onvermijdelijk Duitse Alpinisten staken poging Herstel van Amerikaans-Panamese betrekkingen Rondetafelconferentie over de crisis op Cyprus begonnen Belgische artsen bereid om te staken Zeven mijnwerkers ingesloten in Duitse mijn HET WEER Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Economische terugslag in 1965 DONDERDAG 16 JANUARI 1964 2öe Taargang No. 6125 Sultan van Zanzibar voor zijn leven van eiland verbannen COMMISSARIS IN OVERIJSSEL BENOEMD Zelfbestuur in Brits Honduras Rust in het kanaalgebied teruggekeerd Massabetoging van studenten voor universiteit van Athene Massavergadering in Brussel op 25 januari VAN OS IN GRONINGEN ProfWitteveen: Frankering bij abonnement: Terneuzsa OSreetewr-Hoofdredaeteor 1 van ifle Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—87 Administratie-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per Kwartaal; pet maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdverfenWeprfts per mm ld ct; minimam per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bfl vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. De minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, meent dat een economische teruggang in 1965 onvermijdelijk is. Indien deze teruggang niet kan worden opgevangen zal Nederland wor den geconfronteerd met econo mische moeilijkheden gedurende vele jaren. De minister zei dit woensdag middag op een lunch van de bui tenlandse persvereniging in Den Haag. De minister ziet grote ge varen voor de Nederlandse eco- mie in 1964 als de loonsverho gingen hoger worden dan nu is overeengekomen. De Nederland se concurrentiekracht zal ernstig worden aangetast als de lonen verder stijgen, aldus minister Witteveen. De Nederlandse lonen zijn ge durende jax-en meer gestegen dan de produktiviteit, zodat Neder land geleidelijk aan zijn moeilijk veroverde economische succes sen moest opofferen. Hij schatte dat de stijging van de produktiviteit in Nederland in 1964 vier-en-een-half procent zal bedragen bij een stijging van de lonen van dertien procent. Inflatie in naburige landen beïnvloed de Nederlandse econo mie. zo merkte de minister op bij zijn prognose dat in 1965 een economische terugslag niet te vermijden is. „Het grootste gevaar is dat onze kosten zo ver stijgen, dat wij op langere termijn niet kun nen concurreren op de export markt.' De moeilijkheid is dat wij niet kunnen uitrekenen pre cies waar de grens ligt. Het ge vaar is groot, dus laten wij ons zoveel mogelijk beheersen", al dus prof. Witteveen. Gevraagd naar de inkpmsten uit de aardgasvondsten antwoord de prof. Witteveen dat de eer ste investeringen 300 miljoen gulden zuilen eisen. De eerste winsten uil de aardgasleveringen zijn niet te verwachten voor 1966 of 1967. Een vermindering' van atoom bewapening zal geen verminde ring van defensielasten met zich brengen, omdat men van Europa verwacht dat het in het kader van de N.A.V.O. meer doet voor de conventionele strijdkrachten. De uitgaven zullen eerder stijgen dan dalen, aldus minister Witte veen. Prof. Witteveen verklaarde dat hij zijn causerie zou kunnen noemen „op de drempel van '64". Men zou kunnen spreken van „een avontuur", omdat een avon tuur veronderstelt gevaar, „en dit jaar heeft zeker gevaren". Sprekend over de recente loons verhogingen zei hij dat men moest erkennen dat het moeilijk was en op de duur onmogelijk de lonen stabiel te houden om dat de arbeidsmarkt zo gespan nen was- en de vakverenigingen hebben over een lange periode zelfbeheersing getoond, zo merkt minister Witteveen op. Prof. Witteveen legde er sterk de nadruk op, dat de loonsver hogingen gezien moeten worden als een ingreep voor één keer om een evenwichtsherstel te be reiken. Men kan zich echter niet blijven aanpassen, anders komt er een moeilijke situatie. Hij sprak over „een gevaar lijk psychologisch klimaat" bij het publiek. Er heerst te veel de indruk, dat er een enorme ruimte was, die de prijsstijgin gen kon opvangen. Wanneer de verwachtingen ten opzichte van de prijsstijgingen bij de pro ducenten niet in vervulling gingen, werd men ontevreden, en wilde men nog meer. Hij was bezorgd omdat men de reële mogelijkheden overschatte en omdat men daardoor buiten de werkelijkheid stond. Hij ont kende dat de prijsstijgingen in wezen verslechtering betekenen. In december was de index voor het levensonderhoud 110, of maar één punt hoger dan in no vember. De loonstijging zal een reële verbetering betekenen, zo meent prof. Witteveen. Hij hoopt dat men niet nog grotere loonsver hogingen zou eisen, want dit zou heel grote problemen hebben voor de Nederlandse economie, 't Zou moeilijk worden voor Ne derland, die de helft van zijn .nationaal product exporteert, om te blijven concurreren op de we reldmarkten. De loonstijgingen komen niet steeds uit grotere winsten. In de scheepsbouw zijn de lonen om hoog gegaan, ondanks het feit dat men met verlies werkt. De Nederlandse economie ver keert op het ogenblik in een pa radoxale toestand van over spanning' op de arbeidsmarkt en De vier Duitse bergbeklim mers, Peter Siegert. Rainer Kausc-hke. Gerd Uhner en Wer ner Bittner, hebben hun poging om de beruchte Eiger vanaf de noordkant te beklimmen, opge geven. Vier dagen lang hebben zij striid moeten leveren tegen ijs, sneeuw en mist en gedurende deze tijd hebben zij slechts een- vierde deel van de 1.600 meter hoge rotswand kunnen overwin nen. Woensdag lieten zij weten tot potentiële teruggang. Als er verdere loonstijgingen komen, zal er terugslag ontstaan bij inves teringen en uitvoer en onvol doende winstmarges voor de uit voer. Als gevolg daarvan zullen marginale industrieën niet meer mee kunnen met de ontwikkeling. Hij verwachtte in ieder geval in 1964 een grote monetaire spanning, terwijl de investerin gen onder druk zouden komen. Hij verwachtte dat de investerin gen in 1965 sterk zouden terug lopen. De 33-jarige sultan van Zan zibar. Seyicl Djamsjid bin Ab- doeiiah, is door het nieuwe, revo lutionaire bewind voor zijn leven van het eiland verbannen. Tot Commissaris van de Ko ningin in de provincie Overijs- iel is benoemd jh. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, thans burgemeester van de ge meente Hillegom. Jhr. van Nispen, die lid is van de Eerste Kamer (K.V.P.), is op volger van ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, die met ingang van 1 februari met pen sioen gaat. Het eervol ontslag aan ir J. B. G. M. de van der Schueren als Commissaris der Koningin in de provinicie Overijssel gaat in op 1 februari. Het ontslag is hem verleend „met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten aan den lande bewezen". De beoneming van jhr. mr. van Nisoen gaat in op 15 febru ari a.s. Gelijktijdig is hem eervol ontslag verleend als burgemees ter van Hillegom, EVACUATIE VAN AM EK T KAN EN VAN ZANZIBAR Een Amerikaanse torpedoboot- jager, de U. S. S. „Manley", heeft een groep Amerikaanse burgers welke op Zanzibar verbleef, ge evacueerd. Hier is een deel van de groep gefotografeerd aan boord bij de aankomst te Dar Es Salaam. Brits Honduras, op de Mid den-Amerikaanse landengte, krijgt heden zelfbestuur, als een eerste stap naar volledige onaf hankelijkheid. Onder het zelf bestuur komt thans de wetge vende en uitvoerende macht te berusten bij de Hondurezen in dit gebied, uitgezonderd Buiten landse Zaken. Defensie en Bin nenlandse veiligheid, die voorbe houden blijven aan Engeland, dat hier wordt vertegenwoordigd door de gouverneur, sir Peter Stallard. George Price, die thans premier wordt en de leider is van de onafhankelijkheidspartij, heeft intussen openlijk verklaard, dat binnen drie jaren Honduras vol ledige soevereiniteit zal hebben en zei er zonder omwegen bij, dat, indien Engeland zou trach ten dit te vertragen, het volk naar de wapenen zal grijpen. „Voor ons is dit geen spelletje, zei hij. Price heeft veertien jaren gevochten voor het thans bereik te zelfbestuur. Het naburige Guatemala eist reeds langer dan een eeuw het grondgebied van Belize op en de maatregel die Engeland thans nam met de verlening van het zelfbestuur heeft geleid tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen het Ver enigd Koninkrijk en Guatemala. De Verenigde Staten en Pana ma hebben woensdag besloten hun diplomatieke betrekkingen „zo spoedig mogelijk" te hervat ten. Beide landen zullen dertig dagen na het herstel der betrek kingen besprekingen over aan gelegenheden van wederzijds be lang beginnen Dit werd meegedeeld in een communiqué dat de inter-Ame- rikaanse vredesmissie van de organisatie van Amerikaanse Staten woensdag in Panama het licht deed zien. De missie heeft bemiddeld in het geschil tussen Panama en de Verenigde Staten over het Panamakanaal, dat leid de tot vechtpartijen in de kanaal zone en verbreking van de diplo matieke betrekkingen door Pa nama. Uit het communiqué viel niet on te maken dat het kanaalver drag, op herziening waarvan Panama bijzonder gebrand is, onderwerp van de aangekondig de besprekingen zal uitmaken. De vredescommissie consta teerde in haar verklaring met voldoening dat de rust in het kanaalgebied is teruggekeerd. Waarnemers zijn van mening, dat Panama ongetwijfeld zal trachten een groter aandeel van de kanaalgelden te verkrijgen. Dit zou verhoging van de tolgel den tengevolge kunnen hebber.. Deze tolgelden zijn sedert de opening van het kanaal, vijftig jaar geleden Woensdagmiddag is in „Mal- borough House'' te Londen de rondetafelconferentie over Cy- prijs begonnen. De openings plechtigheid werd uitgesproken door de Britse minister voor de betrekkingen met het gemene best, Duncan Sandys. Vertegenwoordigers van de regeringen van Groot-Brittannië Turkije, Griekenland en Cyprus, benevens afgevaardigden van de RELLEN IN CALCUTTA Een beeld van de ongeregeldhe den in Calcutta, waar de afge lopen dagen tientallen slachtof fers zijn gevallen. Zwaar gewa pende militairen patrouilleerden door de straten van de stad om onmiddellijk in te kunnen grij pen bij nieuwe relletjes. de slotsom te zijn gekomen, dat de beklimming onmogelijk is en dat hoe hoger zij zouden komen, hoe geringer hun kansen op lijfsbehoud worden. De vier mannen kropen door een van de ventilatie-openingen van de tunnel van de Jungfrau- spoorweg en keerden vervolgens per trein naar Kleine Scheidegg terug De Belgische artsen zullen tot een algemene staking overgaan indien geen oplossing wordt ge vonden voor het cohflict met de Belgische regering over de nieu we wet op de ziekte- en invalidi teitsverzekering. Dit hebben de Sinds woensdagmiddag houdt de politie op de toegangswegen naar Delfzijl een verscherpte controle op mogelijke lifters, die zich naar de havenstad zouden willen begeven. Men heeft een melding gekre gen, dat de 19-jarige Hans van Ós, gezocht in verband met de moord op een alleenwonende vrouw in Nijmegen, gezien zou zijn op weg naar de haven van Delfzijl of die van Termunterzijl, een vissersplaats even verder op. De jongen is in het bezit van 'n monsterboekje. woordvoerders van de nationale federatie van geneesheren gister ochtend op een persconferentie in Brussel meegedeeld. Bij een dergelijke staking zul len maatregelen worden getrof fen om medische zorg in drin gende gevallen te doen doorgaan. De artsen zullen op 25 januari een massavergadering in Brus sel houden, waarop het conflict met de regering nader zal wor den besproken. De nieuwe wet trad 1 januari in werking Volgens de medi sche federatie verzet vijfen negentig procent van de onge veer tienduizend praktiserende artsen zich tegen de nieuwe voor schriften. Deze tasten huns in ziens de vrije artsenkeuze, de vrijheid van de diagnostiek en van de behandelingsmethode aan, terwijl ook het beroepsgeheim gevaar loopt. Voorts wordt voor elke arts, ongeacht zijn leeftijd of zijn bekwaamheden, eenzelf de honorarium vastgesteld. De Belgische artsen voeren voorts aan dat sinds 1946 geen wijziging in hun honorarium is gekomen. Minister-president Lefèvre waarschuwde vorige week in een toespraak voor radio en televi sie, dat de regering de hervor ming van de ziekte- en invalidi teitswet ongeacht het verzet van de artsen zal doorvoeren. Woordvoerders van de fede ratie van geneesheren lieten er woensdagochtend geen twijfel aan bestaan, dat de artsen zich niet bij de nieuwe wet, die zij een „resultaat van politieke beunhazerij" noemen, zullen neerleggen. In de Westduitse mjjnplaats Castrop-Rauxel zijn woensdag zeven mijnwerkers ingesloten als gevolg van een instorting in een kolenmijn. Later werd meegedeeld, dat de zeven mijnwerkers die op een diepte van 600 meter zijn inge sloten, niet voor hedenavond kunnen worden gered. De mijnwerkers zitten opge sloten in een ruimte van onge veer 200 meter lengte. Via een persluchtleiding zullen ze van levensmiddelen worden voor zien. De mannen hebben telefonisch meegedeeld dat ze het goed ma ken. Griekse en Turkse gemeenschap pen op het eiland zullen de komende weken een oplossing trachten te vinden voor de ern stige politieke crisis die de Cy prische bevolking verscheurt. Minister Sandys deed een be roep op de twee bevolkings groepen van Cyprus zich te onthouden van gewelddaden. Deze zouden het welslagen van de conferentie in groot gevaar brengen, zo zei hij. „Als het op Cyprus opnieuw tot gevech ten zou komen zou het deze keer heel wat moeilijker zijn er een einde aan te maken. Cyprus zou dan worden bloot gesteld aan alle gevaren, zo wel van binnen uit als van het buitenland uit, die men enkele weken geleden nog maar ter nauwernood heeft kunnen af wenden". Het overleg zal bijzonder moei lijk zijn, maar met de medewer king en de goede wil van alle betrokken partijen moet een be vredigende oplossing kunnen worden gevonden, aldus de Brit se minister. Groot-Brittannië kan zijn po litietaak op Cyprus niet eeuwig blijven vervullen, zo vervolgde hij. „Er zijn alleen Britse troe pen op het eiland om ons het nodige respijt te geven voor het vinden van een voor alle betrok kenen aanvaardbare oplossing" Sandys zei tenslotte, dat de Britse troepen hun taak niet hadden kunnen vervullen als de twee bevolkingsgroepen geen vertrouwen in hen hadden ge toond. Aan de mogelijkheid van mis lukking mag zelfs niet worden gedacht, zo zei minister Sandys nog. Als de onderhandelingen hier zouden vastlopen, dan zou dit een stemming kweken die elke partij er onvermijdelijk toe geneigd zou maken zelf met ge weld een regeling tot stand te brengen. Na de rede van minister San dys werd de bijeenkomst ver daagd tot vandaag. Da eerste plenaire vergadering duurde een half uur. MASSABETOGING Voor de universiteit van Athe ne hielden intussen woensdag ongeveer 3.000 studenten een massabetoging. Zij schreeuwden in koor „Enosis" (Cyprus bi. Griekenland) en „Lang leve d< EOKA" tde Grieks-Cyprische ondergrondse beweging die tegen de Britten streed toen die het bestuur over het eiland nog uit oefenden). Tot de sprekers op de bijeenkomst behoorde een voormalige luitenant van de EOKA. Ook in Saloniki hielden studenten een massabetoging. WEINIG BEWOLKING. Het K.N.M.I. deelt mede: De drogere lucht, die in de nacht van dinsdag op woensdag ons land begon binnen te stro men, had woensdagavond het zuiden van ons land bereikt. In de drogere lucht komt weinig bewolking voor. Met overwegend matige oostelijke winden blijft heden de aanvoer van deze lucht aanhouden. Daarin komt oveijdqg matige tot lichte vorst voor. medegedeeld door het K.N.Mtl. te De Bilt, geldig van hedenmor gen tot hednavond. OOSTENWIND. Weinig bewolking. Overwegend matige oostelijke wind. Matige tot lichte vorst. DONDERDAG 16 JANUARI v.m. r.m. Breskens 2.47 3.11 Terneuzen 3.22 3.46 Hansweert 4.02 4.26 Walsoorden 4.12 4.36 VRIJDAG 17 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.26 3.50 Terneuzen 4.01 4.25 Hansweert 4.41 5.05 Walsoorden 4.51 5.15 ZON op onder 8.41 16.58 17.00 17.01 17.03 MAAN op onder 18.41 19.54 21.00 22.25 V4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1