De westelijke wereld verloor Kennedy, maar zijn politiek wordt voortgezet Gesprek met Chroesjtsjov Turkije en de toestand op Cyprus Levenslang voor Argoud Erhard over zijn reis naar de V.S. Tien arrestaties in zaak van valse munters België in WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER FranRerïng WJ abonnement! Terneuzen Directeur-Hoofdredaeteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratie-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 et Losse nrs 9 et DE VRIJE DINSDAG 31 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6114 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/ö Firma F. j. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. LONEN EN PRIJZEN BEHEERSEN DE BINNENLANDSE VRAAGSTUKKEN IN DE KANAALZONE WORDT WAT GROOTS VERRICHT Wij kunnen welhaast ieder jaar, dat langs een bodem loze helling in de historie wegglijdt, op een bepaalde manier definiëren. Zo zal het jaar 1951 in de wereld geschiedenis geboektstaafd blijven als het beruchte jaar van de koude oorlog, toen de vrede aan een zijden draad hing en het bange mensdom de handen ineenkneep bij de gedachte aan een nieuwe wereldbrand, die ons avond land tot zijn fundamenten toe zou vernietigen. 1953 was voor ons Nederlan ders het jaar van de verschrik kelijkste stormramp aller tijden, die in weinige angstige ogen blikken meer dan 140.000 ha vruchtbaar land verzwolg en bijna 1800 mensenlevens opeiste. 1958 en 1959 zullen in de ge schiedenisboeken een plaats krij gen als de jaren van de maan- raketten èn van voelbare poli tieke ontspanning. Op 1963 terugblikkend treft ons in de allervoornaamste plaats de gewelddadige dood van de Amerikaanse president Kennedy, wiens doelbewuste politiek er niet weinig toe heeft bijgedra gen dat de wereldvrede als ge volg van de westelijke eensge zindheid een sterker fundatie kreeg dan lange jaren het geval was. Kennedy viel, maar zijn werk wordt voortgezet en wij mogen zijn opvolger de kracht toewen sen vol te houden en niet te versagen.... ONTSPANNING IN WE WERELD Op het laatst van het schei dende jaar mogen wij in de openstelling van de onzinnige Berlijnse muur een nieuw teken zien dat de wil tot toenadering een stijgende lijn vertoont. Door de omstandigheden wijzer ge worden, spannen wij onze ver wachtingen wel niet hoog, maar een strohalm, waaraan wij ons bijwijlen kunnen vastklampen, is al in staat wonderes te verrich ten. 't Was immers ook de hoop die achterbleef in de doos van Pandora, Er is overigens nog onrust ge noeg in de wereld. China blijft het grote vraagteken; op Cyprus wordt weer gevochten; Maleisië is een doorn in het vlees van Soekamo; in Zuid-Afrika rom melt het en niemand kan voor spellen wanneer het daar tot een uitbarsting komt. Voorlopig is er voor de Ver enigde Naties dus volop werk aan de winkel. De wijze waarop daar gewerkt wordt, geeft ons helaas niet het vertrouwen dat wij in 1964 een bevredigende oplossing van de vele moeilijk heden tegemoet mogen zien. MARATHON De marathon-besprekingen in Brussel, waarvan de portée aan velen ontgaan zal zijn, hebben ons duidelijk gemaakt dat een Verenigd Europa nog lang tot de vrome wensen zal blijven beho ren. De resultaten moeten wij rustig afwachten, maar voor wai ons land betreft, staat het wel vast dat onze prijzen het kind van de rekening dreigen ta worden. Economisch gezien moeten wij internationaal op het gebied van industrie, landbouw, veeteelt en zuivel natuurlijk de weg van meer samenwerking op, al hou den wij ons hart vast als we bedenken, dat we hoe langer hoe dieper in de eindeloze spi raal van lonen en prijzen ver doold raken. NEDERLAND Want we zitten nog pas in het begin. Na een betrekkelijk lange periode van rust zijn tijdens het laatste kwartaal van 1963 de prijzen op hol geslagen. De lonen volgen naar de mening van de vakbonden veel te traag. Er is een moeilijke, een onoverzichte lijke situatie ontstaan, die van de jonge regering-Marijnen de uiterste krachtsinspanning zal vergen om de touwtjes aan el kaar te knopen. Wij betwijfelen of ze daarin zal slagen. Er is im mers geen tegenhouden meer aan! Het is dan ook niet ge waagd te veronderstellen dat onze economie in het nieuwe jaar op een zware proef zal wor den gesteld. De regering zal, zo lazen wij dezer dagen ergens, moeten kiezen tussen een prij- zenstop öf stakingsdreigingen. Het een lijkt al even uitzichtloos als het ander. Alleen dat er in grijpende maatregelen nodig zul len zijn, daarover is ieder het eens. Maar welke? De knapste economen staan hier machte loos en als ze spreken, spreken ze elkaar tegen. En ook hier vestigen wij on ze hoop op de hoop die achter bleef in die doos van Pandora, de hoop namelijk dat wij ge spaard mogen blijven voor een toestand van anarchie. Wat zich op dit moment op het terrein van lonen en prijzen in ons goede vaderland afspeelt, gaat al aardig die richting uit. ZEEUWS-VLAANDEREN Het is verheugend na al die ietwat pessimistische beschou wingen te mogen vaststellen, dat er in de kanaalzone van Zeeuws- Vlaanderen iets groots wordt verricht. Het bruist; va leven en werklust en activiteit. De machtige sluis en kanaalwerken vorderen gestadig en reeds thans begint zelfs hij die hier geboren en getogen is, zich af te vragen, hoe het er vóórdien eigenlijk uitzag, „Oud-Terneuzen" mag de hele situatie wel grondig in de gaten houden. De industrialisatie breidt zich zienderogen uit en langzaam maar zeker groeien we naar een haven-, een kanaal- en indus triecomplex van wereldformaat toe. Planologen hebben ons voor speld dat hier rond het jaar 2000 grote steden zullen bloeien. Wij hebben altijd een sceptisch standpunt ingenomen tegenover die fantastisch aandoende toe komstvoorspellingen, maar wat onze kanaalzone aangaat, begin nen we bij te draaien. En onwil lekeurig vervult ons een gevoel van bewondering voor bestuur- deren, voor technici en uitvoer ders die deze machtige werken uitdachten en tot stand brengen. De leek, die dit wonder aan schouwt, kan zich amper voor stellen wat een bestuurswijsheid, een vernuft en technisch kunnen daaraan is voorafgegaan. De af sluitdijk heeft zijn monument dat spreekt van een volk dat leefde, omdat het bouwde aan zijn toekomst. Wordt het geen tijd ook de Kanaalzöne een monument te geven? Er is nu alle reden voor! Wijlen Van den Bruele, in zijn tijd en in zijn middenstandsacti viteiten ongetwijfeld reeds een ziener, heeft lang gedroomd van een Neuzenmonument op de wes telijke pier van de binnenhaven Toen zag niemand het nut er van in, maar nu zijn de tijden veranderd. VASTE OEVERVERBINDING Het E. T. I. in Zeeland is ons in de decembermaand van 1963 komen verrassen met een rap port, waarin een vaste oever verbinding over of onder de Wes- terschelde wordt bepleid nabij Terneuzen. Enkele dagen tevoren had een Terneuzens raadslid bij de al gemene beschouwingen over de gemeentebegroting nog kritiek op het E. T. I. uitgeoefend, waar in hij meer een Walchers dan een Zeeuws instituut meende te zien. Het onder leiding van drs. M. C. Verburg staand Economisch Technologisch Instituut voor Zee land heeft de vrij- -el algemeen heersende Zeeuwsvlaamse menin gen, waaraan het bedoelde raads lid uiting gaf, in dat opzicht dus duidelijk gelogenstraft. Het E. T. I. is intussen niet als eerste met die veelbesproken vaste oeververbinding bij Ter- neuzen op de proppen gekomen. Of er van een bepaald verband sprake kan zijn, ligt buiten onze Beoordeling. Reeds enige maan den geleden heeft de Provinciale Planologische Dienst (P. P. D.) in Zuid-Holland een negentig pagi na's tellend rapport het licht doen zien, dat in opdracht van Gedeputeerde Staten van die provincie is opgesteld door ir. G. C. Lange. Ook bij kennisneming van dit rapport, een vervolg op het in 1957 verschenen „Rand stad en Delta", ontkwamen wij niet aan de indruk dat de pla nologen hun visie vaak een zeer vrije loop laten en dat zij ge dachten ontwikkelen en sugges ties aan de hand doen, die van een zodanige fantasierijkdom ge tuigen, dat de niet-ingewijde er schouderophalend aan voorbij pleegt te gaan. Wanneer eenmaal, zo stelt dit rapport, een vaste oeververbin ding over of onder het Kanaal tussen Calais en Dover tot stand zal komen (en die verfbinding komt er), mag de Randstad niet de kans lopen zichzelf te isoleren. Dwars door de Delta dient er dan voor een korte verbinding met Londen en Parijs gezorgd te worden, waarbij o.m. nodig zal zijn een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. De planologen hebben deze verbinding geprojecteerd op de ljjn GoesTerneuzen. Voor ons Zeeuws-Vlamingen is deze vaststelling vrij gewoon, maar machtig interessant, als we ons herinneren welk eên contro verse er in dat opzicht bleek te bestaan tussen de burgemeesters van Teneuzen en Vlissingen (zie Elseviers Weekblad van 9 novem ber 1963). Het door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland als boekwerk je uitgegeven rapport van de P. P. D. bevat voorts zoveel be langwekkende gegevens dat wij ons voorstellen er spoedig uit voerig op terug te komen. EEN GELUKKIG JAAR VOOR ALLEN Zo stappen we dan vannacht om twaalf uur, als wij het kunnen, „waardig over de drempel", ver gezeld van een steeds stijgend prijspeil en met de droom van een tunnel onder of een brug over de Westerschelde vlak bij Terneuzen. Het moge belangrijk zijn dal Rotterdam dan slechts vijftien kilometer verder van Londen verwijderd zal zijn dan van Ant werpen, maar hoe gunstig komen wij hier dan te zittenHet be lang van Rotterdam onderken nen wij volledig, maar mogen wij in de eerste plaats aan de Zeeuwsvlaamse belangen den ken? Alleenhet water van onze goeie ouwe trouwe Schelde zal nog jaren lang op en af blijven gaan, vóór dat grote ideaal wer kelijkheid wordt.... Bij de intrede van het nieuwe jaar drukken wij elkaar de hand. Wij wensen elkaar een goed, een gelukkig en een voorspoedig jaar. Het is een goede, aloude traditie die zich heeft kunnen handhaven in een veranderende wereld. De Directie en de Redactie varf „De Vrije Zeeuw" sluiten zich als vanouds bij die goede ge woonte aan. Het nieuwe jaar zal weer ont stellend veel nieuws brengen, goed en slecht, opwindend en saai. „De Vrije £:euw" zal het nieuws voor U verzamelen en het U opdienen vlug en volledig AI onze lezers, onze adverteer ders en ingezonden stukken- schrijvers, alle vrienden en ken nissen wensen wij zonder enige uitzondering, zowel persoonlijk als in zaken, een GELUKKIG EN VOORSPOEDIG 1964 „Wij bestuderen op het ogen blik de mogelijkheid van zekere nieuwe verminderingen betref fende onze strijdkrachten", aldus heeft de Sowj et-Russische pre mier Chroesjtsjov in 'n gesprek met het Amerikaanse „United Press International", waarvan de inhoud door radio-Moskou en 't Sow; at-pers1 ureau Tass is ge publiceerd, gezegd. Chroesjtsjov zei verder dat, als het vreedzaam naast elkaar be staan verbroken zou worden, de twee wereldsystemen een mili taire schok zouden ondergaan. De mensheid zou dat wel overle ven en het socialistische systeem zou in elk geval overeind blijven staan maar, aldus de So wj et- premier, wij willen de toekomst niet opbouwen op de ruïnes van de menselijke beschaving en ten koste van miljoenen lijken. De Russische leider herinnerde er aan dat nog onlangs de moge lijkheid van verbetering van de internationale toestand was aan getoond en voegde daaraan toe: „Waarom zouden we niet op die weg voortgaan, het succes tege moet? Ik ben van nature opti mistisch". Chroesjtsjov zei in het nieuwe jaar een ontwikkeling te wensen van vreedzame samenwerking, goede nabuurschap en vriend schap tussen de volkeren van de Verenigde Staten en de Sow jet- Unie. Als deze twee landen zich met anderen gezamenlijk inspan nen voor de vrede, kan 1964 een jaar van een beslissende omme keer ten goede in de internatio nale toestand worden. De Sow- jet-Unie wil alle voorstellen tot ontwikkeling van de goede be trekkingen tussen Amerika en Rusland bestuderen. Er zijn mo gelijk redelijk goede vooruitzich ten voor overeenstemming in het komende jaar over kwesties als bespreking van de strijdkrachten en de militaire uitgaven, een niet-aanvalsverdrag tussen NAVO en Pact van Warchau, het niet verder verspreiden van kernwapens en instelling van kernwapenvrije zones. Terug trekking van alle buitenlandse troepen binnen de grenzen van de eigen staat zou een grote ov rwinning voor alle landen betekenen. Als eerste onder de in 1964 op te lossen dringende problemen noemde Chroesjtsjov het „ver wijderen /an de overblijfselen van de tweede wereldoorlog in Europa". Het zou onverstandig en gevaarlijk zijn dit uit te stel len. Verder sprak hij er zijn te vredenheid over uit dat het Amerikaanse congres een besluit had genomen dat beschouwd kon worden als „het begin van op heffing van discriminatie in be paalde kwesties betreffende handelsakkoorden tussen de Ver enigde Staten en socialistische landen". De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Gerdium Co- mal Erkin, heeft maandag in An kara meegedeeld, dat de Turkse legereenheid in Nicosia niet uit de Turkse wijk zal worden te ruggetrokken. De eenheid blijft op haar plaats om veiligheidsre denen, zo zei de minister na een gesprek met leiders van de Turkse strijdkrachten. Het partijloze Turkse blad „Milleyet" heeft kritiek geoefend op het beleid van de Britse gene- raal-majoor Yong, die de be standstroepen op Cyprus leidt. In een hoofdartikel wordt de generaal verweten, dat hij nog niets gedaan heeft om aan de bezetting door Griekse Cyprio ten van het vliegveld, het radio station, het postkantoor en de elektriciteits- en waterleiding bedrijven in Nicosia een einde te maken. Premier Ismet Inonu gaf gis teren in een uiteenzetting van het program van zün nieuwe Turkse regering de leiders van de Griekse bevolkingsgroep de schuld van de crisis op het eiland. Hij verzekerde dat Tur kije zich zal blijven houden aan zijn verplichtingen krachtens de overeenkomsten van Zurich en Londen, waarbij de samenleving van de Griekse en de Turkse be- volkin«<"*roep op Cyprus werd geregeld. In zijn regeringsverklaring sprak Inonu de wens uit, dat de banden met Griekenland zowel in bilateraal opzicht als in het raam van de NAVO worden ver sterkt. De crisis zag hij als een beproeving welke men te boven moet zien te komen. Van welingelichte zijde in het hoofdkwartier van de V. N. in New York verluidde maandag, dat Cyprus nog vóór het begin van de nieuwjaarsreces op woensdag de veiligheidsraad zal verzoeken, opnieuw bijeen te ko men, naar aanleiding van be richten dat Turkse militaire vliegtuigen het luchtruim van 't eiland hebben geschonden. De voormalige O. A. S.-leider Argoud is maandagavond tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. De president van het Franse hof voor de staatsveiligheid, die het vonnis voorlas, verwees voorts naar het Westduitse ver zoek om Argoud naar West- Duitsland terug te zenden. Hij zei dat het vonnis geen belem mering vormt voor een even tuele overeenkomst tot uitleve ring. Hoewel Argoud maandag had geweigerd de zitting bij te wo nen en hij zijn verdedigers had verboden te pleiten, is het geen vonnis „bij verstek", omdat hij bij de eerdere zittingen wel aan wezig was Ex-O.A.S.-leider Antoine Ar goud heeft maandag geweigerd zijn cel in de gevangenis te ver laten, zo heeft een politieman verklaard voor het gerechtshof dat de zaak tegen de ex-kolonel behandelt. Argoud had zich he vig verzet toen de politieman hem kwam halen om hem naar het gerechtsgebouw te brengen. Toen de politieman later met 15 assistenten naar de cel terug keerde, dreigde Argoud weer ge weld te zullen gebruiken als men zou pogen hem naar het gerechts gebouw te brengen. Rechter Dechezelles verdaagde toen de zitting. De rechter schorste de zitting nadat de verdedigers hadden verklaard dat Argoud in beroep ging tegen het besluit van het hof om hem niet naar West- Duitsland terug te zenden. Na hervatting van de zitting zeiden de verdedigers dat hun per telegram bevestigd was dat de Westduitse regering al op 12 december officieel om terugzen ding van Argoud had verzocht. Het besluit van het hof was vol- NIEUWJAARSBOOD- SCHAP VAN ABDOEL RACHMAN Premier Abdoel Rachman van de Federatie-Maleisië heeft maandag in zijn nieuwjaarsbood schap verklaard dat hij de V. N. misschien zal verzoeken tussen beide te komen in het grenscon flict met Indonesië. Zodra er agressie op grote schaal wordt gepleegd en men senlevens verloren gaan bij de verdediging van onze vrijheid, en alles wat ons dierbaar is, zullen wij de V. N. verzoeken tussen beide te komen, aldus premier Abdoel Rachman. De regeringsradio liet maan dag weten dat de veiligheids strijdkrachten in Sabah (Noord- Borneo) waren aangevallen. Acht man waren gesneuveld. Op de persconferentie in Bonn, waarop bondskanselier Erhard onthulde dat de Westduitse rege ring in Parijs verzocht had om terugzending van Argoud, is ook nog het overleg tussen Er hard en de Amerikaanse presi dent Johnson ter sprake geko men. Zo zei Erhard, dat de V. S., Frankrijk en West-Duitsland nu besloten hebben om geen kredie ten op lange termijn aan de Sowjet-Unie te verstrekken om dat dergelijke kredieten de Rus sen in staat zouden kunnen stel len hun economische moeilijkhe den te boven te komen. Het is bekend dat Engeland hier an ders over denkt. Erhard zei verder, dat hij ook met Johnson gesproken had over mogelijke onderhandelingen met Oost-Duitsland over verlen ging van de regeling voor vrije toegang van Westberlijners tot Oost-Berlijn. De Amerikanen waren van mening dat het hier om een „Duitse zaak" gaat, maar verheelden niet dat de „Duitse autoriteiten niets mochten doen wat de huidige toestand inge wikkelder kon maken." Erhard wees er in dit verband op dat de verantwoordelijkheid van de geallieerden en die van de bondsrepubliek op het ogen blik in Berlijn in het geding zijn. Als men nu de gehele verant woordelijkheid voor de huidige toestand door de Westberiijnse regering laat dragen, betekent dit dat deze toestand gecompli ceerder zal worden, aldus Er hard. Erhard legde er echter de pa- druk op, dat de regering in Bonn bereid is de regeling voor vrije toegang naar Oost-Berlijn te verlengen. Maar dan moest men Oost-Duitsland geen concessies doen, die verder zouden gaan dan de inhoud van het huidige protocol. Erhard zag in zijn over leg met Johnson het begin van een nieuwe fase in de betrek kingen tussen de V. S. en West- Duitsland. Hij had met Johnson een overeenkomst gesloten die, hoewel ze niet in een verdrag was vastgelegd, toch veel gelij kenis vertoonde met het in het Frans-Duitse verdrag vastgeleg de systeem van overleg. Zo zul len West-Duitsland en de V. S. in de toekomst op „alle moge lijke niveaus" over alle kwesties van be^ng overleg plegen. Er hard liet verder duidelijk uitko men dat Johnson graag vorde ringen zou zien op de weg naar verdere ontspanning tussen Oost en West. gens hen gebaseerd op onjuiste inlichtingen en hiermee bedoel den zij de verklaring van oe Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, dat men geen verzoek om terugzen ding van Bonn had ontvangen. KONINGIN EN PRINS VOLGEND JAAR NAAR MEXICO H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen volgend jaar een tegenbezoek aan Mexi co afleggen na het staatsbezoek, dat de Mexicaanse president Adolro Lopez Mateos, zijn echt- geno'te en dochter Avecita dit jaar aan Nederland hebben ge bracht, zo verneemt het ANP van gezaghebbende zijde. De besprekingen over het staatsbezoek verkeren nog in een zeer vroeg stadium en een datum is nog niet vastgesteld. Evenmin is nu reeds bekend, of het Ko ninklijk paar vergezeld zal wor den door een of meer Prinssesen. (Zoals bekend is H.K.H. Prinses Irene, die onlangs met succes haar examen voor tolk in de Spaanse taal heeft afgelegd, zeer bevriend met de dochter van het Mexicaanse staatshoofd.) Tegenover persvertegenwoor digers die hem maandag in zijn residentie te Nicosia bezochten, verklaarde dr. Kutchuk dat de grondwet van Cyprus dood is en dat een samenleven van de Turkse de Griekse bevol kingsgroep niet mogelijk is. In antwoord op de vraag of hij voorstander is van het denkbeeld van een verdeling van het eiland zie de vice-president: „Noem het deling als u wilt". Overigens was het volgens hem een eerste ver eiste, dat de vrede en orde wor den hersteld. Daarna zou over de grondwet moeten worden ge praat. Het Turkse parlement heeft besloten, niet op recès te gaan, maar dagelijks bijeen te komen met het oog op de toestand op Cyprus. STAKEN VAN HET VUREN OP CYPRUS Overeenstemming over Britse voorstellen Het politieke verbindingscomité op Cyprus, waarin alle partijen in het geschil vertegenwoordigd z(jn, is tot overeenstemming ge komen over een staken van ite vijandelijkheden op basis van de voorstellen van de Britse minis ter Duncan Sandys, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. De Griekse en Turkse strijd krachten zullen uit de nabijheid van de bestandslijn in Nicosia worden teruggetrokken en ver vangen worden door Britse mili tairen. Voorts zullen er zo spoedig, mogelijk regelingen worden gé- troffen voor de terugkeer naar huis van honderden Turkse vluchtelingen, die zich nu bevin den in de gebieden waar gevoch ten is. De Britse troepen krijgen tot taak in de buitenwijken van Noord-Nicosia de weg te berei den naar normale verhoudingen. Ontmoeting tussen Paus Paulus en Patriarch Athenagoras De orthodoxe patriarch Athe nagoras van Constantinopel zal op 5 januari Paus Paulus ont moeten op de Olijfberg in Jeru zalem, zo is maandag in Istan bul bekendgemaakt. De Belgische justitie heeft tot maandagavond tien arrestaties verricht in een zaak van valse munters, die het afgelopen week einde aan het licht is gekomen. Vermoed wordt, dat in een af gelegen boerderij in het zuiden van België in totaal 23 miljoen Belgische frank ongeveer 1.65 miljoen gulden aan valse bankbiljetten van 1000 frank zijn vervaardigd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Iets zachter. ZON MAAN op onder op onder Dec. 31 8.48 16.37 17.52 9.45 Jan. 1 8.48 16.38 19.07 10.33 2 8.48 16.39 20.25 11.0S 3 8.48 16.40 21.41 11.36 DINSDAG 31 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.00 2.28 Terneuzen 2.35 3.03 Hansweert 3.15 3.43 Walsoorden 3.25 3.53 WOENSDAG 1 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.50 3.21 Terneuzen 3.25 3.56 Hansweert 4.05 4.36 Walsoorden 4.15 4.46 DONDERDAG 2 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.39 4.09 Terneuzen 4.14 4.44 Hansweert 4.54 5.24 Walsoorden 5.04 5.34 Maandagmiddag werd in de ri vier de Samber een aarden pot gevonden met in totaal ongeveei negen miljoen aan nagemaakt» bankbiljetten. Naar een tweede pot, die volgens de hoofdbeklaag- de eveneens in de rivier werd geworpen, wordt nog gezocht. Ook zoekt men naar de druk- pers, waarmede de biljetten wer den nagemaakt en de medeplich tigen, die de nagemaakte biljet ten tegen een veel lagere waar de tegen echte biljetten aanbo den. Eén chemigraaf uit Gent, die ervan wordt beschuldigd de cli- ché's te hebben geleverd, blijft ontkennen schuldig te zijn. Hij houdt vol de cliché's te hebben geleverd omdat men hem had verteld, dat zij voor een reclame campagne zouden worden ge bruikt. Volgens het voorlopige onder zoek zou tot dusverre slechts 'n klein deel van de nagemaakte biljetten in omloop zijn ge bracht. Zij vertoonden overigens enkele belangrijke afwijkingen van de echte briefjes van 100 frank. HFT wm, ZUIDWESTELIJKE WIND Een storing die over het noor den van de Noordzee is getrok ken en aan de kust tamelijk veel wind heeft gebracht, verdwijnt nu in oostelijke richting. Daar mee is tamelijk zachte lucht over het land gestroomd. Ten westen van Schotland bevindt zich een volgende depressie die zich lang zaam over de Britse eilanden uit breidt. In verband hiermee moet worden verwacht dat er op oude jaarsdag vrij veel bewolking zal blijven, waaruit hier en daar wat regen of motregen zal vallen. Er blijft in verband met de nadering van de depressie tamelijk veel wind uit zuidwestelijke richting, zodat de temperaturen nog een kleine stijging kunnen onder gaan.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1