ERIC DE NOORMAN - DE EERLOZE KRIJG Toetreding K.L. Ml. tot „Air Union" aanvaarde kwestie Maatregelen tegen het roken Figüia 4 DE VRIJÈ ZEEUW Donderdag tê janüM l§êï uw handen lopen nu gevaar na elke afwas Clipp uw handen altijd fluweel-zachtl Internationale vrachtprijzen omhoog Ulbricht wil een kernverdag tussen O.- en W.-Duitsland DE TOESTAND IN MALEISIë PASTOOR BLEEK GEHUWD RUSSISCHE NOTA over W.-BERLIJN Levensonderhoud duurder.... DE J ORD A AN-KWÉSTIE HET [ACHT „CHRISTINE" ZAL SCHEVENINGEN EEN GROOT DEEL VAN ZIJN VISSERSVLOOT VERLIEZEN Eerste Bogaers- wonSng In Deurne is klaar KREDIETREGELING VOOR VEENWEIDE- BEDRITVEN C. A. DE SCHADE IN CALCUTTA IN 1963 ZIIN 79.400 WONINGEN GEREED GEKOMEN AMERIKAANS - ITALIAANS COMMUNIQÉ (Adv.)' Directe bescherming is nodig tegen af-.vasbanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. Verkrijgbaar in grote doos en royale tube De vrachtprijzen voor het grens o' u-schrijdende beroepsgoederen- vervoer over de weg zijn ver hoogd. Van de zijde van de orga nisaties van vervoerondernemers wordt meegedeeld, dat belangrij ke kostenstijgingen hiertoe dwin gen. De verhoging van de inter nationale vrachtprijzen voor zo ver mogelijk met terugwerkende kracht vanaf 1 januari bedrag voor complete wagenladingen minimaal lo °/o en voor deel- ladingen (stukgoederen) minimaal 14 «/o, uiteraard met inachtne ming van de voorgeschreven of ficiële tariefgrenzen. Deze per centages zijn althans op basis van een daartoe verricht onder zoek aan de vervoeronder nemers geadviseerd door da ge zamenlijke organisaties: de Na tionale Organisatie voor het Be- rcepsgoederenvervoer (N.O.B. Wegtransport), de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-ondernemingen (K. N. V. T. O.), de Nederlandse Bond van Protestants Christelijke Be- roepsgoederenvervoerders (P. C. B.), de Katholieke Vervoeders Organisatie ..St. Franciscus" en de Bond voor Bedrijfsautover- keer in Nederland. De Oostduitse communisten- leider Walter Ulbricht heeft bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland een brief geschreven, waarin hij voorstelt dat Oost- en West-Duitsland een verdrag sluiten.om geen kernwapens te gebruiken. Het Oostduitse persbureau A, D.N., dat dit meldt, zegt dat Ul bricht de Oostduitse staatsraad woensdag in kennis heeft ge steld van de verzending van de brief. Ulbricht had verder ge zegd, dat een dergelijk verdrag tussen Oost- en West-Duitsland in overeenstemming zou zijn met de geest van het Moskouse stop verdrag en een concrete bijdrage zou leveren aan de realisering van Chroesjtsjovs politieke denk beelden, zoals ontvouwd in diens nieuwjaarsboodschap. Een regeringswoordvoerder in Bonn bevestigde later dat er op het kantoor van Erhard een brief van Ulbricht was aange komen. De brief was echter teruggezonden omdat Bonn het Oostduitse bewind niet erkend. Blijkens zijn brief, die op 6 .januari is verzonden, wil Ulbricht niet alleen dat Oost- en West- Duitsland afzien van het gebruik van kernwapens, maar ook van het opslaan van deze wapens op hun grondgebied. Voor de vier landen van de ..Air Union" is de toetreding van de K.L.M. een aanvaarde kwes tie. Dit is woensdagmiddag van welingelichte zijde in Brussel vernomen naar aenleiding van de berichten uit Den Haag, dat Ne derland weer wenst deel te ne men aan het overleg over de „Air Union", die een vorm van samenwerking beoogt tussen de Air France, Italia, Lufthansa, Sabena en thans ook weer de K.L.M. Juist de volgende week zal in Brussel worden getracht het ge sprek weer op gang te brengen, nadat hierover is gesproken tus sen de ministers van Buitenland se Zaken van Frankrijk, Italië, de Duitse Bondsrepubliek en België. In Brussel worden twee moge lijkheden gezjen om de K.L.M. weer bij het overleg te betrek ken. Het reeds opgestelde ak koord kan door de vier landen worden goedgekeurd, waarna on middellijk een overeenkomst met Nederland zou moeten worden gesloten, of het gesprek moet op nieuw beginnen om direkt eèn akkoord van de vijf landen te bereiken. In Brussel wordt verwacht, dat deze laatste methode zal worden gevolgd omdat op deze wijze een duidelijke toestand wordt ge schapen. De komende vergadering in Brussel wórdt op ambtelijk-tecji- nisch niveau gehouden. Defini tieve beslissingen kunnen er dan ook niet van worden verwacht. De premier van Maleisië, Toen- koe Abdoel Rachman, heeft gis teren tegen verslaggevers gezegd dat hij bereid is president Maca- pagal van de Philippijnen te ont moeten voor besprekingen over de kwestie-Maleisië. De opper bevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten in de Stille Oceaan, admiraal Harry Felt, die kortgeleden na een bezoek aan de Philippijnen in Koeala Loem- poer aankwam, had hem een boodschap overgebracht van de Philippijnse president, dat deze de Tocnkoe gaarne zou willen spreken. De Philippijnen hebben, evenals Indonesië, de nieuwe federatie Maleisië bestaande uit Malakka, Singapore, Serawak en Sabah (Noord-Borneo) niet erkend en laten aanspraken gel den op Sabah. De Philippijnen wensen zich echter niet aan te sluiten bij president Soekarno's confrontatiepolitiek jegens Ma leisië. Uw pastoor blijkt getrouwd te zijn, zo kreeg de Rooms-Katho- lièke parochie van het Beierse dorpje Gainburg zondag j.l. van de kansel te horen. Deze mede deling, die begrijpelijkerwijze nogal wat opschudding verwek te, werd gedaan door de deken, die in de plaats van de parochie geestelijke de zondagsmis op droeg. Hij vertelde voorts, dat de 40-jarige pastoor van zijn ker kelijk ambt was ontheven nadat de Kerk vernomen had dat hij in augustus j.l. op het bureau van de burgerlijke stand in de stad Straubing, 50 km van Gainburg, in de echt was verbonden. De Russische regering heeft in een nota aan de Britse regering opnieuw verklaard, dat West- Berlijn geen deel uitmaakt van de Duitse bondsrepubliek en dat de juridsdictie van de Westduit- se autoriteiten zich niet tot West- Berlijn uitstrekt. Naar het Oostduitse persbu reau ADN woensdag meldt, werd de nota, op 6 januari aan de Britse ambassadeur in Mos kou verhandigd. De Russische regering zegt in de nota dat de verklaring van de Westduitse regering, dat met de toetreding van West-Duits land tot de UNESCO ook West- Berlijn tot deze organisatie be hoort, geen enkele rechtsgeldig heid heeft. Het landelijke prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdar- beiders, zoals dat maandelijks door het C.B. S. wordt samen gesteld op basis 1959/1960 100,, is tussen medio november en medio december 1963 geste gen van 109 tot 110. Deze stij ging deed zich in hoofdzaak voor in de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 108 tot 110. Binnen deze sector stegen de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit, terwijl voorts o.m. prijsstijgingen werden ge registreerd voor vlees, vleeswa ren en koffie. Voor eieren werd een prijsdaling waargenomen. Het totaal-indexcijfer, inclusief sociale verzekeringen en loonbe lasting steeg van 107 per medio november tot 108 medio decern ber. Premier Leviesjkol van Israël heeft in een onderhoud met het blad „Yediot Ahronot" de deel nemers aan de conferentie van de Arabische Liga gewaay- schuwd geen „avontuurlijke be sluiten" te nemen. Elke poging om Israël te beletten van het Jordaan-water gebruik te ma ken, zal worden verijdeld aldus de Israëlische premier, die te, vens minister van Defensie is. PROCES TEGEN PROF. HEYDE Tengevolge van de slechte weersomstandigheden heeft men woensdag een poging opgegeven om nader tot de oplossing te ge raken van het mysterie van het jacht „Christine", dat sedert een 12-tal dagen wordt vermist. Kik vorsmannen van de Britse mari ne en detectives waren per mij nenveger uit Ramsgate vertrok ken om met behulp van onder water-televisiecamera's een on derzoek in te stellen naar een op acht mijl uit de kust waarge nomen en nog niet geïdentifi ceerd wrak. In dit zeegebied zijn 12 dagen geleden, kort nadat de „Christine" voor een vaart langs de kust was uitgevaren, nood signalen waargenomen. Het on derzoek onder water kon echter vanwege de ruwe zee nog niet worden uitgevoerd. 'De eigenaar van het vijf ton metende, ongeveer tien meter lange jacht, de 33-jarige garage houder Edward Anderson, die aan boord van het vermiste jacht geweest zou zijn, had een levens verzekering van lVs miljoen gul den op zijn naam. De politie meent dat er in totaal twee man aan boord waren. Scheveningen loopt kans 22 van zijn 70 in rederij-verband varende vissersschepen te verlie zen, als de staking in deze ha ven zou doorgaan of met inwil liging van de eisen der stakers zou eindign. Dat is gebleken uit mededelingen, die de directeur van de verre visserijmaatschappij de heer J. J. van der Toorn, gis termiddag aan zijn schippers heeft gedaan. Deze maatschappij bezit 22 schepen. De heer Van der Toorn kondigde aan, dat, als vóór het eind van de week de staking niet is geëindigd, vier van zijn moderne trawlers naar het buitenland verkocht zullen zijn. Onderhandelingen daarover zijn reeds gaande. Twee voor zijn maatschappij in aanbouw zijnde trawlers zijn al verkocht. De casco's van deze schepen zijn gebouwd in Friesland en in Zaandam, waar zij zich nu nog bevinden. Zij zouden worden af gebouwd op de sleephelling te Scheveeningen. De heer Van der Toorn ver telde verder, dat zijn bedrijf dit jaar onmogelijk een verhoging van lasten kan dragen en dat het als de voorwaarden der sta kers zouden worden aanvaard vóór het einde van dit jaar zijn vloot geliquideerd zal zijn. Verdwijnen van 22 schepen uit Scheveningen zou betekenen dat er in de visserij voor om streeks 330 personen geen em plooi meer zou zijn. Een trawler heeft namelijk ongeveer 15 op varenden. Gistermiddag heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, drs. P. C. W. M. Bo- gaers, in tegenwoordigheid van onder meer de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. M. M. Kortmann, in liet kerkdorp Neerkant de sleutels overgedragen van de eerste Bo- gaerwoning, die in de gemeente Deurne is klaar gekomen. Minister Bogaers noemde het een keurig afgewerkte woning. Hij verwachtte dat ook de nog te bouwen huizen van dezelfde kwaliteit en afwerking zullen zijn. Deze Bogaerswoning werd ge bouwd door aannemer Manders uit Meerkant die vorig jaar in het nieuws kwam door zijn 10.000 gulden-woningen, waarvan toen- dertijd de bouw werd stopgezet. Uit besprekingen met de minis ter kwam hiervoor in de plaats de woning voor de prijs van 14.000 gulden, die nu algemeen Bogaerswoning wordt genoemd. Minister Biesheuvel heeft een overheids-kredietregeling be kendgemaakt voor veenouders in veenweidegebieden en daar mee gelijk te stellen gebieden die de laatste twee jaar door om standigheden buiten hun schuld hun kortlopende bedrijfsschul den niet hebben kunnen voldoen. Zij zullen die kortlopende schul den kunnen omzetten in lenin gen met middelbare looptijd on der garantie van het borgstel lingsfonds. Het aldus verstrekte Krediet zal maximaal 10.000 bedragen en een looptijd hebben van twaalf jaar. Het Rijk neemt de rente over de eerste twee jaar voor zijn rekening. Pas na iwee jaar hoeven rente en af lossing te worden betaald. De regeling geldt voor bedrijven van tenminste vijf hectare, die voor tenminste tachtig procent uit grasland bestaan. De benodigde gelden, naar ra ming vier miljoen gulden, zul len binnenkort bij afzonderlijk wetsvoorstel bij dc Staten-Gene- raal worden aangevraagd. Ook wordt de regeling aangemeld bij de Europese commissie. DE EUROPA-QUIZ Televisiekijkers uit acht landen, waaronder Nederland, zullen in een uitzending, welke 25 januari zal plaatsvinden, moeten raden welk. „ding" zich in een verze gelde kist bevindt. Deze Europa quiz wordt gepresenteerd door de Duitser Joachim Kiilenkampff Op deze foto zien we program ma-directeur Otto Griinefeld (links) en Joachim Kiilenkampff (rechts) onder politiebewaking met de kist slepen. MEVR. KENNEDY DANKT AMERIKAANSE VOLK Deze foto van mevr. Jaqueline Kennedy werd gemaakt tijdens een officiële verklaring, waarin zij het Amerikaanse volk dankte voor de 800.000 brieven, waarin medeleven werd betoond naar aanleiding van het overlijden van haar echtgenoot. In officiële kringen schat men, dat 73.000 mannen, vrouwen en kinderen hun woningen hebben moeten verlaten tijdens de on lusten in Calcutta. Een derde deel van de stad is verwoest door honderden branden. In 1963 zijn volgens voorlopige cijfers van het C.B.S. 79.400 wo ningen gereed gekomen, ruim 1000 meer dan in 1962, zo heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid drs P. C. W. M. Bogaers woensdagmiddag in Deurne meegedeeld. De mi nister opende daar de eerste Bo gaerswoning in deze gemeente. In de maand december kwa men volgens ,deze voorlopige cij fers 9000 wofiingen gereed, tegen 7364 (definitief) in de maand december van 1962. Dit is ove rigens geen record. In december 1959 kwamen 9635 woningen klaar. De woningproduktie is in de afgelopen drie maanden steeds boven de 9000 geweest. De minis ter noemde dit een góed resul taat. (Adv.) Het proces tegen de 60-jarige professor Werner Heyde en drie mede-beklaagden begint op 18 februari voor een rechtbank te Limburg in de bondsrepubliek. Heyde zou in de oorlog meer dan 100.000 geesteszieken en gevan genen om het leven hebben ge bracht. Naar verwachting zal het pro ces een half jaar duren. Er zul len 300 «etuigen worden ge hoord. 128. Het kost Eric moeite, de en wild wordt het: de mannen, - J 'Noren zowel als Britten, krijgen er al gauw schik in, zich zelf zo afschrikwekkend mogelijk uit te dossen; hoe, dat kan Eric minder schelen, als de blonde Noren hun haren maar maskeren. Zelf geeft hij het goede voorbeeld, door een wapenrok met het bont naar bui ten om een gehoornde helm te wikkelen. De delen van zijn ge zicht, welke dan nog zichtbaar zün, smeert hij in met houtskool, evenals zijn ontbloot bovenlijf, en mderen voor zijn plan te winnen. Vooral Artor en de Pieten hebben tegenwerpingen. Hoe namelijk, moeten grotendeels blonde Noren zich vermommen, om er uit te zien als de donkere Pieten zonder ogenblikkelijk argwaan te wek ken? Maar wat Eric zegt, is ten slotte wéér: De Saksers hebben feitelijk nog nooit een Pictenkrij- ger gezien, dus kunnen ze er uit zien, zoals ze zelf willen, als het maar woest en .wild is, ga ïï9ë§t in de wildeman die dan voor hen staat zou werkelijk niemand Eric, de koning der Noren, nog herken nen. „Nou, ik denk, dat die Saksers zich een ongeluk schrikken," mompelt Artor, als hij tenslotte de gehele troep zo uitgedost ziet rondlopen. „Maar 't is waar, wil dere Pieten heb ik nog nooit ge zien." Een klein troepje Britten is verschoond gebleven van de ver kleedpartij en dezen zullen zich met Artor en Svein, die wegens zijn lengte ogenblikkelijk argwaan zou wekken, naar het Britten- kamp begeven, aangezien Eric de aanvoerder van het Brittenleger ook niet helemaal vertrouwt. Met een handdruk scheiden zjj. Zo rijdt even later Eric aan het hoofd van zijn woeste bende „Pie ten" het Saksenkaiïw en het ge vaar tegemoet. Het Westduitse ministerie van Gezondheid heeft meegedeeld dat het door middel van films, brochures en lezingen meer pro paganda tegen het roken gaat maken, voornamelijk bij personen onder de 25 jaar Het Noorse ministerie van On derwijs overweegt de invoering van nieuwe leerboeken bij het lager en middelbaar onderwijs, waarin wordt gewezen op de go- varen van het roken. Mogelijk zal er ook onder de militairen actie worden gevoerd. De Deense staatsradio bracht gisteravond een uitzending voor rokers van meer dan 30 sigaret ten per dag. Men wil deze men sen in de gelegenheid stellen een lichte hypnose te ondergaan als hulp tegen hun rookneiging. Aan de Belgische minister van Volksgezondheid zijn verschil lende suggesties gedaan, zoals een rookverbod in scholen en openbare gebouwen, verbod om reclame te maken voor sigaret ten en een verhoging van de be lasting op dat artikel. Woensdag is, nadat president Segni van Italië een afscheidsbe zoek aan zijn Amerikaanse ambt genoot Johnson had gebracht, een gemeenschappelijke bekends making uitgegeven. De twee presidenten, die hier in verklaren, dat hun gebleken is dat zij het over een groot aantal vraagstukken geheel eens zijn, spreken onder meer de hoop uit dat de Sowjet-Unie „op opbou wende wijze, zal reageren op het Westerse streven tot verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West". Zij zeggen ook dat de Verenig de Staten en Italië „tezamen met andere landen zullen werken voor versterking van vrede en vrijheid in de gehele wereld." Johnson en Segni zijn van ma ning dat bij de komende voort zetting van het ontwapenings- overleg te Genève „nieuwe voor stellen moeten worden ingediend in een poging om positieve resul* taten te bereiken".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4