HET WEER Cyprus vraagt bijeenkomst van de Veiligheidsraad Griekenland wendt zich tot de NAVO Russische Nota's aan Westerse landen Mislukte aanslag op Nkroemah Schilders en bouwnota ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER VRIJDAG 3 JANUARI 1964 20e Jaargang No. 6116 WEERBERICHT zijn. FRANKRIJK ZAL ARGOUD NIET UITLEVEREN Vrijstelling van militaire dienst van nog een 600 bouwvakarbeiders Het trein-bus-ongeluk in Cairo FranRerfng bil abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Cyprus heeft de Veiligheids raad verzocht vandaag bijeen te komen om de jongste ontwikke lingen op het eiland te bespre ken. Vorige week vrijdag vergader de de raad anderhalf uur over de gebeurtenissen op Cyprus en ging vervolgens voor onbepaal de tijd uiteen zonder een besluit te hebben genomen. De afgevaardigde van Cyprus, Rossides, verklaarde op Nieuw jaarsdag, dat hij „enige mate van CYPRUS De Turkse vlag wappert op Ky- renia in Nicosia, waarbij Britse militairen de wacht hebben be trokken. V. N.-interventie" op Cyprus ge wenst achtte. Een woordvoerder van het Cy prische delegatie bij de Verenig de Naties deelde later mee, dat „in verband met bepaalde ont wikkelingen" geen nadruk op het verzoek werd gelegd. Hij wilde geen nadere verklaring geven van de term „bepaalde ontwik kelingen". GRIEKENLAND GRIJPT IN CYPRUS IN IN GEVAL VAN TURKSE MILITAIRE ACTIE De nieuwe Griekse eerste mi nister John Parasakevopoulos heeft de Britse en de Ameri kaanse ambassadeur te Athene in afzonderlijke gesprekken van drie kwartier medegedeeld dat Rustig weer Boven midden-Europa bevindt zich nu de kern van een krach tig en omvangrijk gebied van hoge barometerstanden met in het centrum luchtdrukwaarden van meer dan 1040 mbar. Het is evenwel gevuld met betrekkelijk medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Temperaturen om het vriespunt. Droog weer met zonnige pe rioden, maar ook gebieden met lage wolken of mistvelden. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. In de ochtend enkele graden vorst, in de middag temperatu ren om het vriespunt. ZON MAAN op onder op onder 3 8.48 16.40 21.41 11.36 4 8.48 16.41 22.54 11.58 5 8.48 16.43 12.17 VRIJDAG 3 JANUARI Breskens 4.24 4.55 Terneuzen 4.59 5.30 Hansweert 5.39 6.10 Walsoorden 5.49 6.20 ZATERDAG 4 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.08 5.43 6.23 6.33 5.37 6.12 6.52 7.02 warme lucht, zodat er geen vorst van betekenis in voorkomt. Daar waar mist en bewolking zijn ver dreven kan door uitstralinjg de temperatuur tot enkele graden onder het vriespunt dalen. De luchtdruk blijft laag ten zuid westen van IJsland, hetgeen er toe bijdraagt dat de wind in ons Tand zwak tot matig blijft uit een zuidoostelijke richting. In de aan gevoerde lucht komen wolken velden voor, maar ook opkla- ringsgebieden. In deze opkla- ringsgebieden kan zich in de ochtend plaatselijk mist vormen, welke mist ofwel blijft hangen, dan wel overgaat in een laag wolkendek. Bij deze situatie kun nen op korte afstand nogal grote verschillen in het weerbeeld voorkomen, maar daarbij zal ner gens neerslag vallen. De tempe raturen zullen op de dag rond het vriespunt schommelen. Chinese nieuwjaarswensen voor de Sowjet-Unie Radio-Moskou meldt dat de voorzitter der Chinese communis tische partij, Mao Tse Toeng en andere Chinese leiders in een aan de Sowjet-leiders gerichte nieuwjaarsboodschap de nadruk leggen op de „onvergankelijke en onverwoestbare vriendschap" tus sen de Sowjet-Unie en de Chi nese volksrepubliek. In de aan eerste minister Chroesjtsjov en president Brez- jnev gerichte boodschap worden „hartelijke gelukwensen" ge richt tot de Russische leiders, „het broederlijke Sowjet-volk", de Sowjetrussische communisti sche partij en de Sowjet-rege- ring. Griekenland op Cyprus zal in grijpen, indien Turkije aldaar militaire maatregelen zou ne men, aldus is donderdag te Athe ne van betrouwbare zijde ver nomen. Parasakevopoulos beraadslaag de voorts geruime tijd met Griekse politieke en militaire leiders. NOG MEER BRITSE VERSTERKINGEN NAAR CYPRUS Er zal nog een achthonderdtal valschermjagers van de zestien de luchtlandingsbrigade naar Cyprus worden overgevlogen, om de Britse gezinnen en bases op het eiland te beschermen zoals het Britse ministerie van Defen sie heeft meegedeeld. Met inbegrip van deze troepen zullen dan in totaal bijna twee duizend man versterkingen uit Engeland naar Cyprus gezonden zijn. De eerste groepen van de nieuwe achthonderd vertrokken afgelopen nacht en het grootste gedeelte zal vanmiddag vertrek ken. Rusland veroordeelt buitenlands ingrijpen in de Cyprische binnenlandse aangelegenheden De Sowjetrussische ambassa deur te Nicosia, Ermosjin, heeft de Cyprische minister van Bui tenlandse Zaken Kyprianoe dins dag j.l. een boodschap overhan digd, waarin de Sowjet-Unie „elk buitenlands ingrijpen in de Cyprische binnenlandse aange legenheden, ongeacht de vorm of het voorwendsel, waaronder dit zou geschieden", veroordeelt. „De Sowjet-regering leeft ten zeerste mee met het heldhaftige Griekse volk. Zij deelt de wetti ge wens der Cyprioten om de na tionale onafhankelijkheid, soe vereiniteit en territoriale on schendbaarheid van hun land te handhaven", aldus de boodschap. Hierin wordt ook nog ver klaard dat de Sowjetrussische afvaardiging bij de Veiligheids raad „van de noodzakelijke last gevingen is voorzien." AAN ONZE ADVERTEERDERS De advertenties voor het nummer, dat met ingang van 6 januari, 's maandagsavonds ver schijnt moeten uiterlijk 's maandagsmorgens om 10 uur in ons bezit Administratie. CHROESTTSJOV VOOR ENKELE DAGEN IN POLEN De Sowjetrussische premier, Chroesjtsjov, is donderdag voor een niet-officieel bezoek van en kele dagen aan Polen in War schau aangekoman. Hij wordt vergezeld door de eerste secre taris van de communistische partij van Wit-Rusland, Mazoe- rov. De Russische premier reis de direct na aankomst in gezel schap van de Poolse communis tische leider Gomoelka en pre-, mier Cyrankiewitsj naar het en kele honderden kilometers van de hoofdstad gelegen Olsztyn. Volgens het Poolse nieuws agentschap P.A.P. was Chroes jtsjov door Gomoelka en Cyran kiewitsj uitgenodigd. Men verwacht in Polen dat het congres van de communisti sche partij binnen drie of vier maanden gehouden zal worden en dat de Russische en Poolse leiders willen overleggen welke houding Polen zal aannemen tegenover het streven van com- munistisch-China naar de sym pathie van de minder-ontwik- kelde Afrikaanse en Latijns- Amerikaanse staten. Men vermoedt voorts dat ge sproken zal worden over het Griekenland heeft zich tot de NAVO gewend met het verzoek „elke eenzijdige actie van de Tur ken op Cyprus te verhinderen". Zowel Griekenland als Turkije zijn lid van de Noordatlantisehe Verdragsorganisatie. In het Griekse verzoek wordt gezegd, dat de Tuken troepen en vloofeenheden samentrekken en daarbij voorwenden dat hot' hier om normale manoeuvres gaat. Die militaire concentratie was een bron van onrust in het ge bied. De Griekse regering legt er dan de nadruk op dat de Turkse vlooteenheden best „ergens an ders" hun manoeuvres kunnen voortzetten. Griekenland heeft zijn NAVO- bondgenoten voorts gewezen op de gevaren, die de dramatische ontwikkeling op Cyprus met zich meebrengt, Griekenland is van mening dat een wijziging van de sterkte der Griekse of Turkse strijdkrachten op Cyprus van te voren moet worden goedgekeurd door gene raal Peter Young, Brits bevel hebber van alle strijdkrachten op Cyprus, die de verantwoordelijk heid draagt voor de handhaving van de orde op het eiland. De permanente raad van de NAVO is donderdag een uur bij eengeweest om het Griekse ver zoek, „elke eenzijdige actie van Vreedzame regeling van territoriale geschillen De Russische regering heett donderdag een aantal Westerse landen, waaronder Nederland, nota's gestuurd inzake de vreed zame regeling van territoriale geschillen. Dit werd van gezag hebbende zijde in Londen bekend gemaakt. De aan Groot-Brittan- nië gezonden nota telt 21 pagi na's. De Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin. overhan- plan-Golmoelka, waarin een kernwapenvrije zóne in Midden- Europa en vermindering van de conventionele bewapening in dit gebied werd voorgesteld. Het POótse initiatief is bij de Wes terse landen nog in studie. Vijf schoten misten de president van Ghana Op president Nkroemah van Ghana is donderdag een misluk te aanslag gepleegd, aldus is in Accra officieel meegedeeld. Er JOHNSON WIL BETER ONDERLEGDE AMERIKANEN President Johnson heeft ver klaard dat een massale aanpak op onderwijsgebied in de Ver enigde Staten dringend nood zakelijk is om de problemen van deze eeuw de baas te kunnen blijven. De president zegt dit in een artikel, geschreven voor het maandblad van de Amerikaanse vereniging voor het onderwijs. Hij vestigt de aandacht op de volgende cijfers: Rond 23 miljoen volwassen Amerikanen hebben geen middel- bare-sehoolopleiding gehad. Drie van de vier blanke Ame rikanen behalen thans hun eind diploma van de middelbare school tegen maar 40 procent van de niet-blanken. 6,2 procent van de blanke Ame rikanen boven de 25 hebben maar vijf jaar of nog korter school onderwijs gehad tegen 22,1 pro cent van de niet-blanke. De president zegt tot slot dat het thans, nu de automatisering zo'n hoge vlucht neemt, nog noodzakelijker voor de arbeiders dan vroeger is om zich verder in een vak te bekwamen, opdat zij niet van de arbeidsmarkt bui tengesloten worden. De Franse regering heeft Bonn laten weten, dat zij kolonel Ar- goud niet zal uitleveren. De bondsregering bereidt een ant woord op de afwijzende nota voor, zo heeft een regerings woordvoerder in Bonn meege deeld. Argoud, een gewezen leider van de O.A.S., is dezer dagen tot levenslang veroordeeld. In het begin van dit jaar werd hij in Parijs door de politie gevonden, gekneveld in een bestelauto lig gend. Hij zou uit de bondsrepu bliek zijn ontvoerd. werden vijf schoten op hem ge lost, doch de president bleef on gedeerd. Een lid van zijn lijf wacht werd echter gewond en overleed later in een ziekenhuis. De aanslag had plaats even buiten het gebouw, waarin het kabinet van de president is ge vestigd. De schoten werden van zeer dichtbij op de 54-jarige presi dent afgevuurd, toen deze naar zijn auto stapte. De dader werd onmiddellijk gegrepen. Een eerdere aanslag op Nkroe mah had plaats cp 1 augustus 1962. Toen werd een bom naar zijn auto geworpen, waardoor verscheidene toeschouwers wer den gedood. Afgezien van de politie-activi- teit rondom de plaats van de aanslag, was het rustig in de hoofdstad. De eerste bijzonderheden over de aanslag werden door radio- Ghana bekendgemaakt tijdens een onderbreking van het pro gramma. Op 8 januari vorig jaar ont plofte een bom temidden van een mensenmenigte die de presi dent toen hij een politieke mas sabijeenkomst in Accra verliet. Op 9 september 1962 werden meer dan zestig mensen gewond door een ontploffing nabij de residentie van de president. DODE EN TWEE GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK De 73-jarige heer H. C. M. van Beers uit Huis-ter-Heide is don derdagmiddag bij een auto-onge luk op de Amersfoortseweg te Zeist om het leven gekomen. Zijn eveneens 73-jarige echtgenote werd met diverse verwondingen in het Zeister ziekenhuis opgeno men. De heer Van Beers zou met zijn auto bij het oversteken van de Amersfoortseweg geen voor rang hebben verleend aan een met olie geladen tankauto, be stuurd door de 29-jarige P. Z. uit Rotterdam. De tankautobestuur der liep bij de botsing een shock op. digde donderdag op het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken een persoonlijke boodschap van premier Chroejst- sjov aan president Johnson. Vol gens de ambassadeur staat dc boodschap in verband met de Russische nota's. Minister Rusk verklaarde later dat de Amerikaanse regering de Russische nota zorgvuldig zou bestuderen. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Erkin. zei dat Turkije van de Sowjet-Unie een boodschap heeft ontvangen die gaat over „een internationaal ak koord om geschillen langs vreed zame weg op te lossen". Volgens Erkin bevatte de bood schap ook een „belangwekkend voorstel" over ontwapening. Hij geloofde dat andere landen een soortgelijk document hebben ont vangen. Hoorspel verwekt opschudding in Denem arken Woensdagavond is in_ Dene- marke: grote opschudding ge wekt door een hoorspel voor de Deense radio, dat het karakter droeg van een nieuwsuitzending. Men deed het voorkomen alsof er in de Stille Oceaan een ruimte schip van een andere planeet v. s geland. Van die planeet af was het draaien van de aarde vertraagd, maar Russen en Amerikanen werkten samen om door middel van raketten de om- wentelmassnelheid weer op peil te brengen. Ofschoon er voor en na de uit zending was meegedeeld dat het gebeuren verzonnen was, waren er mensen die iilines een schuil kelder opzochten. De studio in Kopenhagen kreeg meer dan dui zend telefoontjes van onferuste luisteraars. de Turken op Cyprus te verhin deren," te behandelen. De vergadering moest drie kwartier worden uitgesteld om dat de Nederlandse afgevaardig de, dr H. N. Boon, niet tijdig aanwezig kon zijn. Een woordvoerder zei na af loop, dat de vertegenwoordigers van de drie mogendheden die bij de kwestie-Cypus betrokken zijn de raad op de hoogte hadden ge steld van de jongste ontwikke lingen op het eiland. Hij weiger de bijzonderheden te geven over de besprekingen die daarop wa ren gevolgd. Verslaggevers en fotografen hadden geen toestemming gekre gen de vergadering bij te wonen. Zij werden zelfs geweerd uit het normaal voor de pers gereser veerde gedeelte van het NAVO- gebouw. i ZES WESTDUITSE MIJNWERKERS OP EÉN DIEPTE VAN 530 METER INGESLOTEN Door een steenafstorting in een schacht van een mijn in "'iir- selen, nabij Aken, zijn donder dag zes mijnwerkers van de bui tenwereld afgesloten. Zij bleven echter ongedeerd. De reddingswerkzaamheden zijn in volle gang. De reddingsploe gen staan in voortdurend con tact met de ingeslotenen. De mijnwerkers zitten gevan gen op een diepte van 53o meter in een zes meter lange gang en onderhouden het contact met hun redders via een langs de gang lopende buis. In tegenstelling tot de ver wachting slaagde het zestal er reeds enkele uren na de instor ting in zich in veiligheid te stel len. Zij kropen door een nauwe doorgang onder een kolentran- sportband, die de reddingsploe gen hadden weten te graven. Ook van hun kant groeven de inge slotenen, aan de hand van aan wijzingen, hun door hun red ders gegeven, aan de nooduit gang mee. Alle zes waren onge deerd. Frans vissersvaartuig na aanvaring met Nederlands schip gezonken Het Franse vissersvaartuig „Saint Pierre Priez Pour Nous" is donderdag gezonken na een aanvaring in het Kanaal met de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Gouwestroom". De „Gouwestroom", die eigen dom is van de firma H. Damhof Jr. in Delfzijl, heeft vijf over levenden in Boulogne aan wal ge-et. Een Franse treiler pikte het zesde bemanningslid op. Met het oog op het grote be lang van de nieuwbouw van wo ningen in Nederland heeft de minister van Defensie besloten ook aan 600 dienstplichtige bouw vakarbeiders vrijstelling militai re dienst te verlenen. In oktober 1963 was reeds be paald, dat vrijstelling kon wor den verleend aan maximaal 1800 bouwvakarbeiders van de lich ting 1965, die in de loop van het jaar 1964 voor eerste oefening Wat de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid in de bouwnota heeft vermeld over het verrichten van schilder werk: 's winters binnen en des zomers buiten, is een wezenlijke ondersteuning voor een van de belangrijkste objecten van het bedrijfschap voor het schilderbe- drijf, de voorlichting over de werkspreiding. Deze werksprei- ding is van groot belang ook voor de economische toestand in het algemeen. Te Cairo verschijnende dag bladen melden dat het aantal doden tengevolge van het onge luk, waarbij woensdagochtend een autobus in de buitenwijken van Cairo door een trein werd gegrepen, tot 34 is gestegen. 38 personen liepen ernstige verwon dingen op. De maatregelen ter bevorde ring van die spreiding zullen een grote invloed kunnen oefenen op een beter gebruik van de capa citeit. Dit heeft de heer H. A. Kok uit Eindhoven, voorzitter van het Bedrijfschap voor het Schilderbedrijf, gistermiddag ge zegd in de vergadering van dit schap. Het streven van de minister om een overlegorgaan in de bouwnijverheid te laten ontstaan heeft de instemming van het be drijfschap. Het schildersbedrijf is georganiseerd en klaar om van dat overlegorgaan deel te gaan uitmaken. Overleg is in het hui dige stadium van de ontwikke ling van de woningbouw hoogst noodzakelijk. Zo merkte de heer Kok onder meer op. Hij herinnerde er verder aan dat al jaren met recht wordt ge sproken over vergroting van de bouwcapaciteit. Maar daarbij mag de conservering van het wo- ningbezit niet worden vergeten. Er heeft zich op dat gebied on- wikkeld die voor een deel het gevolg is van de onjuiste werk spreiding in het schildersbedrijf. Onderzoekingen van het bedrijf schap hebben aangetoond dat 45 procent van de omzet het schil deren van binnenwerk betrof in het seizoen dat voor het buiten- schilderswerk het beste is. IJmuidense kotter „Poolster" gezonken De kotter IJm. 11 „De Pool ster", die dinsdagnacht door lek kage in het voorschip in zinken de toestand geraakte op de Noordzee is om kwart voor vijf dinsdagmorgen gezonken op tien mijl ten westen van de noord punt van Texel. Dit was ander half uur nadat de uit vijf koppen bestaande bemanning bij wind kracht zes was overgenomen door de IJm. 2, de „Neeltje". De ze is met de vijf geredden naar miskenbaar een achterstand ont- IJmuiden gevaren. 'zouden worden opgeroepen. De nu te verlenen 600 vrijstel lingen voor nog niet opgekomen bouwvakkers van de lichting '64 komen boven dit aantal van 1800. De vrijstelling voor de 600 bouwvakarbeiders van de lich ting 1964 zal uitsluitend kunnen worden verleend aan goedge keurde ingeschrevenen van die lichting, die in 1964 aan een op roep ter inlijving moeten vol doen. Bouwvakkers van de lichting 1964 die reeds voor eerste oefe ning in dienst zijn kunnen dus niet voor deze vrijstelling in aan merking komen. Evenmin zij, die wegens uitstel van eerste oefe ning of om andere reden buiten tegenwoordigheid zijn ingelijfd en in de loop van 1964 voor eer ste oefening zullen opkomen. Voor de beslissing over het verlenen van vrijstelling gelden voor de groep van 600 gelijke criteria als voor de groep van 1800 bouwvakarbeiders. Zij zul len dus ten tijde van het indie nen van de aanvraag voor vrij stelling werkzaam moeten zijn in de nieuwbouw van woningen in Nederland, een verklaring van de werkgever moeten over leggen, dat zij daarin werkzaam blijven en in het bezit moeten zijn van een bewijs van vakbe kwaamheid voor het beroep waar- in zij werkzaam zijn (bijv. diplo ma L.T.S., vakopleiding of leer lingenstelsel). Ook in dit geval zal de vrij stelling aanvankelijk tijdelijk voor twee jaren worden ver leend. Blijft de betrokkene aan de voorwaarden voldoen, dan wordt de tijdelijke vrijstelling twee maal met twee jaren ver lengd en kan na totaal zes jaren definitieve vrijstelling .volgen. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1