Het Schatten- eiland Royal Club nieuwe weg Raad voteert i 45.000 voor E.E.G.-marathon in Brussel zonder ultimatief karakter Vrijdag 20 december 1963 DE VRIJE ZEEUW fagma 3 PAUL ROBESON GEEFT CARRIERE OP Tonic thans ook in Spaaroverschot in november 1963 Gemeenteraad van Biervliet Verkoop van personenauto's steeg in 1963 met twintig procent 3,93 SCHOON WAS GENOEG Tijdens de raadsvergadering van woensdagavond, welKe onder voorzitterschap van burgemees ter A. P. Kostense werd gehou den, besloot de raad op voorstel van B. en W. mede te werken aan de totstandkoming van de ontsluitingsweg voor noord oostelijk Yvest Zeeuws-Vlaande- ren, waarin de gemeente Hoofd plaat en de wijk Driewegen is gelegen. Deze weg, waarvoor reeds enige tientallen jaren plannen bestaan, zal vanaf de Weststraat via de Kleine en Grote Zoutedijk en de PlaUedijk lopen naar de Nieuwlandse mo len. Inclusief de grondaankopen en de voorbereidingskosten is de aanleg geraamd op 330.000. Als zijnde een tertiaire verbinding dienen de gemeenten 35 of 115.500 bij te dragen. Na overleg met G. S. is er een verdeling uit de bus gekomen, die door de beide gemeenten Biervliet en Hoofdplaat, hoewel deze nog zwaar weegt, te accep teren is. natnelijk van Hoofdplaat een bijdrage van ƒ35.000 en van Biervliet een bijdrage van 45.000 waarbij de provincie Zee land, onder voorbehoud van goedkeuring door Prov. Staten, het resterende, zijnde 250.000 voor haar rekening zal nemen. Het onderhoud en beheer valt toe aan de gemeente Biervliet. Zonder hoofelijke stemming ver'eende de raad het voorge stelde bedrag ƒ45.000 en accep teerde het beheer en onderhoud. Van de Cultuur Technische Dienst is bericht ingekomen, dat de subsidie in het tweede ge deelte van het weg vak Nieuw landse MolenOude Tol wegens de meerdere kosten voor een zwaardere wegfundering met 4300 is verhoogd tot 24.300. De raad verklaarde zich in principe bereid mede te werken aan de totstandkoming van mo dernisering en vernieuwing van de inrichting van de R. K. Bijz. Kleuterschool, dit op grond van art. 50 der wet op het kleuteron derwijs, waarbij in totaal een bedrag van ƒ7.430,45 is betrok ken. Door de raad werd de instand houding van de o.I. school te Driewegen gevorderd voor de jaren 1964, 1965 en 1966. Dit be sluit is nodig omdat anders ge zien het te geringe leerlingental de school automatisch opgehe ven zou worden. Het gemiddelde leerlingen tal was over 1961 31%, over 1962 26% en over 1963 21%. Het is voor de komende jaren te verwéiéhten, dat deze dalende lijn zich zal voortzetten. Aan de heer A. Termont werd achter zijn pakhuis aan de z.g. Oude Wissel (het einde van de Gentsestraat) een perceel grond verkocht voor de uitbreiding van zijn graanoakhuis. Deze grond in totaal 375 m2 bestaat uit een pérceel erfpacht en een perceel pacht waarvan de heer Aug. de Smet heeft verklaard ten behoe ve van de heer Termont afstand te doen. Voor het erfpachtsge deelte bepaalde de raad de ver koopprijs op ƒ2,per m2 en voor het pachtgedeelte op 2,50 per m2. De werke'ijke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1964 werden vastgesteld op totaal 5.028,46 derhalve een be drag van ƒ60,59 per leerling. In het algemeen bestuur van de Stichting Beschuttende Werk plaats West Zeeuws-Vlaanderen werd burgemeester Kostense als gemeentelijk vertegenwoord'ger herbenoemd ingaande 1 januari 1964. Wethouder A. Dijk werd aangewezen als plaatsvervan gend vertegenwoordiger. Besloten werd ten behoeve van de openbare verlichting in het uitbreidingsplan West voor lopig vijf lichtmasten te plaat sen waarvan de kosten 395 per mast bedragen. Tevens zal een lichtmast geplaatst worden br het complex beiaardenwoninger aan de Tuinstraat. Op advies van dokter De begroting 1963 werd gewij zigd. De post voor onvoorzien werd hierdoor met 5038,74 ver laagd en gebracht op 11.792,36. Hierna kwam de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1964 aan de orde. De heer C. Claeys maakte van de gelegenheid gebruik eni ge wensen naar voren te bren gen. In eerste instantie roerde de heer Claeys de ratio-bouw aan, die in Oost Zeeuws-Vlaan deren zal worden beproefd. Het speet hem, dat ook Biervliet hier niet bij betrokken is geworden. De Voorzitter zei, dat hij lie ver had gezien, dat deze moge lijkheid om aan extra woon ruimte te komen voor geheel Zeeuws-Vlaanderen was aange pakt. B. en W. zul'en zeker be zien of er mogelijkheden zijn, hetzij dat Biervliet bij deze ratio- bouw-plannen wordt betrokken of dat er mogelijkheden liggen voor West Zeeuws-Vlaanderen een dergelijke overeenkomst te sluiten. Met betrekking tot het onder wijs sprak de heer Claeys er zijn waardering over uit, dat het be drag per leerling tot het lande lijke gemiddelde is opgetrokken. Hij vroeg inlichtingen over de realisering van de bouw voor de nieuwe R. K. bijz. lagere school. De Voorzitter deelde mede, dat dit afhankelijk is van het plaat sen op de urgentielijst, wat tot nu toe niet is geschied. Met betrekking tot het be- heerschap „Braakman" zei de heer Claeys het vreemd te vin den, dat waar als motief van het voorstel tot samenvoeging van gemeenten is gebruikt het creë ren van grotere en daardoor levenkrachtige concentraties, G. S. nog steeds het besluit van de gemeente Terneuzen om tot het beheerschap Braakman als deel genoot toe te treden, niet heeft goedgekeurd. De heer Claeys noemde dit in strijd met genoemd motief. Daar waar concentratie mogelijk is en vrijwillig wordt gezocht, wordt het volkomen ge negeerd. Met het'spook van de samenvoeging op de achtergrond achtte de heer Claeys het strikt nodig het verzorgingspei] van de gemeente op te voeren zover de middelen het toelaten, want mocht het tot samenvoeging ko men, dan zullen Bieivliets belan gen in de verdrukking komen, laten we daarom nog aanpakken wat we nu zelf nog kunnen. De Voorzitter gaf een uiteen zetting van de kapitaals-werken en uitgaven, die op het program ma staan, namelijk een post van f 10.000 voor de aanschaffing van materieel voor de dienst openbare werken, o.a. grasmaai- machine, heggeschaar (elec- trisch) en materieel voor het reinigen van de riolering. Zo be hoort het verbeteren van diver se straten door het uitvoeren van herbestratingswerken tot één der urgente werken. Nadat de begroting in haar geheel was doorgenomen en de heer Claeys had aangedrongen op herziening van het besluit om de muziekschool niet te sub sidiëren, stelde de raad de be groting vast. De gewone dienst sluit aan in komsten en uitgaven op ƒ768.257,36 de post voor onvoor zien is ƒ6948,86. In de begroting is nog geen rekening gehouden met de aanstaande salarisverho ging welke zo rond de ƒ3500 wordt geraamd. Het is daarom wel te verwachten, dat bij de mogelijke aanstelling van een derde gemeentewerkman en een vierde kracht ter sekretarie, als mede ter financiering van be paalde kapitaalswerken een be roep gedaan zal moeten worden op de saldi-reserve welke tot 1/30ste deel of 5900 zal kun nen worden aangesproken. De kapitaaldienst sluit met een na- NIETS GEDAAN IN NICE ''ent u in Nice geweest, d't iaar 'n de vakantie? Hebt u er heer lijk liggen bakken in de gouden Rivièra-zon? Bekijkt u dan dit •plaatje eens. Een dezer dagen gemaakt aan de ran-i van de stad die op het ogenblik gebukt gaat onder een dik pak sneeuw en lijdt onder voor de Rivièra afschuwelijke koude THEO DEKKER UIT ARNHEM IN BELGIE ONTHAALD Theo Dekker, een tienjarige jon gen uit Arnhem, die een jaar lang uit eigen zak veertien ge allieerde oorlogsgraven in Arn hem heeft verzorgd en er bloe men op heeft gelegd, heeft op uitnodiging van de Belgische V.V.V., de stad Brussel en enige Belgische firma's, met zijn veer tienjarige broertje Herman en zijn ouders, een tweedaags be zoek gebracht aan Antwerpen en Brussel. Het hoogtepunt was een boottocht op de Schelde, in Brussel werd Theo ontvangen onder de reuzen-kerstboom, wel ke op het ogenblik de Grote Markt siert. De foto toont Theo in Brus sel. (Adv.) voordelige f a m i I i ef I es De maand november heeft, blijkens de afdeling voorlichting van de Nederlandse Spaarbank- bond, een geringer spaarover schot opgeleverd dan dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal werd bij de plaatselijke spaarbanken 192,7 miljoen ge stort en 179,3 miljoen terugbe taald, zodat het spaaroverschot 13.4 miljoen bedroeg tegenover f 25,8 miljoen in november 1962. Opvallend was dat niet alleen de terugbetalingen maar ook de stortingen op een aanmerkelijk hoger niveau lagen. In november 1962 werd 176,7 miljoen inge legd en 150,9 miljoen terugbe taald. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn dat slechts een be perkte groep inleggers tot het opvragen van spaargeld is over gegaan. Over de verstreken elf maan den van dit jaar bedroeg het spaaroverschot 359,4 miljoen tegenover 305,9 in dezelfde pe riode van het vorige jaar. delig saldo van 314.956/15. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De 66-jarige Amerikaanse ne gerzanger Paul Robeson heeft besloten met zingen op te hou den. Robeson is woensdagavond, vergezeld door zijn vrouw, uit Oost-Berlijn in Londen aangeko men. Hij is vier maanden lang in een Oostberlijns ziekenhuis behandeld. Hij heeft daar de raad gekregen met zingen op te houden en hij zal dit advies op volgen. Robeson is in augustus j.l. vrij plotseling uit Londen naar Oost- Berlijn gevlogen. Hij is daar in een ziekenhuis opgenomen voor een grondig geneeskundig onder zoek. De zanger besloot dit te on dergaan nadat hij, in 1962, te New York een lichte, door te hard werken veroorzaakte hart aanval had gehad. Ook zijn vrouw is in Oost- Berlijn ziek geworden en zij werd in hetzelfde ziekenhuis als haar man opgenomen. Harry Francis, een Britse mu- s'-us en een toegewijd vriend van Robeson, verklaarde donderdag te Londen: „De gezondheid van Paul is reusachtig vooruit ge gaan. Hij en zijn vrouw zijn in een zeer modern ingericht Oostberlijns ziekenhuis behan deld, zonder dat hun daarvoor iets in rekening is gebracht." „De Hispania," roept Jim ver schrikt uit. „Er is iets op de His pania gebeurd." Samen met Ben Gun klimt hij op een rots. Ook nog iets anders ontdekt hij. „Kijk, Ben Gun, een kleine boot. Daar zitten de kapi tein en de andere mannen natuur lijk in. Die komen mij halen." „Ben Gun geen kaas en brood dus," mompelt de oude somber. Jim hoort het niet eens. „Kapi tein Smollet," schreeuwt hij zo hard hij kan. Ben Gun grijpt hem bij de arm. „Stil toch, ge kunt nooit weten." Turend in de verte ontdekt hi ook twee boten op het strand. John Silver en zijn mannen. Weer klinkt een luid kanon schot. Vanaf de Hispania wordt op de kleine boot gevuurd. Jim begrijpt er niets van. Scher per nog tuurt hij naar de Hispa nia. „Lieve help, BenGeorge Merry staat aan het kanon," schreeuwt hij dan. „O. nu hebben Merry en zijn handlangers zich van de Hispania meester gemaakt, terwijl de kapitein mij aan het zoeken is." Even is het stil, dan gilt Jim: „Ze beschieten de boot van de ka pitein." Hij ziet hoe de dokter zijn geweer op de muiters richt. „Daar," wijst de oude. „John Silver!" Jim kijkt opzij en ziet Silver heen en weer springen op zijn kruk. Die wacht de kapitein na tuurlijk op. Het water rondom de kleine boot spat hoog op door de zware schoten. Eensklaps slaakt Jim een kreet. De boot van de ka pitein is getroffen. Deze zinkt on middellijk, maar tot Jims gerust stelling ziet hü de drie mannen door hét water waden en het strand op klimmen. Meteen wil hij naar hen toerennen. „Wilt ge John Silver in de ar men lopen?" vraagt Ben Gun spottend. „Kom mee, ik weet De „marathon-zitting" van de Europese Economische Gemeen schap heeft donderdag twee be langrijke resultaten opgeleverd, een negatieve en een positieve. „Zeer waarschijnlijk" noemde de voorzitter van de conferentie, minister J. M. A. H. Luns, het donderdagavond, dat het „plan- Mansholt" voor de eenmaking van de graanprijzen in de E. E. G. per 1 juni 1964 nog vóór het ein de van het jaar als zodanig zal worden aanvaard. „Grote vooruitgang" hebben echter de E. E. G.-ministers we derom gemaakt met de voorbe reiding van het standpunt voor de onderhandelingen in de „Ken- nedy-ronde" over industriële produkten. Een langdurige be spreking daarvan bracht zo'n grote toenadering tussen de „zes", dat de Europese Commis sie thans in staat is een defini tieve tekst op te stellen voor het onderhandelingsmandaat, dat dan ter goedkeuring aan de minister raad van de E. E. G. kan worden voorgelegd. Minister Luns, die vooralsnog blijft vasthouden aan de over eengekomen datum van 21 december als einde van de „ulti matieve karakter", veroorzaakt door de Franse aankondigingen over „ernstige consequenties" in dien de doelstellingen van de „marathon" niet zouden worden bereikt, zeide dat deze dreiging donderdag is weggenomen. Bereikbaar zeide hij te achten een volledig mandaat voor de industriële aspecten van de „Ken- nedy-ronde", een „formule" voor de onderhandelingen over de landbouwprodukten, het vastleg gen van algemene lijnen voor de toekomstige landbouwpolitiek in de E. E. G., terwijl de drie nieu we marktorganisaties in het ge meenschappelijk landbouwbeleid die voor zuivel, rijst en rund vlees „nog wel veel moeilijk heden zullen geven". De besprekingen over het „plan-Mansholt" zullen nog wor den voortgezet, zonder dat daar over tussen de E. E. G.-landen grote tegenstellingen bestaan. Toenadering van de graanprijzen „in één klap" zal echter plaats moeten maken voor het bereiken van een gemeenschappelijke graanprijs in'de Gemeenschap in étappes, waar moet worden ge dacht aan termijnen van enkele jaren. Hoewel dit wel in het „aktie- programma" van de E. E. G. in mei van dit jaar aanvaard om de Gemeenschap uit :1e impasse te halen en de basis van de „ma rathon" is opgenomen, zullen de E. E. G.-ministers hoogst waarschijnlijk dit jaar ook geen beslissing meer nemen over de toenadering van de graanprijzen voor 19641965, doch dit uit stellen tot begin volgend jaar. Een formele beslissing daarover moet de E. E. G.-ministerraad nog nemen. De vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, achtte overigens een „heel redelijke kans" aanwezig om vóór het einde van het jaar, misschien zelfs nog vóór Kerst mis, de besprekingen te beëin digen. In de verordening voor rund vlees zei hij geen grote vraag stukken meer te zien. De grote vraagstukken zijn de melksubsi- dies en het oliën en vettenbeleid bij het zuivelreglement. Dr. Mansholt deelde overigens mede, dat de Europese Commis sie zijn voorstel voor de gemeen schappelijke richtprijs voor gra nen niet intrekt. Inmiddels bestond donderdag avond in Brussel de indruk, dat bij de Europese Commissie ge dacht wordt aan een verdeling van het „onderhandelingspak ket" van de „marathon". Daarbij zou vóór het einde van dit jaar moeten worden afgehandeld de drie nieuwe marktorganisaties, de financiële regelingen voor het gemeenschappelijk landbouwbe leid en het mandaat voor de in dustriële produkten in de „Ken- nedy-ronde". Tot begin 1964 zou- wórden uitgesteld de kwestie van de graanprijzen en het onderhan delingsmandaat voor de land bouwprodukten. Een officieel voorstel van de Commissie daar toe is er echter niet. Als voorzitter van de „mara thon" zou overigens minister Luns donderdagavond nog con tacten hebben gehad, ondermeer met Franse vertegenwoordigers, om te trachten de besprekingen te bekorten door het van te vo ren confronteren van de ver schillende standpunten op land bouwgebied. Voor de rijwiel- en automo bielbranche kan 1963 over het algemeen a's vrij gunstig wor den getypeerd. De verkopen van personenauto's zijn opnieuw met zo'n 20 procent gestegen, een tendens die nu al sinds 1960 aanhoudt. Ook bij de bedrijfs auto's was enige verkoopstijging ten opzichte van 1962 te zien. Aldus een terugblik over dit jaar in het decembernummer van de Nederlandse Vereniging de Rijwiel- en Automobielindus trie (R. A. I.). Wat de tweewie- Iers betreft mag met uitzon dering van de scooters over een licht herstel in de afgelopen zomer worden gesproken. Het meest opvallende is hierbij de rijwielverkoop. Sinds 1959, toen de verkoop van fietsen met 686.000 stuks een record behaal de, daalde het verkoopcijfer langzaam, maar onafgebroken. Thans gaan de rijwie'verkopen voor het eerst weer in opgaande lijn zij het nog matig. De afgelopen winter, met zo wel voor fietsen en bromfietsen zeer ongunstige resultaten, in aanmerking genomen, is de zo- merverkoop gunstig geweest. Voor de bromfiets geldt het zelfde maar in mindere mate. De biizonder ongunstige winter kon slechts ten dele goed ge maakt worden waardoor de cij fers van 1963 nog een geringe daling ten onzichte van 1962 zul len aangeven. waar de kapitein heen gaat." Jims ogen worden groot. „Er is een fort op dit eiland" zegt Ben. „De mannen van kapitein Flint hebben het gebouwd en dat wéét uw kapitein, van de kaart van het Schatteneiland. Want daarvoor komt gij natuurlijk hier," merkt hij op. „Ik geloof dat John Silver in zijn boot stapt, Ben." „Ja, ja," schudt de oude, „dat zal me niets verwonderen." Eensklaps ziet Jim het fort lig gen. Midden op een heuvel staan kleine gebouwtjes, afgezet met dicht naast elkaar staande palen. „Nu, wat heb ik u gezegd," wijst Ben Gun. „Daar zijn uw vrienden, vooruit, naar ze toe, ennetot ziens." „Maar ge gaat toch mee, Ben Gun?" De ander schudt moedeloos het hoofd. „Ik ken niemand en ik ver trouw niemand. Als ik het ere woord van uw kapitein heb, zal ik hem ontmoeten. Boven op de top van die heuvel daar," wflst hij. Dan gaat hij heen. Nog even kijkt de jongen hem na en tuurt dan over zee. Met een schok haakt zijn blik zich vast aan de Hispa nia. In de mast waait de piraten- vlag, een vlag met een doodshoofd en twee beenderen.. Terwijl de soooterverkopen snel dalen is bij de motorfiets een geringe stijging merkbaar. Toch moet voor de hele twee- wieler-branche gezegd worden, aldus het R. A. I.-orgaan, dat de verkopen zich meer en meer stabi'iseren op een niveau dat voor het overgrote deel bepaald wordt door de pervangingsvraag. De autobranche, en met name de personenauto, bevindt zich in een expansie, die nog wel menig jaar zal blijven aanhouden en voordat het autobezit vrijwel al gemeen de gewoonste taak ter wereld is zal zich bij de twee- wleler wel geen nieuwe expan sie voordoen. Een komolete spraakwaterval stortte de 71-jarige zich koop man noemende Beene de J. woensdag uit over het hoofd van de politierechter in Assen. Hij vroeg zich af, hoe iemand kon denken dat hij zonder middelen van bestaan in Assen had rond gezworven, terwijl hij nog de kapitale som van 3,93 op zak had. „Waarom bent u dan naar het politiebureau gegaan?", vroeg de politierechter mr. P. F. Oos terhof. Dat was eigenlijk een misver stand, legde Beene uit. Een be drag van 3,93 was nu ook di- rekt niet voldoende om er dagen lang op te teren. Hij had natuur lijk wel kunnen lenen, maar „wilde er niemand mee lastig vallen". De politie had hem toén niet alleen logies gegeven, maar hem bovendien voor landloperij in een cel gezet. „Ik logeer an ders vaak in een groot hotel bij het station", zei Beene tegen de politierechter, „maar voor 3,93 kan men daar nu eenmaal geen nachtlogies krijgen en bij de po litie kost het niets". De officier van Justitie, mr. C. J. Oldenbeek, achtte gegeven de 3,93 landloperij niet be wezen en vroeg vrijspraak. Mr. Oosterhof: „De officier vraagt vrijspraak. Wat hebt u daarop te zeggen?" Beene: „Nou, tot uw dienst, edelachtbare". Mr. Oosterhof: „Dan spreek ik u vrij". Beene: „Tot uw dienst, edel achtbare". Mr. Oosterhof: „Waar denkt u nu naar toe te gaan?" Beene: „Oh, ik kan kosthuizen genoeg krijgen". Mr. Oosterhof: „Gaat u dan maar". Beene: „Tot uw dienst, edel achtbare". Bij de deur keek hij nog een maal glimlachend naar de kadif en hjj zei: „Tot uw dienst, hoor," f

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3