President zegt van Cyprus Makarios alle verdragen op Nieuwjaarsboodschap van Mr. Marijnen voor wereldomroep Toespraak van De Gaulle Inwerkingtreding wet op het afbetalingsstelsel De jaarwisseling in de residentie Doodstrat voor Bulgaar Georgiev Fidel Castro beëindigt landhervorming PranKerlng bij abonnement! Terneuzen DIieeteur-Hoofiïredaeteur I. van de San de Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratle-adresSmldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 12,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 2 JANUARI 1964 20e Jaargang No. 6115 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Makarios van Cy prus heeft meegedeeld, dat zijn regering besloten heeft het ga rantieverdrag met Engeland, Griekenland en Turlqje op te zeggen, evenals het bondgenoot schapsverdrag met Griekenland en Turkije. Zij had dit besluit genomen wegens de Turkse „interventie"'. De verdragen, aldus de president, zijn het volk van Cyprus gedic teerd. Hij heeft de staatshoofden van verscheidene landen van de beslissing op de hoogte gesteld, daarbij om hun morele steun vragend bü eventuele nieuwe „agressieve handelingen of inter ventie van de kant van de Türk- se regering". In het garantieverdrag, dat in augustus I960 in Nicosia is ge tekend, verplicht Cyprus zich zijn onafhankelijkheid te bewaren en geen unie met een andere staal aan te gaan. Engeland, Grieken land en Turkije garanderen de onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Cyprus. Als het verdrag door Cyprus geschonden wordt, zo luidt een van de bepa lingen ervan, zullen Engeland, Griekenland en Turkije geza menlijk trachten de naleving te verzekeren. Als dat onmogelijk is, heeft elk van de drie landen het recht maatregelen te nemen om de in het verdrag beoogde toestand te handhaven. In het bondgenootschapsver drag nemen Cyprus, Griekenland en Turkij op zich weerstand te bieden aan iedere inbreuk op de onafhankelijkheid of tegriteit van Cyprus. De twee verdragen wer-- den van kracht nadat onderhan delingen in Zurich en Londen hadden geleid tot de onafhanke lijkheid van de Britse kolonie, die als republiek deel bleef uitmaken van het Britse Gemenebest. Aan de onafhankelijkheid gingen ja ren van verwoede strijd tussen de Griekse Cyprioten en Britse militairen vooraf. De verdragen voorzien niet in eenzijdige opzegging. Het js mo gelijk, dat de Turkse Cyprioten tegen de opzegging zullen aan- poeren dat Makarios niet namens de regering spreekt zolang hij zijn besluit niet aan vice-presi dent Kutehuk heeft voorgelegd. Volgens de grondwet hebben de president en de vice-president beiden het recht van veto ten aanzien van de wetgeving en bij besluiten van de ministerraad wanneer het buitenlandse zaken, defensie of staatsveiligheid be treft. President Makarios, die zijn verklaring voor de Cyprische ra dio aflegde, beschuldigde daarin Turkije ervan zich in de binnen landse aangelegenheden van Cy prus te mengen. Later werd in Londen een ver klaring ontvangen waarin Maka rios zijn aanvankelijke medede ling verduidelijkte. Daaruit zou kunnen worden opgemaakt, zo zei hij, dat wij de beide verdragen reeds verbroken hebben. Ik wens echter duidelijk te rriaken dat wu de verdragen langs passende we gen willen beëindigen, aldus Ma- karios. Deze ongewenste verdragen zijn de bron van de huidige toe stand. De Cyprioten willen in vrede leven zonder buitenlandse inmenging en bedreigingen, al dus Makarios in zfon radiotoe spraak De Turkse houding, zo zei hij,' is er een geweest van agressie tegenover de integriteit en de souvereiniteit van de Cy- prische republiek. Als voorbeel den van Turkse „agressiedaden noemde Makarios het vliegen van Turkse straaljagers boven Nicosia, de bewegingen van het Turkse militaire contingent dat op grond van het bondgenoot schapsverdrag op het eiland is gestationeerd en Turkse vlootbe- wegingen in de omgeving van Cyprus. Het Turkse contingent bezet nog steeds punten in de hoofdstad en maakt nog steeds inbreuk op de territoriale on schendbaarheid van de republiek, aldus de (Griekse) president van Cyprus. De toestand, die voor de jong ste onlusten op Cyprus bestond, mag niet terugkeren. Dit zou president Makarios van Cyprus gezegd hebben in een vraagge sprek met twee Russische cor respondenten dat dinsdag door Tass is gepubliceerd. Makarios had verder verklaard, dat zijn regering van mening is dat de overeenkomsten over Cyprus, in Zürich en Londen gesloten, be ëindigd moeten worden en dat alle Cyprioten, Turken zowel als Grieken, zich moeten inspannen voor het herstel van de vrede op het eiland. Zoals bekend hebben de overeenkomsten van Zürich en Londen de basis geleverd voor de onafhankelijkheid van Cyprus binnen het Gemenebest. De Turkse pers heeft dinsdag een verklaring gepubliceerd van de Turkse vice-president van Cyprus, dr. Kutehuk, waarin deze zegt flat er bij de jongste onlus ten op het eiland 200 mensen om het leven zijn gekomen en dat er 500 vermist worden. Op Cyprus is overeenstemming bereikt omtrent de uitlevering van de 540 Turkse Cyprioten die in de Griekse sector worden vast gehouden en de ongeveer 25 Grieken die in Turkse gevangen schap zijn. 470 Turken hebben dinsdag reeds hun vrijheid teruggekre gen. De Britse minister voor Ge menebestzaken, Duncan Sandys, was aanwezig bij de uitlevering. Later werd bekendgemaakt, dat de 545 Turkse Cyprioten al len zijn uitgeleverd. Ook de 26 Griekse Cyprioten zijn thans in vrijheid. Allen verkeerden in goede gezondheid. Britse militairen patrouilleren in de neutrale zóne. Slechts op twee plaatsen hebben de Grieken tot nog toe geweigerd zich terug te trekken. Een Britse woord voerder zei dat stappen worden ondernomen opdat ook deze Grieken zich terugtrekken. INCIDENT OP CYPRUS Drie Griekse monniken, bezig met de bouw van een klooster te Galaktoforous, 40 km ten Z.W. van Nicosia op.Cyprus, zijn giste ren doodgeschoten door 4 Turken uit een naburig dorp. Drie ande re monniken werden ernstig ge wond. Vier bleven ongedeerd. (Adv. Verkoudheids bacillen zijn als de dood voor cata'A en hoort"""*»- f, j jqV Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Frankrijk levert Argoud niet uit Frankrijk is niet van plan om de O.A.S.-leider. ex-kolonel Ar goud, die maandag tot levens lange gevangenisstraf werd ver oordeeld, aan West-Duitsland uit te leveren, zo is dinsdag in re geringskringen in Parijs ver nomen. Gezegd werd dat de regering besloten was Argoud zijn straf te laten ondergaan. Argoud zou geen recht kunnen doen gelden op politiek asiel in West-Duits land, waar hij onder een valse naam leefde. Generaal De Gaulle heeft dins dagavond in een televisietoe spraak ter gelegenheid van de jaarwisseling gezegd, dat Frank rijk met het vervaardigen van atoomwapens en het moderni seren van de strijdkrachten „be zig is zijn lot, dat sedert 1940 in handen was van anderen, zelf in handen te nemen". De balans over 1963 was voor Frankrijk „over het geheel gun stig", aklu.s de Franse president. Hij noemde Frankrijk „het ware voorbeeld van politieke sta biliteit" temidden van vele lan den die mqt moeilijkheden en on- zekerhederj kampen. Frankrijk zal in 1964 streven naar verdere eenheid in Europa waaronder zo spoedig mogelijk een regelmatige en georganiseer de samenwerking tussen West- Duitsland, Italië, Nederland. Bel gië, Luxemburg en Frankrijk op "politiek, militair en cultureel ge bied. Voorts zal de Franse regering streven naar vooruitgang in de ontwikkelingslanden, in het bij zonder in de Afrikaanse landen die reeds met Frankrijk zijn ver bonden. Frankrijk zal echter voortgaan met de inspanning voor de kern- I bewapening, „de enige bewape ning waarvan de kracht voldoen- 1 de is om weerstand te biede- aan de dreiging van agressie". I „Vervolgens moeten we ons West-Europa helpen, zodra het is verenigd, met Amerika een iware politieke, economische en strategische vriendschappelijke 'verstandhouding te onderhouden. ROOGWATER DONDERDAG 2 JANUARI v.m, Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 3.39 4.09 4.14 4.44 4.54 5.24 5.04 5.34 VRIJDAG 3 JANUARI Breskens terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.24 4.55 4.59 5.30 5.39 6.10 5.49 6.20 Adenauer gaat wandelen De vroegere Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer, is dinsdag lid geworden van de Westduitse wandelaarsvereni ging. De 87-jarige Adenauer is het oudste lid van de vereniging, die 22.000 leden telt. Protest-hongerstaking aan de Berlijnse muur Bij hef met bloemen verierde en door kransen omgeven hou ten kruis aan de Berlijnse muur, welke de plaats aange ven, waar op Eerste Kerstdag- de 18-jarige Oostduitser Paul Schultz door Vopo's tijdens een vluchtpoging werd neergescho ten, zijn Carl Wolfgang Holz- appel (links) en Dieter Wycisk uit protest tegen deze moord een hongerstaking begonnen. Holtzappel draagt een bord waarop in het Duits staat: „U.N.O., wij willen de daad." Op 1 januari 1964 zijn in wer king getreden de .wet op het af betalingsstelsel 1961, alsmede enige op grond van deze wet af gekondigde voorschriften, n.l. het Uitvoeringsbesluit wet op het af betalingsstelsel 1961; de Uitvoe ringsbeschikking wet op het af betalingsstelsel 1961 en de Con junctuur-afbetalingsbeschikking 1963. Deze wet en de uitvoerings voorschriften komen in de plaats van de „Wet op het afbetalings- bedrijf 1936" en de „Wet houden de een tijdelijk regeling betref fende afbetalingsovereenkomsten 1956" en de daarop gebaseerde voorschriften. De voorschriften, die 1 januari 1964 van kracht zijn geworden, houden in vele opzichten nieuwe regelingen in voor handelaren, die als afbeta lingsleverancier optreden, voor afbetalingsfinanciers (vaak aan geduid met de term huurkoop financieringsmaatschappijen) en voor afbetalingscolporteurs. De wet beperkt zich tot het zo genaamde consumptieve afbeta lingskrediet. Zij heeft dus geen betrekking op goederen, die naar hun aard uitsluitend in de uit oefening van een bedrijf of van een vrij beroep worden gebruikt, zoals b.v. een vrachtauto, een ponsmachine, een tandartsinstal latie. Verder is de wet niet van toepassing, indien als koper op treedt een ondernemer, die de betrokken goederen in zijn be drijf weer verkoopt. Wèl is de wet van toepassing en dit is voor de praktijk een belangrijke wijziging op ver- huurtransacties met betrekking tot goederen, die in de bijlage van het uitvoeringsbesluit wet op het afbetalingsstelsel 1961 worden genoemd, n.l. scooters; bromfietsen; radio- en t.v.-toe- stellen of combinatie daarvan; combinaties van platenspelers met radio- of t.v.-toestei bandrecorders; accordeons; wa machines (met of zonder wrin ger of centrifuges); naaimachi nes; haarden en kachels; elek trische- of gasfornuizen en koel kasten met of zonder vriesafde- ling. Voor niet m die bijlage ge noemde goederen is de verhuur derhalve vrij, ook al betreft het goederen ten opzichte waarvan de voorschriften bij verkoop op afbetaling normaal van kracht blijven, zoals b.v. rijwielen, stof zuigers, grammofoons, platen spelers, warmwaterapparaten, centrifuges, meubelen, kleding! huishoud- en woningtextiel. Vrij zijn bovendien verhuurcontracten waarvan de duur zich beperkt tot ten hoogste 6 maanden. Van de werking der wet zijn tenslotte uitgezonderd afbeta lingstransacties met betrekking tot boeken en tijdschriften als mede de kredietovereenkomsten, welke worden gesloten door de zogenaamde betaalzegelkassen. Bij de intrede van het nieuwe jaar heeft minister-president Marijnen zich via de wereldom roep met een korte boodschap gericht tot alle Nederlanders en alle Nederlands-sprekenden waar zij zich ook bevinden. De laat ste maanden, zo zei de heer Marijnen, hebben wij op veler lei manieren de nationale her denking van 150 jaar koninkrijk gevierd. Ook in Suriname en de Nederlandse Antillen is dat ge beurd. Het is nu niet het ogen blik om op die herdenking nog eens dieper in te gaan, maar nu wij staan aan het begin van het 151e jaar van het bestaan van het koninkrijk dat ons allen lief is, wil ik nog een enkel woord daarover zeggen, thans met de blik op de toekomst. Het is niet uit chauvinisme, blinde vader landsliefde dat wij de herrijzenis van de Nederlandse Staat ge denken, het is veeleer een zich bezinnen op wat er in deze 1V2 eeuw in' nationaal opzicht is ge groeid en bestendigd. Zeker is, dat wij ons als Nederlanders aan elkaar verwant gevoelen. Wij houden van ons land, wij houden onze taal in ere en wij staan pal als dat moet om het eigene tegen het vreemde te ver dedigen. Daartegenover weten wij: bij onze grenzen houdt het niet op. Dat wisten wij vroeger <-eeds. Dat weten wij nu ook. Groot is steeds de drang ge veest om onze grenzen te over- -chrijden. Als zeevarende natie •oeren onze voorouders naar ■erre landen. Soms vestigden zij ch daar en dan herinnert een c.al of herinneren ook namen an gebieden en plaatsnamen ons nog aan die oude Neder landse nederzettingen. De com pagnieën, goedkope slavenar beid, het is alles historie gewor den. Nederland, Europa, de wereld staan thans in het teken van de rechten van de mens. De pio niers uit die tijd. toen het vaak ging om materieel gewin, zij be staan niet meer. Een ander soort pioniersgeest is echter nog levend en actief. Bij onze grenzen houdt de wereld niet op, bij de onze niet en bij geen enkele grens van geen enkel land. Voor weten schappelijke onderzoekingen laat men het vaderland ver achter zich. Zo nemen thans ook Neder landers deel aan de Zuidpoolex peditie. Ik wens ze van hieruit toe: Goed succes en behouden terugkeer. En hoe bemoedigend is het té weten dat vele jongeren besef fen dat ons land ieder van ons zijn eigen opdracht in de grote wereld heeft te vervullen. Die wereld waar armoede en honger heerst in uitgestrekte gebieden. Voor die gebieden willen zij zich zelve inzetten in het verband van het vrijwilligerscorps. Het is. de harde werkelijkheid die zij zullen ontmoeten. Moge de ar beid van deze jonge mensen, die beseffen dat leven een op dracht inhoudt, er op bescheiden wijze toe bijdragen menselijk leed te lenigen en materiële nood te verzachten. Ook zij die als Nederlanders of als Nederlands sprekenden in het kader van missie en zending belangeloos huh arbeid verrichten, zend ik vanuit het vaderland een verre groet en spreek daarbij de hoop uit dat er zegen op hun werk moge rusten. Bij de intrede van het nieuwe jaar is het goed te weten dat in ons land, waar welvaart heerst, bewuste neigin gen te bespeuren zijn om het eigene, het verworvene niet tot de kleine kring te beperken, maar het zij geestelijk, het zij materieel uit te dragen in groter verband. Móge het contact met andersdenkenden van welke huidskleur ook, ertoe bijdragen die realiteitszin te ontwikkelen, waardoor ten lange leste een betere wereldorde mogelijk wordt, gegrondvest op de rech ten van de mens waarin hope lijk vrede zal kunnen heersen. Ik wens u allen, die naar mij luistert een gezegend nieuwjaar. Over het algemeen is de jaar wisseling in Den Haag rustig verlopen, alleen in de twee al van ouds her met oud en nieuw be ruchte buurten de schilders- buurt en de omgeving van de Goeverneurlaan was liet wat rumoeriger. Om vier uur in de nacht tenslotte was de „oogst" 5 gewonde politie-agenten, 3 ge wonde burgers en 14 aanhoudin gen. Verder waren er verschei dene auto's vernield (gekanteld of in brand gestoken door on ruststokers). Van de vijf politie-agenten werden er twee gewond in hun auto door flessen en stenen waar mee de surveillerende politie De voormalige Bulgaarse di plomaat Georgiev is dinsdagoch tend, op beschuldiging van spio nage voor de Verenigde Staten, in Sofia ter dood veroordeeld. De openbare aanklager had de dag tevoren dezelfde straf geëist. Het vonnis zal met de kogel worden voltrokken. Na een proces van vijf dagen bevond het zeven leden tellende Bulgaarse hooggerechtshof Geor giev schuldig aan het verzame len van gegevens en het door geven hiervan aan agenten van de Amerikaanse geheime dienst in de Verenigde Staten, Zwitser land en Bulgarije. Georgiev was raad hij de Bul gaarse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Het hof was HET WEER Iets lagere temperaturen Boven Frankrijk en centraal- Europa bevindt zich een hoge- drukgebied dat momenteel een sterke uitbreiding in de richting van Scandinavië ondergaat. In verband hiermee wordt de door gang voor Oceaandepressie in de richting van Europa de eerstko mende dagen geblokkeerd. Tege lijkertijd zal de luchtaanvoer van zee uit, die op Nieuwjaarsdag middagtemperaturen van om- treeks 7 graden bracht tot stil- iiand komen. Dit betekent dat de emperaturen vandaag iets lager •uilen blijven dan op Nieuw jaarsdag, terwijl de kans op mist weer groter wordt. Daarentegen zijn de neerslagkansen nu zeer gering geworden. WEFRRERÏCHT medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen. Overwegend droog weer met hier en daar opklaringen maar ook hier en daar mist. Matige zuidelijke wind. Iets lagere tem peraturen. 70N- en WNST4NDEN ook van mening, dat de beklaag de met opzet zijn werk bij de Verenigde Naties had verricht tot nadeel van zijn vaderland. Zijn vermogen is geconfisqueerd. Het vonnis is definitief, aldus verklaarde de voorzitter van het hof, Angel Velev. Georgiev heeft wel 24 uur de tijd om een ver zoek tot clementie in te dienen bij het presidium van het parle- men. De 56-jarige veroordeelde zou in totaal een bedrag van onge veer zevenhonderd-duizend gul den voor zijn aan de Amerikanen bewezen diensten hebben ont vangen tussen 1956 en 1963. Zelf ze'i hij voor het hof dat de Ame rikanen duizenden dollars had den bijgedragen aan het onder houd van zijn vriendinnen. y werd bekogeld. Een derde kreeg een klap toen hij dronken vech tersbazen scheidde, een vierde viel bij het wegtrekken van auto banden uit een groot vuur in de vlammen en kreeg brandwon den aan zijn hand en de vijfde werd bij het redden van een auto die de Scheveningse jeugd in een kerstboomvuur wilde gooien in het gezicht geslagen. Een be ambte van de reinigingsdienst tenslotte trapte in een plank met een grote spijker toen hij de nes ten van een vuur opruimde. Eén van de drie gewond ge raakte burgers werd getroffen door een steen maar wilde geen politiebemoeienis en is dan ook onbekend gebleven. De twee an deren werden gewond bij acties met de sabel, uitgelokt door het gooien met flessen en stenen. Het waren de 18-jarige meubel maker J. L. O., die licht aan hoofd "n hand werd gewond en de 27-jarige R. E. de R., die een wond aan zijn rechterhand op liep. Van de veertien die werden aangehouden waren er tien min derjarig. Twee jongens gooiden een fiets in het water, een derde stichtte brand met carbid, zes kantelden een auto en de tiende vocht met een mes. Van de vier volwassenen Wer den er drie naar het bureau ge bracht omdat zij rondreden met een cylinderrevolver met vijf pa tronen. De vierde vocht omdat hij dronken was met een paar voor bijgangers. De agent die tussen beide kwam sloeg hij. Tenslotte werd nog van een politiewagen een ruit ingegooid en trapte een politiepaard op een geparkeerde auto omdat het dier schrok van een vlakbij afgesto ken rotje. Radio-Havanna meldt dat de Cubaanse eerste minister Fidel Castro maandag op een bijeen komst van kleine boeren heeft medegedeeld dat de regering haar programma voor de herverdeling van landbouwgronden niet ver der zal uitvoeren. De boeren mo gen het land, dat zij thans bezit ten, als hun eigendom beschou wen, zei hij. Als reden voor deze verande ring van politiek gaf Fidel Castro op: „Wanneer de boeren er zeker van zijn, dat zij hun land mogen behouden, zullen zij meer suiker riet verbouwen". De landhervorming was een der voornaamste punten van het programma, dat Fidel Castro zich voorstelde te zullen uitvoe ren, toen hij vijf jaar geleden aan het bewind kwam. Zijn me dedeling, dat hij dit punt nu laat schieten, komt enige dagen na ZON MAAN op onder op onder Dec 2 8.48 16.39 20.25 11.08 3 8.48 16.40 21.41 11.36 4 8.48 16.41 22.54 11.58 5 8.48 16.43 12.17 HET BEZOEK AAN OOST-BERLIJN Meer dan 60.000 West-Berlij- ners, van wie velen valse neu zen en feestmutsen hadden op gezet, zijn Oudejaarsdag via de doorgangen in de muur naar Oost-Berlijn gegaan om daar Oudejaar te vieren. Sedert de instelling van de passen 15 dagen geleden, hebben meer dan een half miljoen West- Berlijners Oost-Berlijn bezocht de bekendmaking van zijn be wind dat er een campagne zal worden gevoerd om de suiker- produktie te verhogen. Suiker is het voornaamste Cubaanse uit- voerprodukt. Fidel Castro deelde de kleine boeren nog mede dat Cuba „in 1970 tien miljoen ton suiker zal voortbrengen en misschien nog meer". Hij voegde hieraan toe: „Om dit te bereiken zullen de suiker fabrieken in het vervolg 190 da gen per jaar werken en niet ne gentig, zoals vroeger". Voor Castro c.s. aan de macht kwamen bracht Cuba jaarlijks ongeveer zes miljoen ton suiker voort. Doch in 1963 was de pro- duktie slechts 3.128.000 ton, de laagste in de afgelopen dertig jaar. Ernstig treinongeluk in Egypte 32 mensen zijn om liet leven gekomen toen een bus woens dagmorgen vroeg op een. over weg in de buitenwijken van Cairo door een trein ',verd ge grepen. 23 personen werden hier bij gewond. De bus werd onder de wielen van de trein verpletterd en men moest de wagons opvijzelen om de slachtoffers uit de wrakstuk ken te kunnen halen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1