I i RADIO DE KOCK HET WEER West-Berlijners mogen op „Kerstpasjes" naar Oost-Berlijn Verhoging van sociale uitkeringen aanvaard - President Johnson spreekt in de Algemene Vergadering WEERBERICHT HOOGWATER Dr. Mansholt niet ontevreden over marathon-debat in Brussel WOENSDAG IS DECEMBER 1965 20e Jaargang No. 6105 EERSTE KAMER Hjke stemming' AKKOORD MET 300.000 GULDEN VOOR VOOR NATIONALE HERDENKING Massale bewaking rond president ?0N Lichte vorst Twee-en-twintig Zuidafrikaanse vissers verdronken GIJZELAARS DOOR MIJNWERKERS VRIJGELATEN „New deal" Frankering bij abonnement: Terneuzen Difeetettr-Heefdpeaaeteur I. van Se Sande Redactie-adresMoordstraat 55—ST Administratie-adresSmidswal Telefoon 01150—2073 GJronnmmer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bfl vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Westberlijners kunnen tussen 19 december en 5 januari gedu rende één dag naaste verwanten in Oost-Berlijn bezoeken, zo is bij overleg tussen een vertegen woordiger van het bestuur van West-Berlijn en een afgevaar digde van de Oostduitse rege ring overeengekomen. Van West berlijnse zijde wei-den de onder handelingen gevoerd met. in stemming -'an de regering in Bonn en van de Westelijke bondgenoten. In Bonn werd bekendgemaakt, dat de stadsregering van West- Berlijn en de Bondsregering het er over eens zijn, dat de rege ling betreffende de Kerstpassen geen wijziging betekent van de juridische status van West-Ber lijn en ook niet beschouwd kan worden als een verandering in de Westelijke politiek om Oost- Duitsland niet te erkennen. De bekendmaking bevatte voorts de mededeling, dat alle autori teiten die voor de status van West-Berlijn verantwoordelijk zijn, van mening zijn dat de regeling alleen de zaak van de menselijkheid dient. De Oost duitse autoriteiten hadden schriftelijk en mondeling deze opvatting onderschreven, aldus de officiële mededeling van Bonn. Zowel in het Westelijke als in Eerste Kamer De door minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezond heid) ingediende wetsontwerpen tot verhoging van de sociale ver zekeringsuitkeringen zijn dins dagmiddag ook door de Eerste Kamer aanvaard. Reeds vorige week besloot de Tweede Kamer hiertoe. Deze verhoging houdt een verhoging in van de uit keringen A.O.W.. A.W.W., inva- liditeitsrente, kinderbijslag en ziekenfondsverzekering voor be jaarden met 12 procent. Deze verhoging zal ingaan op 1 jan. en houdt verband met het loon- akkoord in de Stichting van de Arbeid. Met ingang van T april 1964 zal de premie-inkomensgrens worden verhoogd tot 10.000. Boven deze grens zal de premie voor de A.O.W.. A.W.W. en de kinderbijslagwetten niet verder toenemen. De Eerste Kamer aanvaardde het onderhavige wetsontwerp zonder debat en zonder hoofde- Zonder hoofdelijke stemming Ve rkóud h C-J'd sbücien is de Eerste Kamer dinsdagmid- z'i" a,s de bood voo dag akkoord gegaan met het voorstel tot het voteren van 300.000 in de kosten verbon den aan de nationale herden king 1813—1963. Bij de beraadslagingen over dit, wetsontwerp wees de minisr ter-president, mr. V. G. M. Ma- rijnen, erop dat de débacle van Nijmegen naar zijn oordeel ten onrechte wordt gezien als een (Adv. het Oostelijke stadsdeel is het bericht van de overeenkomst met vreugde ontvangen. De overeenkomst geldt bezoe ken aan ouders, kinderen, groot ouders, kleinkinderen, broers en zusters, ooms en tantes, nichten en neven en ook de tijdelijke her eniging van echtparen waarvan de man en de vrouw elk in een ander stadsdeel wonen. In elk Westberlijns bestuurs- district komt een bureau, waai de dagpassen zullen worden uit gereikt. Hiervoor komen Oost- berlijnse P.T.T.-ambtenaren naar het Westelijke stadsdeel. Voor hun veiligheid zal de Westber- lijnse politie zorg dragen. In elk bureau zal ook een West- berlijnse P.T.T.-man aanwezig zijn. doch hij zal zich met de passenkwestie niet bemoeien. De passen gelden één dag, van zeven uur 's morgens tot mid dernacht. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn betuigde op een persconferentie zijn instem ming met het bereikte resultaat ..Kerstmis zal nu voor honderd duizenden Berlijners in beide stadsdelen mooier zijn", meende hij. Voor Oost-Duitsland tekende de staatssecretaris van het mi nisterie van Cultuur, Erich Wendt, terwijl senaatsraad Horst Korber voor het Westberlijnse stadsbestuur zijn handtekening plaatste. Brandt zei dat de toekomst zou leren, of er verdere rege lingen betreffende het verkeer tussen de twee stadsdelen kun nen worden getroffen. Op een persconferentie in Oost- Berlijn noemde de Oostduitse vice-premier Alexander Abusch de getroffen regeling „de eerste hoopvolle stap op de weg naar herstel van de normale betrek kingen tussen Oost-Berlijn en West-Berlijn. Wanneer men met goede wil naar overeenstem ming streeft, zullen spoedig ver dere stappen volgen, aldus de Oostduitse vice-premier. De Westberlijnse politie ver wacht, dat er dagelijks 5000 tot 10.000 aanvragen voor een pas zullen worden ingediend. In Oost-Berlijn zal daarover wor- dn beslist. Kosten zijn er niet aan verbonden. Van Westberlijn se zijde wordt betreurd dat de regeling niet voor verloofden geldt. Met nadruk hadden de Oostduitsers een voorstel daar toe afgewezen. De mogelijkheid om meer dan ééns een dagpas te krijgen p r, i t - is niet direct ge- symptoom van de minder grote Dit doosje betekent: regeid. Volgens Westberlijnse belangstelling voor deze her- protektie tegen infektie opvattingen zou de mogelijkheid denkins. Hii zei dat factoren van r niet uitgesloten zijn. Als gevolg van de overeen- denking. Hij zei dat factoren van organisatorische aard deze ma nifestatie deden mislukken, waarbij ook weersomstandighe den zeer nadelig hebben ge werkt. De heer H. Algra (A.R.) bestreed de zijns inziens onjuis te opvatting om het mislukken van Nijmegen te wijten nan één man. Hij zei de mening te zijn toe gedaan dat de plaatselijke stich ting. waarin „mensen van for maat" zitting hadden, de ver antwoordelijkheid dragen, zowel voor de organisatie als voor de financiële consequenties. De heer Algra zei geen enkele reden te hebben om gelden be schikbaar te stellen om de Nij meegse tekorten te dekken. De heer Van der Spek (P.S.P.) verklaarde zich principieel tegen het wetsvoorstel. De herdenking 18131963 noemde hij zeer over dreven en kunstmatig. Zijn frac tie kreeg de aantekening tegen het wetsontwerp te hebben ge stemd. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zwakke wind. Plaatselijk mist en hier en daar neerslag. Overwegend zwakke wind. In het algemeen lichte vorst. WOENSDAG 18 DECEMBER DE DAMBREUK IN LOS ANGELES Een beeld van de verwoesting en ontreddering, welke aange richt werd bij de dambreuk van de „Balwin"-dam in Los An geles: de dikke modderbrei kwakte deze auto's op elkaar als waren het luciferdoosjes komst zullen voor het eerst sinds de muur tussen Oost- en West-Berlijn in augustus 1961 werd opgericht, Westberlijners verwanten in het Oostelijke stadsdeel kunnen bezoeken. Men verwacht dat ongeveer een derde van de vierhonderd duizend Westberlijners die fa milie in het Oostelijke stadsdeel hebben een pas zal aanvragen. Een Oostduitse grensofficier zei: „Wij willet», do mensen met de minst mogelijke vertraging doorlaten. Inzittenden van auto's zullen niet behoeven uit te stap pen en we zullen enkele weg versperringen opruimen en een tweede rijbaan aanleggen". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de Verenigde Staten de grootste sympathie hebben voor de wens van de Berlijners hun familie leden tijdens de feestdagen te ontmoeten. Zij beschouwen de aangejegenheid als een zuiver plaatselijke. DE „START" Dit is de „start", een Russische kleinbus, wel ke plaats biedt aan 12 personen. De wagen, heeft een plastic caros- serie, welke gebouwd is op het chassis van de bekende „Wolga"-auto eii is hier gefotogra feerd met het Kremlin als achtergrond. De Amerikaanse president, Johnson, heeft dinsdag de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties toegesproken. Johnson, die vergezeld was door zijn echtgenote, kreeg een ovatie van de 113 leden tellende vergadering. De Cubaanse en de Albanese afgevaardigden stonden bij de binnenkomst van de Ame rikaanse president wel op, doch applaudiseerden niet. De veiligheidsmaatregelen wa- Johnson en zijn vrouw bij het ge bouw van de Verenigde Naties in New York arriveerden werden zij door een lijfwacht van V. N.- beambten en mannen van de Amerikaanse veiligheidsdienst omringd. President Johnson werd begroet door de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, en dr. Bunche, het oudste Amerikaanse lid van het V. N.-secretariaat. De 250 man tellende bewa kingsdienst van het V.N.-hoofd- kwartier was op volle sterkte aanwezig. Buiten patrouilleerden honderden manschappen van de Newyorkse politie. Het gebouw was de gehele dag voor het pu bliek gesloten geweest. Afge vaardigden die de vergadering wilden bijwonen moesten zich nauwgezet identificeren. Men zag ren van ongekende grootte. Toen onder anderen de Russische af- (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 2581 v.m. n.m. Breskens 3.00 3.18 Terneuzen 3.35 3.53 Hansweert 4.15 4.33 Walsoorden 4.25 4.43 20 8.45 16.30 11.52 20.51 21 8.46 16.30 12.19 22.04 DONDERDAG 19 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.38 4.13 4.53 5.03 n.m. 3.57 4.32 5.12 5.22 - en ZON op onder op Dec. 18 8.44 16.29 10.39 L9 8.44 16.29 11.19 MAAN onder 18.37 19.41 Aan de oostflank van 'n hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van de Poolzee over Groenland en IJsland naar Schotland, trek ken met noordelijke winden sto ringen naar het zuiden. Tussen deze storingen bevinden zich zwakke ruggen van hoge lucht druk, die tijdelijk de buiigheid onderdrukken en waarin vooral Tweeentwintig Zuidafrikaanse vissers zijn verdronken doordal hun boot, die zes km uit de kust voor anker lag, door een plot selinge vloedgolf omsloeg. Drie opvarenden wisten naar de kust te zwemmen bij Port Nolloth, op ongeveer 550 km ten noorden van Kaapstad. in de nacht de temperaturen flink kunnen dalen. Een van deze storingen lag boven ons land en veroorzaakte plaatselijk neerslag in de vorm van regen, ijzel of sneeuw. Na het voorbijtrekken van deze storing draait de overi gens zwakke wind naar richtin gen tussen noord en oost. Een nieuwe storing in het zeegebied voor de kust van Midden-Noor- wegen neemt hl diepte toe en kan na vandaag liet weer beïn vloeden. Overigens blijft overdag de vorst in het algemeen licht. (Adv.) In Catavi, 250 km ten zuiden van La Paz in Bolivia, zijn de 19 mannen, die tien dagen lang door stakende mijnwerkers als gijze laars gevangen zijn gehouden, in vrijheid gesteld. Onder hen be vindt zich de Nederlandse inge nieur C. Bloot. De mijnwerkers gebruikten de gijzelaars om-kracht bij te zetten aan hun eis tot vrijheidstelling van twee vakbondsleiders. Deze eis is niet ingewilligd. Wel heeft de regering beloofd dat de vak bondsleiders een onpartijdig pro ces krijgen. De mijnwerkers besloten de elaars los te laten toen de re gering zich bereid verklaarde de naar Catavi gezonden militairen terug te trekken. De ministerraad van de Euro- nationale regeringen moet ko men. De vraag echter of een be- pese Economische Gemeenschap heeft dinsdag in Brussel de tech nische besprekingen van de land bouwvraagstukken voortgezet. Onder voorzitterschap van mi nister Biesheuvel hielden de mi nisters zich de gehele ochtend bezig met het vraagstuk van de financiële regelingen voor het gemeenschappelijke landbouwbe leid. Hoewel er geen belangrijke beslissingen werden genomen, toonde de vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt. zich optimistisch over de gemaakte vorderingen. Veel vorderingen werden ove rigens dinsdagochtend bij de be spreking van het oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw niet gemaakt. Overeenstemming werd bereikt over de bijdrage, die het fonds aan daarvoor in aan merking komende landbouwpro jecten in de Gemeenschap zal verstrekken. Dit zal 25 procent van de totale kosten per project zijn, terwijl 30 procent van de be langhebbenden en de rest van de van aan E. E. G.landbouwregle- langhebbende, indien zijn natio nale regering weigert aan een project bij te dragen, zich recht streeks zal kunnen wenden tot de Europese Commissie om deze regering langs deze weg tot een bijdrage te verplichten, werd nog niet beantwoord. De ministers verwezen de vraag hoe de lasten van 't fonds over de zes E. E. G.-landen moe ten worden verdeeld, terug naar een werkgroep. Volgens de be staande verordening zou dit het eerste jaar volledig geschieden overeenkomstig de in het Ver drag van Rome aangegeven ver deelsleutel, het tweede jaar voor 90 procent volgens deze sleutel en voor tien procent naar even redigheid van de netto-importen van aan E. E. G.-landbouwregle- menten onderworpen produkten in de lid-staten. het derde jaar voor 80 en 20 procent. In mei 1962 bepaalde de minis terraad van de E. E. G., dat de bijdrage van elke lid-staat, een bepaald percentage van het fonds niet mag overschrijden. Voor de Duitse bondsrepubliek werd dit plafond gesteld op 31 procent van de totale ontvangsten van het fonds, voor Frankrijk en Italië op 28 procent, voor Neder land op 13 procent en voor Bel gië en Luxemburg op 10% pro cent. gevaardigde, Fedorenko, gedul dig in de rij staan tot hij aan de beurt was om zijn papieren te laten onderzoeken. Verslaggevers en cameramensen werden nauw lettend in het oog gehouden. President Johnson van Ame rika heeft dinsdag in een toe spraak in de V. N.-assemblee een ,,new deal" op wereldniveau voor de ontwikkelingsgebieden voor gesteld. De hulpprogramma's ten behoeve van de ontwikkelings landen moeten volgens hem worden geïnternatioonaliseerd. Amerika, aldus de president, wil het einde van de koude oor log. De voornaamste taak van de mensheid is de vrede te be waren en de toekomst te red den. Door samenwerking kunnen de naties de voornaamste proble men oplossen. Hij noemde daar van de conflicten tussen grote staten en tussen kleine buurlan den, de meningsverschillen over de ontwapening, het voortduren van oud onrecht op het gebied van de mensenrechten en over blijfselen van het kolonialisme. Alle leden van de V;N. zou den de wereldorganisatie moe ten zien als een instituut voor het verrichten van opbouwend werk en niet als een gelegen heid om elkaar beledigingen toe te voegen. Alle leden zouden ook hun financiële verplichtingen jegens de V. N. moeten nako men. Zij zouden als stelregel moeten aanvaarden dat niet een enkel land, een enkele partij of een enkel stelsel de toekomst van de mens kan bepalen. De tijd is nu gekomen, aldus president Johnson, dat er inter nationaal wat wondt gedaan om het lot van het derde deel van de wereldbevolking, dat nog aan honger, armoede en ziekte is overgeleverd te verbeteren. Dat kan niet gebeuren door. het aan vaarden van resoluties in deze assemblee, maar wel door een vreedzame revolutie in de we reld, door het eensgezinde stre ven van al onze leden, rijk en arm, sterk en zwak, los van po sitie en ideologie, naar welzijn en mense'ijko waardigheid. Elk land moet zijn bijdrage leveren. Alle V. N.-leden kunnen meer doen dat tot nu toe en samen kunnen wij een betere wereld scheppen. Amerika wil de koude oorlog beëindigd zien, een verdere ver spreiding van kernwapens ver hinderen, controle op en ver mindering van de bewapening en samenwerken met alle V. N.- leden om overal de aartsvijan den van de mensheid honger, ziekte en onwetendheid te overwinnen. De president bracht de dank van het Amerikaanse volk voor de b'üken van medeleven die uit alle delen van de wereld zijn ont vangen na de moord op presi dent Kennedy. „Ik ben hier van daag gekomen om u te verkla ren dat de kogel die een eind aan zijn leven heeft gemaakt, niets heeft veranderd aan de be doeling van dit land," aldus Johnson. „Wij zijn meer dan ooit gekant tegen haat en geweld, zowel in ons land als in het bui tenland. Wij geloven meer dan ooit in de rechten van de mens, van elke huidskleur, in ons land zowel als daarbuiten. En meer dan ooit beschouwen wij de Ver enigde Naties a^s het beste in strument tot bevordering van de vrede en het welzijn van de ge hele mensheid.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1