KOLONEL HYDE De geschiedenis van de Terneuzense gemeentepolitie KERKDIENSTEN Zaterdag 11 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina VAN 1600 TOT 1963 Van het wel en wee der Terneuzense politie tijdens de Franse bezetting waren geen schrif telijke gegevens te achterhalen. Ingevolge een wettelijk voorschrift van 9 juli 1795 behield Terneuzen een veldwachter, maar het is niet bekend of dit Andries Douwe is geweest. Op 17 augustus 1799 werd Hendrik Verlinde tot veldwachter benoemd. Deze bleef geduren de de bezetting in functie en ook nadat de Fransen op 2 februari 1814 Terneuzen hadden verlaten, ontmoeten we de naam van Verlinde. REACTIES OP STATE OF THE UNION' Bange reis ESN KIND KAN DE WAS DOEN LOOP -m BEVOLKING OVER 1963 (Slot) UITBREIDING. In 1816 werd een begin ge maakt met de indijking van schorren bij Terneuzen en Hoek. De vele vreemde arbeiders die hierbij tewerkgesteld waren, veroorzaakten nogal eens onge regeldheden hetgeen tot gevolg had dat veldwachter Verlinde hulp kreeg van een aantal zg. gerechtsdienaars. Tussen 1816- en 1828 worden in dit verband na men genoemd als Looije; De Weerdt; Visser; Jolijt; Lantman; Verbiest e.a. Het zou te veel eer zijn deze gerechtsdienaars als politieman nen aan te merken. Zij bleven gehandhaafd tot de invoering van de rijksveldwacht en waren voordien be'ast met het betekenen van dagvaardigingen, het transporteren van gevange nen en de ordebewaring op de rechtszittingen Toen zich op 13 mei 1816 enige ongeregeldheden hadden voor gedaan, verzocht burgemeester A- de la Fontaine aan de officier bij de rechtbank om uitbreiding van het aantal gerechtsdienaars teneinde de orde en de rust in de stad te kunnen handhaven. Groot was de consternatie toen in plaats van gerechtsdienaars een detachement van veertig mi litairen naar Terneuzen werd ge stuurd om Verlinde in zijn moei lijke taak bij te staan. De bevolking gaf burgemees ter De la Fontaine de schuld en deze haastte zich aan de com manderende luitenant-generaal der prov. Zeeland terugtrekking van de soldaten te verzoeken. HUZAREN TE SAS VAN GENT EN TERNEUZEN Het bleef tamelijk rustig tot men in de twintiger jaren een begin maakte met de aan'eg van Het kanaal1 van Sas van Gent naar Terneuzen. Bij schrijven van 7 mei 1825 berichtte de districtscommissaris te HulSf aan de burgemeester van Terneuzen, dat zes gerechts dienaars zouden worden gezon den om de veldwachter bijstand te verlenen. Tevens zou een deta chement huzaren in Terneuzen en Sas van Gent worden „ge- cantonneerd" De invasie van de vreemde ar beidskrachten bezorgde de poli tie heel wat werk en zorg, zodat In 1827 werd besloten een twee de veldwachter te benoemen, n.l. Pieter van Fraaijenhoven die het ..vorstelijke" salaris kreeg van tweehonderd gulden per jaar. Helaas stond Pieter er spoe dig weer alleen voor, want zijn oudere col'ega Hendrik Verlinde overleed op 28 april 1828 en het zou tot 1859 duren, eer de va cante veldwachtersplaats weer vervuld werd. Wij zijn nu ongemerkt al mid den in de 19e eeuw terechtgeko men en wij lopen Nicolaas le Due en Johannes Hirt en diens schoonzoon Izak Mullié voorbij, al zou er over de figuur van Hirt heel wat te schrijven zijn. Na zijn dood in januari 1890 wijdde de Terneuzensche Courant een ge voelvol stuk aan hem. CORNEEIS KLAASSEN. Wij naderen namehjk de tijd die de oudsten onder ons zich vaag kunnen herinneren, de tijd van Kees Klaassen, de legenda rische inspecteur wiens naam heden ten dage nog voortleeft in allerlei wonderverhalen en in tal van minder sympathieke gele genheidsliedjes („Toe Kees Klaassen, pak ze maar en steek ze maar in 't kotje Kees Klaassen, de man met het wonderbaarlijke geheugen die nimmer een gezicht of een naam vergat; de man die zeven of acht talen sprak (sic!); de water schout bij wie zeelui van al'e na tionaliteiten „te biecht kwamen"; de inspecteur die zijn agenten èn Terneuzen met straffe hand re geerde; die eenmaal „bijna" de beruchte dr. Crippen had gear resteerd; de man met wie moe ders hun ondeugende kinderen dreigden; kortom de man die in veertig jaren harde dienst zich zelf een stralenkrans rond het lichaam heeft geweven en die binnen honderd jaar nog zal voortleven in de overdreven ver halen van de huidige generatie en van de vorige. In de raadsvergadering van 10 dec. 1886 (wij keren nu weer terug naar de geschiedkundige overzichten van de heer Baert) deelde de voorzitter mede dat hij Comelis Klaassen als politie ambtenaar had aangesteld, waar door de sterkte van het korps op twee ve'dwachters en één poli- tie-ambtenaar werd gebracht. Die ambtenaar (C. Klaassen) werd later inspecteur en dat viel toen reeds niet overal in goede aarde. Toen in 1892 het veldwachter- schap in Terneuzen werd opge ker aan het „oude" Terneuzen, die waard zijn om in onze voort jakkerende tijd nog eens opge haald te worden. EEN POLITIEBUREAU In het begin van de negenti gerjaren kwam men tot de con clusie dat een bureau van politie geen overdadige luxe zou zijn. Op 23 oktober 1891 vond de aanbe steding plaats voor een „bureau", dat 3% bij 3 meter moest worden en in feite niet meer was dan een houten wachthuisje. Het kwam te staan op de Markt, circa zes me ter binnen de waterkerende muur. De uitvoering werd opge dragen aan de timmerman P. Mielen voor ƒ365. Eind 1902 verhuisde onze ge meentepolitie naar de Smidswal (thans kantoor van de Firma Van de Sande). In 1922 werd een Proces-verbaal ten laste van H. Kiel en J. J. Kolijn. „Den 9 januari 1898 de nam. ten 3 ure hebben wij, C Klaas sen en J. C. Jolijt, gezien en be vonden dat de na te noemen per sonen Te samen en in vereniging bezig waren met spelen met cen ten, streepgooien, op de openba ren weg de Westsluis te Terneu zen: 1. Hendrik Kiel. 2. Jacobus Kolijn, beiden wonende te Ter neuzen". Opgemaakt 10 januari 1898 (w.g.) C. KLAASSEN, J. C.JOLIJT. KORPSCHEFS Inspecteur Kees Klaassen bleef in dienst tot 1926. Hij was toen bijna 71 jaar. Op 1 maart 1927 werd hij op gevolgd door de heer M. C. Hack Deze maakte het dé bezetter niet naar de zin met het gevolg dat hij op 22 augustus 1941 door de rijkscommissaris voor het bezet te gebied werd ontslagen. Van 13 juli 1942 tot eind 1944 werd bij in gijzeling gesteld. Na de bevrij ding opnieuw tot inspecteur aan- gesteld, ging hij vrij gauw met Het Amerikaanse vakverbond A. F. L.-C. I. O. heeft gunstig ge reageerd op president Johnsons boodschap over de „State of the Union". Voorzitter George Meany sprak over een menselijke en hartelijke boodschap. Het ver bond gaat volgens hem volledig akkoord met de voorrang door de president gegeven aan de be lastingverlaging, de kwestie van de burgerrechten en de vergro ting van de sociale Zekerheid voor de be; - ~n. Maar, zo ze' Meany, wij zul'm blijven vech ten voor invoering van een 35- urige werkweek, 'r.nks het voorbehca dat president n- son op dit punt heeft gemaakt in verband met de strijd ..tegen de werkloosheid. Twaalf Indonesiërs van de Tanimbar-eilanden, vier man nen, twee vrouwen en vier kin deren, hebben in een kleine open boot twaalf dagen op zee rondgedobberd, nadat hun vaar tuigje door een plotselinge op stekende storm was afgedreven van de kust van hun dorp. Zij werden honderd mijl ten oosten van Darwin door een Austra lisch marineschip opgepikt. Zij vertelden dat zij geen voedsel bij zich hadden gehad en ook geen vis konden vangen. Zij waren in leven gebleven door regenwater, dat zij onder meer opzogen uit hun kleren. Uren lang moesten zij hozen tijdens de hevige stormen die hen in de richting van Australië dreven. noemd de gelegenheid politie agent te worden. Hij bedankte echter voor de eer; hij wenste niet onder inspecteur Klaassen te dienen. Met ingang van 1 juni 1892 nam Mullié ontslag. Hij werd tot veldwachter te Cadzand benoemd. DE GEMEENTEPOLITIE SINDS 1886. De opvallende persoon'ijkheid van insoecteur C. Klaassen, zijn activiteiten, zijn hebbelijkheden en onhebbelijkheden zijn er in het boekje van de heer Baert maar bekaaid afgekomen. Dat is jammer. Oude processen-ver baal, brieven- en krantenarchie ven hadden, dunkt ons, volop ge legenheid geboden deze markan te figuren in het volle licht te plaatsen, te meer daar Terneu zen zich tijdens de regering- Klaassen tot de derde havenstad van Nederland had opgewerkt, met alles wat daar voor de politie aan vastzat. Zodoende is het laatste hoofd stuk, hoezeer ook gedocumen teerd, tot een ietwat eentonige opsomming van persoonsnamen en beknoDt feitenmateriaal be perkt gebleven. Interessant voor de ouden-van- thans zijn hoogstens de namen der agenten die ze in hun jeugd jaren gekend en misschien wel eens geplaagd hebben. Namen als Rein Kurvink; Ge- lein Andriessen; Gelein Bare- man; Dries Christiaansen; Jan Witte; Marinus Kwaak; Van Koeveringe; Van Hermon; Hoek stra; Van Doom; Triisburg; An- not; Sol; Van der Wal; Verbie zen; Verpoorte; Bierens; Hage; Vaders, Ehlhard om er maar en kele te noemen, roepen onwille keurig herinneringen in ons wak- Het korps in 1927; van links naar rechts: staande: J. C. Sol. A. J. Hage, G. W. Verbiezen, B. V. d. Wal, L. Bierens, M A. Kwaak, A. M. Verpoorte. Zittend: W. van Doorn, M. C. Hack en J. Witte. gedeelte van de kazerne in de Nieuwstraat als bureau inge richt, waarna in 1925 enige loka len van de oude school A op het Schoolplein (het „Zandplein") ten dienste van de politie werden verbouwd. Terecht spreekt de heer Baert aan het eind van zijn overzicht de hoop uit dat de gemeentepo'itie spoedig over een waardig onder komen zal kunnen beschikken, waarvoor inmiddels de nodige besluiten zijn genomen. OVERTREDINGEN In oude boeken kwam de schrijver diverse typische proces sen-verbaal tegen, die de tijd ty peren waarin ze werden opge maakt. Een tweetal nemen wij hier over. Overterding gemeentelijke poli tie - overodening „In de nacht van 16 op 17 maart 1894 ten half twee ure verklaar ik, R Kurvink, te heb ben gezien en bevonden dat Gil les Faas, 20 jaren, voermans knecht te Neuzen, met een met een paard bespannen wagen (beerkar) door den openbaren Noordstraat binnen de bebouwde kom kwam gereden. Die wagen was geladen met fecaliën en die stoffen v'oeiden un de wagen op den openbaren straat en ver spreiden een onhoudbaren stank". Opgemaakt 17 maart 1894 (w.g.) R. KURVINK. ziekteverlof, op 1 april gevolgd door ontslag op eigen verzoek. Op deze datum kreeg het korps, dat nu uit vijftien agen ten en één administratieve kracht bestond, een nieuwe chef in de persoon van de heer K. Reinders, een humane en des kundige kracht, die tot zijn dood in juli 1961 heel wat verbeterin gen heeft ingevoerd. Sinds 1 november 1961 staat de De Markt, gezien vanaf de scheepstimmerwerf, met op de voorgrond, juist achter de ope ning in de waterkerende muur het houten politiebureau, dat als zodanig dienst deed van 1891 tot 1903. Terneuzense po'itie onder leiding van de heer D van Ooijen, voor dien officier bij de rijkspolitie. Wij moeten het hierbij laten. Het gaat niet aan het boekje in zijn geheel over te nemen. Wij zouden plaatsruimte tekortkomen en bovendien moeten we nog wat overlaten voor de belangstellen de lezer die het geschrift van de heer Baert nader wil leren ken nen. Het is zoals gezegd een alles zins geslaagde uitgave geworden die in bredere kring dan tot dus verre bekendheid verdient. Mocht de schrijver vroeg of 'aat zijn interessante studies over dit onuitputtelijke onderwerp nog eens voortzetten, dan zouden wij hem durven aanraden aparte hoofdstukken te besteden aan de figuur van Kees Klaassen, èn aan de opvoedende taak van de poli tie die nu ook maar matig tot zijn recht is gekomen. Zakelijk gezien is het overzicht, zoals de heer Baert het bewerkt heeft, volledig geslaagd. Het houdt echter mogelijkheden in die op dit moment niet te over zien zijn Wij wensen de schrij ver bij zijn verdere studies alle succes toe. JOHN BOLAND CONTRA I SCOTLAND YARD 47) (Nadruk verboden.) „Tjonge, kerel, wat leuk jt hier te zien." „Ik werk hier. Gaat u even met me mee naar achteren? Ik moet even uitblazen voor ik weer moet beginnen." Hjj ging de kolonel voor langs de propvolle tafeltjes naar een deur, waar „Privé" op stond. Aan de andere kant van de deur was niets te bekennen van de prot serige opsmuk van de club zelf. Kale wanden, die in een ver ver leden groen geverfd waren de kamer, waar de band speelde, was niet veel beter Porthill ging op de rond van een tafel zitten. „En?" Met z'n rode haar en blanke tint leek hij hier misplaatst alsof hij buiten of in bed be hoorde te zijn op deze tijd van de nacht, klaar om de volgende morgen vroeg op te staan. „Kunnen we niet afgeluisterd worden?" „Boven dit spektakel?" Ach ter de muur hoorde je een soort geschetter op een bonkend ritme. „Geen kans op," Hij bood de kolonel een siga ret aan uit een gouden koker. i u „O, neemt u me niet kwalijk. heven, 'kreeg laak Mullié voor»! JJ& ySïSSt, dat u snuift. Daar heb ik mezelf nooit toe kunnen krij gen Maar, ieder z'n smaak." Hyde nam de tengere pianist nog eens goed op. „Zo is het, ieder z'n smaak... én z'n talen ten." Martin trok z'n wenkbrauwen op. „Wat bedoelt u daarmee?" „Kan je motor-rijden?" De vraag kwam zo onver wacht, dat Porthill rimpels in z'n voorhoofd trok, „Motor-rijden? Nee!" Hij zei dit op een manier alsof het idee alleen al afschu welijk was voor iemand van zijn standing. „Dat heb ik al zo vre selijk lang niet gedaan." „Dan wordt het hoog tijd, dat je dat weer eens opfrist. En snel ook." Heel bedaard nam Hyde nog een snuifje. „Vindt u dat? Wat moet er ge beuren?" Hyde sprak zachter, „Wanneer we terugrijden, hebben we een achterhoede nodig. Ik verwed er wat om, dat hij niets te doen zal hebben, maar het is toch goed ook in dit opzicht geen risico te nemen." Porthill trok harder aan z'n sigaret. „Wat heeft een achter hoede precies bij de uitvoering van uw plan te doen, kolonel?" „Hij moet kunnen schieten." De twee mannen keken elkaar doordringend aan. Forthill's stem was heel zacht, toen hij ant woordde: „Kunnen schieten? Nou, al zeg ik het zelf, ik had'er aardig slag van met een revolver om te gaan, kolonel." Hij zou zeker kampioen geweest zijn van het leger, als z'n carrière daar niet vroegtijdig afgebroken was. „Daarom viel mijn oog op jou. Dit moet je doen. Als de overval gedaan is en de verhuiswagen wegrijdt, moeten we iemand heb ben, die ons op een motorfiets vo'gt, alleen voor het geval de motorpolitie of een dienstdoende politiewagen ons achtervolgt. In dat geval „Moet ik met ze afrekenen, be doelt u?" „Juist". Porthill giechelde. „Dat kan lollig worden, kolonel. Dat is wel iets voor mij." Het beeld van een over de weg scherende politie wagen, die in een éta'age terecht komt of dwars op een stel voet gangers inrijdt vond hij echt leuk. En een voor zijn hoofd be stemde kogel zou dit beeld tot werkelijkheid kunnen maken. Hij verkneukelde zich bij voorbaat. „Je moet me goed begrijpen, Martin," zei de kolonel bars. „Ik vraag ie niet met kogels te zaai en. Wij gebruiken alleen geweld in het alleruiterste gevalAls het karwei erop zit, kan bet me niets sche'en hoe je je vermaakt, maar zolang je onder mijn com mando staat, doe je, wat ik zeg!" Porthill staarde hem verbaasd aan; het leek zelfs een moment of hij Hyde in het gezicht zou gaan spuwen. Maar direct nam hij een andere houding aan en maakte spottend een buiging. „U bent de baas! Heus, ik zal alles doen om een helse toestand te vermijden." Hyde knikte. Hij zou op die Porthill moeten letten, zodra die een wapen in z'n hand had; hij was een boosaardig type, dat gauw losgeslagen was en dan zouden ze in de purée zitten. De pianist gooide z'n sigaret weg en stampte die met z'n voet uit. „Ik moet nu terug. Het was heel prettig met u te spreken." Toen Hyde terug ging naar de bar, zag hij Race op een van de krukken zitten met z'n èl'eboog op de rand en kijkend naar de dansenden. Race trok even z'n wenkbrauwen op, toen hij de ko lonel in de gaten kreeg en stond op om deze te gaan begroeten. „Wij kennen elkaar." „Mijn naam is White." „Ja! Dat herinner ik me nu. Vertelt u me eens, mijnheer Whi te, bent u bevriend met de pianist?" Hyde trachtte z'n afkeer niet te laten merken. „Ik moest hem over zaken spreken," zei hij kort. Al was er weinig verandering in Race's uitdrukking te bespeu ren, hij scheen toch opgelucht „Ah, zaken. NatuurlijkWat gaan jullie doen?" Hij gaf de barman een teken. „Hetzelfde nog eens voor mij, Harry, en een Whisky voor mijnheer White." „Komt u hier vaak?" „Dit is de eerste keer." Hyde nam het glas aan. „Ben jij hier stamgast?" Race schudde van nee. „Ik kwam maar even binnenwippen, zei hij. „Dit is niets voor mij, al heeft het in zekere zin bekoring." Hij keek Hyde na, toen deze ont stemd wegging en zich omdraai end, zei hij tegen Harry; „Geen erg gezellige vent, die mijnheer White." (Wordt vervolgd.) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 12 JANUARI NED. HEKV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds, P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. J. G. N. CuQédo.van Sluiskil. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst; 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 11 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. Ed. Stern; 19.00 uur Geref. kerk dienst!?). Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. J. G. N. Cupédo. (11 uur Bed. H. Doop.) Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 7 uur Ds. J. Scholten, Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. R. G. .T. Timmers, van Hulst. (Jeugd dienst.) Driewegen: 7 uur Ds. P. A.- v. d. Vlugt. Zaamslag: lp uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Ds. E. Grams- bergen. GEREF. KERK Axel; 10 uur en 3 uur Ds. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 9.30 uur en 3.30 uur Ds. W. C. van Hattem. (Viering H. Avondmaal.) GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Oh- mann. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds H. Smit. DHR GEREF Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEFEF. GEMEENTE. (Vlooswijkstrast.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur stu dent Weststrate, van Borssele. Axel: 7 uur stud. Weststrate,'van Borssele. (Adv.) Ja, een kind kan de was doen met de Frigidaire Alimatic! Wij hebben het ze'f gezien tijdens een uitgebreide demonstratie van deze vernuftig gebouwde, vol automatische all round was machine, die wast, spoelt en centrifugeert op commando pre cies vólgens de instructies die de huisvrouw op het sierlijke scha kelbord van de Alimatic van tevoren heeft ingesteld. Inderdaad, men heeft» echt niets anders meer te doen dan de gewenste temperatuur en wastijd aan te duiden, de „aan"- knop in te drukken. De Alimatic doet zelfstandig de rest. U kunt rustig aan ander huishoudelijk werk gaan of zelfs zonder bang te hoeven zijn voor ongelukken buitenshuis boodschappen gaan doen. De Alimatic werkt door tot al'es gedaan is wat u van haar wenste. U kunt er van op aan: als de motor definitief stopt, kunt u uw was blinkend blank en winddroog uit de trommel halen. Het klinkt ongelooflijk, ja zeker'. Maar het is toch heus waar: bij de Alimatic hoeft men geen zorg te hebben voor onge lukken. In de lange jaren van ondervinding (U moet weten dat de afdeling Frigidaire bii General Motors reeds vanaf 1919 bestaat en sindsdien opklom tot de grootste procudent van huishou delijke apparatuur ter were'd) vindt iedere koper van een Fri- gidaire-poduct de waarborg voor degelijkheid plus veiligheid. Wij lieten ons alles eens op sommen: Een „denkende" program schakelaar voorkomt verkeer de behandeling. Wanneer er geen water in 6e machine is functioneert de electrische verwarming niet. Centrifugeren kan alleen ge beuren indien alle water is afgevoerd. Wanneer per ongeluk twee temperaturen zijn ingescha keld, ge'dt de laagste. Opent men het deksel, dan stopt de motor. Raakt de Alimatic bij het cen trifugeren toch uit de balans, dan stopt de machine. En schakelt daarna weer in op laag tempo. Veiligheidsmaatregelen genoeg dus en feillozer dan u het zelf zoudt kunnen, indien u er bij bleef staan. Volgens het type is de Alima tic een 5 kg droogwas-trommel- wasmachine, waarbii de trommel rege'matig om de 22% sekonde van draairichting verandert. Der gelijke machine wast niet alleen heel wit, maar is bovendien de meest economische: men heeft weinig warm water en weinig zeep nodig! Bovendien is er bijna geen slijtage. Bijzonder opmerkelijk is de stabiliteit van de nieuwe Frigi daire Alimatic. Er is geen ver ankering aan de grond nodig. Zelfs tijdens het centrifugeren bleef de Alimatic doodstil. Er zijn natuurlijk zoveel bij zonderheden aan een dergelijke geperfectioneerde wasmachine, dat dit bestek te beknopt is om u er al'es over te vertellen Maar daarvoor heeft 6e General Motors-afdeling Frigidaire zijn specialisten, die u zelf zullen laten zien, dat alles wat wij hier over schreven geen sprookjes zijn, hoewel de Alimatic inder daad een sprookjesachtig element zal vormen in uw huishouding. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANGELIE. GEM. Filadelfia kapel) Terneuzen: 10 uur samenkomst. 8.30 uur n.m. bidstond. Iedere donderdagavond om 8 uur sa menkomst. LEGER DES HEÏLS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst 7.30 uur Verlossfngs- samenkomst. Leidster: kapitein# H. Bierman. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 19 uur Gelezen H. Mis; 14.00 uur Lof. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEIJWS-VLA ANDEREN ZONDAG 12 JANUARI NEI). HERV KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. J. Bre- zet. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. (Viering H. Avondmaal en bevestiging ambtsdragers.) Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. L. Spaans. (10 uur bevestiging kerkeraadsleden. Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 10 uur Ds. H. W. Door- nink. (Viering H. Avondmaal.) 4 uur Ds. Joh. Brezet. (jeugdd.) Hoofdolaat: 10 uur Eerw. Heer H. ■T. Begeer. (Bevestiging ambts dragers.) Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Oos'burg: 10 uur en 11.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Re+ranch ement: 10 uur Eerw. Heer Gust. M. C. de Vries. Schoon diike: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anr,a ter Muiden: 9.00 uur Da. C. Balk. St. Kruis: 11.00 uur Ds. J. Brezet. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Wateriandkerkje: 11 uur Ds. W. B. Bergsma. ÏJzendjike: 10 uur Ds. C. van Evert. (Bevest. ambtsdragers.) Zu'dzande: 9 uur ieugdkapeT mej. Da. H. B. de Neeling; 10 uur mej. Da, H. B. de Neeling. Wij bes'uiten thans deze ru briek met onderstaande gemeen ten en verwijzen verder naar het in dit nummer geplaatst alge meen overzicht CADZAND M V Tot. Geboren 5 6 11 Gevestigd 27 38 65 32 44 76 Overleden 5 5 10 Vertrokken 24 28 52 29 33 62 Bevolking op; 31 dec. 1963 518 520 1038 31 dec. 1962 515 509 1024 Vermeerdering 3 11 14 Huwelijksvoltrekkingen: 6. Geen echtscheidingen. HOOFDPLAAT M V Tot. Geboren 10 6 15 Gevestigd 18 20 38 28 36 54 Overleden 5 3 8 Vertrokken 24 22 45 29 25 54 Bevolking op; 31 dec. 1962 658 565 1223 31 dec. 1963 657 566 1223 1 1 Huwelijksvoltrekkingen; 12. Geen echtscheidingen. SCHOONDIJKE M V Tot. Geboren 20 23 43 Gevestigd 44 42 86 64 65 129 Overleden 11 11 22 Vertrokken 44 50 94 55 61 116 Bevolking op 31 dec. 1963 1007 995 2002 31 dec. 1962 998 991 1989 Vermeerdering 9 4 13 Huweliiksvoltrpi-kingen: 15 Geen echtscheidingen. WATERLANDKERKJE TVT V Tot Geboren 2 6 8 Gevestigd 6 6 12 8 12 20 Overleden 5 3 8 Vertrokken 7 9 16' 12 12 24 Bevolking on 31 dee. 1°62" 260 232 492 31 dee. 1963 256 232 488 Vermindering 4 4 Huwelijksvoltrekkingen1. Geen echtscheidingen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3