Ontmoeting van twee kerkvorsten in Jeruzalem HET WEER Suiker 5 cent per kg duurder WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE PAUS IN ISRAëL 61 DODEN EN 162 GEWONDEN BIJ TREINRAMP IN ZUID-SLAVIE Minister van O.K. enW. overweegt maatregelen tegen «Zo is het toevallig ook nog eens een keer» GEZAMENLIJKE VERKLARING VAN PAUS EN PATRIARCH KAMERLEDEN STELLEN VRAGEN over: „ZO IS HET...." Generaal De Gaulle vestigde E.E.G. op hechte grondslagen Band tussen de „zes" wordt steeds hechter ABDOEL RACHMAN OVER CONFLICT MET INDONESIË PASSENBUREAUS IN BERLIJN GESLOTEN Maandag 6 Dinsdag 7 januari 1964 - 20e Jaargang No. 6118 Uit de meer dan tien grote en kleine toespraken welke Paus Paulus gedurende zijn zaterdag begonnen en vandaag besloten bedevaart naar het Heilige Land heeft gehouden, heeft men twee grote motieven kunnen trekken voor deze historische daad: de bevordering van de eenheid on der de Christenen en met name het herstel der eenheid tussen de Orthodoxe en de Rooms-Ka- tholieke Kerk, en de vrede tus sen de vo,Keren, vooral in het door twist en naijver verscheur de Nabije Oosten. Iff de toespra ken van de Paus kwamen deze beide motieven telkens weer naar voren. Het hoogtepunt van de bede vaart, tijdens welke ae Paus bij zijn bezoeken aan ae Heilige plaatsen en met name zaterdag op de Kruisweg bij Jeruzalem, meermaP i door het ongetoomae enthousiasme van de auizenüen belangstellenden letterlijk in het nauw werd gebr;:ht, was onge twijfeld de persoonlijke ontmoe ting tussen de Paus en de even eens op eigen inistiatief naar Je ruzalem gekomen Orthodoxe Oecumenische Patriarch van Consiantinopel AtnenagOras. In een uiterst verwent /er.ct gestelde toespraax drukte Paus Paulus zijn diepe ontroermg er over uit, dat na zovele eeuwen van stilzwijgen en afwachting de hoogste vertegenwoordigers van ae Ka holieke -tk en de Or thodoxe elkaar weer ontmoetten. Ofschoon deze ontmoeting nog niet meer schijnt te zijn geweest dan wat de Paus zei: een broe derlijk gebaar, toch worut de oe- tekenis ervan zeer groot geach,, discussiepunten zijn niet aange raakt. Dit was noch de bedoe ling van de Paus, noch van Pa- triatch Athenagoras. Wat' wel de bedoeling van deze ontmoeting was. formuleerde Paus Pauius, toen hij zei: „Voorlopig moet de liefde nog groeien en nieuwe wegen vinden. De discussie over de leerstellige verschillen, over de liturgie en de kerkelijke tucht worden aan de theologen over gelaten. Zowel door de autoriteiten van het Arabische Jordanië als van het Joodse Israël is de Paus met het grootste respect en de grootste eerbewijzen ontvangen. Kort na de ontvangst op het vliegveld van Amman zette de Pauselijke stoet zich in bewe ging naar Jeruzalem. Hier liep de organisatie echter uit de hand, zodat de Paus zelfs niet in de gelegenheid was daar zijn voorgenomen begroeting van Jeruzalem uit de spreken. Elk ceremonieël moest verval len vanwege de grote menigte, die de Paus wilde zien en dicht tot hem wilde naderen. Onge veer drie uur zaterdagmidaag kwam de Paus aan in het ge bouw van de Apostolische deie- gatie in Jeruzalem, waar hij enkele minuten had om zich te verfrissen na de ruim 100 km lange autotocht van Amman naar Jeruzalem. Toen de Paus daarna de Kruis weg van Christus ging volgen, werd dit voor hem inderdaad een lichamelijke beproeving. De menigte drong zó onstuimig op, dat de Paus volkomen in het ge drang kwam. Later bood de Jor daanse regering haar excuus aan, omdat de ordediensten van mi litairen en politie niet sterk ge- Paus Paulus groet de menigte in Megiddo, het bijbelse Armageddon noeg bleken te zijn. Later in de avond zou zich dit nog eens her halen in de tuin van Gethsema- ne, waar de Paus een uur lang bad bij de acht olijfbomen, die nog uit de tijd van Jezus stam men. Ook hier drongen de men sen op en verbraken het cordon. De politie heeft zelfs de revol ver moeten trekken om nog eni ge alstand te bewaren. Vroeg in de zondagochtend verliet de Paus de Apostolische delegatie voor zijn pelgrimage door Israël. In Noord-lsraël pes- seerde hij de grens voor een toch van 450 km langs tal van plaatsen. Bij Megiddo werd hij oegroet door de president van rsraëi, Sjazar. Ook hier veize- kerae de Paus in ae meest plech tige oewooruingen, dat zijn pel grimage uitsluitend geestelijke ueweegreaenen had. „Gij weet het, excellentie, en God is mijn getuige, aat wij bij dit bezoek uoor geen anaere Deweegreden gedreven zijn, dan alleen geeste lijke. Wij komen als pelgrim. Wij komen ae heilige plaatsen ver eren. Wij komen om te bidden". De toent door Israël vond zijn hoogtepunt in de Mis, welke de Paus opdroeg in de Annunciatie kerk. In de Annunciatiekerk liet de Paus zijn daar gebruikte misge waden als herinnering achter. Na Nazareth bezocht de Paus en Tiberl .s, vervolgens Kaparnaüm, waar hij de eerste steen wijdde voor de nieuwe Primaatskerk bouwd op de plaats waar volgens de traditie Zaterdagochtend vroeg zijn bij de Zuidslavische plaats Jajintzi, op 14 km van Belgrado, twee passagierstreinen op elkaar ge reden. Er zijn hierbij 61 mensen omgekomen en 162 gewond. Een uit Skoplje komende trein was tot stilstand gekomen, door dat een van de passagiers „voor de grap" aan de noodrem zou heb ben getrokken. Kort daarna na derde over hetzelfde spoor een lokale trein met arbeiders en boeren die op weg waren naar de markt in Belgrado. De bestuur der, die vanwege de mist de ach terlichten van de stilstaande trein te laat zag, kon niet tijdig rem men. Presiden Tito heeft inmiddels zijn deelneming betuigd aan de familieleden van de slachtoffers en in de republiek Servië is na tionale rouw afgekondigd. Christus aan Petrus het pri maatschap der kerk verleende. Vandaar ging de tocht naar de Berg van Christus' verheerlij king: Tabor. (Adv.) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatie) ijnTOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Aan het van hun ontmoeting in Jeruzalem hebben Paus Pau lus en de Orthodoxe Oecume nische Patriarch Athenagoras, met instemming van de Ortho doxe Heilige Synode, in een ge zamenlijke verklaring de grote betekenis vcrtjesteld van deze gebeurtenis en dank gebracht aan „De Almachtige God" Vader, Zoon j.i Heilige Geest" dié, zo zeggen zij hun stappen hebben geleid naar het Heilige Land", waar ons aller Verlosser, Chris tus onze Heer, leefde, stierf, weer verrees en ten Hemel op steeg, vanwaar hij de Heilige Geest zond naar zijn jonge kerk". Deze ontmoeting kan niet an ders worden gezien dan als een broederlijk gebaar, ingegeven d„„r de liefde van Christus, die aan zijn leerlingen het hoogste bevel gaf elkaar te beminnen, bbeledigingen te vergeven tot zeventig maal ir: val toe en on derling één te zijn, aldus de ver klaring. De twee pelgrims, met hun ogen gericht op Christus voor beeld en met de Vader bewerker van eenheid en vrede, bidden God dat deze ontmoeting het te ken eu het voorspel mag ziin van dingen die gaan komen tot de glorie van God, en tot de ver lichting van alle mensen die in hem geloven. Na zovele eeuwen van stilzwijgen waren zij thans samen gekomen „in het verlan gen Gods wil te volbrengen, te verkondigen". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Th. H. Bot, overweegt maatrege len om herhaling te voorkomen van televisie-uitzendingen als het deel van „zo is het toevallig ook nog eens een keer" van za terdag, waarin onder andere een persiflage van de tien geboden voorkwam. Dit blijkt uit het antwoord van een woordvoerder van de minister-president mr. V. G. M. Marijnen over even tuele stappen van de regering. De woordvoerder zei in ant woord op deze vraag dat de mi nister-president het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" zaterdag jl. niet zelf heeft gezien. Wel was de minis ter-president van verscheidene zijden opgebeld, waarbij unaniem geprotesteerd werd tegen wat men noemde „dit uitermate krenkende programma-onder deel". De minister van O., K. en W„ die het programma wel zelf heeft gezien, overweegt maatre gelen teneinde herhaling te voor komen, aldus voegde de woord voerder er aan toe. De fractie-voorzitters van vier politieke partijen (K.V.P.; V.V.D.; A.R.P. en C.H.U.) hebben de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijke vra gen gesteld oper de Vara-televi- sie-uitzending „Zo is het toeval lig ook nog eens een keer" van jongstleden zaterdagavond. De vragen gesteld door de he ren W. K. N. Schmelzer (K.V.P.), W. J. Geertsema (V.V.D.), H.K.J. Beernink (C.H.U.) e nJ. Smallen- broek (A.R.P.) luiden: „Heeft de minister kennis ge nomen van de televisie-uitzen ding die op zaterdagavond 4 jan. j.l. onder de naam „Zo is het toe vallig ook nog eens een keer" heeft plaatsgevonden? Indien de vorige vraag beves tigend wordt beantwoord, is de minister dan met de vragenstel lers van mening dat deze uitzen ding voor een zeer groot deel van onze bevolking ernstige aanstoot moet hebben gegeven, gezien het feit, dat daarin teksten uit de Heilige Schrift zijn gehanteerd op zodanige wijze, dat dit door zeer velen als spot met wat hun heilig is, moet zijn ervaren? Zou het voor de minister in dat geval niet mogelijk zijn geweest onmiddellijk in te grijpen? Zo ja, waarom is dit niet geschied Hoe denkt de minister intussen bij .een bevestigend antwoord op de tweede vraag van zijn opvat ting over de bedoelde uitzending te doen blijken en welke maat regelen denkt hij te nemen om te bevorderen dat zulke aanstootge vende uitzendingen niet meer voorkomen?" C hristen-Vrouwenbond N ederland.se verontrust over tv-programma De Nederlandse Christen- Vrouwenbond heeft maandag aan de minister-president het volgende telegram gezonden: „Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Christen-Vrouwen bond, bijzonder verontrust door het lasterlijk en onwaardig tv- programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", op 4 januari 1.1. door de VARA uitge zonden, verzoekt uwe excellen tie maatregelen te nemen, die herhaling uitsluiten." Het telegram was ondertekend door mevr. S. H Engelkes Wjngaarden, presidente en G. R. Stienstra, secretaresse. (Zie vervolg op pag. 2, le kol.) (Adv.) voor mensen markt 16 - farouwerfjstr. 9 terneuzen memhre ..comité national amsti- que de la coiffure" parijs In hoofdzaak op grond van de nieuwe voor suikerbieten vast gestelde garantieprijs van ƒ65 en de daarmede verband hou dende industriële suikerprijs is de prijs van de suiker voor de consument met ingang van heden met vijf cent gestegen van ƒ1,02 tot ƒ1,07 per kilo gram, zo deelt het ministerie van Landbouw mee. De garantieprijs voor suikerbie ten van de oogst'64 is bepaald op 65,per duizend kilogram suikerbieten met een suikerge halte van 16 procent. In deze prijs is ter bevordering van een uitbreiding van de met suiker bieten beteelde oppervlakte landbouwgrond een premie be grepen van ƒ6,die in de oude garantieprijs van 54,— niet was opgenomen. In de nieuwe garantieprijs is tevens rekening gehouden met de loonstijging in de landbouw. Voor het aanmoedigen van de nationale suikerproduktie heeft de regering naar het mi nisterie van Landbouw en Vis serij mededeelt twee ge gronde redenen: 1. Het sterk gestegen prijspeil op de internationale suikermarkt De nieuwe Franse ambassadeur in Biussel, Spitzmuller, heeft zondag verklaard, dat generaal De Gaulle „er in is geslaagd de Europese Economische Gemeen schap op hechte grondslagen te vestigen door zowel de land bouw- als de industriële sector erin te doen opnemen". Op een nieuwjaarreceptie in Brussel zei hij, dat de overwin ning van het gezond verstand tijdens de afgelopen marathon zitting heeft bewezen, dat de band tussen de „zes" steeds hech ter wordt. Er wordt soms betreurd, aldus voegde de Franse ambassadeur hier aan toe, dat de politieke sa menwerking in de E.E.G. nog steeds in het stadium van de plannen verkeert. „Ik meen ech ter, dat deze samenwerking tij dens de jongste onderhandelin gen i'eeds vorm heeft gekregen". „Het is de thans zaak binnen kort daaraan een institutioneel karakter te .verlenen". Ambassadeur Spitzmuller zei in zijn rede voorts, dat een voort durende inspanning dient te wor den verricht opdat elk land pro beert de vraagstukken van zijn partners in de E.E.G. beter te begrijpen. „Frankrijk zal blijven herha len, dat niet aan anderen de zorg kan worden overgelaten over zijn lot te beschikken en dat zijn buurlanden veel kunnen profi teren van zijn vastberadenheid om de vrede en de vrijheid van het Westen te verdedigen". GESCHENKEN BIJ PAUSELIJK BEZOEK Koning Hoessein van Jordanië hteft Paus Paulus zaterdag bij diens aankomst op het vliegveld van Amman twee beeldjes, ge sneden uit het hout van bomen in het Hof van Gethsemané, ten geschenke gegeven. De paus overhandigde de koning op zijn beurt een achttiende-eeuwse klok en een elektrocardiograaf voor een Jordaans ziekenhuis. Belgisch vrachtschip zonk na aanvaring Het 8.939 brt. metende Bel gische motorschip „Schelde" :i op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de werf van Wil- ton-Feijenoord gezonken na een aanvaring met het 16.516 br.t. metende Franse vracht schip „Frangois L.D.". Het Belgische schip kreeg aan stuurboordzijde van de railing tot onder de waterlijn een gat van 1,5 x 4 meter. Foto: Een groot aantal sleepboten houdt de „Schelde" tegen de noordelijke oever ge drukt om te voorkomen, dat het schip dieper zal wegzin ken. Toenkoe Abdoel Raehman, de eerste minister van de federatie Maleisië, heeft zondag verklaard, dat de toestand in het Borneose deel van de federatie zich heeft ontwikkeld tot 'n „niet-verklaar- de oorlog" met ïndonesië. De premier zei dit bij zijn te rugkeer van een bezoek van een dag aan Serawak en Sabah, de twee gebieden op Borneo waar strijd wordt gevoerd tegen door Indonesië gesteunde opstandelin gen. BEWOLKT Er bevindt zich boven Europa een omvangrijk hogedrukgebied waaromheen Oceaandepressies in een wijde boog over IJsland naar de Poolzee koersen en daar naar Rusland afzwenken. Opmerke lijk is dat midden in het hoge drukgebied een kleine depressie is ontstaan, waarvan het cen trum zich hedenochtend in de Duitse bocht bevond. Door deze storing is in ons land de vorst tijdelijk verdreven. Achter een front, dat het gehele land pas seerde, stroomde zachtere lucht van de Noordzee binnen. Boven Denemarken en Sehleeswijk Hol- stein valt sneeuw, maar in ons land plaatseliik wat regen. De storing verplaatst zich heel lang zaam in zuidek e richting en vult langzaam op. Voor morgen wordt verwacht dat de aanvoer van Noordzeelucht voortduurt terwijl ook plaatselijk nog wat regen zal vallen. De temperatu ren zullen in het binnenland des nachts tot dicht bij het vriespunt dalen, overdag lopen ze tot on geveer dezelfde waarden op als vandaag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins- avond, Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Zwakke tot matige winrl uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperat- turen. met een veel hogere prijs van de importsuiker dan de bin nenlandse bietsuiker. 2. Onderbezetting van het vor- werkingsapparaat der suiker fabrieken, die het gevolg is van de sedert 1960 sterk vermin derde met suikerbieten beteel de oppervlakte. Deze onderbe zetting veroorzaakt hogere ver werkingskosten en dus duur dere suiker. Ter toelichting van de redenen wijst minister Biesheuvel er in zijn bekendmaking op, dat de internationale marktsituatie voor suiker reeds geruime tijd wordt gekenmerkt door een zeer hoog prijsniveau. Het laatste jaar heeft dit prijspeil excl. invoerrechten zich bewogen tussen de 100 en 125 per 100 kg wit-suiker. Voor 1964 wordt een aanhouf dende schaarste verwacht. Teneinde het risico te verklei nen, dat in de loop van het jaar 1964 ter voorziening in de binnenlandse behoefte een belangrijke hoeveelheid suiker tegen een zeer hoge prijs moet worden bijgekocht, richt de regering het prijsbeleid bewust op een uitbreiding van het suikerbietenareaal. De huidige omvang van de suikerbieten teelt 70.000 ha dekt bij een normale opbrengst per ha circa 75 van de binnenland se suikerconsumptie. De twaalf Oostduitsé bureaus in West-Berh'n, waar sedert 18 december passen zijn afgegeven voor bezoeken aan het oostelijk stadsdeel, zijn zaterdagmiddag om drie uur gesloten. Inmiddels is zaterdagmiddag bekendgemaakt, dat afgevaardig den van het Westduitse stadsbe stuur en van de Oostduitsé rege ring eind volgende week op nieuw b'ip<"n zullen komen. DE HAAR VAN DE PROFEET MOHAMMED IS TERECHT De haar van de profeet Moham med, die op 27 december uit een moskee in Srinagar werd gestolen is terecht. Dit heeft eerste minister Sjamsoeddin zaterdag bekendgemaakt. Dg haar, die bewaard werd in èen glazen stol,, die zich in een zilveren doos bevond, was op 27 december gestolen uit een moskee buiten Srinagar. De diefstal had t gevolg dat c algeme.. staking werd af-rekondig "-durende de laatste ach dagen trokken vertoornde menigten moslems uit rouw i*- de straten van de stad. DINSDAG 7 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.47 8.24 Terneuzen 8.22 8.59 Hansweert 9.02 9.39 Walsoorden 9.12 9.49 WOENSDAG 8 JANUARI v.m. n.m. Breskens 8.50 9.25 Terneuzen 9.25 10.00 Hansweert 10.05 10.40 Walsoorden 10.15 10.50 ZON op onder 8.48 16.44 8.47 16.45 8.47 16.46 8.46 16.48 S.46 16.49 MAAN op onder 12.34 0.05 1.13 2.21 3.27 4.34 12.51 13.0S 13.28 13.51 Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bfl vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Frenkarlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratle-adresSmldswa) Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per rnaand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1