HET WEER Erhard wil Europese politieke eenheid Ontwapeningsplan van Labour Vijfhonderd jaar Staten-Generaal V.A.R.A. heeft geantwoord op brief van minister Bot Hoge onderscheidingen voor Kamervoorzitters ZON- en !P*NSTWEN WEERBERICHT HOOGWATER VRIJDAG 10 JANUARI 1964 20e Jaargang No. 6121 Dr. J. H. VAN ROIJEN ambassadeur te Londen SENATOR GOLDWATER OVER CAMPAGNE TEGEN CONSERVA TIEVEN KONINKLITKE TROONZETEL TERUGGEVONDEN VORSTVERLET EN DOORWERKEN BIJ VORST GEEN ONTMOETING JOHNSON-DE GAULLE Frankartni bo abotmumntt Tornauzsa Diraeteor-RooMradactoBr t «an 8e Sands Redactie-adres: Noordstraat 55—87 Admtnlstratie-adres: SmWswal Telefoon 01150-2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per Kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre3 Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Bondskanselier Erhard heeft donderdag in een verklaring voor de Bondsdag het Frans-Duitse verdrag de drijvende kracht van de Westduitse buitenlandse poli tiek genoemd. Zonder de vriend schap tussen Duitsland en Frank rijk kunnen Europa noch de Europese integratie en het At lantische bondgenootschap be staan, zei hij. Erhard zei het met president De Gaulle eens te zijn dat het verdrag geen exclusief karakter heeft, maar een instrument is voor Europese eenwording. Het verdrag heeft geen centrifugale, maar centripetale werking, want het wil niemand afstoten en in geen geval de kleinere Europese landen veronachtzamen. „De economische integratie is niet voldoende om Europa te scheppen," vervolgde Erhard. „Er is een politieke wil voor nodig om een Europa te scheppen dat politiek is en niet technocra tisch". Toetreding van Groot- Brittannië tot de Europese Ge meenschap zal de samenhang niet verbreken, meent hij. De kanselier zei een nieuw initiatief ter verwezenlijking van de Europese politieke eenheid te willen. Hij zei de instemming van generaal De Gaulle te heb ben om dit met de Italiaanse regering te bespreken. Op 14 februari zal hij generaal De Gaulle opnieuw in Parijs ont moeten. Wat de kwestie Argoud be treft zei Erhard dat, deze de Frans-Duitse vriendschap niet mag vertroebelen en dat West- Duitsland slechts zijn juridische positie wil verdedigen. De bondskanselier meent dat de gemeenschappelijke land bouwpolitiek moet worden voort gezet zonder dat.de betrekkingen met derde landen erdoor worden aangetast. Na zijn gesprek met Johnson heeft hij opdracht ge geven de gevolgen van de he sluiten van 'Brussel te bestuderen ..zonder dat West-Duitsland Op houdt een trouw lid van de Europese Gemeenschap te zijn". Over zijn besprekingen met president Johnson in Texas ver klaarde Erhard dat er geen twij fel aan de trouw van de Ver enigde Staten bestaat en dat elk wantrouwen ongegrond is. Duits land is een waardevolle bondge noot en natuurlijke partner van de Verenigde Staten. Erhard keerde zich tegen de opvatting, dat vriendschap met Frankrijk het bondgenootschap met de Ver enigde Staten zou bemoeilijken. Zowel De Gaulle ais Johnson hadden hem uitdrukkelijk ver zekerd, dat deze twee vriend schappen geen tegenspraak in houden. „Duitsland is echter ook niet het middelpunt van de we reld. Wij moeten er ons voor hoeden, uit moeilijkheden tus sen de bondgenoten op verkeer de manier voordeel te trekken." Erhard erkende de grote in spanningen van de Verenigde Staten voor de verdediging van de vrije wereld. Johnson heeft echter ook gesproken over het risico, dat de Verenigde Staten daarmee op zich nemen. Zij mogen niets onbeproefd laten om de spanningen in de wereld te verminderen. Bij de onderhan delingen daartoe moeten echter veiligheid, vrijheid en rechtvaar digheid gewaarborgd blijven. Ook Duitsland moet nagaan wel ke bijdrage het aan deze ont spanning kan verlenen. Hierbij roerde nij de handel met ooste lijke landen aan. Erhard wees langlopende kredieten aan de Sowjet-Unie van de hand. Wij mogen de moeilijkheden van de Sowjet-Unie niet oplossen, zei hij. De bondsregering handelt bij alle stappen met volledige Ame rikaanse „dekking in de rug". „Wij zijn echter geen Amerikaans protectoraat, want wij zijn vrien den van de Verenigde Staten, met wederzijdse voorwaarden". Ten aanzien van de kerstpas- sen voor de Westberlijners zei Erhard in zijn „kleine regerings verklaring" dat dikwijls wordt gevraagd of het verlangen van de Duitsers naar de Duitse een heid wel echt is. „Daar is in Ber lijn een ondubbelzinnig antwoord op gegeven", zei Erhard onder luid applaus. Hij waarschuwde dat de Oostduitse regering haar theorie van drie Duitse staten door een achterdeur wil binnen smokkelen. Tussen het Westber- lijnse stadsbestuur, de bondsre gering en de geallieerde com mandanten van Berlijn is over de passenkwestie steeds overleg geweest. De uiteindelijke toe stemming is weloverwogen ge geven. Het ware te wensen dat zowel de Westberlijners naar Oost-Berlijn als de Oostberlij- ners naar het westelijke stads deel kunnen gaan, maar een passenregeling mag in geen ge val verandering in de huidige status betekenen. Wat de jongste Russische nota betreft zei de kanselier dat de bondsregering al jaren geleden heeft ingestemd met het afzien van gebruik van geweld. Zij zal echter de eis van zelfbeschikking voor het Duitse volk nooit laten vallen. Wanneer de volken zelf beschikking moeten krijgen, zoals de Sowjets in hun nota gezegd hebben, dan mag Chroesjt- sjov niet als enige mogelijkheid voor de Duitse eenwording stel len dat Duitsland dan commu nistisch moet zijn. De grootste uitgaven van de Westduitse bondsrepubliek vor men de sociale voorzieningen met 30 procent van de begroting. Deze zijn het laatste jaar met 20 procent gestegen, ook voor de oorlogsslachtoffers zal in 1964 15 procent meer worden uitge geven dan in 1963. De defensie uitgaven zijn echter slechts met 5 procent gestegen. Meer bezui nigingen op militair gebied acht te de bondskanselier onmogelijk. De leider van de Britse Labour Party, Wilson, heeft donderdag een uit zes punten bestaand ont wapeningsplan bekendgemaakt. Hierin wordt voorgesteld een einde te maken aan vergroting der militaire uitgaven, kernvrije gebiedsstroken, waarnemings posten in te stellen en onmiddel lijke onderhandelingen te beginr nen om het verspreiden van kernwapens onmogelijk te ma ken. Wjlson somde .in een politieke 'redevoering, die hij in de Britse stad Derby hield, de. vólgende punten op. 1. Engeland moet een ^ge mene overeenkomst voorstellen waarbij een einde. wordt ge maakt aan verhogingen van mi litaire uitgaven. 2. Er moet een „bevriezing'' plaatsvinden van kernwapens iri Oost- en West-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije. (Adv.) KOUDER Een front dat de afscheiding' vormt tussen betrekkelijk zachte lucht boven de Noordzee en kou- lucht boven Duitsland en Dene marken strekt zich uit van de Noorse kust via de Waddeneilan den naar Zuid-Duitsland en be weegt zich langzaam naar het westen. Na de frontpassage die plaat selijk vergezeld gaat van lichte neerslag in de vorm van regen of sneeuw draait de wind naar oostelijke richtingen en daalt de temperatuur. Boven Duitsland komt veel be wolking voor, zodat de kans op ZON MAAN op onder op onder 10 8.46 16.49 4.34 13.51 12 8.45 16.50 5.40 14.18 12 8.44 16.52 6.43 14.53 13 8.44 16.53 7.43 15.36 14 8.43 16.55 8.35 16.29 opklaringen klein Is In verband hiermee zal ook overdag de tem peratuur niet ver boven 't vries punt stijgen, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Veel bewolking met plaatselijk wat neerslag. Overwegend zwak. ke oostelijke wind. Temperatu ren om het vriespunt. VRIJDAG 10 JANUARI. 3. In verband daarmee moe ten waarnemingsposten worden gevestigd. 4.' Als uitvloeisel van het be perkte kemstopakkoord moet men onmiddellijk gaan onderhan delen over een akkoord waarbij een „uitzaai" van kernwapens wordt voorkomen. 5. Men moet voortgaan met pogingen overeenstemming te bereiken over een verbod van alle. kernproeven. 6. Als onderdeel van een meer uitgebreid akkoord zou het Wes ten bereid moeten zijn het Rus sische voorstel voor een niet- aanyaisverdr'ag ftussen landen van de NAVO' en h.et Warschau pact! te bespreken. Wilson .verklaarde dat zijn partij reeds een ander plan heeft voorgelegd aan de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, dat als basis zou kunnen dienen voor een Brits initiatief op de on.twa- peningsbesprekingen die 21 jan. in Genève beginnen. Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. J. H. van Roijen, thans ambassadeur te Washington, tot ambassadeur in Londen en tevens tot ambassa deur in IJsland met standplaats Londen. De Amerikaanse senator Barry Goldwater heeft donderdag op 'n persconferentie te Portmouth, in de Amerikaanse staat New Hampshire, verklaard dat presi dent Johnson zich onbewust aan gesloten heeft bij een campagne tegen de Amerikaanse conserva tieven door in zijn boodschap over de State of the Union van woensdag te zeggen, dat presi dent Kennedy een slachtoffer van de haat is geweest. De rechtse republikeinse sena tor staat, naar bekend, op de no minatie voor republikeins kandi daat voor het presidentschap. Hij vond „dat thema van de haat" van Johnsons boodschap „de meest overdreven, de onwaar achtigste aanval in de geschiede nis van ons land." Hij had tot zijn 'eedwezen geconstateerd, dat pre sident Johnson het nodig had ge vonden dit thema weer te berde te brengen met betrekking tot de moord op Kennedy. De campagne tegen de conser vatieven is aangewakkerd door communisten en radicalen, aldus Goldwater, „en onmiddellijk na dat de trekker was overgehaald ingezet". „Ik geloof echt niet, dat president Johnson dit alles behoorb'ik overdacht heeft", zo voegde hij eraan toe. De man die president Kennedy vermoordde, zo zei hij, „was een produkt van de soort haat die door commu nisten, niet door Amerikanen, wordt aangekweekt." De oorspronkelijke troonzetel, die zestig jaar geleden nog in de Tweede Kamer stond, is als re sultaat van naspeuringen van de Kamervoorzitter mr, F. J. F M. van Thiel teruggevonden. Deze zetel is thans gerestau reerd opgesteld in de anti cham- bre van het Tweede Kamerge bouw. Koningin Juliana zag gis teren bij haar bezoek aan de Staten Generaal de zetel harer vaderen terug. De zete' met kolommen echter zonder baldakijn i'eode tot troon in de Tweede Kamer .wanneer de Koning op Prinsjesdag voor de verenigde vergadering der Sta ten Generaal in het gebouw van de Tweede Kamer de troonrede uitsprak. Toen de verenigde ver gadering in 1904 naar de Ridder zaal werd verplaatst, werd de troon uit de Tweede Kamer ver wijderd en in een der kelderge welven opgeborgen en vergeten. Pas onlangs is deze weer aan het daglicht gekomen. Mr. Van Thiel onthulde het hervinden van de zetel in de door H. M. bezochte samenkomst van de Tweede Kamer, die een historisch karakter kreeg door het door haar ondertekenen van een bijzondere presentielijst der aanwezige Kamerleden en der voorzitters van de Staten van de Nederlandse Antillen en Surina me. v.m. n.m. Breskens 10.49 11.25 Terneuzen 11.24 Hansweert 0.04 12.40 Walsoorden 0.14 12.50 ZATERDAG 11 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.28 11.42 Terneuzen 0.03 12.17 Hansweert 0.43 12.57 Walsoorden 0.53 1.07 De „V.A.R.A." heeft donderdag geantwoord op de dinsdagochtend j.l. ontvangen brief van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, naar aanleiding van een onderdeel van de televi sie-uitzending „Zo is het toeval lig ook nog eens een keer" van zaterdag 4 januari j.l. Over de inhoud van dit ant woord zullen voorlopig geen me dedelingen worden gedaan omdat de V.A.R.A. van oordeel is dat de minister rustig de gelegenheid moet hebben het standpunt van de V.A.R.A. te overwegen. De V.A.R.A. heeft in haar ant woord de bewindsman doen we ten dat hij in aansluiting hierop nog nader zal worden geïnfor meerd over de gedachtenwisse- ling in de hoofdbestuursvergade ring van de V.A.R.A.die één dezer dagen zal plaats vinden. Daarna hoopt de V.A.R.A. ook nadere mededelingen aan de pers te kun nen doen. Er is inmiddels ook geant woord op de brieven, die de om roepvereniging heeft ontvangen van de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken in Neder land en het Moderamen van ue Generale Synode der Nederlands Herv Kerk. De gedachte van de Gereformeerde Kerken, om via de televisie te getuigen van de motieven, waardoor men zich be zwaard voelt, spreekt de V.A.R.A. wel aan, vooral, wanneer de mo gelijkheid blijft een dergelijke getuigenis uit te breiden tot de Nederlands Hervormde Kerk en wellicht ook tot de Rooms Ka tholieke Kerk. Na de hoofdbestuursvergade ring zal de V.A.R.A, hierop terugkomen, teneinde in geza menlijk overleg te onderzoeken, op welke wijze het verlangen naar beter wederzijds begrip het best kan worden verwezenlijkt. De organisatie van werkgevers en werknemers in de bouwnij verheid hebben tot de Stichting van de Arbeid het verzoek ge richt. goedkeuring te verlenen aan het besluit het vorstverlet- percentage tijdelijk, n.l. tot de datum waarop de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf in werking treedt, te verhogen met 10 pet. tot 99 pet. De Stichting verletbestrijding bouwnijverheid heeft tot 7 janu ari voor 480 bouwwerken toe slagen voor het doorwerken bij vorst toegezegd tot een bedrag van ongeveer 7,5 miljoen. Zestig procent van de toezeggingen gel den de woningbouw, tot een be drag van ruim 5 miljoen. Naar schatting zijn op de betrokken bouwplaats 18.000 arbeiders werkzaam. Dit heeft minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnij verheid) meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Jager (C.P.N.). De Stichting verletbestrijding heeft tot 7 januari 760 aanvra gen voor een doorwerkvergoe- ding ontvangen. Hiervan werden dus 480 reeds gehonoreerd. Vijf tig aanvragen zijn afgewezen of ingetrokken en over dertig is nog overleg ga idc. De resterende 20o aanvragen kwamen in de laast.e dagen binnen, zodat daar over nog geen beslissing kon vallen. De aloude, met vlaggen en bloemen versierde Ridderzaal was gistermiddag het toneel van de plechtigheid, waarmede 500 jaar Staten-Generaal werd her dacht. Koningin Juliana en Prin ses Beatrix waren het middel punt van deze samenkomst, waar omheen zich vertegenwoordigers van volk, maatschappij en his torische verbondenen gegroe peerd hadden. Bij het betreden van de Ridderzaal speelde de Kapel van de Rijkspolitie het Wilhelmus. Het lid van de Eerste Kamer de heer. H. Algera gaf vervolgens in een historische terugblik in forse lijnen ontstaan, groei en betekenis van de Staten-Gene raal aan. In Frankrijk werden deze reeds in 1302 bijeen geroe pen, doch vonden na een vrij bloedeloos bestaan in 1614 onder de absolute monarchie een roem loos einde. In Engeland functio neerde reeds eerder het standen- parlement met Kamers voor lords en voor gentlemen. Het bijeenroepen van de Sta ten-Generaal door de grote Bour gondiër had een centralistische achtergrond voor de wel zeer heterogeen en levende gewesten, graafschappen en hertogdommen. De heer Algera weer erop, dat reeds in 1465 gemeen overleg ten aanzien van het budgetrecht van de landsheer ontstond. In 1477 werd Maria van Bourgondië het „groot privilegie" afgedwonen, een program tot herstel van ge schonden rechten en verkorte vrijheden. De Staten-Generaal mocht nadien op eigen initiatief bijeenkomen en moest toestem ming geven voor het voeren van oorlogen. Dit was, aldus de heer Algera, een duidelijke reactie op een dynastie-politiek. De geza menlijke verantwoordelijkheid der gewesten was daarmee aan vaard. Dit manifesteerde zich duidelijk in de strijd tegen Phi lips II de Habsburger, waarbij de Staten-Generaal de grond leggers werden van de vrije staat, de republiek, als waarborg voor de echte vrijheid, geboren uit de strijd tegen centralisme en absolutisme. In vijf der zeven gewesten waren de Staten toen nog altijd standenvertegenwoor digingen van ridderschap en ste den. Na 1815 kwam een eind aan de vertegenwoordiging van rid derschap, steden en landelijke stand De archaïsche rechten er van werden bij de grondwet van 1848 geheel geliquideerd. De Staten-Generaal echter bleven. Uit het stadhouderschap groeide een nieuw koningschap met de beste historische rechten. Dit al les vindt zijn plechtige uitdruk king in de jaarlijkse nationale ontmoeting op de derde dinsdag in september, aldus spreker. Nadien bood mevrouw Stof fels van Haaften de eerste exem plaren van het gedenkboek „Vijfhonderd jaar Staten-Gene raal" aan de Koningin en Prin ses aan. Daarbij voegde zij de eerste exemplaren van de her denkingspostzegel van 12 cent met de afbeelding van de Rid derzaal. Daarna hield de voorzitter van de Tweede Kamer mr F. J. F. M. van Thiel, in wiens handen het presidium „glijdend" was overgegaan, een slottoespraak. Tegen de achtergrond van de historie projecteerde hij de groei naar nieuwe eenheden van Euro pese naties, die grote gelijkenis vertoont met het jaar 1464. Euro- Da probeert thans goed te ma ken, wat het in eeuwen ver zuimd heeft. Deze ontwikkeling gaat met pijn en improvisatie gepaard. Vandaar de veelheid van lichamen en bevoegdheden op internationaal terrein. Natio nale zelfstandigheid en onaf hankelijkheid worden voor een deel overgedragen aan suprana tionale lichamen. Daarin wordt nog te veel „met last en rugge spraak" beslist, zo meende mr. Van Thiel. Een aanvaardbare, evenwichtige ontwikkeling zal z.i. gepaard moeten gaan met een daarop afgestemde parlementaire controle. Een effectieve parle mentaire controle zal moeten meegroeien met de Europese en eventueel nog wijdere vormen van samenwerking. Ondanks de overdracht van zekere soevereine rechten der nationale parlementen aan supra nationale organen, behouden zij een aantal bevoegdheden als waarborg?n, dat het eigene niet verloren gaat. Dat eigene, aldus mr. Van Thiel, zal ook bewaard moeten blijven, wil Europa als zodanig blijven bestaan. Een eenvormig Europa zou geen karakter meer hebben. Het zal zich moeten blijven onderscheiden door eigen aard en eigen gewoonten dei- landen en volkeren, ieder ook met eigen instellingen. Ook de Nederlandse volksvertegenwoor- 'iging zal eenheid in het nodige net behoud van de kleurrijke verscheidenheid moeten bevor deren. Na deze toespraak verlieten de Koningin en de Prinses de Rid derzaal, uitgeleide gedaan door de Kamervoorzitters, de Antilli aanse en de Surinaamse Kamer voorzitters en griffiers, de com missies en mevrouw Stoffels van Haaften. Bij dit verrek speelde de Kapel van de Rijkspolitie de „Staten- Generaal-mars". Later op de middag recineer- den de Kamervoorzitters in de Ridderzaal. PRINSES IRENE BE-EDIGD H. K. H. Prinses Irene is woens dagmiddag tijdens een buiten gewone openbare zitting in het paleis van Justitie te Utrecht beëdigd voor de Spaanse taal. Op de foto zien we het moment van de eedsaflegging; links op de achtergrond H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Beatrix. De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gisteravond tijdens de receptie ter gelegen heid van de herdenking van 500 jaar Staten-Generaal, meege deeld dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr, J. A. jonkman, de onder scheiding van commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw toe te kennen. Aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, werden de versierse len van groot-officier in de Orde va Oranje-Nassau uitgereikt. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, hing vervol gens de heer Romain Fandel, waarnemend voorzitter van de Raadgevende Interparlementaire RUSSISCHE GELUKWENS AAN 500-JAR1GE STATEN-GENERAAL Behalve van de Amerikaanse president Johnson hebben de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer ook van de Rus sische regering gelukwensen ont vangen in verband met het 500- jarig bestaan van de Staten- Generaal. Het telegram, dat is gericht aan de voorzitter van de Eerste Kamer der Saten-Generaai, de heer J. A. Jonkman, luidt: „Staat U ons toe namens de op perste Sow jet van de „Usser" en van ons persoonlijk alsmede de leden van de Staten-Generaal en ook de Nederlandse bevolking te feliciteren met de gedenk waardige dag in de geschiedenis van de Nederlanden de 500- jarige herdenking van de eerste bijeenkomst der Staten-Generaal, en uw land succes en voorspoed toe te wensen. WH zouden, bij deze gelegen heid de hoop willen uitspreken dat de samenwerking tussen de Staten-Generaal en de opperste Sow jet der „Usser" zal bijdra gen tot een verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Sow.iet Unie en Nederland, voor het welzijn van beide volken en in het belang van de wereld vrede". Het telegram is ondertekend door de heren, A. Spiridonow, voorzitter van de Unie-raad van de opperste Sowjet der „Usser" en J. Peiwe, voorzitter der raad der nationaliteiten van de opper ste Sowjet der „Usser". Beneluxraad, de versierselen van groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau om. De heer Fandel is lid van het Luxemburgse parlement. Aan de vaste secretaris van deze parlementaire Beneluxraad, de heer Gaston Bruijneel, werd het commandeurkruis in de Or de van Oranje-Nassau uitgereikt. Op de receptie spraken voorts de voorzitter van de Belgische Senaat, Paul Struije, en de mi nister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg, de heer Bech. Voorts werd het woord ge voerd door de voorzitters van de Staten van de Nederlandse An tillen en Suriname. Aangezien vanwege het ver gevorderd uur de Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. Linthorst Homan reeds ver trokken was, heeft de Commis saris van de Koningin in Zee land, jhr. mr. De Casembrood, de oorkonde namens de elf Com missarissen der Koningin aan de voorzitters der Kamers aange boden. De oorkonde zal een plaats vinden in het gebouw van de Eerste Kamer. Van de zijde van het Witte Huis is woensdagavond meege deeld, dat president Johnson geen uitnodiging heeft ontvan gen voor een conferentie met president De Gaulle van Frank rijk, die in maart in West-Indië gehouden zou moeten worden. Men reageerde hiermee op de hardnekkige geruchten, dat De Gaulle daar graag met Johnson zou willen praten en Johnson had laten weten dat hij de voor keur gaf aan een conferentie op Martinique, dat op 480 km ten noordoosten van Venezuela ligt. Men verklaarde op het Witte Huis, dat Johnson zoveel drin gende binnenlandse problemen moet oplossen dat hij niet van plan is om in de komende maan den het land te verlaten. Diplomatieke waarnemers in Washington geloven dat De Gaulle geen formele uitnodiging aan Johnson heeft gezonden, maar informeel heeft laten pol sen of Johnson wat voelt voor een dergelijke ontmoeting en daarbij heeft laten uitkomen dat hij zelf de voorkeur geeft aan een gesprek op Martinique. Zoals bekend is De Gaulle van plan om in maart naar Mexico ta gaan. 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7