Donderdag 9 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Gemeenteraad van Terneuzen gehouden op donderdag 17 december 1963, te 19 30 uur Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: A. Ramondt, R. Hol, mevr. E. Dooms—Ortelee, P. J. Huijbrecht, J. M. Ha melink, H. A. Brakman, J. C. Bleijenberg, C. J- Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: M. van Langevelde en P. Fijn van Draat, wegens ziekte. De Voorzitter: Mevrouw, mijne hei-en, ik open deze vergadering van de raad, naar ik mag aan nemen, de laatste in 1963, en heet U allen harte lijk welkom. Bericht van verhindering is ook ditmaal binnen gekomen van de heer Van Langevelde wegens ziekte en helaas ook van de heer Fijn van Draat, wegens een lichte ongesteldheid. 1. Vaststelling van de notulen van de verga dering van 21 november 1963. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den de notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde drietal raadsbesluiten van 17 oktober 1963 tot verkoop van percelen grond aan de Axelsestraat en ten oosten van het Zuidersportpark b. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inhoudende de mededeling van goedkeuring van het raadsbesluit van 17 oktober 1963 in zake stichting van een houten noodlokaal voor de Zuidlandschool c. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; d. rekening van baten en lasten over het dienst jaar 1962 en de begroting voor het dienst jaar 1964 van het Instituut Ziektekosten voorziening Ambtenaren in Zeeland; e. brieven van het dagelijks bestuur van de Opleidingsschool voor Gemeentepolitie te Wassenaar, inhoudende de toezending van de begroting 1964, het financieel verslag over 1962 en een zestal wijzigingen van de begroting 1963; f. werkoverzicht eerste halfjaar 1963 van het Provinciaal Opbouworgaan van de Stichting Zeeland; g. verslag over 1962 van de Stichting Federa tie van Sociale Werkplaatsen in Zeeland; h. brief van de Stichting Waarborginstiluut voor de Tuinbouw in Zeeland, inhoudende het verzoek tot deelneming in het eventuele verlies, voortvloeiende uit door deze stichting verleende borgstellingen. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik zou een opmerking willen maken over punt h., name lijk het verzoek van de Stichting Waarborginsti- tuut voor de Tuinbouw in Zeeland. Het moet mp van het hart, dat het mp spijt dat in het bestuur geen plaats is ingeruimd voor de werknemers organisaties. De heer Weterings sluit zich hierbij aan. De heer De Fepter: Het is toch niet de gewoon te, dat in een dergelijk waarborginstituut ver tegenwoordigers van de werknemersorganisaties zitten. Dit gaat namelijk uit van de standsorgani saties. Dit is ook niet de gewoonte in andere pro vincies. Misschien kan de heer Huijbrecht dit via zijn organisatie naar voren brengen. De heer Huijbrecht: Ik plaats deze opmerking in deze vergadering. De heer Ramondt: Ik kan mp met het bezwaar van de heer Huijbrecht verenigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van de leden van de com missies tot wering van schoolverzuim voor de kom Terneuzen en voor Sluiskil. De Voorzitter verzoekt de heren Ollebek en Dieleman samen met hem het stembureau te vormen. Voor alle vakatures van de commissie voor de kom worden respectievelijk 15 stemmen uitge bracht. De uitslagen zijn: 15 stemmen op de heer J. P. van der Sneppen, 15 stemmen op de heer F. Clem- minck, 15 stemmen op de heer Jac. de Fepter, 15 stemmen op de heer I. J. van der Hagen, 15 stemmen op de heer T. van 'tHof, 15 stem men op de heer ,G. P. Meert, 15 stemmen op de heer T. van der Veen, 15 stemmen op de heer A. J. Dees en 15 stemmen op de heer A. K. de Vries. Voor alle vakatures van de commissie voor Sluiskil worden respectievelijk 15 stemmen uitge bracht. De uitslagen zijn: 15. stemmen op de heer J. van Doeselaar, 15 stemmen op zr. P. J. de Groot, 15 stemmen op de heer G. J. van Hoeve, 15 stem men op de heer A. van Harn en 15 stemmen op de heer A. M. Wesdorp. De genoemde personen zijn benoemd. 4. Idem tot het respectievelijk benoemen en herbenoemen van een tweetal bestuursleden van de stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen." Ie vakature: de heer 3. Dieleman, alhier; 2e vakature: de heer A. E. S. Hamerlinck te Sas van Gent. Voor de eerste vakature worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 12 op de heer J. Dieleman en 3 blanco. De heer Dieleman is benoemd. Voor de tweede vakature worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 15 op de heer A. E. S. Hamerlinck. De heer Hamerlinck is benoemd. 5. Idem tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen in het uitbreidingsplan in onderdelen „Sluiskil", aan de heer O. J. de Koeijer, alhier. Zonder bespreking en hoofdelpke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5 A. Voorstel van burgemeester en wethouders inzake grondverkoop in het winkelcentrum te Sluiskil. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik stel er prijs op U mede te delen, dat het ons college sppt, dat wp dit agendapunt spoedshalve op zo'n korte termijn aan tl hebben moeten toezenden en ik wil daar nog aan toevoegen, dat dit geboren is uit een ernstige ongerustheid over de vertraag de grondaankopen in Sluiskil. Duidelijk is geworden, dat de grondaankopen in Sluiskil bij de huidige stand van zaken zeer veel urgentie vragen en dat het noodzakelijk zal zijn, dat in deze door de bevolking zo snel moge lijk beslissingen warden genomen, omdat ik be vreesd ben, dat het anders vast loopt met de vervangende bouw in Sluiskil. Vandaar dat deze zaak, na overleg tussen ons en Rijkswaterstaat, op zo'n korte termijn bij uw college is aanhangig gemaakt. Zonder hoofdelpke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot vaststelling van het plan van uitvoering en exploitatie „Industrieterrein Nieuw-Neuzenpolder". De heer Huijbrecht; Er is indertijd door Dow Chemical Internationaal ongeveer 86 ha aange kocht, waarvan 41 ha zal worden gesubsidieerd, Dit totale plan brengt een grondprijs mee van 16,25. Tegen welke prijs worden de overige niet- gesubsidieerde ha verkocht? De Voorzitter: Dit industrialisatieplan is opge steld in overleg met het Ministerie van Econo mische Zaken en Dow Chemical Internationaal N. V. Aanvankelijk is door de Dow 86 ha grond aangekocht. De subsidie-regelingen zijn echter slechts van toepassing verklaard op een opper vlakte van 41 ha. Dit is in overeenstemming met de Dow gebeurd, terwijl ik U, als antwoord op uw vraag, kan mededelen, dat de andere gronden zijn aangekocht door Dow voor de verwervings- prijs door de Gemeente betaald. Dit is overigens vanaf de aanvang de afspraak geweest tussen de Dow en het gemeentebestuur. Zonder hoofdelpke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem inzake overdracht benoemings- eu ont slagbevoegdheid aan het college van burge meester en wethouders. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik kan me verenigen met uw voorstel, maar ik zou U willen verzoeken, dat, ais U wilt overgaan tot aanstelling van een belangrijke functionaris, U dit overlegt met een vaste raadscommissie. De Voorzitter: Wanneer het gaat over benoe mingen waaraan budgettaire gevolgen verbonden zijn, dan komt dit in de gemeenteraad aan de orde, terwijl wij voornemens zijn om over de finan ciële konsekwenties vooraf ook het gevoelen te vragen van de daarvoor aangewezen commissie uit uw raad. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 30 januari 1947, sedert gewijzigd, inzake overdracht van bepaalde bevoegdheden aan het ooilege van burgemeester en wethouders. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot toekenning van een presentie-ver- goeding aan raadsleden, die zitting hebben in het georganiseerd overleg in ambtenaren zaken. Zonder bespreking en hoofdelpke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot weigering van de door het bestuur van de Sint Antoniusschool te Sluiskil ge vraagde medewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920. Zonder bespreking en hoofdelpke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot het vaststellen van het kredietbe drag in rekening-courant met de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor 1964. De heer Bleijenberg: Meneer de Voorzitter, ik neem aan, dat er in het ontwerp-besluit nog het woord „maximaal" moet worden bijgevoegd. De heer De Meijer: Inderdaad had dat er bij gezet kunnen worden, doch noodzakelijk is dit niet, gezien de oorspronkelijke overeenkomst. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot vaststelling van de maximum-be dragen voor 1964 van de in rekening-courant te verstrekken kredieten aan diverse instel lingen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. Idem tot wijziging van de verordening op de heffing van keurlonen in de gemeente Ter neuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Idem tot wijziging van het Algemeen Amb tenarenreglement. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14 A. Voorstel van burgemeester en wethouders inzake het verlenen van machtiging tot het aangaan van vlottende schuld gedurende het eerste kwartaal 1964. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 15. Idem tot voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening over het jaar 1961. De heer Bleijenberg: Meneer de Voorzitter. Op woensdag 11 dezer hebben de heer Hamelink, de heer Ramondt en ikzelf, als commissie van onder zoek de gemeente-rekeningen van de dienst 1961 onderzocht. Uit het feit, dat wij het officiële verslag met onze handtekening hebben kunnen goedkeuren, heeft U kunnen constateren, dat wij ons met de onderzochte rekeningen geheel kunnen verenigen. Desalniettemin zijn wij zo vrij nog enige bij komstige aangelegenheden onder uw aandacht te brengen: 1°. Het komt ons voor, dat het juister ware om in de toekomst niet enkel raadsleden, die nog nimmer aan een onderzoek der ge meente-rekeningen hebben deelgenomen, in één team te benoemen. Wij zelf waren alle drie een exempel van zo'n geval en hadden dan ook op de onder- zoek-avond heel wat tijd nodig om enigs zins de draad van de specifieke gang van zaken bij een gemeentelijke administratie te pakken te krijgen. U zult begrijpen, dat er dan tussen 19.30 en 24.00 uur weinig tijd overblijft om, op seri euze wijze, naast de rechtmatigheid, ook de doelmatigheid van een aantal posten te bespreken en te beoordelen. Mogelijk zou U hierin in de toekomst kunnen voorzien door in uw voordracht steeds twee leden, die het voorgaande jaar aan het onderzoek hebben deelgenomen, wederom op te nemen. Verder ware het dan voor de commissie leden zelve aanbevelenswaardig om van jaar tot jaar een ander begrotingshoofdstuk naar hun eigen keuze eens speciaal onder de loupe te nemen. Het involgen van deze twee suggesties zou naar ons gevoelen het voorgeschreven on derzoek beter tot zijn recht doen toekomen en het maakt het onderzoek voor de be trokken commissieleden tevens tot een leer zame avond. Uit dit oogpunt alleen al hebben wij het onderzoek met buitengewoon veel genoegen verricht. 2°. In het jaarrapport van het Verificatiebureau lazen wij t.a.v. de dienst Maatschappelijke Zorg de opmerking, dat een scheiding tus sen kasbeheer en de andere administratie aan te bevelen zou zijn. Wij vernamen, dat dit nu geschiedt. Wij achten de oplossing door de heer Sten- vert aan dit probleem gegeven, juist en zeer geschikt. Wij nemen echter aan, dat aan bedoelde scheiding zoveel mogelijk de hand zal worden gehouden en dat getracht zal worden de nu ingevoerde scheiding te hand haven, zonodig door het aantrekken van een nieuwe ambtenaar. De confrontatie met deze opmerking is voor ons een reden om aan de uitbreiding van het personeel van de dienst steun te geven. De Voorzitter: Ik dank de commissie zeer voor het werk in deze verricht. Wij zullen graag reke ning houden met de gemaakte opmerkingen. Zonder hoofdelijke stemming worden de jaar rekeningen over 1961 vastgesteld. 16. Idem tot wijziging van de begroting 1963 van de dienst voor Maatschappelijke Zorg. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 17. Idem tot wijziging van de gemeente-begro ting 1963. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 18. Rondvraag. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, wij hebben kennis kunnen nemen van de zogenaam de polio-explosie op Tholen, waarvan de besmet ting veroorzaakt werd op de scholen voor bijzon der onderwijs. Hedenmorgen zag ik de oproep van uw college in de krant staan, waaruit ik de conclusie trok, dat in Terneuzen ook nog kinde ren niet geënt zijn tegen polio. Hoe is het nu gesteld op de bijzondere scholen hier in Terneuzen? De Voorzitter: Ik kan U tot mijn spijt geen concreet antwoord daarop geven. De oproep is op vrij korte termijn geplaatst. Wij hebben de indruk dat er kinderen zijn, die nog niet zijn ingeënt en ik kan U de verzekering geven, dat deze zaak onze bijzondere aandacht heeft, omdat ons college in deze ernstig verontrust werd door de berichten, die ons uit een bepaald deel van Zeeland hebben bereikt. De heer Weterings: Ik zou het op prijs stellen te mogen vernemen of de heer Huijbrecht met de bijzondere scholen ook de R. K.-scholen bedoelt. Op die scholen is dat namelijk niet het geval. De heer Huijbrecht: Die scholen heb ik niet bedoeld. De Voorzitter sluit de vergadering. VIJF MANNEN ONDER PUIN BEDOLVEN Vijf bouwvakkers zijn woens dagmorgen bedolven onder puin toen een huis instortte in de Dcpsstraat van Ambij bij Maas tricht. Vier van hen slaagden er in zich snel te bevrijden. De 17- jarige metselaars-leerling Rings uit Itteren kon zichzelf niet be vrijden. Zijn vier collega's en omwonenden redden hem binnen een half uur. De jongen had een gebroken arm, kneuzingen en een shock opgelopen. Hij is naar het ziekenhuis te Maastricht ge bracht. Aannemer Cauberg uit Borg haren was bezig het huis tot een winkel te verbouwen. Hij ver klaarde, dat alle veiligheidsmaat regelen waren genomen. Het schijnt, dat een zijgevel van het huis het begaf waarna de voor gevel dwars over de straat viel, tot op het tegenoverliggende trot toir. KLEUTER BIJ BRAND OMGEKOMEN Een,korte maar hevige brand heeft woensdag rond het middag uur het leven geëist van het 2V2_ jarige zoontje Marinus van de fa milie Hol aan de Zuidwillems vaart in 's-Hertogenbosch. Deze familie bewoont een huis boven het door de heer Hol ge- exploiteerde garagebedrijf. De 16-jarige zoon wilde de kachel gaan verzorgen in de kamer, die door zijn grootmoeder wordt be woond. Hij nam daartoe, naar hij meende, een fles petroleum mee, die echter achteraf benzine bleek te bevatten. Bij het aanmaken van de kachel ontstond een grote steekvlam, waarbij de jongen van schrik de fles op de grond liet vallen. De weglopende benzine vatte vlam, zodat het vuur zich in een oogwenk verspreidde. De jongen holde weg om een schuimblusser te halen en kon, toen hij enige ogenblikken later terugkwam, nog juist zijn groot moeder uit de kamer redden. Het kindje, dat in de kamer bij hét raam speelde, was echter niet meer te bereiken. De Bossche brandweer slaagde er in het vuur tot de betreffende kamer te be perken, maar deze brandde wel geheel uit. Toen het vuur ge blust was, vond de brandweer het verkoolde lijkje van het jon getje. VERKEERSONGEVAL Op de weg DinxperloUlft is woensdagmiddag een vrachtauto uit Aalten bij het uitwijken in volle vaart tegen een langs de kant van de weg staande boom gereden. De cabine werd vernield en de 16-jarige naast de bestuur der zittende B. T. H. te Barge uit Aalten werd gedood. De bestuur der liep geen noemenswaardige verwondingen op.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5