Semafoonnet capacitett 50.000 aansluitingen in september in gebruik Ontslag van rechtsvervolging na dagvaarding voor moord BURGERLIJKE STAND Nederland let op uw piepers Werkloosheidsbestrijding werd werkeloosheidspreventie BEURSOVERZICHT Vrijdag 10 januari 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina f RELLETJES IN ORAN LOOP DER BEVOLKING In september stelt de P.T.T. een semafoonnet in ge bruik. Reeds hebben zich voor dit net, dat een capaci teit heeft van 50.000 aansluitingen, duizend firma's en particulieren als gegadigden gemeld, voor meer dan twee duizend aansluitingen. De aansluitingen worden nodig geacht voor en door mensen, die veelal ambulant en mobiel en daardoor niet telefonisch bereikbaar zijn. Via de semafoon kan zo iemand telefonisch een bood schap worden overgebracht. Het is de grote vinding van de Nederlandse ontwerpers het telefoonnet aan het sema foonnet te kunnen koppelen. Voor het Nederlandse sema foonsysteem bestaat internatio naal belangstelling. De Neder landse apparatuur zal het ko mende voorjaar in Zwitserland voor de werkgroep semafonie van de conférence Europeène des administrations des postes et des telecommunications (CEPT) worden gedemonstreerd. De semafoon is een toestel, dat de grootte heeft van een wat platte en brede schoenendoos, waarop een uitsehuifbare anten ne zit. Het apparaat kan b.v. op de plaats van een autoradio wor den gemonteerd. Het is een ont vangst apparaat dat werd ont wikkeld op het Dr. Neher-labo- ratorium van de P.T.T. in Leid- schendam, in samenwerking met Philips' telecommunicationindus- trie en de afdeling mobilofonie van de P.T.T. In het Dr. Neher- laboratorium bevindt zich het centrale besturingssysteem van de semafoon. Voor dit elektro nisch apparaat is een speciaal lelefoonnummer ontworpen. Heeft men deze centrale aan de lijn. dan kan vervolgens het semafoon-abonnee-nummer wor den gedraaid. Vervolgens kan door oen van de cijfers van één tot en met zes van de telefoon- kiesschijf te draaien, het code nummer worden doorgegeven. In het electronisch brein in Leidschendam wordt het een en ander geordend en uitgezocht, waarop het brein de man of vrouw, die contact met hem op nam, bericht of de opdracht is geaccepteerd. Is dit het geval, dan kan de telefoonhoorn op de haak wor den gelegd. De apparatuur han delt zelf alles verder af. Het stuurt impulsen naar de zen ders in Lonik en in Smilde. die ze op hun beurt via de frequen tie modulatie-band doorstuurt. Deze impulsen kunnen alleen .door liet bewuste semafoontoe- jstel worden ontvangen. De semafoon geeft daarop een tamelijk lang aanhoudend ge luidsignaal, terwijl er lampjes gaan branden. Dit geluidssignaal wordt nog een keer herhaald. De lampjes blijven branden. Kunnen door de abonnee worden uitge schakeld, waarmee dan tevens de semafoon weer is afgesteld om een nieuwe boodschap te ontvan gen. Op de semafoon zitten drie lampjes, waarmee zes combina ties mogelijk zijn, daardoor is het mogelijk, dat de abonnee zich zes verschillende boodschappen kan laten sturen. De boodschap pen moet hij zelf afspreken. Als hij dat wil kan hij ze per dag veranderen. Ze kunnen variëren van „Je moet zorgen, dat mijn schoonmoeder vandaag een bloe metje krijgt" tot ,,U gelieve met de grootste spoed telefonisch contact met kantoor op te nemen. Een proef met de semafoon wordt thans in ons land geno men. Daartoe zijn veertig aan sluitingen tot stand gebracht. Onder de proef-abonnees bevin den zich b.v. doktoren, veeartsen, expediteurs, de chef van de we genwacht en de Nederlandse Spoorwegen. Onder de gegadig den voor aansluiting op het semafoonnet zijn voorts tal van andere bedrijven en beroepen te vinden als journalisten, sleep en bevrachtingsbedrijven in de havengebieden en veel vertegen woordigers. Het is de P.T.T. gebleken, dat de Nederlandse semafooninstal latie voordelen heeft boven het systeem, dat Zwitserland heeft ontwikkeld. Zwitserland heeft zijn systeem ook aan de werk groep van de C.E.P.T. voorge legd om het te laten dienen als basis voor een Europees semt- foonnet. Een opmerkelijk ver schil tussen beide systemen is, dat de Nederlandse P.T.T. voor uitzending de F.M.-band ge bruikt. Daardoor is de verkeers capaciteit aanzienlijk groter dan bij de Zwitsers. Zij maken ge bruik van de amplitude modula tie-band. Het Nederlandse sys teem is voorts auditief en visueel, terwijl het Zwitserse alleen met geluidssignalen werkt. De proef in ons land heeft de rekenaars van de P.T.T. aan het werk gezet. Zij becijferen, dat het tarief voor semofoon-abon- nees ongeveer de helft van het mobilofoontarief zal bedragen. Over de kosten van het Zwitser se systeem is in ons land nog niets bekend. In Oran is het dinsdag en woensdag tot relletjes gekomen in verband met president Ben Bella's socialistische politiek. Dinsdag hielden tegenstanders van deze politiek betogingen. 300 mensen werden gearres teerd. Ze zullen voor speciale rechtbanken terecht moeten staan. Woensdag trokken tiendui zenden aanhangers van de pre. sident door de straten van de stad. Woensdagavond keerde de rust weer. In officiële Algerijn se kringen onderschat men de ernst van deze Ben Bella ge richte betogingen niet. Oran is het kiesdistrict van de president en tevens de economische hoofd stad van het land. Woensdag werd 32 betogers berecht. 29 kregen gevangenis straffen. variërend van een maand tot twee jaar, één werd vrijgesproken en twee werden voorwaardelijk veroordeeld. Bij deze groep betogers waren enke le kleine zakenlieden, die er waarschijnlijk bang voor zijn, dat invoering van het socialisme na delig zal zijn voor hun nering. Strijd tegen corruptie en bureaucratie in Indonesië De bevelhebber van de Indo nesische strijdkrachten, generaal Nasoetion, heeft een oproep ge richt tot alle staatsinstellingen mee te werken in de strijd tegen corruptie in bureaucratie. Hij zei dit in een boodschap ter gelegen heid van het vertrek naar Oost- Java van commissies voor ver breiding van de ideologie. De commissie werd door Nasoetion op het hart gedrukt de ambte naren in te prenten dat officiële bepalingen er zijn om het volk te dienen en niet andersom. De 36-jarige bakker Jacob R. uit Rozenburg, die op 11 april j.l. in een bakkerij zijn 35-jarige schoonzuster door slagen met een hamer of bijl op het hoofd om het leven heeft gebracht, is gis termorgen door de rechtbank in Rotterdam ontslagen van rechts vervolging. In het vonnis werd bepaald dat de man voor maxi maal één jaar in een inrichting voor krankzinnigen moet worden opgenomen. De bakker was gedagvaard wegens moord, subs, doodslag. Maar na de verklaring van de getuige-deskundige prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van HOEK Geboren; 29 dec. Cornelia, d. van Pieter Roose en Santina W. de Putter. Huwelijksaangifte: 3 dec. Jan Dieleman, 26 j„ jm., en Aaltje Koster, 24 j„ jd. Huwelijksvoltrekking: 18 dee. Jan Dieleman, 26 j., jm., en Aal tje Koster, 24 j., jd. Overleden: 6 dec. Adriaan Dob belaar, 86 j., weduwn. van Krina Schieman. SAS VAN GENT Geboren4 dec. Nancy I. G., d. van M. J. Winne—-Cortvriendt, Westkade 76; 21 dec, Yvonne J. E. M., d. van C. van den Herik- van der Heijden, a/b Oostkade 34: 22 dec. Lynda, d. van W. A. M. GelderlandVermeulen. Flankstr. 9; 24 dec. Johannes M., z. van C. H. TollenaarBeerens, Firensstr. 12; Nicole L., d. van D. Grasvan der Veen, Sta- tionsstr. 47; 29 dec. Frank P. M.. z. van A. M. Hemelsoet—van Bambost, Zeelandiastr. 12. HuweljjksaangiftenJohannes P. Sampon. 26 j., en Elisabeth M. Slock, 21 j. Huwelijken: H. G. Arndts, 47 SAS VAN GENT Ingekomen personen: C. M. Bruckner. Stationsstr. 9, van Oostenrijk; G. J. J. Schoenma kers en echtg., Stevensstr. 3, van Beek; M. J. L. AubertObriot en gezin Poelstr. 36, van Frankrijk; E. E.' M. Slock, Stationsstr. 22, van Terneuzen; A. G. de Bakker de Clippelaar en gezin. Firens str. 14, van Hontenisse; M. R. C. A. Selis en echtg.. Markt 15, van Westdorpe. Vertrokken personenG. Doorns en gezin, Sportkade 1, naar Terneuzen; A. F. J. Schaal - je en echtg.. Kleine Markt 4, naar België; R. P. J. Coene en gezin, Kapellestr. 3, naar Assene de; E. M. van der Ploeg—van Remortel en gezin, Malotauxstr. 18, naar Gorinehem; C. A. den Hollander en gezin, Firensstr. 14, naar Terneuzen, B. Martens, Ma lotauxstr. 16, naar Oostburg; J. de Braai en gezin, Kerkhoflaan 10. naar Terneuzen; H. J. M. Francken, Wcstkadc 63, naar Bloemendaal j., en M. B. Heynens, 52 j.; J. F. van Dommelen, 24 j., en R. C. van Dijke, 23 j. Overleden: Paul A. A. Koore- vaar, oud 2 Is maand, z. van A. G. Koorevaar—van de Putte. INLANDSE TARWE De afzet van Nederlandse tar we van oogst 1963 is tot dusver voorspoedig verlopen. In het brood werd tot nu toe ongeveer 30 procent inlandse tarwe ver werkt, ongeveer 25.000 ton tar we kon na denaturatie in de veevoedersector worden afgezet. Wel loopt het percentage voor de broodbereiding gebruikte in landse tarwe geleidelijk iets terug. In oktober bedroeg het 33, in november 30,5, in de maanden augustus tot en met november gemiddeld 29,5 tegen 33 in de overeenkomstige periode van 1962. Een en ander houdt ver band met het feit, dat de kwa liteit van de inlandse tarwe dit oogstjaar voor consumpticdoel- einden toch wel 'sléchter is dan de kwaliteit van de oogst 1962. De totale produktie van tarwe in 1963 bedroeg ongeveer 525.000 ton, een kléine 13 procent min der dan in 1962. Dit alles blijkt uit de nieuw jaarsrede, die de voorzitter van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, dr. C. H. J. van Beukering, in de gis termorgen gehouden bestuurs vergadering heeft uitgesproken, en uit de schriftelijke medede- delingen, die het produktschaps- secretariaat voor deze vergade ring had opgesteld. Griekenland stelt voorwaarden voor regeling kwestie-Cyprus De Grieks-Cypriotische minis ter van Buitenlandse Zaken van Cyprus, Kyprianou, heeft don derdag verklaard dat Grieken land een oplossing voor de kwes tie-Cyprus wil steunen op drie voorwaarden. Volgens Kyprianou, die sprak op een persconferen tie in Athene, zijn deze voor waarden de volgende: 1. Cyprus moet een volledig onafhankelijke staat binnen het Britse Gemenebest zijn. 2. De rechten van de Turks- Cypriotische minderheid op Cy prus moeten volledig worden ge garandeerd. 3. Cyprus moet worden be stuurd door de Grieks-Cyprioti sche meerderheid. de psychiatrische observatiekli niek in Utrecht, dat hem het misdrijf niet kon worden toege rekend in verband met geestelijke stoornis, kwam ook de officier van Justitie, mr. H. van de Roemer, gistermorgen tot de conclusie, dat wegens het ont breken van schuld ontslag van rechtsvervolging moest volgen. Hij vorderde opname in een krankzinnigeninrichting plus on voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. Vrij kort na de zitting deed de rechtbank al uitspraak. De presi dent. mr. R. J. Brunner, zei dat de bakker niet strafbaar kon worden geacht, omdat het feit hem niet kon worden toegere kend. De bakker zal maximaal één jaar in een inrichting wor den verpleegd. In het vonnis wordt niet gesproken over ter beschikkingstelling. ..Het moeten voor het jonge knechtje van de bakkerij aan de zuidelijke steiger van het pont- veer RozenburgMaassluis af schuwelijke ogenblikken zijn ge weest toen hij in de late morgen van de 11e april 1963 de schoon zuster van zijn baas, badend in haar bloed, op de hardbetegelde vloer van de bakkerij zag liggen", zo begon gistermiddag mr. I. H. pan de Roemer, officier van Jus titie bij de rechtbank in Rot terdam. zijn requisitoir in de zaak tegen de 36-jarige Rozen- burgse bakker Jacob R. Uiterlijk onbewogen had R., drie kwar tier eerder, ook al naar mr. Van de Roemer geluisterd bij het voorlezen van de dagvaarding, waarin hem moord subsidiair doodslag was ten laste gelegd. De feiten, hoe vreselijk ook, waren simpel en stonden volle dig' vast. Vele maanden geleden al bekende de bakker dat hij zijn 35-jarige schoonzuster Adrie R.B. met een hamer om het leven had gebracht. ..Dat gezeur van haar ging me vervelen", had hij kort na zijn arrestatie aan de adjudant van de rijkspolitie in Rozenburg verklaard. Dat zin netje herhaalde hij nog twee keer, bij het verhoor door 4e rechter-commissaris en in een gesprek met mr. Van de Roemer. Daarna waren alle herinnerin gen aan die rampzalige morgen uit zijn geest vervaagd. Ook gis termorgen, tijdens de behande ling van de zaak, kon de presi dent mr. R. J. Brunner geen her inneringen meer bij hem wakker roepen President: „Zijn uw vroegere verklaringen waar. Heeft u nooit onwaarheid gesproken?" Verdachte: „Ik heb dingen ge zegd die niet juist zijn. Ik deed het niet. met voorbedachte rade". Fresident: „Hoe kon u zoiets doen?" Verdachte: ..Het kwam ineens op me af." President: „Had u die morgen er idee van dat u iets ergs had gedaan?" Verdachte: ..Dat weet ik niet meer." De verklaringen van prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht, waar R. zeven maanden lang is geobserveerd, verduidelijkten de uitspraken van de verdachte. Op een vraag van mr. Brunner of het mogelijk kan zijn geweest dat R. zijn schoonzuster met voorbedachte rade om het leven heeft gebracht, antwoordde prof. Kloek: „Ik geloof het niet." Hij voegde daar nog aan toe dat de bakker de ten laste gelegde fei ten niet kunnen worden aange rekend wegens een geestelijke stoornis, waarvan het voornaam ste kenmerk een „tegen het eigen ik gerichte agressie" is geweest. Gelet op de uitspraken van prof. Kloek was het verhaal van de getuige A. van Bloois. adju dant der rijkspolitie van Rozen burg, die R. twee uur na -het be gaan van zijn daad arresteerde, al niet meer een serie interes sante bijzonderheden, maar veel eer het trieste bewijs van de nare toestand waarin de geest van R. vóór. tijdens en na het plegen van het feit moet hebben verkeerd. Mr. I. H. van de Roemer kwam in zijn korte requisitoir nog terug op verschillende rapporten die over R. zijn uitgebracht en waarin o.m. wordt gesproken ever „een man met religieuze schuldgevoelens, die zich door God verlaten voelde". Hij eiste tegen R. ontslag van rechtsver volging, wegens ontbreken van schuld, opname in een psychia trische inrichting, voorlopig voor de tijd van één jaar, en onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Er voltrekken zich ten aanzien van de produktie en de afzet van consumptie-aardappelen grote veranderingen, die voor de posi tie van de Nederlandse consump tie-aardappelen in de toekomst van beslissende betekenis kunnen zijn. Deze verandering moeten goed onderkend worden, omdat anders niet de juiste aanpassing kan worden gevonden. De. voorzitter van het hoofd- produktschap voor akkerbouw- produkten, dr. C. H. J. van Beu kering, zei dit gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede. In sommige landen, zoals Frankrijk en West-Duitsland, worden met steun van de over heid structurele maatregelen ge nomen om produktie en afzet te begunstigen, terwijl in andere landen, zoals Engeland en Zwit serland, prijsgaranties worden gegeven om de produktie op het gewenste peil te houden. De voorsprong die ons land op het gebied van de produktie, bewer king, handel, kwaliteit en prijs bezat, wordt door het buitenland ingelopen, wat onze concurren- tie-mogelijkheid naar evenredig heid vermindert. In de sector fabrieksaardappe len en aardappelzetmeel is 1963 een zeer onrustig jaar geweest, vooral doordat Nederland als grootste exporteur, dus als grootste concurrent, in een nogal geïsoleerde en kwetsbare positie verkeert, waarop veel aanvallen worden gedaan. Men is er in de E.E.G. niet in geslaagd een posi tief besluit te nemen over het opbouwen van een zetmeelpoli- tiek; het aardappelzetmeel is eenj struikelblok gebleken. Beducht' voor Nederlandse concurrentie! hebben Duitsland en Italië er-j voor gepleit de toestand, wat dit produkt betreft, bij het oude te' laten, een toestand waarin juist' de concurrentievervalsing zeer sterk te onze nadele spreekt. Een' pikante bijzonderheid noemde drj Van Beukering het, dat op het zelfde moment, dat men onze concurrentiepositie op het on gunstige niveau wilde bevriezen;! in een ander E.E.G.-verband' SCHOORSTEENVEGER OVERLEEFDE VAL VAN 35 METER De Ilamburgse schoorsteenvegers- gezel Klaus K. heeft woensdag een val van 35 meter overleefd. Tijdens zijn werk op het dak van een huis viel hij, om wonder boven wonder zonder ernstige verwondingen op straat neer te komen. Op de bijgaande foto is het verloop van zijn val aange geven. In de inzet een portretje van de fortuinlijke schoorsteen- v erger. DERDE TRANSPLANTATIE VAN APENHEREN In het algemeen ziekenhuis van Colorado in Denver zijn woensdag met succes de nieren van een baviaan overgeplant bij een jongen van 16 jaar. Dit is de derde soortgelijke operatie in dit ziekenhuis, die door dezelfde ploeg chirurgen is verricht. De vorige transplantaties geschied den op 6 en 20 december bü man nen die resp. 40 en 45 jaar oud zijn. Zij liggen beiden nog ter ob servatie in het ziekenhuis en ma ken het naar men zegt goed De taakuitbreiding en verdie ping met de daarbij optredende specialisatie hebben gemaakt, dat voor de arbeidsbureaus thans de opdracht is de werkloosheid te voorkomen, terwijl de taak aan vankelijk was de werkloosheid te bestrijden. Met de beroepenvoor- lichting, die nog in een experi menteel stadium verkeert, is de cirkel rondgetrokken. Zo werd de ontwikkeling van de arbeidsvoor ziening in ons land gisteren dooi de directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening, dr ir D. R. Mansholt, geschetst in een rede die hij uitsprak bij gelegenheid van de opening van het geweste lijk arbeidsbureau aan de Indus triestraat in Delft. Dr ir Mansholt achtte in zijn toespraak de kansen op een ont spanning op de arbeidsmarkt in de eerste tijd nog wel gering door de te, verwachten stijging van de binnen'andse produktie ais gevolg van de, te verwachten vraag, die ontstaat door de loon stijgingen. In de komende maan den bestaat volgens hem de kans, dat een aantal marginale bedrijven in moeilijkheden komt door een verslechtering van hun concurrentiepositie en een moge lijke daling van de vraag. De direkteur-generaal zei, dat de plaatsing van arbeidskrach ten dan moeilijker zal zijn. Oude ren, gehandicapten en onge schoolden zul'en .hiervan aller eerst de gevolgen ondervinden, terwijl een geleidelijke afvloeiing van buitenlandse arbeidskrachten zal optreden. De ontspanning kan bij ons worden vertraagd als ook in het buitenland ontspanning gaat optreden. De stijging van de arbeidsproductiviteit wordt ech ter spoedig merkbaar. Daardoor kunnen de verschillen tussen vraag en aanbod volgens dr ir Mansholt spoediger omslaan dan men op dit ogenblik denkt. Uit de veelhejd van vraagstuk^ ken, die om een oplossing vra gen, noemde de heer Mansholt nog de arbeidsvoorziening van het platteland met zijn sterk agrarische structuur. Het stond voor hem vast, dat deze niet mag worden verwaarloosd. De inwo ners van plattelandsgemeenten, die evenzeer recht hebben op des kundige specialistische hulp, zijn naar de stellige pvertuiging van dr ir Mansholt meer gediend met deze hulp op wat langere afstand dan met. een eensmans winkeltje vlak bij huis. Nog geen uitslag van Sporttoto De poedelprijs van toto no. 19 speelt het bureau van de toto grote parten. Door het enorme aantal spelers, dat een kolom volkomen „fout" invulde, is het nog niet mogelijk een voorlopige uitslag te geven. door een onzer partners voor verruiming van de veel goedko pere import uit de Oostbloklan den werd gepleit. De Europese commissie heeft ook. op naar sprekers mening zeer aanvecht bare gronden, besloten onze ex port van dextrine en oplosbare stijfsel te bemoeilijken. Voorts hadden bij de kippenoorlog met de Verenigde Staten het aard appelmeel en de derivaten de twijfelachtige eer, in het straf- pakket opgenomen te zijn. De nieuwe invoerrechten zijn dermate prohibitief, dat indien wij de gevolgen niet voor eigen rekening nemen, a.w.z. met gro te verliezen gaan werken, export praktisch uitgesloten zal zijn. ROMMEL IN DE RUIMTE Meer dan vierhonderd door mensenhand vervaardigde voor werpen. waaronder veel „oud roest", cirkelen nu rond de aardbol. Een groot deel daarvan kan nog honderden jaren in de baan blijven, heeft het Britse luchtvaarttijdschrift Flight don derdag geschreven. Bij een opsomming van alle lanceringen na de eerste Spoet nik op 4 oktober 1957 schrijft het blad dat de voorwerpen, on der meer kunstmanen, lege laat ste trappen van de aandrijfraket- ten en metalen onderdelen, van Amerikaanse herkomst zijn. De meeste brokstukken zijn afkom stig van een Transit 4-a raket van de Amerikaanse marine, die in 1961 werd gelanceerd en ont plofte en van Russische raket proeven. Er zijn tot dusver 750 voorwerpen in een baan terecht gekomen, veel kunstmanen vlo gen echter zfy laag dat zij door de luchtweerstand spoedig na de lancering zijn verbrand. „Misschien zal in de toekomst nog eens een kunstmaan wor den gelanceerd om meteorieten te ontdekken, met het doel vast te stellen hoe groot de kans is dat een bemand maanschip wordt getroffen door een reeds lang vergeten stuk oud roest van mensenhand." Aldus Flight. KON. OLIE EN UNILEVER VAST, PHILIPS LAGER De stemming voor de hoofd fondsen is gisteren bij de opening licht verdeeld geweest. Hierbij zetten Kon. Olie en Unilever de vaste stemming van woensdag verder voort, daarentegen moest Philips veertig cent verlies in casseren bij een eerste afdoening. AKU en Hoogovens gaven prak tisch geen veranderingen te zien op resp. 535 en 586. De prijs van de Philipsaandelen viel wer kelijk tegen temeer, daar ook dit fonds woensdag in Wallstreet hoger sloot. Het waren vooral de winstnemingen in deze hoek die tot de lagere prijs leidden. De omzet was er echter bescheiden. Het Damrak werd overigens we derom goed gestimuleerd dooi de hogere slotkoersen die Wall street gisteren voor de 6e ac'hter- eenpolgende beursdag te zien gaf. De eerste troonrede (State of the Union) van Johnson is, zowel in Wallstreet als in Europa, gun stig ontvangen. De inhoud van deze rede was voor de New Yorkse beurs een goede stimu lans. Ook alle Nederlandse hoofdfondsen sloten woensdag in Wallstreet opnieuw hoger. Dit kwam er gisteren op het Dam rak niet helemaal uit, gezien het koersverlies voor de Philipsaan delen. De Westduitse beurzen waren vast, vijf tot tien punten hoger. Na een openingsprijs op 154.20 daalde Philips gistermid dag tot. ƒ153.60. De vorige slot- koers was 154,60. Kon. Olies liepen aanvankelijk op van ƒ183.60 tot ƒ183.90, om daarna af te zakken tot 183.50 (ƒ182 50). Unilevei's verbeterden ruim een gulden tot 140.50. Dit fonds mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Even als de vorige dagen lagen ook gisteren de AKU-aandelen prak tisch verlaten in de markt. In de koers was weinig beweging te krijgen. Gedaan werd rond de 535. Hoogovens konden de winst van woensdag van negen punten goed handhaven op 586. AKU reageerde in het geheel niet op de komende aandelenemissie met claimrecht van La Seda de Bar celona, waarin AKU direct en indirect flinke belangen heeft. Ook de aanhoudende vaste stem ming in Wallstreet van Ameri can Enka is niet voldoende om de tendentie voor de AKU-aan delen gunstig te beïnvloeden. In de scheepvaartsector heer ste gistermiddag, na een kalm begin, een opgewekte tot vaste stemming met toenemende om zetten. Dit op gunstiger per spectieven voor de scheepvaart maatschappijen in 1964. De cul tures lagen nauwelijks prijshou dend in de markt. Voor HVA be stond enige belangstelling op de gunstige ontwikkeling van Ethio pië. De opbouw van dit land wordt verder voortgezet door een vijfjaren-plan. Zoals bekend, heeft HVA grote en succesrijke belangen in dit land. De staats- fondsenhoek schommelde rond het voorgaande slotniveau. In de lokale afdelingen werden de aandelen van onroerende goe derenmaatschappijen merendeels lager geadviseerd. Gisteren be gon de handel in claims ïndola. De adviesprijs per claim per aan deel van nominaal 1000 werd op 100 geadviseerd, overeenkomen de met 140 procent voor een 5 5% pet converteerbare obligatie van nominaal ƒ1000. Beursindices 7/1 S/1 9/1 Int. concerns 557.8 563.7 563.8 Industrie 346.6 347.0 346.9 Scheepvaart 157.0 155.9 157.8 Banken 233.4 236.1 239.3 Handel enz. 166.1 166.3 166.8 Algemeen 393.2 401.2 401.7 Nabeurskoerscn A.K.U.: (534%) Hoogovens: (584) Kon.Olie: 182—184 g.l (183.60) Philips.: 152.50 g.b.—153 (153.70) Unilever: 141—141.60 (141.20) De stemming: tegen hel slot vast. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier vandaag gel dend in Amsterdam luiden: Engels pond 10.04—10.14 Amerik. dollar 3.5712—3.61 Canadese dollar 3.293.34 Franse frank (100) 73.20—73.70 Belg. frank (100) 7.16—7.21 Duitse Mark (100) 90.20—90.70 Zweedse kroon (100) 68.70—69.70 Deense kroon (100) 51.6052.60 Noorse kroon (100) 48.6550.65 Zwits. frank (100) 83.2083.70 Ital lire (10.000 56.90—58.90 Oostenr. schill. 1100) 13.93—14.03 Port. escudo (100) 12.4512.60 Spaanse peseta (100) gr. coup. S.92J/g—6.07JyS

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 13