VOOR VROUW Hoe lappen zij 'm dat? TIPS tegen twaalven Geef kinderen geen vuurwerk Zaterdag 28 december 1963 EEN TAXI MET TWEE CHAUFFEURS Daar staan we dan met z'n allen weer aan de vooravond van de zo-en-zoveelste jaarwisseling. We wensen elkaar, met opge heven glazen in de hand, al of niet verward in serpentineslingers, met blijmoedige gezichten veel heil en veel zegen en veel voor spoed toe. Dat is dan hetgeen we doen en hetgeen we zeggen, maar vaak denken we bij die gelegenheid aan heel andere dingen. Ergens in ons achterhoofd zitten immers al die goede voornemens, alleen bekend aan onszelf en aan onze allerbeste vrienden, klaar voor de start in het nieuwe jaar. Moeten we daar nu weer gewoon mee doorgaan, met dat el kander voor de gek houden? Met dat „Dirk drinkt in het nieuwe jaar niet meer" en „Sonja zal het snoepen gaan laten" en „Ronald zet het roken stop" en „Flossie gaat het flirten drastisch beper ken" (helemaal opgeven kan ze 't niet). DE VRÏfE ZEEUW Pagina EEN DAG HEEFT MAAR 24 UUR, MAAR MAG ER WEL 36 HEBBEN TOCH IS DAAR WEL IETS AAN TE DOEN OPVOEDING Wie durft Geef ze géén vuurwerk Jaarwisselen op boog niveau SfOE GING HET VORIG KEER Wat is daar in al die voorafgaande jaren van tereent gekomen? Want alle goede voornemens zijn ieder jaar precies dezelfde! 't Is immers telkens weer op een grote mislukking uitgelopen, want de vijfde of de zevende of de negende januari bleek alle hoop op verbetering van onze onvolkomenheden allang weer vervlogen. Als er twee weken van dat mooie onbedorven nieuwe jaar om waren, liep Piet z'n broertje toch weer te pesten, arriveerde Arie weer even laat op kantoor, kwam Hen- riëtte al weer huishoudgeld tekort, liep Pleunie al weer patat op straat te eten (en ze wordt er toch zo dik van en het. staat zo slordig). Laten \ve niet alleen ophouden anderen iets wijs te maken, laten we vooral ook onszelf niet telkens zoveel op de mouw spelden! Misschien is het wel zó dat we snoeten leren om met onze onvolkomenheden, met onze fouten en zwakheden, te leven. BEKENT U HET VIAAR Zoals het nu gaat worden we alleen maar voortdurend opgegeten door de ergernis dat wij niet volmaakt zijn. Moeten we er heus zo hardnekkig naar blijven streven om een supermens te zijn? En als dat niet tot de moge lijkheden blijkt te behoren, moeten wij daarvan dan in een sport innerlijke kramptoestand raken? Want maakt u de balans eens op: gaan al die vele mislukkingen geen afbreuk doen aan ons zelfvertrouwen, aan ons zelfrespect, aan onze levensvreugde en aan ons „NOU moet jij het mij eens eerlijk vertellen, maar doe jij alles wat je kou moeten doen?" Bij die vraag van mijn vriendin, bij wie ik even was ko- r/ien aanwippen voor een kopje koffiekeek ik verbaasd op. Wat bedoel jff daar precies mee?" wilde ik'Meten, want deze plotselinge vraag, die geen enkel verband hield met het onderwerp waarover wij het hadden gehad, bevreemdde mij en ik begreep al, dat het iets moest zijn, dat haar ernstig bezighield, want anders zou ze er niet zo maar zonder inleiding overbeginnen. „KijK", begon ze, „als je de damesbladen leest, dan moet je terwille van je echtgenoot, je gezin en jezelf er voor zorgendat je 's morgens al hele maal keurig opgedirkt en gekapt aan het ontbijt verschijnt. De tafel moet leuk en gezellig gedekt zijn, er moet een bloemetje staan, er moet een schoon tafellaketi liggen, want een vuil bederft de eetlust. Je humeur moet stralend zijn, want op die manier moet je de gezinsleden harmonisch gestemd van huis laten vertrekken, want tenslotte is de vrouw en moeder het bin dend element in het gezin. Als man en kinderen de deur uit zijn, dan moet je je gaan verkleden, een speciaal pakje aantrekken om een kwartier of half uur, intensief en serieus je ochtendgymnastiek te gaan doen. Als dat gebeurd is, dan moet je je hele maal ontspannen en rustig in een stoel gaan zitten met een lekker kopje koffie. Daarna verkleed je je weer en dan ga je heerlijk fit en opgewekt aan de huishoudelijke arbeid". Ze zweeg even, als om de volle zwaarte van een en ander goed tot mij te laten doordringen. „Doe jij dat nou allemaal?" vroeg ze. DAT LUKT NIET TOEN ik even te lang wachtte met antwoord geven, vervolgde ze: „Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik het niet kan. Ik weet niet waar ik al die tijd vandaan moet halen! Moet je nagaan wat je allemaal moet doen, vóórdat de heleboel 's morgens aan tafel zit voor het ontbijt! Let wel dat ontbijt moet om half acht beginnen, want anders kan er niet rustig gegeten worden of zouden Bob en de jongens te laat komen. Moet je eens nagaan wat ik allemaal vóór half acht al aan de kamer, de kachel en de keuken gedaan moet hebben! Dan mag ik wel om half zes of zes uur opstaan! Aan de andere kant moet je ervoor zorgen, dat je genoeg slaap krijgt. Ze zeggen dat acht uur nodig is voor de gemiddelde mens. Goed dan. Als ik om zes uur op moet en dan praten we nog niet over half zes, dan moet ik om tien uur slapen, want anders haal ik mijn acht uur niet. Nu is het bij ons zo, dat wanneer we naar bo ven naar bed gaan, we niet op staan de voet, dus binnen enkele minuten, uitgekleed zijn en ook meteen slapen. Alles bij elkaar kost je dat toch zeker een kwartier tot een half uur. Dan moeten we dus om half tien naar bed! Zeg dan maar dag tegen je avond. Half tien is een tijd, dat je avond eigenlijk net op streek is. Dan is de televisie midden in het programma, dan kun je moeilijk bij mensen waar je op visite bent weggaan, of je kunt visite die je hebt niet de deur uit sturep. Die blijven trouwens toch vaak tot twaalf uur zitten. Dat zou dus betekenen: nooit op visite gaan, geen visite ontvangen, geen televisie kijken, maar slechts na het naar bed gaan van de kinderen een kopje kof fie drinken en dan een dik uur later ook naar bed gaan. Nou dank je wel hoor. Dan is er aan je leven ook niks meer aan. Zo leef je nog alleen maar om te werken en is er nooit iets gezelligs!" ALTIJD GOED GEHUMEURD ZE keek mij vragend aan. Ik moest er werkelijk even over nadenken. „Ja zie je" ratelde ze voort, „Bob leest ook wel eens in die damesbla den en hij zegt tegen mij: „Kijk, zo hoort nu de ideale vrouw te zijn. Een goede huisvrouw voor haar werk, een goed vrouw voor haar man, en die er altijd leuk en aantrekkelijk uit ziet, een vrouw altijd even lief en goed gehumeurd, een gezellige moe der voor de kinderen. Maar luister eens, dat kan ik niet! Vooral nu het 's morgens nog zo don ker is in de winter kan ik moeilijk mijn bed uitkomen. Ik moet me wer kelijk geweld aandoen om op te staan, Bob en de jongens wakker te maken en dan naar beneden om de kachel op te porren, schoon te ma ken, dan mezelf te wassen, thee te zetten, tafel te dekken, nou ja je weet wel. Ik moet ook nog een kam door mijn haar halen, maar ik loop in mijn duster en ben echt nog niet wat je noemt opgetut. Voor die och tendgymnastiek heb ik ook geen tijd, want als we gegeten hebben en ze zijn weg, dan moet ik me heel vlug aankleden en dan heb ik verder al mijn tijd nodig voor het huishouden en het gebel aan de deur." Ik had rustig haar klaagzang aan gehoord en voldoende gelegenheid gehad er mijn eigen mening over te vormen. Zij zweeg, keek mij vragend aan en wachtte eindelijk op mijn commentaar. JE KUNT NIET ALLES HEBBEN „LUISTER eens, An, je hebt vol-, komen gelijk. Zoals het in die dames bladen wordt voorgesteld, is inder daad wel idea?.*. Maar die houden de mensen alleen maar een spiegel voor, in de vorm van: zo zou het moeten zijn. Natuurlijk kan niet iedereen al les hebben. Zoiets is niet weggelegd voor de gewone huisvrouw. Je ziet in die bladen toch ook wel plaatjes van Visitekaartjes zijn uit de mode. U behoeft echter niet mee te doen aan de rage jan-en-alleman dure dubbele kaarten te zenden. De mooiste nieuwjaarswens is nog altijd een zelf geschreven brief of eer» gezellig telefoontje, de harte lijkste: een persoonlijk bezoek. Maar wilt een zakelijke kaart za kelijk beantwoorden, stuurt u dan gerust dat visitekaartje met de letters m.h.d. en e.g.w. (even goe de wensen),-* Gebeurt het ons allemaal niet eens, dat we in een winkel staan en ons daar plotseling niet meer kunnen herinneren, wat wij van plan waren te kopen? Of dat we, hoe we ons best ook doen, onmogelijk op een naam kunnen komen? Zo'n naam schiet ons later meestal wel weer te binnen. Zo maar opeens, uit liet niet bewust aanwezige weten in onze geest. Ja, dat geheugen van ons. Wat we opnemen in het geheugen, het „in prenten", kunnen we onthouden, in het geheugen vast leggen, om het dan, na langere of kortere tijd, weer te kunnen herinneren, te reproduceren. Tenminste, als het geheugen ons niet in de steek laat. Veel dingen nemen we onopzettelijk, door veelvuldig'gebruik, in ons op. Een voorbeeld hiervan zijn de vaak gedraaide telefoonnummers, en de adressen van onze familie. Het opzettelijk inprenten noemt men memoriseren. Zo memoriseert men dus een versje of een bepaalde leerstof. Totaal onsamenhangende dingen worden mechanisch ingeprent. We denken hierbij aan de lange rijtjes uitzonderingswoorden uit de grammatica die ons nog zijn bijgebleven. En aan het heel k'eine kind, dat de voor hem meest onbegrijpelijke rijmpjes en versjes mechanisch kan onthouden. veelgeroemde zonnige humeur? Wij hebben een man ontmoet (het beroepsgeheim verbiedt ons namen te noe men) die deze dingen anders oplost. Die man neemt zich alhoewel hij met de wagen is helemaal niet voor om op oudejaarsavond met te drinken! Want als ie naar huis wil draait ie 't nummer van z'n garage en dan zegt ie: „Stuur me eens een taxi met twee chauffeurs". Daar hebt u misschien nooit van gehoord, maar ciat kan. En het kan niet alleen, het gebeurt ook. Sterker nog, het komt erin. SPAART BOEK EN RIJBEWIJS Na een poosje komen die twee chauffeurs binnen, cue krijgen dan ook een borreltje aangeboden, hetgeen ze beroepshalve omzetten in priklimonade, netjes gezegd een frisdrank. Als 't dan tijd van opstappen is krijgt chauffeur A het sleuteltje van meneers wagen, om daarmee de taxi. waarin die meneer door chauffeur B wordt vervoerd, op de achterbumper te volgen. Dat een en ander voor de veiligheid op de weg van grote betekenis is, zal ieder duidelijk zijn. En meneer hoeft niet voor de rechter te komen en hij heeft geen aangereden varken te betalen en z'n rij bewijs wordt hem niet afgenomen en hij heeft toch een leuke avond gehad met serpentineslingers en zo. Heus, als 't nog niet wist: het komt erin (Nadruk verboden), dr. AFREDA BRIEDÉ. ideale woninginrichting, 'ideale keu kens en zo, maar kunnen de meeste gewone hulsvrouwen, zich dat aan schaffen? Neen toch! Die moeten roeien met de riemen die ze hebben. Zo is het ook hier. Het ideale wordt getoond, maar als je dat zou willen navolgen, dan moet je minstens een dienstmeisje voor dag en nacht heb ben, zodat je zelf voor een belangrijk deel vrij bent. van huishoudelijke be slommeringen. Of'n dag moet geen 24, maar 36 uur hebben. Zo moet je het Bob ook uitleggen als hij weer over begint. Je wijst hem maar op de droominterieurs, die jul lie ook niet kunnen aanschaffen. Laat hij tenslotte blij zijn, dat er nog ide alen bestaan. Als jij zó zou zijn, dan vond hij je in het begin ideaal, maar na verloop van tijd, werd het zo ge woon, dat hij niet eens meer het ge noegen zou voelen een ideale vrouw te hebben. Het belangrijkste is, dat je hem goed verzorgt, dat je hem echt helpt en hem nooit alleen laat modderen. Trouwens, is hij als man zo ideaal? !.Ook aan hen kleven toch wel enige foutjes? Nu dan kan hij toch ook van jou niet eisen dat je ideaal bent. We zijn alemaal maar mensen en we doen ons best naar onze vermogens en omstandigheden er het beste van te maken. Maar laten we ons troos ten, het ideaal wordt nooit bereikt, ook niet dat. ideaal dat in de dames bladen wordt voorgesteld, de com binatie van ideale huisvrouw en ide ale echtgenote. Er moeten altijd con cessies naar de ene of andere kant worden gedaan". ELLY MARTINS. MOET U HET ZIEN OF HOREN? De éne mens heeft een meer vi sueel geheugen, de ander weer een auditief geheugen.In het eerste ge- va] kan men zich beter gezichten, in het tweede geval beter namen herinneren. Er zijn ook mensen, die speciale geheugens hebben. Zij kunnen bijv. heel goed dienstrege lingen van bus en trein, belangrij ke data en verjaardagen of een hele boodschappenlijst onthouden. Maar door alleen deze feiten te constateren, zijn we er niet. Het kan immers van het grootste be lang zijn een naam wèl goed te onthouden? Natuurlijk is het dan in de allereerste plaats heel be langrijk dat u de naam goed heeft verstaan, vervolgens spreekt u de naam een keer uit en zo gauw u de ge'egenheid heeft, schrijft u hem op. Dan ziet u de naam vóór u en dit geeft zeker meer kans op onthouden. U bewaart de naam zó op meer manieren. Ook belangrijk is, de plaats te onthouden waar u was toen u de naam hooide, of het beeld probe ren vast te houden, dat de naam in u te voorschijn riep. Want behalve het „herinneren", vraagt ook het „herkennen" onze aandacht. ROTSVAST VERANKEREN Uit verschillende geheugenonder- toekingen is gebleken, dat wat zin vol is. beter wordt onthouden dan het zinloze. Dat het uitspreken en ook de wilsinspanning het inpren ten bevorderen. Ook weet men, dat het meer inspanning kost om iets voor kortere tijd te onthouden dan om iets blijvend vast te leggen. En het staat vast, dat kennis, die geregeld gebruik wordt, op den duur rotsvast in het geheugen verankerd zit. Dingen, die onze volle belangstelling hebben en dingen, die ons gevoelsleven ra ken, zuilen we ook zeker beter kunnen onthouden. Reclamepsychologie maakt ge bruik van de kennis, dat veelvul dig gebruik van woorden of na men onopzettelijk wordt ingeprent in het geheugen. Haakt een vaak gelezen slagzin zich niet vast in ons geheugen? Dat vermoeidheid en spanning ons herinneringsvermogen op een bepaald moment verminderen, is niet iets om ongerust over te worden. Enige ontspanning of een avond vroeg naar bed, kunnen dat meestal wel weer verhelpen. NOTEER HET! Een goede raad voor huisvrou wen, die altijd zo erg veel aan haar hoofd hebben, is, oin een piepklein blocnootje bij de hand te hebben, waar ze haar boodschap pen op noteert, of waar ze ver schillende zaken, die haar door hei hoofd spelen opschrift, om ze ze ker niet te vergeten. Zo'n zelfde blocnote bij de telefoon bewijst zeker zijn diensten, als er tenmin ste ook een potlood bij ligt ot hangt. (Er zijn nu handige potlo den en ballpoints aan zuignappen te koop, die u stevig aan liet toe stel kunt vastkleven!) Verjaardagen kunt u haast niet meer vergeten, ais u een verjaar- dagkalender aanschaft en even de tjjd neemt om die serieus in te vullen. In de keuken is een mogelijk heid om notities te maken ook niet te versmaden. Hoe vaak grijpen we niet mis, omdat we vergaten tijdig onze voorraad aan te vul len? Hulpmiddelen genoeg om ons geheugen een steuntje te geven. (Nadruk verboden.) BETTY TEELING. vai de «eet Het jaar 1963 loopt ten einde. Voor velen zal Oudejaarsavond een intie me familieavond zijn, waarop we even stilstaan bij alle droeve en blij de herinneringen van het afgelopen jaar. De huisvrouw hoort hier ook bij te zijn en daarom zouden we mis schien eens fondue kunnen geven. Fondue eist n.l. heel weinig voorbe reiding en wordt aan tafel klaarge maakt, zodat de huisvrouw niet in de keuken hoeft te staan. ZONDAG: kop bouillon, rijstrand met kalfsvleesragoüt en sla, yog- hurtpudding; MAANDAG: kaasomelet-rijstkoek jes-witlof, broodschoteltje; DINSDAG (Oudejaardag)voor de lunch: lekkerbeksneetjes; voor het Oudejaarsavond etentje: fondue met stokbrood, vruchten slaatje, mocca; WOENSDAG:( 1 januari): Toscaanse kip met macaroni, ham en ge- Deponeer uw kerstboom niet ach teloos op straat of bij de vuilnis bak, maar wacht tot de vuilnis man vooor de deur staat, dan voorkomt u dat kinderen er brandje mee stoken en er om gaan vechten. Controleer uw huis op verborgen voorraden vuurwerk en laat het niet in handen van uw kinderen. Het aantal ongelukken en vermin kingen (vooral aan ogen en han den) stijgt nog elk jaar. Laat uw hond op oudejaarsavond wat vroeger uit dan gewoonlijk en zorg dat alle dieren tijdig-binnen zijn voor het nieuwe jaar wordt ingeluid. Leg guldens en kwartjes gereed voor de bezorgers aan de deur, die u een vooorspoedig nieuwjaar ko men wensen. U behoeft dan niet telkens terug naar kamer of keu ken om uw portemonee te halen. (En met een paar dubbeltjes kunt u echt niet meer volstaan!) Zet de klokken op oudejaarsdag reeds 's morgens of 's middags ge lijk met het tijdsein van telefoon of radio. Als u met een taxi naar huis wilt, bestel dan de wagen de dag tevo ren bij het garagebedrijf of de taxi-centrale. Na twaalven zijn in de nieuwjaarsnacht alle telefoons in gebruik en de taxi's vaak niet meer te krijgen. Bel uw familieleden niet na twaalven, maar even vóór die tijd op om hen een gelukkig 1964 te wensen, dan hebt. u meer kans op contact. Verras uw gezinsleden om één mi nuut over twaalven met een klein presentje om ze het nieuwe jaar prettig te laten beginnen. Het kleinste is al goed genoeg, want het gaat nu niet om de prijs maar om de attentie, en het is beschaaf der dan de vroeger gebruikelijke „fooi" in contanten. raspte kaas, fruit; DONDERDAG: rolpens-appelmoes-' aardappelen, mokkavla; VRIJDAG: visrago&t óf goulash bei den met aardappelen en tomaten komkommer-sla, kwark of Bul gaarse yoghurt; ZATERDAG: uiensoep met geraspte kaas, gebraden appels. LEKKERBEKSNEETJES: Reken per persoon 1 geroosterde boterham. Besmeer deze met boter en een laagje ketchup. Leg kruislings hierop een overlangs doorgesneden knakworstje, dat met mosterd is be streken. Dek het geheel met een plak jong belegen kaas af en laat deze on der de grill of in een goed voorver warmde oven uitsmelten. Niet bruin laten worden, daar de kaas dan bit ter wordt. FONDUE GOUDA Een pan (de caquelon) inwrijven met knoflook en hierin p.p. 1 dl dro ge, witte wijn verhitten tot deze gaat bruisen. Voeg hieraan de geraspte, jong belegen Goudse kaas toe (reken p.p. 200 gr. kaas). Onder goed roeren de kaas helemaal oplossen en iets bij- binden met wat aangemengde mai- zena. Afmaken met 1 lepel Kirsch per persoon en peper en noot naar smaak toevoegen. Voor een alcoholvrije fondue kan men de witte wijn vervangen door een niet zoete alcoholvrije vruchten wijn of b.v. Rivella. De fondue in dil geval ook niet met Kirsch afmaken. TOSCAANSE KIP Kook 1 soepkip gaar in 2 l water met zout, thijm, laurier, peperkorrels, ui en peterselie. Snijd 100 gr. rookspek in blokjes en bak deze zachtjes bruin. Bak daarna 1 lepel tomatenpuree, 1 ge snipperde ui en 3 geraspte wortelen eventjes mee. Voeg wat bloem toe en schenk er steeds roerende een Vz l kippebouillon bij. Kook de saus even door en maak deze af met een scheut wijn. Kook 200 gr. macaroni in ruim water gaar en vermeng deze (na ze goed afgespoeld te hebben) met een deel van de saus. 100 gram gesneden ham en 100 gram geraspte kaas. Verdeel de kip in stukken, rang schik deze op een schotel en leg de macaroni in het midden van de scho tel. Bestrooien met gehakte peterse lie en de rest van de saus er apart bij serveren. Elke keer weer begint de Nieuwjaarscourant met de trieste opsomming van een aantal ongelukken, die het gevolg zijn van het ontsteken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling. Meestal zijn de gevolgen: licht of zwaar lichamelijk letsel of brand. Wat men over het algemeen leest zijn dan de plaatselijke ongelukken, maar wanneer we alles over het hele land optellen, dan blijkt al heel spoedig, dat er in dit vuurwerkfeest verschrikkelijk grote gevaren schui len. Het grootste deel van de ongelukken vinden plaats bij het afsteken van vuurwerk door onze kinderen! Dat hier gekke dingen bij gebeuren, is volkomen begrijpelijk, want deze kinderen beseffen nog onvoldoende, dat zij hier „explosieven" in handen heb ben, waar zelfs volwassen deskundigen, met de grootste zorg' mee omgaan, omdat het zulk gevaarlijk materiaal is. Yeel kinderen hebben geen flauw vermoeden welk een afgrijselijk letsel door deze knallers kan worden aan gericht. En het nare is bovendien, als er iets gebeurt, dat de kinderen veelal letsel krijgen aan vitale delen van him lichaam, zoals ogen, gezicht en handen. Wie iets dergelijks wel eens heeft meegemaakt, beseft pas hoe moordend dergelijk „speelgoed" is. Niet voor niets verbiedt de wet verkoop van dit materiaal aan kinderen en dat is heus geen overdreven bezorgdheid van onze wetgevers! Trouwens het jaarlijks aantal ongelukken bewijst het gevaar wel dat er in schuilt. Het gevaar wordt nog vergroot, doordat veel kinderen nu éénmaal een sterke drang hebben om onder vriendjes de held uit te hangen. „Wie durft een rotje het langst in zijn handen te houden?" is een spelletje dat door veel jon geren gespeeld wordt. Er zijn onwetende kinderen, die denken het rotje tot het knallen toe te kunnen vasthouden, als ze het maar ver van zich verwijderd houden-. Zulke „helden"' heeft het al een hand gekost. Om dan nog niet te spreken van de overigens heus niet kwaad bedoelde grap van het gooien van een stuk vuurwerk tussen meisjes, die dan zo leuk schrikken en gillend uiteen stuiven. Van dergelijke grapjes zijn al vele meis jes het slachtoffer geworden door verwondingen aan de benen. En zo zouden we kunnen doorgaan. Iedere weldenkende ouder zal het gevaar volkomen beseffen. En vergeet u dan bovendien niet, dat u nog wettelijk aansprakelijk bent, voor de gevolgen wanneer nw kind een ander kind op deze manier letsel toebrengt. En zoiets kan heel veel geld kosten. Op die manier zet u en met u het slachtoffertje en diens familie het nieuwe jaar niet zo best in! De plicht van iedere ouder is er voor te waken, dat de kinderen geen vuur werk in handen krijgen. Hoe onprettiger dit soms ook mag zijn, weiger ze er ■geld voor te geven en wanneer u vuurwerk bij uw kroost aantreft, neem het ze dan af. Wanneer er dan toch „geknald" moet worden tijdens de jaarwis seling, doe het dan zelf en Iaat de kinderen er op veilige afstand naar kijken. U als volwassene weet welke gevaren er in dit materiaal schuilen en zult ongetwijfeld maatregelen nemen, opdat er geen ongelukken kunnen ge beuren. En dan moet u met al uw verstand nog goed uitkijken, want ook in vuur werk is kwaliteitsverschil en er zjjn vaak genoeg al bij het aansteken van de lont ladingen ontploft, omdat ze in een derderangs fabriekje verkeerd waren aangebracht. Als zelf vuurwerk koopt, eist dan het beste van het beste met het Nederlandse waarmerk. Als het er op aan komt kunt. u beter zelf het initiatief nemen en daarmee voorkomen, dat de jeugd op eigen houtje een en ander onderneemt, dan dat u ze maar hun gang laat gaan. Later zoudt u er spijt van kunnen hebben, deze kleine moeite niet te hebben genomen. Besef eens als volwassene met verantwoordelijkheidsgevoel, wat de gevol gen zouden kunnen zijn. U zoudt toch niet willen dat uw eigen kind, of dat van een ander door uw nalatigheid het slachtoffer zou worden? Ik ben er van overtuigd, dat niemand dit wil en ook die verantwoordelijkheid niet wil dragen. Daarom: Opgepast Ouders, let op uw kinderen tijdens de jaarwisse ling! (Nadruk verboden.) NORA VAN HEEMSTEDE

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5