Soepelheid bij de muur des aanstoots RADIO DE KOCK Eerste Westberlijners reeds op bezoek In 1967 nieuwe veerboot voor Kruiningen-Perkpolder Moskouse politie houdt nog een oogje in het zeil hoogwater HF! WEER VRIJDAG 20 DECEMBER 1965 20e Jaargang No. 6107 TWEEDE KAMER BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT VASTE OEVERVERBINDING over WESTERSCHELDE TE KOSTBAAR Nieuw rij-examen voor verkeersdelinquent Demonstratie in Moskou Zeeuwse visserij-problemen Plaatselijk mist ook donderdagavond kwamen in ons land weer grote teinnera- tuursverschillen voor: terwijl het op het vliegveld Volkel om 8 uur al weer 8 graden vroor stond het kwik in Den Helder nog op 4 graden boven nul. BUS STORT IN RAVIJN IN ECUADOR 17 doden; 73 gewonden SPANJE BOUWT MEER VOOR DAN 100 SCHEPEN CUBA Freakerlns by abonnement: Terneuzen Dlreetear-Hoofdredaeteur I. van fle Sands Redaotle-adres: Noordstraat 55 -57 Administratie-adres: Smldswaj Telefoon 01150—2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per maand 12,per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum p«r advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 aap. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Oostberlijnse autoriteiten hebben een onverwachte soepel heid aan de dag gelegd door mo gelijk te maken dat honderddui zenden Westberlijners voor het eerst sinds de oprichting in augustus 1961 de beruchte muur mogen passeren om bij hun ver wanten op bezoek te gaan. Vorig jaar bleek dit niet mo gelijk, al was kanselier Ade nauer tegen zijn gewoonte in bereid zo luchtig mogelijk over juridische bezwaren te lopen. Dit maal kwam er een eenvoudige brief van de plaatsvervangende minister-president van de Duitse PRINSES DESIREE VAN ZWEDEN VERLOOFD Het Zweedse Hof heeft don derdag de verioving bekendge maakt van prinses Desiree, de 25-jarige kleindochter van ko ning Gustaaf Adolf, met baron Niclas Silfversrti'oeld, een 29- jarige gefortuneerde Zweedse landeigenaar. Tn een bekendmaking van het Hof wordt gezegd dat koning Gustaaf Adolf zijn goedkeuring aan de verioving heeft verleend en dat nrinses P°s'rep in haar huwehik haar titel zal behouden. De blamvonicre nrins°s. de vro lijkste vn de vier dochters van nrinses S'bvl'a. kent baron Nic las al em'ne jaren en is verschei dene ma'ng met hem on jacht geweest. Twee jaar geleden wer- den crprnehtfm omtrent een ver loving door het Hof tegengespro ken. Baron Nirlas ïs de oudste van de drie kinderen van baronpgap Hadpieino S;1fversehio°]d, even- a's de moeder van de nrinses weduwe. Haar man overleed zeven jaar geleden. Prins Gustaf Adolf, vader van Desiree, is In 1947 b" pon viiocrhiicrongeluk om het jp.mn opkomen. Niclas en zijn moeder wonen in bet i-a., p-mw-n kasteel Vn- bore bïi Trnllbaettan in Z"'d- wesf-Zwpdon waar hij grote be zittingen bepft. De verloofden dee'den de pem reee. dat rii omstreeks eind me: van bot volgend jaar hopen te trouwen. Democratische Republiek Abusch aan eerste burgemeester Brandt. Het leek erop dat hier poli tieke munt geslagen werd uit het verlangen der Westberlijners hun familie weer eens te zien, want uit Pankow kwamen ter stond boze geluiden dat Brandt de bondsregering in Bonn in de zaak had betrokken. Daar kwa men bedenkingen dat een derge lijke overeenkomst tussen D.D.R. en de senaat van West-Berlijn de indruk zou wekken of men het in het Westen eens is met de opvatting van Ulbricht (en pre mier Chroesjtsjov) dat er drie stukken Duitsland bestaanOost, West en de vrije stad Berlijn. Het zou een soort erkenning van de D.D.R. zijn, ongeveer het ergste wat men zich in Bonn kan voor stellen. „D.D.R. BESTAAT NIET Maar ziet: Pankow heeft ge noegen genomen met een clau sule in de overeenkomst waarbij de Westberlijnse ondertekenaars het voorbehoud maken dat over de autoriteit van de andere partij meningsverschil kan bestaan. Met andere woorden, dat de Westberlijnse senaat door een akkoord te slniten niet de rege ring van de D.D.R. niet die re gering erkent. Ze sluit slechts een verdrag met een zeker» me neer Wendt, die dan W'kbaar van de andere kant in staat is dergelijke ovcr-wiikomsf en te sluiten. Men kan het wat kinderachtig vinden, maar dit is het eerste nunt wat er in West-Dnïtsland 1 estaat en de eer van Bonn on dit punt is gered. Verwonderlijk soepel van Pankow. WAAROM GEZWICHT? Blijft de vraag waaróm Ul bricht zo soepel is. Wellicht is er pressie uit Mos kou geweest dat weinig prijs stelt op de reputatie van de D.R. Stalinistische te zijn en minder de burger vrijlatend dan bijvoorbeeld Polen, Hongarije en nu ook Tsjecho-Slowakije. Het is zeker dat de Russen de laat ste tijd hun best doen om in het Westen een meer gewaardeerd beeld van hun staatsbestel in gang te doen vinden en daar zou dit ook in passen. Wellicht is het ook zó, dat Ul bricht gezwicht is onder de druk van de eigen bevolking die onder het bestaan van de isolerende muur zeker niet minder lijdt dan de velen in het Westen die hier door van hun verwanten zün af gesneden. Als dat laatste zo is, dan zou het duiden op een prin cipiële verzachting van het tot dusver als zeer scherpsljjperig bekend staande regiem. (Nadruk verboden.) (Adv i DOORGANGEN IN DE BERLIJNSE MUUR WORDEN BREDER In verband met de te verwachten grote toeloop van West-Berlij- ners naar Oost-Berlijn met de Kerstdagen worden de doorgan gen in de beruchte muur ver breed. Foto: Een grote kraanwagen hijst bij een doorlaatpost een stuk van de muur weg. Op de •'oor grond een nog gesloten slagboom, welke spoedig zal opengaan. Terwijl voor de verschillende passenbureaus in West-Berlijn nog een dertigduizend mensen in de rij stonden om zich het be geerde pasje voor familiebezoek in Oost-Berlijn te verschaffen, overschreden reeds donderdag middag de eersten de overgang tussen Oost en West. Aanvanke lijk was van Oostberlijnse zijde steeds gezegd, dat de grens eerst vrijdagmorgen om zeven uur zou (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in zijn ant woord op vragen over de afde ling Waterstaat van zijn begro ting medegedeeld dat liet bou wen van een vaste oeververbin ding over de Westerscheide mede om nautische en technische re denen zó kostbaar zou worden, dat daarvoor een veelvoud van het tegenwoordige jaarbudget voor zulke werken nodig zou zijn. De minister trok in twijfel of zo'n verbinding ooit het nood zakelijke rendement zou kunnen opbrengen. Met projecten met tolheffing (bruggen, tunnels e.d.) moet naar de mening van de bewinds man voorzichtig worden omge sprongen, zowel uit het oogpunt van bouwcapaciteit als om het financieren van toeleidingswe- gen. Het nieuwe wegen-verkeers reglement zal uitblinken door groter leesbaarheid. Ofschoon dat niet is voorgeschreven zal het ontwerp worden voorge legd aan Gedeputeerde Staten. De minister wilde de suggestie om de rechter te machtigen ais bijkomende straf aan een ver keersdelinquent een nieuw rij examen op te leggen, gaarne in overweging nemen. Verwacht mag worden dat bin nen afzienbare tijd de studie, over het havencomplèx Oosterschelde zal verschijnen. Overleg is gaan- wmmem medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk mist Plaatselijk opklaringen en in hoofdzaak in de kustprovincies enkele lokale sneeuwbuien. Plaat selijk mist. In de kustgebieden matige noordwestelijke wind en middagtemperaturen iets boven hetvriespunt; elders weinigr wind en in de middag lichte vorst. DONDERDAG 19 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.3S 4.13 4.53 5.03 n.m. 3.57 4.32 5.12 5.22 ZATERDAG 21 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.54 5.29 6.09 6.19 n.m. 5.18 5.53 6.33 6.43 IX Dec. 20 21 24 23 M MPT I VDTM ZON op onder 8.45 16.30 8.46 16.30 8.47 16Ó.32 8.46 16.30 MAAN op onder 11.52 12.19 13.23 12.42 20.51 22.04 0.36 23.19 Bij de Ghanese ambassade in Moskou hebben Russische solda ten op verzoek van de Ghanese ambassadeur ongeveer dertig negerstudenten tegengehouden, die de ambassade wilden bin nengaan. De straat werd door de politie afgezet. Een kleine groep studenten van de universiteit te Kalinin mocht binnengaan, der tig anderen moesten buiten blij ven. De kleine groep bestond uit mede-studenten van de omgeko men Assare Addo, wiens dood woensdag aanleiding gaf tot een demonstratie van studenten in Moskou. De anderen gingen uit een. Voor de afzettingen verzamel den zich nieuwsgierige Mosko- vieten. Met sterke luidsprekers werd uit politiewagens bevel ge geven door te lopen. Een buiten landse verslaggever, die naar de Ghanese ambassade wilde, werd door een officier tegengehouden en kreeg te horen dat de Gha nese ambassadeur bevel gegeven had niemand toe te laten. De Ghanese ambassadeur, John Elliot, deelde in antwoord op telefonische vragen mede, dat thans orde op zaken werd ge steld in het ambassadegebouw, nadat dit in de afgelopen dagen door tientallen Ghanese studen ten was bezocht.. Wij proberen de gebroken stoelen en schilde rijen te herstellen", verklaarde hij. (Ghanese studenten hebben, voor de opmars, die zij woens dag naar het ambassadegebouw ondernamen, de ambassade in groten getale bezocht. Zij spra ken daar met ambassadeperso neel, dat hen poogde ertoe over te halen de bevelen van de Rus sische politie te gehoorzamen.) De ambassadeur zei ook: „Ik heb de politie niet gevraagd om mensen te verhinderen de am bassade te bezoeken. De ambas sade blijft echter voorlopig ge sloten voor allen, die daar niet werken en geen afspraak voor een bezoek hebben gemaakt. Ik heb de leiders der Ghanese naar de ambassade te laten gaan. Zij kunnen wel zelf telefonische afspraken maken om mij te be zoeken." Op een vergadering van stu denten van de Patrice Loemoem- ba-Universiteit kwam het don derdag tot verklaringen van af keuring over het optreden van de Afrikaanse studenten. Velen stelden voor tegendemonstraties te houden. Aan de Loemoemba- Universiteit in Moskou studeren ongeveer 2600 studenten van ver schillende nationaliteiten. Zes honderd van hen komen uit Afri kaanse landen. Westelijke waarnemers zijn van mening dat. over het algemeen Aziatische en Latijns-Ameri kaanse studenten gemakkelijker in de Russische universiteitsge meenschappen worden opgeno men. Men gelooft dat de reden daarvan is dat de Russen beter gewend zijn aan Aziaten van wie er velen in Moskou wonen. De Afrikanen zouden voorts minder goed zijn voorbereid op hun de over de overdracht van de haven van Breskens aan een lager bestuursorgaan. Veel over de hem gestelde wa gen inzake vergoedingen en voor zieningen ten behoeve van de Zeeuwse visserij kon de minister nog niet zeggen. Vragen om nieuwe visserijmogelijkheden in de Grevelingen en de Ooster schelde alsmede een oesterproef moest de heer Van Aartsen met neen beantwoorden. Een suggestie om de dijk in het Brouwershavensegat eerder te bouwen, dan de oeververbin dingen met de spuisluizen in het Haringvliet weès de minister van de hand. Op waterloopkundige, gronden moet het Haringvliet eerder dicht. Daarvoor is vol doende materieel aanwezig. Temporisering van de Delta werken vindt niet plaats. Gezien de omvang der werken kunnen niet steeds maximale bedragen voor alle werken tegelijk wor den uitgetrokken. Het plan heeft nog steeds 1978 als einddatum. Bij geleidelijk verminderen van de kosten der Deltawerken kun nen grotere bedragen voor dijk werken worden uitgetrokken. Van het veer Kruinlngen Perkpolder zei minister Van Aartsen, dat de nieuwe veerboot In 1967 kan varen, ook al zullen de havenwerken pas in 1968 klaar zijn. worden opengesteld. De eerste gelukkigen waren volgens de Westduitse politie een echtpaar, dat zonder moei lijkheden de doorlaatpost op de Oberbaumbrug in de Amerikaan se sector passeerde, en een vrouw met haar kind, die de doorlaat post op de Sandkrugbrug in de Britse sector doorgingen. Minder fortuinlijk was een on geveer 20-jarige Oostberiijner, die in omgekeerde richting en zonder pas de grens trachtte te overschrijden. De jongeman wil de de Spree overzwemmen, doch werd terwijl hij zich in het ijs koude water peFond, door Oost- duitse grenswachten onder vuur genomen. Even later werd hij door een Oostduitse patrouilleboot uit het water gevist, voorzover oogge tuigen op de Westberlijnse oever konden zien ongedeerd. Ook via de andere doorlaat posten is het. Kertverkeer reeds begonnen. Bij de post Chaussee- strasse waren de eersten een Westberlijnse kleermaker met vrouw en achttienjarige dochter, die zich bij de hun geboden kans om voor het eerst sinds augustus 1961 een bezoek te brengen aan de moeder van de vrouw zó had den gehaast, dat zij volkomen vergeten hadden zich van Oost duitse marken te voorzien. Zich verontschuldigend wendden zij zich toen tot twee corresponden ten van Reuter, die daar de ko mende gebeurtenissen stonden gade te slaan, me1, het verzoek hen aan een paar Oostduitse marken voor de bus te helpen. „We hebben zo'n haast en we heb ben maar tot middernacht de tijd", aldus het opgewonden drie tal, dat echter even later met de auto van de correspondenten door de armoedige en met een sneeuwlaag bedekte straten naar de plaats van bestemming werd gereden. Het werd een treffend weerzien en „het heeft zo lang geduurd, zo lang" was alles wat ieder in het begin kon uitbren gen. Volgens 'een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur hebben de Oostduitse autoriteiten ongeveer tweeduizend aanvragen om pasjes niet ingewilligd, om dat de formulieren niet naar be horen waren ingevuld. Er zijn geen gevallen van afwijzipg om andere redenen bekend. Het aantal mensen dat don derdag de twaalf bureaus be stormden om een aanvraag in te dienen was nog groter dan woensdag, toen' de gelegenheid daartoe voor de eerste maal werd opengesteld. studenten verzocht deze niet studie in een Westers land. De depressie die het weer in West-Europa bepaalt en die bo ven Zweden is gelegen vult nu verder op. In verband hiermee nemen de winden verder af. Voor de kustprovincies betekent dit dat de aanvoer van zee uit minder sterk wordt, zodat de temperatuur daar in het alge meen lager zal worden. Tegelij kertijd neemt de kans op buien iets af. In het binnenland zal zich ook op de dag verschillende plaatsen mist kunnen handhaven. Tussen West- en Oostberlijnse vertegenwoordigers werd don derdag beraadslaagd hoe de af gifte van de pasjes nog zou kun nen worden versneld. De Oost- beriijners hebben erin toege stemd het aantal postbeambten die de pasjes afgeven van 109 tot 150 uit te breiden. Fabrieken en kantoren kunnen de aanvra gen voor hun personeel door één man laten indienen om verlies aan arbeidstijd te voorkomen. De toeloop was donderdagmid dag zó groot, dat de politie met luidsprekers bekendmaakte, dat nieuwkomers zich niet meer achter de rijen moesten aanslui ten, omdat zij donderdag toch niet meer aan de beurt zouden komen. Er waren enkele men sen die heden voor de derde maal in de rij zullen moeten gaan staan. De Westberlijners mogen per- persoon 500 gram koffie, 500 gram cacao en 5o gram tabak of sigaretten meenemen, alsmede cadeautjes. Waardevolle voor werpen. zoals camera's e.d., en h .n geld moeten zij laten regis treren. Het is verboden Oost duitse marken uit West-Berlijn mee te brengen. De Oostduitsers hebben wisselkantoren ingericht waar Westduitse marken kunnen worden omgewisseld tegen pari. Elk pasje is slechts één dag geldig, doch iedereen kan zo vaak een aanvrage indienen als hij maar wil Volgens het Oostduitse pers bureau A.D.N. werden donderdag ongeveer 59.000 pasjes uitge reikt. Het grootste deel daarvan was aangevraagd voor Eerste Kerstdag. De Westberlijnse politie deelde nog mede, dat donderdag 24.400 mensen voor het aanvragen van een pas niet aan de beurt zijn gekomen. De meeste bureaus sloten om half zeven, doch en kele bleven tot zelfs acht uur open. Bij één der kantoren brak, toen het werd gesloten, 'n vecht partij onder de wachtenden uil- De politie moest de orde her stellen, doch slaagde daar niet in voordat vier ruiten waren ge sneuveld. Woensdagavond is in de buurt van Quito een bus in een veer tig meter diep ravijn gestort. Het ongeluk, dat vermoedelijk te wij ten is aan slechte remmen, heeft 17 mensen het leven gekost. On der de 73 gewonden zijn er velen wier toestand zorgwekkend is. De directeur-generaal van de scheepsbouw iri Spanje. Fernan do Rodrigo, heeft meegedeeld, dat op Spaanse werven meer dan 100 schepen ter gezamen lijke waarde van 500 miljoen dollar voor Cuba zullen worden gebouwd. De Cubaanse regering zal deze bouw financieren door de ver koop van suiker aan Spanje. Volgens Rodrigo zullen de Spaanse werven allereerst sche pen van 13.000 ton bouwen en vervolgens vissersschepen van 2000 ton. Een hoofdambtenaar van het Spaanse ministerie voor Indus trie verklaarde later dat het hier louter particuliere transacties tussen de Spaanse werven en de Cubaanse autoriteiten betreft. Elke opdracht zou de goedkeu- ring van de Spaanse regering moeten hebben. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zakên zei donderdag dat de berichten over de Spaan se scheepsleveranties aan Cuba door de Amerikaanse ambassade in Madrid worden onderzocht. Indien deze berichten op waar heid berusten zullen zij de Ver. Staten reden tot ernstige onge rustheid geven. Het ministerie had donderdag een rapport over deze aangelegenheid van de am bassade in Madrid ontvangen, aldus de woordvoerder. Na te hebben verklaard dat de Amerikaanse politiek er nog steeds op gericht is Cuba in zo ruim mogelijke mate te isoleren zei hij: „Ik ben van mening dat ecu dergelijk contract onze poli tiek dwarsboomt",

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1