RADIO DE KOCK NHM IN BELGIE Moet Castro zich matigen in Caraïbisch gebied? iisia en de kwestie-Panama Prijsverhoging van huisbrandkolen HET WEER Weerbericht Hoogwater Aannemers schorten betalingen aan de leveranciers op Zon- en Maanstanden Premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering met minstens 20 procent omhoog Nederland neemt deel aan de Air-Union besprekingen WOENSDAG 15 JANUARI 1964 20e Jaargang No. 6124 Het Cubaanse bezoek aan Moskou Brandstichting en plundering in Oost-Pakistan Betaling volgens op 1 december geldende prijzen PRESIDENT SEGNI IN WASHINGTON ONTRUIMING ONDER DWANG AAN DE SECTORGRENS Duitse kinderen naar Nederland ontvoerd Frankering bij abonnement: Terneuzen JMrecteur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Admlnistratle-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre9 Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Het verrassende bezoek van de Cubaanse premier Fidel Castro aan de Sowjet-Unie wordt in Westelijke kringen in de Russi sche hoofdstad toegeschreven aan het streven van de Russische leider Chroesjtsjov, de innerlijke samenhang in het communisti sche kamp tegenover China te versterken en onbekookte acties tegen de ontspanningspolitiek van de Russische leider te ver hinderen. Voor de tweede achtereenvol gende dag bood de Chinese hoofd stad dinsdag een ongewone aan blik door massa-betogingen te gen het Amerikaanse optreden in Panama. Tienduizenden men sen trokken in optocht door de hoofdstraten van Peking onder het schreeuwen van anti-Ameri kaanse leuzen. Zij voerden vlag gen, spandoeken en spotprenten mee. Betogingen op dergelijke schaal zijn in Peking sinds de crisis om Cuba in de herfst van 1962 niet meer georganiseerd. De Chinese kranten wijden nog steeds grote artikelen aan de ge beurtenissen in Panama. Vrijwel al het andere nieuws is daardoor verdrongen. De Franse minister van Voorlichting heeft medegedeeld, dat de reeds aangekondigde pers conferentie van president De Gaulje zal worden gehouden op 31 januari a.s., 's middags te 35 uur. Het nieuwe bezoek van Castro zou wellicht, met het oog op de situatie in Panama, op aandrang van Chroesjtsjov eerder plaats gevonden kunnen hebben, dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. Westelijke waarnemers gelo ven voorts, dat Chroesjtsjov zijn gast thans tot een duidelijk kleurbekennen ten gunste van de Sowjet-Unie in het ideolo gische conflict met China zal proberen te dwingen en daarmee tot toetreding tot het Moskouse kernstopakkoord. Castro zal overigens in Moskou om meer economische hulp voor zijn land moeten vragen. Men vermoedt in Westelijke kringen, dat Chroesjtsjov en Castro intensief de toestand in Panama en andere Latijnsameri- kaanse landen zullen bespreken. Westelijke diplomaten in Mos kou achten het ook mogelijk, dat Chroesjtsjov de Cubaanse rege ringsleider voor een bezoek aan Moskou heeft uitgenodigd om hem, in het bestek van de Rus sische ontspanningspolitiek, tot matiging en terughouding tegen over de Verenigde Staten aan te sporen. In het bijzonder wordt opge merkt, dat Oostduitse partijlei der Walter Ulbrieht kort voor het bezoek van Castro met Chroesjtsjov in Moskou bespre kingen heeft gevoerd. (Zowel Ulbrieht als Castro staan op voorposten van het communis tische kamp, die beide tevens tot de zenuwknooppunten in de be trekkingen van de Sowjet-Unie met de Verenigde Staten beho ren). Geruchten, dat Chroesjts jov het Westen nieuwe voorstel len ter oplossing van hoogst controversiële vraagstukken wil doen, vinden in het bezoek van Ulbrieht en Castro nieuw voed sel. Opgemerkt wordt nog, dat Chroesjtsjov aan Castro een taaie gespreksgenoot heeft. De Cubaan geldt zelfs in Moskou als eigenzinnig en zeer zelfbe wust. Dat hij zich van zijn eigen waarde bewust is en deze gaar ne laat meetellen, moge blijken uit het feit, dat hij het Moskouse kernstopverdrag nog niet gete kend heeft. Westelijke deskun digen hadden daarom reeds ver moed, dat Cuba zich achter Chi na zou scharen. Daar staat even wel de Chinese onmacht tegen over om Cuba werkelijk econo misch te helpen. De politie van Naryangani, na bij Dacca in Oost-Pakistan, heeft dinsdag het vuur geopend op oproerkraaiers, die zich aan brandstichting en plundering hadden overgegeven. Volgens een regeringscommuniqué wer den daarbij „enige oproerkraai ers" gedood en anderen gewond. De orde is hersteld en preven tieve maatregelen tegen her haling zijn genomen, aldus het communiqué. In het betrokken gebied, als mede in bepaalde wijken van Dacca is een beperkt uitgaans verbod ingesteld. Men neemt aan, dat deze gewelddaden verband hielden met de jongste botsingen tussen Hindoes en Moslims in Calcutta. Berekend over de gehele huis- brandkolenvoorziening, dus in clusief de import, zijn met in gang van heden de prijzen ge middeld gestegen met 38 cent per hectoliter antraciet, met 33 cent per hectoliter eierkolen en 23 cent per mud cokes. Deze prijsverhoging wordt ver oorzaakt door twee maatregelen De vergroting van de marge van de kolendetaiihandei met acht cent per mud huisbrand kolen, en een prijsverhoging ter verbetering van de positie van de Neder'anrtse mijnen. De minister van Economische Zaken acht deze prijsverhoging passend in het kader van het prijsbeleid. De aanpassing van de marge voor detailhandelaren vindt hij ge rechtvaardigd als gevolg van de vijf procent loonsverhoging per 1 januari. De Federatie van de Neder landse Brandstoffenhandel heeft o.m. deze aanpassing van de marge verzocht. Na overleg ging de minister akkoord met een verruiming van de marge, die neerkomt op ongeveer acht cent per hectoliter. De verhoging van de prijzen door de Nederlandse mijnen be tekent, dat de af-mijn prijzen zul len stijgen. Deze stijging be draagt voor antraciet va riërend naar grootte en kwali teit, van 1,10 tot 45 cent pe' hl gemiddeld 70 cent per mud Daar Nederland ongeveer drir vijfde van zijn antraciet impo-" teert, komt de gemiddeMe stij ging van de prijs voor antracie' neer op ongeveer 30 cent per (Adv.» OOSTELIJKE WIND De zachtere lucht, die in het afgelopen etmaal tot het midden van ons land was opgedrongen, beeon dinsdagavond weer. ter rein te verliezen. In het noorden van het land verdween het wol kendek en werd drogere, maar tegelijk iets koudere lucht aan gevoerd. In het zuiden en mid den van ong land viel toen nog enige regen, maar deze was niet van veel betekenis meer. Intus sen steeg de luchtdruk, zodat zich een rug van hogedruk begon te vormen, die zich van Schotland naar het Alpengebied uitstrekte. Vandaag zal de drogere lucht verder terrein winnen. Aanvan- keliik zal in het zuiden van ons land nog mist voorkomen. Maar er zullen ook in ons land opkla ringen zijn. De oostelijke wind wordt zwak tot matig. In het noorden van ons land wordt lich te vorst verwacht, in het zuiden van het land temperaturen om het vriespunt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Enige opklaringen, vooral in de noordelijke helft van het land. E'ders bewolkt met hier of daar mist, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige oostelijke wind. In het noorden van het land lichte vorst, in het zuiden van het land temperaturen om het vriespunt. WOENSDAG 15 JANUARI Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 In het Rotterdamse Hilton- hotel heeft in een vergadering, die de gehele middag en avond heeft geduurd, een groot aantal aannemers gisteren het besluit genomen rekeningen van leveran ciers en toeleveringsbedrijven te betalen op basis van de op 1 de cember 1963 geldende prijzen. Zij zullen eventueel verdere be talingen opschorten tot na het tijdstip waarop de overheid een beslissing met betrekking tot de tisiooregeling voor nieuwe en voor lopende werken bekend heeft gemaakt en de prijsver hogingen zijn gecontroleerd. Deze aannemers hebben de raad van bestuur bouwbedrijf verzocht deze maatregel ter ken nis te doen brengen van de over heid en alle belanghebbende or ganisaties van-de leveranciers en toeleverende bedrijven. Boven dien hebben de aannemers be sloten de bij de raad van bestuur aangesloten organisaties te ver zoeken op de kortst mogelijke termijn bindende besluiten in werking te doen treden, waarbij wordt verboden in te schrijven op of prijsopgave te doen voor bouwwerken, indien daaraan niet de voorwaarde is verbonden van integrale verrekening van wij zigingen in de lonen, sociale las ten en prijzen. De tekst van de besluiten is op gesteld door de besturen van de bij de samenwerkende patroons verenigingen voor de bouwbe drijven in Rotterdam aangeslo ten organisaties. In de motivering van het be sluit herinnert men aan de twee resoluties inzake wat men noemt onhoudbare situatie in het bouw bedrijf, aangenomen op de na jaarsvergadering van de N.A.P.B. op 11 december 1963 in het Kur- haus te Scheveningen. Die situatie is ontstaan, aldus de motivering, door de chaotische loonontwikkeling, het ontbreken van een redelijke risico-regeling en het dalen van de arbeidspro- duktiviteit. Alleen al de huidige Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.59 2.34 3.14 3.24 n.m. 2.30 3.05 3.45 3.55 DONDERDAG 16 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.47 3.11 Terneuzen 3.22 3.46 Hansweert 4.02 4.26 Walsoorden 4.12 4.36 ZON MAAN op onder op onder 13 8.42 16.56 9.19 17.32 16 8.41 16.58 9.55 18.41 17 8.41 17.00 10.24 19.54 18 8.40 17.01 10.48 21.00 19 8.39 17.03 11.09 22.25 en binnenkort te verwachten stij gingen van lonen en sociale las ten over het pakket in uitvoering zijnd werk in Nederland, worden geraamd op ongeveer 200 miljoen gulden. Deze zijn voor veel werk gevers ruïneus, maar de situatie is nog veel ernstiger geworden, doordat geen risico-clausule wordt toegelaten waar de over heid partij is of financieel is ge ïnteresseerd. De onrust in het bouwbedrijf blijkt thans een climax te berei ken, doordat de werkgevers wor den overstroomd door kennisge vingen van toeleveringsbedrijven, waarin belangrijke tot zeer be- 'angrijke verhogingen in de prij zen van materialen en diensten worden aangekondigd. Deze voor de .aannemers oncontroleerbare verhogingen brengen een kosten verhoging voor de lopende wer ken met zich van wederom circa 200 miljoen gulden. Hierdoor is een zodanige on rust en gevoel van onveiligheid onder de aannemers ontstaan, dat deze factoren 'n gevaar gaan betekenen voor de bestaansmo gelijkheid van déze bedrijven. Er is immers geen juist bedrijfsbe leid meer te voeren bij gebrek aan goede gegevens voor te ma ken aanbiedingen, resp. gebrek aan rechtszekerheid. Deze facto ren vormen een groot gevaar voor een normale ontwikkeling van de Nederlandse bouwnijver heid, waarbij de woningbouw nauw is betrokken. Het door de overheid uitgestippelde bouwbe leid kan niet worden gerealiseerd, aldus de motivering. De vergadering sprak als haar mening uit, dat de aannemers gaarne meewerken aan over heidsmaatregelen tot sanering van de toestand. Dit werkt mee aan de totstandkoming van rust in de bedrijven en van een nor male gang van zaken in het alge meen. De vergadering sprak die mud. Voor eierkolen zal de af mijn prijs met 30 cent worder verhoogd. Deze verhoging bete kent als rekening wordt gehou den met de import een gemid delde stijging van een kwartje oer mud. De verhoging van de "if-mijn prijs voor cokes bedraagt vijftien cent per hectoliter. Ongeveer 15.000 arbeiders in Ie staal- en chemische industrie o Gent en Brugge hebben het verk neergelegd. Zij eisen een 'oonsverhoging van 10 procent. Onderhandelingen tussen werk- levers en werknemers hebben nog geen resultaten opgeleverd. Verwacht wordt, dat de staking zich zal uitbreiden tot andere Belgische industrieën, indien niet spoedig een oplossing wordt ge vonden voor het conflict. President Segni van Italië is dinsdag voor een staatsbezoek van twee dagen in Washington aangekomen. Hij werd op het station van de hoofdstad hartelijk verwelkomd door president en mevrouw Johnson. President Segni zal tijdens zijn bezoek twee maal besprekingen voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot (Adv.) 9 KREDIETEN 9 PERSOONLIJKE LENINGEN 9 FINANCIERINGEN kunnen een oplossing zijn voor uw financiële proble men. Inlichtingen worden gaar ne verstrekt door de BANK Nieuwstraat 22 - Tel. 2310 feit, dat de overheid nog steeds geen maatregelen heeft genomen tot wederinvoering van een risi co-regeling voor nieuwe en voor lopende werken. Daarom stelde zij vast, dat in afwachting van deze maatregelen het niveau van de prijzen van leveranciers- en toeleveringsbedrijven dient te worden bevroren op het peil van 1 december 1963. De vergadering stelde een commissie samen ter pe verontrusting uit over het uitvoering van dit besluit. Op grond van door de staats secretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer M. J. Keyzer, in samenwerking met de Neder landse vertegenwoordigingen in diverse Europese hoofdsteden gevoerde besprekingen, zal Ne derland thans kunnen deelne men aan de Air Union-bespre- kingen, welke binnenkort zullen worden hervat. Deze besprekin gen zullen voor het eerst op hoog ambtelijk niveau plaats vinden en wel te Brussel op 21 januari a.s. De Nederlandse delegatie, be staande uit vertegenwoordigers van de departementen van Ver keer en Waterstaat, Buitenland se Zaken en Financiën, zal onder leiding staan van de directeur- generaal van de rijksluchtvaart dienst, vice-admiraal b. d. W. J. Kruys. Over het plan tot oprichting van Air Union, een Europese Luchtvaartorganisatie, waarin Alitalia, Air France, Lufthansa en de Sabena zouden gaan sa menwerken, hebben deze vier luchtvaartmaatschappijen in overleg met hun verkeersminis ters jarenlang onderhandeld. Doch het is tot nu toe steeds op allerlei bezwaren en moeilijk heden af gestuit. Aan de be sprekingen voor deze samenwer king, die moet gaan steunen op een akkoord tussen de regerin gen der deelnemende landen, nam Nederland aanvankelijk ook deel. Toen de K. L. M. het met de andere maatschappijen niet eens kon worden over de bepaling van haar aandeel in het geza menlijke vervoer, trok zij zich terug. Dat geschiedde 5 jaar ge leden. Van de K. L. M. Vernemen wij in antwoord op een vraag, dat „zij nog steeds uitermate po sitief staat tegenover iedere ge zonde vorm van samenwerking op luchtvaartgebied in Europa." Ingewijden geloven overigens dat de K. L. M. nu met een nog veel geringer aandeel genoegen zal moeten nemen dan destijds werd aangeboden. In het verleden zijn bij de moeizame besprekingen zoveel bezwaren naar voren gekomen, dat de gewenste nauwe samen werking tussen de Westeuropese luchtvaartmaatschappijen een onvervulbare wensdroom scheen. Aangezien er tot nu toe zelfs geen spoor van enige voorlopige overeenstemming is bereikt be staat er in kringen van ingewij den weinig optimisme over de hervatting der besprekingen. Opnieuw moest een groep Oost- Berlijners, welke bij de sector grens woonde, haar huizen ver laten. Deze dramatische foto werd gemaakt tijdens de ontrui ming van huizen aan de Sebas- tianstraat. Scherp bewaakt door Vopo's er zijn zelfs pantser wagens en afgerichte honden in gezet worden de verhuiswa gens geladen. In het midden wordt een oude moeder onder steund, die zojuist haar huis heeft verlaten. Twee kleine kinderen, de 5- 'arige Karl Heinz Dickmann en de 4-jarige Lydia vom Hagen, die vrijdagmiddag dicht bij hun woning in Sonsfeld, nabij Wesel, op straat aan het spelen waren, worden sindsdien vermist. De meeste ziekenfondsen heb ben moeten besluiten om de pre mie voor de vrijwillige verzeke ring per 1 januari drastisch te verhogen. Deze verhoging komt over het algemeen op minstens 20 proeent neer Sommige zie kenfondsen wachten met hét doorvoeren ervan nog even, om dat zij de hogere kosten uit hun reserves kunnen dekken, terwij] andere fondsen slechts een deel van de kostenstijging in hun nieuwe premie tot uitdrukking hebben gebracht omdat zij voor het overige deel hun reserves gebruiken. Dit wordt medegedeeld in een verklaring van de gezamenlijke ziekenfondsorganisaties. De kosten van de ziekenfonds verzekering gaan in 1964 aan zienlijk omhoog. Voor de ver plichte verzekering is de ver wachte kostenstijging al gedeel telijk (namelijk voor negen pro cent) tot uiting gekomen in de verhoging voor het heffingsper centage met 0,4 tot 5 procent De compensatie die hierdoor wordt verkregen kan men in totaal op 13 procent stellen, aangezien ook het gemiddelde loonbedrag waar over de premie wordt geheven, stijgt. De premie van de door het rijk en het vereveningsfonds van de verplichte verzekering gesubsi dieerde be jaar den verzekering (waarvan de premie door de Kroon wordt vastgesteld) stijgt met 23 procent. Dit betekent voor bejaarden met een inkomen van minder dan 3750 per jaar een gezinspremie van 1,53 per week (was ƒ1,24), terwijl de pre mie voor bejaarden met een hoger inkomen 3,06 wordt (was ƒ2,48). De voornaamste kostenverho gende factor voor de zieken fondsen is de verlenging van het recht op ziekenhuisverpleging van 70 tot 365 dagen per ziekte geval. Een belangrijke invloed op het kostenniveau hebben ook de honoraria van artsen, apothe kers, tandartsen enz., terwijl voorts de verwachte stijging van de ziekenhuisverpleegtarieven een be!angrijke rol speelt. Onge veer zestig procent van de zie kenhuiskosten wordt namélijk gevormd door de lonen en de ziekenhuisverpleging legt beslag op meer dan een derde van de ziekenfondspremie. Deze oorzaken, gevoegd bij de normale kostenontwikkeling we gens het stijgende peil van de medische wetenschap en de uit breiding van ziekenhuis- en ver pleegtehuisruimte, aldus de ver klaring van de ziekenfondsen, hebben uiteraard ook invloed op de kosten van de vrijwillige ver zekering. Aangezien de zieken fondspremie volledig is afge stemd op de werkelijke kosten die in 1964 zijn te verwachten, moet de premieverhoging, vol gens hen, worden gezien als een onvermijdelijke zaak en worden toegeschreven aan omstandighe den, waarop de ziekenfondsen i geen invloed hebben.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1