Televisie-eiland fata-morgana Nederlands spruitkoolzaad met sucees in Australië geteeld Visserijreders vragen om bindende regeling Wilde achtervolging eindigt met een juridisch proMeem DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 ALLEEN TUSSEN DEN HAAG EN HAARLEM GOEDE ONTVANGST MOGELIJK als P. T. T. de zender niet „wegblaast" EN GEEN KEUZE-MOGELIJKHEID Ingesleten Dwïtse mijnwerkers kunnen vandaag werden bevrijd AMERIKAANSE ZAAKGELASTIGDE OP ZANZIBAR GEARRESTEERD DE GESPANNEN BETREKKINGEN TUS SEN ETHIOPIë EN SOMALI DE TOESTAND IN MALEISIe Rechtszaken BANGER VOOR BRAND DAN VOOR KOGELS TWEE TAAR EN ZES MAANDEN GEëlST TEGEN ONEERLIJKE CHAUFFEUR HALF TAAR GEEIST WEGENS VALSHEID IN GESCHRIFTE TOT LEVENSLANG VEROORDEELDE BELG WEIGERT GEVANGENIS TE VERLATEN GECOMBINEERDE STRAF VOOR VERDUISTERING VAN DUIZENDEN GULDENS VRIJDAG 17 JANDART 1964 AUe optimistische berichtjes over het komende televisie-eiland ten spijt, kunnen wij vooralsnog in 99% van ons land de ontvangst van die reclame zender wel als een fata-morgana beschouwen. Er zijn enkele technische ge gevens bekend gemaakt over de voorbereidingen, die onze berekeningen van juni j.l. over het bereik van deze nieuwe watergeus nog als een veel te gun stige schatting bestempelen. Wij hadden n.l. aangenomen, dat men met een zendmast van zeker 100 meter zou werken, alhoewel dit een omvangrijke oppervlakte voor het ver ankeren van de tuigdraden vergt, en kwamen dan op een straal van 40 km voor een prima beeld en 50 km als het gaat om een draaglijke ontvangst. Met een ligplaats 6 mijl van Scheveningen zouden dan Den Haag, Rotterdam, Gouda, de Haarlemmermeer en Haarlem wel worden bestreken. Nu bekend is geworden, dat de mast slechts 80 meter hoog zal zijn, en de ligplaats tegenover Noordwijk, krimpt de straal belangrijk in en vallen Rotterdam en Gouda er al dadelijk buiten. Amsterdam, het nieuwe Waterweggebied en zelfs Woerden zullen van dit station geen stipje kunnen zien. Wat overblijft is een cirkelsegment waarin o.a. vallen Haarlem, de West- einder plassen, Alphen aan de Rijn, Delft en Monster, dus zo ongeveer Den Haag met de Bloembollenstreek. Voor dat pietepeuterige stukje van Zuid- Holland en hooguit 0,8 a 1 van Nederlands grondgebied moeten de recla meboodschappen straks kostbare seconden zendtijd kopen. Enkele dagbladen publiceerden deze week reeds uitvoerige pro gramma-overzichten en schreven over de ontspanning die de zen der zou bieden buiten de zend uren van Bussum. Dat schema toonde al aan, dat er zelfs voor die beperkte groep bevoorrech ten in het, hele kleine stukje van ons televisie-arme Westen nog geen keuzemogelijkheid wordt geschapen. Zij kunn&n niet over schakelen naar de „R. E. M." als Bussum I en straks Bussum II hen niet bevallen. Ze kunnen hoogstens wat langer kijken: an derhalf uur voor en een uurtje of iets meer na het officiële pro gramma en 's zondags tussen 12 en half twee n.m. De vraag dringt zich op, of voor die loze uurtjes, die gezien de aard van onze dag-indeling reeds een geringere kijkdicht heid hebben dan de zendtijd van de N. T. S., wel voldoende kapi taalkrachtige adverteerders zijn. De zendkosten liggen bij de te'e- visie al gauw op een 10.000 per uqr en als er een goede show of ander spektakelstuk met be kende artiesten op het scherm moet komen, is er al gauw een halve ton mee gemoeid. In vele landen waar reeds langer recla megelden v/orden gebruikt, be steedt men wel veel hogere be dragen. En de Reclame Exploi tatie Maatschappij wil juist' te- tere (duurdere) programma's presenteren dan Bussum. Een advertentiespot moet dan min stens ƒ1000 per seconde gaan kosten. FILMS EN TELE-RECORDINGS Onze voorspelling dat er geen studio komt voor levende beel den komt ook uit. Op het eiland van 17 bij 30 meter moeten hijs kranen, een helicopterveld en 'n gebouw voor de zenderinstalla ties komen en is geen plaats voor een grote studio met con- tró'ekamers, kleedruimten enz. Ook is het niet uitvoerbaar en kele malen per dag allerlei ar tiesten, grote decors, muziekin strumenten, regisseurs, camera- lieden en technici af en aan te voeren. Precies als bij Veronica zal de studio op het vasteland staan en zullen de programma's ingeblikt aan boord worden ge bracht. Dat inblikken is niet mogelijk met beeldbanden, want de instal latie daarvoor kost vele tonnen extra en is zo verschrikkelijk zwaar, dat er in Bussum geheel nieuwe funderingen voor moes ten komen toen de Ampex werd opgesteld. Blijft over de oude tele-recording met de vaak ge kritiseerde en vroeger zo be ruchte beeldkwaliteit. Voorlopig vermeldt het sche ma van de heer P. Brandei, de directeur van het televisie eiland, derhalve niet veel meer dan de titels van al'erlei speel films, avonturènseries, wild- westverhalen en „thrillers", waarvan onze officiële televisie er tegenwoordig ook al genoeg brengt: Robin Hood, Wilhelm Tell, The Saint (detective) enz. enz. Daarnaast komen de ge filmde shows aan bod, zoals die Van Ben Casey e.d. DAAR NOG WANKELER BASIS In Zweden is mevrouw Britt Wadner, eigenaresse van de Cheéta waarop zij de enige over- geb'even reclamescheepszender in de Scandinavische wateren (Radio Syd) exploiteert, bezig met de voorbereidingen van een commerciële televisiezender. Hiervoor heeft zij de San Pe- drito aangekocht, het door Ra dio Mercur tussen Denemarken en Zweden gebruikte schip voor deze beide landen elke verbin dingsmogelijkheid ermee afsne den. Mevrouw Wadner heeft in Amerika een zender op de kop voor het Europese aantal beeld- voor het Edropese aantal beeld- Vjnen. Onder de vlag van Hon duras zou dit Noormannenschip dan ligplaats in de Sont willen kiezen en elke avond drie uren gaan zenden, waarvan een half uur besteed wordt aan rec'ame. Zij hoopt, dat het beeld en het geluid kunnen worden opgevan gen in Denemarken en Zweden, maar ook hier legt de hoogte van de zendantenne beperkingen op. Vooral op een beweeglijk schip kan geen torenhoge mast verrijzen, daar het bootje dan topzwaar wordt en bij de eerste de beste golfslag kan kantelen. Blijft de mast echter te laag, dan wordt het bereik evenredig beperkter, theoretisch tot de ho rizon die uit de top waarneem baar is. En die ligt voor een scheepsmast niet ver weg De zehdtoren IJsselsteyn met zijn 350 meter hoogte heeft een bereik van 80 km, van de Utrechtse domtoren kan men op 110 m hoogte 40 km ver zien. De straalzenders Roosendaal en Loon op Zand zijn met hun hoog te van 80 meter boven het maai veld berekend voor een over brugging van 40 km en hebben nog het voordeel dat de gehe'e out-put van de zender gebundeld en gericht wordt. Wat kan een scheepsmastje van misschien 12 a 14 meter dan nog bei-eiken? WELK KANAAL? Daar komt, nog bij, dat de ont vangers een nieuwe zender niet op het scherm krijgen als de an tennes daar niet op gericht staan. Zelfs al zou de R. E. M. zonder toewijzing van een golf lengte gebruik gaan maken van een der kanalen 1 t/m 12 in band I, die op de oudste toestellen feeds aanwezig zijn, dan zullen de meeste belangstellenden in dat kleine kustgebied waar het signaal doorkomt, een tweede antenne moeten opstellen (aan schaffen). En in het randgebied van de ontvangst komt daar dan een hoge mast bij, gelijk wij ken nen hit het oosten en zuiden des lands voor de ontvangst van Duitse en Belgische zenders. We spreken er dan nog niet eens over, dat de P. T. T. het ge hele programma kan wegblazen door met onze officiële zendap paratuur op die kanalen te ex perimenteren in de zendtijd van de R. E. M. Kiest het televisie eiland echter een kanaal in band III of IV, dan kunnen de bezit ters van oude toestellen hele maal niets ontvangen, omdat deze daar nog niet op ingericht zijn en er vee'al ook niet meer voor verbouwd kunnen worden, tenzij tegen hoge kosten. Want voorzetapparaten passen alleen bij niet al te oude toestellen. En bij ontvangst in de ultra korte golven is in elk geval een spe ciale u.h.f.-antenne nodig. Neen, we zullen ons voorlopig maar bepalen tot de „zichtbare' zenders. UIT OF THUIS? Deze vrijdag schakelt de oos telijke he1 ft. van Nederland weer over op DuitsL 1 voor het vier de deel van de spannende serie met Tim Frazer „Het geval Sa linger". De eerste drie afleverin gen hebben al de nodige span ning in de huiskamers gebracht, terwijl Amsterdam ons meteen in eigen land terugbracht. In het westen moet men het met Bo nanza doen. Zaterdagavond AVRO-avond met Luipaard, Pin ky. Perky, Dick van Dyke en Rijk de Gooyer op schoot. Zon dag de dokter van de NCRV en Joan Sutherland, maandag als hoofdfilm Anna Karenina, dins dag het uurtje met Alfred Hitch cock en Rens van Dorth, woens dag o.a. inspecteur Leelerc en filmvenster, yooraf top of flop, donderdag een kort tonee'spel De buurman. ELLEN EECKHOFF. THEO EERDMANS WEER NAAR HUIS Donderdagochtend heeft Theo Eerdmans het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam verlaen, waar hij in 't begin van dit jaar is opge nomen, o: i te herstellen van de verwondingen, welke hij tijdens de jaarwisseling opliep. Foto: Met zijn das flink opge trokken langs het getroffen ge zicht nam hij afscheid van een verpleegster. De zeven mijnwerkers die ten gevolge van een instorting sinds woensdag op 600 meter diente in een steenkoolmijn bij de West- duitse plaats Castrop-Rauxel zit ten opgesloten, zullen, naar men verwacht, vandaag kunnen Wor den bevrijd. Hun toestand is uit stekend en zij verkeren niet in gevaar. Zij kunnen van levens middelen worden voorzien. Op Schiphol is donderdagmid dag een partij spruitkoolzaad aangekomen, wélk zaad in Aus tralië uit Nederlands stamzaad is geteeld. Na de abnormaal strenge win ter van 1953 bleken de voor zaadteelt bestemde widen sprult- kool voor de oogst 1963 in alle Europese landen te zijn verloren gegaan. Europa zou het in het voor jaar 1964 wat spruitjes betreft, dus moeten stellen met overge bleven zaad van oogst 1962, overjarig zaad, waarvan de be schikbare hoeveelheid schaars was. Want spruitkool is een tweejarig gewas, dat in het jaar van zaaien alleen spruitjes voortbrengt. Pas als de spruit- koolstronken na de winter weer zijn uitgelopen, wordt het gewas generatief, d.w.z. kan er zaad van worden gewonnen. Een bekende Nederlandse teler van groentezaden (de heer Jos Huizer te Rijsoord bij. Baren - drecht) nam echter het initiatief om in overleg met het instituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen te Wageningen een oplossing voor dit prob'eem te zoeken. Door de teelt van spruitkoolzaad te verplaatsen ergens naar het zuidelijk half rond, moest het mogelijk zijn, het zaad nog tijdig voor de uit- zaai-1964 in ons land ter be schikking te hebben. Met de medewerking van het ministerie van Landbouw, de Ne derlandse ambassade te Canber ra en van Australische autoritei ten werd dit gebied in Australië gevonden. Er werd bereikt, dat 92 uur na het eerste contact hierover een hoeveelheid stam zaad van het gewenste ras kon worden afgeleverd op het be drijf van een vooraanstaande Australische zaadteler. De plan ten werden uitgep'ant op een goed geïsoleerd veld, dat tijdens de groei zorgvuldig werd gecon- De redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij heeft gis termiddag officieel bekend ge maakt dat zij het college van HASJIS De Haarlemse rechtbank heeft de 23-jarige vertegenwoordiger H. ten S. uit Haarlem wegens overtreding van de opiumwet veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie een ge vangenisstraf van 6 maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. Naar aanleiding van klachten over feestjes deed de politie in de zomer een inval ten huize van verdachte en zij vond een zakje met 110 gram hasjis. Verdachte deelde mee dat hij niet wist strafbaar te zijn. Hij had de hoeveelheid verdovende middelen in bewaring van een kennis, die het in Israël had ge kocht. rijksbemiddelaars zal vragen, datgene wat zij omtrent lonen en arbeidsvoorwaarden is over eengekomen met de erkende vak organisaties in een bindende be schikking vast te leggen. De redersvereniging hoopt dat op deze wijze een eind kan worden gemaakt aan de visserijstaking te Scheveningen. In een bijeenkomst, waai-be stuursleden van de redersver eniging voor de Nederlandse zeevisserij en van de erkende vakbonden mededelingen deden aan de pers, vertelde de heer De Boon, van vele Scheveningse vis sers vernomen te hebben dat. zij het met de door de erkende bon den gestelde en door de reders aanvaarde eisen eigenlijk wel eens waren. Maar de beslissing tot staken is zijns inziens geno men onder een geestelijke dwang, die nu met terreur gehandhaafd wordt. Het is volgens hem voor gekomen, dat posters de huizen van werkwilligen bewaakten, hun vrouwen en kinderen mochten niet naar buiten, leveranciers niet naar binnen. Vrouw en kinderen van een van zee teruggekeerde visser kre gen ook te horen dat zij het huis niet meer uit mochten en de man het huis niet meer in. Een werk willige, die honderden posters voor zijn deur vond en van plan was politiebegeleiding te vragen om naar de haven, vanwaar hij moest uitvaren, te kunnen rei zen, zag daarvan af toen hem werd meegedeeld dat zijn vrouw en kinderen het „zwaar te ver duren" zouden krijgen. De heer De Boon zei, niet te begrijpen, dat de politie in deze gevallen zelf niet het initiatief neemt. Op de vraag, wat de er kende bonden eraan doen ant woordde hij, dat het niet de taak van deze bonden is, de orde in Scheveningen te handhaven. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdagavond bekendgemaakt bericht ontvangen te hebben dat de Amerikaanse zaakgelastigde en een Amerikaanss functionaris op Zanzibar zijn gearresteerd. troleerd, zodat ook de soort echtheid volledig is gewaar borgd, terwijl groei, bloei en oogst van het zaad naar wens verliepen. Het nieuw gewonnen zaad is thans aangekomen binnen elf maanden nadat met het zoeken naar een oplossing was begon nen. Hierdoor is een oogstsei- zoen gewonnen en kan in het ergste tekort aan spruitkoolzaad worden voorzien. Het succes van dit wetenschap pelijke experiment is vooral te danken aan de uitstekende sa menwerking van alle betrokken Austra'ische en Nederlandse in stanties. Het Ethiopische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat bij een militaire actie tegen Somalische „bandie ten" er 43 werden gedood en vele anderen gewond. Tot deze actie werd overgegaan, nadat de So- maliërs op de 12de dezer op Ethiopisch gebied een politiecon- vooi hadden aangevallen en 15 Ethiopiërs hadden gedood. Voorts verklaarde het minis terie, dat sinds dinsdag j.L So malische vliegtuigen driemaal het Ethiopische luchtruim heb ben geschonden. Bij voortduren hiervan zal tot tegenactie wor den overgegaan, aldus het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Addis Abeba verder. Ook werd op 14 dezer bij El- koran een grenspost door Soma- liërs aangevallen, doch deze wer den met verliezen teruggeslagen. Het ministerie beschuldigt de regering van Somali ervan de bandieten aan te moedigen en haar campagne van „bloedver gieten en roverij" voort te zet ten. Ethiopië zal echter geen duimbreed wijken en Somali zal de verantwoordelijkheid dragen voor elk bloedvergieten, dat uit. de maatregelen om aan de aan vallen een einde te maken, zou kunnen voortvloeien. Het ministerie van Buitenland se Zaken deed deze mededelin gen terwijl militaire deskundigen van Ethiopië en Kenia zich be raadden over gezamenlijke maat regelen tegen de grenssehenders uit Somali. De Australische regering is van mening dat er geen directe noodzaak bestaat voor verdere Australische militaire bijstand aan Maleisië, zo heeft premier sir Robert Ménzies vrijdag ge zegd. De Maleisische en Britse auto riteiten delen deze mening, zó zei hij in een verklaring. De Australische regering heeft het Indonesië duidelijk gemaakt, dat zij vriendschappelijke be trekkingen met Indonesië wenst, maar zij is vastbesloten de poli tieke en territoriale integriteit van Maleisië te handhaven, zo zei sir Robert. Australië hoopt dat president Soekarno door zijn gesprek met de Amerikaanse mi nister van Justitie, Robert Ken nedy, 'n duidelijker begrip krijgt van de „ernst waarmee de Ver. Staten en hun bondgenoten de huidige ontwikkelingen aan de grenzen op Borneo gadeslaan"» „U bent een soort heldenfiguur, die met een zekere zelfverachting een wilde autorit voortzet, die zelfs een zware jongen niet zou nadoen", zei de Amsterdamse rechtbankpresident mr. Romke de Waard donderdagmiddag tegen de 22-jarige stuurman op de Rijnvaart M. K. uit Weesper- karspel, die in de nacht van 10 november j.l. na een wilde ach tervolging door de binnenstad van Amsterdam pas op de grens van Diemen en Weesp zijn auto tot stilstand bracht. „Omdat hij banger was voor brand dan voor kogels", meende mr. De Waard, die eraan her innerde dat de achtervolgende politiemannen maar liefst zes kogels op de, met een snelheid van 80120 km rijdende auto van K. hebben afgevuurd. Een paar gingen er rakelings langs 't hoofd van de stuurman, die zich daar van uit angst voor ontdeking van zijn offer aan Bacchus niets had aangetrokken. Toen een stuk poetskatoen in zijn auto in brand was geraakt, stopte hij evenwel en gaf zich aan de politiemannen over. De hermandads meenden met een zware misdadiger te maken te hebben. Ze waren echt ontnuchterd toen ze begrepen dat de jongeman al leen door de drank in paniek was geraakt. De rechtbank werd bij de be handeling van de .e zaak evenwel geconfronteerd met een juridisch probleem. „Het is toch wel won derlijk dat iemand, die met zo'n snelheid (op het laatste 120 km) door Amsterdam koerst, niet in staat zou zijn zijn auto naar be horen te besturen vond de recht bankpresident. Primair was de stuurman het dronken autorijden ten laste ge legd en daarnaast nog eens over schrijding van de maximum snelheid. De beide politieagenten getuigden dat aan het rijden van de stuurman niet te zien was dat hij dronken was. Dat hadden ze oas later geconstateerd. „Wij slingerden in ons Volkswagentje meer dan die jongen", zei èèn van de agenten. De wilde achtervolging begon op het Muntplein en werd met wisselende snelheden via het Weteringscircuit, de Stadhouders kade, Van Woüstraat, Amsteldijk, Berlagebrug en Gooiseweg voort gezet tot de grens van Diemen en Weesp. De politiemannen wa ren de achtervolging begonnen nadat ze een gillende vrouw uit de auto van K. hadden zien stap pen. Het bleek achteraf een orostituee te zijn, die niets voel de voor het door K. voorgestelde avontuurtje. De politiemannen meenden evenwel met een auto dief te doen te hebben. De officier van justitie mr. J. J. Abspoel vorderde wegens dronken autorijden een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken, 100 boete en drie jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Hij vond deze „zaak van de op hol geslagen stuurman" een vreemd geval. De rechtbank president sprak zelfs over een uniek voorval in de geshiedenis van de Amsterdamse rechtbank. De officier van justitie vond dat onder het „niet in staat zijn naar behoren een auto te bestu ren" ook dient te worden ver staan het niet behoorlijk reage ren op bepaalde verkeerssitua ties (stoplichten e.d.) en om het hoofd vliegende kogels. Overi gens geloofde de officier, dat K. na de zes glaasjes bier wel in staat was zijn auto te besturen, maar later door de gevolgde emoties niet meer. Subsidiair eiste de officier we gens het rijden, met een te hoge snelheid 100 boete en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid indien de rechtbank de verdach te wegens het dronken autorijden mocht vrijspreken. „Ik verdien het" waren de laatste woorden van de verdach te, die geen raadsman had. De rechtbank zal op 30 januari vonnis wijzen. De officier van justitie bjj de Haagse rechtbank mr. J. H. Maan deed gistermorgen in zijn requi- sitor tegen een 36-jarige chauf feur W. S. L., die terecht stond wegens diefstal van ƒ34.700, uit postzakken van het agent schap der P. T.T. in de Bijen korf te Den Haag, een felle aan val op de z.i. nonchalante wijze waarop de P. T. T. met geldver- voer omspringt. Tegen de chauf feur eiste de officier twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De zaak werd bijzonder ge ruchtmakend, doordat aanvan kelijk een ambtenaar van het P. T. T.-agentschap de heer M. werd gearresteerd op vermoeden de diefstal te hebben gepleegd. Toen na vijf weken bleek, dat de chauffeur zich aan de diefstal had schuldig gemaakt, werd de ambtenaar op vrije voeten ge steld. Hij bevond zich gistermor gen als toehoorder op de publie ke tribune. De diefstal vond plaats in de avond van 1 februari van het vorig jaar. Zoals gewoonlijk wer den de postzakken van hét post agentschap gehaald door de chauffeur. Voor het vervoer be stond een overeenkomst tussen een particuliere onderneming, bij wie de chauffeur in dienst was, en de P. T. T. Tevoren had ie chauffeur aan enkele kanto ren postzakken afgehaald. Iri zijn auto bevonden uiteindelijk zich ondermeer drie zakken met aangetekende stukken, zgn. rode zakken. In de Wagenstraat stopte de chauffeur en ging in de laad ruimte van zijn auto, het stukje werk verrichten, dat later aan leiding werd tot de onjuiste ar restatie. Om de kop van de postzak was stijf een touwtje gebonden, waaraan een label en een lak- stempel. Door bijrekken van het touw, zag de chauffeur kans het touw, zonder beschadiging van de lak, van de zak te halen. In de zak bevond zich een pakje waarin genoemd bedrag aan geld, „Ik schrok er zelf van", aldus zei verdachte gistermorgen", het was meer dan ik nodig had. De helft ervan was genoeg geweest". Hij deed het touw weer om de zak doch verzuimde een advies, dat bij de in de zak aanwezige goederen behoorde erin te slui ten. Zo leverde hij de zakken al aan het P. T. T.-kantoor bij het station te Den Haag. Volgens verdachte hield hij zich de nacht daarop bezig met het tellen van het geld. Hij zou toen ongeveer 18.000 in een orandende kachel hebben ge gooid. „U weet dat de politie hieraan twijfelt, men gooit niet zo ge makkelijk bankbiljetten in de kachel", aldus de president „Ik was radeloos, ik verwacht te ieder ogenblik de politie", al dus de verdachte. De president: „Waarom ging u niet naar de politie, toen u vernam dat de heer M ten on rechte was gearresteerd". Ver dachte: „Ik ben enkele malen op weg geweest om me aan te melden, maar dan vond ik het weer zo erg voor mijn vrouw en kinderen. Bovendien, hij was toch onschuldig. Het spijt me erg dat het gebeurd is, en als de heer M. in de zaal is, dan vraag ik hem wel vergiffenis, want ik mocht hem graag. Ik heb uit de hele geschiedenis een maag kwaal overgehouden." De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft te gen de 55-jari2e J. H. L. uit Santpoort, vroeger directeur van het bijkantoor IJmuiden van de Tvventsche Bank, donderdagmid dag wegens valsheid in geschrif te een gevangenisstraf van zes maanden geëist. Van 1930 tot april van het vo rig jaar was verdachte als di recteur werkzaam geweest in IJmuiden. Hij stond goed aange schreven. In 1955 kwam J. H. L. in contact met een 44-jarige eigenaar van een las- en con structiewerkplaats uit IJmuiden, die een krediet van ƒ25.000 vroeg voor uitbreiding van rijn bedrijf. In de instructie van de bankdirecteur stond destijds, dat hij geen hoge kredieten mocht verstrekken buiten voorkennis van het rayonbestuur. Toch ging hij nadat hij eerst 25.000 uit eigen middelen had verstrekt door met het gevers van kredie ten. Het geld kwam evenwel niet terug, omdat de zaken van de ontvanger der gelden niet flo reerden. Als er aan het einde van het jaar controle was, zorgde een relatie van de eigenaar van de laswerkplaats ervoor, dat er een cheque en contanten op de bank aanwezig waren, waardoor het verstrekken van de kredieten niet aan het licht kwam. Ook werden valse boekingen gedaan door bedragen der kredietnemers te verhogen. Tot april 1963 was het bedrag ten nadele van de Twentsche Bank gestegen tot 324.000, waarbij de 25.000 van verdachte kwamen. Verdachte was vorig jaar vrij gesproken van verduistering van ƒ324.000 en onts'agen van rechtsvervolging wegens vals heid in geschrifte, omdat de dag vaarding niet klopte. De raadsman, mr. E. H. van Wijk, concludeerde ook nu tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 30 januari. Een tot levenslange dwangar beid veroordeelde Belg weigert de gevangenis in Leuven té ver laten totdat zijn onschuld wordt erkend. De thans 40-jarige Leon Van Huffel werd in 1948 veroordeeld na door een jury schuldig te zijn bevonden aan moord op zijn va der. Na zestien jaar in de gevan genis te hebben doorgebracht werd de vorige week zijn invrij- heidsstelling bevolen. Van Huf fel deelde de gevangenisdirecteur echter mede, dat hij eerst zijn onsehuid erkend wil zien. „Ik heb nooit een vlieg kwaad ge daan en zeker mijn vader niet. vermoord." De veroordeelde werd na de dood van zijn vader met zijn moeder, zuster en {Jroer in 1947 gearresteerd. Zijn familie werd vrijgelaten nadat Leon een be kentenis had afgelegd. Inmiddels is een nieuw onder zoek ingesteld naar de omstan digheden, waaronder de vader van Leon van Huffel is omgeko men, op basis waarvan waar schijnlijk een herziening van het proces zal worden gevraagd. De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend de 48-jarige ex-administateur van de Neder landse stichting consultatiebu reaus voor huwelijks- en ge slachteleven der Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming J. C. S. uit de hoofdstad wegens meermalen gepleegde verduistering in dienstbetrekking van vele dui zenden guldens. Conform de eis tot 12 maanden waarvan 3 voor waardelijk en aftrek van het voorarrest. De man, die beheer der was van het bureau in Am sterdam, had bekend in de af gelopen tien jaar de verduiste ringen te hebben gepleegd, vol gens zijn eigen opgave was hef) een totaal bedrag tussen de 35.000 en 40.000 gulden geweest. Er was een bedrag van ruim 77,000 gulden ten laste gelegcl. Huwelijksmoeilijkheden waren de oorzaak geweest dat hij be gonnen was eelden uit de kas te nemen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5