20 809 fcoBwvikirteetiiers trotseren de vorst Minister Bot luhmrdt o? vragen van fraetieSeaEers over ,Zo is het Inflatie schept spaarproblemen Grariigse «versiteit plaatste liijeeaeaenier bij Philips Eindhoven ERIC DE NOORMAN - DE EERLOZE KRIJG Demonstratie voor paSels vasi Chiarï Ësrs Panama Nederlander stak in België ziim auto in brand ROKERS OMBER HYPNOSE De slachtoffers der waüerdelièkheden in West-Bengalen Pagfna 3 DE DAG NA DE BRAND Een beetje verloren staan deze leerlingen van de Amsterdamse school aan de Jac. van Maerlant- s tra at te kijken naar de trieste puinhoop, die eens hun school was. In Panama hebben woensdag avond 2000 studenten voor het pa'eis van president Chiari ge demonstreerd. De president verzekerde h"n dat de Panamese regering br haar besluit zal bliiven om de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten niet te her stellen, zolang de Amerikaanse regering niet bereid is te onder handelen over een nieuw ver drag betreffende het Panama kanaal. Zoals reeds gemeld vergaarde een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken woensdagavond dat de Verenigde Staten zich niet hadden verbonden onnieuw te onderhandelen over het verdrag en dat hij zich het recht dit te weigeren voorbehouden. G^NFRat.tü synode OWR TDT.EVTSIE- UITZENDING Het Moderamen van de Gene rale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft opnieuw een schrij ven gezonden aan de V.A.R.A., waarin het zegt met belangstel ling het resultaat van het beraad in de vergadering van 't hoofd bestuur van de V.A.R.A. tege moet te zien. Voorts wijst het erop, dat het Moderamen, toen het zich naar aanleiding van de gewraakte t.v.-uitzending tot de V.A.R.A. richtte, moeilijk kon voorzien dat zich de actie tegen deze vereniging zou ontwikkelen die thans aan de gang is. „Het Moderamen gevoelde de behoef te U mede te delen, van mening te zijn dat deze actie de aan dacht aftrekt van de zaak waar om het eigenlijk gaat en de si tuatie wel bijzonder vertroebelt. Het Moderamen wil zich van deze hetze dan ook nadrukkelijk dis tantiëren", aldus de brief. Er wordt deze winter voor bet eerst sedert 1956 door het ge hele land weer een serieuze proef genomen om het werk in de bouwvakken ook bij vorst door gang te doen vinden. De Stichting Verletbestrijdin'- Bouwnijverheid heeft de be schikking gekregen over een be drag van meer dan tiere miljoe- gulden voor het toekennen va' doorwerktoeslagen aan aannr mers, die op hun werken de ver eiste maatregelen treffen. Hr rijk heeft voor deze exnerimen ten zeven miljoen gulden gere serveerd: de resterende drie mil joen koirvn uit de risicofondsei voor het bouwbedrijf. Op meer dan 600 bouwproiec ten verspreid over het gehèk land wordt sedert begin de cember, toen de vorst enige om vang ging krijgen, doorgewerkt Ongeveer 300 van deze projecten hebben betrekking op de wo ningbouw, waarvoor ruim zeven miljoen gu'den aan doorwerk toeslagen wordt toegekend. De overige drie miljoen gulden aan doorwerktoeslagen wordt toege kend. De overige drie miljoen gulden gaan deze winter naar andere bouwprojecten zoals scholen, kantoren, enz. Naar ruwe schatting zijn on geveer 20.000 bouwvakarbeiders betrokken bij deze proefnemin gen, die voor hen de plezierige bijkomstigheid hebben, dat zii aan het einde van de week met het volle loon naar huis gaan inplaats van de ongeveer tach tig gulden, die ze bij vorstverlet uPcpkeerd krijgen. Vo'gens de Stichting Verlet- bestriiding Bouwnijverheid zijn de sedert 1956 genomen proeven om in de winter door te b'iiven werken min of meer mislukt. Ook de tot 1962—1963 betrekke lijk zachte winters vormden geen stimulans, om 'die proeven op werkelijk grote schaal aan te pakken. Het vorstverlet beliep 's win ters een kleine vier weken, maar door de afgelopen zeer strenge De minister van Onderwin Kunsten en Wetenschappen heeft in antwoord op schriftelijke vra gen van de fractieleiders van de vier regeringspartijen In de Tweede Kamer laten wéten daf hij niet gerechtigd was onmid- delliik in te grijpen in de tv-uit- zending „Zo is het...." van 4 ■januari. De minister zegt in zijr antwoord dat rekening dient te worden gehouden met artikel P van het televisiebesluit 1956, da< bepaald dat de controle op de inhoud der programma's repres sief is. winter is dit aantal verletdagen gestegen tot een gemiddelde van meer dan een maand. Omdat dit aantal ongeveer een-tiende van de totaal beschik bare jaarlijkse werktijd uit maakt, acht men het a'leszinr de moeite waard het enige jare' geleden bijna geruisloos stooge -ette experiment.weer voort tr zetten. De afgelopen weken zijn op ?r irocent van alle bouwwerken i' Tederland daarom de heteluch' •anonnen in stelling gebrach' gn grote zeilen over de bouw -tellingen getrokken en zijn hir -n daar zelfs gigantische tente' -ebouwd, die de bouwwerken ir 'im geheel omgeven. Een in he >og springend voorbeeld kan me' •chuin tegenover het Leidse sta 5on aantreffen, waar een aa' iemer een overkapping van 2r iij 63 meter heeft laten -aanbren- gen, die geheel met lic.htdoor 'atende nlastic golfplaten is af "edekt. Elders, zoals bijvoorbee1'' -li de bouw van het groot-audi "■orium van de technische hoge school ln Delft, wordt met plas lie folie op latwerk gewerkt en oo vele plaatsen wordt beton ge stort, die tevoren op èen tempe ratuur van pim. 20 graden is ver warmd. Zand en grint worden voorverwarmd met stoom. Officieel gelden de getroffen maatregelen voor een tempera tuur beneden het vriespunt over dag en niet meer dan vijf graden vorst 's nachts, maar de bouw vakkers en vanzelfsprekend ook de aannemers zijn zó laaiend enthousiast met h:t ex periment, dat zij ook bij lagere temperaturen zo lang mogeMjk door willen blijven werken. Verwacht wordt dat de veel heid van proeven, die deze win ter met doorwerken in de bouw nijverheid wordt genomen, zal resulteren in een aantal aanbe velingen van de Stichting Ver- Pbestrijding, die in de komende vinters een toenemend aantal Tederlandse bouwvakkers de orst zal doen trotseren. (Van onze sociaal-economische medewerker) DE loonsverhogingen per 1 januari en de daar uit voortgesproten prijsverhogingen hebben op nieuw de waarde van ons geld doen dalen. Het is duidelijk dat de westelijke regeringen de hand having van de activiteit van het economisch le ven afkopen met inflatie, die de welvaartsverhou dingen overal in de wereld scheef trekt in die zin, dat het vooral de kleine spaarders, de kleine be zitters en de pensioentrekkers zijn, die het kind van deze rekening worden. Men mag die ver waarloosde groepen beslist niet „vergeten" noe men, omdat bij herhaling is gewezen op hun aan wezigheid. Beter kan men ze aanduiden met de moedwillig gedupeerden of de economisch weer lozen. VLUCHT IN GOEDEREN ZOLANG het inflatiespook de vrije wereld in haar demonische schijngloed gevangen houdt, zul len spaarders worden opgejaagd om uit de contanten in de goe deren te vluchten. Aan deze vlucht vallen de recente zeer ernstige prijsstijgingen van on roerende goederen te wijten. Aan deze vlucht danken wij even zeer het behoud van het koers- peil op de Amsterdamse beurs, dat zeker onder de druk van de gestegen loonkosten zou zijn ge daald. Deze daling wordt door tegendruk van nieuwe kopers op de aandelenmarkt tegenge houden. Wij beleven een tijdperk waar- ■n vaststaande economische waarheden verkleuren in hun 'egendeel.Nemen wij de pro- luktie als voorbeeld, dan leren nze klassieke stellingen dat 'rotere produktie de welvaart verhoogt. Deze oude waarheid De rijksuniversiteit in Gronin gen heeft bij de N. V. Philips in lindhoven een isochrone cyclo- ron besteld, een aankoop, waar mee ettelijke miljoenen guldens gemoeid zijn. Hoewel men zich bij de univer- -iteit in Groningen in vaagheden hult rond het juiste bedrag, mas langenomen worden, dat de bouw van een voor deze cyclo tron benodigde bunker met twee meter dikke betonmuren, een versnellerinstituut alsmede de vervaardiging van deze cyclotron zelf, een bedrag zal vergen dat tussen de vijftien en twintig mil joen gulden ligt. Het za' ook de grootste cyclotron zijn die Phi- Dps ooit bouwde. Overigens zou een onmiddellijk ingrijpen in een programma-on derdeel dat slechts een duur van enkele minuten heeft, feitelijk onmogelijk zijn, zo stelt de mi nister vast. Minister Bot is het met vier fractieleiders eens dat de uitzen ding voor een groot deel van onze bevolking „ernstige aanstoot" heeft gegeven, „gezien het feit dat daarin teksten uit de Heilige Schirft zijn gehanteerd op zoda nige wijze, dat dit door zeer velen als spot met wat hun heilig is, moet zijn ervaren". De minister merkt hierbij op dat hij zich vol ledig distancieert van oneven wichtige en ongepaste uitingen terzake. WERD BRAND IN SCHOI F.NCOMPLEX TE AMSTERDAM AANGESTOKEN? De recherche van het bureau Lodewijk van Deysselstraat ste't èen dien gaand onderzoek in naar de brand, die woensdagavond ge woed heeft in de prof. Vening Meineszschool in de Amster damse tuinstad Slotermeer. Er wordt ernstig rekening gehou den met de mogelijkheid van brandstichting. De minister heeft zijn brief aan de V.A.R.A. als bijlage bij het antwoord op de vragen van de fractieleiders gevoegd. De minis ter zegt dat uit de brief moge blijken dat hij het hoofdbestuur van de V.A.R.A. duidelijk heeft te kennen gegeven, dat en waar om hij het ernstig betreurt, dat bij de V.A.R.A. als verantwoor delijk zendgemachtigde een der gelijke uitzending heeft kunnen plaats vinden. De schriftelijke vragen werden op 5 januari ingezonden. De vra genstellers waren: Drs W. K. N. Schmelzer (K.V.P.), mr. W. J. Geertsema (V.V.D.), J. Smallen- broek (A.R.P) en mr. Beernink (C.H.U.) De bekentenis van een 23- jarige Haagse handelaar in oude munten heeft woensdag een einde gemaakt aan een raadsel achtige kwestie nabij de Belgi sche plaats Tongeren. Daar werd de vorige wèek op een ver laten landweg een uitgebrand autowrak aangetroffen met Ne derlandse nummerplaat. In het wrak werden enkele oude mun ten gevonden. De eigenaar, L. W., heeft na een langdurige ondervraging door de Belgische rijkswacht toegegeven, dat hij de auto in brand had gestoken. De wagen was voor 3000 gulden en zijn muntenvoorraad voor 15.000 gul den verzekerd. Hij had in Brussel aangifte bij de politie gedaan, dat zijn auto was gestolen. De rijkswacht had echter achterdocht gekregen, toen het een week duurde voor dat hij naar Tongeren kwam om raag het wrak te komen kijken. In een onderhoud met het A. N. P. heeft de hoogleraar-direc teur van het fysisch laboratori um van de Groningse universi teit. prof. dr. H. Brinkman, mee gedeeld, dat al vijf jaar lang ge werkt is aan de plannen voor de cyclotron, waardoor een brede ontplooiing van het kern-fysisch onderzoekingswerk aan deze uni versiteit mogelijk wordt ge maakt. Met dit nieuwe type cy clotron kunnen zowel de licht ste a'sook de zwaardere atoom kernen worden versneld. De Deense radio zal vrijdag avond een programma van drie kwartier uitzenden voor onma tig rokende luisteraars. Door middel van hypnose wil men de rokers van hun verslaving af helpen. Deze uitzending, waar schijnlijk de eerste in zijn soort in de geschiedenis, volgt op een programma van woensdagavond waarin radioverslaggever Geor ge Kringelbach in de studio on der hypnose werd gebracht en onder druk gezet om het roken op te geven. In het programma van vrijdag zal een hypnotiseur de luis teraars via de radio onder lichte hypnose trachten te brengen en hen een afkeer van tabak trach ten te bezorgen. De hypnotiseur Poul Kofod zei woensdagavond tegen Kringel bach, toen deze onder hypnose werd gebracht, dat .hem de lust tot roken zou vergaan in zijn slaap. Aan het eind van de uit zending bleek dat inderdaad het geval te zijn, hoewel -afgewacht moet worden of dit van lange duur is. Kofod zei later, dat deze lichte behandeling in tachtig procent van de gevallen succes oplevert, maar dat vaak twee of drie behandelingen noodzakelijk zijn. Verdere behandelingen zou den telefonisch kunnen worden gegeven, zo zei hij. staat in onze dagen op losse schroeven. Nemen wij de con sumptie als voorbeeld dan leer den onze vaders dat het verbruik tot op zekere hoogte beperkt moet worden om besparingen mogelijk te maken. Arme spaarders, zij worden door de verbruikers gehoond, vooral degenen die op lange ter mijn in contanten hebben ge spaard. Aan waarde ontvangen •ij slechts een fractie terug van hetgeen zij voorheen eens ge stort. hebben. EEN KWART VAN DE WAARDE DE besparingen uit 1938 in guldens zijn nu in levensonder houd nog maar ruim 25 °/o waard van hun oorspronkelijke koop kracht. Voor de staat betekent dit dat zij van in 1938 aangegane schulden slechts in waarde behoeft terug te betalen. Hier mee wordt de vaderlandsliefde beloond van hen, die de staat op hun woord geloven. In vroegere theorieën werd aan kleine spaarders aanbevolen hun gelden niet te beleggen in schommelende waarden. Zij moesten immers ten allen tijde weer over hun besparingen kun nen beschikken. Stel dat het mo ment van beschikken een waar dedaling aanwees van het in be legging genomen materiaal, dan zou men verliezen. In het alge meen heette het dat kleine spaarders zich niet op het risico dragende pad mochten begeven. Het is te hopen dat niet allen zich aan de fraaie adviezen van de geleerden hebben gestoord. KOERSEN EN KOSTEN IN onze tijd zij wij blijkbaar zover dat het risico van geld sparen minstens zo groot is als het risico van bijvoorbeeld aan delen verzamelen. Wij moeten niet denken dat de waarde van aandelen altijd stabiel is. De waardering van effecten verloopt zelfs wel eens tegengesteld aan het verloop van de kosten van levensonderhoud. Tussen 1947 en 1952 zijn de aandelenkoersen om laag gegaan en de kosten van le vensonderhoud voortdurend ge stegen. Hier hebben wij dan de koersgang van alle aandelen als totaliteit op het oog. Bezien wij de prijs van elk aandeel afzonderlijk dan is het prijsverloop nog veel grilliger. Elke bedrijfstak verwerkt im mers zijn ups en downs, die niet parrallel lopen met het algemeen koersverloop. Binnen de bedrijfs tak volgt elk bedrijf zijn eigen weg, die niet altijd over rozen gaat. Misrekeningen bij de pro duktie en inkoop, directeursbe noemingen, winstinhoudingen en kapitaalsuitbreidingen, al deze factoren oefenen hun invloed uit op de markt, waar kopers en verkopers hun oor te luiste ren leggen. MINDER RISICO DE laatste jaren hebben grote beleggingsmaatschappijen het risico van de afzonderlijke n.v.'s opgevangen. Zij kopen grote hoeveelheden aandelen van een grote verscheidenheid aan maat schappijen, die eerst door des kundigen worden doorgelicht met behulp van jaarstukken en andere gegevens. Op hun beurt geven de beleg gingsmaatschappijen weer parti cipaties uit. Bezit men zo'n par ticipatie dan is het aandelenrisi- co beperkt. Dit soort deelnemin gen zijn dus het minst risicodra gend en dus naai- verhouding het meest geschikt voor beleg gers- van kleine vermogens. Die leschiktheid neemt nog toe wan neer spaarbanken met dit soort 'ondsen samenwerken, waardoor het mogelijk wordt fiscale voor delen te verkrijgen. Ondanks alle pogingen om de zedigheid van belegging in aan- Jelen te vergroten kunnen er al tijd onverwachte, bijvoorbeeld lolitieke, gebeurtenissen plaats grijpen, die een enorme waarde- laling veroorzaken. Daar moet men tegen kunnen, want er zijn ook onverwachte meevallers. VERDEELD RISICO PER saldo blijft het gewenst voor eigen onverwachte geldbe hoefte toch over een bepaald be drag aan spaarbankgeld de be schikking te houden. Ook zal men bij uitbreiding van zijn be sparingen niet al zijn eieren on der de aandelenkip moeten leg gen. Een deel kan bijvoorbeeld worden aangewend voor verze keringen, waarbij ook al gedacht kan worden aan groeisystemen, een index-benadering of aan een assurantie op basis van aande- ienfracties. Ook komt een be legging in eigen huis steeds in aanmerking, waarbij echter goed inzicht moet worden verkregen in de werkelijke waarde. De jongste inzet van geld waardedaling zal tallozen weer voor besparings- en beleggings vraagstukken plaatsen, waarbij vele degelijke beleggers uit het verleden tot de conclusie moeten komen dat hun opvattingen door de feiten zijn achterhaald. Deze wetenschap en de onzekerheden van de naaste toekomst zullen het vertrouwen in ons geldstel sel en de omvang van de bespa ringen ernstig aantasten. (Nadruk verboden.) Drs MIERLO 126. Met een tevreden glimlach staart Eric de kleine troep Pie ten na. Hij heeft ze toch zover gekregen dat ze met zijn bood schap naar de Saksers gaan. Al leen moest de boodschap iets gewijzigd worden. In plaats van Camlech is het nu de krijgsheer der Pictenlegers die men uit nodigt voor de bespreking. Als onderdeel van zijn plannetje heeft hij nog drie Pieten, waar onder de aanvoerder, bjj zich gehouden en als het plannetje lukt, zullen de Saksers lelijk op hun neus kijken. Inmiddels trekt het leger van Britten en Noren zich diep in de bijna ondoor dringbare wouden terug waar ze op een geschikte plek een kampement maken. Een dub bele kring van wachtposten moet hen beschermen tegen nieuws gierige, .vijandige ogen. Maar de enige ogen die hen begluren zijn die van wolf en beer. De dagen rijgen zich aaneen en de spanning onder de man nen stijgt, tot op een nacht het rusteloze gekef der wolven, die voortdurend als schimmen rond de legerplaats zwerven, aan zwelt, tot een spookachtig ge zang en de Noorman begrijpt, dat er iemand op komst is. Even later verschijnt een drietal wachters in het kamp. „De Pieten komen terug, heer", meldt een van hen de Noorman. „Dat wil zeggen, het is er één". „En de Saksers?", vraagt Eric gespannen. „Er zijn geen Saksers bij, heer", klinkt het antwoord en Eric klemt de lippen opeen, want zonder Saksers valt hun hele plan in duigen. FUNCTIONEEL Ook op het gebied van kerkto rens zijn de laatste jaren de ar chitectonische normen veran derd. Hier een voorbeeld van een hypermoderne opvatting, gerea liseerd in het Zwitserse plaatsje Uster. Het bouwsel is een creatie van de jonge architect André M. Stu- der uit Zurich. Men zal er wel licht aan moeten wennen maar het heeft stijl De premier van West-Benga len, P. C. Sen, heeft wcensdag te Calcutta mededelingen ge daan over de slachtoffers van vijf dagen gevechten te Calcutta en omgeving tussen Hindoes en Mohammedanen. Deze gevechten en het ingrijpen van politie en militairen, om hieraan een ein de te maken, hebben aan 163 personen het leven gekost. In Calcutta zelf vielen 88 doden. Voorts werden 606 mensen on der wie 478 Inwoners van Cal cutta gewond. Het ingrijpen van politie en militairen heeft aan 41 personen, namelijk 22 Hindoes, negen Mo hammedanen en tien niet-nader- geïdentificeerden, het leven ge kost. Onder de doden bevonden zich 86 Mohammedanen en 49 Hin does. 390 Mohammedanen, 204 Hindoes en twee christenen wer den gewond.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3