Provinciaal nieuws KOLONEL HYDE lekker en gezond Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 28 december 1963 TERNEUZEN AXEL BOSCHKAFELLE BRESKENS HOEK RETRANCHEMENT ZAAMSLAG ZWARE MIST HANGT BOVEN DE WESTERSCHELDE ÏJé laatste Weken van dit jaar Wófdt de bevolking van Zeeuws- Vjaandêfen, haar land- en scheepvaartverkeer telkenmale herinnerd aan het gemis van een vafte oeververbinding. Gisteren bleef de dichte mist vrijwel de gehele dag boven de Westergehelde hangen en heeft hett verkeer zowel op het land als op het water lamgelegd. Het varend personeel van de veerdiensten heeft zich tot het uiterste ingespannen om, on danks de zeer dichte mist, toch nog enkele overtochten te maken, maar toen het varen niet meer verantwoord was, heeft zij de strijd tegen de mist moeten op geven. VlissingenBreskens. Eerst des middags om half vijf kon de eerste overtocht met de „Prinses Beatrix-' worden ge maakt en werden drie reizen heen en weer uitgevoerd, doch om 7 uur moest de dienst voor vrijdag worden afgesloten. TerneuzenHoedekcnskerke. Op deze veerdienst konden de reizen met de „Prins Willem I" van des middags 1 uur, 3 uur en des avonds om 9 uur niet wor den uitgevoerd. Kruiningen havenPerkpolder De eerste overtocht vanuit Kruiningenthaven) had om 10 U. 20 plaats met de „Dordrecht", welke veerboot ook de reis van uit Perkpolder naar Kruiningen (haven) maakte. De veerdienst kon daarna eerst worden voortgezet om 10 minu ten vóór zes en werd met de „Prins Bernhard" en de „Dor drecht" gevaren tot 9 urn* 20 uit Perkpolder. Na aankomst te Kruiningen(haven) werd de veer dienst stilgelegd. Kerstfeest Algemene Bejaar densociëteit. In het teken van de Kerstvie ring stond deze week ook de Al gemene Bejaardensociëteit. Het jeugdgebouw „De Schakel" was stemmig versierd met een kerst boom met brandende kaarsen, de gebruikelijke bakjes met dennegroen, rood en zilver pa pier en op alle tafels een kaars Een groot aantal bejaarden was aanwezig en luisterde naar het welkomstwoord van de leid' ster der sociëteit, mevr. M. de VosScheele, waarna het Kerst evangelie voorgelezen werd door de presidente der F. V. V. H., mevr. Rijpstra—Knook. Natuurlijk zongen de bejaar den de aloude kerstliederen, hierin geruggesteund door orgel bespeling door de heer Hoving jr. Verder zong een dameskoor uit de Ned. Chr. Vrouwenbond en werd er een kerstspel opge voerd door jongeren uit de Her vormde Kerk. In de pauze werd de ernstige sfeer onderbroken met een mil de tractatie bij de koffie. Na afloop van het programma wenste mevr. De Vos alle aan wezigen prettige feestdagen en een gelukkig Nieuwjaar. Tentoonstelling Hoenders, Konijnen, Sierduiven. De sportfokkersclu-b „Ter Ver betering" heeft op 24, 25 en 26 december in de grote autoshow room van de Gebr. Esselbrugge haar jaarlijkse tentoonstelling van hoenders, konijnen en sier duiven gehouden. Er waren ruim 370 dieren samen gebracht in de grote ruimte en al was het aantal groot toch was hier alles zeer goed op gesteld zodat elk dier voldoende ruimte had en voor de zeer vele bezoekers goed te overzien was. De organisatoren verdienen hier voor zeker een pluim. Vele dieren veranderden van eigenaar voor flinke prijzen. Vooral voor de grote reuzen ko nijnen werden uitzonderlijk hoge prijzen betaald door onze zuider buren. Zo is deze tentoonstelling in alle opzichten een succes ge worden. Uitslagen. Mooiste konijn van de tentoon stelling werd de Havanna jonge ram van Jac. Nijssen uit Sou burg. Dit konijn werd tevens kampioen in de klasse midden rassen. Bij de grote rassen was het de witte Vlaamse reus jonge ram van G. van Putten uit Klinge die het hoogst werd geklasseerd. In de kleine rassen behaalde Tan zwarte voedster van M. W. Verhelst uit Axel het hoogst aantal punten. De midden blauw marter jonge voedster van A. Soethaert uit Westdorpe was het mooiste dwerg konijn. Bij de grote hoenders was het de Australops lien van C. Kareis uit Middelburg welke het fraaiste exemplaar bleek te zijn. Bij de grote hanen was dit de Twentse grijze haan van P. Ra- mondt uit Sas van Gent. De Witte Wyandot jonge hen van J. Schoonenberg van Hengst dijk bleek te mooiste kriel te zijn. De mooiste sierduif was Hal- vleugelduif van A. C. v. d. Abee- le uit Westdorpe. De op 1 en 2 na mooiste duiven waren de blauwgrijs gebande duif van A. Rottier uit Terneuzen en de rood zilver doffer van P. Simpelaar uit Middelburg. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier werden als gevon den aangegeven de volgende voorwerpen, welke terug te be komen aan de daarachter ver melde adressen. Bruin lederen aktentas met boterhammen, directiekeet Rijks waterstaat o.d. Buthdijk; arm band, verhuld zilver, waarvan een schakel is gebroken. Mar- grietstr. 21; groen damestasje, inh. make-up artikelen, Rijks politie Axel; wit wollen gebreide handschoen. Te Waterstraat 9; zwarte damestas, inh. huis sleutel, zakmes en zakdoek, Bui tenweg 1; damesétui met spiegel, kam en nagelvijltje, Oostérstr. 52; dames handschoen, hazel- nootkleurig. Beatrixstr. 26; zwar te wollen dameshandschoen, By- locqueplein 20; rechter héren handschoen. zwart glacé, met ge breide zijkanten, Magrette N 61; twee paar lichtblauwe kinder wantjes waarvan een met licht blauw lint, Rijkspolitie Axel; roodwollen kinderwant, linker, Koestr. 20; paar gebreide dames handschoenen (beige), Noordstr. 20; wieldop auto V 8, Rijkspolitie Axel; paar gebr. grijsgesp. kin derwantjes, Olivierstr. 19; dub bele bruine rijwieltas, inh. 1 brood, Emmastr. 72; bos sleutels, paar lange bruine dameshand schoenen en tekening plattegrond woning, Rijkspolitie Axel en paar zwarte motorhandschoenen wit gevoerd, Weststr. 13, Geslaagd. Bij het te Den Haag gehouden examen wiskunde M. O. b., slaag de onze dorpsgenoot, de heer G. J. M. Borm. Verontrusting- over' de aanleg van een derde haven. De raadsfractie van de Partij van de Arbeid te Breskens heeft in een schrijven! aan het. college van B. en W. haar verontrusting uitgesproken over de gang van zaken rond de aanleg van een derde haven te Breskens. Zij heeft naar aanleiding van de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in- de Tweede Kamer en door het in genomen standpunt van de mi nister, schriftelijk de volgende vragen gesteld aan het college van B. en W.: 1. Wijkt het ingenomen stand punt van de minister af van een reeds eerder genomen besluit (geen overdracht dei- havens aan streek of ge meente, dan ook geen derde haven)? Zo ja, heeft dan de betrok ken minister dit gewijzigde standpunt aan de streek of de gemeente ter kennis ge bracht? 2 Acht het college van B. en W. het niet van uitermate grote betekenis dat het provinciaal bestuur, dat reeds in zo'n be langrijke mate de ontwikke ling van de streek heeft trachten te bevorderen, wordt ingeschakeld bij te onderne men stappen bij de minister, van Verkeer en Waterstaat? (Adv.) 20 cont per rol 3. Acht het college van B. en W. het voorts niet wenselijk, dat via een zo'n uitvoerig rapport of nota de leden der Staten Generaal worden in gelicht over de havensituatie in Breskeps en over toeze; gingen w.elke reeds eerder door het departement van Verkeer en Waterstaat wer den gedaan? De leden van deze raadsfrac tie spreken de hoop uit, dat het college van B. en W. met grote vastberadenheid de door de mi nister eerder toegezegde aanleg van 'n- derde haven voor Breskens trachten te realiseren, mede in het kader van de i-egionale ont wikkeling van Zeeland, doch zeker in het bijzonder voor West Zeeuwsch-Vlaanderen is de aan leg van een derde haven in Bres kens van bijzondere betekenis. Prijskaarting. Zoals de laatste jaren gebrui kelijk is geworden, organiseerde de heer J. den Hamer, van ho tel ,,'s Lands Welvaren" alhier, weer de traditionele prijskaar ting op de Tweede Kerstdag, met als hoofdprijs een geslacht varken. Het behoeft derhalve geen verbazing te wekken dat er, ondanks de slechte weersom standigheden. niet minder dan 108 deelnemers waren. De uitslag luidt; le prijs J. van Dixhoorn te Hoek; 2e pr. J. van Minnen te Sluiskil; 3e pr. P. de Blaay te Hoek; 4e pr. J. Verhage te Hoek; 5e pr. W. Pijpelink te Hoek; 6e pr. Jac. Pijpelink te Hoek; 7e pr. A. van Pienbroek te Sluiskil; 8e pr. C. de Blaay te Hoek; 9e pr. J. Helmendach te Hoek; 10e pr. Mevr. van Minnen te Sluiskil; lie pr. L. de Groote te Hoek; 12e pr. F. Vergouwe te Hoek; 13e pr. J. van Dixhoorn te Ter- neuzen; 14e pr. C. Vermeulen te Hoek; 15e pr. J. Dieleman te Hoek; 16e pr. P. Verberkrooes te Hoek; 17e pr. Mevr. v. d. Broec- ke te Terneuzen; 18e pr. A. J. Zegers te Hoek; 19e pr. F. Smol- lenaars te Terneuzen; 20e pr. C. Brakke te Sluiskil; 21e pr. J. de Groote te Hoek; 22e pr. F. de Groote te Hoek; 23e pr. P. de Bakker te Hoek; 24e pr. J. den Hamer te Terneuzen; 25e pr. Mevr. Smollenaars te Terneu zen; 26e pr. Jac. de Fouw te Ontploffing in Den Haag De experimenten van een 20- jarige H.B.S.'er, E. de Vries uit Den Haag, hebben op Eer ste Kerstdag geleid tot een ontploffing in zijn ouderlijke woning, die een enorme ra vage aan heeft gericht. De jonge scheikundige, die bezig was zelf vuurwerk te fabriceren, moest ernstig ge wond naar een ziekenhuis worden overgebracht- Op de foto zien we de ravage in zijn kamertje; een tussen muur werd door de kracht van de ontploffing volledig weggeslagen. Hoek. en 27e pr. P. Dieleman te Hoek. De troostprijs was voor de heer F. Taalman te Hoek. Agenda gemeenteraad. Maandagavond 30 december a.s., om half acht n.m„ zal de raad vergaderen. De uit 15 punten bestaande agenda vermeldt o.a.: Een voorstel van B. en W. tot het toekennen van een kolentoe- slag gedurende een periode van 21 weken tussen 1 november 1963 en 1 april 1964. Herbenoeming van de bij de Woonruimte wet 1947 ingestelde commissie van advies. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van financiële mede werking bij aansluiting op het elektrisch net van een eventueel door de heer P. M. A. van Dale te bouwen woning aan de Ka- naahveg. Voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen bij de aanleg van een duinwandeipad met duinovergangen in het op het grondgebied van de gemeen te Retranchement gelegen duin gedeelte. Voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot het ver lenen van subsidie voor het on derhoud van de open standaard molen in de gemeente. Gezamenlijke Kerstwijdings- dienst. Op de Vóóravond van Kerst mis had des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. kerk een geza menlijke Kerstwijdingsdienst plaats, waarbij de liturgie werd uitgesproken door de Geref. pre dikant ds. M. den Boer, en de meditatie door de Herv. predi kant ds. Ph. M. Becht. Medewer king aan deze dienst werd ver leend door een gemengd koor onder leiding van mej. E, de Blaaij en het muziekgezelschap „De Volharding". De belangstelling voor deze gezamenlijke wijdingsdienst was zó groot, dat het ruime kerkge bouw geheel gevuld was. Als aanvangstekst had ds. Den Boer gekozen „Heft uwe poor ten omhoog om de Koning der ere te ontvangen". Het aanvangslied was Gez. 3 1, 2 en 3. Na het gebed werd de Schrift lezing verzorgd door ds. Den Boer en werd door de harmonie gespeeld ..Hoe zal ik U ontvan gen". Afgewiseid door Schriftlezing zong het mannenkoor „Eeuwen geleden". Na Schriftlezing werd als sa menzang gezongen Ps 105 5 en 6; hierna volgde als Schriftlezing ,,En het geschiedde" (Lucas 2). De harmonie speelde „Nu zijt wellekome", en zong, na Schrift lezing uit Joh. 1 „In den begin ne", het koor „Herder, Hij is geboren" en werd als samenzang gezongen: „Komt verwondert hier, mensen". De meditatie (welke thans volgde, werd verzorgd door ds. Becht (Mattheus 3 en Amos 4). D-e harmonie speelde daarop „Stille Nacht", waarna ds. Becht het dankgebed uitsprak. JOMN êOMMD C'O'NTRA tSCOTLAND TARD (Nadruk verboden.) Met kloppend hart liet Hyde z'n lantarn in de barak schijnen. Hij zag lange rijen donkergroen geschilderde metalen planken, maar ze waren leeg. Hij kwam naar buiten en ging naar de tweede barak. Nu had hij meer geluk, want hier lagen bajonet ten en munitie voor kleine wa pens. Hij flitste z'n lantaarn twee keer aan en hierop kwamen twee van de anderen binnen. Zwijgend wees hij de dingen aan, die hij wilde meenemen; de man, die het dichtst bij hem stond, hield z'n jute zak op en de ander begon deze te vullen met revolvers en munitie. De kolonel nam een re volver kaliber 38 op, schatte het gewicht en controleerde de trek ker. Tevredengesteld laadde hij hem met vijf patronen en con troleerde of de haan op een lege kamer stond, waarna hij hem in de band van z'n broek stak. Hij had te veel ongelukken zien ge beuren, doordat in revolvers alle kamers geladen waren, dan dat hem dit zou kunnen gebeuren. Als ze nu last zouden krijgen met een van de wachten, zou hij genoeg met het ding kunnen rinkelen om deze ervan terug te houden al te dapper te worden. Maar voor het moment zag het er niet naar uit, dat er iets mis zou gaan. Heel tevreden met deze buit ging hij naar de derde barak, maar hierin zaten slechts kleine granaathulzen. Bij de volgende barak was om de een of andere reden het slot veel moeilijker te forceren dan bij de vorige. Hij hield koppig vol, maar moest het breekijzer wel twaalf keer op nieuw gebruiken voor het slot toegaf met. een afschuwelijk ge luid van krassend metaal. Bloed zwetend, stak de kolonel z'n hand achter z'n masker om te proberen het zweet van z'n ge zicht te vegen. De stormachtige wind brak de wolken nu steeds meer en de maan kwam helder der te voorschijn. Bovendien had hij zojuist lawaai genoeg ge maakt om het .hele kamp op de been te brengen. Hij duwde de deur open. „Ha!" Netjes lagen daar alle soorten wapens stenguns, lichte ma chinegeweren en andere soorten op rekken en helemaal achterin stonden de groenhouten munitie kistjes, Hyde liet z'n metgezellen bin nen en keek hoe ze bij het licht van zvjn lantaarn zes stenguns in hun jute zakken stopten. Er was een aangebroken kistje met granaten, dat genoeg voor hen was; dit namen ze ook mee. Glimlachend van tevredenheid ging Hyde terug naar de deur, tot hij verstijfde van schrik. Buiten was iemand, die z'n keel schraapte. Het kwam Hyde voor, dat iemand op vijftig meter afstand z'n hart moest horen kloppen, terwijl hij daar als versteend stond. Terwijl hij z'n lantaarn uitdeed, zodat de barak helemaal donker was, stompte een van z'n metgezellen hem zó hard in de rug, dat hij bijna tegen de deur viel. Hij nam het risico z'n lantaarn nog even aan te doen om ze te beduiden, dat er iemand buiten stond en spitste, toen ze weer in het donker stonden, z'n oren of hij nog iets hoorde. De deur stond zowat een centimeter open en hij trachtte door de kier te gluren. Maar hij zag niets. Hij zou naar buiten moeten gaan om te zien of er iemand stond. Op z'n lip bijtend probeerde Hyde voor zichzelf uit te maken wat. het beste was om te doen. De man daar buiten kon het ge forceerde slot van de schraag niet gezien hebben, anders zou hij alarm geslagen hebben. Dat betekende, dat hij feitelijk niet in de groeve kon zijn, maar er gens daarbuiten waarschijnlijk op het zijpaadje naar de groeve toe. De kolonel voelde naar de man, die naast hem stond en haalde hem dicht naar zich toe. „Wachten jullie hier," fluis terde hij. „Ik ga eens kijken. Be grepen?" Hij voelde als het ware de ander knikken, want hij kon hem niet zien. Hij nam de revolver uit de band van z'n broek en deed met de tromp ervan de deur nog een centimetertje verder open. De man, die buiten stond, schraapte nog een keer z'n keel en toen snoof de kolonel wat sigaretten rook op. Dat w-as het dus! Een van de wachten stond clandestien te roken! Maar die vent kon ver draaid gevaarlijk zijn, want als hij zag, dat het slot van de schraag geforceerd was Behoedzaam opende de kolo nel de deur juist ver genoeg om hem door te laten en kroop op z'n knieën de treden op tot zijn ogen op gelijke hoogte waren met de bodem van de groeve. En daar stond duidelijk zichtbaar in het maanlicht op nog geen twintig meter -afstand een man in uniform aan de andere kant van het prikkeldraad. Z'n uni form was duidelijk te onderschei den en hij droeg een geweer over z'n linker schouder. De soldaat stond met z'n rug naar de versperring; hij was klaarblijkelijk op zijn hoede of er iemand aan zou komen, Hyde ging iets lager op een van de treden zitten. Hoe lang zou het duren voor de man naar z'n post terug ging? En zou hij soms de versperring inspecteren alvorens te gaan? Ten prooi aan een gevoel van grote besluiteloosheid wachtte Hyde, zijn moed verzamelend om het initiatief te nemen als de wacht soms het geforceerde slot zou ontdekken. Als hij het mocht zien. zou het in ieder geval even duren voor hij precies had uit gemaakt wat er gebeurd was en het van z'n schouder nemen en in positie brengen van z'n ge weer zou nog eens enige secon den vergen. (Wordt vervolgd.) Het gemengd koor zong hier- (Adv.) op Gez. 26 1 en 4. Ds. Becht sloot de Kerstwij dingsdienst met het uitspreken van de zegen. Als slotzang, onder begeleiding van de harmonie, werd door allen gezongen „Ere zij God". Kerstfeest Herv. Zondags school. Op de avond van de Tweede Kerstdag werd door de kinderen- van de Herv. Zondagsschool het Kerstfeest gevierd, waarbij ook vele ouders aanwezig waren. Na een inleidend orgelspel open de ds. Becht de avond met een welkomstwoord tot de ouders en kinderen. Nadat de kinderen enige liede ren hadden gezongen volgde Schriftlezing uit Jesaja 60 23, en sprak ds Becht het openings gebed uit. Het Kerstevangelie werd de kinderen verteld door de leider van de Zondagsschool, de heer B. Koole, terwijl een vrije vertelling door de heer Wolse, de volle aan dacht van de kinderen had. Het programma was verder ge vuld met declamatie, beurt- en samenzang. Als afscheidsgeschenk ontvin gen de kinderen die de Zondags school verlieten een bijbeltje en een gedenkplaat, waarop deze een afscheidslied zongen. Dr, Becht sprak hierna een dankgebed uit. en volgde als ge zamenlijk slotlied ,,'t Licht der Wereld is reddend verschenen." Aan alle kinderen werden tot besluit van deze avond een ge schenkje uigereikt. Kinderkerstfeestviering Geref. Kerk. Donderdag werd in het Jeugd gebouw „De Poort" een Kerst- feestviering gehouden met de kinderen van de Geref. Kerk, waarbij ook vele ouders aan wezig waren. De samenkomst werd geopend met het zingen: „Wat deed uit 's Hemels zalen". De lieer Lokerse ging voor in gebed en vertelde daarna uit de alom bekende tekst uit Lukas 2. Hierna werd gezongen: „Komt allen te samen". Daarna vertelde mej. T, Dees de geschiedenis van Adam en Eva in het Paradijs. De kinderen zongen vervol gens: „Een Kindeke geboren op aard", waarna op kinderlijke wij ze het verbaal van de geboorte van Jezus werd verteld. Vóór de pauze werd nog gezon gen: „In Bethlehem stal lag Christus de Heer". Tijdens de pauze wei-den allen onthaald op een kopje koffie met een versnapering Voordat mej. Van de Ree als Kerstverhaal; „Lichtjes in de Kerstnacht" voorlas, zongen de kinderen: „Stille Nacht." Nadat als slotzang: „U zijt wellekome", was gezongen, be tuigde de heer Lokerse zijn dank aan allen die op enigerlei wijze aan deze Kerstherdenking zijn of haar medewerking had verleend. Hij wist niet dat de oorlog voorbij was Een boer in de om geving van Moulins in het - Franse departement Al lier, de 63-jarige Pierre Benis, heeft zich met zijn oude moeder 20 jaar lang volkomen afzijdig van de buitenwereld gehouden omdat hij bang was voor - -de Duitse weermacht. Bu- ren die hem de laatste tijd helemaal niet meer had- den gezien, hadden de po- litie gewaarschuwd, die beiden verkommerd aan- trof. Benis zei, dat hij niet wist dat iï§, voorbij was en dat ze al die tijd slechts iiS9treit%e-"— leefd van wat hun stukje landgoed opbracht. GEEN BETAALD EN AMATEURVOETBAL De K. N. V. B. heeft voor van daag en morgen alle wedstrijden zowel voor het amateur- als het betaalde voetbal, afgelast. Ook alle wedstrijden in de afdelingen vinden geen doorgang. Het wed- strijdprogramma van Tweede Kerstdag is thans, zowel voor het amateur- als het betaalde voetbal, verschoven naar zondag 5 jqnuari. Voor korfbal en hockey was voor morgen geen programma vastgesteld. Nieuwe uitrusting voor de Sint-Bernhard Duizend jaar geleden stichtte St. Bernhard van Menton zijn klooster in de Alpen-pas, wel ke nu zijn naam draagt. Vele mensen, die in de besneeuwde bergen in nood verkeerden, werden gered door de hulp welke van het klooster uit werd geboden. Later werden de be roemde Sint Bernardhonden in gezet, en wie heeft niet ge hoord van deze dieren met het befaamde tonnetje met inhoud rond de hals gebonden. In 1964 worden de brave vier voeters bovendien uitgerust met mistlampen, gevoed door een batterij.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2