<^e Goldwaters kansen dalen RADIO DE KOCK De brand op de „Lakonia" HET WEER ZATERDAG 29 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6112 POTTERS, „IINIA" Na spannende onderhandelingen werden alle partijen tevreden gesteld BERICHT AAN DE LEZERS Demonstraties voor Amerikaanse legatie te Sofia De gevangenneming van dr. Soumoukil in de Zuid-Molukken Op Cyprus is het weer rustig Terwijl Griekse, Turkse en Britse troepen door de straten van Nicosia en omgeving pa trouilleerden, begon het leven in Nicosia vrijdagmorgen weer zijn normale aanzien te krijgen. Auto's en voetgangers vertoon den zich weer in de straten en de winkels openden hun deuren weer. Volgens Radio-Cyprus was het ook in de rest van het eiland rustig. ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DE SLACHTOFFERS VAN DE „LAKONIA" Flankering bij abonnement: Terneuzea Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma F J. van de Sande te Terneuaen Advertentfeprö» per mm 16 ct? minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meet 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. mekvaoipélxets Tegen hoestten Keelpijn Uitwerking AAN de vooravond van 1964 heeft de E.E.G. een bijzonder moeilijke en naar het zich liet aanzien gevaarlijke periode voor haar bestaan doorgemaakt. Reeds vóórdat de besprekingen in Brussel over de agrarische problemen een aanvang zouden nemen, wist men, dat er zich moeilijkheden zouden voordoen .aangezien vooral op dit gebied er verschillende strijdige belangen in de zes aangesloten landen waren. We behoeven hierbij maar te denken aan de wens van West-Duitsland om de E.E.G. open te houden voor invoer van goederen uit niet-aangesloten landen, een standpunt dat ook door Nederland werd onderschreven, doch waartegen Frankrijk ernstige bezwaren had. De Fransen zien de E.E.G. veel liever als een gesloten gemeenschap, die bijzonder sterk de interne handel protectioneert. Daarnaast waren er nog veel meer verschillen, die gezamenlijk het onderhandelen tot een enorm probleem maakten. Anderzijds begrijpen de vóór standers van een open E.E.G., dat de laatste clausule de moge lijkheid tot nieuwe problemen in zich bergt. Voorlopig is men in elk geval tot een akkoord geko men en hiermede is het bestaan van de E.E.G. gered. (Nadruk verboden.) (Adv.) In de eerste onderhandelings- dagen b'eek al spoedig dat de standpunten dikwijls ver uiteen lagen en dat er delegaties waren die nogal stug aan hun eenmaal ingenomen standpunt vasthiel den. Het gevolg hiervan is, dat het er naar uit ging zien dat de ge hele E.E.G. ernstig in gevaar dreigde te raken, temeer daar de Franse president De Gaulle bij monde van zijn gedelegeerde mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville een ultimatum stelde, dat de vergadering in elk geval vóór 1 januari 1984 tot overeenkomst moest komen. Om te trachten te redden wat er te redden viel werd vlak vóór Kerstmis besloten desnoods ook nog tussen Kerstmis en Nieuw jaar door te gaan met de onder handelingen om te trachten deze termijn te halen. Gelukkig is dat niet nodig ge weest en kwam men aan de vooravond van Kerstmis tot een akkoord WATER IN DE WIJN. Het pleit voor de onderhande lingsbekwaamheden van de he ren gedelegeerden, dat het be reikte akkoord tot algemene te vredenheid stemde. En het ziet er naar uit, dat de landbouw problemen, die het bestaan van de gemeenschap bedreigden, be zworen zijn. Zeer belangrijk is, dat de com missie van de E.E.G. een richtlijn krijgt voor de onderhandelingen over de verruiming van de we reldhandel. de zogenaamde Ken- nedy-ronde. Daarbij wordt uitge gaan van een open gemeenschap, open voor import uit landen die met zijn aangesloten bij de ge meenschap zelf. De invoer zal overigens in harmonie moeten zijn met de ontwikkeling van de eigen produktie. Dit laatste toont duidelijk aan hoe men de verschi'lende stand punten van de vóórstanders van een open gemeenschap en de wensen van De Gaulle tot een compromis heeft gebracht. Ener zijds blijft de gemeenschap open staan voor import uit niet-aan- gesloten landen, maar De Gaulle heeft een achterdeurtje gekre gen in de laatste alinea, waar wordt vermeld dat de import in harmonie moet zijn rnet de ont wikkeling van de eigen produk tie, waardoor de Franse presi dent de mogelijkheid heeft naar wens de rem te zetten op de in voer in zijn land, wanneer er in tern moeilijkheden dreigen te ko men. Toch heeft De Gau'le met dit akkoord water in de wijn moe ten doen, want aanvankelijk stond de president op het stand punt, da de E.E.G. een geheel gesloten gemeenschap moest worden. Het lonen- en prijzenvraagstuk dat in deze maanden de binnenlandse politiek beheerst, drukt vanzelfsprekend ook zijn stempel op het dagbladwezen. Het eenvoudigste zou zijn de abonnementsprijs van ons blad met tien of twintig procent te verhogen, maar wij zijn ervan overtuigd dat daarmee de zaak niet in het belang van de lezers zou zijn opgelost. Juist dat belang in het oog te houden, is het uitgangs punt geweest onzer definitieve beslissing. Wij zijn tot de conclusie gekomen dat wij de prijs van ons blad niet moeten verhogen. Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden op het gebied van lonen en prijzen en personeelstekorten, waar mee tegenwoordig elk bedrijf te kampen heeft, menen wij een oplossing te hebben gevonden, die onze lezers zullen kunnen billijken, omdat zij zullen inzien dat de ernst van dit ogenblik In elk geval een ingrijpende maatregel nodig maakte. Met ingang van 1 januari 1964 zullen wij ons maandag en dinsdagnummer combineren tot een maandagavondblad. Deze oplos,'ing waarborgt de lezers een maximum aan nieuwsvoorziening tegen de bestaande abonnementsprijzen. Wij stellen ons voor de nieuwe regeling te doen ingaan in de week, die aanvangt op 6 januari a.s. DIRECTIE EN HOOFDREDACTIE. Volgende zomer wordt beslist wie in november 1964 tegenover elkaar komen te staan als kan didaten voor het presidentschap van de Verenigde Staten'. De dood van Kennedy heeft in het republikeinse kamp grote ver anderingen teweeg gebracht. Tot dusver stonden de kansen van de zeer conservatieve senator Bar ry Goldwater hoog aangeschre ven. Dat wil zeggen voor de kan didatuur. Veel kans om te slagen gaf niemand hem tegen Kenne dy. Nu ligt de zaak anders. De vroegere vice-president Richard Nixon is weer naar voren geko men als de man die indertijd maar net verloor tegen Kennedy Ongeveer 500 Bulgaren heb ben gisteren voor de Ameri kaanse legatie in Sofia ge demonstreerd in verband met het proces dat thans in de hoofd stad wordt gevoerd tegen een voormalige Bulgaarse diplomaat bij de V. N. die op beschuldiging van spionage voor de V. S. te rechtstaat. De betogers gooiden enkele ruiten van de legatie in en keerden auto's om. Zij droe gen borden met anti-Ameri kaanse leuzen. i De Amerikaanse legatie meld de dat er 500 betogers waren, maar het Zuidslavische persbu reau Tan jug sprak van „ver scheidene duizenden", voorna melijk jongelieden. De menigte werd later door de Bulgaarse militie verspreid. Volgens de woordvoerder van de legatie waren de eerste de monstranten reeds 's morgens vroeg komen opdagen. Later kwam daar plotseling een grote menigte bij. Hij schatte het aan tal demonstranten op meer dan duizend. De legatie overweegt een pro test bij het Bulgaarse minis terie van Buitenlandse Zaken in te dienen. Naar een woordvoerder van de Amerikaanse legatie in Sofia later meedeelde, was de menig te, toen de demonstratie haar hoogtepunt bereikte, aange groeid tot ongeveer drieduizend personen. Men deed echter geen pogingen het gezantschap bin nen te dringen en niemand in het gebouw werd gewond. Vrijwel alle vensters van de eerste drie verdiepingen van het gebouw werden ingegooid. VUURGEVECHTEN OP CYPRUS Een beeld uit roerig Nicosia- op Cyprus, waar het ook ge durende de Kerstdagen tot vuurgevechten is gekomen. Op de foto zien we Grieks- Cypriotische politiemannen in actie tijdens een schietpartij in het Turkse kwartier bij het Papho-politiebureau. en dus tegenover Johnson als persoonlijkheid en als politicus toch altijd Kennedy's mindere een goede kans maakt om te winnen, zeker meer dan Gold water. Immers die moest er vooral op rekenen in het zuiden en westen aanhang te verwer ven, wat nu moeilijker wordt daar Johnson zelf uit die streken komt In het noorden waren de kan sen van Goldwater minder, maar zijn ze voor Nixon inderdaad beter. Tegen hem pleit slechts dat hij de vorige keer verloor, al was het op het kantje af. En bo vendien leed hij i..; de verkiezin gen voor het gouverneurschap in Califomië later weer een ne derlaag, die hij (helaas) niet erg sportief bleek te kunnen accep teren. Toch is heel wat Gol''wa ter-aanhang naar hem overge gaan, al was het maar bij gebrek aan beter. Niet zo echter zijn vroegere baas, ex-president Eisenhower, wiens stem bij de republikeinen nog altijd groot gezag heeft. Nixon hoeft het zeker niet als een compliment on te vatten dat Ike liever Henry Cabo Lodge, nu ambassadeur in Zuid-Vietnam, als kandidaat voor het president schap ziet. Volgens de opiniepeilingen De vertegenwoordiger in Ne derland van de republiek Zuid- Molukken, dr. J. P. Nikulujuw, heeft bevestigd dat mr. dr. Chr. Soumoukil, „waarnemend presi dent van de republiek der Züid- Molukken", op 2 december is gearresteerd door het Indonesi sche leger. Dr. Nikulujuw deel de mee, „dat elke verklaring, door hem na zijn gevangen neming afgelegd, niet de minste waarde heeft, omdat deze ver klaringen worden afgelegd in onvrijheid". Verder wordt ge zegd, dat de gevangenneming van dr, Soumoukil „geen enkele invloed heeft op de wettige aan spraken der Zuidmolukkers op hun recht van zelfbeschikking" en „dat de onafhankelijkheids- wil van de Zuidmolukkers ook nu nog ongebroken is". De verklaring van dr. Niku lujuw bevat nog de mededeling, dat thans op Ceram een militair bewind van de republiek der Zuid-Molukken is ingesteld on der leiding van de chef-staf, ko lonel L. Sopamena. staan diens kansen op nominatie al beter dan die van gouverneur Nelson Rockefeller, die overi gens weinig geprofiteerd heeft van het dalen van Goldwaters vooruitzichten. Toch zou hij als vooruitstrevende republikein in het volkrijke Oosten een veel betere kans maken dan welke andere partijgenoot en wellicht ook dan de toch nogal wat con servatieve democraat Johnson. Zijn echtscheiding en tweede huwelijk liggen echter vele kie zers, vooral vrouwen, nog steeds zwaar op de maag. Nog twee kandidaten in spe zijn er: gouverneur George Rom- ney van Michigan en gouverneur William Scranton van Pennsyl vania, de laatste eigenlijk een soort figuur als Kennedy, al zit hij in diens tegenpartij. Johnson zelf is zeker van de democratische kandidatuur; zo verdeeld de republikeinen zijn, zo eensgezind zijn wel de demo craten. Zijn kansen om ook in derdaad te winnen zijn niet ge ring, voor zover men dat nu kan bezien: hij heeft nog elf maan den te regeren voor er verkie zingen zijn en in die tijd kan hij heel wat sympathieën winnen of verhezen. Een probleem is voor hem nu al dat het zuiden van hem ver wacht dat hij wat kalmer aan zal doen met de kruistocht voor de negerrechen; de negers daaren tegen denken dat hij meer voor hen zal doen dan Kennedy. Bei den zijn het zeer belangrijke groepen kiezers. Het vergt een meesterwerk ze beiden te vriend te houden! (Nadruk verboden.) Het Griekse ministerie van Koopvaardij heeft buitenlandse persberichten, waarin kritiek geleverd werd op het optreden van de bemanning van de „La konia" tijdens de brand op dit schip, geheel van de hand ge- gewezen. „Uit diverse foto's, genomen uit vliegtuigen die boven de plaats van de ramp vlogen, blijkt dat het gedrag van de kapitein en de bemanning bij het helpen van de passagiers uitstekend en gedisciplineerd was", aldus een communiqué van genoemd ministerie. De reddingboten werden nor maal gestreken en aan de passagiers in de boten wer den reddingsgordels uitge deeld. Volgens één van de officieren was bij het vertrek van de „La konia uit Southampton een „oefening voor noodgeval" ge houden. In de komende dagen zal in In de Turkse wijk van Nicosia hebben Griekse, Britse en Turk se doktoren de handen ineen ge slagen voor verlichting van het lijden, dat in de gevechten van vijf dagen werd aangericht. IETS HOGERE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Midden-Europa blijft de luchtdruk hoog, terwijl op het oostelijk deel van de Atlan tische Oceaan de activiteit van de storingen aanhoudt. Zuidwes telijke winden voerden vrijdag tamelijk zachte lucht naar Enge land aan. Deze zachtere lucht MAAN op onder op onder Dec. 28 8.48 16.34 15.05 6.06 29 8.48 16.35 15.49 7.29 30 8.48 16.36 16.45 8.44 31 8.48 16.37 17.52 9.45 IAM.) TERUG IN LONDEN Een beeld van de aankomst van de overlevenden van de ramp met de „Lakonia" in Londen: een ouderpaar komt met zijn dochter in Londen aan veilig na de verschrik kingen die zij hebben doorge maakt tijdens de brand aan boord in volle zee. Veel meer dan het leven hebben zij niet kunnen redden van de boot trip, die aanvankelijk zoveel beloofde. wint boven het Noordzeegebied het komende etmaal nog wat meer terrein. Bij ons wordt aanvankelijk nog hier en daar mist verwacht, maar geleidelijk zal het zicht verder verbeteren. Bij verander lijke bewolking blijft het dan overwegend droog weer met over het algemeen iets hogere temperaturen dan vrijdag. De zuidelijke wind zal zwak tot matig zijn. medegedeeld door bet K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind Veranderlijke bewolking en Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer met op sommige plaatsen mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Over het algemeen iets hogere tem peraturen, ZATERDAG 28 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.32 12.02 Terneuzen 0.07 12.27 Hansweert 0.47 1.17 Walsoorden 0.57 1.27 ZONDAG 29 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.27 12.52 Terneuzen 1.02 1.27 Hansweert 1.42 2.07 Walsoorden 1.52 2.17 j MAANDAG 30 DECEMBER v.m. n.m. Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 i Breskens j Terneuzen Hansweert I Walsoorden Athene een voorlopig onderzoek worden ingesteld naar de ramp, waarbij kapitein Zarbis, die dit weekeinde uit Teneriffe in de Griekse hoofdstad wordt ver wacht, gehoord zal worden evenals andere leden van zijn staf. De gezagvoerder van de „La konia", kapitein Zarbis, is gis termorgen op doorreis naar de Griekse hoofdstad Athene, op het vliegveld van Madrid aan gekomen, waar hij de pers te woord heeft gestaan. De vragen of de reddingswerk zaamheden goed waren uitge voerd, antwoordde hij: „Ten dele". Als er tijdig drie of vier schepen langszij het schip waren geweest, zou iedereen zijn gered. Maar de schepen die te hulp waren gesneld, kwamen niet dicht bij de „Lakonia", ver moedelijk omdat zij dachten dat er niemand meer aan ooord was. Hoe de brand was ontstaan, wist de gezagvoerder niet. Wel waar hij was begonnen. Lange tijd had men de brand bestre den, doch tenslotte werd het vuur te groot. Na anderhalf uur had kapitein Zarbis opdracht ge geven het schip te verlaten. Volgens de gezagvoerder was aan boord geen paniek ontstaan en het gedrag van de beman ning was uitstekend. Na hun redding hadden vele passagiers hem nog bedankt. Kapitein Zarbis verklaarde te geloven, dat hij de laatste was die van boord ging. Hij kwam terecht op een door een Ameri kaans vliegtuig uitgeworpen vlot. Hij zat daar alleen op. De Griekse rederij van de „La konia" heeft vrijdag meegedeeld dat van de 1041 opvarenden 651 passagiers en 390 beman ningsleden tachtig passagiers en elf bemanningsleden zijn om gekomen. 34 passagiers en dertig bemanningsleden worden ver mist. Er zijn 886 overlevenden 537 passagiers en 349 beman ningsleden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1