V.S. trekken zich niet terug Republiek Zanzibar uitgeroepen Chefarine .4" Fidel Castro in Moskou Vrouw vermoord Nieuw Oostduits voorstel voor passen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 1 TOESTAND IN PANAMA VERBETERT de incidenten :n panama Na vijf weken onafhankelijkheid Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! MINDER RUSSISCHE MILITAIREN Slachtoffers by stammenbotsing in Afrika Frankering bij abonnement! Teraeuzen Directeur-Hoofdredacteur I, van fle Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Aourniementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 et. ZEEUW Maandag 13 dinsdag 14 januari 1964 20e Jaargang No. 6123 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meel 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. De nieuwe onlusten die in de nacht van zaterdag op zondag in Panama-stad als in Colon, aan de Atlantische kust, zijn uitgebroken, hebben drie doden geëist en een aantal gewonden. Volgens niet-bevestigde berichten zouden twee Amerikaanse militairen van Fortoricaanse afkomst doodgeschoten zijn toen zij op het punt stonden, naar de zijde van de Panamese betogers over te lopen. De ongeregeldheden in Colon ontstonden toen zaterdagavond schoten werden gewisseld tussen Panamese schutters en Ameri kaanse militairen. De betogers wierpen ook „Molotow-cocktails" naar een hotel. Zondagochtend heerste er weer rust in Panamastad, waar leden van de Panamese nationale gar de thans de Amerikaanse mili tairen hebben vervangen bij het patrouilleren op sommige punten aan de grens tussen Panama en de kanaalzone. Op aanraden van de speciale afgezant van president Johnson, Thomas Mann, hebben de Ame rikanen nog een gebaar tegen over de Panamezen gemaakt: van de openbare gebouwen in de Panama-kanaalzone moeten voortaan naast de Amerikaanse vlag de Panamese uitgestoken Nog een beeld van de troebe len in de Panama-Kanaal zone; Panamese studenten lo pen met een spandoek, waar op te lezen staat: Panama is geen protectoraat van de Ver enigde Staten, maar een vrij land". Op de voorgrond po litiemannen. worden. Deze maatregel geldt ook voor het Amerikaanse Ly ceum in Balboa, waar de Ameri kaanse scholieren donderdag het incident veroorzaakt hebben, dat het sein was voor het begin van de onlusten. Een stoet van tienduizenden Panamezen met aan het hoofd president Chiari heeft zondag zestien landgenoten die bij de ongeregeldheden om het leven gekomen, begeleid op hun laat ste gang naar "een tien km bui ten de stad Panama gelegen kerkhof. De plechtigheid verliep zonder incidenten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft zondag in een televisie vraaggesprek verklaard, dat er geen sprake van is dat de Ver. Staten de zóne van het Panama kanaal ontruimen. Trouwens, geen enkele verantwoordelijke Panamese leider had hierom ge vraagd. De minister was van oordeel, dat communistische ele menten deel hadden genomen aan de eerste incidenten en dat premier Castro van Cuba een directe verantwoordelijkheid voor het gebeuren heeft. In de hoofdstad van de Domi nicaanse republiek hebben onge veer 150 studenten zondag op straat een Amerikaanse vlag ver brand om uiting te geven aan hun gevoel van saamhorigheid. De studenten wilden vervol gens een betoging houden voor de Amerikaanse ambassade, maar de politie belette dit. In Panama scheen maandag de rust weer te keren. Op regerings kantoren en in winkels en fabrie ken werd het werk hervat, ter wijl werd aangekondigd dat de scholen morgen weer zullen wor den geopend. Bovendien maakte de Panamese vakbond van ver voerpersoneel bekend, dat de staking die het openbaar vervoer enkele dagen heeft verlamd is beëindigd. De Panamese nationale garde heeft kennelijk strenge instruc ties gekregen om de orde en rust langs de grens tussen Panama en de kanaalzone te verzekeren. Zondagavond trad zij krachtig op tegen een oproerige menigte die zich naar de grens trachtte te be geven. Met waarschuwingsscho ten en traangas werd de menigte verspreid. Intussen zet de vredescommis- sie van de organisatie van Ame rikaanse staten (OAS) haar po gingen voort om een einde te maken aan de crisis. Uit welin gelichte Amerikaanse bron is vernomen, dat de vorming van een Amerikaans-Panamese sub commissie onder leiding van een O.A.S.-vertegenwoordiger wordt overwogen die de mogelijkheden tot herstel van de rust langs de grens tussen Panama en de ka naalzone zou moeten nagaan. Panama en de Verenigde Sta ten zouden elk vertegenwoordigd moeten worden door een hoge officier en een hoge burgerlijke functionaris. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat de Verenig de Staten en Panama met dit voorstel van de vredescommissie akkoord zullen gaan. De „New York Times" schreef maandag in een hoofdartikel, dat er in de kanaalzone „een grote blunder" was begaan door toe te laten, de Amerikaanse scholieren de Panamees-Amerikaanse over eenkomst inzake de vlaggen- kwestie schonden. „Naar de ge beurtenissen die daarop volgden' uitwijzen was, wat deze verblinde jongelui als een patriottische houding ten opzichte van de Amerikaanse vlag zagen, in wer- gelijkheid een provocatie die rechtstreeks in de kaart speelde van allen in Latijns Amerika die de Verenigde Staten vijandig ge zind zijn", aldus het blad. (Adv.) nembre „comité national arristi- que de la coiffure" parijs Op het eiland Zanzibar, dat nog niet zo lang geleden onafhankelijkheid verwierf, is zondag de macht overge nomen door 600 opstandelingen, die het verzet van de politie snel braken. De sultan en zijn premier hebben het eiland verlaten. Veel bloed is er niet vergoten. Vast staat, dat twee politiemannen het leven hebben gelaten. De 600 man hebben volgens de commissaris van politie twee tuighuizen overvallen en alle wapens meegenomen. Vervolgens maakten zij zich meester van de politiebureaus, de openbare ge bouwen en het vliegveld. Zanzibar beslaat 2.650 m2. Er wonen 300.000 mensen, van wie 500 Europeanen. Het Britse oorlogsschip „Owen heeft opdracht gekregen naar Zanzibar te varen om zonodig Britse onderdanen te evacueren. Het schip wordt binnen enkele uren in Zanzibar verwacht De bevelvoerende officier mag alleen tussenbeide komen als het. gaat om de verdediging van Britten. Het Britse oorlogsschip „owen Oost-Duitsland is bereid toe te staan dat Westberlijners wegens „dringende familie-aangelegen heden" bezoeken afleggen in Oost-Berlijn. Dit is zaterdag be kendgemaakt door het Oost- duitse persbureau „A.D.N." en in de Oostberlijnse dagbladen. VOKST HOUDT AAN Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is bo ven Groenland een krachtig hogedrukgebied ontstaan, dat naar het zuidoosten trok en waarvan het centrum vanmor gen tussen IJsland en Schotland lag met een barometerstand van 1042 mb. Het hogedrukgebied medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot mor genavond. PLAATSELIJK SNEEUW Veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw of onderkoelde regen en ook hier en daar mist. Zwak ke wind. Lichte tot matige vorst. DINSDAG 14 JANUARI v.m. n.m. 1.28 Breskens 1.50 Terneuzen 2.07 2.25 Hansweert 2.47 3.05 Walsoorden 2.57 3.15 WOENSDAG 15 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.59 2.30 Terneuzen 2.34 3.05 Hansweêrt 3.14 3.45 Walsoorden 3.24 3.55 kreeg over de Noordzee verbin ding met een ander maximum, dat zich boven Oost- en Zuid- Oost-Europa bevindt. Als gevolg hiervan hield in onze omgeving het rustige weer met over wegend zwakke oostelijke win den aan. De temperatuur werd geleidelijk iets lager. In het noordoosten van het land vroor het vanmorgen 8 a 9 graden, in het zuidwesten 2 tot 4 graden. Intussen nam een in de hogere luchtlagen gelegen storing, die langzaam door Midden-Frank rijk eerst naar het westen en nu naar het noordwesten trok, in diepte toe. Ze veroorzaakt op haar oostelijke en noordelijke flank sneeuw en onderkoelde regen. Dit neerslaggebied be reikte de afgelopen nacht ook het zuiden van ons land en breidt zich langzaam noord waarts uit. Voor het eerstkomende etmaal wordt weinig verandering in de weerssituatie verwacht. De ver schillen in de luchtdruk in onze omgeving blijven klein, zodat er niet veel wind zal zijn, hoofd zakelijk nog uit oostelijke rich tingen. De vorst houdt daarom aan. ZON MAAN op onder op onder 13 8.44 16.53 7.43 15.36 14 8.43 16.55 8.35 16.29 12 8.44 16.52 6.43 14.53 (Adv.) Vier middelen in één tablei werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Ponomarev, één der voor aanstaande theoretici der Sow- jetrussische communistische par tij, heeft in een toespraak op het congres der Zweedse com munistische partij verklaard dat de Sowj et-Unie heeft besloten de mankracht van haar strijd krachten verder te verminde ren. De tekst van Ponomarevs toespraak is zaterdag te Mos kou in de „Prawda" gepubli ceerd. Ponomarev gaat hiermede verder dan zijn eerste minister Chroesjtsjov, die 14 december j.l. in een toespraak heeft ge zegd dat een dergelijke vermin dering werd overwogen. Ponomarev verklaarde ook dat de Russische militaire be groting voor 1964 „in overeen stemming hiermede zal worden verlaagd". Een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur be vestigde het later, maar voegde eraan toe dat geen uitgewerkte voorstellen waren ontvangen van de Oostduitse regeringson derhandelaar, Erich Wendt. Wendt had onlangs in Oost- Berlijn een onderhoud met de Westberlijnse afgevaardigde, Horst Korber. Zij zullen elkaar deze week weer ontmoeten. Volgens A. D. N. meent de Oostduitse regering, dat een dergelijke schikking thans ge troffen kan worden, terwijl de besprekingen voor een „verder strekkende regeling" worden voortgezet. Westberlijnse functionarissen zeiden dat Oostduitsers nog geen voorstellen voor een verder strekkende regeling hebben in gediend. Bij een stammenbotsing te Ilo- ret, nabij de grens tussen Kenia en Ethiopië, zijn vrijdag j.l. 27 personen 3 mannen, 7 vrou wen en 17 kinderen om het leven gekomen. Tenminste tien personen werden ernstig ge wond. De botsing deed zich voor na dat leden van de Boran-stam hadden gepoogd vee van de stam der Galoebba's te stelen. Zanzibar heeft de Engelsen in het land de raad gegeven thuis te blijven. Desondanks is hij niet van mening, dat het op het ogen blik noodzakelijk is tot evacuatie van Engelsen over te gaan. De Britse hoge commissaris tracht een bijeenkomst te beleg gen van vertegenwoordigers van de regering en die van de oppo sitiepartijen. Radio-Zanzibar heeft zondag avond bekendgemaakt, dat een republiek Zanzibar is uitgeroepen en een nieuwe regering is ge vormd bestaande uit leden van de „revolutionaire partij". Aan het hoofd van de nieuwe regering staat sjeik Obeid Ka- roeme. Radio-Zanzibar meldt voorts, dat de verdreven premier, sjeik Mohammed Sjamte, die zich aan boord bevindt van een schip voor de kust, verklaard heeft, zich te willen overgeven als de veilig heid van hem en de leden van de regering en hun gezinnen ver zekerd wordt. De Afrikaanse Sjirazi-partij is overwegend Afrikaans. De Oemma is vorige week door de omvergeworpen regering, die onder Arabische I eiding stond, verboden. Hoewel de Arabieren slechts ongeveer 15 van de bevolking uitmaken, hebben zij tot dusver eenoverheersende rol in het land gespeeld. De leider van de Oemma-partij, die zich Mohammed Baboe noemt, is vakbondsleider en on derwijzer geweest. In het voor jaar van 1963 trad hij af als secretaris-generaal van de natio nalistische partij dte de invloed rijke Arabische minderheid ver tegenwoordigt. Hij vormde toen een uiterst linkse partij, die zich als eerste doel een hervorming van het grondbezit stelde. We gens zijn acties tegen het groot grondbezit was hij eerder door de Britten tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hem was toen „oproerige activi teit" ten laste gelegd. De laatste tijd heeft Baboe veel gereisd, waarbij hij o.a. En geland, enige Afrikaanse landen en communistisch China bezocht. Hij staat bekend om zijn „pro- Chinese" sympathieën. Een tijd was hij vertegenwoordiger van het persbureau Nieuw-China in Zanzibar. Kort voor het uitbre ken van de revolutie zou hij via Tangajika uit Peking naar zijn land zijn teruggekeerd. Het republikeinse bewind heeft inmiddels de noodtoestand afge- ipi Foto: Sjeik Mohammèd Sham- te Hamadi, de minister-presi dent van Zanzibar, die het eiland verlaten heeft. kondigd. Alle vreemde schepen moeten buiten de territoriale wateren blijven. Een Amerikaan se torpedobootjager lag voor de kust om Amerikaanse gezinnen aan boord te nemen De nieuwe president, sjeik Abid Karoeme, is van Kongolese afkomst. Hij kwam als kind op Zanzibar. Na een moeilijke jeugd, waarin hij o.a. matroos was, was hij werkzaam in de vakbeweging. In 1957 werd hij voorzitter van de Afrikaanse Sjirazi-partij, een coalitie van de beweging van Afrikanen en van de groepering van uit Perzië afkomstige bewo ners van Zanzibar. SULTAN VAN ZANZIBAR NIET IN KENIA TOEGELATEN De afgezette sultan van Zan zibar is maandagochtend in de Keniase havenstad Mombassa aangekomen. Hij kreeg geen toe stemming aan land te gaan, zulks overeenkomstig een besluit van de regering-Kenjatta. Intussen kwam voor de tweede maal in een etmaal in Nairobi het Keniase kabinet bijeen. Da vergadering werd bijgewoond door ministers uit Tanganyika en Oeganda. De 33-jarige sultan Jejjid Jamsjid bin Abdoella arriveerde met 150 volgelingen aan boord van een van zijn schepen, de „Jejjid Chalifa". Zijn jongste broer, prins Haroeb die zich in Mombassa bevond, mocht aan boord van het schip gaan. Zondag hing de vlag van de sultan nog boven zijn paleis in Zanzibar. Naar verluidt zouden leden van de pas gevoimde link se regering hun trouw aan de sultan hebben betuigd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is aan de Groesbeekse- dwarsweg in Nijmegen een al leenstaande 68-jarige vrouw door wurging in haar bed om het leven gebracht, nadat op haar een zedendelict was gepleegd. De nog onbekende dader, die de vrouw ook verwondingen aan het gelaat heeft toegebracht, is waarschijnlijk aan de achterzijde de achtergelegen woning binnen gedrongen door via een plat dak van de aangebouwde keuken op het dak van de woning te komen. Daar heeft hij een raam geforceerd. Het vermoeden bestaat dat de dader, die misschien ter plaatse bekend is geweest, bloed aan kleren of lichaam heeft gekre gen of kleine verwondingen heeft opgelopen. De vrouw ver keerde in armelijke omstandig heden, doch stond goed bekend. Het misdrijf werd pas zater dag ontdekt, toen een geeste lijke, die haar van tijd bezocht, geen toegang tot haar woning haar woning kon krijgen en de Dolitie waarschuwde. Dr. Fidel Castro, de eerste- minister van Cuba, is hedenoch tend vroeg per vliegtuig in Mos kou aangekomen voor een be zoek, waarvoor premier Chroesjt sjov hem uitgenodigd. Dat de Cubaanse leider naar de Sowjet- Unie zou komen, was pas zondag avond bekendgemaakt. In tegenstelling tot andere of ficiële bezoeken werd de aan- ONTPLOFFING IN CHEMISCHE FABRIEK IN DE V. S. In een chemische fabriek te Attleboro in de Amerikaanse staat Massachusetts bij 'n krach tige ontploffing vijf mensen om het leven gekomen en minstens tien gewond. Het gebouw werd verwoest. De explosie werd tot in het op 65 km afstand gelegen Boston ge hoord. Er ontstond brand die oversloeg op een ander gebouw. De brandweer had vijf uur nodig om het vuur meester te worden. Ruim honderd woningen in de omtrek zijn ontruimd, omdat men vreesde dat zich nieuwe ont ploffingen zouden voordoen. In de fabriek waar chemica liën voor kunstharsprodukten worden gemaakt, had zich vrij dag al een lichte explosie voor gedaan waarbij één man werd gewond. In een nader bericht wordt ge sproken van bijna 50 gewonden, van wie er drie zich in een kri tieke toestand bevinden. komst op het vliegveld Vnoe- kovo niet per radio of televisie uitgezonden. Wel waren arbei dersdelegaties met papieren Cu baanse en Russische vlaggen naar het vliegveld gekomen. Ook langs de 20 km lange weg naar het centrum van Moskou hingen vlaggen van de twee landen. Premier Chroesjtsjov, president Brezjnjov en andere Russische leiders, die de Cubaanse leider kwamen afhalen, omhelsden hem. Er klonken 21 saluutscho ten. In het voorjaar van 1963 bracht Castro een bezoek van ruim een maand aan de Sowjet-Unie. Dit maal zal hij met Chroesjtsjov van gedachten wisselen over kwesties van gemeenschappelijk belang, zoals in een officieel communiqué is aangekondigd. Ook zal hij met zijn gastheer gaan jagen. De Cubaanse leider was ge kleed in een olijfkleurig gevechts tenue met baret. Hij droeg geen overjas, ondanks het gure weer RUSSISCH SCHIP GEZONKEN Een Russisch schip is volgens radio-Gibraltar maandagochtend vroeg ten zuidwesten van Cadiz (Spanje) gezonken. Het Duitse schip „Byblos" heeft een aantal zeelieden opgepikt. Ook andere schepen in de buurt namen aan de opsporing deel. De in Bremen geregistreerde 3241 ton metende „Byblos" meld de dat het Russische motorschip „Uman" in de Atlantische Oceaan was gezonken. Dit meet 5628 ton. De „Byblos heeft 23 man gered. Er worden nog 13 man .ver mist. met een temperatuur rond het vriespunt. In zijn welkomstrede noemde Chroesjtsjov dr. Castro „het hoofd van het Cubaanse volk, het eerste in Amerika dat de socialistische weg heeft ge kozen." In de loop van de ochtend had de Cubaanse premier zijn eerste bespreking met Chroesjtsjov. Volgens Tass vond het onder houd plaats in een „sfeer van grote hartelijkheid en warmte".- Daarna had dr. Castro een ge sprek met president Brezjnjov. REDERS WINNEN KORT GEDING TEGEN STAKERS De president van de rechtbank te 's-Gravenhage jhr mr G. Wit- sen Elias heeft vanmorgen de eisen van de in Scheveningen ge vestigde reders in een vorige week aangespannen kort geding tegen het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties en drie in Scheveningen wonende leden van het actie-comité gesteld gegrond geacht. De reders hadden het O.V.B. van een onrechtmatige daad be schuldigd, omdat het de vissers tot staken had aangespoord. De reders hadden gevorderd dat het O.V.B. de Scheveningse vissers zal oproepen het werk te hervat ten Zij vroegen een dwangsom van 50.000 voor elke dag dat dit niet geschiedt Tegen de leden van het actie-comité vroegen zij een dwangsom van ƒ500. De president beval vanmorgen in zijn uitspraak het O.V.B. en dé drie leden van het actie-comité de aan de schepelingen gedane op wekking binnen 12 uur ongedaan te maken.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1