mm GRATIS 5V en™ alleen met een gebrek e Gunstige cijfers over 1965 bij de Raiffeisenbanken PAUS TERUG IN ROME doos chocolade kattetongen Bij 500 gram koffie (soort naar keuze) rol Marie-biscuits Bij elk pak Parijse Wafels Super Gelderse Rookworst Bij elk pak spliterwten Nu beginnen, is van een tientje elf gulden maken. Nu beginnen! En goed beseffen dat De Gruyter's 10%korting CONTANTE korting is. Contante korting, die U EXTRA te besteden krijgt: voor tien gulden kassabons betaalt De Gruyter U één gulden contant in Uw hand* DE TREINRAMP IN ZUID-SLAVIE WURGER VAN BOSTON SLAAT WEER TOE MULTIMILJONAIR BARTHOLOMAE DOODGESTOKEN UIENEXPORT EXTRA NU beginnen JLOXtortingte verdienen geldig van 8 f/m 14 januori '64 ..**rnmW^ÊÊÊÊÈÈWBRIim rvn BETERE Cl l\ I WAAR PROCENT DE GRUYTER Naar aanleiding van de trein ramp die zich zaterdagmorgen in de buurt van Belgrado voltrok en die aan 61 mensen het leven kostte zijn vier arrestaties ver richt. Op beschuldiging van mis dadige nalatigheid zijn gearres teerd de machinist en de hoofd conducteur van de sneltrein uit Skoplje, benevens de stationschef van Jajintsi en zijn wisselwach ter. De rechter van instructie van het parket in Belgrado is van oordeel, dat de ramp al voorko men had kunnen worden door een minimum aan veiligheids maatregelen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de machinist en de hoofdconducteur van de sne1- trein verzuimd hebben, op 500 meter vóór en achter hun stil staande trein knalseinen op de rails te plaatsen, hoewel de trein ruim 20 minuten in dichte mist stil bleef staan De politie heeft verder vastge steld, dat de stationschef van Ja jintsi, Kostadin Petrovitsj, ge waarschuwd was door de chef van het volgende station dat de sneltrein niet was aangekomen. Petrovitsj had zich er niet van vergewist, of de trein al voorbij gekomen was en zelfs de chef van het vorige station op de rou te laten weten, dat deze stoptrein uit Pojarevats waarin de meeste slachtoffers zouden val len kon laten vertrekken. De wisselwachter van Jajintsi die bij Petrovitsj stond toen deze de stoptrein liet vertrekken, wist 19-jarig meisje met nylonkousen gewurgd In Boston heeft men zaterdag avond het lijk gevonden van een 19-jarig meisje. Ze was ge wurgd met haar nylonkousen. Het meisje woonde in een flat in de Bostonse wijk Beacon Hill, waar vele ongehuwide vrouwen kamers hebben. Nadat het be richt van de moord bekend was geworden, drongen vele ouders van meisjes die in de wijk wo nen er bij hun dochters op aan naar huis terug te keren. Het vermoorde meisje, Mary Ellen Sullivan, is de dertiende vrouw die in de afgelopen 19 maanden in het gebied van Boston ge wurgd is. Vercheidene van deze moorden worden toegeschreven aan de „wurger van Boston". Een brave nota De lange nota waarin Sowjet- premier Chroesjtsjow aan alle regeringen uitlegt hoe de wereld vrede z.i. het best bewaard kan worden, is nogal koel ontvangen in het Westen. Niet dat het geen redelijk stuk is, integendeel; het is zelfs op- merkelijk on-communistisch in woordkeuze. Zo wordt bij weste-1 iijke bases in andere landen niet eens gesproken over imperialis ten En de inhoud van de nota komt voor een groot deel neer op wat al in het liandvest van de Verenigde Naties staat, zodat daartegen ook niet veel bezwaar kan bestaan... Met nadruk stelt Chroesjtsjow vast dat over territoriale geschil len gepraat moet worden en niet gevochten. Hij maakt echter één itzondering: over aanspraken an overwonnenen in de tweede ereldoorlog valt zelfs niet te praten. Gedeelde landen, zegt Chroesjtsjow voorts, willen na tuurlijk graag herenigd worden, tnaar dat moet dan zonder in- Omvang spaargelden en kredietverlening sterk toegenomen De Raiffeisenbanken/Boeren- leenbank, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffei- sen-bank te Utrecht, hebben in 1963, mede tengevolge van het feit, dat het gunstige spaarkli- maat zich handhaafde, hun spaar overschot tot een record bedrag zien stijgen. Ook dit jaar was het opvallend, dat tot de stijging der spaargelden verhoudingsge wijs het meest werd bijgedragen door spaarders uit de semi-ste- delijke sfeer. Ook de spaarders van het platteland namen een aanzienlijk deel van de toene ming voor hun rekening. De aan was van de besparingen in de ziuver stedelijke sfeer bleef van beperkte omvang. OMVANG SPAARGELDEN EN KREDIETVERLENING STERK TOEGENOMEN Volgens voorlopige cijfers zijn de spaargelden, in gelegd bij' de Raiffeisenbanken/Boerenleenban- ken, aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Bank, in 1963 toegenomen met circa 400 miljoen (v. j. 285,7 mil joen). Voor het derde jaar in succiessie is daarmede het spaar overschot groter dan ooit tevo ren. Per ultimo 1963 beliep het totale bedrag der spaargelden circa 3730 miljoen (exclusief rente). Ook de stijging der cre- ditsaldi in rekening-courant is in 1963 met 61,7 miljoen veel groter dan het vorige jaar (ƒ22,4 hiiljoen). De creditsaldi bedroe gen eind 1963 45o miljoen. Het gezamenlijke bedrag der in de vorm van spaargelden en creditsaldi in rekening-courant toevertrouwde gelden over schreed reeds in augustus 1963 de 4 miljard en bedraagt na •bijschrijving van de rente per 1 januari 1964 bijna ƒ4300 miljoen '(per 1-1'63 ruim 372 miljoen). De kredietverlening door de Raiffeisenbanken Boerenleen banken heeft in 1963 eveneens leen sterke uitbreiding onder- •gaan. Zij nam toe met ƒ336 mil joen (v. j. 277,4 miljoen), waar door het totale bedrag der kre- idietverlening met ƒ2.133 miljoen per ultimo 1963 ruimschoots boven de 2 miljard - kwam te liggen. BEDRIJFSRESULTATEN De bedrijfsresultaten van de RaifKeisenbanken/Boerenleenban- ken zullen naar verwachting on geveer op hetzelfde niveau lig gen als het vorige jaar. De winst wordt overeenkom stig de statutaire bepalingen, volledig aan de reserves toege voegd. De totale reserves van de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank en de bij haar aan gesloten banken bedroegen eind 1963 circa 160 miljoen. Het aantal aangesloten banken verminderde in 1963 ten gevolge van fusie van 697 tot 688. Het aantal vestigingen daarentegen steeg tot boven de 1000. menging van buitenaf gebeuren: laat de Koreanen dat zelf maar uitzoeken, en de Vietnamezen en de Duitsers. GEEN STAP VERDER Met die laatsten is dat al sinds 1945 het probleem, dat door deze uitspraak geen stap verder komt. En dat is de algemene indruk die de nota geeft: laten we alles maar houden zoals het nu is, d.w.z. in situaties die vooral voor het Westen onbevredigend zijn Een behoudzucht, die in Wash ington dus als een teleurstellend antwoord wordt beschouwd op de pogingen van Johnson om actief de gevaren voor de vrede te gaan bestrijden. Chroesjtsjows nota klinkt heel objectief en lijkt juist door zijn aanleunen tegen het handvest van de Verenigde Naties zo fraai. Maar van een even bekend recht als dat der zelfbeschikking der volkeren rept de nota niet als het gaat om het uit de weg ruimen van territoriale geschillen en het streven naar hereniging. Een volksstemming naar dat principe zou bijvoorbeeld voor de Duitse problemen een oplossing kunen brengen. Maar wellicht niet die oplossing die Chroesj tsjow graag zou zien. Dat ver klaart de stilzwijgendheid op dit punt van zijn nota, die daardoor aan de eisen van de objectiviteit ook minder blijkt te voldoen dan Moskou suggereert. WAAROM? Een raadsel 'blijft overigens waarom Chroesjtsjow zich ge roepen heeft gevoeld dit lange stuk de wereld in te sturen. Er wordt georeerd dat het voonamelijk voor Aziatische con sumptie bedoeld is en dan wel licht speciaal voor de Chinezen. Tenslotte maakt Peking aanspra. ken op vrij wat gebied van de U. S. S. R. In dat opzicht zou dan het noemen van Formosa als een vanouds Chinees eiland verklaar baar zijn. Hoewel de nota in dit en der gelijke gevallen niet met zoveel woorden de toepassing van wa pengeweld aanbeveelt, moeten ze wel volgens Chroesjtsjow buiten beschouwing blijven als de rege ringen in een verdrag wapenge weld afzweren bij de oplossing van grensgeschillen. Dit kan men lezen als een raad aan Peking liever eerst de kwestie-Formosa eens op te lossen voor begerige blikken ges'agen worden op Rus sische grond. (Nadruk verboden) De 70-jarige -multimiljonair William Bartholomae is zondag in de keuken van zijn huis te Newport Beach in Californië doodgestoken. Zijn 25-jarige schoonzuster, een Spaanse dan seres die vroeger onder de naam Carmen Gallardo optrad, is ge arresteerd onder verdenking van moord. Bartholomae, die zijn groot vermogen vergaarde in de olie en de veeteelt, werd gevon den met twee steekwonden, die kennelijk waren toegebracht met een keukenmes. Hij werd dood gestoken toen hij ontbeet in de keuken van zijn woning aan zee die een half miljoen dollar heeft gekost. Zijn schoonzuster lag naast hem op de grond. Zij zei tegen de politie dat zij was flauw gevallen en niet wist wat er ge beurd was. Carmens zuster Mi- nola rende na de moord het huis uit en vertelde tegen de kapitein van het jacht van de multimiljo nair wat er gebeurd was Deze waarschuwde toen de politie. Het vermogen van Bartholomae wordt geschat op 11 miljoen dol lar. „Diep bewogen keren wij terug en voor altijd dragen wij in onze herinnering de indrukwekkende en ontroerende beelden van de heilige plaatsen die zo duidelijk spreken van het leven, het lijden en de liefde van Jezus", aldus sprak Paulus VI, terug van zijn week-eind-bedevaart naar Pales tina, na aankomst maandag avond op het oude Romeinse vliegveld Ciampino. Wij wensten, zo verklaarde de Paus verder, dat onze reis naar Palestina de betekenis zou krij gen van een bijzonder innige en vurige ontmoeting met Christus teneinde zo voor de wereld te ge tuigen van de sublieme werke lijkheid en universaliteit der ver lossing, welke de goddelijke Hei land door zijn Kerk bewerkt. Nu wij thans opnieuw voet op Ita liaanse bodem zetten, waar eens Petrus aankwam met zijn edele vernieuwingszending, kunnen wij zegen dat wij ons voornemen trouw zijn gebleven". Ruim twee uur over het tijd schema kwam Paus Paulus in het Vatikaan. Om kwart over negen verscheen de Paus voor het ven ster van zijn werkkamer, waar hij zichtbaar vermoeid de verzamel de menigte op het Sint Pieters plein toesprak en dankte voor de grootse ontvangst. „Onze reis is niet alleen een eenmalige en geestelijke gebeur tenis geweest", aldus de Paus, „maar tevens het begin van nieu we gebeurtenissen, voor de Kerk en de mensheid". Toen 'de Paus gewag maakte van zijn ontmoeting met de pa triarch van Konstantinopel, Athenagoras, werd hij herhaalde lijk onderbroken door applaus. De Paus besloot met de apostoli sche zegen. Volgens een bericht van de Zwitserse autoriteiten is de in voer van uien in dit land weer onbeperkt toegestaan. Hoewel de uienvoorraad in ons land nog groot is, zal deze grensopenstel- ling voor de Nederlandse uien- afzet niet van grote betekenis zijn want Zwitserland is nimmer een afnemer van betekenis van Nederlandse uien geweest. Verder is de invoer van uien uit alle E. E. G.-landen in België thans weer toegestaan. De laatste tijd mochten alleen Nederlandse uien in dit land worden inge voerd, waarbij een minimumprijs moest worden gegarandeerd. De Belgische maatregel, die geldt voor alle uien, betekent dat er voor Nederland nu ook geen kans meer bestaat dat er heffing bij uitvoer betaald moet worden. dat zijn chef de sneltrein niet voorbij had zien komen. De politie is ervan overtuigd, dat in de sneltrein niet aan de noodrem is getrokken, zoals aan vankelijk was verondersteld, maar dat de reminstallatie in werking is getreden door 't ont ploffen van een veiligheidsme chanisme, Bovenstaande foto geeft een beeld van de enorme chaos, die ontstond bij de treinramp bij Jajintzi, die 61 mensen het leven kostte.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 6