me verbeterde Skï garandeert u/een vlekkeloos-witte was Weer of geen weer weer is het altijd ICONOS7& SLECHTHORENDEN DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Skip beschermt uw kostbare was machine. Nieuwe Skip beschermt uw kostbare wasmachine, want het voorkomt de vorming van de hinderlijke aanslag op de verwarmingselementen. Daarom is het geen wonder dat vooraan staande wasmachinefabrikanten Skip adviseren: AEG, Bauknecht, Candy, Constructa, Erres, Fri- gidaire, Juno, Miele, Rondo en Unilux. Constateer zelf de vernieuwde waskracht van Skip! Skip is opvallend verbeterd. Nieuwe Skip heeft nu een enorme waskracht. Zelfs de meest hardnekkige vlekken, zoals koffie-, wijn- en vruchtenvlekken verdwij nen zonder extra moeite en tijd. Nieuwe verbeterde Skip garandeert u een vlekke loos-witte was! Waarom matig schuimend Skip in uw moderne wasmachine hoort! Een dikke laag schuim veroorzaakt moeilijkheden in uw was machine en centrifuge. Die moeilijkheden voorkomt u door met Skip te wassen. Skip is matig schuimend. Rij Skip zit de was kracht niet in het schuim, maar in het sop. Uw wasgoed draait vrij rond, zonder ge hinderd te worden door verstikkend schuim. Daarom wast u met Skip inten siever, heter. Ook het spoelen gaat heter, vlugger en toch grondiger, omdat er weinig schuim is uit te spoelen. EEN SUNLIGHT PRODUKT - UW WAARBORG VOOR VEIUG EN MODERN WASSEN Roof in drie bedrijven Het gedrag van de bemanning van de „Lakonia" Woensdag 8 januari 1964 BESTAND IN EEG-APPELOORLOG De ministers van Landbouw van de zes landen van de Eiuro- pese Economische Gemeenschap hebben maandagavond in Brus sel tot een bestand in de „appel oorlog" besloten. Na een verga dering van drie uur, die werd onderbroken voor afzonderlijk overleg tussen de verschillende delegaties, werd een compromis bereikt, waarbij de Duitse bonds republiek en Frankrijk de grens voor een bepaald soort Italiaanse appelen tot 12 januari gesloten mogen houden. Daarna zullen slechts maat regelen tegen de invoer daarvan worden genomen, indien komt vast te staan dat de markt door deze Italiaanse appelen wordt ontredderd. Het compromis houdt voorts in, dat de Duitse bonds republiek zijn aanvraag om ver lenging van de termijn tot na 12 januari heeft ingetrokken en Italië afzag van de poging door een stemming in de minis terraad het besluit van de Euro pese Commissie, waarbij de Duitse en Franse maatregelen wedren goedgekeurd, te vernie tigen. Het was de eerste keer in het bestaan van de E.E.G., dat een lid-staat de ministerraad bijeen heeft doen roepen om een be slissing van de Europese Com missie bij de toepassing van de ontsnappingsclausule in de ver ordening voor groenten en fruit ongedaan te maken. Volgens deze clausule kan de grens voor een bepaald produkt worden geslo ten, indien de invoer daarvan „marktverstorend" zou werken. Een dergelijke maatregel dient echter te worden goedgekeurd door de Europese Commissie via een voorgeschreven procedure, welke slechts ongedaan kan wor den gemaakt door een besluit met gekwalificeerde meerderheid door de ministerraad. In dit ge val zouden^ daarvoor twaalf van de zeventien stemmen nodig zijn, waarbij Frankrijk, Duits land en Italië ieder vier stemmen uitbrengen, Nederland en België elk twee en Luxemburg één. STELENDE JONGELUI AANGEHOUDEN De fotohandelaar W. de Greef in 's-Hertogenbosch is erin ge slaagd met behulp van de Bos sche recherche twee jongeman nen achter slot en grendel te krijgen. Een van hen had uit zijn fotohandel voor een bedrag van 5.000 gulden aan geld en goede ren gestolen. Sinds oktober werden er uit de fotozaak herhaaldelijk artike len en geld vermist, waaronder een camera ter waarde van 2500 gulden en een loonzakje met 200 gulden. Vriidagavond kreeg de heer De Greef een telefonisch ver zoek te komen onderhandelen over het terugkopen van bedoel de camera. Hij ging daarop in, maar waar schuwde eerst de politie. Er was een afspraak gemaakt in een café op de parade in 's-Herto genbosch, doch de dieven bleken bijzonder voorzichtig en kwamen niet opdagen. Een uur later kwam er opnieuw een telefoon tje, nu met het verzoek om naar een punt op de Boxtelseweg te Vucht te komen ter hoogte van de psychiatrische inrichting Voorburg. Ook hieraan werd ge volg gegeven, doch doordat de Bossche recherche zich te snel liet zien reed de auto met de beide jongelui in volle vaart door en kon niet achterhaald worden. Omstreeks middernacht kwam er opnieuw een uitnodiging om naar hetzelfde punt te komen, thans met een bedreiging voor het geval de heer De Greef de politie in kennis zou stellen. De ze keer ging alles echter volgens plan en werden de beide jonge lui ingerekend. Het waren de 18-jarige leer ling-fotograaf F. van K. uit Gemonde (bij Boxtel) en de 19 jarige automonteur H. van L. uit 's-Hertogenbosch. De leerling fotograaf had tot voor enkele maanden in de zaak van de heer Greef gewerkt en had de sleu tels van de zaak laten namaken, Zo kon hij 's nachts de winkel binnenkomen om de diefstallen te plegen. De kostbare camera werd bii zijn aanhouding in de auto gevonden. Beide jongelui ziin ingesloten en worden aan de officier van justitie voorgeleid. DRONKEN MAN DOOR DRIE MEISJES OVERWELDIGD Drie vrouwelijke leerlingen van de R. K. Land- en Tuin bouwschool hebben in de nacht van maandag op dinsdag in Oudenbosch een dronken man, die hun kamer was binnenge drongen, overmeesterd. De man, M. A. uit Oudenbosch, had een ruit van de kamer aan de Eikenlaan ingedrukt. In deze kamer wonen meisjes. Een van hen was nog wakker en gilde haar vriendinnen uitbed. Drie meisjes slaagden erin de indrin ger, terwijl ze er flink op los sloegen, in bedwang te houden. De vierde ging intussen hulp ha len. De politie was spoedig ter plaatse om de man in te reke nen. CENTRIFUGE- MI ELK SCHARPF A.E.G. HOOVER ZET ROBUSTA ACME PON IdeMUL BICO Vlooswijkstraat 7-9 I Terneuzen Telefoon 3066 MORGEN, dus DONDERDAG a.s., wederom zitting van het ADVIES-BUREAU VOOR SLECHTHORENDEN in Lunchroom II. M. VAN ASSCHE, Noordstraat 5, Terneuzen, 3.008.00 uur. Gratis deskundig advies (Fida gediplomeerde). Eventueel levering van nieuwe boortoestellen over het ziekenfonds (min. vergoeding 150,—) na dokters-advies. CLAES DE VRIESELAAN 58a - ROTTERDAM - TEL. 010—53019 Drie bandieten met donkere brillen op en gewapend met pis-1 tolen drongen maandag een wo-( ning in New York binnen. Zij waren net bezig het geld kistje van de bewoonster, die met de pistolen op een afstand werd gehouden, open te breken toen er gebeld werd. Wie is daar?, vroeg een van de bandie ten. De verzekeringsagent, luidde het antwoord. De man werd verzocht binnen te komen, direct beroofd van 150 dollar en moest toen in een hoek van de kamer gaan staan. Kort daarop werd er op de deur ge klopt. Het was de melkboer die ook mocht binnenkomen en 200 dollar lichter werd gemaakt. In het geldkistje zaten 50 dollar. De rovers maakten zich daarna met de 400 dollar uit de voeten. Het Griekse ministerie van Koopvaardij heeft dinsdag voor beelden gegeven van heldhaftig optreden van de bemanning van het passagiersschip „Lakonia", dat vorige maand in de Atlan tische Oceaan door brand werd verwoest. Zoals bekend is er van de zijde der passagiers veel kritiek ge leverd op het gedrag van de be manning. De lof was schaars. Uit: verklaringen, afgelegd tijdens het voorlopig onderzoek dat thans in Athene wordt ingesteld, blijkt volgens het ministerie dat een matroos met gevaar voor zijn le ven uitbreiding van de brand naar het bovendek verhinderde. Hierdoor konden de reddingsbo ten worden gestreken en werd het leven van vele passagiers gered. De tweede kapitein, Angelo- poelos, ging een brandende hut binnen en haalde een oude passa gier uit de vuurzee. Een scheeps jongen redde het leven pan twee kinderen die door de brand wa ren ingesloten. Het ministerie noemt nog enkele soortgelijke gevallen. Bouwobjecten in voorbereiding in de eerste negen maanden van 1963 Uit de statistiek van de bouw objecten in voorbereiding van het C.B.S. blijkt, dat in de eerste ne gen maanden van 1963 door ar chitectenbureaus en andere met de voorbereiding van bouwwer ken belaste organen (w.o. over heidsdiensten) voor een bedrag van 3700 min aan opdracht en voor definitieve ontwerpen op het gebied van de burgerlijke en utiliteitsbouw werden ontvangen. Dit is 13 procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1962. Met uitschakeling van de invloed van prijsstijgingen be draagt de reële stijging naar schatting ongeveer 6 procent Na de gevangenneming van Soumokil De „Badan Persekutan" (fede ratie van Zuidmolukse belan genorganisaties) is dezer dagen m, n. Haag in buitengewone zitting bijeen geweest naar aan leiding van de gevangenneming van de Zuidmolukse vrijheids strijder mr. dr. Ch. Soumokil en ■/an de verklaringen die hij vol gens berichten van Indonesische zijde zou hebben afgelegd. De federatie legde haar een stemmig oordeel vast in een zes tal stellingen. Deze houden o.m in dat de proklamatie van de republiek zuid Molukken gevolg was van de wens van het gehele Zuidmolukse volk en geen crea tie was van enkelingen, dat de agressie van Indonesië onrecht matig was en de strijd hiertegen voortgang moet hebben. Dat ook wanneer enige leider zijn strijd door overmacht moet staken het rechtmatige principe van zelfbe- Sï, i aanwezig blijft en dat derhalve de vrije Zuid-Moluk- xers in Nederland geen reden vinden hun standpunt te herzien wat betreft de strijd voor een ATe^e,rflne rePubliek der Zuid- Molukken zoals deze tot duiver werd gevoerd. „NOORDZEEHAVENS ZULLEN MOETEN SAMENWERKEN" De nieuwe voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam, ir J. van den Berg, heeft gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede vastgesteld dat er een moment zal komen dat er een zeker overleg tussen dicht elkaar gelegen Noordzeeha vens moet ontstaan. Dit betekent met, dat iedere haven zich moet specialiseren, maar wel dat on- aer handhaving van een gezonde concurrentie rekening zal moe ten worden gehouden met de na tuurlijke voordelen die iedere ha ven biedt. 'Het secretariaat van de Kamer berekent en analyseert op het ogenblik de trendmatige ontwik keling in de haven sedert 1948. Een analyse zal een beter inzicht geven in de ontwikkeling van de overslag van verschillende goe deren en goederengroepen Dit is z.i. alleen reeds van belang, om dat verschillende goederen ook verschillende eisen stellen aan een haven en haar apparatuur. Het valt bijvoorbeeld de laatste jaren op> dat steeds meer goede ren die vroeger als stukgoed werden overgeslagen nu in buik ladingen als massagoed aanko- men- btorgelijke wijzigingen moe ten tijdig .worden voorzien opdat Rotterdam 'n slagvaardig haven- beleid kan blijven voeren. De nieuwe voorzitter noemde de bijdragen die het Rijk voor 1964 heeft gereserveerd voor de verbetering- van de toegang tot de Waterweg ten enenmale on voldoende. Hjj sprak er zijn vreugde over uit dat het aantal schepen dat Rotterdam in 1963 aandeed we derom groter was dan in het voorgaande jaar. De goederen overslag vertoonde een niet on aanzienlijke stijging ondanks de zeer strenge en langdurige win ter. Ir Van den Berg noemde goede wegverbindingen van zeer groot belang. Wanneer de wegen uit blijven, gaat men zich behelpen met andere vervoerstechnieken, men gaat naar andere havens waar wei tijdig mogelijkheden voor het wegvervoer worden ge schapen In dit verband zei ir Van den Berg, dat wel hard ge werkt wordt aan oeververbindin gen maar dat geen geld beschik baar is voor de daarop aanslui tende wegen. Het verdrag tussen Nederland en België over de Schelde-Rijn- verbinding zal volgens de voor zitter de mogelijkheden tot vruchtbare samenwerking onge twijfeld vergroten. Hij constateerde, dat de E.E.G. duidelijk in een impasse ver keert. Een sterk protectionistisch ingestelde E.E.G. verstoort de noodzakelijke openheid. De Ne derlandse vervoerders en verla ders zijn niet bereid te aanvaar den, dat de meest fundamentele beginselen van het verdrag van Rome in het vervoerbeleid met voeten worden getreden. Ir Van den Berg was verheugd dat de nieuwe staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat zich sterk afwijzend heeft uitgelaten over de E.E.G.-voorstellen be treffende een gemeenschappelij ke vervoerspolitiek. De repercussies van de loon- ontploffing zullen vooral in het particuliere bedrijfs'even van iRotterdam van ernstige aard kunnen zijn. Vele bedrijven, zoals die in de zeevaart, havenbedrij ven, werven en andere exporte rende industrieën zullen bij hun nieuwe begroting voor 1964 tot de conclusie zijn gekomen, dat zon der prijsverhoging deze begro ting niet meer sluitend is, laat staan winstgevend zal kunnen zijn. Deze prijzen zijn echter door de internationale marktverhou dingen bepaald, zodat de zo nood zakelijke voormalige gunstige concurrentiepositie verslechtert. Indonesische infiltratie in Sabah Veiligheidstroepen hebben dinsdag in Tauwau, aan de oost kust van Sabah (Noord-Borneo) tien Indonesische infiltranten gedood. Er werd één krijgsge vangene gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5