Gemeenteraad van Zaamsiag Maandag 30 december 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 gehouden op maandag 16 december 1963, des namiddags 4 uur (Slot) BEHANDELING GEMEENTE-BEGROTING 1964 E. en W. stellen voor de ge- meente-begoting 1964 vast te stellen, zoals die is toegezonden, met behandeling van de hierna te oemen begrotingen en verzoe ke: 93. Huur van huizen. De heer De Visser zegt dat er bij. de verbetering van de woning voor de politie bij het raam aan de kant van de school een lelijke dissonant is ontstaan. De gevel is gaaf maar door de bijgemet- selde penant is dit lelijk gewor den. Hij spreekt daarover zijn ergernis uit. De Voorzitter zegt dat bekeken zal worden wat hieraan gedaan kan worden. 95. Opbrengst van grasverpach- tingen. De heer Florussen zou graag zien dat in het pachtcontract voor het gedeelte zeedijk de bepaling werd opgenomen dat geen bor den met „Verboden toegang" mogen worden geplaatst. De heer De Kraker meent dat deze borden niet gemist kunnen worden. De waterkering moet er voor zorgen dat de dijk in orde is. Als de borden er niet staan kan men er met van alles over de dijk rijden. De heer Florussen zegt dat het er alleen om gaat personen op de dijk toe te laten. De heer Faas meent dat er wel een recht zal bestaan om de be doelde borden te plaatsen. De Voorzitter zegt dat nage gaan zal worden of deze borden geplaatst mogen worden en of het noodzakelijk is. 155. 60 opcenten op de hoofd som grondbelasting op de bebouwde eigendommen. De heer Van Cadsand stelt voor van de begroting af te voeren: 60 opc. op de hfds. gb. op de geb. eigend.; 30 opc. op de hfds. gb. op de on- geb. eigend.; 150 opc. op de hfds. personele belasting. De heer Florussen zegt dat be lastingverlaging in 1963 ter spra ke is geweest. Toen is toegezegd dat dit voor 1964 zou worden be keken. Bij deze begroting 1964 is er niets over gezegd. Hij heeft zich wel afgevraagd of belasting verlaging nu wel gewenst is. È)r hangt heel wat boven ons hoofd. De Voorzitter heeft al een lijst gegeven van werken die in uit voering moeten komen. Ook de herindeling kan geld kosten bij eventueel noodzakelijke juridi sche bijstand. Hij vindt het jam mer dat er bij de begroting geen toelichting op gegeven is waar om de vraag van vorig jaar niet in vervulling is gegaan. De heer De Visser zegt dat hij gewezen heeft op de besprekin gen van vorig jaar inzake belas tingverlaging, echter niet met de bedoeling de weg van belasting verlaging op te gaan, doch alleen met de bedoeling te weten te komen hoe B. en W. erover den ken. De Voorzitter zegt dat met de voorgestelde verlagingen een be drag van 14.400 gemoeid is. Hij meent dit voorstel dringend te moeten ontraden gezien de vele kapitaalsuitgaven die ons nog te wachten staan. Hij meent dat met 4 per inwoner in deze tijd van welvaart moeilijk gesproken kan worden van een verademing of dat de bevolking daardoor meer armslag zou krijgen. Het is mak kelijk in één minuut dit bedrag er af te doen, het zal er niet zo gauw weer bij zijn. De heer Van Cadsand meent dat deze verlaging, gezien de gro te post voor onvoorziene uitga ven, mogelijk is. De Voorzitter zegt dat een ge meente die tot ontwikkeling komt geld verslindt, als wij alle plan nen willen realiseren zal het veel geld kosten. De gemeente moet vooruitzien. Als eenmalige ver laging was het misschien nog mogelijk, maar voor langer zal het zeker ongewenst blijken. Wethouder Koster zegt dat hij er dankbaar voor is dat de heer Florussen hier weer over begon nen is. Hij meent dat het nu mo gelijk is tot belastingverlaging over te gaan. In de toekomst zien we weer wel verder. Hij is bereid het voorstel van de heer Van Cadsand te steunen. In de be groting kunnen direct enkele posten worden aangewezen om deze ƒ14.000 te vinden. Juist nu met de herindeling moeten we dit doen. Gezegd is dat het uit breidingsplan geld zal kosten. We moeten wel duurder aanko pen, maar toch zullen we nog goedkoop grond kunnen verko pen en uiteindelijk moet het uit breidingsplan zichzelf bedruipen. De heer Florussen vindt dat wethouder Koster van een ver keerd standpunt uitgaat. Van het bedrag van 14.000 kan de rente en aflossing van een flink kapi taal worden betaald. Hij ver klaart zich niet tegen belasting verlaging maar acht het niet ge wenst omdat we vooruit moeten zien. Als we onze plaats willen bepalen, zal het beleid daarop ge baseerd moeten zijn. De heer De Visser zegt dat be lastingverlaging wel aanlokkelijk is. We moeten bekijken of dit vanwege de begroting kan. Hij is van mening dat deze begroting wel voldoende armslag geeft. We moeten onze houding echter niet alleen daardoor laten bepa len en dus niet alleen deze be groting in ogenschouw nemen. We moeten verder kijken en voor wat op het programma staat is geld nodig. B. en W. zijn beter op de hoogte met de verschillen de plannen. Bij de begroting is er niets over de mogelijkheid tot belastingverlaging gezegd en daaruit kan de conclusie getrok ken worden dat B. en W. belas tingverlaging nog niet aan de orde achten. De voorzichtigheid pleit er op het ogenblik zijns in ziens voor niet tot verlaging over te gaan. De kans bestaat dat we weer terug moeten en dat is niet juist. De Voorzitter zegt dat het al gemene financiële beleid in het oog moet worden gehouden. We mogen er geen spel van maken: nu er af, dan weer erbij. Het gaat niet op ons blind te staren op deze begroting. Wethouder De Koeïjer zegt dat bij de vorige begroting over deze zaak gesproken is en toen is ge zegd dat dit voor de begroting 1964 opnieuw zou worden beke ken. Er is ook weer over gespro ken, maar gezien de omstandig Groene Kruis" met ingang van 1 januari 1963 vastgesteld op de helft van de door de Vereniging ontvangen contributies. Met in gang van 1 januari 1964 wordt de contributie verhoogd van 7,50 op 10,Aan contributies is geraamd ƒ8800, B. en W. stellen voor aan sub sidie voor 1964 een bedrag te ra men van 4400,zijnde de helft van de in de begroting van de Vereniging geraamde op brengst aan contributies. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 126. Contributie aan het Konin gin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. In verband met een ingeko men verzoek stellen B. en W. voor de contributie met ingang van 1 januari 1964 te verhogen tot 50,per jaar. De heer Van Cadsand vraagt of het voorgestelde bedrag is ge- kenis daarvan jn. Het verharden slag van de paden acht hij echter wel aan nodig. De Voorzitter zegt dat de paden nu van koolas zijn. Dat is een stofboel of een modderboel en daarom zullen banden langs de paden worden geplaatst en zal daarop grint worden gebracht. Enige beplanting zal worden ver vangen door rozen en coniferen. Naar zijn persoonlijke mening zal heel weinig gebruik worden gemaakt van een aula. Het is een te grote kapitaals uitgave om exploitabel te zijn. De heer Van Cadsand zegt dat het bestaande gebouwtje dan wel opgeknapt mag worden. De Voorzitter zegt dat de ge hele begraafplaats een opknap beurt zal krijgen. De heer Van Hoeve merkt op dat heel wat gedenktekens ver zakt zijn. De Voorzitter zegt dat de ste nen meestal te vroeg geplaatst worden. De heer De Visser zegt dat er te weinig voor gezorgd wordt dat de stenen op de vaste kant staan. Het zou naar zijn mening goed zijn dat na een inspectie de eigenaren er op gewezen worden. en verkeerde voorlichting onze soldaten wordt gege ven. De heer Florussen zegt dat het nog nooit zo duidelijk is gesteld. De heer Verhelst vindt het be treurenswaardig dat alleen voor de protestantse tehuizen subsidie wordt gegeven en is van mening dat hiervan een politieke kwes tie wordt gemaakt. Z.h.s. wordt hierna overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten, waarbij de heer Florussen verklaart dat hij niet tegen de subsidie voor Pro Rege is, maar wél vóór het verlenen van subsidie aan de Katholieke en humanistische tehuizen. vraagd. Hij vindt het aan de Meestal zijn het verre verwanter. lage kant. 1' De Voorzitter zegt dat het be drag van de subsidie is verdub beld. Er is alleen om .verhoging gevraagd, zonder een bedrag te noemen. De heer De Visser zegt dat misschien gekeken is op de kwestie kanker. Het doel is goed i en er mag veel voor gedaan wor- f den. De vraag is, of toegekomen Z.h.s, wordt overeenkomstig heden zou het niet wijs zijn thans het voorstel van B. en W. beslo ten. 128. Subsidie voor reumabestrij ding. B. en W. stellen voor aan de Ned. Vereniging voor Reumabe strijding met ingang van 1 jan. 1964 een subsidie van 50,per jaar. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. die er nog bij betrokken zijn. In het verleden is wel de tactiek ge volgd om zelf voorzieningen tt treffen indien er na aanschrij ving niet op gereageerd wordt. 270. tot verlaging van de belastingen over te gaan. Hij acht het beslist niet verstandig. Wethouder Koster zegt dat hij een minderheid in het college vormt. Hij is het met de beide andere leden van het college niet eens. Het voorstel van de heer Van Cadsand wordt in stemming ge bracht en wordt verworpen met 8 stemmen tegen en 3 stemmen voor. Tegen stemmen: de heren Verhelst, De Visser, Faas, De Kraker, De Feijter, wethouder De Koeijer, en de heren De Jonge en Florussen: vóór stemmen: wet houder Koster en de heren Van Cadsand en Van Hoeve. 177. Ingehouden spaarbedragen. De heer Florussen vestigt er de aandacht op dat de spaarrege ling ook voor GSW-arbeiders mag worden toegepast. De Voorzitter zegt dat nage gaan zal worden of hieraan iets kan worden gedaan. K. D. woningbouwreserves. De heer Florussen vraagt naar de regeling voor het kopen van woningwetwoningen door de be woners. Op verzoek van de Voorzitter geeft de Secretaris hierop een toelichting. Van 17.4518.45 uur wordt de vergadering geschorst. 68. Aanschaffing van kantoor machines. De heer Florussen vraagt naar de reden van aanschaffing van het fotocopieer/lichtdrukappa- raat. 'De Voorzitter deelt mede dat dit apparaat gebruikt kan wor den om afschriften van stukken e.d. te vervaardigen. Dit zal ar beidsbesparing en tijdwinst ge ven. De heer Florussen vraagt om dan in de toekomst bij de raads stukken ook afschriften van be langrijke stukken mee te sturen. 84. Begroting brandweer. De heer Florussen zegt dat in het lijstje van kapitaalswerken ook genoemd is: voorzieningen ten behoeve van de brandweer. Hij vraagt welke voorzieningen dat zijn. De Voorzitter zegt dat de brandspuit gebouwd is op een dumpauto jaar 1929. De pomp vertoont waterverlies. Er is door de A. N. W. B. over de brand weerauto een rapport opgemaakt en daaruit blijkt dat, behoudens enkele voorzieningen daaraan, de auto nog goed is, zodat het alles zins verantwoord is een nieuwe pomp aan te schaffen en de re paratie aan de auto uit te voeren. De kosten worden geschat op 4.000 a 5.000. Een geheel nieu we spuit zou 50.000 a 55.000 kosten. Z.h.s. worden de verschillende door het brandweërbestuur voor gestelde bedragen in de gemeen tebegroting geraamd. 102. Subsidie terzake van ver keer en toerisme. Ingekomen is een verzoek van de Vereniging voor Veilig Ver keer Terneuzen en Omstreken om een subsidie voor 1964. B. en W. stellen voor een sub sidie te verlenen van ƒ50. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Vergoeding aan schoolbe sturen als bedoeld in art. 101 L. O. wet 1920. en W. stellen voor de ver goeding per leerling voor 1964 vast te stellen op ƒ65. Z.h.s. wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. B. 296a. Verzoek om subsidie R.K. Schoolvereniging te Hulst. 130. 118. Subsidie aan de Groene Kruis". Ver. „Het Op 10 december 1962 werd de subsidie aan de Vereniging „Het Subsidie aan Verenigingen voor drankbestrijding. In verband met een ingekomen verzoek van het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcoholisme stellen B. en W. voor aan dit bu reau voor 1964 en volgende ja ren een subsidie te verlenen van ƒ25,— per jaar. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 132. Uitgaven terzake van de verleende garantie aan de Stichting Protestantse Zie kenzorg Zeeuwsch-Vlaande- ren. Aangezien de begroting van het Juliana-ziekenhuis voor 1945 nog niet is ontvangen, wordt hetzelf de bedrag als voor 1963 11440,geraamd. De heer Van Cadsand zegt dat het geraamde bedrag waarschijn lijk te hoog zal zijn. De Voorzitter zegt dat het te kort over het le halfjaar bedroeg ƒ11.235 en dat het tekort voor 1964 is geraamd op ƒ50.000. Wethouder Koster deelt mede dat het tekort over de eerste drie kwartalen van 1963 ƒ15.000 bedraagt. 180. Gereedschappen. De heer Florussen acht het ge wenst deze post hoger te ramen voor de aanschaffing van wat groter materiaal. Er wordt tegen woordig veel zelf gedaan en dan moeten de mensen ook materiaal hebben. Hij wil de post tot 2.000 verhogen. De Voorzitter zegt dat met de opzichter overlegd zal worden waaraan behoefte bestaat. Zono dig kan daarna deze post wor den gewijzigd. 188. Onderhoud! wegen en voet paden. De heer De Visser meent dat deze post niet zo hoog is in ver band met de slechte toestand van de trottoir hier en daar. Ook trottoirbanden wijken uit. Een deel van betontegels in de Ter- neuzensestraat vertoont aan de oppervlakte gebreken. Hij vraagt tevens aandacht voor het trot toir vóór het wandelpad in de Terneuzensestraat. Als daar met auto's over gereden moet wor den, zullen er zwaardere tegels gelegd moeten worden. De Voorzitter zegt een en an der met de opzichter te zullen bespreken. De heer Florussen vraagt de Woningbouwstraat te verharden met oude klinkers. Er is reeds eerder hierom gevraagd. Het is daar een uitweg van land en het is vaak een modderboel. De Voorzitter zegt dat dit zal worden bekeken. Mogelijk zou het gelijk kunnen gebeuren met de reconstructie van de Axelse- straat. 204. Kosten van de Algemene Begraafplaats. De heer Van Cadsand' zegt dat hij in de begroting de post voor de aula op de begraafplaats mist. Hij ziet ook niet direct de bete- De Voorzitter zegt dat een ver zoek is ingekomen van de R. K. Middelbare Schoolvereniging om te verlek I een subsidie van 40 per leerling voor 3 leerlingen op het Janse- nius Lyceum te Hulst. In vei- band met de richtlijnen van Ged. Staten stellen B. en W. voor een bedrag van 25 per leerling be schikbaar te stellen; in totaal dus 75. het voorstel van B. en W. beslo ten. 320. Subsidie aan muziekscholen. B. en W. stellen voor, evenals voor 1963 weer een subsidiebe drag te ramen van 750 voor de Stichting Zeeuwse Muziekschool en eenzelfde bedrag voor de Stichting Terneuzense Muziek school, Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 324. 304. Subsidie aan muziekver enigingen. Naar aanleiding van een inge komen verzoek van de Muziek vereniging „De Volharding" ste1- len B. en W. voor de subsidie voor 1964 vast te stellen op 1500. De heer Van Cadsand is het wel eens met de verschillende subsidies, maar hij zou wel graag de rekeningen van de Verenigin gen in de begroting zien opge nomen. De Voorzitter zegt dat dit als voorwaarde voor een volgend jaar gesteld kan worden. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 308. Subsidie aan sportvereni gingen. B. en W. stellen voor aan de landelijke rijvereniging „De Ju- lianaruiters" een subsidie te ver lenen van ƒ100 en aan de voet balvereniging Zaamsiag een sub sidie van ƒ300. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. 318. Subsidie en bijdragen voor militaire tehuizen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op de verzoeken om subsidie voor 1964 van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen, van de Stichting Mili taire Tehuizen van het Humanis tisch Thuisfront en van de Stichting Katholiek Militair Vor mingscentrum. De heer Florussen zegt thans op een akkoord te wachten. De Voorzitter zegt dat B, en W. onveranderd hun standpunt van vorige jaren handhaven. Wethouder Koster licht dit na der toe en zegt dat het voor de Katholieke tehuizen niet nodig is omdat er hier praktisch geen R.K. militairen zijn; voor het Huma nistisch Thuisfrond niet omdat die haast geen tehuizen heeft. De heer Florussen meent dat het om de verzorging van de sol daten gaat en dan gaat het er niet om of men R.K., Protestant of humanist is. Wethouder De Koeijer zegt dat de Prot. Chr. groep zelf een heleboel doet voor de Prot. Chr. tehuizen. De humanisten doen weinig of niets; hadden ze meer tehuizen, dan zou misschien wel een subsidie gegeven worden. De heer Florussen meent dat bij deze subsidieverlening politie ke motieven een rol spelen. Wie zegt dat de protestanten niet naar de katholieke tehuizen gaan? Het gaat er bij de solda ten om waar de meest te be leven valt. De heer De Visser meent dat het zo gegaan is dat de R. K. te huizen niet gesteund worden om dat de R. K. gemeenten daar ge noeg aan doen. Voor het Huma nistisch Thuisfront is het geba seerd op een principieel motief, omdat dit steunt op geheel ande re levensbeschouwelijke grond- Exploitatie van. het voor malig schoolgebouw Veer- straat 2. De heer Florussen zegt dat in de oude school door de inrichting als bergplaats nu een smerige bende is. Hij vraagt plannen te ontwerpen voor een andere ge meentelijke bergplaats. De Voorzitter zegt dat B. en W. de gedachten hierover reeds hebben laten gaan. De onderhan delingen zijn nog niet rond. Het heeft de voortdurende aandacht van B. en W. 326. Kosten in verband met het jeugdwerk. B. en W. steden voor, evenals voor 1963, weer een bedrag van 750 te ramen, om daaruit sub sidies te kunnen toekennen voor de verschillende soorten van jeugdwerk in de gemeente. De Voorzitter deelt mede dat met afgevaardigden van de ver schillende soorten van jeugd werk een adres is opgemaakt voor de verdeling van het bedrag voor 1963. B. en W. hebben over eenkomstig dit adres de volgen de bedragen toegekend: open jeugdwerk, omdat dit nog van de grond af moet beginnen: ƒ200; Hervormd en Geref. jeugdwerk ieder f150; landbouwjongeren: 100. Voor de activiteit van alle ieugd is een bedrag van ƒ150 overgebleven. De zojuist genoem de vertegenwoordigers zullen zich over deze activiteit nader beraden Van de Chr. Geref. Kerk en de Geref Kerk fart. 31) is bericht ingekomen dat zij van de subsidieregeling geen gebruik wensen te maken. In mei 1964 zal door de ver schillende orrrani.saties versaag worden uitgebracht over de be- stediricr van de gelden. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 344. Subsidie aan het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor de begro ting 1964 van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur goed te keu ren. De Voorzitter zegt, naar aan leiding van de vraag van de heer Florussen over de naam van het Burgerlijk Armbestuur, dat op 1 januari 1965 de Algemene Bij standswet in werking zal treden. Hoe dan de positie van het Arm bestuur zal worden, is nu nog niet precies te zeggen. Het wach ten is op nadere voorschriften. In de komende maanden zullen hierover wel voorstellen komen. Het heeft dus weinig zin nu ver anderingen aan te brengen. Op de vraag van de heer Flo russen of de voorzitter ook niet van mening is dat deze naam haar tijd overleefd heeft, ant woordt de Voorzitter bevesti gend. De heer Florussen zegt dat hij ermee akkoord gaat te wachten tot nadere voorstellen komen in verband met de nieuwe Algemene Bijstandswet. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten, waarbij geacht wordt dat de heer De Feijter zich als lid van het A. iB. A., van medestemming heeft onthouden. 346. Kosten verstrekken brandstoffenbijslag. De Voorzitter zegt dat in de toelichting vermeld is dat de bijslag thans ƒ40 is. Dit moet zijn 50. B. en W. stellen voor in verband met de gestegen ko- lenprijzen en de vroeg ingetreden winter het bedrag voor 1963/'64 vast te stellen op 60. Deze post dient dus met ƒ1000 te worden verhoogd. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 356. Subsidie aan verenigingen of instellingen voor gezins zorg. B. en W. stellen voor een be drag van 2650 te ramen voor uit te keren subsidie aan de Prot. Chr. Stichting voor Maatschap pelijk werk in Oost Zeeuws- Vlaanderen voor gezinszorg in deze gemeente, zulks overeen komstig het ingediende verzoek. Het juiste bedrag van de subsi die is afhankelijk van het aantal verzorgingsdagen in de gemeen te. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 358. Maatschappelijk Werk. B. en W. stellen voor de sub sidie aan de Prot. Chr. Stichting voor Maatschappelijk Werk in Oost Zeeuws-Vlaanderen vast te stellen op ƒ1170, zulks overeen komstig het ingediende verzoek. Tevens wordt op deze post een bedrag van 40 geraamd voor de nazorg van doofstommen, uit gaande van de Prot. Ohr. Stich ting voor maatsohappe'ijk werk ten behoeve van doofstommen. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 366. Bijdrage aan de Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurig zieken. B. en W. stellen voor aan deze Federatie op haar verzoek een subsidie te verlenen van 0,1 cent per inwoner. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 370. Subsidie aan de Johanna Stichting. De heer Florussen zou graag zien dat de subsidie voor deze stichting ook werd verhoogd. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de subsidie te bren gen op 50. Z.h.s. wordt aldus besloten. 372. Bijdrage aan dé Stichting Beschuttende Werkplaatsen Midden Zeeuws-Vlaande- ren. De heer Florussen zegt dat er over het algemeen weinig aan dacht wordt geschonken aan de beschuttende werkplaatsen. Het dagelijks bestuur van de stich ting zou het zeker zeer op prijs stellen als de raad daar eens een kijkje ging nemen. In de toe komst zal het voor 'de gemeente wel geld gaan kosten. De huis- aan-huisverkoop is beëindigd en er staat nog een verbouwing op het programma. De Voorzitter zegt dat door de beschuttende werkplaatsen veel goed werk wordt gedaan. B. en W. zullen het bezoeken van de werkplaats nader bekijken. 374. Subsidies ten behoeve van de land- en tuinbouw. De heer De Kraker zegt er verheugd over te zijn dat B. en W. de nuttigheid van het fruit teeltproefbedrijf te Philippine in zien, nu hier in de gemeente hoe langer hoe meer tuinbouw komt. 384. Elektriciteitsvoorziening onrendabele gebieden. De heer De Feijter vraagt hoe ver het staat met het plan voor de aansluiting van de onrendabe le gebieden. De Voorzitter zegt dat hieraan gewerkt wordt. Van 2 percelen is er een mededeling over de kabellegging ingekomen. Ten aanzien van de onrendabele ge bieden waterleiding deelt hij me de, dat beloofd is dat nog dit jaar aan 't 'restant van de aansluitin gen in de gemeente zal worden begonnen. Memorie van toelichting. De heer Florussen zegt dat de aanleg van de verbindingsstraat AxelsestraatWeststraat niet meer in de begroting 1964 staat. De Secretaris zegt dat de uit gaaf geraamd is in de begroting 1963. Eventueel wordt deze post overgebracht naar 1964. De af schrijving op deze post is al in 1963 geraamd en thans ook voor 1964. De heer De Visser vraagt in gelicht te worden over het beleid ten opzichte van de uitvoering van dit werk. De Voorzitter deelt mede dat alle voorbereidende werkzaam heden zijn verricht. Het werk is besteksklaar, maar het wachten is op de rijksgoedkeuring. De heer Florussen vraagt of er al een oplossing is gevonden voor het trottoir bij de heer Hamelink. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. De heer Florussen zegt aktief te zijn ten opzichte van de sanering Brouwerij en Koepoort straat. Als we orde op zaken willen stellen, zal er aangepakt moeten worden. De Koepoort straat zou een mooi straatje kunnen worden als de oude rom mel is opgeruimd. De heer De Feijter is het hier mede eens. Hij is ook van mening dat de verlichting in de Koe poortstraat er al moest zijn. De Voorzitter zegt dat de oude boel in de Koepoortstraat opge nomen wordt in de herziening van het uitbreidingsplan. Met de familie Risseeuw zijn onderhan delingen aan de gang over het krot dat aan het eind van de Koepoortstraat staat. Voor de Brouwerij hopen B. en W. spoe dig met de definitieve regeling te kunnen komen. De verlichting voor de Koepoortstraat is reeds lang geleden besteld, maar de fabriek levert niet vlug genoeg af. Z.h.s. wordt hierna de gemeen te-begroting 1964 zoals die door B. en W. is aangeboden, en de le wijziging daarop, zoals die bij de behandeling van de begroting tot stand is gekomen, vastge steld. 7. Rondvraag en sluiting. De heer Verhelst vraagt een lichtpunt aan te brengen voor de weg op het Veer achter de hui zen van bakker Koopman enz. De Voorzitter zegt toe dat B. en W. dit zullen bespreken. De heer De Visser vraagt of het toegezegde onderzoek in de vorige vergadering over de speel weide en de rolschaatsbaan iets heeft opgeleverd. De Voorzitter zegt dat het mo gelijk gebleken is alle speelwerk- tuigen en de rolschaatsbaan op het terrein achter het Groene Kruisgebouw onder te brengen. De opzichter heeft hiervan een tekening gemaakt, maar B. en W. willen de situatie eerst nog ter plaatse bekijken. De heer De Visser zegt dat hij in de pers gelezen heeft dat Ged. Staten voor Zeeuws-Vlaanderen een plan voor ratiobouw hebben aanbevolen. Hij heeft tegen deze ratiobouw wel enkele bezwaren. De Voorzitter zegt dat het zó zal zijn dat het contingent voor Oost Zeeuws-Vlaanderen zal be staan uit ratiobouw. De deel nemende gemeenten zullen van deze toewijzing profiteren. Ge meenten die niet deelnemen zul len geen toewijzing krijgen. De heer De Visser vraagt of dit voor het hele land geldt. De Voorzitter zegt dat dit streeksgewijs wordt gedaan. Het contingent ratiobouw voor Oost Zeeuws-Vlaanderen is hoog te noemen. Deze werkwijze, die doelmatige bouw met minder kosten voorstaat, wordt door de minister bevorderd. De heer Florussen vraagt wat de gedachten van B. en W. hier over zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. in principe besloten hebben mee te doen. De heer Florussen meent dat we als het goede woningen zijn, deze mogelijkheid moeten benut ten. De Voorzitter acht het van het grootste belang dat we in 4 jaren 24 woningen kunnen bouwen in plaats van in 4 jaren vijf wonin gen of geen enkele. De heer De Visser heeft be zwaren tegen de monopolieposi tie met betrekking tot dit plan, temeer omdat het van overheids wege wordt gestimuleerd. Alles is ook nog erg vaag en niemand weet precies wat de plannen in houden. De Voorzitter zegt dat gewacht moet worden op de definitieve toewijzing. Het is de bedoeling dat in 1964 wordt gestart. Vroe ger verdeelden Ged. Staten het contingent over de gemeenten, maar nu moet de beslissing van Ged. Staten in laatste instantie weer door de minister worden bekrachtigd. De heer Faas wil nog even in gaan op de algemene beschou wingen van de heer Florussen. De beschuldigingen dat de recht se fractie aan leiband van de wethouders lopen wenst hij niet aan te nemen. Bij de herinde- lingsplannen is duidelijk genoeg gebleken dat aan de klok getrok ken kan worden. Dat niet op alle slakken zout gelegd wordt, komt misschien wel omdat deze leden meestal van te voren zijn inge licht. Of men het er mee eens is of niet, de rechtse raadsleden zijn geen voogdijkinderen en hij meent dat dit vaak genoeg is ge toond. De heer Florussen vindt het tegenwoordig dat de heer Faas bij de rondvraag reageert op de algemene beschouwingen bij de gemeente-begroting. Volgens hem is het nog altijd zó dat B. en W. als dagelijks bestuur de zaken voorbereiden en dat het voor 90 van B. en W. moet komen. De burgemeester wil hij buiten beschouwing laten, maar de wethouders hadden het zien aankomen dat er grondtekort zou komen. De heer Faas zegt dat de heer Florussen ook weinig kritische geluiden heeft laten horen. Wethouder Koster wijst er op dat redelijke grond, die we hard nodig hadden, weer verkocht is. Als B. en W. grond kopen en de raad verkoopt het weer, schieten we niet veel op. De heer Florussen meent dat hij eindelijk ook wel betoogd heeft dat het niet verstandig was bedoelde grond te verkopen. De raad gaat hierna over in een vergadering met gesloten deuren. Na heropening sluit de Voor zitter op de openbare vergadering na het uitspreken van het dank gebed. BEJAARDE MAN VERONGELUKT Op het voormalig pontplein te Velsen is zaterdagmorgen de 75- jarige D. C. S. uit Driehuis met zijn fiets onder een auto geraakt en om het leven gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5