Provinciaal nieuws BEKENDMAKING LONGLIFE KOLONEL HYDE Grote belangstelling voor landbouwproblemen NAVO-converentie een dag eerder geëindigd i visco-static Ook Ford kiest BP Longlife en vestigt 300.000 km record Pagina 2 Gemeenteraad van Terneuzen Versnelde grondaankoop te Sluiskil acht Mr. Rijpstra noodzakelijk uw handen lopen nu gevaar met Taunus 12M Olie-ververseri om de 19.000 km... Nieuwste technische vooruitgang binnen bereik van eike automobilist DE VRIJE ZEEUW Woensdag 18 december '63 TERNEUZEN Universitair examen. Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het kandidaats examen geneeskunde onze stad genoot de heer J. C. Dorrepaal. Verkeersongevallen Gistermiddag te ongeveer kwart over één had op de krui sing van de Stationsweg ter hoogte van het kantoor van de N.V. F. Verstraeten en Zn een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door mej. N. K. R. te Axel en een bromfiets be reden door de heer N. J. B., fa brieksarbeider, eveneens te Axel wonende. De botsing ontstond doordat laatstgenoemde op het kruispunt geen voorrang verleende. Dokter Van Breda Vriesman verleende aan de bromfietsberij- der. die een wonde had aan de rechterknie, de eerste hulp, waarna B. voor verdere behande ling naar het ziekenhuis te Sluis kil werd vervoerd. Gisteravond te half zeven reed mej. A.- C. C. M„ wonende in de Brouwerijstraat, op haar rijwiel door de Vlooswijkstraat. Op het moment dat zij een aldaar stil staande auto zou voorbijrijden, opende de bestuurder van de auto, de heer P. J. N., het por tier, tengevolge waarvan mej. M. tegen dit portier terecht kwam en verwond werd aan lin kerknie en rechtwijsvinger. Door dokter Nijsten werd haar eerste hulp verleend. Het rijwiel had materiële schade. STOPPELDIJK Ontdek de Ster. Het carnavalscomité heeft met liet organiseren van een „Ont- dek-de-Ster"-wedstrijd midden in de roos geschoten. De boven zaal van café Compiet beeft nog nooit een dergelijk groot aantal meest jeugdige bezoekers te ver werken gekregen dan bij deze Wedstrijd het geval was. De vernieuwde zaal was stem mig versierd en de enthousiaste aanwezigen genoten met volle teugen van de prestaties van de optredende amateur-artisten. De jury stond voor de zware taak deze merendeels goede presta ties te beoordelen. Uiteindeliik kwam het duo mej. A. Herwegh en de heer A. van den Bergen uit Axel als winnaar van dit concours uit de bus. Dit jeugdig duo veroverde de zaal met wer kelijk briljante accordeonmuziek en het was dan ook geen ver rassing, dat hun de fraaie beker ten deel viel. De heer A. van den Bergen legde als solist bovendien nog beslag op de vierde prijs. De plaatselijke favoriet, Guust Sehelfaut, legde met twee goed gebrachte zangnummers zeer eervol beslag op de tweede plaats, terwijl mej. M. L. de Kind uit Heikant derde werd geklas seerd. Deze uitslag van de jury had blijkens het applaus kennelijk ook de instemming van het pu bliek. Met dansen op de gezellige muziek van „The everly Stars" werd de avond verder in de bes te stemming doorgebracht. ZAAMSLAG Filmmiddag voor bejaarden In samenwerking met de dia conieën, de afdeling Zaamslag van de Algemene Bond van Be jaarden en de Oranjevereniging, heeft het gemeentebestuur de inwoners die 65 jaar of ouder zijn gistermiddag in het Jeugd- gebouw „De Poort" een filmmid dag aangeboden. Zij, die niet op de een of an dere manier óver eigen vervoer beschikten en lichamelijk niet in staat waren om zich te verplaat sen, werden van huis gehaald en na afloop weer thuis gebracht. Vóórdat de filmvertoning aan ving verwelkomde burgemeester Van Wijk de aanwezigen. Het verheugde hem dat zovele be jaarden aan de uitnodiging ge hoor hadden gegeven, waardoor de grote zaal van „De Poort" ge heel bezet was. Het mooie programma bestond mooie natuur in Zwitserland en geheel uit kleurenfilms waardoor men een indruk kreeg van Gods Oostenrijk, en, om meer dichter bij te blijven, van het zilveren huwelijksfeest van Koningin Ju liana en Prins Bemhard. en beel den uit eigen gemeente of wel licht zichzelf of kennissen op het witte doek te zien, bij het ver tonen van de film van de instal latie van de burgemeester, met als extra nummer Kerstfeest op een boerderij in Oostenrijk. Dat de oudjes hebben genoten van de schitterende kleurenfilms en speciaal van de laatste be hoeft niet nader te worden ge zegd. Vóórdat de installatiefilm werd vertoond werden de bezoekers een kopje koffie met een ver snapering aangeboden. Na het beëindigen van deze door de bejaarden op hoge prijs gestelde middag sprak burge meester nog een kort afscheids woord. waarbij hij mede namens zijn echtgenote, aden gezegende Kerstdagen toewenste. De oudste (89-jarige) inwoner van Zaamslag, de heer J. C. Kaij- ser, dankte namens alle aan wezige bejaarden het gemeente bestuur voor deze mooie middag' en hoopte dat, als de gelegenheid zich voordeed, zij wederom zou den kunnen genieten van zo'n mooi filmprogeramma. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Pijnacker (vacatu re H. K. Stauttener) toezegging, ds. J. G. N. Cupedo te Sluiskil. DE BRUG OVER DE OOSTERSCHELDE Deze luchtfoto geeft een beeld van het werk voor de brug over de Oosterschelde tussen Noord- Eeveland en Schouwen-Duive- land. Vüf van de enorme pijlers staan reeds in het water, terwijl de hoge kraan op de achtergrond bezig is met het neerzetten van de zesde. De onderlinge afstand tussen de pijlers bedraagt 100 meter, zodat men nu reeds 700 meter .uit de kust van Noord- Beveland werkt. De brug wordt met zijn 5 km- lengte de langste brug van Europa. „Luchtfoto A.N.P." Voorlichtingsdag Zeeuws- Vlaamse Landbouw studieclubs en de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst De traditionele voorlichtings dag die jaarlijks te Terneuzen wordt georganiseerd door de Zeeuws-Vlaamse landbouwstu dieclubs en de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst te Axel, werd gisteren in het Luxor Theater gehouden onder voorzitterschap van de heer A. Ramondt. Vogr deze bijeenkomst was een zeer grote belangstelling en dat de talrijke aanwezigen met aan dacht de inleidingen en de dia vertoningen hebben gevolgd, bleek uit het 50-tal vragen die het forum aan het einde kreeg op te lossen. Deze studiedag betekent in feite het begin van de winter vergaderingen. Hij was dit jaar speciaal gewijd aan de „Struc tuur van de grond". Een viertai prominente sprekers op dit ge bied hebben er het woord ge voerd. Na de opening van de heer Ramondt, die de geschiedenis van de gemeente Terneuzen schetste, speciaal waar het ging om het agrarisch bevolkingsge deelte, sprak burgemeester mr. H. Rijpstra, als speciale gast, een kort woord. De burgemeester achtte het een eer dat deze voor lichtingsdag telken jare in zijn gemeente wordt gehouden. Niet alleen in het verleden heeft het gemeentebestuur van Terneuzen de belangen van het agrarisch volksdeel behertigd, aldus mr. Rijpstra, maar dit gebeurt ook nu. Er zijn wel heel veel moei lijkheden aan verbonden; een problematiek waarop spreker zei bij een andere gelegenheid gaar ne nader in te willen gaan. De heer Th. de Vries behan delde als eerste der vier sprekers het onderwerp „Structuur en Kalkinvloed", waarna ir. J. A. Grootenhuis een inleiding hield over „Organische stof en Stik stofhuishouding". Na de middagpauze werd door ir. P. A. M. Kromwijk het onder werp „Groenbemestingsgewassen en Vruehtwisseling" onder de loupe genomen en de heer J. de Boer besloot met het een en an der te vertellen over grondbe werking. Deze inleidingen wer den met het vertonen van dia's afgewisseld. Een forum dat door de vier sprekers werd gevormd en dat onder voorzitterschap van ir. L. Th. J. M. de Wit de Rijksland- bouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen stond, heeft een ge deelte van de vijftig schriftelijk ingediende vragen beantwoord. De overige vragen zuilen op de komende wintervergaderingen van de studieclub aan de orde worden gesteld. De raadsagenda die maandag avond in de openbare vergade ring werd behandeld gaf over het algemeen weinig aanleiding tot op- of aanmerkingen van de zijde der raadsleden. Op het laatste ogenblik voor de aanvang der vergadering werd de raadsleden nog een a.an- vullend agendapunt overhandigd dat het voorstel van B. W.. be helsde inzake grondverkoop in het winkelcentrum te Sluiskil. De voorzitter, mr H. Rijpstra, merkte hierbij op dat het colle ge tot zijn spijt hiertoe was moe ten overgaan, maar dat deze maatregel was voorgekomen uit een vertraagde grondaankoop te Sluiskil. „Er moet vlug verkocht worden in Sluiskil", aldus de voorzitter, „anders lopen wij on getwijfeld vast met de vervan gende bouw", waarbij hij er op wees dat over een en ander over leg was gepleegd met de dienst van Rijkswaterstaat. Een brief van de Stichting Waarborginstituut voor de Tuin bouw in Zeeland, inhoudende het verzoek tot deelneming in het eventueel verlies, voortvloeiende uit door deze stichting verleende borgstellingen was voor de heer Huijbrecht aanleiding om op te merken dat er tot zijn spijt geen plaats voor de werknemersorga nisaties is ingeruimd. De heer Weterings sloot zich Hierbij aan. De heer De Feijter merkte hier omtrent op dat dit niet de ge woonte is omdat het van- de standsorganisaties uitgaat. De heer Ramondt zei dat hij de vraag van de heer Huijbrecht al leszins kon billijken. De commissies tot wering van schoolverzuim voor Terneuzen en Sluiskil werd conform het voorstel benoemd. Benoemd en herbenoemd tot bestuurslid van het Stichtings bestuur „Beschuttende Werk plaatsen Midden Zeeuws-Vlaan- deren", werden de heren J. Dieleman te Terneuzen en A. E. S. Hamerlinck te Sas van Gent. Het voorstel tot vaststelling van het plan uitvoering en ex ploitatie „Industrieterrein Nieuw- Neuzenpolder", was voor de heer Huijbrecht aanleiding tot het stellen van de vraag: Zijn 41 ha gesubsidieerd a 16,25? Tegen welke prijs worden de overige 44 ha verkocht? De voorzitter ant woordde hierop dat. het plan is opgesteld door het gemeentebe stuur, het ministerie van Eco nomische Zaken en Dow Chemi cal. De subsidiëringsregeling op de 41 ha is inderdaad toegepast. De andere gronden worden ver kocht door de door de gemeente betaalde verwervingsprijs. Dit is van te voren met Dow Chemical overeengekomen. Hier voor geldt dus niet de speciale subsidiëringsregelingen Bij het voorstel tot overdracht benoemings- en ontslagbevoegd heid aan het college van B. W. vroeg de heer Huijbrecht als het college wil overgaan tot het aanstellen van een „belangrijke ambtenaar", dit met de raads commissie te willen bespreken. De voorzitter antwoordde dat budgetaire gevolgen uit het eventuele voorstel zelf zullen blijken en dat over de financiële gevolgen inderdaad met de raadscommissie overleg zal ge pleegd worden. Het voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeentere kening over het jaar 1961 werd, nadat de heer Bleijenberg na mens de onderzoekscommissie hierover een zeer gunstig rap port was uitgebracht, met alge mene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Huijbrecht, mede naar aanleiding van een deze morgen in de krant verschenen oproep van de burge meester naar aanleiding van de polio-explosie in een plaats in Zeeland, hoe de situatie in Ter neuzen bij de bijzondere scholen is. Mr. Rijpstra, zei, gezien de korte termijn, hierop nog geen antwoord te kunnen geven, maar dat het gemeentebestuur dit met. de grootste nauwlettendheid zal volgen. De heer Weterings vroeg of de heer Huijbrecht met „bijzondere scholen" ook de Katholieke scholen bedoelde. Hierop antwoordde de heer Huijbrecht ontkennend. (Adv.) Directe bescherming is nodig tegen afwashauden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. grote doos f.1,35 royale tube f.1,35 Een dag eerder dan aanvanke lijk de bedoeling was is de NAVO-conferentie in Parijs ge ëindigd. De volgende ministers- 12, 13 en 14 mei in Den Haag worden gehouden. Dit was een an de weinige be sluiten, die op deze conferentie conferentie van de NAVO zal op fvan „bezinning en consolidatie' (Adv.) Dit wereld-afstandrecord is op sensationele wijze gebroken door een gewone serie-wagen en een olie die iedereen kopen kan. Een af stand waar men normaal ca. 15 jaar over doet, werd nu in 117 dagen en nachten afgelegd Die ongelofelijke prestatie is te Miramas (Frankr.) geleverd door een Ford Taunus 12M met een gemiddelde snelheid van 106.49 km/ uur... Er werden 108 internationale records gebroken. Slechts om de 19.000 km werd gemiddeld olie verversteen belangrijke tijdwinst. Niet voor niets kozen de Ford-mensen een nieuwe mo tor-olie. Een olie waarop ze volledig konden vertrouwen. Een olie, waarvan de véél langere levensduur al eerder onomstotelijk was bewe zen BP Longlife. Hinkendt ctktnning FJ.A. JOHN BOLAND 1963 WAS GOED JAAR VOOR VER. NATIES Terugblik van Oe Thant In een boodschap aan zijn sec retariaat ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft Oe Thant, de algemene secretaris van de V. N., gezegd dat 1963 een goed jaar voor de wereldorganisatie is ge weest. Het verloop van de 18de zitting' van de assemblee weer spiegelde de ontspanning in de wereld. Het eensgezind reageren op de dood van president Ken nedy Was op zichzelf al een be wijs van de toegenomen interna tionale solidariteit. Dat de V. N. niet alle proble men kan oplossen, is begrijpe lijk, aldus Oe Thant. Men moet bedenken dat het niet de ge makkelijkste kwesties zijn die,, aan de V. N. worden voorgelegd.de ex-kwartiermeester. 30) Hyde maakte zichzelf bittere verwijten Dat perfecte meestrplan van pt'p uapueeui ftq uebm. uiaq en inspanning aan had besteed, en nu hij met de uitwerking ervan begon bleken er hiaten in te zitten, waar hij niet aan gedacht had. De bankoverval zou alleen succes kunnen heb ben ais alle mogelijke omstan digheden zorgvuldig bekeken waren en het was beslist nood zakelijk de op de lijst voor komende dingen te hebben. Automatische wapens, revol vers, rookgranaten, spring stoffen waren niet te ontberen. Het was misschien mogelijk om één enkele overval te doen op een kamp; het resultaat zou zijn, dat daarna ieder onder deel in het land op zijn hoede zou zijn en extra wachten zou uitzetten, zodat een verdere poging niet eerder zou zijn tot na weken en weken de schrik was geluwd. ..Is er werkelijk geen enkele plek?' vroeg hij dringend aan mtmmmmmmscOTLAND yard „Misschien toch één," zei Mycroft voorzichtig „De Oplei dingsschool voor commando's." toe voor hun opleiding tot of- Hier gingen sergeants naar ficier. Hij stond in Dorset waar de onderofficieren een cursus volgden in het gebruik van alle soorten kleine wapens. „Dat is tenminste het hoofd doel van die speciale school",' ging Mycroft verder. Hij voelde zich niet op z'n gemak al leen was zijn keel droog van het ongewoon praten. „Maar het reikt nog verder dan alleen maar geweren. Ze werken twee of drie dagen met mijnen en ze leren hoe ze een brug' of wat dan ook op kun nen blazen mét springstoffen." „En denkt u, dat ze alles wat op deze lijst staat, daar zullen hebben?" „Ik ben er niet zeker van, dat ze rookgranaten zullen heb ben. maar al het andere i: er." Hyde gaf een zucht van ver lichting. „Kent u de plaats goed?" „Nee; ik ben er maar twee of drie keer geweest." „Denkt u, dat wij de band kunnen leggen op wat we heb ben willen?" „Ik.... ik denk van wel." „O.K." Hij dacht een ogen blik na. Het zou te riskant zijn om de ex-kwartiermeester mee te nemen voor een voorlopige verkenning om de school heen; Mycroft zou misschien z'n mond voorbij praten en beginnen op te scheppen tegen wie maar naar hem wilde luisteren. De kolonel nam een stuk papier en een pen. „Geeft u mij een schets van het terrein." Mycroft herinnerde zich niet zo erg veel van de plek, maar wat hij nog wist, was vrij be moedigend. De school was ge vestigd in een groot herenhuis, dat door het leger bij het begin van de tweede wereldoorlog overgenomen was. Het huis en de andere gebouwen, evenals de ondergrondse barakken, waarin wapens, munitie en springstoffen opgeslagen wa ren, lagen dicht bij de ingang en op minder dan 100 meter van de weg en binnen drie kilo meter van de zee. Achter het huis was een groot stuk grond, dat gebruikt wed voor training en schietoefenin gen. Mycroft wist niet meer hoe groot dit stuk grond was, maar hij dacht zo ongeveer drie of vier kilometer in het vierkant. Er was een draadversperring omheen en daarbinnen lag om de wapenopslagplaatsen nog een versperring. „Maar ik kan vanzelf niet garanderen, dat dit nog zo is," zei Mycroft, toen hij de ruwe schets aan de kolonel gaf. „Het is lang geleden." Hyde knikte tevredengesteld. Als die oude drinkebroer zich zóveel van die plaats herinner de, die er maar één was uit de honderden die hij bezocht moest hebben, dan was hij nog wel heel goed bij, ondanks het drin ken dat hij de laatste jaren ge daan had. „Goed zo. mijnheer Mycroft, dank u. U bent zeer behulp zaam geweest. Ik neem later opnieuw contact met u op." Toen de dikzak Hyde's voet stappen niet meer hoorde, slofte hij naar de kast en haalde er een bijna volle fles rum uit. Hij haalde de kurk eraf en zette de fles aan z'n mond. Het was eigenlijk nog niet z'n tijd, maar hij had het gevoel, dat hij dit nu wel verdiend had. De kolonel ging direct door naar het huis van Lexy en moest nogmaals zelf zijn weg zoeken naar boven, nagestaard door de weduwe. Hetzelfde uit de slaapkamer en het was alsof het geluid hem in z'n ge zicht sloeg töe hij de deur van de kamer opende en luid gil lend z'n komst moest melden. Lexy leek niet erg' verrukt en trachtte die niet te verbloemen. „Wat zal het nu zijn baas? Ik hoop iets beters dan de vo rige keer, want ik moet aan het werk." „Bent u morgen vrij." Lexy's boosheid scheen on- middeiijk te zakken om plaats te maken voor achterdocht. „Dat hangt ervan af. Wat wilt u me laten doen?" (Wordt vervolgd.) zijn genomen. Deze conferentie had overigens vooral ten doel de baians op te maken van de ver houding tussen Cost en West en ae toestand van dc NAVO. Volgens een slot-communiqué hebben de ministers vastgesteld, dat er sinds de moeilijkheden rond Cuba vorig jaar geen grote cries meer zijn geweest. Zij heb ben er de nadruk op gelegd, dat de eenheid en de militaire kracht van het Atlantisch bondgenoot schap in belangrijke mate daar toe heeft bijgedragen, evenals tot de huidige sfeer in de interna tionale politiek. Verdere contacten met communistische wereld van groot belang De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Stikker, zei op een persconferentie dinsdagavond dat verdere contacten met de com munistische wereld van groot belang zijn voor verbetering van de toestand ongeacht of die con tacten tweezijdig zi.in, of bestaan uit gedachtenwisselingen in gro ter verband, zoals bij de ontwa peningsonderhandelingen in Ge- nève of in de V. N. Hij waar schuwde echter voor teveel op timisme. Mr. Stikker zei. dat hij getrof fen was door de opmerkelijke eenheid van zienswijze over het besprokene, ook al waren er me ningsverschillen gebleken. Communiqué In de aanhef van het, na af loop van de maandag en dinsdag in Parijs gehouden ministers conferentie van de Noordatlan- tische Raad uitgegeven commu- niué wordt gezegd, dat de mi nisters hun grote droefenis heb ben uitgesproken over de tragi sche dood van president Kenne dy, wiens heengaan een groot verlies voor het bondgenootschap en de gehele mensheid betekent. Zij hebben met voldoening ken nis genomen van de boodschap van president Johnson, waarin deze de belofte der Ver. Staten herhaalt om het bondgenoot schap met geheel hun kracht te blijven steunen en hun strijd krachten in EUropa te zullen handhaven. De ministers brachten in her innering, dat de doelstellingen van het Atlantisch bondgenoot schap vreedzaam en defensief zijn. Door hun toetreding tot het Noordatlantisch verdrag hebben de leden van de NAVO, of zij lid zijn van de Ver. Naties of niet, verklaard de beginselen van het handvest der Ver. Na ties te zijn toegedaan en op zich genomen zich, in him internatio nale betrekkingen, ervan te ont houden hun toevlucht te nemen tot bedieiging of het gebruik van geweld op elke wijze die onverenigbaar is met de doel stellingen der Ver. Naties. Ter verzekering van de vrede .blijft een algemene en algehele ont wapening, uitgevoerd onder een internationale afdoende controle, een essentieel doel, aldus het communiqué. Tijdens een beschouwing van de internationale situatie, heb ben de ministers vastgesteld, dat zich sinds de Cubaanse kwestie geen belangrijke crisis heeft voorgedaan. Zij hebben vastge steld, dat dc eenheid en de mi litaire kracht van het bondge nootschap er in grote mate toe hebben bijgedragen dit resultaat te bereiken en 't thans heersen de klimaat te scheppen. De mi nisters hebben de overtuiging uitgesproken, dat het van belang is niet alleen te streven naar overeenstemming over beperkte maatregelen, gericht op vermin dering van de spanning, maar ook naar verbetering, op reële en fundamentele wijze, in de be trekkingen tussen Oost en West, Zij hebben de wens uitgespro ken, dat de politiek der Sowjet- Unie geen limiet stelt aan de mogelijkheid op deze weg voort te gaan en de problemen, die de wezenlijke oorzaken zijn van de spanning in de wereld, in het bijzonder de kwesties Berlijn en Duitsland, tot oplossing te bren gen. Ondanks recente inciden ten, bieef de vrije toegang tot Berlijn gehandhaafd. Wat dit betreft herhaalden de ministers het besluit, neergelegd in hun verklaring van 1 december 1958, de vrijheid van West-Berlijn en haar bevolking te verdedigen en te handhaven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2