President Johnson ten strijde tegen armoede Europese parlement keurtplan-Mansholtgoed Duizenden onderwijzers protesteren op demonstratief congres 3. 4. 5. 6. 7. 9. Proeftelefoon gaat fluiten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 10. FmakHing bij abonnement: Terneuzen D5reeteur-Hoofdredatfeur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—37 Adminlstratle-adres: Smidswaï Telefoon 01150-2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 9 JANUARI 1964 20e Jaargang No. 6120 Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertentfes bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Tnzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. DE „STATE OF THE UNION" KOSTEN GERAAMD OP 1 MILJARD DOLLAR President Johnson heeft woensdag in zijn eerste jaar lijkse boodschap aan het Amerikaanse Congres, de „State of Union", gezegd dat het uiteindelijke doel van de Verenigde Staten een wereld zonder oorlog is. Onder zijn bewind zal in de Verenigde Staten een onvoorwaar delijke strijd tegen armoede worden gevoerd. De president wekte verbazing door aan te kondigen dat bij voor het nieuwe fiscale jaar een begroting indient die is gebaseerd op uitgaven van in totaal 97,8 miljard dollar. Vergeleken met de vorige begroting is dit een vermindering van vijfhonderd miljoen dollar. Algemeen werd verwacht dat de uitgaven voor het nieuwe jaar op meer dan honderd miljard zouden worden begroot. 2 President Johnson noemde een tiental punten óm in 1964 dichter bij het doel, een wereld zonder oorlog, te geraken. 1 Het land moet de huidige marge van militaire veilig heid en superioriteit handha ven en dat wordt ook in de ver minderde defensiebegroting niet uit het oog verloren. Er zullen nieuwe stappen worden gedaan, met inbe grip van nieuwe voorstellen in Genève, om te komen tot de controle op en de uiteindelijke afschaffing van wapens. Zelfs als er geen akkoord is moeten wij niet meer wapens opslaan dan wij nodig hebben. In deze geest han delend verminderen wij in dit nieuwe jaar onze produktie van verrijkt uranium met "eb kwart, stellen vier plutoniumreactors buiten werking en sluiten een groot aantal niet-essentiële mili taire installaties. Het is in deze zelfde geest dat wij een beroep doen op onze tegenstanders het zelfde te doen. (President Johnson had tevo ren tegenover verslaggeve.rs verklaard dat <3e nieuwe militai re begroting 49,377 miljard dol lar zal bedragen. Oorspronkelijk was om 59.3 miljard gevraagd.) Er zal meer gebruik worden vredesinstrument. De natie moet de Ameri kaanse voorsprong bij vreed zaam onderzoek van de ruimte verzekeren. Deze zal zijn geconcentreerd op een tocht naar de maan in de komende tien jaren, zo mogelijk in samenwer king met andere landen. De internationale handel moet worden uitgebreid waarbij de Verenigde Staten Vlucht naar West-Berlijn Een Oost-Berlijns echtpaar en zijn drie zoons van 24, 14 en 9 jaar zijn er dinsdagavond in ge slaagd van Oost- naar West-Ber- lijn te vluchten. Het gezin had ongemerkt een huis kunnen binnenglippen, dat grenst aan Westberlijns gebied. De vijf wisten de dichtgemetsel de ramen van het onbewoonde huis open te breken en lieten zich tóen langs een touw naar bene- dërt zakken op Westberlijnse bo dem. De vrouw brak haar linker- enk'el, de anderen bleven onge deerd. Kort na de ontsnapping verschenen er Oostduitse grens wachten voor de ramen van het huis die het touw naar binnen haalden. Op de foto: stille getuige van de geslaagde vlucht het touw, dat 5 mensen de vrijheid bracht. De Duitse nota over Argoud Uit de dinsdag gepubliceerde nota aan de Franse regering over de gewezen O.A.S.-leider Argoud trekken bevoegde Westduitse kringen als belangrijkste gevolg trekking dat de Westduitse rege ring niet op nadrukkelijke wijze de terugzending van Argoud naar West-Duitsland eist. Volgens deze kringen streeft zij er naar deze kwestie te rege len in het kader van het Frans- Duitse vriendschapsverdrag en stelt zij een arbitragecommissie voor waarin een vertegenwoor diger van beide landen onder voorzitterschap van een neutrale jurist zitting zullen hebben. 8. net zo goed dienen te kopen als te verkopen en een concurreren de toegang tot hun markt moeten verlenen. De inspanningen om de be talingsbalans in evenwicht te brengen moeten worden voortgezet. De Verenigde Staten moeten betere betrekkingen met de vrije staten van het Ameri kaanse contingent onderhouden. De Ver. Staten moeten overal de vrije naties steunen om hun onafhankelijkheid te ontwikkelen en hun levensstan daard te vergroten. De Verenigde Staten moeten de Atlantische en Aziatische bondgenootschappen ver sterken en van de Verenigde Naties een doeltreffender instru ment maken. Wij moeten met onze bond genoten nieuwe wegen ope nen om de kloof tussen Oost en West te overbruggen, het gevaar krachtig tegemoet treden daar waar het zich voor doet, doch evenzeer krachtig zijn in ons speuren naar nieuwe ak koorden die de hoop van allen kunnen vergroten en tegelijker tijd de belangen van niemand ge weld aandoen, aldus de presi dent in zijn boodschap. Tevoren had de president te genover verslaggevers verklaard dat voor de voorgestelde strijd tegen de armoede een miljard dollar nodig zal zijn, waarvan vijfhonderd miljoen uit nieuwe fondsen en de rest uit bestaande programma's komen. President Johnson nam woens dag een ongebruikelijke stap door verslaggevers uit te nodi gen, twee uur vóór hij zijn bood schap over de ..State of the Union" zou uitspreken naar het Witte Huis te komen. Daar ver telde hij hun, dat zijn boodschap „een opsomming is van wat vol gens mij het beste is voor ons land" en voor het streven van Amerika naar een wereld, waar in alle mensen in vrede kunnen samenleven. Op elk regeringsdepartement. zo zei Johnson voorts, worden begrotingen besnoeid geen dol lar zal nodeloos uitgegeven en de regering zal gelden beschikbaar stellen ter bevor dering van het openbaar welzijn. Een ander belangrijk doel is, het militaire apparaat in gevechtsconditie te houden. De Amerikaanse president pleitte voor een „zo spoedig mogelijke" belastingverlaging waarmee een bedrag van 11 miljard dollar ge moeid zou moeten zijn en zei, in antwoord op vragen, te geloven dat het desbetreffende wetsont werp eind januari wel door de Senaat in behandeling kan wor den genomen. Een tweede be* langrijk wetsontwerp noemde Johnson dat op de burgerrecht ten. Ook hier is spoed geboden, zo zei hij. De regering heeft, zo ging hij voort, de oorlog ver klaard aan de armoede en wenst dat het Congres het wetsontwerp inzake medische zorg voor be jaarden goedkeurt en overigens handelend optreedt op elk terrein waar dat nodig is. DE MOORDAANSLAG IN GHANA De speciale commissie, die een onderzoek instelt naar de mis lukte aanslag op president Kwa- me Nkroemah van Ghana, zou de minister van Binnenlandse Zaken, Kwakoe P.vateng, en het hoofd van de Aianese politie, Majete, als ver i 'hten beschou wen, aldus is U' neloofwaardige kringen in Lagos Vernomen. Vol gens deze kringen rust deze ver denking ook op >epaalde krin gen van de oppo:-. ilie. De leider van dt Ghanese Unie (oppositie)-partii, dr. Dankwab, zou verhoord zijn op het hoofd kwartier van het leger en hij zou sinds maandag in zijn woon plaats Accra onder huisarrest zijn getseld. In Lagos overh eerst de opvat ting dat er in Ghana overeen stemming bestaat tussen opposi tiekringen en bepaalde leiders van de regering'partij, om het regime van Knroemah omver te werpen. Men herinnert er in dit verband aan dat drie vooraan staande figuren uit de regerings partij kortgeleden zijn gearres teerd, omdat zij betrokken zou den zijn geweest bij de aanslag, die in augustus 1962 op resident Nkroemah werd gepleegd. Adv.) Bescherm :u tegen Het Europese parlement heeft woensdag, aan het slot van een speciale landbouwzitting van twee dagen, in Straatsburg met grote meerderheid het plan-Mansholt goedgekeurd, dat voorziet in invoering van een Europese graanprijs in één keer, dat wil zeggen een eenmalige aanpassing van de nationale graanprijzen aan een Euro pees niveau. Slechts een negental Duitse christen-demo craten en liberalen stemde tegen. ïeYig Öti p retti g Vlug: Voorts heeft het parlement, zij het met krappe meerderheid, een Europese graanprijs op een hoger peil, dan dr. Mansholt nodig acht, verworpen. Het Europese parlement heeft bij de goedkeuring van dc grasr.- voorstellen als zijn mening uit gesproken dat de politiek ten aanzien van andere landbouwsec toren, en in het bijzonder de zuivelsector, geharmoniseerd zal moeten worden met de politiek ten aanzien van de granen. Een aantal liberale en christen democratische afgevaardigden, onder wie de Nederlandse VVD- er J. Baas, had een amendement ingediend, waarin een aanzien lijk hoger prijspeil (112 dollar per ton) werd bepleit, in plaats van het bedrag volgens het plan- Bijna 23.000 onderwijzers en onderwijzeressen uit geheel het land hebben gistermiddag in de jaarbeurshallen geprotesteerd tegen hun salarispositie en de hantering van de salarisschalen voor onderwijs. Het was een ru moerig congres, aan het eind waarvan een motie werd voorge lezen, waarin de regering met klem wordt verzocht alles te doen wat kan leiden tot een meer bevredigende vorm van georga niseerd overleg. De sfeer van de vergadering was nogal verward omdat velen naar de bestuurstafel oprukten om het bestuur te bewegen de resolutie feller, duidelijker en scherper te stellen. Anderen hieven een spreekkoor aan en riepen dat er een ultimatum ge steld moest worden. De voorzit ter van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie, de heer D. H. Dutmer, gaf het ten slotte op en riep de ontevrede nen toe dat zij zelf maar een ul timatum moesten stellen. Zelden is er in de massieve Jaarbeurs hal zoveel gejoeld, geschreeuwd en gefloten als gistermiddag. Dat gebeurde bij interruptie, wanneer een deb inleiders een afgeronde strijdkreet had gefor muleerd, maar ook het ontevre den „oe-oe" geroep was niet van de lucht, wanneer werd verteld over de „meer dan schandalige" salarissen van de onderwijzers. De jongeren hebben op deze pro testvergadering hun stempel ge drukt. Het was de jonge onderwijzer H. H. M. van Gend uit Stadska naal, die de regering betichtte van oneerlijk spel. „Steeds, zo zei hij, heeft men in het georgani seerde overleg de vergelijking met een technisen ambtenaar ge hanteerd, maar toen later bleek dat die technische ambtenaren veel meer verdienden dan onder wijzers, toen zei minister Bot in de Tweede Kamer, dat men het in groter verband moest zien. De K.L.M., aldus deze jonge onderwijzer, wordt ten koste van vele miljoenen en nog eens mil joenen door de regering draaien de gehouden. Het onderwijs, is klaarblijkelijk van veel minder belang en de onderwijzers tellen helemaal niet meer mee. De-re gering is ziende blind en horende doof. zo zei hij. Hij waarschuwde de regering voor een situatie, dat heethoofden het bijltje er bij neergooien, gaan staken of lang- zaam-aan-aeties beginnen. Het A.N.O.F.-bestuur vroeg hij de regering onder druk te zetten en, als het echt niet anders kan om, door te drukken. De heer W. van de Gevel, bestuurslid van de A.N.O.F. kon niet inzien dat een kleuterleidster, die na een Mulo- opleiding nog een driejarige be roepsopleiding moet volgen, op 21-jarige leeftijd een bruto-sala- ris verdient van 359, waarvan zij heel vaak 150 a 200 moet afgeven aan kamerhuur of pen- siongeld. Deze meisjes zijn ja loers als zij een advertentie lezen, waarin meisjes van 17 jaar wor den opgeroepen om MARVA te worden, direct al 250 per maand krijgen en na anderhalf jaar 365 tot 425 per maand ver dienen.- Hoewel het A.N.O.F.-bestuur verzocht had geen spandoeken mee te nemen hadden velen zich uitgeput in het schilderen van vele borden, waarop de meest in dringende leuzen stonden. Men had zelfs een skelet meegebracht met een bord, waarop stond te lezen dat de jongeren verhonge ren. „Door antieke overleggers met de hoed in de hand", aldus een andere leus, „Bereik je niets in dit land". „Wij willen recht vaardigheid leren", stond op een grote autobus, „maar zelf niet ontberen". De protestvergadering duurde precies twee uur. De op 10 januari 1963 in dienst gestelde telefoon wijkcentrale Utrecht-Zuid zal begin mei met 1000 nummers worden uitgebreid. Naast dit duizendtal zal een „elektronisch duizendtal" wor den opgesteld, waarmee P.T.T. een bedrijfsproef wenst te nemen met het oog op de komende ont wikkeling van nieuwe telefoon systemen. Het orthodoxe en het elektro nische duizendtal zulen afwisse lend in gebruik zijn, waarbij de abonnees niet zullen weten welke apparatuur or hun verbindin gen zorgt. Voor de elektronische centrale is het nodig dat het gebruikelijke toestel wordt uitgerust met een fluit in de plaats van de bekende bel. De telefoondienst zal te geleg'e- nertijd de betrokken abonnees naar hun ervaringen vragen. Het is de bedoeling het elek tronische duizendtal, nadat daar mee bedrijfservaring is opgedaan weer buiten dienst te stellen. De toestellen welke op dit duizend tal zijn aangesloten worden uiteraard zonder kosten voor de abonnees door toestellen met een bel vervangen. Mansholt (106). Zij deden dit om het Europese prijsniveau dichter bij het huidige Duitse (118 dol lar) te brengen. Dit amendement werd door een meerderheid van socialisten en christen-democraten (onder wie alle Nederlanders, behalve de heer Baas) verworpen. Van Ne derlandse zijde werd bij de stem ming opgemerkt, dat het een uniek feit was, dat een Neder landse afgevaardigde zich voor een hogere graanprijs wilde uit spreken, waarop de heer Baas antwoordde dat zijn houding voornamelijk door politieke over wegingen was ingegeven. Dr. Mansholt verklaarde vóór de stemming dat de E.E.G.-com- missie een zo hoog mogelijke prijs voor de Europese boeten had nagestreefd, met inacht neming van het algemeen belang. Een prijs, die hoger ging dat voorzien in zijn plan, zou zeker tot een zo sterke stijging van de Europese graanproduktie lij den, dat er geen invoermogelijk- heden zouden overblijven, waar door ook de algemene export positie van de gemeenschap in het gedrang zou komen. In het debat is uiteraard ook de nodige aandacht besteed aan de kwestie der Europese parle mentaire bevoegdheden ten aan zien van de Europese landbouw politiek en in het bijzonder ten aanzien van het Europese oriën tatie en garantiefonds voor de landbouw. De Nederlandse VVD-afge- vaardigde C. Berkhouwer, die namens de Europese liberale fractie dit probleem aansneed, verklaarde dat men in een para doxale situatie verkeerde. De eeuwen door hebben de over heden aan de volksvertegenwoor diger beden moeten richten, wanneer zij geld nodig hadden. De zaak is nu omgedraaidEuro pese volksvertegenwoordigers moeten aan Europese overheden medezeggenschap vragen over gelden, welke door de Euronese burgers moeten worden opge bracht en die aan de nationale parlementaire controle worden onttrokken. De democratie ver eist, aldus de heer Berkhouwer, dat alles, wat aan de nationale parlementen ontsnapt, als gevolg van de Europese ontwikkeling, onder Europese parlementaire controle komt. RAAR OVERLEDEN De voormalige kanselier van Oostenrijk Julius Ilaab is woens dagavond op 72-jarige leeftijd overleden. Raab leed al enkele jaren aan een leverkwaal, waarvoor hij reeds tweemaal eerder in 1962 en 1963 in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Maan dag j.l. verloor hij onverwachts het bewustzijn waarna hij met spoed in het Weense ziekenhuis Floridsdorf werd opgenomen. Hij kwam echter niet meer bij kennis en overleed woensdag avond na een doodstrijd van bijna 48 uur. Gevaarlijke psychopaat aan Nederlandse grens Omdat het niet uitgesloten is dat de drievoudige Belgische moor denaar Sylvain Dhoest, die maandag is ontsnapt uit dè gevangenis van Turnhout, naar Nederland is uitgeweken, is de bevolking van het Nederlands- Belgische grensgebied voor deze uiterst gevaarlijke psychopaat gewaarschuwd. Ondanks de enorme klopjacht, welke de politie heeft ontketend, is de man, die in 1959 op de weg BrusselOostende' een paartje in een geparkeerde auto ver moordde en die een jaar later bij een roofmoord een boerenknecht neerschoot, nog niet gevonden. De foto toont Dhoest (midden) tussen politiemannen bjj de re constructie van de dubbele moord op de autoweg. Prinses Irene beëdigd Bfc K. II. Prinses Irene is woensdagmiddag, in aanwezig heid van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Beatrix, beëdigd als vertaler voor de Spaanse taai door mr. J. J. Plugge, pre sident van de rechtbank in Utrecht tijdens een buitengewone openbare zitting in het Paleis van Justitie aldaar. Zoals bekend slaagde de Prin ses op 9 december van het vorig jaar voor het rijksexamen tolk- vertaler Spaans aan de universi teit van Amsterdam. H. K. H. Prinses Irene zal het verdere ge deelte van de maand januari doorbrengen bij de Nederlandse ambassadeur in Spanje en me vrouw Van Panhuys in Madrid. Met overwegend zwakke win den tussen noordwest en noord wordt tamelijk zachte en vochtige lucht van de Noordzee naar ons land gevoerd. Deze stroming wordt veroorzaakt door een ho- gedrukgebied waarvan het cen trum boven Engeland ligt. In de algemene luchtdrukverdeling komt maar weinig verandering, zodat er ook in de komende 24 uur veel bewolking zal zijn met op vele plaatsen mist of wat mot regen. In het temperatuurvefloop komt weinig verandering. meegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Veel bewolking met op vele plaatsen wat motregen en voor namelijk in het zuiden van het land ook plaatselijk mist. Zwak ke tot matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 9 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.51 n.m. 1031 10.26 11.06 11.06 11.46 11.16 11.56 VRIJDAG 10 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 11.25 v.m 10.49 11.24 0.04 12.40 0.14 12.50 ZON MAAN op onder op onder 9 S.46 16.48 3.27 13.28 10 8.46 16.49 4.34 13.51 12 8.45 16.50 5.40 14.18 12 8.44 16.52 6.43 14.53 13 8.44 16,53 7.43 15.36 14 8.43 16.55 8.35 16.29 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1