SMS irio?0 boter Brandt en de kerstpassen ERIC DE NOORMAN - DE EERLOZE KRIJG in de boterpot n extra pakje roomboter Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen voor maar elke week goede gezonde héérlijke Eind februari/begin maart experimentele" uitzendingen op het tweede t.v.-net Vrijdag 10 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 (Adv.) Hebt U dit. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren kwam gistermiddag voor de eerste maal in haar nieuwe samenstelling bijeen. Een der aspecten van de reorganisatie krachtens de nieuwe wet op de Kamers, was, dat er een nieuw bestuur moest gekozen worden en de vergadering tot na de af handeling van het agendapunt „Verkiezing van een voorzitter" werd gepresideerd door de secre taris der Kamer, de heer A. Hen- drikse. De Kamer telt thans 22 leden voor een zittingsperiode 1964 1968. Deze leden zijn benoemd door organisaties die door de S.E.R. zijn aangewezen. Alle or ganisaties hadden hun vertegen woordiging aangewezen, behalve de groep vervoerswezen, waar van beide daartoe aangewezen organisaties gezamenlijk één lid moesten benoemen. Er was dus nog één vacature. Elf nieuwe gezichten waren gisteren op de vergadering te zien en de heer Hendrikse wenste de gekozenen geluk met hun be noeming. Aangezien de nieuwe Kamer nog niet over een reglement van orde beschikt, stelde de heer Hendrikse voor, de procedure van de oude Kamer te volgen bij te houden stemmingen. De Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken be paalt, dat de Kamer al dan niet uit haar midden een voorzitter benoemt, die een zittingstermijn van ten hoogste twee jaar kan bekleden. Een niet uit het mid den der Kamer benoemde voor zitter heeft in haar vergaderin gen slechts een raadgevende stem. De heer P. J. van Bendegem zag gaarne, dat de voorzitter uit de Kamer werd benoemd; namen wilde hij hierbij niet noemen, doch hij achtte het wenselijk dat dit iemand met ervaring op dit gebied zou zijn. De heer J. F. van de Voorde sloot zich hierbij aan. Zonder stemming werd hierna besloten een voorzitter uit de Kamer te benoemen. De heer Van de Voorde wilde gaarne, vóórdat tot stemming werd overgegaan, de hoop uit spreken dat het voorzitterschap van de heer Van Krevelen zou worden gecontinueerd. Uit het applaus, dat op deze woorden volgde, kwam wel vast te staan dat dit dan ook wel zou gebeuren. Bij de vrije stemming, die hier op volgde, werd de heer Ir. R. H. van Krevelen met zeventien van de achttien stemmen één blanco —gekozen. De heer Van Krevelen nam hierna .de leiding der vergade ring op zich en zeide, dat deze uitslag voor hem een stimulans zou zijn óm in zijn functie de belangen van het bedrijfsleven te behartigen. Het volgende agendapunt was de benoeming van drie of meer ondervoorzitters, uit de kring van het midden- en kleinbedrijf, uit de kring der overige onderne mingen en uit de kring der werknemers De taakverdeling wordt door het bestuur onder ling geregeld. De mogelijkheid om nog een vierde ondervoorzit ter te benoemen, ried de heer Van Krevelen de vergadering aan, dit eerst later te overwegen. Kamers, die grotere gebieden bestrijken dan deze, werken veelal met drie ondervoorzitters; waarom zou Zeeuwsch-Viaande- ren er dan vier benoemen? Uit breiding is altijd mogelijk, doch de heer Van Krevelen zag liever, dat met het wettelijke minimum werd begonnen. Aan de orde was dus eerst de vrije stemming voor drie onder voorzitters. Bij enkelvoudige stemmingen werden benoemd voor de werknemers de heer J. F. van de Voorde; voor het mid den- en kleinbedrijf de heer P. A. van der Plas en voor de kring der overige ondernemers de heer H. A. M. A. de Meijer. De heer R. Rademakers wilde gaarne, dat de vergadering zich bij. stemming uitsprak over het al of niet benoemen van een vierde ondervoorzitter. Hijzelf deze vraag, met erop te wijzen, dat deze kwestie reeds herhaal delijk en intensief door de Kamer is behandeld en dat voorshands in 1965 automatise ring van de kanaalzone en Zeeuwsch-Vlaanderen tegemoet kan worden gezien. Later volgen W®? dan Hulst en Oostburg. A V Mmé Aan het einde der vergadering sprak de heer Van Krevelen de hoop uit, dat in de nieuwe perio de de Kamer in goede samen werking en met enthousiasme in het belang van het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven zal optre den. al gemaakt? AMERIKANEN SLUITEN BASIS IN SPANJE De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdagavond bekendge maakt, dat zij haar basis voor straalbommenwerpe van het type B-47 te Saragossa in Spanje vóór 1 juli van dit jaar zal slui- achtte dit 'wenselijk,ómdat^wêl ten- De bommenwerpers zullen de kanaalzone en West Zeeuws- worden overgebracht naar de ba- Vlaanderen thans een ondervoor- ses Moron en Torrejon, beide AMERIKAANSE ONDERMINISTER GILPATRIC NEEMT ONTSLAG President Johnson heeft don derdag het ontslag aanvaard van onderminister van Defensie Ros- well Gilpatric, de tweede man van het Pentagon. Gilpatric, wiens ontslag 20 januari ingaat, is de eerste hoge ambtenaar die uit de regering-Johnson treedt. Hij had wijlen president Ken nedy verleden jaar al in kennis gesteld van zijn wens zijn pri vaatrechtelijk werk weer op te vatten, zodat zijn ontslag niet als een verrassing komt. De pre sident heeft Cyrus R. Vance, de huidige minister van het leger, tot opvolger van Gilpatric be noemd. De plaats van Vance zal worden ingenomen door Ste ven Ailes, nu ondervoorzitter van het leger. In de brief, waarin hij het ont slag van Gilpatric aanvaardt, zegt president Johnson, dat hij begrip heeft voor diens beweeg redenen en „met oprechte spijt" met het ontslag akkoord gaat. „U bent de krachtige rechter hand geweest van Bob McNa- mara (de minister van Defensie) in de periode waarin onze defen sie op het hoogste peil in vredes tijd in onze geschiedenis is ge bracht", aldus Johnson. Gilpatric zegt in zijn brief aan de president, dat „de veiligheid van de Verenigde Staten nim mer steviger gegrondvest is ge weest." Het Amerikaanse kernwapenarsenaal Amerikaanse functionarissen hebben woensdagavond gezegd, dat de voorraad kernwapens van de Verenigde Staten de afgelo pen drie jaar met ongeveer 50 procent is toegenomen. Volgens hen zijn er nu tienduizenden kernwapens in voorraad, waar door het mogelijk is geworden tot vermindering van splijtbaar materiaal over te gaan, zoals president Johnson woensdag in zijn State of the Union heeft aangekondigd. De functionarissen zeiden met nadruk dat deze vermindering kan worden aangebracht zonder de kracht van de Amerikaanse militaire strijdkrachten aan te tasten. zitter hadden, doch, dat het ver der oostelijk deel niet in deze functie vertegenwoordigd was. Hierin werd hij gesteund door de heer H. Pallada, die de wen selijkheid hiervan beklemtoonde, opdat specifieke problemen die in een bepaalde hoek leven, goed naar voren kunnen worden ge bracht. De Voorzitter wilde hier twee dingen tegenover stellen, ten eerste, dat er nog wel groepen zijn die ook niet vertegenwoor digd zijn, bovendien is het niet alleen de taak van de voorzitters om erachter te komen wat er leeft; -ten tweede, kan bij ver kiezing van een vierde onder voorzitter onmogelijk de voor waarde worden gesteld dat het iemand uit Hulst moet zijn. De heer R. Martinet voelde eveneens wel voor het voorstel- Rademakers. We kunnen niet zeggen er moet iemand uit die hoek worden beno.emd, 't is eigenlijk zo'n beetje een gok, zei deze afgevaardigde. Het voorstel van de heer Rade makers een vierde ondervoor zitter te benoemen werd in stem ming gebracht en met zeven stemmen vóór en elf tegen ver worpen. De heer Rademakers sneed vervolgens de kwestie van het telefoonverkeer Zeeuwsch-Vlaan derenBelgië aan. De -Voorzitter beantwoordde eveneens in Spanje. Twee maan den geleden maakte de Ameri kaanse luchtmacht bekend, dat zij haar twee bases voor B-47 bommenwerpers in Engeland zal sluiten en een week geleden deelde zij mee, dat zij haar bommenwerpers en jagers uit Japan zal terugtrekken. SLACHTOFFER VAN KOLENDAMP Ruim drie maanden nadat zijn vrouw aan de gevolgen van kolendampvergiftiging bezweek is woensdagavond ook de 71- jarige W. J. de Kleuper uit Vee- nendaal in het streekziekenhuis te Bennekom overleden. Man en vrouw raakten eind september in hun woning aan de Eenvoudlaan te Veenendaal door kolendamp bedwelmd. Mevr. De Kleuver overleed kort erop. De man werd sindsdien verpleegd in het streekziekenhuis te Benne kom SCHANSSPRINGEN Steeds is men weer verbaasd over de durf, welke schanssprin gers aan de dag leggen. Deze foto geeft wel een heel bijzonder beeld tijdens een wedstrijd op de skischans bij Innsbrück. De man die op de smalle latten door de lucht schiet, zal even later een perfecte landing in de sneeuw (linksonder) moeten maken. Perscommentaar op Johnsons boodschap De Britse pers is van mening dat president Johnson, gezien zijn boodschap over de „State of the Union", met kracht zal vasthouden aan de grote lijnen van wiilen Kennedy's politiek. Zo schrijft de „Guardian", dat Johnson vastbesloten lijkt om de lijn van zijn voorganger door te trekken wat het aftasten van de mogelijkheden betreft om tot een nieuwe ontspanning tussen Oost en West te komen. Eén van de voornaamste hinderpalen op deze weg, aldus het blad, is de bewapeningswedloop. President Johnson had deze wedloop niet opgegeven omdat hij in dit sta dium niet het gevaar van zelf moord wilde lopen. De besnoei ingen, die hij wilde aanbrengen in de defensiebegroting getuigden echter op zijn minst van de wil om zekere risico's te nemen bij zijn pogingen om het tempo van deze wedloop te verlagen Overeenstemming tussen Indonesië en Philippijnen ten aanzien van Maleisië Indonesië en de Philippijnen zijn het eens geworden over een gedragslijn ten aanzien van Ma leisië. Dit is van de zijde van het Philippi.jnse ministerie van Bui tenlandse Zaken gezegd. Overeengekomen zou zijn de buurlanden van Maleisië uit te nodigen zich aan te sluiten bij een unie van Indonesië en de Philip pijnen. Ook Maleisië zou welkom zijn als het zich eerst van de „Britse overheersing" heeft be vrijd. Vorig jaar, vóór de stichting van de federatie-Maleisië, hebben in Manilla de leiders van Indone sië, de Philippijnen en Malakka de vorming van een unie, ge naamd „Maphilindon", voorge steld. HET VISSERSCONFLICT De schippersvereniging „Scheveningen" heeft in een brief aan het hoofdbestuur van de redersvereniging van de Ne derlandse zeevisserij haar stand punt kenbaar gemaakt inzake 't conflict dat tussen opvarenden en reders is gerezen. „Ons in ziens", aldus de brief, „is de on tevredenheid bij de bemanningen te wijten aan de langere besom mingen van het vorige jaar, on danks het feit dat de aanvoer aanmerkelijk hoger lag. Het lijkt ons, met voorbijzien van onze persoonlijke belangen, onmoge lijk een goede verstandhouding aan boord te bewaren als boven genoemd feit zich zou herhalen. Hierdoor zal voor een goede be handeling van het. produkt niet meer kunnen worden borgge- staan. Wij willen u daarom met klem verzoeken die maatregelen te nemen die zullen leiden tot een aanmerkelijke verhoging van de minimumprijzen voor gezou ten haring, verse haring en vis, Het moet toch verder geen on mogelijkheid zijn dat wij te zij ner tijd gelijkgesteld worden met onze buitenlandse collega's, van wie de beloning uitgaat boven de onze. Ons is bekend dat meerdere van uw leden van me ning zijn dat de mogelijkheid om hogere besommingen te maken bestaat. Al zou een hogere be somming wellicht in de toekomst, als de eisen door de werknemers in dit conflict gesteld zouden worden ingewilligd, voor de be manning niet zo'n grote rol meer spelen, voor de gezagvoerders blijft dit wel het geval. Dit is de reden waarom onze vereni ging zich heeft voorgenomen er via de organisatie op toe te zien dat het probleem van de besom mingen met spoed nader zal wor den bekeken". De progranwnacommissaris van de N. T. S., de heer J. W. Ken- geling, heeft, donderdag meege deeld, dat eind februari begin maart het tweede televisienet door omroepverenigingen en de N.T.S. zal worden benut, zij het nog op experimentele wijze. „Het zuilen geen verantwoor de programma's zijn, nóch tech nisch, noch programmatisch. In tegendeel, het zijn experimentele programma's en daarvan kan men niet verwachten dat ze vlek keloos zullen zijn." De heer Rengeling zei, dat er eigenlijk een noodverband werd gelegd om toch een tweede kijk- gelegenheid te geven. Eten vol komen verantwoord programma van 17% uur per week over het tweede TV-net is vóór 1 oktober aanstaande onmogelijk. Voorts dient men er rekening mee te houden, aldus de heer Rengeling, dat de ontvangst in 't experimentele stadium slechts in een beperkt deel van het land mogelijk zal zijn, te weten het centrum en het westen. Niettemin mag men aannemen aldus de programmacommissaris der N.T.S., dat in dit gebied van het aantal televisietoestel len In Nederland staat. De heer Rengeling noemde als mogelijkheid, dat het tweede net gebruikt wordt voor Eurovisie uitzendingen. Life-uitzendingen zullen niet gebracht worden op het tweede net. Men heeft reeds contact opge nomen met de Nederlandse Bio scoopbond over het gebruik van enkele speelfilms en met de Duit se en Belgische televisie-instan ties om na te gaan welke ande re kansen er nog bestaan om voor het tweede net te benutten. Er wordt ook gedacht aan herha ling van oude programma's. De minister heeft zijn goedkeu ring gehecht aan deze tijdelijke voorziening door omroepvereni gingen en de N.T.S., al zal één en ander in de vorm van een ad vies aan de pacificatiecommissie moeten worden voorgetegd. Het plan zal hierop niet stranden, was het oordeel van de heer Ren geling. Hij merkte nog op, dat er tij dens de Olympische Winterspe len in Innsbrück geen mogelijk heid bestaat het tweede net te gebruiken, want het is niet denk baar in de periode, die momen teel nog bestaat tot het begin van de Winterspelen, met experimen teel gebruik van het tweede net te beginnen. De hulp aan Skopje De Zuidslavische plaats Skop je, die vorig jaar juli door een aardbeving werd verwoest, heeft tot januari geld en materialen ter waarde van meer dan 35 mil joen dollar ontvangen, zo heeft het Zuidslavische persbureau Tan joeg woensdag bekendge maakt. Meer dan 14 miljoen dol lar kwam uit 73 landen, Zuidsla vische bronnen gaven 21 miljoen dollar. De voorzitter van het hulp- en rehabilitatiefonds voor Skopje, Dragoljoeb Stavrev, zei woens dag op een persconferentie dat 1280 gezinnen in nieuwe wonin gen zijn getrokken en dat 3700 gezinnen geldelijke steun hebben ontvangen. Meer dan 7500 jonge ren ontvangen gratis maaltijden. Hoogbejaard huwelijk in Den Haag In het nieuwe stadhuis aan het Burgemeester De Monchypleiit in Den Haag is woensdagochtend het huwelijk voltrokken tussen, twee 82-jarigen, n.I. de heer A. F. van Meel en mevr. P. Vier- sen. De foto toont de hoogbe jaarde brnid en bruidegom tij dens het jarwoord, voor de amb tenaar van de burgerlijke stand. Argentijns vliegtuig verongelukt Een DC-3 van de Argentijnse Luchtvaart Maatschappij Aero- lineas Argentinas is donderdag bij Zarata, honderd kilometer ten noorden van Buenos Aires, verongelukt. Volgens voorlopige cijfers zouden zesentwintig inzit tenden van het vliegtuig, dat een noodlanding maakte en daarbij in brand vloog, zijn omgekomen. Het toestel maakte een vlucht van Santa Fé naar Buenos Aires. Aan boord bevonden zich acht entwintig passagiers en drie be manningsleden. Later werd uit gezaghebbende bron vernomen dat het toestel van de A. L. A. (Aerolineas Lite ral Argentinas) 23 passagiers en een bemanning van drie koppen aan boord had. Zeven personen, hebben het ongeluk overleefd. Zij zijn, overdekt met brandwon den, per vliegtuig naar Buenos Aires overgebracht en daar in een ziekenhuis opgenomen. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft donder dag moties van vertrouwen van het Westberlijnse stadsbestuur gevraagd inzake de regeling van de kerstpassen en ter goedkeu ring van verder pogingen „om de bewegingsvrijheid in Berlijn te helpen herstellen". Brandt zei dat er geen reden is tot overdre ven optimisme, „maar ik ben er zeker van dat de grote meerder heid van onze stadsbevolking on ze pogingen steunt". In het parlement sprak Brandt een verklaring uit waarin hij voor het eerst bijzonderheden gaf over de onderhandelingen tussen Oost- en Westduitse vertegen woordigers, die tot het schema hebben geleid waaronder de Westberlijners meer dan 1,2 mil joen bezoeken in 18 dagen tijd aan familieleden in Oost-Ber- lijn konden brengen. In overleg met de regering in Bonn en de drie westelijke mo gendheden in het stadsbestuur zal worden getracht een perma nente regeling voor de bewe gingsvrijheid van de Berlijners te treffen. De wettige status van Berlijn 122. Met behulp van Olaf kost het gelukkig niet veel moeite, de Pieten mee te krijgen. Inmiddels is alles voor het vertrek in ge reedheid gebracht. Gemelijk slaat Olaf de troep met Eric en Artor aan het hoofd, gade. ,,'k Zou ook mee willen," gromt hij, „maar dat schijnt niet te kunnenBjj Thor, ben ik eigenlijk wel je plaatsvervanger Noorman." „Tja," grijnst Eric, „ik dacht Uat je dat self m beslist had in- dertjjd Olaf, maar," laat hij er op volgen, als hij het gezicht van de Berenjager nog meer ziet betrek ken, „wacht maar even af. Ik ver moed dat ik je binnenkort met de rest van de mannen wel nodig heb." Zo gaat de troep van driehon derd Noren en Britten op weg en ze reizen voornamelijk 's nachts, omdat Erie zijn aanwezigheid voor alles geheim houden wil. De Pie- tep ïöa ais ymtsü se- zonden, hetgeen gevaar voor on tijdige ontdekking nog meer ver mindert. De eerste dagen zien ze slechts verlaten hofsteden, zo dicht nabij Pictenland is dat geen wonder. Maar dan wordt de Noorman keer op keer door de Pieten, die voor treffelijk werk doen, gewaar schuwd voor de aanwezigheid van kleine dorpen, en boerenwoningen, zodat ze meermalen grote omwe gen moeten maken door de wou den. En dan komt het moment waarop Eric gewacht heeft, de Pieten hebben een ruiterbende ontdekt, een dagreis naar het zui den. Met Svein, Artor en een zes tal krijgers volgt hij de verken ners en slaat vanuit het donkere woud de kleine schare ruiters gade. Tot hij tevreden knikt „Saksers! Dat stel nemen we te pakken moet niet worden verzwakt, het stadsbestuur zal daarvoor in staan. Ook zullen de banden met de federale republiek en de wes telijke bondgenoten niet worden verzwakt en zal de communis tische drie-landen-theorie niet worden gesteund, zei Brandt. Het stadsbestuur en de West duitse regering „zijn het eens over het voortzetten van de technische besprekingen en de manier waarop zij moeten wor den gevoerd". Franz Amrehn, die de christen democratische oppositie in Ber lijn leidt, leverde donderdag kri tiek op de stadsregering omdat deze naar zijn mening te ver gaat met haar concessies aan Oost-Duitsland in verband met de passenkwestie. „Wij kern-en de activiteit van Oostduitse ambtenaren op Westberlijnse bo dem af, wij zijn de bezoeken van een communistische staatssec- reaties aan West-Berlijndie prijs is te hoog", zo zei Amrehn. Mevrouw Oswald Mevr. Lee Harvey Oswald is tot de overtuiging gekomen dat haar man president Kennedy heeft vermoord en is niet van plan tegen iemand een aanklacht i.n te dienen, heeft haar zaak waarnemer woensdag tegen ver slaggevers gezegd. Mevr. Os wald, een 22-jarige Russin en moeder van twee kinderen, ver langt er neit naar één of andere regering, de stad Dallas of Jack Ruby aan te klagen, zei hij. De nachtclubeigenaar Ruby schoot Oswald neer tijdens diens over brenging naar een andere ge vangenis, twee dagen na de moord op Kennedy in november vorig jaar. Ruby staat komende maand terecht. Weev gevechten tussen. Boeddhisten en Rooms-Katholieken in Zuid-Vietnam I Officieel is donderdag in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon bekendgemaakt dat als gevolg van gevechten, die zich op 1 ja nuari in de provincie Bin Toei hebben voorgedaan, zestig arres taties zijn verricht. De strijd, waarbij vier doden en achttien gewonden vielen, werd gevoerd tussen Rooms-Katholieken en Boeddhistische Vietnamezen, die het oneens waren met bepaalde wijzigingen op landbouwgebied. inmiddels is een door de rege ring in het leven geroepen com missie, die bestaat uit Boeddhis ten en Room-Katholieken in het betrokken gebied aangekomen. Zij deed daar een beroep op de Franse bisschop van Nha-Trang Piquet, ziin medewerking te ver lenen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9