Nieuw jacht van Prins Rainier van Monaco overwintert in Vlissingen Na de neger-demonstratie in Moskou Géén uitgestelde A.O.W. mogelijk maken Nieuwe kwitantietarieven Machtsstrijd tussen twee broers in Saoedi-Arabië véél vlees... héél goed! S.E.R. ADVISEERT WEER; Voorproefje van de hoofdschotel DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! Ernstige botsing tussen de twee machten kan crisis veroorzaken ALS HET GOED WEER IS MET VROUW EN KINDEREN IN APRIL VOLGEND JAAR JACHT OPHALEN Gistermiddag om vier uur is het splinter nieuwe witte jacht „Albecaro" van Prins Rai nier van Monaco de binnenhaven van Vlissin gen binnengelopen. Het jacht zal in Vlissingen overwinteren. Het risico om in deze tijd van het jaar een reis door de golf van Biskaje te ondernemen, vorm de voor Prins Rainier de reden om het schip achter te laten, vandaag naar huis te vliegen en waarschijnlijk in april volgend jaar terug komen om zijn boot op te' halen. Prins Rainier zei te hopen, dat het dan goed weer is. Hij neemt dan zijn vrouw en kinderen mee voor deze eerste grote reis met de „Albe caro". Prins Rainier is donderdagmid dag in Delfzijl aan boord van zijn nieuwe jacht „Aiboca-o" gegaan. Om vier uur koos het schip zee. Een etmaal later is het in Vlissingen aangekomen. Tijdens een sneeuwstorm gaat prins Rainier e-o boord van zijn schip. „Lustige Witwe" blijft op programma van Brusselse schouwburg Lehar's „Rustige Witwe" in de regie van de Franse remsseur- cjioreograaf Maurice B«iart zal tot 31 december volgens het pro gramma in de Muntschouwburg in Brussel kunnen worden opge voerd. De Brusselse rechter heeft dönderdag geweigerd in te gaan on een verzoek van de erfge namen van de coirmonis* om de directie van de schouwburg te gelasfen de onvoeringen te sta ken. Zü bedden grote bezwaren van artistieke aard tegen de wiize, waaron het werk op de planken werd gebracht. De üit- spraak in het kort geding, door een advocaat in Brussel namens de erfgenamen aanhangig ge maakt, was dat de rechter ten principale zal moeten uitmaken of aan de gedachten van de auteur afbreuk wordt gedaan. De eerste opvoering van de „Lustige tyitwe" a la Béiart had luidruchtige reacties van het pu bliek tof gevolg teeen de aan klacht, die er in zün verwerkt tegen 'de sociale wantoestanden in Frankrijk van vóór 1914. Er werd in de zaad ondermeer ..Leve De Gaulle" geroepen, in 't Frans uiteraard. De voorstellingen zijn echter deze week voortgezet met een belangstelling, die voor de Brus selse Muntschouwburg dankzij de publiciteit overweldigend is. Schrijver Simon V. voorgeleid en vrijgelaten De S5-jarige Amsterdamse schrijver-journalist Simon V., die dinsdag werd aangehouden we gens het bezitten van marihu- anasigarettën, is vrijdagochtend voorgeleid aan de officier van justitie, mr. H. A. van Renesse. De rechter-commissaris heeft het verzoek van de officier tot ge vangenhouding van V. geweigerd en hem vrijgelaten. De schrijver heeft bekend twee marihuana- sigaretten in bewaring te hebben gegeven aan een minderjarig Amsterdams meisje, dat op ver zoek van haar ouders uit de wo ning van V. was gehaald. WEINIG GESLAPEN De trip van Delfzijl naar Vlissingen was prima verlopen. Geslapen had Prins Rainier, naar hij verklaarde, niet veel, want het weer was buitengaats nogal ruw. Hij had zelf uren lang aan het roer gestaan. De komende winter zullen vier bemannings leden aan boord van de „Albecaro" blijven. Nadat de boot gistermiddag om half vijf was overgedragen, werd op het achterdek de Mone gaskische vlag gehesen. De Prins vertelde lachend, dat in de kajuit de papieren waren getekend. TERUG NAAR AMSTERDAM Met enige Monegaskische bemanningsleden ging hij aan wal om met de trein van vijf mi nuten over vijf in een niet-gereserveerde coupé van Vlissingen naar Amsterdam te reizen. Vrij wel onopgemerkt kocht hij een kaartje aan het loket op het station. Vandaag zal Prins Rainier naar Monaco vlie gen. Op de vraag of hij met zijn eigen vliegtuig uit Nederland zou vertrekken, antwoordde hij „Ik heb geen vliegtuig. Wat denkt u wel?" (Adv.) POTTE^S^^p MirfrAoiPfciïeTs TeSjfn hoestten Kertpjjn Uitwerking frappan» KAPPEN THUIS: TWEE GEWONDEN Het mooie Kerstkapsel dat een Amsterdamse vrouw zich wenste en dat de dochter van een ken nis haar zou bezorgen, heeft don derdagmiddag twee gewonden ge- Het Russische persbureau Tass heeft vrijdag verklaard dat „Wes telijke reactionaire elementen trachten de dood van een Gha- nese student te gebruiken om een lastercampagne op touw te zet ten over de positie van de Afri kaanse studenten in de Sowjet- Unie". Volgens Tass hadden vele Westelijke kranten, als op bevel, lastelijke artikelen gepubliceerd en absurde beschuldigingen af gedrukt over de „onvriendelijke" houding van het Russische volk tegenover de studenten. Gezaghebbende Sowjet-autori- teiten hadden een correspondent van Tass meegedeeld dat bui- eist- De vrouw liet haar kapsel tenlandse studenten in de Sow- door de kapster in spe verzorgen in een woning aan de Houtrijk straat. Tijdens deze werkzaam heden liet de kapster een flesje parfum vallen. Het kwam terecht op een elektrische straalkachel en vatte vlam. De vlammen von den voedsel in een plastic kleed en in korte tijd stond de kamer in lichte laaie en heerste er gro te paniek. De heer des huizes, de 58-jarige chemische arbeider J. Orizand en de vrouw-onder-de- kap, de 34-jarige mevrouw W. Lammers werden met brandwon den overdekt in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. jet-Unie dezelfde rechten hebben als Russische studenten, zonder onderscheid. Het Keniase dagblad „East African Standard" schreef vrij dag in een hoofdartikel dat de Afrikaanse studenten die woens dag in Moskou een betoging hiel den hebben ondervonden dat zij in tegenstelling tot hun ervarin gen in eigen land, niet gemakke lijk met de Sowjet-autoriteiten in contact kunnen komen. Vol gens het blad waren de studen ten door landen achter het ijze ren gordijn aangetrokken om daar te worden opgeleid en te ervaren hoe goed het leven on der het „weldadige communis tische bewind" wel is. Als zij er achter komen dat de werkelijk heid niet aan hun verwachtingen beantwoordt, staan zij allicht klaar met klachten, aldus de „East African Standard". Het stoffelijk overschot van de Ghanese student Edmund Assa- re-Addo is vrijdagavond in Mos kou ver-ast. De Ghanese ambas sadeur, leden van de Ghanese NEGEN UUR GEWOND GELEGEN ZONDER HULP De 67-jarige H. B. heeft don derdag in zijn woning in de Drebbelstraat in Den Haag na een val, negen uur op de vloer van de woonkamer gelegen zon der zich te kunnen bewegen. Om half twee was de heer B. geval len waarbij hij zich ernstig aan de rug had bezeerd. Pas om half elf in de avond wist hij de aan dacht van voorbijgangers te trek ken. Deze waarschuwden de po litie. De politie verschafte zich door vernieling van het voor- deurruitje toegang en de heer B. werd naar het ziekenhuis ge bracht. ambassade en Afrikaanse studen-,, ten, die met twee autobussen waren gekomen, woonden de plechtigheid bij. Rondom de,.. Moskouse begraafplaats Donskoi was een sterk politiecordon ge-, trokken waardoor de verslag- gevers niet in het crematorium konden komen. SCHIPPER VERDRONKEN De 37-jarige schipper A. van Thull van het schip „Sint Anto- nis" uit Maasbracht is vrijdag morgen verdronken in het Ju» lianakanaal voor de schutsluis te Born (L.). De man is vermoe delijk op de gladde loopplank uitgegleden en viel tussen twee schepen In het water. Het stof felijk overschot is korte tijd na het ongeval opgedred. (Adv.) De S. E. R. blijft afwijkend t.a. v. een verhoogd uitgesteld A. O. W.-pensioen. De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft op 18 oktober j.l. het oor deel van de Sociaal-Economische Raad gevraagd over een wijzi ging in de algemene ouderdoms wet, die de pensioengerechtigden de mogelijkheid zou bieden een hoger ouderdomspensioen te ver krijgen door het pensioen op een later tijdstip dan bij het berei ken van de 65-jarige leeftijd te doen ingaan. Een dergelijke maatregel zou, zo verwacht de minister, van in vloed kunnen zijn op het ar beidsaanbod van bejaarden. Te vens zou het verrichten van aan gepaste arbeid voor vele jonge ren de overgang van de actieve naar de nieuwe levenssituatie kunnen vergemakkelijken. De raad, die reeds eerder (in een advies van 26 februari 1954 inzake de wettelijke ouderdoms- verzekering) het scheppen van deze mogelijkheid meende te moeten ontraden, heeft in een op 22 november j.l. uitgebracht advies aan de minister opnieuw zijn afwijzende mening over dit vraagstuk naar voren gebracht. De raad heeft daarbij overwo gen, dat de figuur van het uitge- Als overgangsmaatregel ter toe passing van de nieuwe kwitan tietarieven, welke met ingang van 1 januari 1964 van kraqht wor den, is bepaald, dat borderellen met kwitanties, die vóór deze datum bij de postkantoren ter invordering worden aangeboden op basis van het oude tarief met de bewaargevers zullen worden afgerekend, ook al worden de kwitanties na 1 januari ingevor derd. Ter voorkoming van al te veel ongerief voor de gebruikers van de kwitantiedienst, die hun kwi tanties reeds hebben vervaar digd onder toepassing van het oude tarief, is besloten, dat mits de borderellen met kwitan ties op uiterlijk 31 december a.s. zijn aangeboden deze kwitan ties zonodig drie -weken op de postkantoren kunnen worden vastgehouden. Gedurende deze periode zal de aanbieders gelegenheid worden geboden inmiddels reeds op an dere wijze betaalde kwitanties terug te vorderen en op de bor- Ook de afrekening van deze kwitanties zal geschieden tegen derellen te doen doorhalen, het oude tarief. Voor aanbieders van grote hoe veelheden kwitanties met gelijk luidende bedragen (kwitanties per aantal) zal een afzonderlijke stelde hogere pensioen nagenoeg geen bijdrage kan leveren tot een vergroting van het arbeidsaan bod der bejaarden, noch tot een vergroting van de omvang waar in door bejaarden gebruik zal worden gemaakt van de moge lijkheid om aangepaste arbeid te verrichten. De raad wijst er in zijn ad vies op, dat het in de huidige constellatie de A.O.W.-gerechtig- de volledig vrij staat zijn nor male beroepswerkzaamheden voort te zetten of andere aan gepaste arbeid te verrichten en daaruit een inkomen te ver werven met volledig behoud van zijn A.O.W.-pensioen. De bejaarde, die gesteld is voor de mogelijkheid de vermindering van zijn inkomen tengevolge van zijn pensionering gedurende eni ge jaren te ontgaan door te blij ven werken, zal deze arbeid niet achterwege laten vanwege de in komensvermindering die later zal optreden. Een toeneming van het arbeidsaanbod van bejaarden is dus niet te verwachten. Voorts meende de raad, dat het door aangepaste arbeid te verkrijgen inkomen in het algemeen niet zo groot zal zijn, dat uitstel van het A.O.W.-pensioen door de be trokkenen in overweging zal kunnen worden genomen. De raad ontkent niet, dat in bepaalde gevallen een verschui ving van de pensioengerechtigde leeftijd aantrekkelijk kan zijn. Zo kan zij bepaalde mensen over de drempel van het gepensio neerd en uitgeschakeld zijn heen helpen. Ook financieel kan een dergelijk uitstel aantrekkelijk zijn, omdat cumulatie van pen sioen en arbeidsinkomen wordt voorkomen en een gelijkihatiger verdeling van inkomsten wordt verkregen, hetgeen fiscaal even eens van betekenis kan zijn. Dit laatste voordeel kan ech ter volgens de raad ook in de regeling worden getroffen, waar omtrent de directeuren van de postkantoren nadere inlichtingen verstrekken. huidige situatie worden verkre gen. Zo kan bijvoorbeeld het A. O. W.-pensioen geheel of gedeel telijk worden gebruikt als pre mie of storting voor een aanvul lende lijfrente. Deze vorm biedt zelfs meer mogelijkheden dan een regeling in de algemene ouderdomswet zal kunnen geven, omdat de keuze van de begun stigde kan worden aangepast aan de individuele behoefte, bijv. uitsluitend voor de echtgenote. Verder waarschuwt de raad voor mogelijke repercussies op ondernemings- en bedrijfspen sioenfondsen en op een mogelijke aandrang om het spiegelbeeld, namelijk een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd, mo gelijk te maken. Ook vreest de raad technisch gecompliceerde regelingen, die in strijd zouden zijn met de opzet van de alge mene ouderdomswet. De nadelen acht de raad veel groter dan de voordelen. Enige leden van de raad zijn, hoewel ook zij de betekenis van een verhoogd uitgesteld ouder domspensioen niet hoog aan slaan, van mening dat dit niet tot een afwijzing behoeft te lei den. De aangevoerde bezwaren achten zij niet zo zwaarwegend, dat daarom het openen van de ze mogelijkheid, die naar hun oordeel in bepaalde gevallen ze ker gewenst kan zijn, zou moeten worden afgewezen. Hopelijk met Kerstmis vrij Een 66-jarige Brit, die in de afgelopen vierendertig jaren tel kens met Kerstmis juist in de gevangenis zat, heeft nu bij de autoriteiten een request inge diend met het verzoek hem toe te staan ditmaal Kerstmis in vrijheid te vieren, wellicht zijn laatste maal omdat hij aan kanker lijdende is. Op het ogenblik zit de man een straf van drie jaar uit, we gens chèquevervalsing. Van de opbrengst daarvan leidde hij een luxe leventje. Zaterdag 21 december 1963 DE VRIJE ZEEUW - Pagina 3 Hap, mevrouw Levenslust! Vlees betekent voor U zovéél! 't Is steeds Uw hoofdschotel... om de smaak, de kracht, de jus, de bouillon, de eiwitten, de vitaminen. U weet dat vlees meer waard is dan U ervoor betaalt. Er doet zich thans een nieuwe machtsstrijd voor tussen koning Saoed van Saoedi-Arabië en zijn broer en eerste minister Feisal Ibn Abdel Aziz, aldus is te Beiroet in welingelichte Libanese kringen meegedeeld. De vijandigheid tussen beiden dateert van 1958. In dat jaar was koning Saoed er op uit de toen nog bestaande Syrisch-Egyptische Unie op te breken. Een geschikt middel daartoe leek hem het uit de weg ruimen van president Nasser. De koning verstrekte gelden tot een hedrag van bijna twintig miljoen gulden ter bestrijding van de kosten van een aanslag op de Egyptische president De Syrische minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Abdel Hamid Sarraj, aan vaardde Saoeds cheques, doch hij gaf ze aan Nasser, toen deze Damascus bezocht. Deze gaf onverwijld grote ruchtbaarheid aan Saoeds plannen om hem voortijdig naar de andere wereld te helpen. Dit veroorzaakte grote deining in de Arabische wereld. De regeringen betoonden zich verontwaardigd en de koninklijke familie van Saoedi-Arabië verklaarde dat Saoed aldus had gehandeld „op advies van slechte raadgevers". Saoed was gedwongen het bestuur uit handen te geven ten gunste van Emir Fei sal. Hij bleef echter koning. FEISAL GRIJPT EN Emir Feisal begon prompt hervormin gen door te voeren, hij nam maatregelen om de staat een gezonde financiële basis te geven, waartoe hij onder meer de munt eenheid consolideerde. Aan te grote voor rechten van prinsen en door de konink lijke familie begunstigden, die vaak tot misbruiken waren geworden, werd een einde gemaakt Dit gaf aanleiding tot ontevredenheid, onder de getroffenen en onder de zee. behoudend ingestelden. Emir Feisal kreeg met talrijke kleine samenzweringen te maken, waarbij vaak zonen van koning Saoed betrokken waren. Met steun der vooruitstrevenden wist Emir Feisal ech ter steeds de overhand te behouden. SAOED KOMT PLOTSELING TERUG In 1962 wist hij te bewerken dat koning Saoed, wiens gezondheidstoestand niet al te best was, een reis voor herstel naar Europa maakte. Maar in september j.l. keerde koning Saoed plotseling naar Ara- bië terug, zonder dat hij Feisal ook maar in kennis had gesteld. Hij bleek kennelijk voornemens de teugels van het bewind weer zelf in handen te nemen. De pogingen, die hij in deze richting dere boeg gooide, Hij gaf, vermoedelijk aanwendde, waren echter niet erg succes vol, zodat koning Saoed het over een an- in een poging om de gunst van het volk te verwerven, te kennen dat zijn leven werd bedreigd. SCHIJN AA .WAL OP PALEIS In de nacht van zondag 15 op maandag 16 december j.l. werd het reusachtige koninklijke paleis in de hoofdstad Riad plotseling helder verlicht. Militairen van de konink lijke garde namen plaats achter ma- ehinegeweers'-ellingen, geschut werd in positie gebracht en pantser wagens werdén in gereedheid ge- bracht, alsof er een aanval op het paleis werd verwacht. Koning Saoed heeft sindsdien zijn paleis niet meer verlaten. Hij ont vangt, met uitzondering van zijn zoons, ook geen bezoekers meer. KONING SAOED IN MINDERHEID Emir Feisal, die zich ook in Riad be vindt, heeft gereageerd met het in staat van paraatheid brengen van zijn „witte leger". Dit zijn de hem toegewijde No madenstammen, wier krijgers de basis vormen van het leger van Saoedi-Arabië. Tot nu toe heeft zich nog geen ernstige botsing tussen de twee machten voorge daan, doch er is genoeg stof voor een ernstige crisis in de grootste staat van liet Arabische schiereiland voorhanden. Indien deze inderdaad uitbreekt, achten waarnemers in Beiroet de uitslag hiervan niet twijfelachtig. Zij menen dat koning Saoed dan het onderspit zal delven en dat het wel eens zo zou kunnen uitlopen dat cle*e o't'-uw, „voor herstel van zijn ge zondheid", gedurende lange tijd in Europa zal verblijven, Voorlopig geen rehabilitatie van kardinaal Mindszenty De Hongaarse vice-minister van Buitenlandse Zaken, Peter Mod, heeft van zijn regering op dracht gekregen bij de onder handelingen, die momenteel in Boedapest gevoerd worden, geen rehabilisatie van kardinaal Mindszenty voor te stellen. De regering van Hongarije wil niet verder gaan dan amnestie voor de kardinaal, waardoor deze wel de Amerikaanse legatie zou kun nen verlaten maar niet zou kun nen terugkeren naar zijn aarts bisdom Esztergom.' zo verneemt het Duitse persagentschap K. N.' A. uit Boedapest. Enkele weken geleden meldde K. N. A., dat rehabilisatie te ver wachten was. Eind november waren de besprekingen tussen dè Hongaarse regering en de twee "evoigmachtigden van het Va- ticaan daarover zover gevor derd, dat overeenstemming spoe dig kon worden yerwacht,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3