Akkoord in Brussel HET WEER Scheepsramp op Grieks passagiersschip Kerstboodschap van Paus Paulus De roofmoord te Enschede Karnemelk en melkprodukten duurder ZON- en MAANSTANDEN eeg-marathon geëindigd: tevreden nederlandse ministers HOOGWATER WEERBERICHT plezierreis eindigde in een ramp Nieuwjaars- advertenties zekerheid over gas bij Ameland WITTE KRUIS WITTE KRUIS mededeling Frankering bQ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van fle Sande Redaotle-adres: Noordstraal 55 -57 Admlntstratle-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs per kwartaal: per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 at. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 24 DECEMBER 196S 20e Jaargang Nó. 6110 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/ft Firma P J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per nww 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek* Kleine Advertenties (géén handels- advertenties 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondeï nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inrendlng advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. „De vérgaande wil om tot een compromis te komen" zoals voorzitter Luns bet maandagavond noemde beeft tenslotte in Brussel de doorslag gegeven. Na da genlange intensieve besprekingen is de „marathon zitting" geëindigd met de goedkeuring door de ministers van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap van het compromis-voorstel van de Euro pese commissie, waarin de basis wordt gelegd voor de voltooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid in de E.E. G. en het standpunt, dat de gemeenschap zal innemen in de komende tariefonderhandelingen in het GATT, de „Kennedy-ronde". „Een aanmerkelijke versterking van de gemeenschap", noemde minister Luns verder het resultaat. Hij gaf ook uitdrukking aan de „algemene tevredenheid" namens zijn meer dan twintig collega's, die sinds de vorige week woensdag met een onderbreking van 28 uur in het week einde in het Congresgebouw in Brussel hebben verga derd. Zeer tevreden toonden zich ook de ministers Andriess-an en Biesheuvel over de met succes bekroonde „marathon". „Een belangrijke dag voor de Europese landbouw", verklaarde minister Biesheuvel. Minister Andriessen toonde zich zeer voldaan over het feit, dat Nederland niet zal worden gedwongen de eerste twee Jaar de margarineprijs te verhogen. De mogelijkheid bestaat, dat deze verhoging met drie jaar zal worden uitgesteld. „Niet ontevre den" verklaarde hij te zijn over de wijze, waarop het standpunt is geformuleerd waarmee de E. E. G. de onderhandelingen met de Verenigde Staten en veertig andere landen over internationa le tariefverlagingen gaat voeren. Foto: Wat staat erop het >riefjedat de Franse minister van Landbouw, Edgar Pisani, en de Nederlandse landbouw- minister Barend Willem Bies heuvel zo doet schateren Erg verheugd was minister Biesheuvel met de regelingen, die in het zuivelbeleid voor ons land zijn getroffen. Daarin wordt ondermeer bepaald, dat Neder land bij de export van zuivelpro- dukten restituties mag verlenen, die in toenemende mate door de gemeenschap zullen worden ge financierd, waarin ook is begre- MEER WIND Het weer boven het vasteland van Europa wordt bepaald door een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Oostenrijk ligt en dat zich langzaam naar het zuid- DINSDAG 24 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.22 8.08 Terneuzen 7.57 8.43 Hansweert 8.37 9.23 Walsoorden 8.47 9.33 WOENSDAG 25 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 8.23 9.20 Terneuzen 9.0S 9.55 Hansweert Walsoorden 9.48 9.58 10.35 10.45 DONDERDAG 26 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 9.48 10.30 Terneuzen 10.23 11.05 Hansweert 11.03 11.45 Walsoorden 11.13 11.55 oosten verplaatst. Het veroor zaakt rustig weer waarbij het op veel plaatsen in Duitsland ook overdag 7 tot 10 graden vroor. In ons land kwam de laagste mid- dagtemperatuur voor op het vliegveld Eelde waar het kwik niet hoger dan 7 graden kwam. Boven de Britse eilanden en Frankrijk daalt de luchtdruk als gevolg waarvan de wind bij ons zal toenemen uit zuidoostelijke richtingen. In verband hiermee zal het behalve in het noordoos ten van het land, overdag kouder zijn dan maandag. Het droge en zonnige weer blijft voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Droog en overwegend zonnig weer, matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Overwegend ma tige vorst. ZON MAAN VRIJDAG 27 DECEMBER v.m. n.m. Dec. op onder op onder Breskens 11.00 11.35 24 8.47 16é.32 13.23 0.36 Terneuzen 11.35 25 8.47 16.32 13.43 1.55 Hansweert 0.15 12.40 26 8.48 16.33 14.05 3.16 Walsoorden 0.25 12.50 27 8.48 16.34 14.32 4.41 pen de toeslag die in ons land voor de industriemelk wordt ver sterkt. Dit betekent voor Nederland, dat per jaar ongeveer 50 miljoen gulden bij de volledige werking van het gemeenschappelijke landbouwbeleid uit EEG-fondsen worden gefinancierd. De besluiten van de E.E.G.- marathon" kunnen als volgt wor den samengepat; 1. Een gemeenschappelijke markt voor melk en melkprodukten zal geleidelijk worden tot stand gebracht door middel van een stelsel van heffingen, die de prijsverschillen tussen de lid staten wegnemen, en door een stelsel van interventies voor boter en room. De subsidies aan de melkproducenten moe ten vóór 1970 geleidelijk wor den afgeschaft. 2. Een gemeenschappelijke markt voor rundvlees met een stel sel van oriëntatieprijzen en heffingen, interventie-voor schriften en invoercontingen ten voor bevroren vlees uit derde landen. 3. Een regeling voor een gemeen schappelijke politiek voor oliën en vetten, waarvoor de beslis sing vóór 1 november 1964 moet vaPen. 4. Het oprichten van een Euro pees oriëntatie- en garantie fonds, dat het gemeenschap pelijke landbouwbeleid zal fi nancieren uit bijdragen, die de „zes" volgens de verdeelsleu tel van het verdrag van Ro me en volgens de omvang van de invoer van Iandbouwpro- dukten zullen verstrekken. 5. Het vaststeken van een graan prijs voor het seizoen 1954 1965 vóór 15 april 1964 op basis van het voorstel van de Europese commissie voor een gemeenschappelijke graan prijs. 6. Een besluit over de houding van de E.E.G. jegens de ko mende onderhandelingen in het G.A.T.T. (Kennedy-ronde) over industriële en landbouw- produkten. 7. Het afschaffen van de restitu ties, die mogen worden gehe ven bij uitvoer naar derde landen, voor het onderlinge handelsverkeer in de gemeen- scbaD in Pluimvee. Deze Fran se concessie zal een einde ma ken aan de voorsprong, die de Franse exporteurs van pluim vee hadden op Nederland in de Duitse afzetgebieden. NOG 136 VERMISTEN Het Griekse schip „Lakonia" (29.238 ton), het voor- nalige Nederlandse passagiersschip „Johan van Olden- barnevelt" van de Stoomvaartmij Nederland, staat sinds zondagavond in brand met ruim duizend mensen aan boord, onder wie 650 passagiers, voornamelijk Brit ten. De bemanning bestaat voor het merendeel uit Grie ken en Duitsers. Het schip bevindt zich op volle zee in de Atlantische Oceaan, ongeveer 500 km ten noorden van het Portugese eiland Madeira, 700 km ten westen van Marokko en 650 km ten zuidwesten van Lissabon. Door toeschietende schepen zijn tot dusver ongeveer 876 men sen gered maar talrijke opvaren den zijn in het water gesprongen en zwemmen rond het brandende schip. Velen zijn in de sloepen. Het Argentijnse passagiers schip „Salta" had ongeveer 500 opvarenden aan boord en het Britse vrachtschip „Montcalm" honderd vijftig. Naar schatting zijn 630 van de 651 passagiers Britten. De reddingsoperaties worden VRAAGT AAN ALLE MENSEN VAN GOEDE WIL DE DRINGENDE BEDE DAT ZIJ ZULLEN WERKEN VOOR DE VREDE „Ipplaats van meer brood te zetten op de tafel der hongeren de mensheid, zoals dat thans mogelijk is met de huidige pro- duktieverhoging, overwegen sommigen door een handelwijze die in strijd is met de moraal, het aantal tafelgenoten te ver minderen. Dat is de cultuur on waardig", aldus Paus Paulus de Zesde in de eerste Kerstbood schap van zijn pontificaat. Hij had tevoren de honger in de wereld gesignaleerd als een dreigend probleem dat tot een vernietigende kracht met onbe rekenbare gevolgen kan worden, een probleem echter, dat niet bestreden mag worden met mid delen „welke nog slechter zijn dan hetgeen men bestrijdt". Men mag zich niet aan de vrucht baarheid der mensen vergrijpen met middelen welke de mense lijke en christelijke moraal on geoorloofd moet noemen, aldus Paus Paulus. De Paus koos als punten van behandeling in zijn kerstbood- Traditiegetrouw worden in het blad van dinsdag 31 december opgenomen. Voor zover U Uw geluk wens bij het intreden van de jaarwisseling nog niet heeft opgegeven, bestaat hiertoe nog de gelegenheid tot zaterdag 28 december a.s„ 10 uur v-m. schap enkele onderwerpen uit de encycliek „Pacem in Terris" van zijn voorganger Johannes de 23ste, en als voornaamste the- mata de honger in de wereld en de vrede. Zijn voornaamste kerstwens luidt, dat de liefde in de wereld moge heersen. Paus Paulus richt tot alle mensen van goede wil de dringende bede, dat zij zul len werken voor de vrede. Hij roept de mensen op tot broeder lijke en vriendschappelijke saamhorigheid met de jonge volkeren, die op onbaatzuchtige wijze geholpen moeten worden. Aan het slot van zijn kerst rede spreekt de Paus nog even kort over zijn voorgenomen bedevaart naar Palestina, welke zo zegt hij uitsluitend om godsdienstige redenen en doel einden wordt ondernomen. Naar 't A.N.P. heeft vernomen, heeft de Caltex gistermorgen de zekerheid gekregen dat er bij Ameland gasvoorkomens zijn. De bron, waarmede de aanwezigheid van gas is aangetoond, is nu af gesloten. Er zal in de komende dagen een monster van de on derliggende bodemlaag worden genomen. niet ernstig bemoeilijkt door de nogal woelige zee. Het 23.754 ton metende Ame rikaanse schip „Independence" vaart naar de plaats van de ramp. Een Liberiaans schip, de „Martita", seinde van de „Lako nia" een radioboodschap ontvan gen te hebben waarin gezegd werd dat de radiotelegrafist we gens het vuur zijn hut moest verlaten en voor de laatste maal om onmiddellijke hulp verzocht. De 799 ton metende Noorse sleepboot „Herkules" is maan dagochtend vroeg uit Gibraltar uitgevaren om de „Lakonia" te hulp te snellen. Havenautoritei ten in Casablanca zeiden dat de Marokkaanse marine is gealar meerd en dat de „Agadir", een 325 ton metende patrouilleboot van de marine, onderweg is naar de „Lakonia". Jn Casablanca worden voorbereidingen getrof fen voor de ontvangst van de ge redden. Een schip van de Ame rikaanse kustwacht, de „Macki nac", meldde dat de windsterkte in het gebied 18 tot 20 knopen is en dat er een tamelijk hoge zee staat. (Adv PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en dasrdoor geen maagklachten. De „Montcalm" meldde dat er zich ontploffingen aan boord van de „Lakonia" voordeden en dat het vuur zich snel naar alle delen van het vaartuig verspreidde. Aan boord van de „Lakonia" bevonden zich voornamelijk va kantiegangers die een plezier tocht maakten. In het vouwblad van de „Greek Line" waarin de tocht van de „Lakonia" werd aangeprezen, stond: „Hier hebt u een vakantie zonder enig risico. Dit is een vakantie waaraan u de rest van uw leven zult denken en waarover u niet uitgepraat zult raken". Het schip vertrok donderdag j.l. uit Southampton voor een reis van elf dagen, waarbij het Madeira, Teneriffe, Las Palmas, Le Havre en tenslotte weer Southampton zou aandoen. Een foto van het Griekse schip „Lakonia" (20.238 ton), het voormalige Nederlandse pas sagiersschip „Johan van Ol- denbarnevelt", dat ov 180 mijl ten noorden van Madeira in brand staat. Een Brits en een Amerikaans militair vliegtuig zijn naar de „Lakonia" vertrokken om aan wijzingen te geven bij de red dingsoperaties. Amerikaanse toe stellen gooien reddingsvlotten, die voorzien zijn van voedsel, medi camenten en water, uit voor de drenkelingen. De „Johan van Oldenbarne- velt" werd door de nieuwe eige naar, de Ornos Shipping Compa ny Ltd of London, verbouwd voor plezierreizen. De dader van de moord op de 85-jarige weduwe H. Blikman- Hoitkarnp te Enschedé, die in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. werd gepleegd, is gisteren ge arresteerd. Het is de 17-jarige matroos 2de klasse bij de Kon. Marine C. W. uit Den Helder. De jongen was met Kerstverlof naar de ouder- liike woning in Enschedé gegaan, alvorens zich bij zijn ouders te voegen, die voor een Kerstvakan tie bij familie in Brunssum (L.) logeerden. Zondag is hij in Brunssum aan gekomen. Eén van zijn familie leden had ontdekt dat de matroos tussen ziln bagage met Moed be vlekte kledingstukken en een bebloed mes had. De vader van de jongen heeft de kledingstuk ken en het mes bij de plaatseliike marechaussee-brigade gebracht met het verzoek na te gaan, wat 'Ut kon betekenen. Wachtmeester van Dijk van de marechaussee beeft daarop de jongen gearres teerd. De matroos heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft de daad gepleegd om aan geld te komen. Een aanwiizing omtrent het tüdstio van de moord kan ziin, dat de wekker on twaalf uur -tond. Uit de feiten, dat de 'rouw ook aan een arm was ge- vond en dat een messteek van richting is veranderd, leidt de recherche af, dat de vrouw, die NOOR SCHIP TN DE OOSTZEE AAN DE GROND Het 2.614 ton metende Noorse schip „Ferm" is maandagavond in de Oostzee bij Denemarken aan de grond gelopen. Loodsbo ten hebben de bemanning van het Noorse schip aan boord geno men. Hoewel het Noorse vaartuig water maakt, bestaat er geen ge vaar dat het zinkt. 24 van de 31 opvarenden, die van boord ge nomen waren, zullen vandaag weer aan boord gaan. Het is toegestaan de prijzen voor melk, karnemelk, taptemelk en melkprodukten met ingang van 30 december 1963 enigszins te verhogen. Deze prijsverhoging vloeit voort uit een geoorloofde door berekening van 5 procent loons verhoging, alsmede uit gestegen verwerkingskosten bij de melk fabrieken. Deze, door de minister van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij na nauw keurig onderzoek goedgekeurde prijsverhogingen, bedragen per liter voor losse melk en karne melk 1 cent, voor gepasteuriseer de melk, karnemelk en taptemelk in flessen 2 cent en voor melk produkten 3 cent. Aangezien van deze laatste categorie de vanille- vla en chocoladevla overwegend in literflessen worden verkocht, bestaat er geen bezwaar tegen deze beide soorten met 2 cent per halve lier te verhogen, mits de prijsverhoging voor halve liter flessen melkyoghurt en tapte- melkyorghurt dan beperkt blijft tot 1 cent. De prijzenbeschikking karne melk en melkprodukten 1963 is overeenkomstig het bovenstaan de gewijzigd. De desbetreffende wijzigingsbeschikking is afge kondigd in de Staatscourant van 23 december 1963. zeer kordaat was, zich nog heeft verzet Uit de winkellade is ongeveer 100 gulden verdwenen. Mevrouw Blikman bewaarde echter haar spaargeld onder de vloer van de winkel. Het luikje van de berg plaats in de vloer bij de deur naar de achterkamer, heeft de indringer over het hoofd gezien, óf hij heeft zich niet de tijd ge gund er aandacht aan te be steden. De recherche vond in de bergplaats een bedrag van onge veer duizend gulden. Men neemt aan, dat de vrouw op bed is vermoord. De dader heeft de dekens weer over zijn slachtoffer gelegd. Zo werd ze de volgende morgen gevonden door een buurvrouw, mevr. Mar cus, die onmiddellijk de politie waarschuwde. De dader is door het w.c.- raampje naar binnen geklom men. Vermoedelijk heeft de vrouw de indringer ontdekt De man, die de slaapkamer moest passeren, om in de winkel te komen, heeft haar eerst met een wekker, die op het nachtkastje stond, toegetakeld. Daarbij werd mevr. Blikman vrij ernstig aan het hoofd gewond. Het glas van de wekker is daarbij gebroken. Op de wekker zijn bloedsporen aangetroffen; deZe zullen wór den onderzocht. Vervolgens heeft de indringer een mes, mo gelijk een stiletto, gebruikt. Daarmee bracht hij de vrouw twee steken toe. Eén daarvan is door het hart gegaan en moet de dood tot gevolg hebben gehad. Wegens het Kerstfeest zal ons eerstvolgende nummer verschij nen vrijdag 27 december. RED. DUITS SCHIP OP ZUIDERPIEB BIJ HOEK VAN HOLLAND GELOPEN Het Duitse schip „Porto" (966 B.R.T.) is maandagavond tegen 11 uur op de Zuiderpier bij Hoek van Holland gelopen. Het schip van de rederij Olden burg uit Hamburg had Rotter dam als bestemming. Daar de bemanning geen direct gevaar loopt, is de reddingsboot van Hoek van Holland nog niet gewaarschuwd

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1