Seen overeenstemming bereikt over C.A.O. voor het bouwbedrijf VERDELING VAN DUITSLAND OORZAAK VAN SPANNING Hoogwater DeKening Albert' heeft aanvaring HE? WÉÉT" Maanstanden. Werkgevers en werknemers in bouw lijnrecht tegenover elkaar „Willem Ruys" en „Oranje" verkocht aan Italiaanse rederij Einde van Nederlandse passagiersvaart naar bef Verre Oestcn Minister Bot neemt geen maatregelen tegen de VARA PANAMA VERBREEKT DE BETREKKINGEN MET Vil. STATEN lm- en Voorstellen van werkgeversbonden niet door werknemers aanvaard Brits-Westduits communiqué V. N.-VUEGTUIG BOVEN N.-&ORKA NEERGESCHOTEN Nóeuwe Amerikaanse ondergrondse kernproef Overdracht in september en december kwam anders dan de opzet was V, S. meet amfo^ssade-fperse^eel uSt Panama terugroepen frankertng bi] abonnement! Terneuaen DIwcteur-HooMrertartmiT L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—5? Admlnfstratle-adres: Smldiwaï Telefoon 01150-2(178 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 et. DE VRUE ZEEUW VRITDAG 17 TANUARI 1964 20e Jaargang No. 6126 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdverfenHeprNs per mm 16 et; mln'mura per advertentIe f 2.40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén hnndels- advertentles)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties PI1 vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rtad 20 eenf meer. TnTending advertenties te 'e namiddags 8 tmr. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. In de gisteren gehouden bespreking tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties In het bouwbedrijf om te komen tot een nieuwe landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouw bedrijf is géén overeenstemming bereikt. De betrokken werkgeversbon den hebben meegedeeld voorstel len te hebben gedaan tot verbe tering van de loon- en arbeids voorwaarden waarvan de kosten zich bewegen tussen de 18 en de 25 procent. „Deze voorstellen be ogen een sanering van de loon- structuur in het bouwbedrijf en houden waarborgen in voor een verhoogde inspanning in deze bedrijfstak", aldus is van werk geverszijde meegedeeld. Direct na afloop van de onder handelingen hebben de werkge versorganisaties in het bouwbe drijf „gezien de loonpolitieke gevolgen, welke verbonden zijn aart het ontbreken van overeen stemming tussen partijen" besloten zich te wenden tot de centrale werkgeversorganisaties, teneinde zich met deze te be raden over de thans ontstane si tuaties. Bondskanselier Erhard en pre mier Home zfln het er over eens dat de Westelijke bondgenoten 't zoeken naar vermindering van de internationale spanning moe ten voortzetten. Ook moet worden gepoogd tot verdere overeen komsten met de communistische landen te komen. Dit staat In een gezamenlijke verklaring van beide staatslie- dan aan het eind van het twee daagse bezoek van bondskanse lier Erhard aan Groot-Brittan- nië. Sir Alec en prof. Erhard zijn het er in dit verband over eens dat oplossing van het vraagstuk Berlijn en Duitsland van het grootste belang is. Zij menen dat de verdeling van Duitsland een oorzaak van spanning is en verklaren nog maals dat een hereniging van Duitsland en een oplossing van het vraagstuk Berlijn slechts be reikt kunnen worden op basis van het recht op zelfbeschikking van het Duitse volk. De Europese eenheid op brede basis blijft het „gezamenlijk doel" van beide landen. De staats lieden leggen de nadruk op voort zetting van het contact tussen de E.E.G. en Engeland in het ka der van de Westeuropese Unie. Zij zijn het er over eens dat de N.A.V.O. „de voornaamste hoeksteen van Westelijke defen sie vormt en dat moet blijven". Professor Erhard en sir Alec zeggen voorts, dat zij alles in het werk zullen stellen om de ko- Op de foto bondskanselier Er hard en premier sir Dongla Home in de ambtswoning, Dow- ningstreet 10. Hieraan is toegevoegd dat de werknemers-organisaties dit pak ket voorstellen niet hebben aan vaard. „De voorstellen van de werknemersorganisaties gaan verder en leiden niet tot het'be oogde doel", aldus de verklaring van de „Stichting Raad van Be stuur Bouwbedrijf". PER 1 MAART CONTRACTLOZE PERIODE De centrale commissie bouw nijverheid heeft namens de sa menwerkende werknemersbon den in het bouwbedrijf meege deeld dat na zes conferenties geen overeenstemming kon wor den bereikt over een herziene loon- en inkomenstructuur, aan gezien van werkgeverszijde ge dane voorstellen niet voldoen aan de eisen van sociale recht vaardigheid en rechtszekerheid. Voorts werd geen overeenstem ming verkregen over enkele noodzakelijke verbeteringen In de sector van de secundaire ar beidsvoorwaarden, met name de uitkering bij ziekte en onwerk baar weer. Verwacht moet worden, dat ln de standpunten van partijen geen wiizigïng meer zal komen, wes halve met Ingang van 1 maart 1964 een contractloze periode zal intreden. De werknemersbonden zullen zich nu gaan beraden over de dan te nemen maatregelen, aldus de verklaring, die de heer P. Willemsen, secretaris van de -entrale commissie bouwnijver heid. namens de samenwerkende werknemersbonden aflegde. MISLUKT De onderhandelingen zhn mislukt. Werkgevers en werk nemers staan diametraal te genover elkaar op bijna alle punten betreffende een n'etiwe C. A. O. Dit verklaarde gister middag de heer C. Brandsma, voorzitter van de centrale com missie bouwnijverheid, na het beëindigen van de onderhande lingen. Hij zei dat er in wezen geen •erschil van mening bestaat over de stiiging van de loonsom in het bouwvak. Werkgevers en werk nemers verschillen echter van mening over de diverse verho gingen. die ook voor een deel in het secundaire vlak liggen. Werk gevers stelden voor een verho ging van de basisionen met 13 procent. Werknemers verlangden ~en verhoging van 18 procent. De werkgevers wilden daarnaast de mogelijkheid onenen voor een onverplicht spreidingsloon dat tot acht procent zou kunnen be dragen. Werknemers waren ge kant tegen een dergelijk sprei dingsloon. Op de besteding van deze bedragen kunnen wij geen enkele invloed uitoefenen, zo zei de heer Brand«--«a. pe werkge- •»rs willen op dit punt te 7°"- rekenïng houden met de markt situatie. Een dergehik voorstel 's volgens ons sociaal niet recht vaardig. Ook over andere onderdelen, 'oals werktiidpn, vorst- en ree-on verlet, toepassing van het tarief systeem en Invoering van een "onsttüdentoeslag stonden de voorstellen van werkgevers en werknemers vaak liinrecht tegen over elkaar, zo zei de heer Brand sma. De vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties zullen -;ch nu in eigen kring beraden over hetgeen er nu te doen staat. (Zie verder pagina 2.) mende besprekingen binnen de G.A.T.T. over de zogenaamde „Kennedy-ronde" te doen slagen. Sir Alec heeft tijdens de be sprekingen de noodzaak onder streept van een nieuwe regeling voor de legeringskosten van de Britse troepen in West-Duitsland, als de huidige regeling afloopt. De Westduitse regering zal dit vraagstuk in welwillende over weging nemen, aldus het commu niqué. De staatslieden zijn voorts over eengekomen de contacten tussen beide landen uit te breiden. VRIJDAG 17 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.26 3.50 4.01 4.25 4.41 5.05 4.51 5.15 ZATERDAG 18 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.03 4.38 5.18 5.2S 4.28 5.03 5.43 5-53 De 3.700 ton metende Belgische veerboot „Koning Albert" die tussen Dover en Oostende vaart, is donderdagmorgen op rond 10 mijl van Dover in aanvaring ge komen met de Noorse tankboot Prometheus". De „Koning Albert", die 100 passagiers aan boord had, liep zware schade aan de voorsteven op. Het schip, dat op weg was naar Oostende, keerde op eigen kracht naar Dover terug. De Noor voer verder. Boven Noord-Korea is dinsdag een F-86 straaljager van de Verenigde Naties neergeschoten. Generaa'-majoor Tsjang, lei der van de Noordkoreaanse de legatie bij de wapenstilstands- commissie in Korea zei donder dag, dat het toestel was neerge schoten uit .'.zelfverdediging tegen voorbereidingen van de Verenigde Naties vnnr een nieu we Koreaanse oorlog". De leider van net V. N.-com- mando, de Amerikaanse majoor Seedlock, die bevestigde dat het toestel het Noordkoreaanse luchtruim had geschonden zei later dat het toestel op een oefenvlucbt het radio-contact met het V. N.-hoofdkwartier had verloren. (Adv.) Gistermorgen is in Den Haag halverwege Amster dam en .Rotterdam, de thuishavens van beide schepen bekend gemaakt dat het m. s. „Willem Ruys" en het m. s. „Oranje" van de Kon. Rotterdamse Lloyd en de Stoomvaart Maatschappij Nederland verkocht zijn aan de Italiaanse rederij Flotta Lauro in Napels. De onmogelijkheid deze schepen die sinds 1948 en 1939 de passagiersvaart met Nederlands Indië en later Australië en Nieuw-Zeeland onderhielden te vervangen of tot een redelijke exploitatie te brengen, dwong de reders tot deze stap over te gaan. Naar de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie heeft mee gedeeld, heeft in het proefgebied van Nevada een ondergrondse kernontnloffing van „middelma tig zwakke sterkte" plaatsgehad. Met deze, nieuwe, terminolo gie wordt bedoeld een kracht van tussen 20 en 200 kiloton. Dit was de eerste proefexplo sie in dit jaar. In 1962 nam de commissie in Nevada 22 ondergrondse kern proeven voor militaire doelein den en drie voor niet-militaire. Nadat de vaart op Indonesië weggevallen was en deze sche pen werden Ingezet in de vaart op Australië en Nieuw-Zeeland en voor trips rond de wereld zijn ondanks de stijgende bezettings graad en de grote populariteit, i de financiële resultaten met ups en downs steeds dalende -geweest. De revaluatie van 1961 en de voortdurende stijgende loonkos ten van deze aroeidsintensieve objecten konden door de tariefs verhoging van 1962 niet worden goedgemaakt. In een periode van j jaar tussen 1959 en 1964 stegen de personeelskosten van de „Oranje" met 1,8 miljoen, dat is 5000,— per dag. Voor de „Willem Ruys" ligt dit bedrag veel hoger, namelijk 8000,per dag. Nieuwe tariefsverhogingen op korte termijn bleken niet moge lijk. DOOR GOEDE 'SERVICE UIT DE MARKT Dat de Italiaanse rederij wel tot exploitatie van deze schepen durft over te gaan vindt zijn oor zaak in de geheel andere opzet. Men zal de schepen verbouwen :odat meer passagiers emi granten kunnen worden ver voerd, men zal met minder per soneel varen en de voorwaarden van de Italiaanse regering voor het emigrantenvervoer is gun stiger. In het algemeen zal de service dus minder zijn. De directeur van de „Neder- jydmQ ÏS ïl©t Minister Bot (O., K. en W.) heeft het hoofdbestuur van de Vara bericht dat hij naar aanlei ding van de uitzending „Zo is hetvan 4 januari besloten heeft niet over te gaan tot het nemen van maatregelen als be doeld in artikel 20 van het tele- visiebesluit. HIJ verklaart, dat hij het ern stig betreurt dat de Vara als ver antwoordelijk zendgemachtigde het gebeurde niet heeft kunnen voorkomen en vertrouwt erop dat het hoofdbestuur in de toe komst een herhaling van „een dergelijk gebeuren" zal weten te vermijden, i Bij de vraag of hij maatregelen gegrond op het televisiebesluit moest toepassen heeft de minis ter overwogen dat de Vara heeft te kennen gegeven dat het pro grammaonderdeel „niet op zo danige wijze voor het voetlicht is gekomen als krachtens de op zet wenselijk ware" en dat „vöor zover kijkers door dit program ma in godsdienstige dan wel an derszins respectabele gevoelens zijn gekwetst dit door het hoofd bestuur wordt betreurd". De bona fide reacties zullen verder niet nalaten een invloed ten goede te doen gelden, en wel in die zin dat de verantwóorde- hike instanties meer dan ooit te voren zuüen toezien, dat bij het samenstellen van de program ma's met b'izondere zorgvuldig heid te werk moet worden ge gaan. Tot slot heeft de minister over wogen dat het hoofdbestuur van de Vara de betrokken redactie beeft verzocht zich bewust te blijven hoezeer godsdienstige waarden het Nederlandse volk ter harte gaan Minister Bot heeft de Vara woensdagavond schrifteliik in kennis gesteld van zijn beslis sing inzake het televisiepro gramma. De minister had te voren de Vara bij brief van 6 ianuari in de gelegenheid gesteld, haar standnunt ten aanzien van dit programma uiteen te zetten. Bij zijn beslissing heeft de mi nister niet alleen rekening ge houden met het antwoord van de Vara van 8 januari, maar ook met de verklaring van het dage lijks bestuur van deze omroep vereniging van 6 januari, de ver klaring van de teievisiesecretaris van de Vara, de heer Rengelink in het televisienrcgramma van 10 januari en het communiqué van het hoofdbestuur van de Vara van 11 januari 1964. land", de heer P. de Josselin de Jong ontlokte dit de op merking: „Wij worden in Hol land een beetje te duur met onze dienstverlening. Onze service is ons uit de markt aan het prijzen". Met de vérkoop van de „Oran je" en de „Willem Ruys" is een eind gekomen aan de Nederland se passagiersvaart naar het Ver re Oosten en hebben beide re derijen opgehouden de passa giersvaart te bedrijven. Amster dam verliest zijn vlaggeschip. De Rotterdamse Lloyd zal geen drukke bedoening van vertrek kende. passagiers meer op zijn kade hebben. Bij de .Nederland" in september, bij de „Lloyd" in december wordt een tak van het bedrijf dat bijna een eeuw oud was en grote bekendheid aan de Nederlandse zeevaart heeft ge geven beëindigd. Niet helemaal ten onrechte De „Willem Ruys" in voile zee begint het officiële communiqué dat gistermorgen door de rede rijen werd uitgegeven met de «voorden: „Niet zonder weemoed deienenz." •SCHEPEN WORDEN ëERBOUWD Voor de vaste bemanning van le beide schepen is het aefini- «deve bestuit aat gistermorgen een fe.t was toen oe getekende .ontracten uit Napels wercten jntvan0en, een siag. Alleen voor „e ouueren zuilen regelingen .unnen worden getroifen voor .over het het bedienende per^ ooneel betreft. Het aeK- en ma- .luneKamerpersoneei zal Over de .racntvioten woruen verdeeld. De vraag of met de regering contact was opgenomen werd bevestigend beantwoord. Dit contact had zich echter be perkt tot een mededeling van de noodzaak van verhoop. Een verzoek tot steun in enigeriei vorm is nooit ingediend ornaat de airect.es van beide rede rijen n.et van men.ng zijn aat er sprake is van een nauonaal belang en er ook geen sprake van is dat de rederijen ais zo danig, „met de rug tegen de muur zyn komen te staan". De Dei&e scnepen zuiien door de nieuwe 'eigenaar worden ver- oouwd de overdracht van de „Oranje" is in septemoer van ue „Willem Ruys" in december en vermoeueiijk begin 1965 weer in de vaart komen op de lijndienst NapelsAustralië. De zomercruises onder Neder landse vlag zullen dus normaal doorgang vinden. Panama heeft de diplomatieke, betrekkingen met de Verenigde Staten verbroken en zijn perso neel van de ambassade in Wa shington teruggeroepen. Tevens werd van de Ver. Staten geëist het Amerikaanse personeel van ■Je ambassade in Panama terug te roepen. Fanama heeft deze maatregel genomen na de weige ring van het Ameirkaanse minis terie van Buitenlandse Zaken om over een nieuw kanaal-ver drag te onderhandelen en nadat ..besprekingen" over het huidige verdrag waren afgewezen. Pana ma beschouwt dit verdrag als de oorzaak van de recente onlusten. De Panamese minister van In dustrie en Financiën, Julio Lina res, maakte bekend dat hij naar Washington zal gaan om te on derhandelen over een lening van drie miljoen dollar voor de vol tooiing van de inter-Amerikaan- se weg. Hij zei dat de consulaire- en handelsbetrekkingen niet wa ren verbroken. Panamese waarnemers menen dat het woord „besprekingen", dat de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken gebruikt een foutieve verta ling is van het communiqué van de inter-Amerikaanse vredes missie, die in het Spaans volgens de Panamese pers als volgt luid de: „Dertig dagen na het herstel van de diplomatieke betrekkingen zullen formele onderhandelingen worden geopendom zonder enige beperking alle vraagstuk ken betreffende de betrekkingen tussen Panama en de Verenigde Staten te bespreken". Het Pentagon heeft donderdag bekendgemaakt dat heden een gebedsdag wordt gehouden voor de gevallenen in de Panama- kanaalzöne. Generaal O'Meara, 17 8.41 17.00 kaanse burgerlijke autoriteiten 18 8.40 17.01 strijdkrachten in de zóne, heeftl9 8.39 17.03 het beheer over de zóne weer in commandant van de Amerikaanse kaanse burgerlijke autoriteiten ander gouverneur-generaal Ro bert J. Flemming, waarmee de noodtoestand is opgeheven. RUSTIG WEER. Een hogedrukeeb'ed beheers! het weer in West-Europa. Het is in onze omgeving nabij het aard oppervlak gevuld met koude- lucht, vaarin op vele plaatsen weinig bewolking aanwezig is, maar waarin ook enkele wolken velden voorkomen. In het heer sende veer komt vandaag wei nig verandering. De wind zal over het algemeen waaien uit richtlngén tusser: oost en zuid oost en zwak tot matig blijven. De temperaturen lopen op tot enkele graden onder het vries punt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bi't, geldig tot hedenavond. Vorst Op tal van plastsen zonnig weer, maar plaatselijk ook wol kenvelden. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en zuidoost. Temperaturen oplopend tot even onder het vriespunt. Z< >N op onder op 10 24 10.48 11.09 VA N o-der 19.54 21.00 22.25

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1