van de stakingen. Tot dusverre zijn geen ongeregeldheden gemeld. (Adv.) KREDIETEN O PERSOONLIJKE LENINGEN O FINANCIERINGEN kunnen een oplossing zijn voor uw financiële proble men. Inlichtingen worden gaar ne verstrekt door de BANK Nieuwstraat 22 - Tel. 2310 President Abejd Keroeme, de leider van het nieuwe bewind op het eiland Zanzibar, heeft de betrekkingen met de Verenigde Staten verbroken terwijl alle Amerikanen op het eiland onder huisarrest staan. Voordat de Amerikaanse consul, Picard, met revolvers in de rug uit zijn hotel werd gehaald, voegde Karoeme hem toe: „U hebt zich in onze regeringszaken gemengd". Vier Amerikaanse verslaggevers staan in hun hotel onder bewaking. Zij zouden illegaal op het eiland zijn aangekomen en „verdraaide" berichten naar het buitenland hebben gezonden. ZON MAAN op onder op onder 18 8.40 17.01 10.48 21.00 19 8.39 17.03 11.09 22.25 20 8.38 17.04 11.29 23.42 21 8.37 17.06 11.49 22 8.35 17.08 12.09 1.01 Ongeveer 130 Britten zijn door schepen van de Britse marine van Zanzibar gehaald. Op het beurtenissen te stuiten." Volgens contingent Britse militairen om zonodig assistentie te verlenen. De Franse consul werd naar het po'itiebureau overgebracht om verhoord te worden. Intussen doorzocht men rijn woning. Tevoren had „veldmaar schalk" John Okello, een van de leiders van de opstand, op een perscon ferentie gezegd dat de gevechten thans zijn afgelopen. Er waren volgens hem ongeveer vierhon derd doden gevallen. De minis ters uit de vorige regering zullen zich voor een rechtbank moeten verantwoorden. Zanzibar blijft in het Gemenebest, aldus Okello. Het Amerikaanse dagblad New York Tribune schreef vrijdag dat de vooruitzichten met betrek king tot Zanzibar donker zijn en dat dit verergerd wordt door „de onmacht van de westelijke mo gendheden, voorat van Engeland, om de gevaarlijke loop der ge vers dat hij zijn huis niet mag het blad hebben de Britten zich danig in hun specerijeneiland vergist. Zij namen aan dat de sultan en de politieke partij die toen aan de macht was de ban den met het Gemenebest zouden verstevigen toen Zanzibar in de cember vorig jaar onafhankelijk heid kreeg. Het ziet er echter thans naar uit dat het eiland „op drift" is geraakt, „voortgestuwd door geheimzinnige machten". De communistische invloed is zichtbaar en de belangen van Peking liggen voor de hand, al dus de Tribune. Vrijdagochtend vertelde Picard via de telefoon aan verslagge vers dbt hij zijn huis niet mag ver'aten en dat er bewakers voor de deur staan. Hij mocht geen contact opnemen met de Amerikaanse ambassade in Dar- es-Salaam. Frederick Picard, zaakgelas tigde en consul van de Verenigde Staten op Zanzibar, is vrijgela ten. Hij is in Dar es Salaam (Tanganjika) aangekomen. Pi card is donderdag op Zanzibar aangehouden op beschuldiging zich met binnenlandse aange legenheden te hebben bemoeid. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, dat dit meedeelt, me'dt verder dat Pet- terson. derde secretaris van de Amerikaanse ambassade op Zanzibar, uit huisarrest is ont slagen. Hij blijft vrijwillig op het eiland. De 3.700 ton metende Belgische veerboot „Koning Albert", die tussen Dover en Oostende vaart, is donderdag bij Dover in aan varing gekomen met de Noorse tankboot „Prometheus". De ho ning Albert" met 100 passagiers aan boord, liep zoals op de foto te zien, zware schade op aan de voorsteven. Te Vereholansk In Noord - SlbcTië is in de nacht van donderdag op vriidag een temoeratuxr vi!>i 51 graden Celsius oik' nul gemeten, zo meldt radio.Moskon, De Franse regering heeft de Verenigde Staten er van in ken nis gesteld dat zij van plan is communistisch China te erken nen, zo is vrijdag uit doorgaans goedingelielite diplomatieke krin gen in Parijs vernomen. Er werden geen bijzonderheden meegedeeld, maar men neemt aan dat de volledige diploma tieke erkenning van communis tisch China niet direct zal wor. den bekendgemaakt. De erkenning zou worden voorafgegaan door stappen tot normalisering van de Frans- Chinese betrekkingen op cultu reel, technisch en commercieel gebied en doo- het zanden van een officiële Franse vertegen woordiger naar Peking alvorens de diplomatieke betrekkingen worden aangegaan. Verwacht wordt dat een groot deel van de persconferentie, die generaal De Gaulle op 31 januari houdt, gewfjd zal zijn aan de be trekkingen tussen Frankrijk en communistisch China. Volgens kringen uit de om geving van het presidentiële bu_ reau zal de persconferentie een psychologische voorbereiding op de erkenning van China zijn. De voormalige Franse pre mier Edgar Faure heeft vrijdag in een onderhoud met het radio station „Europa L" gezegd, dat Frankrijk het initiatief kan ne men om communistisch China te erkennen Faure 'zei voorstander te zijn van een volledige erkenning van China. Het gaat om de vraag of communistisch China bestaat of niet bestaat, zo zei hij. Als het niet bestond zou het geen han del drijven of cultuur hebben. Over de vriendschappelijke be trekkingen tussen generaal De Gaulle en maarschalk Tslang Kai Sjek zei Faure: „De internatio nale diplomatieke betrekkingen zijn niet afhankelijk van per soonlijke relaties. Er is een kwestie Formosa, maar geen kwestie-China", IVIede^ücMi^e bouwvakarbeider gearresteerd Niet één, maar twee mannen blijken schuldig te zijn aan de moord, die In de nacht van 10 op II januari werd gepleegd op de alleenwonende mej. T. Hendriks in Nijmegen. Een van de daders is donderdagavond te Nijmegen aangehouden. Het is de 25-jarige bouwvakarbeider A. W. uit Nij megen, die bekend heeft de moord de mejuffrouw T. Hen driks in de nacht van 10 op 11 jan. mede te hebben gepleegd. Voorlopig kunnen noch door de justitie, noch door de politie over de inhoud van de bekente nis en de persoon van de mede dader nadere inlichtingen wor den gedaan, zolang verdachte Van Os nog niet -is gearresteerd. Omtrent de arrestatie van de bouwvakarbeider vernemen wij nog, dat de man donderdagavond vrijwillig met een rechercheur is meegegaan naar het politiebu. reau te Niimegen om daar te worden verhoord over de aan slag. Geleideliik aan heeft W. daarbij toegegeven, gezamenlijk met de nog voortvluchtige Hans van Os in de woning van de be jaarde vrouw -e zijn binnenge drongen. W. is ingesloten in 'het hoofd bureau van politie. Hii zal maan dag worden voorgeleid voor de officier van justitie. Inmiddels heeft aan de Groesbeekse Dwars weg met hem de reconstructie plaatsgehad.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1