Provinciaal nieuws KOLONEL HYDE Werknemers en werkgevers in bonw FLAJNGESTOR?mv lijnrecht tegenover elkaar Onderzoek naar perinatale sterfte in Zeeland N T S. gaat rechtstreeks uitzenden uit „Bellevue" in Amsterdam mm a KOOPJES RADIO 1AZELAAR Indonesische zaakgelastigde drs Sjarif in Den Haag bedreigd Pagina 2 BE VRIJE ZEEUW VERENIGDE ARABISCHE MILITIARE LEIDING i&eddÊïtgspSosgen zoeken naar co" Sela's tussen staat en beton Per 1 oktober via tweede net tweemaa' per week rechtstreekse uitzending Grammofoons Radio's Bandrecorder Wasautomaat Gebruikte Radio's HET VOLLEDIGE BEDRAG Ook in onze grammofoonplatenafdeling vindt U vele koopjes. HET AUSCHWITZ- PROCES TERNEUZEN BRESKENS SLUISKIL VRIJDAG 17 JANUART 1964 (Vervolg van pagina 1.) WITTEN VAN ZWARTE LONEN „Sociaal niet rechtvaardig" noemde de heer Brandsma hef werlrgeversvonrstel een „sprei- dingsloon" van 8 procent moge lijk te maken. Een vakman ir één der grote steden zou daar door acht nrocent meer gaar verdienen dan een coIIe°-a in e<»r plattelandsgemeente. „Wij wil len ook meewerken aan het wit ten van de zwarte Ionen, maar niet op deze wijze". De heer Brandsma zei „alle redenen" te hebben om 't werk- gèversvoorstel m.b.t. de invoe ring van een nieuw systeem var prestatiebeloning van de hand te wijzen. Het voorstel van de werkgevers zou, naar zijn oor deel, remmend werken op de toe passing van het tariefsysteem. De werkgevers wilden tot maxi maal 135 procent gaan. De werk nemers wilden deze limiet ook overschrijden. „We willen een natuurlijk tariefsysteem, dat werkelijk wordt toegepast. Indi viduele prestaties, die in de bouw van grote betekenis zijn, kun nen zo ook worden beloond". ARBEIDSDUUR EN D1ENSTTÏJDENTOESLAG Verschil van mening bij de onderhandelingen bestond er ook over de arbeidsduur in de bouw nijverheid. Werkgevers wilden bij hun laatste voorstellen de be staande toestand handhaven, dat in de winter ook op de zater dagen wordt gewerkt. „Hier komt in de praktijk geen snars van terecht", zo zei de heer Brandsma, die er aan herinnerde dat de werknemers hadden voor gesteld de werk-zaterdag af te schaffen en ook in de winter 9 uren per dag te werken. De werknemers wilden voorts een aantal verbeteringen in de secun daire arbei ds voorwaarden om zo de binding aan de be drijfstak te bevorderen. Zij stel den voor e°n diensttijden-toe slag van ƒ2,50 per week voor werknemers, die vijf jaren of langer in de bedrijfstak hebben gewerkt en van ƒ5,per week voor een werknemer, die vijf jaren of langer bij dezelfde werkgever heeft gewerkt. Werk gevers wilden oen diensttijden- toeslag niet dwingend in de C. Volgens uit conferentiekringen vernomen inlichtingen hebben de Arabische leiders overeenstem ming bereikt over een compro mis aangaande Palestina dat voorziet in de vorming van een „bevrijdingsleger van Palestina", samengesteld uit Palestijnen en gefinancierd door de olieprodu cerende Arabische landen en ge steund door de Arabische staten in het algemeen. Hierdoor zou aan de Palestijnen een „po'itieke persoonlijkheid" alsmede een „revolutionaire militaire een heid" worden gegeven bij ge brek aan een geografische een heid. De gezondheidsorganisatie T. N. O. heeft een subsidie verleend aan een groep wetenschappe lijke werkers, die in Zeeland een onderzoek zullen instellen naar alle gevallen van zoge naamde perinatale sterfte (dit is de doodgeboorte en de sterf te in de eerste levensweek van de pasgeborene). Bij dit onderzoek, dat reeds op kleine schaal is begonnen en dat vier jaar zal duren, zullen onder andere patho'ogisch- anatomische, microbiologische en sociale aspecten worden be studeerd. De aanleiding tot het onderzoek is een landeliike enquête van de gezondheidsorganisatie T. N. O., die in 1962 werd afge sloten met een ranport van mevrouw dr. J. H. de Haas— Posthuma en getiteld: „Peri natale sterfte in Nederland". Uit dit rapport is gebleken, dat het uit het oognunt van volks gezondheid zéér gewenst was een onderzoek in te stellen naar alle gevallen van peri natale sterfte in een bepaald gebied. De provincie Zeeland werd ge kozen, omdat de vooruitzicb- ten voor het slagen van dit onderzoek daar zeer gunstig ziin.De verwachting is dat door intensiever samenwerken van huisartsen, vroedvrouwen, spe cialisten en wijkverpleegsters een beter inzicht in de oor zaken van perinatale sterfte wordt verkregen Dat zal be kend kunnen worden, door welke maatregelen perinatale sterfte in dezelfde mate kan dalen als de zuigelingensterfte. In 1930 waren er per duizend levend geborenen 42 gevallen van perinatale sterfte en 45 van zuigelingensterfte, voor 1960 waren de cijfers respec tievelijk 26 en 17. A. O. oonemen en zouden wel de mogelijkheid willen openen. De trouw aan de bedrijfstak of de onderneming te belonen door de toekenning van een fa- -ultatieve toeslag van 2,50 voor vijf jaren bij dezelfde onderne ming, van 5,voor een dienst tijd van tien jaar bij eon-e'fdr onderneming en van 7,50 a's 'n verknemer tien jaren in het bouwvak heeft gewerkt. Ook hiermee konden de werknemers zich niet verenigen. Zij wilden lamelijk een dwingende, in de C. A. O. voorgeschreven regeling. Een verhoging van de ziekte- uitkering- van 90 tot 100 procent van het dagloon en een verho ging van het regen- en vorstver- 'etuitkering tot 100 procent van het basisloon kon niet de goed keuring van de werkgevers ver krijgen, aldus de heer Brandsma. De lieer Brandsma vond deze verhogingen noodzakelijk, om dat het bouwvak z.i. in de secun daire arbeidsvoorwaarden achter ligt bij andere bedrijfstakken. In Parijs is een flat van dertig meter hoogte, dat in aanbouw was, ingestort. Meer dan veertig arbeiders werden onder het val lend puin bedolven. In de vroege ochtend zijn gis teren nieuwe reddingsploegen aan het werk gegaan op de plaats, waar woensdag in Zuid- Parijs een in aanbouw zijnd ge bouw van twaalf verdiepingen instortte. Naar schatting bevonden zich donderdagmorgen nog 10 bouw vakarbeiders onder de enorme hoop verwrongen staal en beton. Volgens het hoofd van de brandweer bestaat er weinig hoop, dat er nog mensen levend onder het puin vandaan worden gehaald. In een toelichting op het be- 'eid van B. en W. van Amster dam t.a.v. de koop en verhuur van het zalencomplex „Bellevue" heeft de wethouder voor publie ke werken drs J. M. Den Uyl gis terochtend medegedeeld dat het de bedoeling van de nieuwe huur der. de Nederlandse Televisie Stichting, is per 1 oktober via het tweede net tweemaal per week een rechtstreekse uitzending te verzorgen. Met de verbouw var twee-derde van de ruimten moe' daarom al op 6 maart worden begonnen. De Amsterdamse N. T. S.-studio krijgt een volledig toneel-accomodatie en een tri bune met 400 plaatsen. De gemeente heeft met de N T. S. een huurcontract voor 10 jaar afgesloten dat door beide oartijen tussentijds kan worder opgezegd. Zoals bekend heeft de gemeente Amsterdam het zalen complex opgekocht in verband met de toekomstige aanleg van een metro. „Wanneer de aanleg van de stadsspoorweg dat noodzakelijk maakt, zal de gemeente het con tract opzeggen", aldus drs. Den Uyl, die onthulde dat het ge meentebestuur er op heeft aan gestuurd de N. T. S. in de ge meente te krijgen. „Wij achten dat van groot belang omdat Am sterdam een journalistiek cen trum is, een centrum van me ningsvorming. Aanvankelijk heb ben we vele andere mogelijkhe den voor een N. T. S.-vestiging besproken". Enkele andere zalen van het „Bellevue"-complex zullen bij de „Calypso"-bioscoop worden be trokken zodat een cinerame-zaai kan worden ingericht. Ook voor dit gedeelte van „Bellevue" is een contract voor tien jaar af gesloten dat tussentijds kan wor den opgezegd. Het gemoderni seerde zaaltje van het cabaret „Lurelei" zal voorlopig blijven bestaan. De gemeente heeft een contract voor een jaar afgesloten dat steeds met een jaar kan wor den verlengd. Drs. Den Uyl deelde mede dat het beleid van B. en W. is geba seerd op de vraag naar zalen in het centrum van Amsterdam. Gebleken is dat toneelverenigin gen, buurtverenigingen, enz. steeds minder belangstelling had den voor „Bellevue" en dat de zalen steeds meer voor commer ciële doelen wei-den verhuurd. „Als de gemeente het bedrijf niet had overgenomen zou de zalen- exploitatie waarschijnlijk reeds een jaar eerder zijn stopgezet als gevolg van de achteruitgang in de zalenverhuur". Over het ontslag van de 35 man oersoneel van „Bellevue" ver klaarde de wethouder dat hier een fout is gemaakt. De ontslag brief is n.l. verzonden voordat een gesprek is gevoerd met de mensen die nog geen nieuwe be trekking hadden aanvaard. He' ■'erlate overleg heeft inmiddelr wel plaats gehad en, zo zei de wethouder „de zaak is tot ieders 'evredenheid geregeld. Voor en kele personeelsleden van 62 en "3 jaar, die een lange staat van dienst hebben en voor wie het moeilijk is een nieuwe baan te krijgen, is een financiële rege ling getroffen". HEDFN TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Der Zigeunerbaron". ZATERDAG 18 JANUARI TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Der Zigeunerbaron" AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Taras Bulba'. (Adv.) van PHILIPS wisselaar - Nieuw 133. PHILIPS met versterker - Nieuw 168.— GARRARD met versterker - Nieuw 198.— NOVAK met versterker - Nieuw 129. voor 99.— 125— 138— 99.50 NOVAK - licht beschadigd 179— 139— PHILIPS met F.M. - Nieuw 178— 135— PHILIPS - Nieuw 398— 278— CONSTRUCTA 4 kg - Nieuw 1980— 1560— BRANDT 5 kg - Nieuw 1395— 995— van 25.tot 98— Wilt U binnen 3 maanden overgaan tot het aanschaffen van een nieuwe radio, dan krijgt U bij ons weer van uw gekochte inruil-radio terug. U KOOPT MET EEN GERUST HART BIJ s NOORBSTRAAT 21 - TEL. 2361 (01150) - TERNEUZEN De gewezen sergeant van de S. S. Hans Stark heeft donderdag tijdens het Auschwitz-proces in Frankfort bekend dat hij Russi sche volkscommissarissen heeft doodgeschoten en ruim 200 men sen heeft helpen vergassen. De 42-jarige Stark, nu land bouwdeskundige, was de eerste van de 22 beklaagden die toegaf persoonlijk aan het doden in Auschwitz te hebben deelgeno men. In totaal lieten tussen de drie en vier miljoen mensen in dit concentratiekamp het leven. De eerste transporten Russi sche gevangenen kwamen in 1941 in het kamp aan, zo vertel de Stark. Stark was toen 20 jaar. De Russen werden dadelijk dood geschoten. Hij had er zelf vier of rijf neergelegd nadat een su perieur hem had toegevoegd: „Nu is het jouw beurt, Stark." Op de vraag van de openbare aanklager hoe hij nu over dezè terechtste'lingen da"ht, zei Stark: „Ik schaam mij er over dat ik toendertijd de liquidatie als onvermijdelijk beschouwde." Chr. Plattelandsvrouwen Bond vergaderde Gistermiddag hield de Chr. Plattel. Vrouwenbond een ver gadering in „Pro Rege". Nadat de presidente, mevr. A. Scheele —Dekker de vergadering op de bruikelijke wijze had geopend en le aanwezigen had verwelkomd, gaf zij het woord aan mevr. P. T. Morée, die op onderhoudende wijze demonstreerde met Pupper- ware-artikelen, het nieuwste op het gebied van plastic artike'en. Door een speciaal systeem kar men in de door haar getoonde plastic dozen, ieder artikel, zoals vleeswaren, kaas, melk of eieren, lang bewaren. Op prettige en onderhoudende wijze toonde zij op welke wijze de plastic dozen gebruikt moeten worden. Op verzoek van de presidente eindigde mevr. Hamelink met dankgebed, waarna mevr. Schee- Ie—Dekker de leerzame samen komst sloot. V.V.V. Breskens Nu het toeristenseizoen weer voor de deur staat, hëeft de V.V.V. Breskens weer grootse nlannen. Met de directie van de Prov. Stoombootdienst zijn be sprekingen gaande om deze zo mer een zestal showboten te la' ten varen. Het ligt In de bedoe ling om drie boten in augustus en drie in juli te laten varen. Het ledental gaat nog steeds in stijgende lijn. Dezer dagen werd het 300ste lid ingeschreven hierdoor Is thans éénderde van de Breskense gezinnen lid ge worden. De jaarvergadering werd vastgesteld op 10 maart in de zaal Scherbijn. Jaarvergadering luchtbuks- schietvereniging Breskens. Door de luchtbuksschietvereni ging Breskens werd in het Ca sino de algemene jaarvergade ring gehouden. Uit het openings woord van voorzitter O. de Wit te kon een optimistisch geluid vernomen worden. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de karabijn maatschappij Knokke om een vrendschappelijke wedstrijd te houden. Na enige discussie werd besloten hier niet op in te gaan. Uit het jaarverslag van de sekretaris bleek, dat er 6 vriend schappelijke wedstrijden gespeeld zijn, waarvan er 4 verloren" zijn. Ook is er een balavond gehouden om de kas een steviger positie te geven. Bij de bestuursverkiezing was de heer L. v. Oostenbrugge niet meer herkiesbaar. Als kandidaat waren gesteld de heren G. van Grieken en J. van Steenbergen. De heer Van Grieken werd in de vakature gekozen. Hierna volgde de prijsuitrei king voor de hoogste schutters van het jaar*. 1. O. de Witte, fles- opener met inscriptie; 2. J. Reijn- 'ïout, medaille; 3. J. Keijmel, nedaille. Aan de heer Sj. Sigmond werd aen troostprijs uitgereikt voor de laagst geplaatste schutter. Verkeersongeval Gistermorgen te ongeveer zes uur had een aanrijding plaats in de Baron Hypolite d'Huartstraat alhier. De bestuurder van een houdt in dat een surveillance Belgische auto, de heer A. E. A. P. uit Bouchaute, reed tot on geveer aan de ingang van de Cokesfabriek aldaar om zijn auto te keren. Hij liet daarbij de rij weg niet vrij voor het doorgaand verkeer, tengevolge waarvan de auto van deh eer M. S. uit Ter- neuzen, die uit dezelfde richting komend, en op weg was naar de hoofdingang van de Nederlandse Stikstof Mij., daarmede in bot sing kwam. De auto van de heer P. werd zwaar beschadigd. (Adv.) Sinds woensdagmorgen wordt het Indonesische ambassadege bouw aan de Tobias Asserlaan in Den Haag op verzoek van de zaakgelastigde, drs. Moh. Sjarif, door de Haagse politie nauwlet tend in de gaten genouden. Dit „verscherpt rijdend toe zicht," zoals een woordvoerder van de politie het uitdrukte, is ingesteld nadat drs. Sjarif het ministerie van Buitenlandse Zaken attent gemaakt had op mededelingen uit verschillende delen van het land, dat extre mistische elementen onder de Ambonezen, een betoging voor het ambassadegebouw zouden houden. De aanleiding hiervan zou de arrestatie zijn van dr. Soumokil, leider van het Zuid- molukse verzet. Zowel de heer Sharif a's ziin ambassaderaad voor de voorlichting, de heer Wijarto, zouden bedreigd zijn met molestatie. Alhoewel de betoging latei- loos alarm bleek, achtte de po litie het toch raadzaam de am- JOHS BOLAND COHTRA t SCOTLAND YARD 51) Hyde gaf hem wat geld. „Dit :al meer dan genoeg zijn. Voor uit maar". Hij draaide zich om naar de anderen. „Twee, we moeten die Husky zo spoedig mogelijk uit het ge zicht hebben. Hoe lang duurt het nog tot de oprit klaar is?" Hij aarzelde een ogenblik. ,,Ben je er zeker van, dat niemand je hem zag wegnemen?" „Vanavond om zes uur zal hij pas gemist worden. Ik weet heus, wat ik doe". „Dat hoop ik. Goed, laten we doorgaan". Het monteren van de oprit duurde nog geen uur. Toen was hij klaar, stevig en robuust, van ongeschilderd hout. Ze hadden hem direct achter de verhuiswa gen gemonteerd om hem niet te hoeven dragen en zelfs Hydc moest hoe ongaarne ook het werk prijzen. De oprit zag eruit of hij wel een tank kon dragen. Race stapte in de Husky en manoeuvreerde deze tot vlak voor de oprit tegenover de ver huiswagen. Hij kwam er even uit om de richting van z'n wie len te controleren en keek op. „Ik ben klaar om het schot te wagen. Gaan jülie aan beide zij den van de oprit staan voor het geval er iets mis gaat. Als ik mocht beginnen te slippen of als het helemaal niet gaat, zorg dan dat ik er niet afval!" De voorwielen van de Husky waren maar ongeveer 3'/: meter van het begin van de oprit af en de mannen keken gespannen toe, terwijl de motor aangezet werd en Twee begon te schake len. Langzaam schoof de wagen vooruit tot de voorwielen op de voorste rand van de oprit bons den. Toen schoot Race ineens vooruit, waarbij de achterwielen een heleboel splinters opwierpen en de dwarslatten losscheurden. Tot de voorwielen in de grote wagen stonden en het een ogen blik leek alsof er niet genoeg ruimte was. Maar het ging toch net aan. De achterwielen ver dwenen ook in de wagen; Race remde en kon precies op een paar centimeter van de voorkant af stoppen. De mannen uiten allen tegelijk him bewondering, maar Race was nog niet tevreden, „Ik ga het nog eens overdoen", riep hij. Het terugrijden was eenvoudig genoeg. Met de voet op de rem liet hij de wagen onder z'n eigen gewicht teruglopen, toen de wie len eenmaal op de afrit waren. Toen hij weer op de begane grond was, stapte hij uit en keek nog eens nauwkeurig naar de oprit. „Ik denk, dat ik toch te veel gas heb gegeven", zei hij toen hij de beschadigde dwars latten zag. „Er was niet zo erg veel ruim te", zei Hyde. „Hoe zou het gaan, als we hem wat zwaarder be lastten?" Met twee mannen erin deed de Husky het nog veel beter, omdat het extra gewicht de wie len een betere greep op het hout bezorgde. „Zo is het goed", constateerde Race, nadat hü het nog een der de keer geprobeerd had. „Maar we hebben een strobaal nodig aan de voorkant, die als stoot kussen moet dienen. Als we aan het eigenlijke kar wei bezig zijn zou de chauffeur wel eens erg opgewonden kun nen zijn en er is maar heel wei nig ruimte. Hij zou anders ge makkelijk door de cabine van de wagen heen kunnen rijden!" Intussen was Negen met de nummerborden terug gekomen en omdat hij uitgekozen was om bij de overval de Husky te rij den, moest hij deze eens pro beren. Hij was gekozen vanwege z'n grote ervaring in het op- en afrijden van wagens langs hel lingen en hij bleek nog niets van z'n handigheid ingeboet te heb ben, want hij had de Husky in minder dan geen tijd in de ver huiswagen, alsof hij het al hon derd maal tevoren gedaan had. Hyde ging heel tevreden naar huis. De verschillende onder delen van het plan begonnen met grote nauwkeurigheid in elkaar te passen. Zelfs die stom miteit van Race had geen kwaad gedaan. Eén grote taak had hij nog tc vervullen, alvorens de mannen zaterdag bij hem thuis samen zouden komen. Van zaterdag af tot het moment, waarop ze voor de eigenlijke overval zouden vertrekken, zouden alle tien de mannen op Fourways samen zijn en het hele plan nog eens door nemen tot ieder van hen het kon dromen. Maar nu was er nog iets an ders te doen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was Engeland in hoofdzaak op de hoogte gebleven van wat er gaande was in Duits land en het door Duitsland be zette gebied door middel van fo to's. Mejuffrouw Constance Ba- bington Smith was er beroemd door geworden, zoals ze de be doelingen van de vijand van fo to's af kon lezen. Hyde was wel niet uit op eenzelfde beroemd heid, maar hij was wel van plan haar systeem na te volgen. (Wordt vervolgd.) bassade onder „vers dend toezicht" te stëïlen. meer dan anders, zijn route via de Tobias Asserlaan neemt. Op het moment is het echter niet zo, dat er voor het gebouw „ge post" wordt, aldus de Haagse politie. Ook bij de ambtswoning vaii drs. Sjarif in Wassenaar houdt de politie een extra oogje in het zeil. „Wie een zuiver geweten heeft hoeft zich niet bedreigd te voe len," aldus reageerde donderdag middag de vertegenwoordiger der Zuid-Molukkers in Neder land, ir. J. A. Manusama, op het bericht dat de Indonesische zaakgelastigde, drs. Moh. Sjarif door Ambonezen bedreigd zou zijn met molestatie. Hij gaf toe dat er onder de in Nederland verblijvende Zuid-Molukkers een zekere onrust heerst en dat er inderdaad plannen zijn geweest voor een grootscheepse demon stratie door Ambonezen voor het ambassadegebouw aan de Tobias Asserlaan in Den Haag. Hij wees er op dat de heer Sjarif en zijn ambassaderaad voor de voorlichting, de heer Wijarto. niet bang hoeven te zijn door „extremistische elementen onder de Ambonezen" te worden ge molesteerd. De heer Manusama zei echter niet te wilen instaan voor het welzijn van hen, die in Nederlandse woonoorden voor Ambonezen proberen de Zuid- Molukkers door middel van woord en geschrift over te halen de strijd tegen Indonesië te sta ken. De heer Manusama wees in dit verband op een verzoek dat hij onlangs aan de commissaris Ambonezenzorg had gedaan om er voor te zorgen dat in het ver volg Indonesische propagandis ten uit de kampen worden ge weerd. De heer Manusama zei niet de indruk te hebben dat de commissaris Ambonezenzorg dit verzoek heeft ingewilligd. „De verantwoording voor wat er eventueel met Indonesische stro mannen in de woonoorden kan gebeuren komt nu dus volledig voor rekening van deze commis saris," zo zei de heer Manusama. Als belangrijkste oorzaak voor de onrust onder de Zuid-Moluk se volksgemeenschap noemde de heer Manusama de arrestatie van dr. Soumoki', de leider van het Zuid-Molukse verzet. „Ik ben er van overutigd dat deze gebeurte nis door de Indonesiërs wordt gebruikt om onder de Ambone zen een bepaalde -s'omming te kweken. Het is echter beslist niet zo dat de strijd om de vrij heid van de Zuid-Molukkers er één is van de heer Soumokil al leen, maar veeleer een van het gehele Zuidmolukse volk. De heer Manusama merkte tenslotte op sterk de indruk te hebben dat men hier en daar il» Nederland de Indonesische po gingen om de strijdgeest van d<? Ambonezen te breken in stilte toejuicht.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2