PROVINCIAAL NIEUWS a&y: •Jé room boter KOLONEL HYDE SOMMETJE Wilde staking onder vissers Binnenlands nieuws JL in de boterpot n extra pakje roomboter I Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 3 JANUARI 1964 OOSTBURG SAS VAN GENT DE SUIKERBIETENPRIJS DRIE DODEN BIJ BOTSING TUSSEN PERSONENAUTO EN TREIN SLUIS LOOP DER BEVOLKING OVER 1963 Scheepsramp op de Westerschelde Nederlandse kustvaarder „Looiersgracht" na aanvaring gezonken Drie opvarenden vermist voor maar van de elke week goede gezonde héérlijke LIJKEN VAN VERMISTE BRITSE IMMIGRANTEN IN ZUID-AUSTRALIË GEVONDEN VogelbeschermiDswacJit West Zeeuws-Vlaanderen De periodieke mededelingen vu» de vogelhesehermings-wacht in West Zeeuws-Vlaanderen ge ven weer een aardig overzicht van zeldzame en minder zeld- zame vogels, die werden waar genomen. Zo wilde men een on derzoek instellen naar de oude roekenkolonies maar door ge brek am juiste gegevens heeft men deze plannen moeten opge ven. Na de droge zomer van 1959 kwamen er in het Grote Gat te Oostburg een aantal lepelaars op doortrek voor, maar hun aan tal is sterk verminderd. Te Breskens heeft men een kolonie broedende bergeenden waargenomen waarvan, om tac tische redenen, getracht wordt de plaatsen geheim te hou den. Enige jongelieden hebben een inventarisatie opgemaakt van broedende zangvolgels in de 'Veerhoekpolder. Brangevaar bedreigt vooral in de duinen, vele zangvolgels en met medewerking van het bo. 'hap heeft men een aantal borden met het opschrift „Geen Vuur" geplaatst. Huldiging jubilarissen N.V. Glasfabriek. Maandagavond om half vijf wa ren de directie en de employees van de N.V. Glasfabriek en N.V. Zuid Chemie aanwezig in de feestzaal van de Glasfabriek. Het was directeur drs. P. A. Nee- teson, die de aanwezigen harte lijk welkom heette voor deze jaarlijkse terugkerende bijeen komst en meer in het bijzonder richtte hij het woord tot de ju bilarissen van het personeel. Aanwezig bij deze huldiging waren onder meer burgemeester Den Boer met de wethouders De Maayer en Colsen en de ge meente-secretaris Van den He mel. Verder de heer Hortensius, ais afgevaardigde van de Neder landse Mij voor Handel en In dustrie en natuurlijk als gast heren de volledige directie van Zuid Chemie en Glasfabriek, De heer Neeteson liet de dames yan de jubilarissen een bloeme tje aanbieden en gaf toen het woord aan de heer Hortensius, die sprak over bet belang van de werknemers in een fabriek en die de doelstelling van de Maat schappij voor Nijverheid en Han del uiteenzette. Hij noemde „de vermeerdering van de volkswel vaart" één van de grote doelstel lingen waarnaar de maatschap pij streefde en liet ook de gewel dige loonexplosie van de laatste tijd niet ongemoeid. Hierna ging do algemeen di recteur drs. p. A. Neeteson over tot de huldiging van de jubila rissen. Huig de Jong uit Sas van Gent, die 25 jaar op de N.V. Zuid Che mie werkzaam was en reeds 61 jaar was, kreeg uit handen van de heer Hortensius een ere-leg- penning en een vererend getuig schrift. Uit handen van de per- soneels-chef, de heer P. J. Stout- haroer ontving hij een enveloppe met inhoud. Dezelfde ceremonie had plaats ten opzichte van de heren Jo hannes de Fever uit Sas van Gent, oud 54 jaar en portier op De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond heeft er in een telegram aan de minis ter van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, op aange drongen, dat op korte termijn een prijs voor de suikerbieten zal worden vastgesteld. Het tele gram luidt: „Het bestuur van de Katholieke Nederlandse Boeren- en. Tuinderbond (K.N.B.T.B.) op 2 januari te 's-Hertogenbosch bijeen, verontrust over liet uit blijven van een beslissing van de regering t.a.v. de suikerbieten prijs voor oogst 1964, waardoor de telers veel te lang in onzeker heid blijven verkeren, dringt er bij uwe excellentie op aan met kracht te bevorderen dat op zeer korte termijn de vaststelling van deze prijs plaatsvindt, op een niveau waarbij volledig rekening is gehouden met- de gestegen en nog verder stijgende kosten en met de noodzaak de suikerbie tenteelt voldoende te stimule ven." Gistermiddag om drie uur is op een niet beveiligde overweg in de Dorpssteeg te Groesbeek een personenauto in botsing ge komen met een trein die door een Duitse locomotief werd ge trokken. Drie inzittenden van de auo werden gedood. De treinreizigers zijn met bus sen verder gereisd. Bij de botsing zijn een man, een vrouw en een kind omgeko men. De slachtoffers zijn de 37-ja rige heer P, Rooi- uit Nijmegen, zijn 36-jarige echtgenote en hun vierjarige dochtertje. Zij waren op weg naar 'n bungalowpark bij Groesbeek, waar zij tijdelijke woonruimte hadden gehuurd. Het ongeluk gebeurde op de overweg in de Maldensesteeg. De auto werd door de locomotief van de trein 50 meter meege sleurd. De heer R. werd uit de wagen geslingerd, zijn eehtgeno- le en dochtertje zaten beklemd in de wrakstukken. Het ongeluk is gebeurd op een lijntje, waarop maar enkele malen per dag een trein passeert. de Glasfabriek. Gerardus Neis-j sen uit §as van Gent. oud 52 jaar en glasüitpakker opde Glas fabriek. Zij ontvingen de ere penning en oorkonde voor 25 jaar trouwe dienst. Maurice de Windt uit Zelzaete, die inmiddels gepensioneerd was, kreeg deze onderscheidingen van wege zijn 40 jaar trouwe dienst bij de N-V. Zuid Chemie. De beer Bockstael van de N,V. Zuid Chemie, bij wie het vorig jaar 25 jaar geleden was, dat hij in dienst gekomen was, werd alsnog gehuldigd daar dit vorig jaar tijdens zijn ziekte achter wege moest blijven. Hierna voerde burgemeester den Boer van Sas van Gent het woord, die zich verheugd ver klaarde o-ver de prettige samen werking ussen gemeente en fa briek en had als laatste nog een grote verrassing voor de heer De Windt. Het had Hare Majesteit de Konigin behaagd de ere medaille in brons, verbonden aan de orde v»n Oranje Nassau uit te reiken aan Maurice de Windt. Burgemeester Den Boer spelde hem deze medaille op de borst van de heer Maurice de Windt. Hij nodigde hem gelijk uit om als lid van de bond van gedeco reerden mee te lopen in de stoet op 30 april zoals in Sas van Gent op Koninginnedag gebruikelijk is. Hierna kwam de jaarlijkse re devoering van de algemeen di recteur, drs. Neetseon. Deze dankte de personc ''sleden voor de extra toewijding welke op verschillende afdelingen gedaan waren en hij was blij steeds en met succes een beroep op zn personeel te kunnen doen. Een extra pluim kregen de he ren A. Greshof en A. Schauw- vliege toegezwaaid vanwege hun grote verdiensten bij de kost prijsberekening, dat op 1 januari 1964 met een nieuw systeem gaat beginnen. Hij wee., op de krappe arbeids markt en sloot helemaal niet uit dat de fabrieken ook aan bui tenlandse krachten zouden moe ten komen maar tot heden was dit nog niet indig gebleken. Hij noemde achtereenvolgens ais bosiissende gebeurtenissen in Zeeuwseh-Vlaanderen de ver- bred'ng van het kanaal, de ves tiging van nieuwe industrieën en natuurlijk sloeg hij de racen-j te loonsverhogingen niet over. Hij hoopte op een redelijke gro tere produktie die zou kunnen dienen als compensatie voor de hoge kosten. Spreker wees er op niet tegen -een forse loonsverhoging' te zijn, maar de kosten moesten, natuurlijk niet zó hoog gaan wor den dat de fabrieken er onder' zouden gaan lijden. Alleen meer produktie kon groter en meer loon verwezenlijken. Resumerende noemde hij 1963 nog niet zo'n gek jaar maar de resultaten yan de N.V. .Glasfa briek gaven nu niet direct reden tot juichen. De strenge winter had een achterstand veroorzaakt welke nog niet was ingelopen en de stopzetting van de producering van tejevisicgias voor Philips was een flinke klap voor de se- cu.rit-afdeli.ng. Een en ander nam niet weg dat men met grimmige vastbe radenheid het nieuwe jaar 1-964 .tegemoet zou treden. De N-V, Zuid Chemie gaf .meer reden tot voldoening, niet alleen was men overgegaan tot het pro duceren van mengmesf, maar ook de andere producten vonden een gretige markt. Wat de investeringen betreft hiervoor zijn verschillende on derhandelingen aan de gang. De toekomst ziet, wat betreft de arbeidsmarkt en de loonpoli tiek. er nu niet direct uit om hoge verwachtingen te stellen voor het komende jaar. Hierna kreeg men gelegenheid de jubilarissen te feliciteren en de directie een voorspoedig 1964 toe te wensen- Aanrijding. Op de hoek van de Sint Pieter straat en de Hoogstraat vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een er van reed in de richting van het Walpl-ein en werd daarbij in de flank ge raakt door de andere die vanuit de St. Pieterstraat rechtsaf in de richting Cadzand reed. Er ont stond hierbij grote materiële schade. De verkeerspolitie maak te proces-verbaal op. HOEK M V 'Tot. Geboren 19 14 33 Ingekomen 60 .50 WO 79 64 143 Overleden 17 17 34 Vertrokken 30 43 71 47 58 405 Alzo ee vermeerdering van 38 personen. Bevolking op 31 dec. 1.962 1222 1134 235(6 31 dec. 1963 1254 1140 2394 +32 +6 38 Aantal huwelijken: 21, Aantal huwelijksaangiften: 21. Aantal huwelijks toestemmingen -2. Aantal echtscheidingen: geen. i' geboren, alhier woonachtig: 14. Elders overleden, alhier woonachtig: 16. Alhier geboren, elders woonachtig: geen. Alhier overleden, elders woonachtig: 3. CAdv.) Dc niet erkende bond van zee varenden, een dochterorganisa tie van liet onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties (O.V.B.i, heeft een actie ontketend om te mogen onderhandelen met de reders over nieuwe arbeidsvoor waarden. Gisternacht is een sta king geproclameerd. Volgens een zbsman van hot O. V. B. zijn gisternacht en gister morgen uit Scheveningen slechts drie kotters Uitgevaren. De Vlaardinger vissersvaar tuigen zijn wel- uitgevar en- maar dc vissers zullen ter hoogte van lJmuiden worden ingelicht, over toet verloop van 'besprekingen. Ook zouden volgens dezelfde, zegsman in TJmuiden de sche pen binnengaats zijn gebleven. De C. A. O, voor dc vissers- loont per 1 mei <a,s, af. Reeds vorig jaar werden de onderhan delingen, ook met betrekking tot het loonakkoord in de Stichting vo.n dc Arbeid, begonnen ove,r een nieuwe C. A.O. Het O. V.'33. vvji aan de conforentjetafel aanzitten en heeft een reeks eisen opge steld. Daaronder is een voorstel voor een nieuw loonsysteem, waarin vaste gage en „procen ten geld" (een deel van de be somming) voorkomen. In het -gebouw „Op Gouden Wieken" in Scheveningen heeft de leider van de boud van zee varenden, de heer J, Koning, gis- sers geleid. Daar werd na «en-; lang gepraat een commissie be noemd, die verklaarde, dat de vissers weer aan het werk gaan, als de reders bereid zijn met liet O. V. B. te onderhandelen <jw©r de arbeidsvoorwaarden, op basis van het pakket verlangens, dat het O. V, B, de reders begin deze week heeft meegedeeld. Daarbij werd liet ultimatum gesteld: óf beve'jd om met liet O. V. B. te praten, öi rtaJken. In 'kringen van de reders wordt de activiteit van het O, V. B. niet als zeer -ernstig geken schetst. Het Vierbond heeft slechts de ontevredenen aan zijn zijde, aldus de reders, die. gelet op de laatste ontwikkelingein, verwachten, dat over enkele da-' gen de meeste schepen -nog of «weer zuilen var-en, -ondanks toet toesluit va® het O-V.jB. de sta king -voort te zette». De vissers, die gistermorgen het staking spa rooi v-ennamen hebben van de erkende bonden gehoord, dat deze niet achter de staking staan. Ook de reders zijn niet van plan het O. V. B, aan de oonfe- rantietafel te ontmoeten. De on derhandelingen over de nieuwe arbeidsvoorwaarden zijn reeds ver gevorderd. Met de bonafide vakorganisaties willen de reders deze onderhandelingen afsluiten. Uit inlichtingen, die uit Vlaai' schepen langs lJmuiden zouden gaan; de andere zijn rechtstreeks naar 'de visgronden gekoerst. Ook dc Katwijkers, die gister morgen nog fih.uls bleven, zou den van plan zijn toch maar uit te varen. Gisteren tegen de avond zouden in Scheveningen weer trawlers zee kiezen. Hebt Udit... teren een vergadering voor vis- dingen komen,- blijkt, dat enkele al gemaakt? Gisteravond is tijdens zware mist nabij de rede van Terneuzen de Nederlandse kustvaarder „Looi ersgracht" aangevaren door het Zuid-Afrikaans motorschip „Langkloof." De „Looiersgracht", groot 500 ton, eigendom van het gpjiethof f's Bevrachtingskantoor te Amster dam, is in 1958 gebouwd en was met een lading stukgoed van Antwerpen op weg naar Finland. De bemanning bestond uit tien opvarenden en een Belgische loods, waarvan er zeven, waar onder de loods, door de Neder- landsche kustvaarder „Seabreeze" uit het water zijn gehaald en te Vlissingen aan wal gezet, terwijl J opvarende door de „Langkloof" te Terneuzen aan wal is gebracht. Hes Zuid-Afrikaans motorschip „Langkloof" werd gebouwd op werf „Verolme" te Rozenburg en 20 december 1.1, overgedragen aan de rederij „South-African Marimi Corporation Ltd.' Het is een van de grootste koelschepen ter wereld met een bruto-tonnage van 6.898 ton. Het schip wordt in hoofdzaak gebruikt voor het vervoer van Zuid-Afrikaans fruit naar Euro pa. Uit de havens van Terneuzen en Vlissingen voeren sleepboten naar de plaats van de aanvaring, terwijl verschillende schepen, die in de buurt waven met schijnwer pers de oppervlakte van het wa ter afzochten naar de drenkelin gen. Volgens de rederij te Amster dam zijn te Vlissingen aan wal gebracht: de kapitein .T. J. van der Wal, wonende te Heemskerk, de eerste machinist W. F, van Guliek, wonende te Haarlem, de tweede machinist Dc Coo, wonen de te Utrecht, de Duitse matroos L. Grabs, matroos Blok, wonen de te lJmuiden, en de Spaanse matroos Jose Seren Pineiro, be nevens de Belgische loods. De assistent-machinist C. Mor ren uit lJmuiden werd door de „Langkloof" aan boord genomen en te Terneuzen aan wal gezet. Te middernacht waren de vol gende bemanningsleden vermist; de eerste stuurman H. Luders uit Peizc, de kok W, de Ridder uit Winterswijk en een Spaanse matroos, wiens naam nog niet bekend was. HOE DE RAMP GEBEURDE Kapitein Van der Wal van de Looiersgracht" deelde vannacht in een telefoongesprek met zijn rederij in Amsterdam mede, dat het schip in verband met de mist- vlagen op de Schelde bij Terneu zen, ter hoogte van boei 32-a, ten anker lag. Plotseling doemde uit de mist een groot schip op, dat later de „Lankloof" bleek te zijn, die de „Looiersgracht" midscheeps trof en daarna het schip overvoer. Het geheel speelde zich binnen twee minuten af. Op hot moment van de aanva ring waren de kapitein, de Bel gische loods en een roerganger op de brug. De eerste machinist en de assis tent-machinist bevonden zich in de machinekamer, doch konden deze nog bijtijds verlaten. Op de bak stond, in verband met de mist, een matroos, waar van men echter na de aanvaring niets meer heeft vernomen. De twee andere vermisten, de eerste stuurman en de kok, la gen te kooj Dc kapitein vertelde, dat hij voortdurend met de fluit mistsig- nalen heeft gegeven. Na de -aanvaring heeft de „Lankloof' een sloep uitgezet om eventuele drenkelingen op te pik ken. GEVLUCHTE VERPLEEGDE AANGEHOUDEN WEGENS OPLICHTING De Pvotterdam.se recherche heeft de 32-jarige ter beschik king van de regering gestelde F. de R„ die op 10 november uit een inrichting in Rekken was ontvlucht, aangehouden op ver denking van oplichting voor een bedrag van 1400 gulden. Dat geld kwam van een 23-jarige kinder - verzorgster uit Wemeldinge, die hij negen dagen na zijn ontsnap ping had leven kennen. Hij deed zich onder een andere naam aan haar voor als medisch student in Leiden en het meisje had al snel zo'n vertrouwen in hem dat zij hem meermalen geld gaf. De kinderverzorgster heeft tenslotte zelf aangifte gedaan, DODE BW ONGEVAL IN BETONFABBIEK In de betonfabriek van de Am sterdamse Ballastmaatschappij te Jutphaas is gistermiddag een be drijfsongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 43- iarige heer P. Keur uit Nieuw - Loosdrecht. De heer P. Duin uit Utrecht werd gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens werkzaamheden waarbij het be tonijzer een trekkracht van 150 ton wordt gebracht. Het ijzer wordt dan door vier platen vast geklemd. Toen de volle 150 ton op de dragen was gebracht be zweken twee van de klemplaten en sprongen uit de installatie. Een plaat werd wel 200 meter weggeslingerd. Een andere, 50 kilo wegende, plaat trof de kwa liteitscontroleur Keur jn de hals. Hij werd hierdoor zo ernstig ge wond dat hij op weg naar het Stads- en Academisch ziekenhuis in Utrecht is overleden- De produktieleider Duin. die zich eveneens bii de installatie ophield, werd zeer ernstig ge wond. Ook hij werd naar het Stads- en Academisch ziekenhuis gebracht. 20,000 KUIKENS BIJ BRAND OMGEKOMEN In het bedrijf van de heer Van den Berg in de Graspeel in de gemeente Zeeland (N.-B.) zijn op nieuwjaarsdag ongeveer 20.000 slachtkuikeng omgekomen toen er brand uitbrak in één van de kip penhokken. De meeste kuikens zij» in de rook gestikt. De oor zaak van de brand is niet bekend, maar men houdt rekening' met de mogelijkheid van kortsluiting. Direkt na de melding omstreeks half elf, rukte dc Zeelandse biandweer met twee wagens uit. Ze werd later geassisteerd dooi de brandweer van Mill- Men was het vuur spoedig meester, maar de kuikens vielen niet meer te redden. BOERDERIJ AFGEBRAND In Streekkerk (Z.-H.) is don derdagmorgen de boerderij van de landbouwer 3. Brandwijk door brand totaal vernield. De scha de wordt geschat op ruim 10.000 gulden. De brand begon om streeks half twaalf en zette in korte tijd de boerderij volledig in vlam- Het vee, ongeveer veer tig stuks, en een deel van de in boedel kon worden gered. De oorzaak van de brand is tot dusver niet bekend. 1 DODE EN NEGEN GEWON DEN BIJ AUTOBOTSING Bij een botsing tussen een bus en een vrachtauto donderdag morgen om omstreeks half tien op de rijksweg .tussen Doetin- chcm en Terborg ter hoogte van Gaanderen is de 57-jarige beer J. D- ten Have uit Etten die zich in de bus bevond om het leven gekomen. Zeker negen andere buspassagiers werden gewond, waarvan een moeder en dochter uit Zelhem ernstig. Het ongeluk gebeurde toen een bus van de Gelderse Tramwegen moest afremmen voor een groen tewagen en daardoor met de ach terzijde naar het linker wegge deelte slipte. Een met stenen be laden vrachtwagen van een ex peditiebedrijf uit Winssen die uit tegengestelde richting kwam boorde zich in de achterzijde van de bus en scheurde deze in twee stukken. De chauffeurs van de beide wagens liepen geen letsel op. De ravage was enorm. BUSCHAUFFEUR NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN De 38-jarige ongehuwde bus chauffeur P. Meeuwissen uit Pey (gemeente Echt) is na een vecht partij met de 40-jarige eveneens ongehuwde plaatsgenoot H. B. H. Gezin trok met auto woest en rotsachtig gebied in Een vliegtuig meldde woens dag dc lijken te hebben gevon den van een uit vier leden be staand Brits iromigrantengezin, dat reeds weken werd vermist in een dor en veriaten gebied in het noordoostelijke rleel van zuidelijk- Australië. Volgens de bemanning van het vliegtuig lagen de li chamen. dicht bijeen. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en twee zoons van respec tievelijk twaalf en tien jaar oud, was met een auto het woeste en rotsachige gebied ingetrokken dat de naam „Dodemansheuvels" draagt. Het is er zeer heet en er is weinig schaduw. In een om trek van bondertien kilometers is geen water en men gelooft dan ook dat het gezin van dorst is omgekomen. Het laatste spoor dat men van hen vond was hun achtergelaten auto. Op het wind scherm stonden öe zinnen: „Geen benzine Hebben water voor twee dagen. Gaan zuidelijk". Nader wordt gemeld dat ook de oudste, negentienjarige zoon van het verongelukte immigran tengezin. Robert, om bet leven is gekomen. Zijn lijk is ruim een kilometer van <fe plaats, waar do vier andere gezinsleden onder een boom dood werden gevon den, waargenomen. Robert had afgesproken zijn ouders en broertjes tegemoet to zuilen komen. Ook de uond van het ongeluk kige gezin werd, op ongeveer zes kilometer van de vierstoffe- lijke overschotten, door de vlieg tuigbemanning dood waarge nomen. lr>A JOHN BOLAND CONTRA «SCOTLAND YARD 41) Met eeii klein handgebaar wuifde. de kolonel deze woorden weg, „Èr is altijd een weg te vinden, Twee. Altijd, als je er maar een zoekt. Als je met een frontale aanval de tegenstand niet kunt verminderen, moet je het aan de zijkanten proberen." „Ik weet niet waar u het over heeft." „Nee?" Hyde deed of hij ge- ergerd was. Hij keek naar de anderen, die op een afstand naar hen stonden te kijken. „Zijn jullie klaar, jongens? Goed. Jullie willen weg, hè? Ze ven, Acht, Negen en Tien komen jullie morgenavond hier met Twee samen. Jullie weten wat. er gedaan moet worden. Met de anderen zal ik spoedig' contact opnemen," Hij lachte naar hen, behalve naar Race. „Dank u, he ren; jullie hebben het fijn ge daan". Pas toen hij met Race alleen was begon hij weer over dezelf de moeilijkheid te praten. „We hebben zo'n ding nodig, maar als we het moeten achter laten, zouden we het na gebruik onherkenbaar moeten maken." Hij sprak of hij tegen een ventje van vijf jaar had. „Het is zo simpel als wat, rn'n waarde, We laten het als een soort tegengesteld paard van Troje achter. Op hetzelfde ogen blik waarop we ermee klaar zijn, gebruiken we het als een weg versperring". „Wat. Denkt u, dat ik tijd ga verknoeien met daar nog langer rond te hangen?" „O, maar dat hoeft helemaal niet! Al wat we hoeven te doen is brandstof in het ding te ver stoppen en dit aan te steken de seconde, waarop we wegrijden. Iemand zou bijvoorbeeld vanuit de verhuiswagen een lont aan kunnen steken ofBegrijp je? Het zou meteen een extra schimbeweging zijn tegenover iemand, die misschien in de buurt is." Hij liep langzaam naar z'n wagen. „Is dit niet een aar dige oplossing voor onze moei lijkheden, Twee?" Hyde reed voorzichtig' naar huis, in zichzelf gniffelend bij de herinnering aan de uitdrukking op net gezicht van Race, toen hij bij hem wegging. De dikke vent was niet zo ongevoelig als je zou denken, want je kon zien, dat hij eigenlijk razend was over de toon, die Hyde aansloeg. Maar het was niet kwaad de kerel wat op z'n plaats te houden. Hij was zo'n soort man, dje het voortdu rend nodig had eraan herinnerd te worden, dat hij niet de baas was. Toen hij alles in de kelder had gebracht was hij doodmoe, zelfs te moe om af te wachten wat er bij de nieuwsberichten, over de radio van de diefstal gezegd zou worden. Zonder z'n kleren uit te doen plofte hij op z'n bed neer en sliep binnen de minuut; hij werd pas na achten 's avonds wakker. Uitgehongerd als hij was, maakte hij een „mixed grill" klaar, waarvan iedere hap hem verrukkelijk smaakte. Toen hij klaar was had hij nog een paar minuten vóór het nieuws; hij leunde achterover jn z'n stoel en voelde zich volko men gelukkig bfi het drinken van een tweede glas bier. Hij zette de radio aan en hoorde de inleiding tot het nieuws; daarna begon de omroe per de belangrijkste koppen te lezen. De overval was het derde punt, dat hij vermeldde. Bij voorbaat al grinnikend, boog hij zich voorover om het geluid sterker te maken. Na een heleboel waardeloos gepraat over het een of andere regerings contract en vervelend commen taar hierop van een buitenlandse politicus, kwam het werkelijke nieuws. „Zondag laat in de nacht of maandagmorgen in de vroegte hebben enige mannen een over val gedaan op de Opleidings school voor Commando's in Dor set. Ze zijn er met een kleine hoeveelheid wapens vandoor ge gaan. Het is niet bekend hoeveel er aan deelgenomen hebben, maar men gelooft, dat ze gebruik heb ben gemaakt van twee wagens. Er is een wagen gesignaleerd op de berm dicht bij de ingang van het kamp en zowel de politie als de militaire geheime politie speurt thans naar deze wagen, die, naar men gelooft, door een van de betrokkenen gebruikt werd." Hyde's stoel viel met een smak om, toen hij overeind vloog; z'n gezicht was asgrauw. Hij had vergeten de valse nummerbor den van z'n wagen af te nemen voor hij van de plek wegreed. Zwetend en in zichzelf pratend rende hij naav de garage. De valse borden zaten er nog steeds op. Met trillende vingers haal de hij ze eraf en zette de goede er weer op. Maar dat was mis schien al te laat. Hij was vast gesnapt door iemand die zich de wagen herinnerde. En als iemand in Dorset het nummer opgenomen hadHyde wist het zweet van z'n gezicht. Stel je voor, dat een van de buren hem in de gaten had gekregen bij het thuis komen en gezien had, dat de nummers anders wa ren. (Wordt vervolgd.) overleden- B. heeft zich pa het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is in arrest gesteld. Sectie op het stoffelijk overschot van de chauffeur moet uitwijzen, waaraan hij is overleden. Op nieuwjaarsdag gaven de beide vrijgezellen in een plaat selijk café nog een rondje. Tij dens een gesprek vielen er har de woorden, die werden beëin digd met een uitdaging. Het tweetal ging naar buiten orrt even later weer irt het café terug te keren. De buschauffeur ging na korte tijd weg. Ook B. ver liet het café. Buiten zag hij M- lopen met een knuppel, stok of iets dergelijks in de hand. B. keerde naar het café terug en vertelde er zijn zwager wat hij had gezien: „Hij staat op mij te wachten". De zwager nam B. via paadjes en tuinen mee naar zijn kosthuis. Beiden gingen van daar weer langs dezelfde weg naar het café, omdat B. zijn fiets nog moest halen. B. fietste over de openbare weg naar huis, zette het rijwiel in de achterkeuken en ging naar bin nen. In het huis, dat wordt be woond door zijn zuster en haar gezin, praatte B. nog wat, tot ge stommel op het erf werd ge hoord. Ook klonken weer uitda gende kreten. De vrouw maakte de deur open om de man van het erf te sturen, maar kreeg een klap met een eind hout in haar nek. B„ die dit gadesloeg, greep een eind hout uit de keuken en ging de man op het erf, de buschauf feur te lijf. Deze pakte B. het hout af en joeg B. weer het huis in. Op zijn beurt greep B„ naar hij verklaarde, naar een bezem, maar had een schop te pakken, waarmee hij M- begon te slaan. M. werd al slaande van het erf gewerkt. Op de weg viel hij gil lend in de droge bermsloot. B. ging terug naar huis. Hij bemerkte dat er bloed aan de schop zat. Hij raakte overstuur en lichtte bij de buren de politie in, waarna hij met een zaklan taarn nog eens naar het slacht offer ging' kijken. M- was stervende en overleed ter plaatse, if ij had verwondin gen aan zijn hoofd. De patholoog-anatoom dokter M. Voortman van het gerechte lijk laboratorium uit Den Haag heeft bij de sectie de doodsoor zaak van buschauffeur Meeuwis sen nog niet kunnen vaststellen. Een laboratorium-onderzoek zal' volgen. De man, die met M. heeft gevochten, H. B. B„ zal maandag. worden voorgeleid voor de offi- I cier van justitie in Roermond.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2