KOLONEL HYDE De economische ontwikkeling van Nederland in 1963 Geen korting meer op brillenprijs BINNENLANDS NIEUWS Kamerlid vraagt verruiming van de vrijstelling luistergeld normen voor DONDERDAG 2 JANUARI 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Advies De betrekkingen tussen Nederland en Hongarije Amsterdam telt 868.578 inwoners 1963 EEN BIJZONDER KOUD JAAR Groninger brandweer had onrustige Oudejaarsnacht- SCHOOT LEE OSWALD OOK OP GEN. WALKER? De economische bedrijvigheid is zich ook in 1963 op eere zeer hoog niveau blijven bewegen. Dit wordt vastgesteld in een over zicht van het ministerie van Economische Zaken. Dit overzicht ver volgt: Hoewel in het eerste kwartaal de strenge winter in som mige sectoren stagnatie had veroorzaakt, gaf de produktie in. de be drijven toch een stijging- te zien, die over het gehele jaar kan wor den geschat op 4 procent. De toeneming van de bestedingen zette zich voort met een duidelijke versnelling van het tempo in de tweede helft van het jaar. Het volume van de bedrijfsin vesteringen in vaste activa zal vermoedelijk ca. 5 procent hoger liggen dan in 1962, terwijl de consumptiebestedingen naar schatting een uitbreiding onder gaan van 5 procent. Hoewel ge durende een groot deel van het jaar de verhouding tussen mid delen en bestedingen een even wichtige ontwikkeling toonde, zal het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans over 1963 t.o.v. het vorige jaar naar verwachting een daling te zien geven. In de laatste maan den bleef de stijging van de ex port ten achter bij de groei van de import, waardoor het dek kingspercentage op de handels balans over 1963 enigszins lager zal zijn dan over het vooraf gaande jaar. Doordat de loonkosten met een stijging van ca. 8 procent op jaar basis sterker omhoog gin gen dan de arbeidsproduktiviteit hield de opwaartse druk tegen de prij zen aan. Deze druk werd in het eerste kwartaal nog enigszins versterkt door het effect van de strenge winter en later in het jaar door een aantal prijsstijgin gen in de agrarische sector, als mede door oplopende grondstof- fenprijzen. Begonnen zich eind 1962 enige tekenen van ontspanning op de arbeidsmarkt voor te doen, spoe dig spitste de schaarste aan werkkrachten zich weer toe. In de tweede helft van 1963 was de spanning op de arbeidsmarkt dan ook groter dan ooit tevoren. Als gevolg hiervan werden in het na jaar bepaalde afspraken gemaakt over loonsverhogingen, die hun uitwerking op de economische ontwikkeling in 1964 niet zullen gen zai, zo is tussen regering en bedrijfsleven overeengekomen, alleen de z.g. aanpassingsloon- ronde van 5 ®/o per 1 januari 1964 in beginsel voor doorberekening in de prijzen in aanmerking ko men. Voorts besloot de regering o.m. tot een zekere temporise ring van overheidsinvesteringen en is de Nederlandsche Bank er toe overgegaan de kredietexpan sie binnen bepaalde perken te houden. De industriële produktie steeg in de eerste 9 maanden van 1963 met bijna 4 Het tempo van de produktie-uitbreiding toonde over het geheel genomen weinig verandering met dat van het vo rig jaar. De produktie per werk nemer zal over het gehele jaar vermoedelijk een toeneming te zien geven van bijna 3 *Vo. De personeelsbezetting lag in de eer ste helft van 1963 nauwelijks 1 °/o boven het niveau van de zelfde periode in het voorafgaan de jaar. De ontwikkeling van de pro duktie was niet voor alle be drijfstakken gelijk. Voor de me taalindustrie bedroeg de produk- tiestijging in de eerste 9 maan den 4 «Vo. In de textielindustrie nam de produktie, nadat die in 1962 vrijwel gelijk was gebleven, toe met 5 "Vo. In de voedings- en genotmid delenindustrie werd 3 ®/o meer geproduceerd dan in het vorige jaar, terwijl in de papierindus trie de produktievooruitgang neerkwam op 9 "In. Voor de che mische nijverheid zal de produk- tiestijging in 1963 vermoedelijk ca. 5 °/o bedragen. De overspanning van de ar beidsmarkt, die eind 1962 wat scheen te verminderen, is na het missen. Van deze loonsverhogin- eerste kwartaal van dit jaar weer De Nederlandse organisatie komsten met de algemene zie- van opticiëns lieeft haar leden kenfondsen met betrekking tot geadviseerd hun overeenkom- de levering van brillenglazen en sten met de ziekenfondsen waar bij zij aan de bij deze fondsen aangesloten verplicht verzeker den een korting van 20 proeent op de prijzen der brillen ver leenden, per 1 april 1964 op te zeggen. Voor deze fondsleden betekent dit een verhoging van de ibrillenprijs met 25 procent. De Federatie van Nederlandse Opticiënsorganisaties heeft de leden van de bij haar aangesloten drie opticiënsorganisaties gead viseerd de bestaande overeen- Van gewoonlijk goed ingelich te zijde bij de Verenigde Naties te New York is vernomen dat Nederland en Italië stappen zul len ondernemen om met Honga rije- tot overeenstemming te ko men over verheffing van de we derzijdse gezantschappen tot am bassades. Binnenkort zullen België en Hongarije officieel bekendmaken dat zij tot een dergelijke over eenkomst zijn gekomen, aidus werd van genoemde zijde verno men. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft dinsdagoch tend gezegd dat hem over dit bericht uit New York niets be kend is. Hij zei dit in antwoord op een vraag. Ook een woordvoerder van het Hongaarse gezantschap in Den Haag heeft meegedeeld niet over inlichtingen te beschikken die het bericht bevestigen. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN De hoerderij van de landbou wer H. Visscher aan de Nieuwen- dijk in Balkbrug is dinsdagavond in vlammen op gegaan. Ee» paard en een zeug met biggen kwamen in de vlammen om. De schade wordt geschat op 70.000. De brand is ontstaan in de varkensstal bij de verwarmings lamp voor de biggen. De land bouwer en zijn gezinsleden kon den nog twintig stuks rundvee in veiligheid brengen. De brand weer van Balkbrug, Dedems- vaart en Nieuw Leusen konden niet voorkomen, dat de boerderij, het woonhuis en praktisch de gehele inboedel verloren gingen. De vrijstaande schuren en stal len bleven behouden. De heer Visscher was 'tegen brandschade verzekerd. brilmonturen aan ziekenfonds verzekerden voor 1 januari 1964 op te zeggen. De federatie deelt mede dat zij hoopt in overleg met het ministerie van Econo mische Zaken en met het ge meenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties vóór 1 april 1964 gereed te zijn met de nieuwe prijsregeling. Zoals be kend werd vanaf 1957 aan zie kenfondsverzekerden zowel op brillenglazen als brilmonturen door de opticiens een korting verleend van 20 procent. Deze discriminatie tussen particulie ren en ziekenfondsverzekerden was de federatie reeds lang een doorn in het oog, mede omdat zij aanleiding was tot ongewen st e situaties in de diverse opti- ciënsbedrijven. De federatie wil de branche gezond maken door de prijzen voor particulieren en verzekerden gelijk te maken. In de in 1957 met het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfonds organisaties (G. O. Z.) overeen gekomen prijsregeling is een toeslag voor arbeidsloon voor de verschillende glazen opgenomen. Deze toeslag is tot nu toe onge wijzigd gehandhaafd, hoewel de lonen sinds die tijd bijna ver dubbeld zijn. De federatie heeft zich tot het G. O. Z. gericht met het verzoek de vergoeding op brilleglazen door de ziekenfond sen wel'ke tot nu toe 80 procent van de verkoopprijs van het bril- leglag bedroeg, op te trekken in zoverre dat de verzekerden even als tot nu toe de glazen zonder bijbetaling kunnen blijven be trekken. In de prijzen van de monturen was praktisch geen arbeidsloon gecalculeerd De fe deratie streeft ernaar na het wegvallen van het 20 procent- kortingsysteem, de prijzen voor de monturen vrij te laten. Zij verwacht zeker geen prijsstijging doch eerder, als een gevolg van lokale -concurrentie, prijsverla gingen. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek had Amsterdam op 1 oktober j.l. 868.578 inwoners. De minister van Binnenlandse Za ken deelt dit mee in de Staats courant van dinsdag. Het inwo nertal van Amsterdam had een verandering ondergaan door grenswijziging. Dit was ook het geval met Haarlem, waarvan het inwonertal nu 172.161 be- scherpere vormen gaan aanne men. Het voor seizoeninvloeden gecorrigeerde cijfer betreffende de arbeidsreserve op 30 novem ber was 30.000 personen. Het op overeenkomstige wijze gecorri geerde cijfer met betrekking de openstaande aanvragen van werkgevers was op hetzelfde tijdstip gestegen tot 127.000. Het verschil tussen de vraag naar en het aanbod van arbeidskrachten was groter dan in enig ander na- oorlogsjaar. Het particuliere verbruik ging in 1963 verder omhoog. Naar hoe veelheid gemeten lag het ver bruik in de eerste 10 maanden ca. 6 »/o boven het niveau van 1962. Per hoofd van de bevolking, beliep de stijging 4.5 "Vo. Het ver bruik van duurzame consumptie goederen lag in de eerste tien maanden van 1963 10 °/o boven dat in 1962, per hoofd van de be volking ca. 8 "Vo. Door verschillende omstandig heden deed zich, zoals reeds op gemerkt, in 1963 een sterke op waartse druk tegen de prijzen voor, waardoor hoge eisen wer den gesteld aan de prijsstabili- satie politiek. De strenge win ter, prijsstijgingen op de grond- stoffenmarkten, alsmede in de agrarische sfeer, vormden extra complicaties. Het prijsindexcijfer van de kosten van levensonder houd toonde vanaf december '62 tot medio november van dit jaar een stijging met 3 punten. De prijsverhogingen waren in het algemeen in overeenstemming met de spelregels van het prijs beleid. Slechts in een aantal in cidentele gevallen moest worden vastgesteld, dat deze regels niet in acht waren genomen. Hier tegen is de minister van Econo mische Zaken opgetreden door het nemen .van prijsmaatregelen. Zowel de Nederlandse invoer als uitvoer zijn in 1963 sterk om hoog gegaan. Aan de importzijde was de stijging het scherpst in de tweede helft van het jaar. De uitvoer werd gestimuleerd door de conjuncturele ontwikkeling in het buitenland, terwijl boven dien de agrarische afzet extra kon toenemen als gevolg van de strenge winter. Zowel bij de export als bij de import lag het prijspeil iets ho ger dan in 1962. De ruilvoet on derging per saldo weinig ver andering. De economische ontwikkeling in het nieuwe jaar zal in voor name mate bepaald worden door de komende forse loonsverhogin gen. De toenemende koopkracht zal o.m. een stimulans betekenen voor de import. Daarentegen zul len de stijgende loonkosten een remmende invloed uitoefenen op de export, doordat de concurren tiepositie van Nederlandse on dernemingen op de buitenlandse markten moeilijker zal worden. Het laat zich dan ook aanzien, dat voor het eerst sinds 1957 de lopende rekening van de beta lingsbalans een tekort zal op leveren. De loonsverhogingen zullen voorts een stijging van het bin nenlands prijspeil tot gevolg heb ben. De door te voeren prijsaan passingen zullen echter in over eenstemming moeten zijn met de beginselen van het prijsbeleid, zoals deze onlangs in het overleg tussen de minister van Economi sche Zaken en de organisaties van het bedrijfsleven zijn over eengekomen. Met name van be lang is de hiervoor reeds ver melde afspraak, dat in beginsel alleen de loonkostenstijging als gevolg van de z.g. aanpassings- loonronde. van 5 «Vo per 1 januari a..s. in de prijzen tot uitdrukking zal mogen worden gebracht. Een nauwgezette naleving van de regels van het prijsbeleid zal een belangrijke bijdrage vormen tot het voorkomen van een spiraal beweging van lonen en prijzen in de periode die voor ons ligt. Het afgelopen jaar is een bij zonder koud jaar geweest. In de Bilt was de temperatuur gemid deld 7,8 tegen 9,3 gr C. normaal waarmede 1963 het koudste jaar is sedert 1879. Ook 1962 had reeds veel koud weer gebracht, het was sedert 1829 en 1830, meer dan 130 jaar geleden dus, niet voorgekomen, dat 2 jaren achter elkaar zó koud zijn geweest. In het afgelopen jaar waren vooral de wintermaanden zeer koud, alleen de herfst was een weinig aan de warme kant, dank zij november die bijzonder zacht weer bracht. Van de overige maanden was de gemiddelde temperatuur al leen in april en juni een weinig boven normaal, de andere maan den waren tlle te koud. Gemid- VADER REDT DOCHTER UIT BRANDEND HUIS Bij een felle brand in café „Het Witte Huis" in Monfort (L.) heeft de bewoner de heer M. Kooien gistermorgen een van zijn jonge dochters met gevaar in veiligheid gebracht. De famili- lie man, vrouw en vier kinde ren moesten in nachtgewaad de straat op. De brandweer kon het leven redden van een inwo nende bediende, die via een lad der uit zijn brandende kamer ge haald werd. Het café en het woonhuis brandden volledig uit, van de in boedel kon bijna niets worden gered. De brandweer vermoedt dat het vuur is ontstaan door een fout in de oliestookinstallatie. Toen de brand gistermorgen omstreeks half negen ontstond, was de gehele familie nog op deld waren van elke drie dagen bed. Zij hadden gisternacht de er twee aan de koude kant. In j nachtmis in Montfort bezocht. De Bilt heeft het op 92 dagen De heer Kooien liep brandwon- gevroren tegen op 64 dagen nor maal. Sedert 1940 was de tem peratuur niet op zó vele dagen beneden het vriespunt geweest. Het aantal zomerste dagen be droeg tien, in de laatste veer tien jaar is het aantal van deze warme dagen slechts eenmaal (in 1959) boven de normale waarde (23 dagen) geweest. Het weer was veelal somber, 1963 is daarmede het vierde ach tereenvolgende té sombere jaar geworden. In De Bilt scheen de zon gedurende 1425 uren tegen 1572 uren normaal, alleen janu ari, februari, juli en december waren aan de zonnige kant, laatstgenoemde maand was zelfs de zonnigste december tot dus- Ver in deze eeuw. Aan het noor den van de kust scheen de zon ongeveer 250 uren meer dan in 't oosten van het land. Vooral in de zuidelijke provincies was het te kort aan zon groot. De hoeveelheid neerslag was fn Noord- en Zuid-Holland en in Zeeland over het algemeen een weinig boven normaal, elders was hét aan de droge kant, voor al in de Achterhoek, in Oost- Brabant en in Limburg was dat het geval. Gemiddeld over het vehele land genomen is ruim 710 mm neerslag gevallen tegen 738 mm normaal. Het was dro ger dan in de voorgaande drie jaren. de op aan hoofd en handen. SLEEPBOOT GEKAPSEISD De sleepboot „Albatros", eige naar J. Zeilmaker, aangesloten bij de sleepbootver. „Maas" in I kapseisd, De bemanning kon worden gered. Het ongeluk ge beurde toen de Albatros assis teerde bij het verhalen van het Duitse vrachtschip „Erwin Schroder" in de Waalhaven. De „Albatros" kwam dwars te lig gen en kon niet tijdig kappen, zodat het schip werd omgetrok ken. DODELIJK VERKEERSONGELUK De 20-jarige heer J. van der Made uit Klundert is op nieuw jaarsdag s morgens om 8 uur op de Rijsbergseweg in de gemeente Breda met een auto tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. De politie vermoedt dat hij achter het stuur in slaap is ge vallen. De heer Van der Made was ongehuwd. BROMFIETSER VERONGELUKT De 31-jarige vertegenwoordi ger T. van der Laan is dinsdag ochtend op de hoek van de Wijt- tenbachstraat en de Pontanen- straat in de hoofdstad op zijn bromfiets aangereden door een Rotterdam, is gistermorgen ge- I vrachtauto en ter plaatse aan de opgelopen verwondingen over leden. De bromfietser verleende geen voorrang aan de vracht auto. NA AANRIJDING OVERLEDEN Gisteren is in het ziekenhuis Bethel te Delft de 65-jarige tuin der W. Laros uit Delft overleden. Dinsdagavond kwam hij op de hoek van het Westplantsoen Hugo de Grootstraat te Delft met zijn bromfiets in botsing met een vrachtwagen met aanhangwa gen, waardoor hij zwaar werd gewond. De vrachtwagen werd bestuurd door de 26-jarige M. v. d. H. uit Den Haag. De Groninger brandweer heeft in de oudejaarsnacht extra per soneel moeten oproepen om branden op allerlei plaatsen in de stad te bestrijden. Van een gezel lig etentje in de kazerne kwam niets terecht. Twee branden waren vrij ern stig. In de Folkingedwarsstraat midden in de oude binnenstad werden twee gezinnen door brand dakloos. Gistermorgen ontstond er brand in de chemi sche fabriek Aagrunol aan het Winschoterdiep door zelfontbran ding van chemische stoffen in ehkele bakken. Via een gespron gen ruit verbreidde het zich naar een andere afdeling, waar ver pakte chemische stoffen verloren gingen. Even dreigde het een uit slaande brand te worden, door dat ook het dak van deze af deling vlam vatte. De Groninger brandweer was er vrij vlug bij en wist met mist- stralen en met behulp van zuur stofmaskers tot de vuurhaard door te dringen. Kort na middernacht woedde een binnenbrand in een magazijn met dieselolie in de Vechtstraat. Hier was het vuur ontstaan door weggeworpen vuurwerk (een „rotje"). Baldadige jeugd stak twee voor de sloop bestemde auto's in brand, kerstboomvuurtjes maak ten ook enkele keren uitrukken van de brandweer noodzakelijk. Verder moest de Groninger brandweer nog een aantal malen uitrukken op „loos alarm". BOEKHOUDER LEIDDE DUBBEL LEVEN Een boekhouder uit Leusden, de 35-jarige T. van V., hoorde dinsdagmiddag een gevangenis straf van 10 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar tegen zich eisen. De man moest zich voor de Utrechtse rechtbank verant woorden voor een serie verduis teringen. In totaal had de boek houder zich een bedrag van meer dan 22.000,toegeëigend. Het geld behoorde aan de Coöperatieve Handelsvereniging Leusden en Omstreken, waar de man al jaren als tweede boek houder werkzaam was. Hij be gon in 1957 met geld dat hij van debiteuren van de coöperatie ontving, achter te houden. Door foutieve boekingen wist hij ge ruime tijd te voorkomen dat de verduisteringen aan het licht kwamen. Zo slaagde hij erin tot eind 1962 zijn oneerlijke prak tijken verborgen te houden. De man stopte het ene gat met het andere. De boekhouder leidde van het gestolen geld een dubbel leven. Het geld ging op aan escapades in Amsterdams rosse buurt en aan zijn hobby autorijden. BRAND IN GRONINGEN. Twee gezinnen zijn woensdag ochtend vroeg dakloos gewor den, toen bij een felle brand in de Folkinge-dwarsstraat te Gro ningen het perceel 1la geheel uitbrandde. Een brandwacht liep Het socialistische Tweede-Ka merlid dr. W. H. Vermooten pleit in een brief aan de ministers van O. K. en W., van Financiën en van Verkeer en Waterstaat voor verruiming van de normen voor vrijstelling van de verplichte luisterbijdrage. Hij heeft hierbij het oog op een groep A.O.W.- trekkers die bij de huidige rege ling op grond van hun inkomen net niet vrijgesteld kunnen wor den. Het zijn de gezinnen van twee personen die uitsluitend zijn aangewezen op hun A.O.W., in de eerste gemeenteklasse en die mei de zgn. „bij steun" van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken meegerekend, een wekelijks inkomen ontvangen van 66,23 gulden. Uit dit sobere inkomen, aldus de heer Vermoo ten moeten zij nog luistergeld betalen want vrijstelling hiervan wordt in deze categorie pas ver leend voor' inkomens beneden de 60,08 gulden. Hij herinnert er daarbij aan, dat de regering voor nemens is de luisterbijdrage met ingang van 1 juli van het ko mende jaar nog te verhogfen. Dr. Vermooten vraagt of de bewindslieden bereid zijn de nor men voor vrijstelling te verrui men, „zodat deze A.O.W.-trek- kers, die het in deze tijd van stijgende prijzen toch al moeilijk genoeg hebben om rond te ko men, daar ook voor in aanmer king komen". Tevens informeert de heer Vermooten of het juist is, dat dezelfde normen van toepassing zijn op het kijkgeld, doch dat hier alleen vrijstelling wordt ver leend aan invaliden en chroni sche zieken van wie het inkomen beneden deze normen ligt. In dat geval zou hij graag zien dat derd en ze ook toepasselijk wor- ook deze normen worden veran- den verklaard voor andere in validen en chronische zieken. CONTRA SCOTLAND VARD 40) Feitelijk kwam het er niet zo erg op aan, want ze hadden toch al meer dan genoeg voor hun doel. Maar het was wel verve lend, dat er iets haperde aan de perfectie van de uitvoering van zijn opdracht. Hij trachtte zich fronsend te concentreren. Na tuurlijk! Hij was er niet bij ge weest, toen de anderen aan het laden waren, omdat hij toen het oog hield op de rokende schild wacht. „Wie was verantwoordelijk?" „Tien". „Goed. Ik zal met hem praten". Tien Wanray had een ondergeschikte plaats bij de in fanterie gehad. Hij had een smal gezicht met een grote neus en diepliggende ogen. Hij keek Hy de recht aan. „Ik begrijp er niets van, want ik weet heel zeker, dat ik er zes tien in de zak heb gedaan." Hij was heel zeker van z'n zaak. Koel en streng zei de kolonel: „Je begrijpt natuurlijk wel, dat draagt en de gemeente Haa»- - - lemerliede-Spaarwoude die thans door jouw zorgeloosheid ons hele 4182 inwoners telt. plan in duigen had kunnen val len?" „Het was geen zorgeloosheid, want ik weet zeker, dat ik er zestien in gedaan heb". „En ze waren er niet, toen de zak geleegd werd?" „Nee". „Wat is er dus gebeurd?" v.roeg Hyde op sarcastische toon. „Als ze niet in de zak zijn, waar zijn ze dan? In de wagen?" Tien keek hulpeloos naar de an deren, die in een kring stonden te kijken. Met een kleur zei hij: „Nee* ze zijn niet in de wagen; daar heb ik al gekeken." „Nee, ze zijn niet in de wagen, omdat ze er nooit geweest zijn, idioot! Je moet ze verloren heb ben, toen we naar de wagen lie pen". Het leek of Wanray iets zou gaan zeggen, maar toen kneep hij z'n lippen stijf op elkaar, en zag eruit of hij alles zou nemen wat de leider hem toe zou voegen. Hyde besloot echter niet al te streng te zijn. Hij kon zich nu veroorloven edelmoedig te zijn. Bovendien was hij moe; hij wilde voortmaken en niet langer na vraag doen naar een paar onbe langrijke pakjes springstof. Hij lachte kort. „Och, 't komt er niet zo erg op aan. We hebben geluk kig genoeg over. Maar één ding, TienIn het belang van ons allemaal moet je wel wat voor zichtiger zijn bij het weg brengen van het geld van de bank! Als je zomaar vijftig duizend pond op de straat laat vallen. "De mannen moesten allen over dit grapje lachen en Hyde draaide zich tevredengesteld om. Hij had het gevoel, dat hij dit goed opgeknapt had waardig en menselijk. Deze les was niet tevergeefs geweest, daar was hij zeker van. Bovendien had hij z'n aandacht te geven aan die plank, waar langs z'n wagen omhoog moest in de verhuiswagen. Vóór alles moest dit opgelost worden. Hij vond het stom van zichzelf, dat hij er niet eens aan had gedacht, dat 4it 0611 probleem zou ople veren! In zijn verbeelding had hij het ding neer zien laten, de wagen erop rijden en de verhuiswagen in, en verder niets. „Heb je geen enkele idee, Twee?" Race blies de rook van z'n si garet uit. „Ik heb er genoeg gehad, maar ik geloof niet, dat er één werke lijk goed is. We zouden stalen gleuven kunnen gebruiken, maar als het nat is zouden de banden niet pakken. Ik zou een stalen plaat kunnen nemen voor versterking, maar dat zou dezelfde narigheid geven, waarbij nog de kans op slippen komt als het soms mocht rege nen. Als ik balken als versterking gebruik wordt het te zwaar om opgetrokken te worden". „Zou je een soort takel kun nen aanbrengen en het als een ophaalbrug omhoog halen?" „Daar heb ik ook aan gedacht. Dan is het weer de vraag waar je de katrol vast moet maken. Het zou ergens bovenop het dak moeten zijn en dit is weer niet sterk genoeg om de kracht, die uitgeoefend wordt te kunnen weerstaan. Je zou een speciaal sterk frame moeten maken, wat gevoegd bij de katrol zo veel extra gewicht zou beteke nen, dat het een en ander weer te veel voor de veren zou zijn". De kolonel luisterde aandach tig, met duim en vinger aan z'n onderlip plukkend. „Wat zou het veiligst zijn?" „Een van hout, natuurlijk. We zouden het evenwel achter moe ten laten; we zullen het nooit ook in de verhuiswagen kunnen krij gen, zelfs al zou daar genoeg plaats zijn, wat niet het geval is". „Goed dan, als het dan van hout moet zijn, laat het dan zo". Hyde had dit heel kalm ge zegd. „Maar ik dacht (Wordt vervolgd.) lichte verwondingen op. De brand werd tegen half vier ontdekt door de bewoners van het bovenhuis, de familie A. Jager. Ze konden zich nog juist redden, tezamen met de bij hen logerende broer van de bewoner, de heer F. Jager, zijn vrouw en een zeven weken oude baby. Van het huisraad kon niets worden gered. Vijftien postdui ven kwamen in de vlammen om. De bewoners konden met moeite uit het brandende huis worden gehaald. Bij de benedenburen was nie mand thuis, toen de brand uit brak. Ook hier kon niets wor den gered. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. Men vermoedt dat deze in het bene denhuis is uitgebroken. De scha de, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen. MEER VANDALISTISCHE NIEUW JAARS VIERDERS IN AMSTERDAM De Amsterdammers zijn vol gens het reeds enkele jaren be proefde recept over de drempel van het oude naar het nieuwe jaar gestapt. Dit betekende op nieuw veel lawaai en jolijt, maar ook meer ordeverstoringen en uitingen van baldadigheid dan in voorgaande jaren. De Amsterdamse politie en brandweer zijn de laatste jaren gewend geraakt aan burenruzies na het drinken van te veel punch, kerstbowl, fikkies en de schade lijke gevolgen van vuurwerk. De ene helft van de bevolking nam aan het afsteken van vuurwerk en de straatfikkies aktief deel, de andere helft ergerde zich eraan of vermaakte zich. Over het algemeen viel het nogal mee, doch in enkele geval len ontaardde de nieuwjaars nachttradities in baldadigheid. In de Zijlstraat sloeg de politie met gummieknuppels enkele honder den opgeschoten jongens uiteen, nadat ze zioh niets hadden aan getrokken van waarschuwingen om geen auto's omver te wer pen, het verkeer te belemmeren of straattegels uit de trottoirs te rukken. In de Eerste Van der Helst- straat en de Gerardus Doustraat voerde de politie ook een charge uit tegen jongelui, die de brand weer hinderden bij het blussen van een straatbrand. De baldadi ge jongens draaiden de brand- kranen dicht, legden de blusslan- gen in de vuurhaard en trachtten de brandspuit ook in het vuur te duwen. In de Uilenburgstraat, op Kat tenburg, viel een personenauto ten offer aan een kerstboomver branding. De auto brandde ge heel uit. De brandweer in Amsterdam had het trouwens bijzonder druk met kerstboomverbrandingen. Tot twee uur gisternacht waren er tien grote straatfikkies, waar voor de brandweer moest uitruk ken. Het aantal straatbranden, voornamelijk in de binnenstad, was dit jaar veel groter dan in voorgaande jaren omdat een nieuwe sport zich van een deel van de Amsterdamse jeugd heeft meester gemaakt: het verzame len van kerstbomen, die in ge heime bergplaatsen tot de oude jaarsnacht worden bewaard. Kort na het middernachtelijk uur brandde ook nog een tweede verdieping van een woning aan de Bikkersgracht geheel uit. De oorzaak van deze brand, waarbij een gezin dakloos werd, is nog niet bekend. Politie en brandweer hebben de indruk, dat het vandalisme van de Amsterdamse jeugd dit jaar groter was. Op veel plaatsen werd het verkeer belemmerd en konden trams niet passeren, waardoor opstoppingen en ver tragingen ontstonden. Ook kwamen veel meldingen binnen van Amsterdammers die waren geschrokken door ontplof fingen in hun brievenbussen. In de Sumatrastraat ontstond daar door schade in de gang van een woning. De „Houston Chronicle" schreef dat Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van pre sident Kennedy, aan de voor avond van de (mislukte) aanslag op generaal Walker, op 10 april j.l., zijn Russische vrouw, die zeer weinig Engels sprak, in een brief een reeks raadgevingen gaf hoe zij moest handelen, „indien zich iets voordoet, waardoor ik mij voorlopig uit de voeten zou moeten maken, of zelfs zou kun nen worden gearresteerd". Deze brief van Oswald is thans in handen van de presidentiële commissie, die een onderzoek in stelt naar de moord op president Kennedy en alles, wat daarmede te maken heeft. Volgens de „Houston Chroni cle" zou uit deze brief blijken dat Oswald inderdaad de man is geweest, die in april een ver geefse poging deed om de als zeer rechts bekend staande gene raal Walker te vermoorden. Oswald had zijn vrouw ook geschreven op welke wijze zij zich in geval van nood met de Russische consul te Dallas in verbinding moest stellen. (Gene raal Walker woonde in Dallas.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5