PROVINCIAAL NIEUWS RADIO EN TELEVISIE KOLONEL HYDE Prijsverhogingsoorlog KERKDIENSTEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 30 december 1963 TERNEUZEN ZAAMSLAG Hagenaar tweemiljoenste bezoeker van de Eiffeltoren Vredesprogram van Poolse premier Aanvaring De Amerikaanse verliezen in Zuid-Vietnam De bezoeken aan O.-Berlijn Hotelhrand in de V. S. Sowjets weigeren Amerikaans protest De Sowjet-ambassade in Oost- Berlijn heeft geweigerd het Amerikaanse protest tegen het neerschieten van de 18-jarige Oostduitser Schultz bij een po ging tot uitwijken naar de Ame rikaanse sector van- Berlijn op Eerste Kerstdag te aanvaarden. Autobusongeluk in Zuid-Afrika PAUL HINDEMITH GESTORVEN Eerste prijs voor Clement van <Ie Bulck Voor de zesde maal heeft de elfjarige Clement van de Bulck uit Temeuzen, leerling van de heer Marc Breijdeis van de Ter- neuzense Muziekschool en lid van de „Harmonie Terneuzen", een eerste prijs gewonnen, doch nu in de tweede afdeling. Zaterdag 1.1. werd een natio naal solistenconcours gehouden te Brakel. Hieraan werd door ruim 100 solisten uit het gehele land deelgenomen. Ondanks de zeer strenge beoordeling dooi de jury verzamelde de Terneu- zen'se solist 96 punten met liet bijzonder zware Adagio uit het klarinetconcert K.V. 622 van W. A. Mozart. Hij ontving daarbij een zeer lovende critisehe beoor delingslijst. Niet alleen voor de jonge so list, ook voor zijn leraar is dit een zeer mooi succes. Oudejaarsautorit van de M. A. C. A. Zaterdag hield de M. A. C. A. een Oudejaarsrit waarvoor een goede belangstelling bestond. De start en finish was de „Drieweg" en het parcours van 50 km liep uitsluitend over het grondgebied van de gemeente Zaamslag. Dat dit niet zo eenvoudig was, blijkt wel uit het aantal straf punten. De uitslag van de eerste tien is als volgt: 1. J. van Drongelen, Axel, 77 str.pt.; 2. G. Mol, Zaam slag, 86 str.pt; 3. A. de Keizer, Zaamslag. 124 str.pt.; 5. J. Faas, Zaamslag, 150 str.pt.; 6. J. Dees, Zaamslag, 237 str.pt.; 7. W. Nieu- Wfilink, Terneuzen, 2-37 str.pt.; 8. H. J. Houg, Terneuzen, 258 str. pt.; 9. F. Wisse, Terneuzen, 272 str.pt. en 10. L. F. Houg, Zaam slag, 275 str.pt. t Jaarver#. ,De Volharding" In het Verenigingsgebouw werd j.l. vrijdagavond de jaar lijkse vergadering van de muziek vereniging „De Volharding" ge houden. Wegens uitstedigheid van de voorzitter stond de vergadering onder leiding van de vice-voor- zitter, de heer'H. W. Houg. In zijn openingswoord verwel komde hij de talrijke aanwezigen. Wegens ziekte van de secreta ris werden de notulen van de vo rige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, door de penning meester voorgelezen. Bij de ingekomen stukken was een brief van het bureau voor muziek-auteursrecht Buma. Uit deze brief bleek, dat het auteurs recht voor de muziek met ingang van 1 januari 1964 drastisch ver hoogd wordt. Dit zal de muziek verenigingen veel geld gaan kos ten. Besloten werd aan de Muziek- bond te vragen wat hiertegen nog kan worden gedaan. Een schrijven van het gemeen tebestuur van Zaamslag, dat de subsidie voor het jaar 1964 was verhoogd, werd met applaus be groet. ACHT KINDEREN AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Acht kinderen van een echt paar uit de Francois Valentijn- atraat in Den Haag zijn zondag avond aan een groot gevaar ont snapt. Twee van hun tien kinde ren, die alleen thuis waren, gin gen in de keuken patates-frites bereiden. Daarbij is de vlam in de pan geslagen en de keuken in brand geraakt. De twee meis jes zijn daarop in paniek de straat opgerend. De overburen forceerden de deuren van de slaapkamer, die op slot waren. In deze kamer sliepen acht kin deren. Zij zijn bij deze buren tij delijk in huis genomen. De brandweer wist het vuur te beperken tot de keuken, die is uitgebrand. De student M. Poolman uit Den Haag heeft zondag in Parijs een verblijf van 8 dagen in Can nes aangeboden gekregen, omdat hij de tweemiljoenste bezoeker van de Eiffeltoren in Parijs was. Tot heden hebben 43,5 miljoen personen de Eiffeltoren beklom men, ongeveer de bevolking van Frankrijk. KERKDIENSTEN OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN DINSDAG 31 DECEMBER NED. HERV. KERK Axel: 7 uur Oudejaarsavonddienst. Hoek: 7 uur Ds. W. J. van Meeu wen. Hontenisse; X uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 7 uur Ds. R, G. J. Timmers. Philippine: 17 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van. Gentï 19.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 7.30 uur Ds. J. G. N. Ctjpêdo. Terneuzen: Kerk Noordstraal: 7 uur Ds. J. Scholten. Driewegen: 7 uur Ds. J. A. Poel man, „Scheldeoord"; 6 uur Ds. P. A. v, d, Vlugt. GEREFORMEERDE KERK Terneuzen: 7.30 uur Ds. W. C, van Hattem, GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat.) Terneuzen; 7 uur leesdienst. OUD GEB. GEMEENTE Terneuzen: 7 uur Ds. De Reuver. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DINSDAG 31 DECEMBER NED. HERV. KERK Aardenburg: 7.30 uur wika R. J. Wasterval. Biervliet; 7 uur Ds. VV. S. Even- huis. Breskens; 7 uur Ds L. Spaans. Cadzand: 19 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 19 uur Ds. H. W, Door- nïnk. Hoofdplaat: 7.30 uur Eerw. Heer H. J. Begeer. Nïeuwvliet: 7.30 uur Ds. Joh. Bre- z'et. Oostburg; 7 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 7 uur Gust. M. C. de Vries. Schoondijke: 7.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna: 6 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 6 uur Ds. Van Yperen. Sluis: 7.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje; 7 uur Ds. W. B. Bèrgsma. ÏJzendijke: 19 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 19 uur mej. Da H. B. nen'met de rraWussïng de Neeling, De Poolse communistische par tijleider Gomulka heeft zaterdag in een rede een vredesprogram van vijf punten ontvouwd: 1. Bevriezing van kernwapens in centraal-Europa onder con trole, gepaard gaande met beperking van de conventio nele bewapening. 2. Een niet-aanvalsverdrag tus sen de landen van- de Navo en die van het Pact van Warschau. 3. Hervatting van de pogingen om tot overeenstemming te komen over een algemene en volledige ontwapening. 4. Maatregelen om de „veilig heidszone" in andere gebie den van de wereld uit te breiden. 5. Ontwikkeling van de interna tionale economische samen werking. Gomulka zei. dat Polen her haaldelijk uiting heeft gegeven aan zijn verlangen naar betere betrekkingen met West-Duits- land. Maar helaag waren de po gingen aan Poolse zijde niet op de juiste manier door West- Duitsland beantwoord. Ondanks het feit, dat in het begin van dit jaar een- handels overeenkomst was getekend en er in Bonn een nieuwe regering was gekomen, had West-Duits- land verder niet gedaan om te tonen, dat het werkelijk zich wil losmaken van zijn huidige poli tiek die de vrede in gevaar brengt, aldus Gomulka. Twee Franse schepen, de „El- donia" en de „Typhêe", zijn kort na middernacht van vrijdag op zaterdag met elkaar in aanva ring gekomen. De bemanning van de midscheeps geramde „El- donia" (2662 brt.) van de Union Navale in Duinkerken ging in de sloepen van boord, maar kon na van de ergste schrik te zijn bekomen en met de wetenschap, dat de sleepboot „Holland" van Doeksen uit Terschelling in de buurt was gearriveerd weer aan boord gaan. De gehavende ,,E1- donia", die slagzij maakte, werd door de „Holland" naar Amster dam gebracht. De „Typhêe" (2405 brt.) van de Société Navale Caennaise in Caen kreeg bij de botsing ook averij, maar kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. Bij de aan varing, die plaats vond twaalf mijl ten noordoosten van het ïicrtschip Texel, werden geen personen gewond. BRAND OP SCHIP IN DOK OP WERF TE SCHIEDAM. Aan boord van de „Conox", die bij de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam in dok ligt, is gister avond om even vóór zeven brand uitgebroken. Het vuur werd be streden door de bedrijfsbrand weer en de brandweer van Schie dam, die middelalarm had ge geven. De brandweer neemt aan dat de brand is ontstaan door het exploderen van een hetelucht- kaohel. Het vuur verspreidde zich in het achterschip over drie dek ken, over een lengte van 50 m. en over de volle breedte van het schip en vond volop voedsel in het hout, de dekzeilen, de olie en de kabels op het dek. De brand woedde op de „Co nox", het oude Britse troepen transportschip „Oxfordshire", dat in augustus voor een totale ver bouwing naar Wilton kwam. Het schip moest worden opgeknapt en ingericht als passagiersschip (een order van 23 milj. gulden). Een probleem was, dat er geen licht aan boord was. Maar men slaagde er toch in het vuur mid scheeps te lokaliseren en van daar drong men steeds verder door tot in het achterschip. Ver rassend snel eigenlijk nog, vol gens deskundigen, was men de brand meester. Reeds om kwart vóór acht kon worden begon- Het jaarverslag van de secre taris liet het jaar 1963 nog eens de revue passeren. Hieruit bleek dat dit voor „De Volharding" een druk, maar ook een goed jaar is geweest. In totaal had de vereni ging 25 maal deelgenomen aan diverse festiviteiten, zowel in de gemeente als in binnen- en bui tenland. Het jaarverslag van de pen ningmeester gaf een overzicht van de ontvangsten en uitgaven. Van de rondvraag werd 'n druk gebruik gemaakt. Diverse ideeën en wensen van de leden zullen door het bestuur worden onder zocht en zo mogelijk worden uit gevoerd. Om tien uur sloot de vice-voor- zitter deze in alle opzichten ge zellige vergadering. De Amerikaanse verliezen in Zuid-Vietnam in dit jaar bedra gen tot dusver 71 doden, 399 ge wonden en 14 vermisten. Deze getallen omvatten niet de ver liezen welke niet rechtstreeks door het optreden van de com munistische opstandelingen zijn geleden. In 1961 en 1962 samen sneu velden 21 Amerikanen, terwijl er toen 80 werden gewond. Alexander Abusch, Oostduits vice-premier, heeft in een inter view met het tijdschrift „Sonn- tag" verklaard, dat zijn regering bereid is na 5 januari bezoeken van Westberiijners aan het oos telijke stadsdeel toe te staan in dien er een gunstige politieke sfeer is. De Oostduitse regering is bereid hierover en over alle andere kwesties die tot het nor maliseren van de betrekkingen met West-Berlijn kunnen leiden, te onderhandelen, aldus de vice- premier. Zondag hebben 130.000 West- Berlijners het oostelijke stads deel bezocht, waarmede het to taal aanal bezoekers sinds 20 dec. j.l., toen de eerste West-Berlij- ners Oost-Berlijn binnenkwamen, tot 413.000 is gestegen. Minstens 27 mensen zijn zon dag om Het leven gekomen bij een brand in een vol hotel te Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida- Alle kamers van het twaalf verdiepingen feilende Roosevelt- Hotel waren bezet met het oog op belangrijke voetbal- en bas- ketbalwedstrijden. De gasten sprongen uit de ra men of lieten zich via aan elkaar geknoopte lakens naar beneden zakken. Anderen werden me.t brandweerladders gered, terwijl enkelen die op het dak waren ge klommen in veiligheid werden gebracht. De politie deed een be roep op de mensen niet uit de ramen van de hoger gelegen étages te springen. Een onbekend aantal mensen liep brandwonden op of werd bevangen door de rook. Verscheidene slachtoffers kwa men om het leven doordat de knopen, waarmede zij lakens en dekens aan elkander hadden be vestigd, om zich hierlangs naar beneden te laten zaken, los lie ten. De brand was na twee uur bedwongen. Volgens het Oostduitse persbu reau A.D.N. werd als reden voor de weigering opgegeven dat deze kwestie niet onder de bevoegd heid van de Sowjet-ambassade in Oost-Duitsland viel. (Van onze sociaal-economische medewerker.) In de economische politiek van de eerstkomende maanden zal de prijsverhogingsoorlog een belangrijke rol spelen. Iedere groep van ons volk is daarvoor bezig de stukken op te stellen. Van die groe pen noemen wij de consumentenbonden, de overheid, de vakbewe ging, de industrie en de middenstandsbonden. Het wordt een oorlog om de schuldigen te vinden van de prijsstijgingen. De loonsverhoging is een feit. Dat betekent de grootste kosten stijging voor die bedrijfstakken, waarin de menselijke arbeid een belangrijke plaats inneemt. Ruw gemeten vallen daaronder de in dustrieën, die hoogwaardige arbeid leveren, met name de luxe- industrie. Loonstijging houdt echter eveneens een aanzienlijke k03- tentoeneming in voor de overige bedrijven, want ondanks alle mechanisatie blijft de menselijke arbeid voorwaarde voor elke pro- duktie. Wij zullen als gevolg daarvan een reeks prijzen aanzienlijk zien stijgen. De consumenten en de overheid hebben er belang bij die prijsstijging af te wentelen op handel en industrie, de laatsten moeten zich daartegen schrap zetten om te voorkomen dat zij zelf door het kostenspook worden gewurgd. Bovendien voegen zich bij de kostenstijging als gevolg van de lonen nog enkele stijgingsoor zaken van andere aard. In de agrarische sector bijvoorbeeld het gedeeltelijk mislukken van de graanoogst, de geringere aanvoer van koffie op de wereldmarkt en zo zijn er nog wel enkele andere oorzaken van verhogingen te noemen. Deze laatste verhogingen zou den dus toch zijn opgetreden, al had Nederland nimmer roet een loonexplosie te maken gehad. stellen voor een prijsstijging. Er zijn er die daarmee de aandacht van zichzelf willen afleiden, er zijn er ook die van mening zijn dat de detailhandelsmarges best lager kunnen worden, omdat die winkelier niets anders doet dan zijn produkt doorgeven. Dezelfde gedachte leeft bij bepaalde over heidsinstanties en de gedachte wordt nog versterkt door het verplichte overleg dat gepleegd moet worden met het ministerie alvorens de prijzen voor brood, melk en brandstoffen omhoog gaan. Dit vestigt zo de gedachte dat men de handel goed moet controleren. Bij een autobusongeluk op 40 km ten noorden van de Zuidafri- kaanse stad Durban zijn zondag 11 personen om het leven geko men en dertig gewond. De mensen maakten een dag tocht naar de Nageldam, toen de autobus van de weg raakte en 12 meter lager onderste boven in de ondiepe rivier de Omzin- doezi terecht kwam. Nader wordt gemeld dat 12 passagiers om het leven zijn ge komen, terwijl er 29 werden ge wond. De toestand van vele ge wonden is ernstig. In de bus be vonden zich slechts blanke pas sagiers. Ter plaatse wonende negers hebben met bijlen de buitenwand van de autobus opengehakt, om vervolgens de klem zittende overlevenden met behulp van "ijzeren staven, waarmee zij ver wrongen metaal opzij wrikten, te bevrijden. De componist en dirigent prof. Paul Hindemith is zaterdag op 68-jarige leeftijd in Frankfort aan de Main gestorven. Kort tevoren was hij in een ziekenhuis opgenomen wegens een storing in de bloedsomloop. Hindemith werd op 16 novem ber 1895 in Hannau bij' Frank fort. aan de Main geboren. Zijn vader was handwerksman. Toen hij dertien jaar was, speelde hij al zeer goed viool. Vóft- zijn 30ste jaar genoot Hindemith al grote bekendheid. In de jaren twintig gold hij als het „enfant terrible" van de Duitse muziekwereld. Zijn com posities schokten de conservatie ve muziekliefhebbers in geheel Europa. WAAR SCHUILT DE OORZAAK? De consumentenbonden speu ren zelfstandig naar de oorzaken van prijsverhogingen of spelen de overheid gegevens in handen om te onderzoeken. Zij zullen geen middel ongebruikt laten om alle deelnemers aan het econo misch verkeer zoveel mogelijk afbreuk te doen in het verkrijgen van een rechtmatig aandeel in de inkomensvergroting. Zij me nen al te dikwijls dat winkeliers, vervoerders, groothandelaren en fabrikanten maar met 't zelfde inkomen als voorheen genoegen moeten nemen. De werkelijkheid leert anders. Een reële economische politiek vraagt van betrokkenen een aan vaarden van de bestaande prij- zen-spelregeis. Dat betekent geen prijzenstop maar een prijsaan passing, die vergoeding geeft voor de gestegen kosten en ook de ondernemers een zekere ver hoging van inkomen brengt. Velen protesteren daartegen omdat ondernemers in één adem genoemd worden met kapitaal bezitters en dat is lang niet al tijd het geval. Over de gehele linie van de economische be drijfskolom zal de prijsherziening moeten doorwerken, willen niet bepaalde groepen de dupe wor den van de snelle loonherzie- ning. IN DE VERKEERDE HOEK Het valt te betreuren .dat juist op het punt van prijsverhoging de middenstand altijd de grote verliezer dreigt te worden. Waarom spreekt een staatssecre taris over een grote verleiding bij de middenstand om de prijzen te verhogen? Bestaat die neiging soms niet voor het grootbedrijf in de detailhandel? Dit is scha delijk voor de goede naam van de middenstand temeer waar diezelfde staatssecretaris prak tisch in één adem de midden stand prijst om haar beheerste houding in de laatste maanden. Er is óns geen enkele reden voor verdachtmaking van een bepaalde groep. Dat is des te meer ergerlijk omdat de consu menten niet met de industrie, maar met de detailhandel in aan raking komen op het punt van prijsstijgingen. Uit dien hoofde menen dan ook velen dat de win keliers de ooreaak zijn van een verhoging. Een redenering, die te dom is om over te praten. Ook onder de industriëlen zijn er velen, die de detailhandel in 't algemeen en de middenstand in 't bijzonder verantwoordelijk MET TWEE MATEN De vakbeweging is van mening dat de prijzen van de eerste led vensbehoeften niet mogen stijJ gen, terwijl zij voor eigen leden 10 inkomen meer vragen In principe betekent dit dus dat al len die niet als werknemer in de voorziening van eerste levensbe hoeften werkzaam zijn .maar. moeten opdraaien voor de loon trekkers. Een onhoudbaar stand-' punt. De vakbeweging is machtig en de industrie heeft een ondoor-J zichtig kostprijsschema. Bij de handel is dit meer transparant. De consument wil meer wel vaart ten koste van wie ook. De overheid, die door het akkoord in de Stichting van de Arbeid het meest gebonden is aan de werk geversbonden en de vakorgani saties van werknemers, is ge neigd de zwakste schakel in de keten tot zondebok te verklaren. Dat zal dan de middenstand moe ten zijn, waarmee dan bedoeld wordt het leger kleine winke liers of zelfstandigen. Als het de winkeliers zijn dan zijn ze het allemaal, ook de grootbedrijven. En als het de de tailhandel is dan is het zeker niet in de eerste plaats de groep le veranciers van brood en andere eerste levensbehoeften. Onder hen zitten de meeste genieters van minimum-inkomens en huw winstmarges staan al het langst onder druk. De oorzaak van de prijsverhoging zit bij alle deel nemers aan het economisch ver keer, ook bij de consumenten. Wij zullen die oorzaken samen.' moeten opvangen. Niet bepaalde, groepen daarvan de dupe latenj worden. Voor alles geldt:'levenj en laten leven. (Nadruk verboden.)' DINSDAG 31 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgym.; 7,20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Programma-overz. Aansl.: Lich te gram.; 9.00 Ochtendgym.; 9-10 De groenteman; 9.14 Klassieke gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeids vitaminen; 10.5o Voor de kleu ters; 11-00 Voor de zieken; 12.00 Licht instr. kwintet; 12.20 Rege- ringsuitz.: Voor de landbouw; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuin bouw; 12.33 Engelse orkestmuz.; 13.00 Nws; 13.15 Meded., event, act. of gram.; 13.25 Beursberich ten; 13.30 Lichte -muz. en zang; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Licht instr. septet; 15.00 Pianorecital; 15.30 De geschiedenis van een toneelstuk, literair klankbeeld; 16.10 Licht instr. trio; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 New York cal ling, praatje; 17.35 Lichte gram.; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel act. of gram.; 18.20 Pianoduo; 18.30 Radio Volks Universiteit; Lezing; 19.00 Oudejaarsavond kerkd.; 20.00 Nws; 20.05 Klassieke, mo derne. amusements- en jazzmu ziek; 20.55 Dit jaar..-.., toespiv, 21.00 Twaalf miljoen oliebollen op aardgas, een oudejaarsprogr. van Wim Kan; 22.00 Metropole orkest; 22.15 Nws en med.; 22.25 Oudejaarsavond-parade: Lichte muz. en bekende melodietjes; 23.40 Even napraten over '63, oudejaarsavondbespiegeling 23.55 Carillon; 24.0o Twaalfuur slag, gevolgd door -klokgelui uit Doetinchem en Straatsburg. Daar na: Nieuwjaarswensen; O.03 Europese successen van het af gelopen jaar (gr-); 0.302.00 Muzikale nieuwjaarswensen. JOHN BOLAND CONTRA tSCOTLAND YARD 38) Hyde berekende, dat hij, eer de wacht hiermede klaar zou zijn, zichzelf als het ware naar voren zou kunnen storten om hem te overbluffen en stil te houden. Hij wist, dat hij onher roepelijk zou moeten schieten als z'n bravoure zou mislukken, om dat het toch enige tijd in beslag zou nemen voordat hij bij de man zou zijn, daar hij eerst de schraag opzij moest halen om uit de groeve te kunnen komen. Helemaal gespannen en met stekende ogen door het zweet, dat van z'n voorhoofd druppelde, hield Hyde zich klaar om de sprong te wagen, zodra dit no dig zou ziin. Het scheen een eeuw te duren, dat hij daar be wegingloos in elkaar gehurkt zat tot al z'n spieren hem pijn de den en de revolver zo zwaar scheen, dat hij hem nauwelijks langer vast kon houden. En toen zag hij als een klein kooltje vuur van het sigarette- peukje van de schildwacht op de grond vallen, waar het nog even nagloeide, tot de schildwacht zonder een blik achterom weg liep. Hyde huilde bijna van op- vloeien. Hij keek om en zag de schaduw van een van de anderen in de opening van de deur. Hij beduidde hem terug te gaan en ging zelf de treden op om de schraag op zij te zetten. Hij liep het pad, waarlangs de schild wacht weggegaan was, een eind je op aan de kant op het gras. Toen hij bij de bocht de man nog steeds door zag lopen slaakte hij een zucht van verlichting. Het was licht genoeg om de man net zolang te zien tot hij weg was. Hyde rende terug zonder erop te letten of hij tc veel lawaai maakte, omdat de wind sterk ge noeg was dit te overstemmen. Hij beduidde de mannen uit de ba rakken te voorschijn te komen. Tegen de voorste zei hij: „Ga jij voor. Je weet wat er te doen is. Ik biijf dichtbij het hek staan voor het geval er weer iets tus sen komt. Dat knap ik wel op. Begrepen?" „Begrepen". Hyde patrouilleerde op het stuk gras buiten de versperring, waarbij hij om de paar passen stil stond om te luisteren, maar behalve één enkele keer een kort scherp geluid, hoorde hij niets. En toen zag hij in wat slechts een ondeelbaar klein ogenblik luchting, toen hij de kracht weer I leek de groteske figuren met hun in z'n lichaam terug voelde I kappen op een voor een op een rij op hem afkomen. „En?" „Klaar!" Een trots gevoel van zelfvol daanheid vervulde Hyde en hij had het wel uit kunnen schreeu wen. In plaats daarvan knikte hij. „Goed gedaan!" Hij was niet van plan geweest iets te zeggen, maar hij kon de verleiding dit toch te doen al was het dan maar één woord - niet weerstaan. Hij keek om hoog naar de lucht. Hoewel zo nu en dan wolken voor de maan schoven, was het toch groten deels helder. Het zou moeilijk zijn steeds weer opnieuw te wachten tot er een wolk voor de maan schoof; hij had gemerkt, dat de mannen dat voortdurende wachten vreselijk vonden. Eindelijk kwam er dan toch een wolk aan en kon hij het te ken geven op weg te gaan. Nu ging hij weer voor met het kom pas in de hand om er zeker van te zijn, dat hij absoluut in de goede richting liep. De mannen bleven dicht bij elkaar; hij Jiet dat maar zo, maar ging wel zo vlug, dat het hun moeilijk viel hem te volgen met hun zware lasten. Hij had nog geen kwart van de afstand tot het gat in de omhei ning afgelegd, toen de maan weer zo helder achter een wolk vandaan kwam, dat het hem voorkwam, dat van een paar ki lometer zelfs ieder bosje en ieder grasje duidelijk zichtbaar was. Ze leken naakt in een onnoe melijk groot zoeklicht te staan. Hij waagde het even over z'n schouder te kijken en kon met grote duidelijkheid ieder detail van het wachthuis onderschei den. Ais de schildwacht slechts een vluchtige blik op het terrein wierp, zou hij ze onherroepelijk zien. Maar er kwam geen enkel geluid; het was gewoon niet te geloven! Bij iedere schrede voel de Hyde de spanning iets zakken. Het ging goed; er waren nog maar een honderd meter af te leggen. Hij kon wel jubelen, toen hij ongeveer twintig meter van hem af twee figuren onderscheidde; hij was bij het gat in de omhei ning en wachtte tot de anderen er met hun zware last door kon den voor hij er zelf doorheen ging. „En?" „Niets bijzonders. Alles is rus tig". Dat was Mycroft. „Goed zo; weg dan. Ik kom achteraan." Hij keek hoe ze een voor een weggingen, rende toen dwars de weg over naar z'n wagen, onder het lopen z'n kap aftrekkend. Het was een verrukkelijk ge voel de koele nachtlucht langs z'n gezicht te voelen, maar in eens liep er een rilling over z'n leden en kreeg hij gal in z'n mond. Hij hield zich met één hand aan de wagen vast; hij voelde zich misselijk. Het duur de wel een paar minuten voor hij zichzelf weer zover meester was, dat hij z'n overall uit kon trekken en de accu weer op z'n plaats zetten. Hij ging achter het stuur zitten en startte de motor. Met de verhuiswagen op enige afstand van z'n eigen wagen werd de terugweg naar Londen heel kalm afgelegd. Zo nu en dan floot Hyde een wijsje, dat hem te binnen schoot. Hij voelde zich ontspannen, gelukkig en vol vertrouwen. Nu het eerste deel van het plan zo goed was verlopen, behoefde hij niet meer te twijfelen aan de goede afloop. Zonder moeite zou hij met hulp van de mannen de hele zaak sturen, zoals hij wilde. (Wordt vervolgd,) ij HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram.; 7.55 Overweging; 8.00j Nws; 8.15 Strip voor de jeugd; 8.20 Lichte gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Lichte gram.;] 10.00 Voor de kleuters; 10.1» Lichtbaken, lezing; 10.25 Klass: gram.; 10.55 Moderne gram-; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lich te gram.; 11.5o Volaan.... voor-] uit, lezing; 12.00 Angelus; 12.04 Lichte muz.; 12.30 Meded. t.b.v.] land en tuinbouw; 12.33 Voor dé landbouwers; 12.45 Platennws; 12.55 Katholiek nws of actuali-J teiten; 13.00 Nws; 13.15 Draaien maar!!!; 14.00 Voor de platte landsvrouwen; 14-10 Wissewas- senLicht progr- (herh. van zondag j.l.)14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld; 15.00 Klas sieke gram.; 15.1o Voordr.; 15.30 Voor de zieken; 16.30 U hebt voorrang: Godsdienstig progr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Inter nationaal damtournooi Hooge- zand; 17.50 Regeringsuitzending: Suriname en de Nederlandse An tillen in 1963, door vice-minister, president Biesheuvel; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Uitzending van de Boeren Partij; 18.30 Vrou wenkoor; 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Het tweede Va ticaans Concilie: terugblik op de tweede zittingsperiode; 19.30 Lichte gram. (om 20.15 S.U.S.- meded.); 21.00 ReiSoogst: zwerf tochten door gedroomde en wer kelijke werelden; 21.30 W.W.W.W. (Wij Wissen Wat Was): licht progr.; 22.30 Nws; 22.40 Retour tjes 1963; 23.45 Gebed en gewij de muz.; 00.00 Amusementsmu ziek; 00.15 Het leven als weg naar elkaar, toespraak; 00.25 Kamermuziek; 00.30 Wat blijft, toespraak; 00.40 Gewijde muz.; 01.0002.00 Werkers van het eerste uur, praatje .en plaatjes. BRUSSEL (VI.): 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Studentenliederen; 12.50 Beurst berichten; 13.00 Nws; 13.20 Ka- mermuz.; 14.00 Nws; 14.03 lachte muz.; 14.30 Klass. en moderne' orkestmuz.; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursberichten; 16.09 Mozaïek: 16.30 Kamermuz.; 17.00 Nieuws;! 17.15 Lichte muz.; 17.45 Volks-] •muziek; 18.00 Nws; 18.03 .\Voori de soldaten; 18.28 Paardesport-j berichten; 18.30 Lichte muziek;' 19.00 Nws; 19.30 Jaaroverzicht; 20.00 Dansmuz.; 21.00 Oudejaars^ programma (om 22.00 Nieuws);; 23.00 Nws; 23.05 Verzoekprogr.;' 23.55 Niéuws; 24.00—1.30 Lichte muziek. Televisieprogramma's, NED TV: 16.00 The Cruise (De boottocht): Comedy Caper, film? 16.15—17.00 Bij Donald Duck thuis (At home with Donald Duck), tekenfilm; 19.30 Journaal] jaaroverzicht binnenland; 19.58] 't Manneke; 20.00 Journaal; 20,05' De oude draaidoos; 20.50 Muz it; kale nabeschouwing; 21.20 Por-] tret van een dag; 22.00 Pas de trois classique: balletprogram^ ma; 22.15 Wim Ibo's cabarctkro- niek; 22.55 Journaal jaarover-j zicht buitenland; 23.30 Medidatief programma; 24.00 Pauze; (T.15— 1.15 Kwart over „64": showpro- gramma. VL. BL'G. TV: 16.30—17.25 Hen*, ri Desgrange's nalatenschap,, eeni filmreportage over het grootste1 wielerepos van elk jaar; de ron-j de van Frankrijk (herh.); 18.55] Voor de jeugd; 19.35 De Flint'-j stones, tekenfilm; 20.00 Nieuws; 20.15 Nieuwjaarstoespraak; 20.25] Eurovisie: Het Circus Billyj Smart; 21.25 Openbare trekking van de Nationale Loterij', 21.45 Maske in Biau, operette; 23.15, Jazzmuziek; 23.35—Ó.40 Van het: oude in het nieuwe:.Oudejaai'SrJ avOTidshow.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2