zr Gemeenteraad van Zaamslag LICHAAM VAN ZIEKE MAAKTE KEUZE Rationalisatie ook in de voorlichting DE MAN DIE HET El VAN COLUMBUS VOND eh i.tó» i i. gehouden op maandag 16 december 1963, des namiddags 4 uur Voorzitter: J. van Wijk, bur gemeester. Secretaris: J. W. Kusee. Tegenwoordig: A. Koster en F. de Koeijer, wethouders; J. H. Verhelst, A. J. de Visser, W. Faas, C. A. de Kraker, H. de Feijter, ,T. van Cadzand, J. van Hoeve, I. M. C. de Jonge en L. F. Florussen, leden. 1. Opening-. De Voorzitter opent de verga dering, heet de aanwezigen wel kom en spreekt het openings gebed uit. 2. Notulen. Zonder hoofdelijke stemming Wordt, met dank aan de secreta ris, overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot goedkeuring be sloten. 3. Ingekomen stukken en me dedelingen. Zonder hoofdelijke stemming Wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. ten aanzien van de stukken a t/m i voor kennis geving aangenomen. I 4. Voorstel tot wijziging van do gemeenschappelijke regeling centralisatie Bouw- en Wo ningtoezicht en van de dienst van Gemeentewerken in Oost Zeemvs-VIaandcren. De kosten voor de klasse IV, (Waarin Zaamslag is ingedeeld, zijn berekend op 3,72 per inwo ner. Thans is het bedrag per in woner 2,67%. De heer Florussen vraagt zich af of dit nu wel de juiste weg is. Voor de gemeente wordt het wei ■duur en volgens hem zou het beter zijn met een andere ge meente een architect aan te stel pen. De Voorzitter zegt dat dit zeker mogelijk zou zijn, maar hangen de de herindelingsplannen is het een verloren zaak te vechten voor een eigen dienst. Ook in hoger beroep zou dat niet gehaa'd wor den. De gemeenschappelijke re geling zal zeker de eerste vijf jaar nog niet moeten. Dan zal het aan de hand van de uitkomsten van de herindeling waarschijnlijk mogelijk zijn een combinatie met één of twee gemeenten te maken of alleen een dienst te vormen. Een eigen technische dienst heeft het^ voordeel dat men meer be schikking over mankracht heeft, maar is ook veel duurder. Het Bestuur van de Centrale Dienst zal begin volgend jaar ahe gemeenten afgaan om de gun stigste combinatie te maken. Ge zien de bijdrage voor onze ge meente kan zeker ook meer waar voor ons geld gevraagd worden. De heer Florussen meent dat nu de tijd zou zijn om uit te tre den. Volgens de reglementen zou het kunnen, maar in de pfaktiik ontbreekt de mogelijkheid. Hij blijft van mening dat een com binatie met een andere gemeen te goedkoper zal zijn. De heer De Visser vindt deze gang van zaken onbevredigend. De raad is niet meer vrij wegens te duchten maatregelen van de controlerende organen, in dezen Ged. Staten. Dit strijdt met de zelfstandigheid van de gemeen ten. Eén der motieven voor de gemeenschappelijke regeling is geweest dat de architekten in de verschillende gemeenten geen dagtaak hadden. Dat moest sa mengaan in een aantal gemeen ten. Onze gemeente heeft zich ertegen verzet, maar is uiteinde lijk gedwongen. Het werk betreft hoofdzakelijk de gemeentewer ken en het behoeft dus niet zo opgeschroefd te worden. Als het alleen niet kan, heeft ons altijd toegelachen een combinatie met een andere gemeente, die met onze gemeente strookt. Ook deze mogelijkheid is nu niet aanwe zig. We worden gedwongen ons hierbij neer te leggen en af te wachten wat het worden zal. Bij gemeenschappelijke regelingen moet iets van de zelfstandigheid van de gemeente worden prijs gegeven. maar by het afwegen van de belogen moet het niet te ongunstig afsteken voor de gemeente. We hopen dat het bij de komende besprekingen zo goed mogelijk zal worden gere geld. Als we meer willen hebben dan thans, zal het meer geld kos ten. De heer Florussen zou de be zwaren toch kenbaar willen ma ken. Z.'h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 5, Voorstel tot vaststelling ver ordening tot regeling ver goeding verplaatsingskosten leidsters kleuteronderwijs. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 6. Behandeling gemeente-be groting 1964. De Voorzitter zegt dat B. en W. eieh er over verheugen dat de begroting 1964 in ontwerp kan worden vastgesteld zoals deze thans ter behandeling voor ons ligt. Er is een post voor onvoor ziene uitgaven van f 43.394,22. In de loop van de behandeling zal daarin, als gevolg van enkele wijzigingen die nog moeten wor den aangebracht, enige verande ring komen. Het gunstig beeld van de be groting is voor het belangrijkste deel te danken aan de gunstige werking voor onze gemeente voor de nieuwe financiële ver houding tussen net rijk en de gemeenten. 1964 is het eerste jaar dat de limietkorting, die a jaren geduurd heeft, niet meer wordt toegepast. Deze limiet- korting bedroeg /Is a 10.000 per jaar. AVevrts Avil .ik-een* woord -van dank spreken tot de secretaris voor het gereedmaken van de begroting en de keurige uitvoe ring daarvan. Tevens wil ik dank brengen aan de ambtenaren in dienst der gemeente voor hun plichtsbe trachting en voor de nauwkeuri ge wijze waarop ze ook in het bijna afgelopen jaar zich weer van hun taak hebben gekweten. Op verzoek van de Voorzitter deelt de heer Van Hoeve mee, dat de commissie voor het na zien van rekeningen en begro tingen f bestaande uit de heren Faas, Verhelst en Van Hoeve) de begroting heeft nagezien op 3 december. De secretaris heeft de nodige toelichtingen gegeven, waarvoor de commissie hierbij graag haar dank betuigt. De commissie heeft geen opmerkin gen op de ingediende begroting. Er is een mooi bedrag voor on voorziene uitgaven, dat in de toekomst wel gebruikt zal kun nen worden. De commissie ad viseert de begroting goed te keu ren. De Voorzitter dankt de com missie voor het verrichte werk en voor het uitgebrachte rap port. De Voorzitter geeft thans ge legenheid tot het houden van al gemene beschouwingen. De heer Florussen spreekt als volgt: Voorzitter, gaarne wil ik van deze gelegenheid gebruik maken en miin mening over enkele pun- en. die voor de gemeente van belang zijn, uitspreken. Nu de ontwikkeling en de ex pansie in de kanaalzone in volle gang is, is bij mij al dikwijls de vraag gerezen, wat voor rol kan onze gemeente hierbij spelen. Door de Overheid is onze ge meente geen enkele rol toebe dacht, integendeel, met ophef- ring worden wij bedreigd. Voorzitter, wij moeten ons niet laten intimideren door deze drei ging, maar zelf onze plaats be palen in deze ontwikkeling. De vraag rijst wat kunnen, en wat moeten wij doen, en is er een basis aanwezig om mee te profiteren van deze ontwikke ling in ons gewest. Voorzitter, de basis is aanwe zig, en wel deze, onze gemeente als woongebied voor het indus triegebied rond de kanaalzone. Willen wij als woongemeente een goede kans van slagen heb ben, dan zal het toekomstig be leid daarop gebaseerd moeten worden. Het voorzichtige financiële be leid zal plaats moeten maken voor een meer gedurfd, en ook meer risico nemend, beleid. Wat ook weer niet wil zeggen dat men onvoorzichtig met de finan ciën moet omspringen. Maar. voorzitter, één ding staat vast de bakens moeten verzet worden willen wij op dit punt een kans van slagen hebben. Wat is nodig om van onze gemeente een woongemeente te maken? In de eerste plaats een uitbrei dingsplan van veel grotere om vang als in het verleden ont worpen zijn, een uitbreidings plan voor gevarieerde bebou wing uiteraard. Het doet mij genoegen, Voor zitter. dat op het ogenblik aan een uitbreidingsplan gewerkt wordt, maar volgens mij is het veel te klein van opzet, het moet zeker ééns zo groot worden. Hierbij is spoed nodig, ook al gezien de grote belangstelling van particuliere zijde om in onze gemeente te bouwen, een belang stelling die zowel van binnen als van buiten de gemeente komt. Het gevolg hiervan is dat de bouwrijpe grond, die nu aanwe zig is, vrij vlug bebouwd zal zijn en er spoedig moeilijkheden dreigen te ontstaan wat betreft het uitgeven van bouwgrond. Het komt mij voor dat B. en W. te laat de noodzaak van zo'n uitbreidingsplan hebben inge zien; een meer aktiever en door tastend beleid van B. en W. in deze sector was zeker op z'n plaats geweest. Een rem op een spoedige re alisering van zo'n uitbreidings plan kan zijn de abnormale hoge prijzen, die de grondeigenaren overal in den lande menen te moeten vragen voor hun grond. Voorzitter, voor mij is de hou ding van deze heren asociaal en hier past niets dan scherpe kri tiek. Een redelijke vergoeding is op zijn plaats en gewenst maar geen woekerwinst. Ik hoop. dat de grondeigena ren in onze gemeente meer so ciaal gevoel demonstreren en grond voor een redelijke prijs aan de gemeente over willen doen. Voorzitter, ik hoop dat zo spoedig' mogelijk voorstellen over grondaankoop een bouwrijp maken van die grond de raad zullen bereiken. Nogmaals, Voorzitter, een uit breidingsplan van grote omvang is een eis van eerste orde; een aktief en besluitvaardig beleid van B. en W. en van de Baad is hierbij noodzakelijk. Een ander probleem is de bouwvolume, een probleem waar elke gemeente mee te maken heeft. Ik had goede hoop dat deze bouwminister Zeeland wat be ter zou bedenken met woning wetwoningen, maar dat is op een teleurstelling uitgelopen. Ik geloof dan ook, dat onze gemeente op niet al te veel moet rekenen uit de woningwetpot. Niettemin verzoek ik B. en W. hierin toch bijzonder aktief en diligent te zijn, als wij bij de verdeling gepasseerd worden. Misschien zouden de woningen van ƒ14.000, zoals die door een paar heren in Brabant ontwor pen zijn, uitkomst kunnen bie-, .den. Ik zou B. en W. dan ook in overweging willen geven hier naar eens te informeren, des noods deze woningen zelf ter plaatse eens gaan bezichtigen. Voorziter, ik heb IT gezegd dat de basis aanwezig was om van onze gemeente een woon gebied te maken, wij zullen dat zo aantrekkelijk mogelijk moeten creëren. Een ander stuk van die basis is de recreatie en die recreatie mogelijkheden zijn ook aanwezig en wel in grote mate rond de Otheensekreek. Een stuk natuurschoon, dat uitermate geschikt is voor de watersporten, maar ook voor an dere vrijetijdsbesteding grote mogelijkheden heeft. Deze kreek is te koop. Er is grote belangstelling voor, maar onze gemeente heeft blijkbaar geen belangstelling om dit stuk natuurschoon in eigendom te krijgen. Voorzitter, nu wil ik B. en W. en de Raad met de meeste klem vragen wel belangstelling te to nen en alle moeite te doen om die kreek in eigendom te krij gen. Het is misschien nog niet te laat, want de mogelijkheid be staat natuurlijk dat de verkoop ervan al een feit is. Dit zal een kapitaal kosten, ik ben mij ervan bewust, maar ik ben ook van mening dat het ver antwoord is. Dit op langer ter mijn gezien. Als men ziet wat andere ge meenten doen aan recreatie en verfraaiing, dit dikwijls met zeer grote bijdragen van de Overheid, wat toch ook onze belastingcen ten zijn, zie ik niet in waarom wij dat niet zouden kunnen. Ook wij zouden bij de Over heid aan kunnen kloppen, waarom niet zou ik zeggen. Voorzitter, ik zou het bijzon der op prijs stellen als door een deskundig bureau eens een plan gecreëerd werd bijvoorbeeld de Kraag en Othene. De exploitatie en de ontwik keling van zo'n recreatiegebied is een vraagstuk apart; ik geloof dat particulieren en Overheid hier nauw bij moeten samenwer ken om tot gunstige resultaten te komen. Een ander recreatiegebied is de Schelde; hierover kan ik kort zijn, gezien de grote werken die aan de zeedijk nog uitgevoerd moeten worden. Ik geloof dat het op het ogen blik weinig zin heeft hier geld voor beschikbaar te stellen of te vragen Op één ding wil ik wel de aan dacht vestigen en dat is dit: wij beschikken zowat over een vijf a zes kilometer zeedijk in onze gemeente, maar door het wel zeer royaal plaatsen van borden met „verboden toegang" kan men vr.ijwel nergens een voet op de dijk zetten. Een 200 meter in de Eendragt is, dank zij een subsidie van de gemeente, nog beschikbaar voor aangenaam verpoos aan de zee. Ik zou B. en W. willen verzoe ken met de pachter een over eenstemming proberen te berei ken om die 200 meter met 500 a 600 meter te verlengen. Die 200 meter is bij mooie dagen veel en veel te weinig. Verder verzoek ik de Raad er mee in te stemmen dat in het huur- of pachtcontract van de gemeente-zeedijk een clausule wordt opgenomen, dat het plaat sen van borden „verboden toe gang" onmogelijk maakt voor de pachter. Voorzitter, wat ik tot nu toe gezegd heb, is volgens mijn me ning van het grootste belang om als woongemeente te kunnen dienen; ik hoop dan ook, dat het de volle aandacht van B. en W. en Raad krijgt. Voorzitter, enige opmerkingen over de begroting. In de eerste plaats zou ik het op prijs stellen, dat bij de begro ting een begeleidingsbrief van B. en W. aanwezig is. Een brief, waarin de financiële toestand en mogelijkheden voor het komende jaar, door B. en W. uiteengezet worden. Een duidelijke uitspraak wens ik te horen over de subsidies aan de militaire tehuizen. Ik ben van mening, dat voor deze discriminatie geen enkel reëel motief aan te voeren is en er dient dan ook zo spoedig mo gelijk aan deze ongewenste toe stand een eind te komen. Wat je de een geeft kan je de ander niet onthouden^ ook al ben je het in principe niet eens met de politieke richting, die huma nisten en katholieken voorstaan. Een ander punt is de brand- stoffenvoorziening ouden van da gen. Voorzitter, ik zou de Raad willen voorstellen het bedrag van ƒ40 te verhogen tot 55, dit in verband met de zeer hoge prij zen van de kolen. Want, Voorzitter-, de A.O.W.- trekkers zitten toch wel in de hoek, waar in deze dure tijd de zwaarste klappen vallen. Over het Burgerlijk Armbe stuur het volgende: de naam Burgerlijk Armbestuur hoort al lang in de antiekkast thuis. Een naam, die weerstanden oproept voor degene, die er door- omstandigheden bij aan moet kloppen. Voorzitter, ik wil hierbij B, en W. en de Raad vragen en voor stellen 't Burgerlijk Armbestuur op te heffen en te vervangen door een gemeentelijke sociale dienst, een dienst die aangepast kan worden aan de eisen van deze tijd. Het Burgerlijk Armbestuur heeft zijn naam en funktie vér overleefd en hoort niet meer thuis in deze tijd. Gaarne zou ik bij de behande ling van de begroting van het Armbestuur de mening van de Raad hierover-horen.-. Voorzitter, zonder bezwaar kan de P. v. d. A.-fractie z'n stem aan deze begroting geven, die, gezien de post „Onvoorzien" van ƒ43.000, de gunstige financiële positie van onze gemeente aan geeft. Kritisch zullen wij het beleid van B. en W. beoordelen; een loyale medewerking onzerzijds waar de gemeentebelangen ge diend en bedreigd worden, is U bij deze toegezegd. Ook een meer zelfstandig en kritisch beoordelen van de vraagstukken onzer gemeente en van het beleid van B. en W. door een groot deel der raadsleden is zeer wenselijk. Het komt me voor, Voorzitter, dat een groot deel van de raadsleden toch al te gemakkelijk aan het handje van de heren wethouders mee marcheren. Ik geloof niet, dat dit de beste manier is om de gemeentebe langen te dienen. Voorzitter, dit is wat ik in eerste instantie te zeggen had. Ik dank U voor de aandacht. De heer De Visser kan zich aansluiten bij de woorden die de Voorzitter over de begroting heeft gesproken. Hij meent dat we ons op de post onvoorziene uitgaven niet moeten verkijken. In 1964 zal zeker nog wel enkele malen bij deze post aangeklopt moeten worden. Bij de vorige begroting is in verband de financiële positie van de gemeente een opmerking ge maakt over enkele belastingen die noodgedwongen werden inge voerd. B. en W. hebben toen toe gezegd dat in 1964 met deze op merking rekening zou worden gehouden. De raad heeft ■daar over niets meer gehoord. Nu de uitkeringen uit het gemeente fonds wat rumier vloeien vraagt spreker of B. en W. niet van mening zijn dat de toezegging van toen, nu aan de beurt van realisering is, gezien in het licht van deze begroting. De heer Van Cadsand kan zich aansluiten bü de woorden van de heer De Visser. Hij zal bij de desbetreffende post een voorstel doen de opcenten per sonele belasting en de opcenten grondbelasting gebouwd en on gebouwd van de begroting af te voeren. De Voorzitter, antwoordend op de algemene beschouwingen van de heer Florussen, zegt dat er van een zich laten intimideren van de raad en B. en W. zeker geen sprake is, gezien bv. de kloeke en recht op de man af ge sproken taal in het verweer schrift inzake de herindeling van de gemeente. Dat er iets gedaan moet wor den, daar zijn B. en W. van over tuigd. Allerlei plannen staan op stapel en er wordt hard gewerkt. Het uitbreidingsp'an dat in be werking is behelst 4 ha en zal bouw mogelijk moeten maken voor iedereen. Ten aanzien van het te laat inzien van de noodzaak van een groter uitbreidingsolein merkt de Voorzitter op, dat Zaamslag feitelijk pas de laatste jaren in het brandpunt is komen te staan. Nu Temeuzen zich verder ont wikkelt als industriegemeente wordt Zaamslag ook meer en meer gezien als woongemeente. B. en W. hebben zich steeds ge richt. op de zeer minimale toe wijzigingen die werden ontvan gen en dan was er in het be staande uifbreidingsD1an nog voldoende ruimte. Achter de schermen wordt nu hard ge werkt. De grondprijzen komen tot stand op grond van een taxatie- raoport van sen deskundige. Hieraan zit heel wat vast: pachtschade, belastingschade, enz. en zo komt de grondprijs gauw op een flink bedrag. De woningwettoewijzing voor 1964 is nog niet bekend Een be drag van ƒ14.000 voor goedkone woningen is wel erg minimaal en de bewoners moeten er zelf veel aan doen. De bouwprijs voor wo ningwetwoningen moet gelijk zijn aan de prijs van 1 jan. 1963, zonder dat rekening gehouden mag worden met de loonsverho ging van 10 Er wordt wel over gedacht om hierin wijziging te brengen en de risicoregeling weer van toepassing te verkla ren. Inzake de aankoop van de Otheense kreek zegt do Voorzit ter dat B. en W. daarover wel hun gedachten hebben laten gaan. De kreek alleen is niet vol doende, de omliggende grond moet men dan ook hebben. Be dragen van 1 of lVa miljoen gul den zijn voor een gemeente als Zaamslag te zwaar. We kunnen beter de blik op Zaamslag rich ten als woongemeente. De mogelijkheid om een gro tere strook dan de 200 m langs de zeedijk aan te wijzen voor de recreatie en over een begelei dingsbrief bij de aanbieding van de begroting, zuilen B. en W. zich nader beraden. De verzoeken om subsidie voor militaire tehuizen komen bi.j de desbetreffende post in behande ling, terwijl B. en W. over de brandstoffenbijslag bij die post een voorstel zullen doen. De Voorzitter zegt tenslotte dat hij de heer Florussen niet wil volgen in zijn gezegde over he lonen van de raadsleden aan de leiband van de wethouders. Ieder raadsMd heeft ziin eed af gelegd en is zeker voldoende in staat zich een eigen mening te vormen. Hii laat dit gezegde dan ook geheel voor rekening van de heer Florussen. Inzake de woorden van de heren De Visser en Van Cad- sand over belastingverlaging zegt de Vooratter dat het hem beter lijkt van een dergeliik voor stel af te zien, gezien de vele kaoitaalsuitgaven die nog zullen volgen De Voorzitter geeft aisnu een ODSornming van een aantal uit gaven voor plannen die in yoor- beveiding ziin of die mogelijk in 1964 ter tafel zullen komen t.w.: Aanleg rijwilepad Axelse- straat. Reconstructie Axelsestraat, met aanleg trottoir. Teren van de weg op 't Veer. Teren van een weg op de Griete. Teren van een weg in de Val (Margarethapolder). Aanleg verharde weg bij de huizen onderlangs de cli.ik bij de Val. Enkele voorzieningen aan de brandweerauto. Grondaankoop en verdere realisering uitbreidingsplan. Verbouw en inrichting voor malige openb. lagere school tot gymnastieklokaal. Voorzieningen voor berg plaats gemeentewerken Instructiebad. Kosten salarisverhogingen per 1 jan. 1964 en gevolgen van diverse prijsstijgingen in het algemeen. Deze respectabele lijst zal ze ker een belangrijke verzwaring van de uitgaven betekenen. Hierna werd overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling van de begroting 1964. fSlot volgt.) Een patiënt die aan leukemie, een bloedziekte, leed, heeft acht maanden geleden beenmerg van zes verschillende personen toe gediend gekregen, zodat zijn lichaam zelf een keuze kon ma ken. Zijn toestand is nu goed te noemen, zo staat in het Britse medische tijdschrift van vrijdag. Het aantal rode bloedlichaam pjes in het bloed van de betrok ken oatiënt is weer normaal ge worden, waarbij aangetekend wordt dat de nieuwe rode bloed lichaampjes alle kenmerken ver tonen van die van één donor. Deze methode is in dit geval, al dus het blad, „ongewoon succes vol" geweest. Betwijfeld moet echter worden, of dit overlaten van de keuze aan het lichaam in andere gevallen zal slagen. Chaos of systeem éwm oFrze verslaggever BERGEN OP ZOOM - „Ja, nu moeten we voor de kantine een kof fiemachine aanschaffen. Maar wat kost zo'n ding, en waar kan ik zoiets bestellen Bovendien vraag ik mij af of er nog verschillende fabrikaten bestaan en wat de voor- en nadelen van de verschillende typen zouden kunnen zijn." Het is een vraag die de directeur van een middelgroot bedrijf stelt aan zijn bedrijfsleider. En ook deze moet hierop het antwoord schuldig blijven. Voor zijn bedrijf zijn dat van die bijkomstigheden, waarover nooit werd gedacht. „Ik weet het ook niet", antwoordt de bedrijfsleider schouderophalend. „Ik meen dat we zo ongeveer een jaar geleden eens een folder van een firma hebben gehad, waarin zo'n ding werd aangeboden. Maar waar die is gebleven Ik vermoed in de prullenbak, want wie kon toen weten, dat we zoiets eens nodig zouden hebben De directeur knikt. En daar staan ze beider» met dit probleem. De oplossing wordt zoals gewoonlijk een schot in de ruimte. Veel tijd kan er aan dit onderwerp niet worden besteed, want er zijn belangrijker zaken die wachten, dus wordt er even links en rechts getelefoneerd, tot' dat men iemand vindt die .zoiets kan leveren en men aanvaardt dom weg, wat er wordt aangeboden, zonder iets over deze markt te weten. Zo gaat het dikwijls in het be drijfsleven. Dat van zo'n koffie machine is maai' een voorbeeld, doch er zijn in dit genre ettelijke gevallen te noemen. Wat zou zo'n directeur er op dat moment niet voor over hebben om zich op de een of andere manier goec' gedo cumenteerd te kunnen .informe ren? Maar waar haalt hij derge lijke informaties vandaan? En toch bestaat hiervoor een goede mogelijkheid! Wij zijn eens gaan praten met de heer N. Broker te Bergen op Zoem, oprichter en eigenaar van het "Losbladig Cen trum". Zijn doouimentatie voorziet.in een dergelijke behoefte en helpt het hele bedrijfsleven in één klap 'n oplossing te vinden, voor het af grijselijke probleem van de cha os op het gebied van voorlichting, documentatie en informatie. En dit betreft niet alleen die dingen die slechts zijdelings met het bedrijf te maken heb ben. Neen, het slaat! ook op die dingen die wel degelijk volkomen rechtstreeks iets met het bedrijf hebben te doen. Zoals op een kantoor kantoormachines en kan toormeubelen. Wanneer er iets nieuws moet wor den aangeschaft, verlaat men zich door gebrek aan documenta tie op dit gebied dikwijls volledig op een of andere leverancier, maar deze heeft bij bepaalde fa brieken belang en zal eer merk dat hij niet voert ook niet aanbe velen, want dan zou hij zijn klant naar een concurrent moe ten sturen. Zou het kantoor dat wij als voorbeeld namen, een ge heel eigen, onafhankelijke docu mentatie bezitten, waarin derge lijke zaken waren opgeborgen, dan zou die directie snel kunnen naslaan waf er aan de markt is en volkomen objectief en volledig worden geïnformeerd. Iedereen zou dank zij dit losbladig centrum een verantwoorde keuze kunnen doen, die geheel afgestemd is op de behoefte van het eigen bedrijf. En dit geldt voor alle mogelijke bedrijven. HET ZIJN DE KOSTEN NIET DIT IS de opvatting van de heer Broker en in deze lacune tracht zijn systeem te voorzien. Voor het bescheiden bedrag van ongeveer een gulden per week kunnen bedrijven in het bezit ko men van zijn documentatie. De beer Broker liet ons een kijk je nemen in zijn systeem en vertelde er ons bert een en ander van. "In steeds breder kring wordt in gezien, dat, naast de noodzakelij ke produktieapparatuur, vooral de overige bedrijfsinrichting varn be lang is, voor de produktiviteit en werksfeer. Denken we bijvoor beeld aan verwarming, ventila tie on verlichting, inrichting der werkruimten, technische instal laties, transport, opslag, de vei ligheid en nog zoveel andere fac toren welke mede het bedrijfs re-dement bepalen. Ten aanzien van de bedrijfsinrich ting zal iedere ondernemer dus zo goed mogelijk georiënteerd willen zijn. Wellicht heeft hij echter reeds ervaren, dat dit moei lijk is. Zeker moeilijker dan ten aanzien van zijn produkiie. WAAR LIGT DIT AAN DIT HEEFT drie oorzaken: 1. De bedrijfsinrichting omvat een veelheid aan materia len en produkten op uiteenlo- pendgebied. Deze zijn in het algemeen onderhevig aan een bijzonder snelle ontwik keling of verandering. Denk maar eens aan de mechanisa tie van transport en admini stratie. 2. De literatuur en voorlichten de instanties besteden in het algemeen meer aandacht aan de produktiemiddelen dan aan de overige bedrijfsuitrusting. Dit laatste dan nog veelal ge specialiseerd en in een be paalde sector. Maar todh zijn ook de niet gespecialiseerde hulpmiddelen van overwegen de invloed op de gang van zaken. 3. De factor tijdgebrek, waaro ver de meeste ondernemers kunnen meepraten. Wil de on dernemer enigermate geori ënteerd zijn, dan is hij nu in hoofdzaak aangewezen op het lezen van diverse vakbla den, leveranciersreclame, do cumentatiemateriaal van jaar beurzen of vaktentoonstellin gen enzovoort. Aangezien echter vrijwel nie mand meer tijd heeft deze papier lawine te lezen en te bestuderen, verdwijnt alles in de prullenmand of wordt ergens opgeborgen. Wan neer later iets moet worden aan geschaft, volgt veelal eerst een tijdrovend zoeken en bladeren kt iiTT" stapels catalogi, folders of oude vakbladen. Dit betekent onnodig tijdverlies en het resultaat is meestal negatief. Juist op dit ge bied is er behoefte aan ratio nele voorlichting. WAT VIND IK HIER? DE BEDOELING van "Losbla dig Centrum" is de wassende stroom van ongeordende voorlich ting te "kanaliseren" door haar systematisch geordende uitgave, uitsluitend gewijd aan de bedrijfs inrichting, uitgezonderd datgene wat direct op de produktie be trekking heeft. Dit houdt in dat deze uitgave is afgestemd op het gemiddelde bedrijf, zowel groot als klein, zo als we dat kennen met kantoor, werkplaatsen, magazijn, werkter rein. en alles wat daarbij behoort. De redactie speurt voortdurend naar nieuwe of nog weinig beken de materialen op het gebied van: bouw, inrichting en onderhoud van bedrijfsgebouwen en werk terreinen, technische bedrijfsin- stallaties onder meer op 't gebied van kracht, licht, water, stroom, perslucht, communicatie, verwar ming, ventilatie, luchtzuivering. Voor het produceren en verwer ken van bedrijfsgegevens dus op het terrein van schrijven, reke nen, registreren en reproduce- ten, hulpmiddelen voor intern en extern transport met opslag, o- verslag en expeditie. Voorts alge mene hulpmiddelen voor het pro- duktieapparaat, zoals aandrijving, "lowcost automation" en onder houd. En tenslotte alle zaken die verband houden met de veilig heid en algemene aard. Indien een produkt van voldoen de betekenis blijkt, stel1 de re dactievan "Losbladig Centrum" er een beknopt bericht van sa men. mogelijk aangevuld met een illustratie. Van deze berichten worden docu- mentatiekaarten vervaardigd. De kaartvorm dient hier de beste vorm te worden geacht om het dynamische karakter van de tech- Een schematische verklaring van de werking van het systeem, nische ontwikkeling enerzijds en de behoefte van het bedrijfsleven anderzij (te samen te voegen en te brengen onder één noemer. HET TEI VAN COLOMBHS De KAARTEN zijn zodanig genummerd en systematisch in gedeeld, dat alle onderwerpen ge makkelijk te vinden zijn, steeds met de nieuwste voorop. Het enige werk dat er voor de on dernemer aan verbonden is, be staat uit het in het kaartsysteem opbergen van nieuw binnengeko men kaarten, een werk van een ogenblik. Maar wanneer er infor matie nodig is, is op kaart een be drijfsinrichting in optimale vorm voorhanden, waaruit men nooit tevergeefs zal putten. Bij 't systeem behoren ook blan co kaarten, zodat de ondernemer in staat is de documentatie met bepaalde eigen gegevens aan te vullen. Na de uitleg van de lieer Bro ker kregen wij ook de inruk dat hij hier het ei van Columbus had gevonden. Het idee is simpel, maar de vinder heeft met rijn voortreffelijke kennis van syste matiek kans gezien er een mach tig documentatiesysteem van te maken. Dit systeem zal ongetwij feld voor veel ondernemers een uitkomst zijn uit de afgrijselijke voorliohtingschaos. Voor zelf se lecteren, ordene- en verwerken bestaat op veel bedrijven geen mogelijkheid. Centraal verricht door het "Losbladig Centrum" zijn de kosten nauwelijk te reke nen, terwijl men toch het volla rendement heeft van een derge lijk informatiesysteem. Ongetwijfeld zal de heer Broker die zijn staf heeft verrijkt met enkele medewerkers die hun spo ren op het gebied van dr bedrijfs voorlichting hebben verdiend, met dit systeem in een behoef te voorzien. (Nadruk verboden!.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 4